Tot voorzitter werd gekozen J* Kortink Hoe zal het a.s. feestdagen^verlof voor militairen geregeld worden? LORRIE MAANDAG 1 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 K.A.B. in Bisdom Haarlem Betreurd werd in bisdom geen candidaat te vinden Ter Bondsraadsvergudering van de K.A.B. in het bisdom Haarlem, is de waarnemend voorzitter, de heer J. Kortink, met overgrote meerder heid van stemmen gekozen tot bonds voorzitter. Dit feil werd bekrachtigd met waarderende woorden van belde zijden van de groene tafel. Ruim 60.000 stemmen. Verder werden in het bestuur her kozen de heren L. J. van Heijningen te Rotterdam en F. Spit te Amster dam, gekozen weraen de heren K. Straatsburg te Ve^sen en L. Verbeek te Dordrecht. De afgetreden bestuur der J. de Witt v.erd door de voor zitter gehuldigd; hij ontving een en veloppe met inhoud. Bij de huldiging sloot de afd. Amsterdam zich aan. Een tijdsbeela door de voorzitter. Met een voortreffelijke rede heeft de heer J Kortink deze vergadering van de Bondsraad geopend. Iiij be gon met het richtei. van enkele aan sporingen tot de vele afgevaardigden: men moet hard werker aan kader vorming en aan de verdieping van bestaand kader; het bisdom met zijn enorme centra vordert meer ac tiviteit van de Credo Puguo-ciuosj samenwerking met de andere stan den is noodzakelijk, en kerstening van het bedrijfsleven mag niet wor- Waarom zou de Haarlemse bond niet een kracht uit een ander bisdom mogen aantrekkenals blijkt, dat in eigen kring geen keuze kan worden gemaakt? Nochtans waren candida- ten in het eigen diocees gepolst; doch geen van hen verklaarde zich be reid. Met het oog op bijzondere om standigheden kon dus gevoeglijk zon der advertentie of sollicitatie een candidaat worden aangetrokken. Toen is de benoeming van de heer Kortink geschied als districtsbestuur- voorzitter nog beneden de maat; con- i der, dus niet als voorzitter van de tact met het eigen ledenblad zal Haarlemse bond. Nadien heeft hij kunnen meewerken aar verbetering. I blijk gegeven, een goed waarnemend Ook voor de K.A.J. zal meer belang- voorzitter te zijn. Mede omdat het stelling moeten kon en; het is name-1 zwaarst is wat het zwaarst weegt is lijk van enorm belane( dat de jon- j nu het voorstel gedaan, de heer gegrepen voor een Kortink te benoemen tot voorzitter. Van dictatuur is zeker geen sprake geren worden ideaal. De voorzitter wilde de gelegenheid j geweest, omdat de afdelingen steeds niet laten voorbij gaan met een dan kend woord afscheid te nemen van de afgetreden vriend der arbeiders,1 de bestuurder J. Keesen. Onder ap plaus werd de heer Keesen benoemd tot erelid van de Bondraad. Hij dankte met een vriendelijk woord. Mededeling geschiedde, dat de commissie voor de statutenwijziging nog niet is geree gekomen, met na me met betrekking tot de regeling van een spaarsysteem. Huldeblijk voor de „Sint Bavo". Met algemene instemming werd het besluit ontvangen tot voltooiing op de hoogte van de situatie zijn gebracht. Na min of meer verhelderende re pliek werd het bestuursbeleid goed gekeurd; met enigt beperking kan zelfs Amsterdam hiermee accoord gaan. Daarop werd uitvoerig gesproken over de verkiezing van de voorzit- stellen van afdelingen in min of meer snel tempo geschied. Boskoop had voorgesteld, dat het bondsbestuur Invloed zou aanwen den om ten spoedigste te komen tot herziennig van de indeling der ge meenteklassen. Deze afdeling vond namelijk, dat vooral de plattelands gemeenten zich zee ten achter ge steld voelen, vooral, omdat tegen woordig de kosten van levensonder houd op het platteland hoger zijn dan in de steden. Het bestuur, herinnerend aan het rapport over de gemeente-classifica tie, zegde toe, dat aandacht zal wor den besteed aan de suggestie van Boskoop. Studiedagen. De afdeling Nieuwkoop stelde voor, dat de kosten, zoals verzuim-, reis- en verblijfkosten, verbonden aan de jaarlijks te houden Studiedagen, ge heel voor rekening van de bondskas komen. De kleine afdelingen van onze K. A.B. kunnen momenteel nooit een van haar leden of bestuursleden la- Medicus reed op agent in Hij had haast Deze kapel staat onder de verzor ging van de KA.L. en wordt nu vol tooid onder leiding van de architec ten Evers en Salerwijn en met me dewerking van enige kunstenaars. Er komt onder meer een reliek schrijn, in koper uitgevoerd. Daar voor heeft de K.A B. 16.500 beschik- den verzuimd; aller medewerking j baar gesteld en bovendien een be- onbekende heer Kortink voorlopig voor slechts één jaar te benoemen en dan verder te zien. De heer Kor tink zelf zeide zich tegen deze ge dachte niet te wilier verzetten. An deren betreurden het, dat in het Bis dom Haarlem zelf geen candidaat van de Sint Willibrord-kapel in de kon worden gevonden. Men vond het kathedrale basiliek te Haarlem, j jammer, dat de heei v. d. Veld niet - omdat tij financieel deze kosten, ter. De suggestie werd gedaan, de nog welke his,raal. z(jn verbonden, niet werd gevraagd oor de afbouw van onze emancipatie Na er op te hebben gewezen, dat men onze P.B. thans ook in Frank rijk heeft ten voorbeeld gesteld, wees de voorzittei er op, dat te snelle groei van de steden wel eens noodlottig zou kunnen worden in so ciaal opzicht; en het wegwerken van de 5 percent consumptie-beper king noemde hij redelijk. Het feit, dat ons land 125.000 werk lozen telt, geeft volgens de spreker te denken en noodzaak tot ernstige middelen tei oestrijding. Hij meende verder, dat eventuele socialisatie zal moeten plaats maken voor gezonde liberalisatie, en dat meer propaganda moet worden gevoerd voor de kath. paedagogische beroepskeuze-bureaux. De voorzitter noemde het verheu gend, dat ministei Witte ten aan zien van de woningbouw een opti mistisch geluid heeft laten horen, met name wat betreft de bouw van behoorlijke woningen, die berekend zijn op de groei der gezinnen. Aan huurverhoging z.l volgens spr. wel niet te ontkomen zijn, al meende hij, dat daai wel enige loon-compen- satie tegenover moet komen te staan. Hetgeen de nieuwe minister bereids heeft erkend. De middengroepen. Eerlijk wilde spr. erkennen, dat er iets moet worden gedaan voor de middengroepen; slechts dient men re kening te houden met het tempo. Dit staat wel reeds vast, dat de P. v. d. A. een politieke rel voorbereidt, waardoor wij ons nochtans niet zul len weerhouden reohtmatige vragen te ondersteunen en ons te verzetten teken elke poging tot staatssocialisa- tie De achterop geraakte midden groepen behoren redelijke tegemoet komingen te krijgen. Het nieuwe Kabinet bracht spr. tot de erkenning, dat vele begrippen van vroeger allengs uitgroeien. Daar bij zullen alle goedwillenden moe ten samenwerken, en dan zal de K. AB. niet achterblijven, het oog ge richt op het algemeen welzijn en be reid tot kerstening. Moge het ko mende Kromstaf+eest de resultante zijn van al onze goede strevingen. Komende tot de staatkundige vor ming zei de spr., dat de.K.A.B. ook hier niet mag achterblijven. Het gaat niet om pe. sonenpolitiek maar om als sociale organisatie een me ning te geven aan hen, die politiek hebben te beslissen. Dat in het werk van de K.A.B. ook de vrouwen moe ten worden betrokken, was volgens spr. vanzelf sprekend; en omge keerd moet het wel/ijn van de vrou wen en meisjes de volle aandacht blijven houden. De gemeentelijke sociale scholing en de cursussen blijven volgens de voor de kerl er.bouw in het bis dom Haarlem. Het bestuur hoopt deze kapel aan ae bisschop te kun nen aanbieden op het feest van Sint Willibrord in 195£, op welke dag dan tevens de bondsraadvoorvergadering te Haarlem zal worden gehouden. De hoogeerwaarde plebaan Agter- of, die ter vergadering aanwezig was, heeft de betekenis van de kapellen als bondsvoorzitter kon blijven; doch men zegde graag steun tot aan de heer Kortink. Ook de afd. Voorhout liet een welwil'end geluid horen. Men wilde tenslotte de heer Kortink zelfs bij acclamatie benoemen. Maar dat bleek niet mogelijk. Nochtans werd hij bij schriftelijke stemming gekozen verklaard. Ook op de heer G. de Vos werd een aantal stemmen uitgebracht. Nadat de penningmeester een toe lichting op de begroting 1953 had ge geven, kwamen enige afgevaardigden terug op de voorgestelde wijziging van contributie-regeling. Sommige af gevaardigden meenden, dat teveel wordt afgeschoven r.p de afdelingen, door te zware aderlatingen wordt Dc Aalsmeerse politie heeft Vrij dag jl. op last van de Officier van Justitie te Haarlem de Aalsmeerse arts J. K. gearresteerd. De aanhou ding is geschied onder verdenking van het doen van een poging tot doodslag op een agent in Badhoeve dorp. Woensdag jl. werd de arts bij een patiënt geroepen. Hij begaf zich per auto op weg. Op de Schipholdijk, waar in verband met werkzaamheden aan het wegdek eenrichtingsverkeer was ingesteld, had zich een verkeers opstopping voorgedaan. De medicus moest wachten en begon te toeteren aldus de lezing van de justitie. De agent beduidde eb arts dat hij zich terzijde moest opstellen, want hü wilde hem een proces-verbaal ge ven. De arts zou toen kwaad zijn geworden en vo, gas hebben gege- - 0. ven. Slechts door haastig opzij te w™springen - een aldaar staand hek 070 nc Pn voorkwam, dat hij in de Ringvaart zou zijn gevallen zou de agent aan een aanrijding hebben kunnen ontsnappen. Op erewoord is de arts een dag vrij gelaten om zijn practijk te kun nen regelen De zaak zal vermoede lijk volgende weck voor de rechtbank te Haarlem dienen. der organisaties in de kathedrale ba- hun activiteit geremd. Ook de afge- siliek verklaard ei bedankt voor de vaardigden van Alplien a d. Rijn en 1 - waardoor de Sint Eavo Hillegom hadden enige opmerkingen. weer een stap verder is naar de vol tooiïng. Men zal zich herinneren, dat de vo rige bondsraadsvergadering, verle den jaar in Rotterdam gehouden, urenlang in besloten zitting enkele persoonlijke kwesties heeft behan deld. Toen de notuten omtrent deze zaak thans aan de orde waren werd de vergadering ook nu besloten ver klaard, en heeft de pers, evenals in 1951, kunnen anti chambreren, zij het in veel korter tijdsduur. Na vrij uitvoerige bespreking wer den de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. De afd. Hillegom werd aangewezen om een nieuw lid in de verificatiecommissie te benoemen. In een propagandistisch woord heeft de zeereerw. heer C. Geraets, bedrijfsaalmoezenier in het district Beverwijk de nadruk gelegd op het lekenapostolaat, tot betere beleving en ter verdieping van het eigen geestelijk levm. Nadruk werd ge legd op het Credo Pugnowerk, op Na brede discussie werd ook dit agendapunt afgedaan. Mede wegens het ver-gevorderde uur is de behandeling der 22 voor. kunnen dragen. Bovendien, al zou den enkele kleine afdelingen de kos ten kunnen dragen van reis- en ver blijfkosten dan kunnen de deelne mers persoonlijk het verzuim van loon niet missen. Het is volgens de mening van de afdeling van groot belang, dat min stens éen lid van een afdeling aan de Studiedagen deelneemt. Men is ver der van mening, dat in de afdelingen onder de 100 leden één lid en in grotere afdelingen meer leden de Studiedagen zouden kunnen bijwo nen, wanneer het bestuur van de K. A.B. en de vakbonden financieel sa menwerkten. „DE OMMELANDEN". De directeur van „De Ommelan den" te Groningen is Vrijdag door de kantonrechtei te Groningen ver oordeeld tot een boete van tweemaal 6,De eerste boete werd gege ven voor het inrijden op een voor de fabriek postende staker, de tweede voor bet niet tijdig laten verlengen van zijn rijbewijs, hetgeen aan het licht kwam toen hij voor het eerste feit een proces-verbaal kreeg. De heer F. de Boer was op 11 October met zijn wagen uit de richting Gro ningen met vrij grote snelheid ko men aanrijden Zonder vaart te min deren was hij het fabrieksterrein op gereden. Bij de poort stonden drie stakers. Eerst toen de heer de B. vlakbij was, had hij geclaxonneerd. Een der stakers kon slechts door snel opzij springen een aanrijding met de auto ontgaan. V oedsel vergif tigin g in Berg a. d. Maas Reeds een slachtoffer I In een ziekenhuis te Sittard is gis- In zijn praeadvies zegt het bonds- termiddag de 18-jarige Matthieu Pau- bestuur: Momenteel betalen alle deelne mers aan de jaarlijkse Studiedagen dezelfde deelnemersprijs. De werke lijk gemaakte reiskosten krijgt een ieder volledig terug betaald, zodat lussen overleden. Hij werd daar sa men met zijn moeder en een broer verpleegd in verband met vergifti gingsverschijnselen, die enkele da gen geleden werden geconstateerd. Het gezin P. uit Berg aan de Maas de veraf gelegen afdelingen nimmer had Donderdagavond o.m geweckte het bezwaar voelen van hoge reis- hoofdkaas gegeten. Spoedig na de kosten. Deze regeling berust op de maaltijd deden zich vergiftigingsver- solidariteitsgedachte. Het bestuur is schijnselen voor. Mevrouw P. en bereid na te gaan of, steunende op twee zoons werden Zaterdag naar dezelfde gedachtee een regeling te een ziekenhuis te Sittard vervoerd, treffen is, waarbij een tegemoetko- De toestand van de moeder is nog ming verstrekt wordt in de verzuim- steeds ernstig. De tweede zoon is er kosten. j minder ernstig aan toe. Meer voorstellen uit het versprei- Twee andere kinderen uit het ge- din^s^ebied van ons blad wa-en erzin hadden niet van het vlees gege- niet. Met de inhoud der overige voor- j ten. De heer P., die spoedig na het stellen zal het bestuur zoveel moge- eten moest overgeven, heeft geen lijk rekening houden. Onpractische legerorder op komst? Er dreigt een legerorder in de Andere jaren heeft men altijd het maak te zijn, die het a.s. Kerst- en verlof zo bepaald, dat het Nieuw- Nieuwjaarsverlof van de militairen jaarsverlof en het Kerstverlof één zó reeelt, dat zij gedwongen zullen zijn óf met Nieuwjaar in de kazer ne te blijven, óf zich grote reiskosten te getroosten. Volgens geruchten, die echter door het ontvangen van de heilige Sacra- j het Min. van Oorlog niei bevestigd menten en - op contact met werden, zouden de militairen de dag rv_i. v a -D voor Kerstmis met verlof gaan, Zon dag 28 Dec. wederom in de kazernes moeten terugkeren, Woensdag d.a.v. weer met verlof mogen, de Vrijdag daarop weer terug moeten zijn, om ten slotte de volgende dag weer met verlof te mogen. Daar er slechts eenmaal per maand niet te kunnen neerleggen bij de j vrij reizen verstrekt wordt, zouden Christus. Ook de K.A.B. zal moeten helpen in de meest bedreigde gebie den van het christendom. Voorzitterskeuze en dictatuur. Bij de bespreking van het bestuurs beleid zei de afd. Amsterdam zich geheel vormden. De militairen, die zich begrijpelij kerwijs ongerust maken over de re geling, zullen hoogstwaarschijnlijk tot half December geduld moeten beoefenen, want eerder wordt de betreffende legerorder niet ver wacht. schadelijke gevolgen ondervonden, j Er wordt een uitgebreid onderzoek I ingesteld. UITREIKING MISSIEKRUISEN DOOR PAUSELIJK INTERNUNTIUS. In de kloosterkerk der paters Re demptoristen te Wittem zijn Zon dagmiddag door de pauselijke inter nuntius mgr. Paolo Giobbe missie- kruisen uitgereikt aan een twaalf tal missionarissen. De zeer druk bezochte plechtigheid werd ingeleid door de vespers. Daarna reikte mgr. Giobbe aan de vertrekkende vijf priesters, vijf stu denten en één broeder de missielcruL sen uit. De twaalf missionarissen zullen omstreeks 20 December scheep gaan Zondagmorgen werd in de klooster kerk te Wittem door mgr. Giobbe en pontificale Hoogmis opgedragen. Kwte GOLF BINNENLAND. Bensdorp heeft aan 30 perso neelsleden ontslag aangezegd, daar de fabriek de productie van suiker werken gaat staken. Deze productie beslaat slechts 10 van de totale productie van het bedrijf. De gladheid eiste Zaterdagmid dag op de Provinciale weg te Oudorp haar tol, toen zij een motorrijder met dupassagiere deed slippon. De motor kwam in aanrijding met een vracht wagen uit tegenovergestelde rich ting. De berijde wrerd gedood; de duopassagiere niet levensgevaarlijk gewond. Een der zwaargewonden van het ongeval te Lichtenberg, waar een personenauto door een trein gegre pen werd, mevr. S. A. v. d. Leur Marchand, is Zaterdagavond aan de verwondingen bezweken. Oud-ministerpresident Gerbran- dy is gisteren wegens een midden oorontsteking in een der Haagse ziekenhuizen opgenomen. De wethouder van Brandwijk, die vorige week uit zijn functie is ontheven, daar hij zich niet voor zijn daden verantwoorden wilde, is vervangen door de heer Houweling (WD); de heer Brandwijk was S.G. Friesland gaat vandaag hard rijden en de ijsclub ,,It Sudwiede" heeft de primeur. Vele plassen in Friesland zijn nog niet geschikt om de ridders van het geslepen staat te ontvangen. Dc president van Ierland, de heer Valera, die in een ooglijdersge- sticht te Utrecht verblijft en heden naar zijn vaderland zou terugkeren, heeft op aanraden van zijn genees heer dit vertrek voorlopi" uitgesteld. Sint Nlcolnas is deze laatste golfslag gewifd. De Goede Sint wilde het eens heel modern doen en huur de een heliroptere om daarmee de Harlingers te verrukken. De Harlin- gers zijn momenteel helemaal niet verrukt, want zij hebben uren op de Heilige Man gewacht, maar Sint kon door de mist niet landen. Sint gaat het nu weer heel gewoon per paard doen! Een felle brand verraste heden morgen een arbeidersgezin in Maas tricht; de brandweer was het vuur na een half uur meester. Er is veeel schade en de oorzaak is onbekend. BUITENLAND Winston Churchill, do Britse premier, heeft Zondag zijn 78e ver jaardag gevierd. eerder genomen goedkeuring van de geheime notulen. De afgevaardigde wees op dé verrassende wijze, waar op een klein jaar geleden de heer J. Kortink, distric sbestuurder te Al melo, was aangewezen als waarne mend voorzitter van de Haarlemse bond. Spreker kantte zich tegen de wijze van benoeming, hij had graag een algemene op 'oep in -het bonds blad gezien. Nu waren 60.000 leden niet in de gelegenheid te sollicite ren, of medezeggenschap te hebben in de keuze. Thans luidt het voorstel op de agenda zonder meer, de heer Kortink definitief tot voorzitter te benoemen. Dat is doelbewust ge schied, met negatie van de afdelin gen. Dit riekt nar dictatuur, meende de spreker. Bestuurder De Vos haalde enkele verstandelijke overwegingen aan. de militairen, dit van de beide an dere verloven gebruik willen maken, dus de reiskosten zelf moeten beta len, wat voor degenen, die ver van hun garnizoensplaatsen verwijderd wonen, grote reiskosten zou mee brengen. De Koningin en de drie oudste prinsessen hebben Zaterdagavond een cabaretvoorstelling bijgewoond, getiteld „Allemaal poppekast" en ge bracht door het gezelschap „Rens van Dorth". De leden van het gezel schap werden aan H.M. voorgesteld. DE 15.000,— ERUIT. In de 517e Staatsloterij, 5e klasse, 5e lijst, is een prijs van 15.000, gevallen op no. 6674. 10e luandett'yke aaantuien aan Jiappie JCappif (2) 3. „Met Bas Brom's Blad!", zei re dacteur Streep in de telefoon „Met wie7 O, met het Persbureau. Wat kan ik voor U doen? Bericht 357? Nee ik heb het nog niet gezien. Wacht eens even." Toen riep redacteur Streep naar Koppie kijk eens of be richt 357 al op de telex staat. De nummers staan onderaan ieder be richt Koppie keek onder de be richten. „Ik zie wel nummsr 356, maar ze zijn nu nog met een beticht bezig, dat is nog met af Maar dc machine tikt niet meer. Het is een erg vreemd bericht, meneer Streep". Maar redacteur Streep luisterde al niet meer naar Koppie. Hij stond wee. in de telefoon te praten. „Het bericht 357 is nog niet af Wat zegt U? O juist. Is er iets mee? Weet U het niet? Nou, het komt in orde. Dag meneer". Redacteur Streep leg de de hoorn neer en ging naar de te lex en begon het bericht te lezen. Koppie keek hem gespannen aan. „Wat is er met dat bericht, meneer Streep?" „Ik weet het niet", zei re dacteur Streep, „maar het pers bureau belt op dat het moet verval len. Het mag niet in de krant. Hot is ook een erg raar bericht. Het is zekei fout." Op dat ogenblik ging de deux open cn stapte Pieter Primeur de redactiekamer binnen. DOOR'CHARLES GAR VICE 37) Binnen een kwartier bereikten zij het kasteel. Het was een van de merkwaardigheden van de streek, waarin het stond en in grootte en belangrijkheid ongeveer het derde of vierde in de rij van Engelse kaste len. De witte voorgevel het was geheel van steen opgetrokken strekte zich langs de oprijzende heu velen tot een machtige breedte uit. De statievertrekken, die een vorst waardig waren, gaven toegang tot een mozaiek terras, versierd met beeldhouwwerk uit de moderne Ita liaanse school. Meer naar achteren lagen de voornaamste slaap- en lo geerkamers en in een rechte hoek hierop waren de bediendenkamers gebouwd. De roodgebonden gidsen noemden het een indrukwekkend gebouw. Reeds meermalen had de Right Ho nourable the Earl of Latcham, de tegenwoordige eigenaar, het gebouw met een zucht bekeken en met de he'melijke wens, dat het toch maar driekwart kleiner mocht zijn. Het prachtige bouwwerk vereiste een le ger van personeel om het in orde te houden. Iedere generatie van slagers in Latcham vergaarde een fortuin, alleen door het bedienen van het kasteel en met de bakkers ging het al precies net eender. Behalve het kasteel had de graaf nog een klein huis in Park Lane en een villa in Florence en d€ graaf zou gaarne het kasteel zelf ook verhuurd hebben, maar dat lukte hem niet en daarom bleef hij deze witte olifant onder houden, die zoveel verslond en niets inbracht .dan last en moeilijkheden. „Ik vraag me af, hoe Lorrie het oude huis zal vinden," dacht Guy, terwijl hij de brede marmeren stoep opliep. De hele weg lang had hij zich voortdurend afgevraagd hoe zij dit of dat zou vinden en hij had al de ka mer uitgezocht die haar boudoir zou moeten zijn, wanneer zijn vader in het huwelijk toestemde en haar op het kasteel te logeren vroeg. De butler en een paar bedienden stonden op de treden om hem te verwelkomen; de butler had al even witte haren als de chauffeur, „De graaf slaapt op het ogenblik, mylord," zei hij. „Hij heeft met ver langen naar u uitgezien. Het is werkelijk een hevige aanval, mylord. Misschien wil uw lordschap zich eerst verkleden; dan zal de graaf wel wakker zijn. Ik zal uw koffie op uw kamer laten brengen, mylord. Mag ik zo vrij zijn u te feliciteren met het succes van gisteren? Wij za ten het vanmorgen in de krant, my lord en we zijn er erg trots op" en het gezicht van de oude man sti-aalde van genoegen. „Dank je, Linnet, heel attent van je. Het scheelde anders maar een haartje." „Ik ben blij, dat u niet gewond bent, mylord," zei de buttler. „Ik vrees, dat het verhaal uit de kranten omtrent het ongeluk de graaf sterk heeft aangegrepen. Wij waren alle maal ongerust over u, mylord Op de lange weg naar zijn kamer bevonden zich overal buigende en glimlachende bedienden en telkens bleef lord Kendale staan om op zijn luchthartige, vriendelijke manier hun een goed woord toe te voegen. Het kostte hem geen moeite, hij deed het als vanzelf sprekend en hij .won daarmee de harten van zijn perso neel meer. dan wanneer hij hen ir.et handen vol goud had bedeeld. Voor hij zich geheel verkleed had kwarr; Gillow, de kamerdienaar van de graaf aan de deur kloppen. „De graaf wil u gaarne on vangen, mylord, maar hij verzoekt u, zich niet te haasten." Guy deed zijn geklede jas aan en Gillow, die was blijven wachten om hem voor te gaan, de levenswijze op het kasteel was bijna koninklijk bracht hem naar de aparterr.enten van de graaf. De graaf leunde ach terover in een grote leunstoel bij 't vuur, een leeslarr.'p stond naast hem op het tafeltje. De kamer was be hangen met gordijnen om ieder tochtje uit te sluiten en in de tus- senkamer, die naar slaapkamer en kleedkamer voerde, brandde een tweede vuur. Hij was een magere, lange man met een verfijnd, aristo cratisch gezicht. Zijn zoon leek sterk op hem. Vader en zoon hielden zeer veel van elkander en de ogen van de oude man straalden van genoegen, toen hij zijn zoon zag. Hij stond echter niet uit zijn halfliggende hou ding op om hem te verwelkomen, maar zei alleen met heldere stem, terwijl hij zijn dunne, witte hand uit stak: „Wel, Guy?" Guy nam de herrf toegestoken hand en drukte die hartelijk. „Ik vind het aardig, dat je zo gauw gekomen bent, Guy," zei dc graaf „Ik vrees, dat je zult vinden, dat er weinig reden bestond om je zo haastig hierheen te roepen, want ik ben nu veel beter. Ik geloof, dat ik inderdaad veel beter werd, zodra je telegram kwam „Natuurlijk ben ik dadelijk geko men. vader, ik ben blij. dat u weer beter bent: ik heb me ernstig onge rust gemaakt." „Dank je, dank je, Guy, ga zitten miin jongen," want Guy, die in de etikette van Latcham Court was op gevoed, was natuurlijk blijven staan tot hij toestemming kreeg om tc gaan zitten; hij bevond zich in de vertrekken van zijn vader. „Ik hoop, dat je een goede reis hebt gehad Guy; het is een lan" tra- >ect Je ziet er goed uit. Zet de lamp eens zo, dat ik je beter kan zien." Guy verzette de lamp en boog zich iets voorover. „Ja, heel goed. Dus je hebt je race «isteren gewonnen?" vroeg hij glim lachend. „Ja, vader. Gelukkig wel. Het was een mooie race." „Dat schijnt wel. Heb je je be zeerd?" Hij vroeg het onverschillig genoeg en alleen zijn ogen verrieden de angst, die hij voelde. „Helemaal niet', vader. Een paar blauwe plokken. Gelukkig heeft het paard zich ook niet bezeerd. Het is een goed paard, vader." „Dat heb ik gelezen. Ik geloof, dat ik het mij herinner; ik ben er niet zeker van; je hebt er zoveel ge had." Guy glimlachte verontschuldigend. „Ja, vader, maar meestal suffers." „Racen is een .dure liefhebberij," zei de graaf, terwijl hij in het vuur keek „Maar ik veronderstel, dat Latcham daar in moet berusten. Ik hoop, dat je iets van je geld hebt te ruggewonnen, Guy," en hy glim lachte. „Bijna duizend pond, vader." „Zo veel? Ik feliciteer je. Gewoon lijk wint men niet met wedrennen. Ik herinner me, dat mijn grootvader dertigduizend pond verloor bij dc races in St. Leger". Hij glimlachte droevig. „Toen was er nreer geld in de sehetMst van Latcham, dan nu, Guy. Hij heeft kans gezien, die aan merkelijk lichter te maken." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7