3)e £cidie6oii^cmt HET SAARLAND LUISTERDE NIET NAAR ADENAUER DE BESPREKINGEN MET DE WEST Franse soldaat doodgestoken Zandvliet's Boekhandel DE NIEUWE BENOEMDE KARDINALEN MAANDAG 1 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12754 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Saarland gaat z'n eigen weg Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OVERWINNING VAN PREMIER HOFFMANN Teleurstelling in de Bondsrepubliek De bevolking van het Saargebied heeft de stem van Adenauer niet gevolgd. Het is gisteren bij de algemene verkiezingen geen demonstratie geworden ten gunste van terugkeer tot Duitsland, want slechts 7 der kiezers thuis gebleven en als men alles bij alles telt heeft niet meer dan 30 zich uitgesproken voor Duitsland. Dan rekent met de communistische stemmen en die der Dem. Volkspartij ook als pro-Duits, en tezamen met de thuis blijvers en de ongeldige stemmen komt men dan tot 30 Volgens de defi nitieve einduitslagen zijn 579.221 stemmen uitgebracht. Ongeldig waren 141.892. Het aantal stemgerechtigden was 621.948. Van de geldige stemmen heeft de Christen-Democratische (Katholieke) partij van premier Hoffmann er 239.383 (55 de socialisten 141.855 (33 de communisten 41.346 (9%) en de Democratische Volkspartij 14.749 (3%) gekregen. De officiële verdeling der zetels in het nieuwe parlement is: Katholieken 29, socialisten 17 en communisten vier. De Volkspartij heelt geen enkele zetel. HOFFMANN OPGETOGEN. De stemming onder de vertegen woordigers van de Saarregering was 'hedennacht, toen het resultaat in grote trekken bekend was, opgeto gen. Zelden is de Saarlandse minis ter-president Hoffmann met een stra lender gezicht te voorschijn getreden dan Zondagavond, toen hij reeds halverwege de telling als overwin naar de Landdag betrad om het re sultaat als „een overwinning voor Europa" te vieren. De Frans-Duitse besprekingen over de Europese sta tus voor het gebied konden nu vol gens Hoffmann ongehinderd worden voortgezet. Bij de verboden Duits gezinde oppositie in het Saargebied werd vannacht toegegeven, dat het resultaat beneden haar verwachting is gebleven. Ook waarnemers uit de Bondsrepubliek erkenden, dat de uit slag een duidelijk verlies voor de in de laatste weken met zoveel kracht gevoerde Duitse actie is. Minister Ja cob Kaiser, die na zijn in Berlijn uit gegeven „Heim ins Reich"-parool hier als de grote zondebok wordt 'beschouwd, had zelf een ambtenaar Amerikaanse tankboot ontploft Een tankbóot van de Amerikaanse marine, de „Ashtabula" (25.425 ton) is gisteren te Sasebo, een Ameri kaanse marinebasis in Japan, tijdens het overpompen van brandstof naar een ander schip, in brand gevlogen en ontploft. De rook van het brandende schip hing honderd meter boven de stad en de ontploffing was zo hevig, dat de gebouwen op hun grondvesten schudden. Van Amerikaanse zijde is geen commentaar geleverd, maar volgens een Japanse schoenpoetser, die zich aan boord van de Ashtabula" bevond, was de have boeg weggeslagen en la gen matrozen met bloed overdekt op het dek. Uit veiligheidsoverwegingen wer den Japanse reddingsvaartuigen niet op de plaats van he. ongeluk toege laten. Niettemin slaagde men er in, de brandende olie te blussen. PILOOT IN HET KANAAL OPGEPIKT. Tet Noorse vrachtschip „Sydhav" heeft Zondagavond een Amerikaanse vlieger uit het woelige Kanaal op gepikt nadat hij uit zijn brandende Thunderjet in zee gesprongen was. Een Amerikaanse hefschroefvliegtuig verscheen enige tijd later boven het Noorse schip, waarna voorzichtig een legerarts op het dek werd neergela ten. De vlieger bleek echter onge deerd te zijn. Hij en de arts werden vervolgens met de reddingboot vani Dover naar de wal gebracht. van zijn al-Duitse ministerie als waarnemer gezonden. De drie niet toegelaten partijen, die in het Saargebied als filialen van de grote partijen der Bondsrepubliek worden beschouwd, hebben kenne lijk haar aanhang overschat. Zij ziin er kennelijk ook niet in geslaagd de bevolking er van te overtuigen, dat zij achter hun Duitse leuzen een Europese gezindheid verbergen, zoals zij in deze dagen voor de buiten landse pers hebben voorgegeven te doen. Kennelijk is haar actie door de bevolking opgevat als een ver kapte „Heim ins Reich"-beweging, die in dit stadium bij de Saarbevol- king een minder sterke tveerklank heeft kunnen vinden dan de door de regering-Hoffmann in het voor uitzicht gestelde Europese status. In de vroege edities van de Parijse ochtendpers wordt de uitslag van de verkiezingen met vreugde begroet. Het Gaullistische orgaan „Ce Matin" noemt de verkiezingen in een kop „Een opvallende overwinning van de autonomistische partij". Het linkse blad „Combat" zegt, dat het Saarge bied zich voor Europa heeft ver klaard. De communistisch gezinde „Liberation" acht de stemming een nederlaag voor Adenauer. Slechts het officiële communistische orgaan „L'Humanité" huldigt een ander standpunt. Een bijzondere correspon dent van het blad schrijft, dat de Amerikanen het Saargebied willen gebruiken als „een eeuwige twist appel" tussen Duitsland en Frank- rijk. „Het verstand heeft gezegevierd" „Het verstand en de realiteitszin hebben bij alle drie regeringen gezege vierd", zeide minister Kernkamp, toen hij Zaterdagnacht op Schiphol terug- keede uit New York, waar hij besprekingen heeft gevoerd met vertegen woordigers van de Ned. Antillen en Suriname. De besprekingen in New Tork hadden ten doei, een vaste basis, een uitgangspunt te vinden voor het voortgezet overleg betreffende de vestiging der nieuwe rechtsorde tussen de drie rijksdelen. Minister Kernkamp is de mening toegedaan dat door het bereikte ac- cpord de politieke wrijvingsvlakken voor nu en later belangrijk kleiner lijken te zijn geworden. De Surinaamse regering is op ba sis van vrije keuze ten volle bereid aan de totstandkoming van een sta tuut mede te werken en dat een ab soluut faire kans te geven. Zij wil dit evenwel alleen, indien voor de toe komst op grond van het zelfbeschik kingsrecht alle mogelijkheden open gehouden worden. Die- mogelijkheder omvatten uiter aard ook wijziging van het statuut en zelfs losmaking van de band met Nederland, als het Surinaamse lands belang zulks onvermijdelijk mede zou brengen. Dit impliceert echter niet, dat Suriname op een gegeven ogen blik botweg zou kunnen uittreden. Integendeel, aldus de minister, Ongeregeldheden in Libanon Zondagmiddag hebben zich te Tri poli (Libanon) ernstige ongeregeld heden voorgedaan. Het kwam tot een treffen tussen de politie en elemen ten, die een herdenking van de dood van oud-premier Hamid Karame wil den verstoren. Het aantal gewonden aan beide zijden wordt op vijftien geschat. Verder is een bom geworpen naar het Grand Hotel. Door de ont ploffing werden twee personen ge wond. De president van Libanon en de leden van de regering, die op weg waren naar Tripoli om de herdenking bij te wonen, keerden terug toen zij op de hoogte waren gesteld van het gebeurde. WieCex&edevaa>d in £Un(iuxg. Te Maastricht vond Zondag voor het eerst in de Nederlandse wielerge- schiedenis een wielerbedevaart plaats. Na de H. Mis, welke in de O. L. Vrouwckerk voor de deelnemers werd gecelebreerd, vond op het plein voor de kerk de zegening der fietsen plaats door Mgr. dr. J. H. G. Lemmens^ Bisschop van Roermond, welke plechtigheid de foto in beeld brengt. men zal dan elkander raadplegen en altijd als eerste mogelijkheid hand having van de kondnkrijksbond over wegen. Voorts zal men intern waar borgen scheppen om te voorkomen, dat de voorgenomen stap lichtvaar dig, zonder behoorlijke peiling van de gevoelens der bevolking genomen kan worden. In het Duitse dorp Ockfen, bij Saarburg, is gisteren een 22-jarige Franse soldaat bij een ruzie doodge stoken. De Franse militaire politie heeft twintig inwoners van het dorp gearresteerd, onder wie een slager, Bensmiiller, en diens zoon, die vol gens de Duitse politie ter plaatse de schuldigen zijn. De Franse Hoge Commissaris heeft een „ophitsingscompagne van de Duitse pers en zekere plaatselijke po litici" voor het geval verantwoorde lijk gesteld. Twee soldaten gingen in Ockfen een café binnen, om iets te gebrui ken. Er schijnt een twistgesprek ont staan te zijn, omdat Duitse burgers in het café nazi-liederen zongen. In elk geval werden de Fransen er uit gesmeten. Twintig Duitsers volgden hen op straat en vielen hen aan. Toen soldaat Dubois op de grond lag, stak Bensmüller hem met een mes in de rug. Zijn kameraad, die ook enige malen getroffen werd, keerde terug in het café om een dokter op te bel len: men belette hem echter de toe gang. Dubois bloedde dood. Ockfen ligt slechts 15 kilometer van de grens van het Saargebied. De Bondsregering heeft haar leed wezen over het gebeurde uitgespro ken. Zij zal de resultaten van het onderzoek afwachten, alvorens een definitief standpunt in te nemen. CHRISTI-S i WORDT HEER VEKIttilStOD Verkrijgbaar bij Haarlemmeistraat 117 - Lelden Tel. 20421 (Advertentie.) Het monument van Bergen-Belsen Waarschuwing en criterium De Duitse Bondspresident, prof. Heuss, heeft Zondag in tegenwoordig heid van vele binnen- en buitenland se autoriteiten in het voormalige con centratiekamp Bergen-Belsen een monument ter nagedachtenis van de 22.500 doden van het kamp onthnld. Het monument bestaat uit een grote obelisk, gezet tegen een muur (als symbool van de Joodse „klaagmuur") en is voorzien van het opschrift ,Aan de slachtoffers der nazi-tirannie" in verscheidene talen. Prof. Heuss verklaarde bij de ont hulling, dat Duitsers nooit mogen vergeten wat hun landgenoten heb ben misdreven. De doden van Bergen-Belsen lig gen nu begraven in 13 massa- en 11 afzonderlijke graven. Het monument werd gebouwd op last van de Britse bezettingsautoriteiten. Het zal door de Duitsers, die ook de omthullings- plechtigheid van Zondag organiseer den, worden onderhouden. De aanwezigen stonden met ont blote hoofden in de ijzige wind, die' over de Luneburger heide waaide. Het monument werd achtereenvol gens door een rabbi, een rooms-ka- tholieke geestelijke en een protes tantse predikant ingewijd. Onder de aanwezigen bevonden zich de Britse commissaris voor Ne- der-Saksen, dr. Nohum Goldmanm, Zuster Kenny is overleden Zuster Elizabeth Kenny, die haar leven wijdde aan de bestrijding van de kinderverlamming en daarbij een eigen methode had, is Zondag in haar wondng in de omtrek van Brisbane (Australië) overleden. De behandeling die zuster Kenny haar patiënten gaf en waarmee zij in tien jaar bij 7000 kinderen succes heeft gehad, werd over de gehele wereld toegepast in klinieken die haar naam dragen Haar theorieën stonden bloot aan critiek voor bepaalde artsen, die over de ziekte een andere opvatting had den en haar resultaten betwistten. Veertig jaar geleden vond zij een methode, waarbij hete, vochtige om slagen samen met passieve oefenin gen werden gebezigd. Op haar naam staat ook de theorie, dat de virus die kinderverlamming veroorzaakt, niet in het zenuwstelsel, maar in de spieren schuilt. voorzitter van het Joodse wereldcon gres en vertegenwoordigers uit Ame rika, Engeland, Frankrijk, Israël, Joegoslavië, Nederland, Itajië en De nemarken. Dr. Goldmann sprak als hoofd van de Joodse delegatie. Hij zeide, dat de onthulling van dit monument een pe riode afsloot, waarin een derde van de Joodse wereldbevolking „op we tenschappelijke, koud-systematische wyze werd weggevaagd". „Ik weet, dat er mannen onder het Duitse volk zijn als president Heuss en kanselier Adenauer, die de waar schuwing zullen begrijpen. Ongeluk kigerwijze zijn er echter aanwijzin gen, dat vele Duitsers hun ogen slui ten voor de waarschuwing, omdat zij haar niet willen begrijpen", aldus Goldmann. Hy zeide, dat het monument aan de Duitsers was overgedragen en dat de verzorging er van door de Duit sers mogelijk een criterium kan wor den voor de morele houding en de ontwikkeling van Duitsland. De Zwitserse Everest-expeditie Aan de ongerustheid over het lot van de leden der Zwitserse expeditie, van wie men drie weken lang niets meer had gehoord, is een eind geko men door een bericht uit Bhojpoer, het radiostation dat het dichtst bij de Everest ligt. De expeditie heeft een week gele den het basiskamp op de Khoemboe- gletscher opgebroken en heeft Nam- tsje Bazar bereikt, op weg naar huis. Naar verluidt is een speciale koerier van de gouverneur van Bhojpoer on derweg naar Namtsje Bazar op ver zoek van koning Triboehoevana. om uit de eerste hand inlichtingen in te winnen over het welzyn van de berg beklimmers en de resultaten van de expeditie. De radioberichten zeggen niet, of dr. Chevally en zijn mannen erin zijn geslaagd, de top van 's wereld hoog ste berg te bereiken. STORM EN ONWEER IN ZUID-AFRIKA. Albertynsville, op een afstand van 30 kilometer van Johannesburg ge legen, is Zondag door een zware wer velstorm getroffen; het centrum van deze plaats is over een oppervlakte van ongeveer drie vierkante kilome ter verwoest. Volgens de berichten wordt het aantal slachtoffers geschat Zal dit het laatste Consistorie van de H. Vader zijn De Zaterdag gemelde benoeming van de 24 nieuwe kardinalen is vrij onver wacht gekomen. Wel hadden vele geruchten de ronde gedaan over een te verwachten consistorie, maar omdat men meende, dat dit pas met Kerstmis 'ou worden gehouden, was de gebruikelijke datum van aankondiging, die zes weken tevoren valt, reeds verstreken Voorts merkte men in Vaticaanse kringen op, dat de H Vader Zijn eerste Consistorie bijeengeroepen heeft in 1946, dus in het zevende jaar van Zijn pontificaat. Dit tweede consistorie valt in het veertiende jaar van 's Pausen pontificaat. Men verwacht zelfs, dat dit het laatste consistorie van deze Paus zal zijn, omdat de gezondheids toestand van de Paus zienderogen achteruit gaat. De H. Vader kan zich b.v. Dog maar zeer moeilijk te voet bewegen, aangezien zich een aandoening in zijn benen heeft geopenbaard. Zaterdagavond is de Paus van zijn zomerver blijf te Castel Gandolfo in het Vaticaan teruggekeerd. De benoeming van de nieuwe kar dinalen zal officieel beginnen 12 Januari, wanneer de H. Vader de te Rome aanwezige kardinalen bijeen zal roepen om hen van zijn besluit op de hoogte te stellen. In de namid dag zullen dan speciale ambtenaren van de pauselijke Staatssecretaris zich naar de in Rome vertoevende nieuw benoemde kardinalen begeven: de Italianen verblijven meestal in de gebouwen der Congregaties, waar zij werken, de buitenlanders vertoe ven in de buitenlandse Colleges van hun land. Hun wordt dan de officiële benoemingsoorkonden ter hand ge steld. Twee dagen later op Woens dag 14 Januari zal de H. Vader dan een semi-openbare bijeenkomst hou den in de Zaal der Zegeningen van het Pauselijk Paleis. Tijdens deze bijeenkomst ontvangen de 24 nieuw benoemden de rode bonnet. Bij deze plechtigheid is meestal een beperkt aantal gelovigen tegenwoordig. Vijftien Februari volgt een plech tig en openbaar consistorie in de St. Pieter, waarbij de Paus de kardina len ook de hoed aanbiedt. Bij deze gelegenheid zegt Hij: „Ontvang deze rode hoed, het zichtbare teken der kardinaalswaardigheid, tot grotere eer van de Almachtige God en tot sieraad van de Apostolische Stoel. Deze moge aan ieder verkondigen, dat gij onverschrokken desnoods zelfs tot aan de vergieting van eigen bloed, moet instaan voor de verster king van het H. Geloof, voor de vrede en rust van het Christelijk volk, en voor het behoud en het voortbestaan van de Heilige Kerk van Rome". Deze woorden hebben wel een bijzondere betekenis voor mgr. Ste- pinac de uit zijn bisdom verbannen aartsbisschop van Zagreb, en mgr. Wyszynski, de moedige primaat van Polen. Twee belangrijke benoemingen zijn nog die van mgr. Tardini, substituut- secretaris voor Buitengewone Ker kelijke Aangelegenheden tot pro- secretaris van het Pauselijke Staats secretariaat voor buitengewone ker kelijke zaken en van mgr. Montini, substituut-staatssecretaris eveneens tot pro-secretaris voor gewone ker kelijke zaken. Dit verschijnsel van twee pro-secretarissen is in de Kerk nog niet voorgekomen. Hiermede heeft Z.H. de Paus zeker zijn bijzondere waardering willen betuigen voor het uitnemende werk, dat deze beide hoogste functionaris sen van het Pauselijk Staatssecreta riaat hebben verricht, zonder hen ditmaal reeds tot de kardinaalswaar- digheid te willen verheffen. In feite is hun betekenis en invloed wel zo groot als van enig kardinaal. Np de benoemingen van thans zal het college bestaan uit 27 Italianen, zes Fransen, vier Spanjaarden, vier Amerikanen, drie Portugezen, drie op meer dan 30 doden en 500 gewon den. Ongeveer 1.000 personen voor het grootste gedeelte blanken stonden voor het bureau van de bloedtransfusiedienst in Johannes burg in de rij, gehoorgevend aan een oproep. Inmiddels wordt uit Transvaal ge meld, dat op verscheidene plaatsen zware onweders gewoed hebben; vier volwassenen en viei kinderen zijn» bij branden omgekomen en ongeveer elf personen zijn door de bliksem gedood. Nederland beter dan de „heimat" Twee Duitsers, die kennelijk Ne derland prefereerden boven „die Heimat", hebben kans gezien om ge durende 5 jaren Nederlander met de Nederlanders te zijn, zonder dat iemand in de gaten had, met vreem delingen te ioen te hebben. Dezer dagen is de politie echter achter hun ware identiteit gekomen en men heeft in principe besloten hen naar hun vaderland uit te wij zen. De Duitsers hadden reeds voor de oorlog in Nederland gewoond en spraken zeer behoorlijk Neder lands. Na de oorlog hadden zij enige papieren vervalst en zodoende hun illegale terugkomst naar Nederland mogelijk gemaakt. Brazilianen, twee Canadezen, twee Duitsers, een Brit, een Belg, een Oostenrijker, een Syriër, een Arme niër, een Nederlander, een Austra liër, een Ier, een Chinees, een Pool, een Joegoslaaf, een Hongaar, een Chileen, een Cubaan, een Peruviaan, een Ecuadoriaan en een Columbiaan. Joego-Slavia, Columbia en Ecuador zijn voor het eerst vertegenwoordigd. JCavteitje Elkander leren begrijpen is de grootste levenskunst. Nieuw licht in de zaak-Aernout? Mogelijk komt er nieuw licht in de tot nog toe niet opgehelderde dood van vaandrig R. L. C. Aernout, die op 28 Februari 1948 boven Lembang zou zijn vermoord. Er zou nl. vol gens het Alg. Dagblad zijn komen vast te staan', dat een maand voor dat vaandrig Aernout aan zijn einde kwam, er een poging is gedaan hem te vergiftigen. De vaandrig was toen op een dienstreis van Bandoeng naar Banjoemas, om een onderzoek in te stellen naar malversaties die zouden hebben plaatsgevonden bij de „Coör dinatie Militair Vervoer". Toen hij te Banjoemas aankwam, voelde hij zich ernstig ziek. Per vliegtuig is de vaandrig overgebracht naar het mi litair hospitaal te Tjimahi, waar hij kon worden gered. Eerst thans heeft men in Nederland de bevestiging ontvangen van het zie kenhuis te Tjimahi, dat vaandrig Aernout daar inderdaad enige dagen voor vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis behandeld is. Enkele dagen voordat vaandrig Aernout werd vermoord, zo is nu ook bekend, heeft hij aan de commandant van de Militaire Politie te Semarang medegedeeld dat hij er niets meer voor voelde zijn onderzoek naar de malversaties door te zetten, daar hij voor zijn leven vreesde. Verdwijning opgelost Chauffeur werd door kostganger vermoord Vrouw van vermoorde eveneens in arrest De verdwijning van de Itoosen- daalse chauffeur, die voor het laatst met zijn kostganger in een vracht auto aardappelen was gaan halen, is thans voor een groot deel opgelost. De kostganger, die wegens een ander vergrijp gearresteerd was, heeft thans een volledige bekentenis ifge- legd, waarin hij aan de politic me dedeelde, dat hij op de bewuste avond zijn kostbaas vermoord heeft. Nadat zij de aardappelen gehaald hadden, wendde de kostganger een defect aan de wagen voor. Hij tau- te uit de wagen en vroeg zijn kost baas hem bij te lichten. Toen de min aan dit verzoek gevolg gaf. sloeg hij hem met een ijzeren staaf de horse nen in. Het is de politie nog niet duidelijk, wat er daarna met het lijk geoeuró is. Naar aanleiding van deze beken tenis is de politie er toe overgegaan de vrouw van de vermoorde te at- resteren. Zij was met het plan op de hoogte en had erin toegestemd na de moord met de kostganger ir. het hu welijk te treden. Moord te Hengelo VROUW IN ARREST Naar eerst thans bekend is gewor den, is de politie van Hengelo er eind vorige week toe overgegaan een 45- jarige vrouw, wier man een week geleden plotseling gestorven was, in arrest te nemen, Na sectie op het lijk verricht te hebben, bleek dat de man door fos- forvergiftiging om het leven was ge komen. Toen de politie ontdekte, dat de vrouw bij de drogist rattenkruid gekocht had, ging zij tot arrestatie over. De vrouw ontkende eerste hardnekkig, maar legde in de nacht van Vrijdag op Zaterdag plotselir g een volledige bekentenis af. Het is nog een raadsel, waarom de vrouw tot deze daad is overge gaan, want voor zover bekend, wa ren de toestanden in het gezin, dat 5 kinderen telt, normaal te noemer. Het wordt niet uitgsloten geacht dat de vrouw gehandeld heef: in een vlaag van verstandsverbijstering.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1