Afgelopen verkiezing toonde geen doorbraak maar onkunde en verdeeldheid in eigen kamp Jonge R.K. Bouwver. „St. Joseph" heeft woningbouwplan gereed Nieuw jeugdhuis te Alphen a* d* Rijn Deken Nieuwenhuizen verrichtte gisteren de plechtige inzegening MAANDAG 1 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Werkgroepen der K.V.P. te Utrecht bijeen Geen kath. eenheid betekent een socialistisch Europa Per autobus of per trein, individueel of in groepsverband zijn Zaterdagmid dag uit alle delen van Nederland de voorvechters, de belangstellenden en de critici van de Kath. Volks Partij in de grote Jaarbeurshal te Utrecht bijeen gekomen, om de eerste openbare samenkomst bij te wonen, die de K V. P. na de verkiezingen georganiseerd had. Het was geen massa-by eenkomst alhoewel er ruim 1500 personen aanwezig waren het was geen bijeen komst van velen, die opgezweept moesten worden door een paar „vuur- werkspvekers", maar toch zou men de bijeenkomst van Zaterdagmiddag een demonstratie kunnen noemen, al is het moeilijk te zeggen, wie de demon stratie gold en wie demonstreerde. Deze eerste K. V. P. bijeenkomst na de verkiezingen was bestemd voor de zgn. werkgroepen, de kleine organisa ties, die men in vele tientallen plaatsen en plaatsjes van Nederiand aan treft en die zonder de minste publicatie of propaganda aan de kernopbouw van de partij werken. Men zou deze groepen kunnen vergelijken met kleine studie-commissies, die de dagelijkse problemen van het uitgestrekte terrein der politiek bestuderen, het plaatselijk K. V. P.-bestuur van advies dienen en conclusies naar de partijcentrale doorgeven. Oorzaak Naast deze werkgroepen ver sterkt met belangstellende en criti- sche buitenstaanders en het partij' bestuur waren ook aanwezig vijf katholieke ministers, prof. dr. L. Beel, A. C. de Bruyn, mr. Cals, mr v. Thifcl en ir. Witte, benevens de twee katholieke staatssecretarissen H. C. W. Moorman, dr. Veldkamp en vele leden van de kath. kamerfractie Was de bijeenkomst van ruim ander- halfduizend getrouwen een demon stratie van aanhankelijkheid aan de partij de aanwezigheid van de ge noemde prominenten was weer een demonstratie van vertrouwen in haar medewerkers (sters). Partijvoorzitter W. J. Andriessen, president en eerste spreker van de bijeenkomst, hield 'n betoog over het karakter van deze eerste openbare partijbijeenkomst en gaf een over zicht van oorzaak en gevolg van de verkiezings-debacle van de afgelopen zomer. De oorzaken, die tot het verlies van twee Kamerzetels en de eerste plaats in het Ned Staatkundige le ven geleid hebben, vatte spreker sa men in een groot aantal punten, waarvan de voornaamste waren: de verantwoording van zes zeer moei lijke regeringsjaren; de zeer geva rieerde samenstelling van partij en aanhangers: het gebrek aan effectieve voorlichting en verkiezingspropa ganda dat voornamelijk voort kwam uit een tekort aan materiele en geestelijke offervaardigheid de mateloze critiek en het georek aan inzicht omtrent de principiële nood zaak van een eigen algemene partij. Spr verwierp de gedachte, dat er sprake zou zijn van een door braak". Het verlies van de K. V. P. en de daaruit voortvloeiende winst tij, zonder dat zij voor 'de „door- de winst voor de P. v d, A. is slechts het gevolg geweest van de onrusi en onenigheid in de eigen par tij, zonder dat zij voor de door braak" pleit. De noodzaak, dat deze onrust wordt weggenomen en da» het ver trouwen in de partij hersteld wordt, achtte spr. van het meest urgente belang, daar anders de tegenstanders van onze fundamentele principes zó zeer de overhand zullen krijgen, dat de hoge waarden, die ver uitgaan boven de huidige hoofdzakelijk materiële verschillen, verloren zullen gaan. Zou dit ooit gebeuren, dan zullen de katholieken op het staatkundige veld nog slechts aan de zelfkant kunnen medespelen, zonder dat zij zullen kunnen beletten, dat hun principes met voeten getreden zullen worden. En gevolg Hierna gaf de heer Andriessen een overzicht van de activiteiten, die waren geboren uit de verkiezingsne derlaag. Hij belicntte werk en doel van de studiecommissies en vertel de tot welke conclusies men daar ge komen was. Hei gehele partijbestel zal herzien worden, waarbij de stem van de vrouw en der jongeren een gewilli ger oor zullen vinden; men wil de jeugd te begint.en bij de kweek scholen op de scholen 'n staatkun dig inzicht gaan bijbrengen en met de katholieke publiciteitslichamen zal een grotere samenwerking ge zocht worden De administratieve en polit'eke organisaties binnen de par. tij zullen gecoördineerd worden en men zal het contact met de afdelin gen stimuleren. Individueel en sociaal Het derde en laatste deel van zyn betoog wijdde spr. aan de taak van de toekomst. Uitgaande van het be ginsel, dat de mens een individueel cn tevens sociaal wezen is met een eeuwige eindbestemming, betoogde -pr.. dat aan dit doel ook de staat- unde dienstbaar gemaakt moet wor- en. Teneinde het katholieke leven te kunnen blijven uitdragen ook op staatkundig gebied uient men in de toekomst de onkunde en de on verschilligheid bij het betreffende katholieke volksdeel op te heffen en hier ligt een taak voor iedere wel willende katholiek. Er dient een po litiek gevoerd te worden, die geba seerd is, niet op overmacht, in de partij, maar op de beginselen en ze delijke normen van ons katholieke geloof. Duarbij dient men te beseffen, dat kath. volkspartij niet minder te Jen heeft, dan een der andere par tijen: het programma der K. V. P. kan eerder rijker genoemd worden, daar het veelzijdiger is, omdat het de gemeenschapsgedachte en de liefde der mensen onderling ongeacht hun maatschappelijke plaats moet be vorderen en instandhouden Wanneer de katholieken deze politiek niet steunen, dan zal het Vererigd Euro pa van morgen een socialistisch Europa worden, waar slechts voor bepaalde groepen gezorgd zal wor den en waar het katholieke ideaal de practische gelegenheid tot de ont plooiing van ieders persoonlijkheid niet vervuld zal worden. Spr. eindigde met te betogen, dat de verkiezingen van de afgelopen zo mer niet vergeleken moesten worden met een „Duinkerken", maar dat het wel een absolute eis is, dat alle ka tholieken bereid zijn tot dezelfde taaie krachtsinspanning als de En gelsen na Duinkerken, om de strijd voor dekplaats van de katholieke staatkunde in het huidige Nederland en toekomstige Europa te winnen. Wat zijn werkgroepen? De partij secretaris, dr. L. A. H. Albering hield, als tweede spreker, een beschouwing over de werk groepen in de K. V P. Het doel van deze groepen is het verzamelen van een zo breed mogelijke kern uit alle maatschappelijke geledingen, zowel arbeiders als intellectuelen, jongeren zowel als ouderen, mannen zowel als vrouwen. Zij onderhouden een gere geld contact met de partijcentrale en inlichtingen en advies worden weder zijds uitgewisseld. De conclusies, waartoe zij komen, worden gecoördi neerd en o.m. aan de kath K. V P. Kamerfractieleden ter bestudering aangeboden, zodat deze groepen een zij het indirecte grote invloed op het beleid van de fractie kunnen hebben. Spr. noemde de werkgroepen het onzichtbare, maar gistende zuurde sem in de grote organisatie van tien- duizende K V. P.-leden en millioenen K. V. P.-aanhangers. Het begrip democratie. Als derde en laatste spr voor de pauze voerde prof. dr Jos J. Gielen, de vice-voorzitter der partij 't woord. Prof. Gielen heeft de benijdens waardige eigenschap om zwaarwich tige problemen met een glimlach te Eigendomsrecht. Na de pauze beklom prof mr. C. P. M. Romme voorz. van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer het spreekgestoelte. Spr hield een warm pleidooi voor een gezonde bezitsvor ming onder de bezitlozen daarbij met klem benadrukkend dat dit niet inhield een bevoordeling van de ene maatschappelijke groepering ten koste van andere,n) Prof. Romme wees er op, dat eigendomsrecht één van de katholieke beginselen is, dat ten alle tijde verdedigd zal worden, maar dan ook het eigendomsrecht (recht op eigendom!) van alle klas sen. Dat de K. V P. met haar stre ven naar deze verwezenlijking na de oorlog wel eens de schijn tegen heeft gehad, weet spr. aan bijkomende om standigheden als daar zijn de oor logserfenis der totaie armoede en de ontstellende uitgaven ter voorkoming van een nieuwe ramp. Het was spr. een genoegen, dat het beginsel van bezitsvorming voor allen gaandeweg meer weerklank vindt bij die par tijen, waar men deze weerklank niet of althans niet zo spoedig had durven verwachten Naast de steun, die de momenteel in verdrukking geraakte middengroepen behoeven, zag spr. een zeer grote urgentie in de oplossing van het probleem der bezitvorming bij bezitlozen, daar een De „Dag der Werkgroepen" van de Katholieke Volkspartij werd door talrijke autoriteiten bijgewoond. Aan de tafel der genodigden hadden mi- plaats presenteren en zijn woorden met een lichte waas van humor te om lijsten, zodat het ingewikkeldste be toog verteerbaar wordt. Spr. sprak over „vertrouwen en uisters en staatssecretarissen democratie" en hield een beschou- wing over de wezenstrekken der de mocratie en haar toepassing hier Nederland. Na een constatering, dat de huidige staatkundige structuur een dermate deskundigheid vereist, dat zij de niet-politicus in de onmoge lijkheid stelt om een beslissing te nemen, betoogde spr. dat de huidige democratie een zaak van vertrouwen is. Omtrent de noodzaak van de po litieke eenheid der Ned. Katholieken, wee3 ook prof. Gielen op het niet denkbeeldige gevaai, dat er voor een niet verenigde katholieke gemeen schap schuilt in een verenigd Europa. Wij hopen aan de belangwekkende rede van prof. Gielen, evenals aan het daarop aansluitende betoog van prof. mr. Romme dezer dagen twee aparte artikelen te kunnen wijden. Wil de gemeente groeien op de juis te basis, dan is samenwerking in christelijke geest dringend nodig. De oplossing van de wereldproblemen moet gezocht worden bij de jeugd. Daarom is het goed gezien dit ge bouw in te richten. Wordt dezerzijds alles in het werk gesteld om het jeugdprobleem met de daad op te lossen, anderzijds wordt in de grote steden dit vraagstuk niet tot een op lossing gebracht, maar vaak verer gerd. Hele complexen, zo groot als een stad, worden daar gebouwd, maar men vraag zich niet af, welke problemen deze enorme uitbreiding met zich brengt. Als een lichtpuntje zag spr. het streven van de nieuwe minister van Wederopbouw en volksgezondheid, de heer Witte, die spreiding van de woningbouw voorstaat en als uit woning een sfeer moet hebben en gangspunt van zijn taak stelt, dat de een tehuis dient te vormen, afge stemd op de individuele behoeften van het gezin. Het eengezinshuis moet als het ideale huis voor een ge zin met kinderen worden erkend. En wat belangrijker is, ook voor on ze gemeente, is dat het beleid erop zal worden gericht, dat de bijna 300 gemeenten, die haar richtcontingent, om welke redenen dan ook, niet heb ben bereikt en hierdoor bij de grote steden ten achter zijn geraakt, in de gelegenheid worden gesteld haar achterstand in te halen. Immers het gezin moet de basis zijn voor kerk en maatschappij. eenomen. Van links naar rechts de I ,sPr- wfs verheugd, dat kapelaan ministers Cals, Beel, Van Thlel, de j Biemans ten dezehet voorbeeld stelt Bruyn en staatssecretaris Veldkamp. fn eprak het vertrouwen uit dat dit lokaal spoedig te klein zal blijken te zijn om de jeugd van de straat te houden. Hierna bleven de genodigden, w.o. weth. C. M. Deerenberg met echtge note, leden van het kerkbestuur, be sturen van jeugdorganisaties, stands organisaties, hoofden van de RJC. Jongensscholen enige tyd gezellig bijeen, tijdens welk samenzijn enke le gedienstige dames verversingen serveerden en bestuurders van de jeugdbeweging aan de heren een ro kertje presenteerden. Het was een gezellige ongedwon gen slot van deze blijde dag waar op men met welbehagen kon terug zien op een moeizaam afgelegde weg. Raad van Overleg. Sedert vele jaren verricht in de St. Bonifacius- parochie te Alphen. aan den Rijn de Parochiële Raad van Overleg veel niuttig werk. Deze raad is samenge steld uit afgevaardigden van de di verse standsorganisaties, de K.A. e.a. Voortaan zal ook een afgevaardigde van de parochiële jeugdstandsorgani- saties aan dit college worden toege voegd. Restauratie St. Josephzaal.Naar wij vernemen worden plannen over wogen tot een eenvoudige restaura tie van het interieur van de Sint- Josephzaal. Er zal getracht worden hierin wat meer sfeer te scheppen door gezellige „aankleding", vernieu wing van het meubilair en aanvul ling van het ontbrekende, zodat men zich er wat meer in „thuis" zal kun nen voelen. Tevens wordt overwogen de zaal in de toekomst des Zaterdags en Zon dags in de avonduren open te stelleni voor de jeugd voor ontspanning e.d. eigen bezit spr. noemde twee con- crete voorbeelden: Het eigen aanieel j in de onderneming en het eigen huis de bezitlozen vijanden zal maken van de socialistische staat, met wel ker komst immers het eigendomsrecht zou komen te vervallen. Spr. wees er echter op, dat de K. V. P nog steeds een minderheid is in het Nederlandse staatkundig bestel, Zoals wij eertijds berichtten heeft, woonruimte moeten zijn opgelost, met de andere plaatselijke woning- Het zal voor een ieder wel duide- bouwverenigingen, ook de nog jeug dige R.K. Woningbouwver. „Sint de gemeente een schetsplan inge diend voor de bouw van woningen. die slechts kan pogen haar doel te j J°seP^' te^Alphen bereiken. De daad als getuigenis. De toestand van het kath. staat kundige leven in Nederland is echter de laatste decennia grondig gewijzigd. Van een uitdragen der katholieke beginselen door getuigenis is men gekomen tot een uitdraging door de daad omdat de K. V P. een gelijk waardige en gelijkmachtige minder heid tussen de Ned. staatkundige minderheden is geworden. Een daad werkelijke uitdraging der kath be ginselen. aangepast aan de mogelijk heden van het moment, wordt slechts door een hechte eenheid onder de katholieken mogelijk gemaakt, daar zij anders de verworven staatkundi ge macht zullen vei liezen. Met een hartstochtelijk beroep op het gehele katholieke Nederlandse volksdeel om deze tij-d, waarin zij het dan toch ten koste van persoon lijke offers iets groots bereikt kan worden te begrijpen en om door de katholieke daad de katholieke getui gen:.' van de katholieke levensover tuiging uit te dragen, besloot prof. Romme zijn met veel gloed voorge dragen en dikwijls door applaus on derbroken redevoering. De heer Andriessen belichtte hier na enkele kernpunten van het betoog van prof. Romme daarbij vooral benadrukkend, de instemming, die prof. Romme betuigd had met het pas verschenen rapport om de mid dengroepenen sloot de vergade ring. lijk zijn, dat men niet persé te Al phen aan den Rijn behoef te wo nen, om lid van „St. Joseph" te wor den. Zij die het belang van de wo ningbouw in het algemeen voorstaan, .kunnen door hun deelname in de Het betreft hier de bouw van 4* financiën de bevordering van de wo- Zondagmiddag heeft deken L M. Nieuwenhuizen van Alphen aan den Rijn, onder grote belangstelling het nieuw gebouw van de R.K. Jeugd van 1417 jaar plechtig ingezegend. Zoals wij Zaterdag in een breedvoe rig artikel hebben gemeld, betreft het hier het oude fabriekgebouw van de firma Scheerder, Japanlakkenfa- briek. De eerste en tweede etage hiervan zijn reeds in gebruik bij de leden van de Verkennerij, de ruimte op de begane grond is thans, na maandenlange arbeid, door de Kajot- ters voor gebruik gereed gemaakt. Het is te begrijpen, dat de hierbij betrokken instanties gisteren een vreugdevolle dag beleefden, toen de deken, na de kerkelijke inzegening te hebben verricht, officieel het ge bouw overdroeg aan het bestuur en in het bijzonder kapelaan Biemans met de zorg er voor belastte. Er was hier gevonden een ruimte die meer geleek op een stal. Nu is het een fijn Van rechts naar links: Mevr. Deeren berg, echtgenote van de kath. wet houder, mevr. Witscheyv. Unen, echtgenote van de burgemeester, bur gemeester Ed. C. Witschey, deken Nieuwenhuizen, weth. C. M. Deeren berg en kapelaan L. M. G. Biemans, de „ziel" van de Alphense R.K. jeugdbeweging. Foto Lux, Alphen a. d. Rijn. lokaal geworden. Vol lof was de de ken voor het initiatief van kapelaan Biemans en dankte ook de kaj otters en alle andere instanties, die in pret tige samenwerking, dit moois tot stand hebben gebracht. Met veel waardering legde de deken de na- mel het ]ot van MVrjje jeugd", druk op samenwerking, waarvan dit Aangename herinneringen had kape- gebouw thans een mooi getuigenis is jaan Biemans behouden van de be- Volhouden, doorzetten en bereiken Sprekingen, welke onlangs, op initia- van het gestelde doel, is niet altijd van burgervader, in het ge- even gemakkelijk. Dat is ook hier meentehuis plaats vonden, speciaal weer gebleken, maar spr. hoopte, dat I om jeugd-problemen onder de nu ook door samenwerking mét de 1 - ouders nog veel meer tot stand mag komen. Burgemeester aanwezig. Kapelaan Biemans sprak 'n dank woord, heel in het bijzonder tot bur- loupe te nemen. De oplossing van het jeugdprobleem is, zo zeide spr., een gemeenschappelijk werk, waar toe ook de deken zijn grote steun verleent. Spr. hoopte dat allen de voldoening mogen smaken, dat het nu ingezet werk mag leiden tot groei gemeester Ed. C. Witschey die met en bloei van kerk en maatschappij, zijn echtgenote tegenwoordig was, I Hierna sprak de burgemeester, die voor de prettige samenwerking. In prijs stelde op de uitnodiging. De deze periode heeft de burgemeester burgemeester kan niet alles alleen, getoond, met de daad, begaan te zijn zei spr. Van hem hangt niet alles af. woningen, welke stuk voor stuk plaats bieden voor grotere gezinnen. Hiervan worden er 4 eengezins woningen en 20 huizen in twee woon lagen, d.w.z. één-etage woningen voor 40 bewoningen. Deze komen aan de Witte de With- straat, parallel met de Prins Bern- hardlaan. Zoals bekend bouwt de ge meente aan de laan 66 woningen in drie woonlagen. Zoals de gemeente lijke woningen het achter uitzicht krijgen op de Prins Bernhardlaan, zo krijgen ook de woningen van „St. Joseph" het achteruitzicht op deze laan. De te bouwen woningen van „St. Joseph" sluiten af aan de Karei Doormanstraat. Ze krijgen aan de voorzijde een behoorlijke groenstrook en trottoirs. Elke woning, boven of beneden, krijgt een schuur beneden, terwijl de bovenwoningen tevens op de waranda achterzijde een kleine kolenbergplaats zullen krij gen. De een-gezinswoningen maken één geheel met de etage-woningen. Het wordt toch een fraai geheel, waarbij de aaneen vloeiing zonder stoornis in architectonisch opzicht, op gelukkige wijze is verwerkt door de architec ten. Alle huizen krijgen een schuine beschoten kap met dakpannenjbedek- king' U- J De een-gezinswoningen bieden ruimte voor 8 bedden, voor de ouders er» 6 kinderen, de etagewoningen geven ruimte voor 5 bedden, de ouders en 3 kinderen. De een-gezins woningen hebben op de begane grond een grote woonkamer, 5 x 3.83 m.; daarachter komt een grote slaapka mer, voor de ouders, 5 x 3.37. Er is een hal, van waaruit een trap naar boven toegang verschaft. Vanuit de hal loopt een gang naar achter waar zich de keuken bevindt. Deze wordt 13.30 x 1.91 groot. Boven bevinden i zich 1 grote slaapkamer, 4.49 x 4.30 en twee kleinere slaapkamers, res- I pectievelijk 3.10 x 2.62 en 2.10 x 1.80, alsmede een bergruimte, groot 3.10 x 1.91, een ruime douche-cel, groet 2.12 x 1.84 met wasbak. Het beeld dat de etage-woningen in dit opzicht bieden ziet er als volgt uit: op de begane grond heeft men het trappenhuis. Daar bevindt zich de huisdeur voor de benedenbewo- ners, alsmede die voor de bovenbe woners. Op de gang in de beneden woning komen uit de woonkamer, groet 4.66 x 3.74, een grote slaap kamer, met een afmeting van 3.71 x 2.82, een kleinere, groot 3.34 x 2.82 en een grote 3.71 x 1.92. Vervolgens de keuken, die een ruimte heeft van 1.82 x 3.71, een douche-cel met was bak en een bergruimte. De bovenwoningen hebben het zelfde aantal vertrekken, in dezelf de afmetingen. De bovenwoningen verschillen met de benedenwoningen slechts in dit opzicht dat men boven aan de achterzijde een waranda krijgt met een kleine bergruimte voor ko len, al krijgen overigens alle woon- gelegenheden beneden een schuurtje. Voor wat de huurprijzen betreft, er wordt gestreefd naar naar plus minus 7,per week. De woningbouwver. „St. Joseph" houdt a.s. Woensdagavond haar eer ste bijeenkomst in de Sint Joseph zaal" waar het bestuur officieel de „geboorte" zal aankondigen en het een en ander zal vertellen over de moeilijke stichting van deze vereni ging. Voorts zal de heer P. G. v. d. Gun, lid van de Woningraad te Utrecht een inleiding houden over het onderwerp „Waarom Katholieke woningbouwverenigingen? Die avond zullen voorts de plan nen worden ontvouwd en men zal gelegenheid krijgen als lid toe te treden voor slechts 25,per aan deel ook in termijnen te voldoen De leden krijgen in de toekomst voorrang bjj de verdeling van de woonruimte van deze vereniging. Uiteraard zullen eerst de algemene moeilijkheden van het tekort aan ningbouw schragen. AARLANDERVEEN St. Nicolaas bezoekt de winkel week Niettegenstaande de slechte wegen bracht St Nicolaas met zwar te Piet Zaterdagmiddag een bezoek aan ons dorp. Om ongeveer 2 uur arriveerde de Sint per auto aan de Vrijhoef in het Noórdeinde, waar een flink aantal kinderen hem' opwachtten. Op de pleinen der scholen strooide hij bon nen, waarop de kinderen in het dorpshuis verschillende versnaperin gen konden krijgen. Jammer, dat de grootste kinderen ook de meeste bon nen hadden. Dr. W. v. d. WIND MAAKTE ERNSTIGE VAL Bij 't uitoefenen van zijn praktijk kwam dr. W. v. d. Wind in het Zuid einde zo ernstig te vallen, dat hij daardoor een gescheurde dijbeen op liep. Vermoedelijk zal hij hierdoor enkele weken geen praktijk kunnen doen. OUD-ADE GOED WERK VAN DE RIJKS POLITIE Toen de heer C. W. P. bij een be zoek aan de onlangs gehouden kaas dag te Rijpwetering zijn auto gepar keerd had, kwam hij 's avonds tot de onaangename ontdekking, dat 4 siervelgen van zijn auto ontvreemd waren. Verdacht van deze diefstal werd een taxi-chauffeur uit Utrecht, die avond in dienst van de heren van het consulentschap. Na veel moeite is het de Rijkspolitie, in casu de he ren Willemse en Van Gemerde. ge lukt, de dader te arresteren en tot bekentenis te brengen. ZOETERWOUDE KORENBOND „DE RIJNSTREEK" In de zaal van het parochiehuis te Zoeterwoude opende deken Bont de jaarlijkse bijeenkomst van de Ko- renbond „De Rijnstreek." Deken Bont zeide, dat hij tot voorz. was be noemd in de plaats van pastoor Boin, die thans rustende is. Hierna volgde de loting, in welke volgorde de ver schillende zangkoren het verplichte nummer en het vrije nummer zou den moeten uitvoeren. Aan dr. Kat uit Haarlem was ver zocht een beoordeling te geven over de uitvoering van de diverse koren. Het zangkoor van Hazerswoude (Dorp), directeur N. P. Kaptein opende met het Introitus van de 4e Zondag van de Advent en als vrij nummer een meerstemmig Laudate Domine van Mitterer. Daarop aan sluitend Hazerswoude ('t Zwaantje) met de Introitus van de 2e Zondag van de Advent en Gloria uit de H. Hart Mis van Hendrik Andriessen. Zoeterwoude (Dorp) bracht het Graduale uit de 4e Zondag v. d. Ad vent. Het vrije nummer was van Pe- rosi, n.l. het Libera me uit de re quiemmis. De gastparochie Zoeter woude (Meerburg) koos het Offer torium van de 4e Adventszondag en de Gloria uit de Missa Gregoriana van Mortelmans. Het zangkoor van Hazerswoude (Groenendijk) had in gestudeerd het Graduale van de le Zondag van de Advent en het 4- stemmig Flos Carneli van Albert de Klerk. Tenslotte was de beurt aan het zangkoor uit Hoogmade met de In troitus van de 2e Advents-Zondag. Het besloot z'n optreden met een meerstemmig Salve Regina. Onder het genot van een kop kof fie gaf dr. Kat z'n verschillende aan merkingen over het gebodene. Om dat het Gregoriaans in onze Ere dienst zo'n voorname plaats inneemt was de bespreking hoofdzakelijk daaraan gewijd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8