DUINSTREEK IN DE FABRIEK VAN DE BELASTINGAANSLAGEN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Biljetten worden gedrukt op de lopende band.... FOUTEN WORDEN NIET GEMAAKT Vele ambtelijke diensten treden vrijwel nooit naar buiten. Zij werken in stilte. Doch geboeid door de cijfers op ons aanslagbiljet der rijksinkom stenbelasting (het definitieve), heb ben wij onze schreden gewend naar de rijksdienst, waar deze biljetten uiteindelijk worden samengesteld. En nu moge het zijn, dat deze dienst „in stilte werkt", zodat het publiek er weinig van bemerkt, de gast, die in het gemechaniseerde bedrijf van de belastingdienst (bij uitzondering) wordt toegelaten-, tuiten de oren als hij het gebouw weer verlaat. Het is een oud gebouw aan de Ja- vastraat in den Haag, waarin de ponskaartencentrale van het Mi nisterie van Financiën is onderge bracht. Hier worden de duizenden en duizenden gegevens, betrekking heb- berfd op de inkomsten- en vermo gensbelasting gerangschikt en ver werkt en wel op zulk een vernuftige en doelmatige wijze, dat hier met recht gesproken kan worden van het gemechaniseerde rekenbrein van de Minister van Financiën. Want vrijwel alle handelingen wor den met machines verricht. Toch kan men niet beweren, dat de 28 mannen en 55 vrouwen, die dit cijferbedrijf van 's ochtends tot 's avonds in een helaas te klein gebouw verrichten, zich domweg als verlengstukken van de ingenieuze apparatuur beschou wen. „Het 25-ste Uur" krijgt hier geen kans. Zelden hebben wij een harmonieuzer samenspel gezien tus sen mens en machine. Het spreekt, dat op een aanslagbiljet nimmer ook maar één fout mag voorkomen en daar de foutloze machine nog niet is uitgevonden en ook de onfeil bare mens niet bestaat, moet het sa menspel tussen beide arbeidselemen- ten het resultaat opleveren, dat de Minister van Financiën er van ver wacht: een correcte aanslag. Niet het onderste uit de kan? Vele aangeslagenen ini de inkom stenbelasting bemerken vaak na ver loop van enige tijd, dat de definitie ve aanslag hoger is dan de voorlopi ge. Maar al te vaak zal men verzuch ten, doch minder bekend is, dat vele, zeer voorlopige aanslagen door de belastingdienst ambtshalve worden verlaagd. Het is ons duidelijk gewor den, dat de schatkist niet het on derste uit de kan wil hebben. Er zijn nu eenmaal wettelijke voorschriften en daar houdt het rijk zich aan, ook als dat in zijn eigen nadeel is. In totaal zijn er bij de laatste aan gifte 40 pet. afwijkingen op de voor lopige aanslagen aangebracht, 30 pet. weliswaar naar boven, doch ook 10 pet. naar beneden en dat is op het Aetherklanken DONDERDAG- HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Land- en tuin. bouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek ndeuws. 13.20 Kamerorkest en soliste. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Pianokwar tet. 16 00 Bijbellezing. 16.30 Piano recital. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Trompet en piano. 18.20 Gram. 18.35 „Op de stel ling". 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Ver zoekprogramma. 20.00 Radiokrant. totaal toch altijd nog ongeveer ruim 100.000 gevallen. Honderdduizend belastingplichtigen dus, die zichzelf een te grote last oplegden en van deze last bevrijd werden zonder tussenkomst van enig adviseur doch enkel door de objec tieve belastinginspecteur, die uitein delijk de kohieren vaststelt. Pons, pons, pons In de verschillende inspecties voor de directe belastingen in den lande, er zijn er in totaal 98 worden van alle belastingplichtigen de zgn. nota's van berekening vastgesteld, welke van tijd tot tijd naar de pons kaartencentrale in den Haag worden gezonden. Alle gegevens op de nota's krijgen daar een codenummer, welke door een 35-tal ponsters.op, of beter gezegd, in kaarten worden aange bracht. Met een oorverdovend lawaai van staal op staal worden er tientallen gaatjes uit zo'n kaart van ongeveer 18 bij 7 cm. geslagen, alle op van te voren bepaalde plaat sen. Dit is een zeer secuur werkje, want met dit beginstadium van de bewerking staat of valt het hele sys teem. Nadat alle kaarten nog eens een controle-ponsmachine zijn gepasseerd gaan ze naar de afdeling, waar een viertal tabelleermachines staat op gesteld. Deze worden uitsluitend door mannelijk personeel bediend. Die tabelleermachines zijn ware wonderen der techniek. Zij kunnen tellen, schrijven, selecteren en wat al niet Het meest vreemde voor de ondeskundige toeschouwer is wel de mogelijkheid van deze machines om de gaatjes in de ponskaarten weer om te zetten in leesbaar schrift, cij fers en letters, en dat met een snel heid van 9000 per uur. Een van deze machines heeft tot taak de tellingen van de „nota's van berekening" nog eens te controleren Geknoei bij opleiding middenstands diploma De contactraad van de samenwer kende stichtingen voor onderwijs en ontwikkeling van detailhandelaren en ambachtslieden voert reeds lange tijd strijd tegen ongewenste practij- ken bij de middenstandsopleidin gen. De ongeveer 1000 examinatoren van de vele duizenden, die jaarlijks examens afleggen, zijn voor een groot deel tevem. betrokken bij de opleidingen voor die examens. Om minder gewenste mededinging bij het werven van leerlinen tegen te gaan, is hen verboden openbaar te ma ken, dat zjj examinatoren zijn. Bij overtreding worden de leraren als examinatoren uitgeschakeld. De contactraad deelt thans mede, dat een opleider, die zichzelf als examinator adverteerde, doch zulks niet was, strafrechtelijk is aangegre pen. Hij werd door een rechtbank tot zes maanden en later door een hof tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. De Hoge Raad be vestigde het oordeel van het hof. Dit afschrikwekkend voorbeeld zal, naar de contactraad hoopt, er toe medewerken, dat het opleiden en examineren van leerlingen voor de middenstandsdiploma's algemene han delskennis uitsluitend in vertrouwde handen zal komen. keurige berekening van de besparing, welke deze werkwijze, dit samen spel tussen ponskaartencentrale en C.B.S. oplevert is nimmer ge maakt, maar men schat dat zij in de tonnen loopt. Technische prestaties. De techniek van de ponskaarten centrale wordt steeds verbeterd. In 1949, toen men begon, slaagde men er in 1.800.000 kaarten te verwerken. Voor 1952 waren het er tot op heden 2.821.000. Als men al deze kaarten zou opstapelen zou een hoogte van meer dan 500 meter bereikt kunnen worden; stel u voort: 5 domtorens op elkaar. Legde men alle kaarten ach- en dat gaat met tien kaarten tege-1 ter eikaar dan zou men daarmee een lijk. Wordt er een verschil gecon stateerd, dan behoeft men slechts het betrokken tiental nog eens op de ke per te beschouwen om de fout te kunnen ontdekken. Nu pas durft men het aan uw de finitieve aanslag gereed te maken. Dit geschiedt op zgn. kettingformu lieren. Dit wil zeggen, dat alle aan slagbiljetten nog aan- elkaar vast zit ten en als een brede papierstrook zonder einde door een machine kun nen worden gehaald. Ook dit toestel is weer een tabelleermachine, nu niet eert die controleert, doch formulieren drukt en wel met een snelheid van 3.000 per uur. Op dezelfde wijze worden, even eens op kettingformulieren de ko hieren gemaakt. Dit geschiedt in tweevoud Eén afdruk is bestemd voor de ontvanger, de andere gaat naar de betrokken inspecteur, zodat zo wel de een als de ander als het ware een losbladige boekhouding krijgt, waaruit blijkt, wie in de inkomsten en vermogensbelasting zijn aange slagen en voor hoeveel. Het sluit al les als een bus als tenslotte de na men en adressen van de belasting plichtigen door typisten op de aan slagbiljetten zijn aangebracht en dit typewerk nog eens is gecontroleerd. Goede klant bij de post. De ponskaartencentrale is een goe de klant van de post. Dagelijks gaan duizenden aanslagen 250.000 per maand met de daarop betrekking hebbende kohieren naar de verschil lende inspecteurs, die uiteindelijk dat eist de wet de kohieren defini tief vaststellen. Het effect is bekend: de aanslagen worden bij de belastingbetalers thuis bezorgd Alle verwerkte ponskaarten gaan nu naar het centraal bureau voor de statistiek, dat er een dankbaar ge bruik van maakt bij de samenstel ling van allerlei statistieken, welke van tijd tot tijd voor publicatie wor den vrijgegeven. Dat is thans vooral mogelijk zonder extra werk, omdat de ponskaarten meer gegevens 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 w"orden verwerkt, dan strikt nodig is „Vragen aan voorbijgangers. 22.15 j_ ir.Q,.«r_ Orgelconcert. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 800—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 De groenteman. 9.30 Gram. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie. 11.10 Kamerorkest. 12.00 Musette-orkest. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Metro- pole-orkest en solist. 13.55 „Londen en Parijs", hoorspel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Kinderkoren. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Rhytmische mu ziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Gram. 17.45 Re geringsuitzending: J. J. Jansen: „Landbouwonderwijs in Nieuw-Gui- nea". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Gevarieerde muziek. 18.50 Luisterwedstrijd voor het kind, 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Discogram. 19.40 Rondetafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 21.05 Pisuisse-herdenking. 21.50 Me dedelingen). 21.55 Accordeonorkest. 22.30 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden en Zuid-Amerika. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 viool en orgel. Sportactualiteiten. 23.3024.00 Zang, voor de belastingdienst. Een nauw- Zeldzame postzegels werden gestolen En weer teruggevonden Naar eerst thans bekend geworden is, is deze zomer in het postmuseum te Den Haag een ernstige diefstal ge pleegd. Korte tijd na de opening van de tentoonstelling „Eeuwfeest Rijks telegraaf" werd bij de dagelijkse con trole in de nieuw ingerichte postze gelgalerij de vermissing geconsta teerd van twee vellen van de oud ste postzegels van Nederland. Het betreft hier proefdrukken van de vijftien cents-postzegels in de goedgekeurde kleur. De politie nam onmiddellijk in samenwerking met de postzegelhandel de nodige maat regelen voor het geval de vermiste zegels hier of daar ten verkoop zou den worden aangeboden. Terwille van het onderzoek is daarom aan het feit geen ruchtbaarheid gegeven. De activiteit van de bevoegde instanties heeft thans volledig succes gehad, zo dat niet alleen de dader kon worden ontdekt, maar ook het gestolene com pleet werd teruggevonden. De dader bleek een tijdelijk em ployé te zijn geweest van een der inzenders op de tentoonstelling, die zich in het vertrouwen van het be wakend personeel heeft weten in te dringen en daarvan misbruik heeft gemaakt. Hij had de bewuste vel- delen verknipt om ze verhandelbaar te maken, doch alle delen zijn thans teruggevonden, zodat zij weer aan een te voegen zijn. afstand van 522 km. kunnen halen. Men hoopt de verschillende tech nische prestaties op korte termijn nog op te voeren en te versnellen. Maar dat zal pas goed kunnen als men een ander gebouw, dat op het ogenblik in de Fultonstraat in gereedheid wordt gebracht, heeft betrokken. In deze ruimere behuizing hoopt men letterlijk wat meer armslag te verkrijgen, zodat de achterstand in de verzending van de aanslagen, dig nu practisch al is weggewerkt, nog slechts zal gelden als een boze droom uit de tijd van de eerste na-oorlogse jaren, toen er zo vele knopen te ont warren waren. Vrijgevigheid, die niet bevoordeelt Voor de Maastrichtse rechtbank had zich Dinsdag te verantwoorden de koopman P. M. H. B. uit Heer, die op een aangiftebiljet van navordering der belastingen niet alleen het be zit van een aandeel Kon. Olie nomi naal 1000.had verzwegen, maar ook ontkennend had beantwoord de vraag of hij uit vrijgevigheid perso nen of instellingen bevoordeeld had met giften die een bedrag van 100 te boven gingen. Verdachte had niettemin toch eni ge tijd te voren (Juli 1945) op spaar bankboekjes van elk zijner acht ne ven en nichten een bedrag van f 500 gestort; zulks in overleg met de va der der kinderen en met de afge sproken bedoeling om later dit geld weer terug te nemen hetgeen prompt geschiedde. Voor de rechtbank erkende ver dachte beide feiten volmondig en hij verduidelijkte het tweede feit nog als een camouflage voor de fiscus van dit vermogensbezit. Het O. M. waargenomen door mr. Ch. Hius, vroeg terzake een week gevangenisstraf. De verdediger in deze zaak mr. Jos. Stroom Maastricht gaf een ver rassende uitleg: De ontkenning op de vraag naar giften was volkomen juist, wan<t het was geen gift, welke uit vrijgevigheid werd gedaan en er was geen enkele bedoeling om een ander te bevoordelen. De wezenlijke elementen voor het strafbare de lict ontbraken dus en voor dit tweede feit zal vrijspraak moeten volgen. Uitspr. 9 Dec. VERZEKERINGSINSPECTEUR PLEEGDE VERDUISTERINGEN. Een voormalige inspecteur van een levensverzekeringsmaatschappij, ze kere L. uit Sittard, die op het ogen blik in een Belgisch ziekenhuis ver blijft, heeft ten overstaan van de Kerkraadse politie bekend, tot een bedrag van 50.000 gulden verduis teringen te hebben gepleegd ten na dele van de tandarts W. te Kerkra- de en de graanhandelaar S. te Venlo- Blerick. L. pleegde deze verduisteringen, waarmee hij reeds jaren geleden be gon, door de premies van polissen niet af te dragen. Op deze wijze be nadeelde hij W. voor een bedrag van ruim 10.000 gulden en S. voor 40.000 gulden. Dit laatste geval kwam reeds meer dan een half jaar geleden aan het licht, doordat toen door een te Kerkerade gevestigd verzekerings kantoor de polissen van S. werden gecontroleerd. De verduisteringen ten nadele van W. werden in Augustus j.l. ontdekt. L. was toen al naar Bel gië uitgeweken. In de eerste zaak werd aanvankelijk de politie niet ge mengd, omdat L. had toegezegd, dat hij de 40.000 gulden op korte ter mijn zou terugbetalen. Wat dit be treft is h|j echter in gebreke geble ven. HILLEGOM ERNSTIGE AANRIJDING. Aan de Haarlemmerstraat heeft een autobotsing plaats gehad, waarbij 3 personen zo ernstig werden ge wond, dat opname in een der zieken huizen te Haarlem noodzakelijk bleek. Tengevolge van de gladheid van de weg verloor de chauffeur van een Belgische auto in de bocht de macht over het stuur, begon te slin geren en botste in volle vart tegen een personenauto van de N.V. Draka. Beide wagens werden aan de voor zijde zo beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. Ging met zijn meisje toeren. De 18-jarige K., wonende in de Prinses Marijkestraat wenste met zijn meis je eens per auto te toeren. Omdat hij zelf geen auto had, nam hij een vrachtauto die geparkeerd stond op 't terrein van „De Ringvaart" aan de Meerstraat. Men reed door de Haarlemmer meer en kwam aan de Zomervaart te Haarlem. Daar bemerkte K., dat 't achterlicht niet brandde. Hij plaat ste de wagen onder 'n lantaarnpaal. Een achterop rijdende auto merkte door de duisternis de geparkeerde vrachtwagen niet en reed er tegen aan. Dit spelletje herhaalde zich nog driemaal, zodat er 5 beschadigde wagens bij elkaar stonden. K. hield zich als wist hij niet, wie de chauf feur van de wagen was. Bij de Rij kspolitie was intussen aangifte van de gestolen vrachtwa gen gedaan. Na onderzoek werd ook de identiteit van de chauffeur ach terhaald. Deze werd var zijn bed ge licht en ingesleten. K. gaf voor slechts een pleizierritje te hebben willen maken. De poitie heeft een andere lezing. Doorlichting op t.b.c. geslaagd. De doorlichting op t.b.c. is geslaagd. Er werden 12.09 personen opgeroe pen, waai van minstens 93 pet. is verschenen. ;ai vvijk aan den rijn Gemeenteraad. Donderdagmid dag om 2 uur is er vergadering van de raad. Van de 26 punten der agen da behoren tot de belangrijkste: Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 2.000 000.—; het ver lenen van een verplaatsingstoelage aan de chef der plantsoenendienst; het verlenen van een crediet voor sloping van de verbrandingsinstalla tie van het vuilnissen en tot inrich ting van het desbetreffende gebouw voor garageruimte; verhoging van het crediet voor inrichting van het perceel Voorstraat 46 tot politiebu reau; het verlenen van een subsidie aan de afdeling Katwijk a. d. Rijn van de Alg. Ver v. Bloembollencul tuur wegens deelneming aan de „Flora 1953". Opening der Winkelweek. Gis teravond had de feestelijke opening plaats van de winkelweek door bur gemeester Woldringh van der Hoop. De burg. sprak de hqop uit, dat ook deze winkelweek, de 4de, weer uit stekend mag slagen. Spr. wees er o.a. ook op, dat met de gestadige uitbreiding van Katwijk aan den SNELTREIN ROTSTE OP RANGERENDE LOCOMOTIEF. Vanmorgen is de electrische snel trein, die om 6.24 uur uit Almelo vertrok naar het Westen, bü het ver laten van het station Almelo in bot sing gekomen met een op het em placement rangerende locomotief. Hoewel geen der treinen ontspoorde, werd de cabine van de sneltrein be schadigd, waarbij de bestuurder lichte verwondingen opliep. De trein kon niet vertrekken en is van het treinschema tot Deventer afgevoerd. Van Deventer is een ander tre'nstel naar het Westen ingelast. De niet noemenswaardige vertraging is in middels opgeheven. Veevoeder is het enige artikel dat niog in distributie is. De bonnen zijn echter verhandelbaar. De directie van Zwaardemakers handel en in dustrie N.V., welk bedrijf veevoeder maakt, keek er dus niet zo vreemd van op dat iemand uit Assendelft haar een partij bonnen aanbood die nende voor 180.000 kg. veevoer en 20.000 kg. varkensvoer. Bedenkelijk werd het pas toen bleek dat diezelfde bonnenin haar eigen bedrijf wa ren gestolen. De hna ledraiaOROu nren- gestolen. De handelaar in kwes tie was daarvan onwetend. f In verband met deze omvangrijke diefstal zijn de twee gebroeders V. gearresteerd, die beiden bij het be drijf een kantoorfunctie bekleden, alsmede hun zwager B., een electri- cien, die elders werkte. Laatstge noemde verkocht de bonnen, die de V.'s roofden. Gebleken is dat de oud ste V., een 47-jarige, handelde om uit financiële moeilijkheden te geraker. Zijn twaalf jaar jongere broer daar entegen roofde de bonnen om er goe de sier van te maken. Hij ondernam een reis naar Parijs liet zich een nieuw costuum aanmeten en betaal de er zijn motorfiets van af. Alle drie zijn bij de officier van justitie voor geleid. UITGEGLEDEN. Gisteravond is de ongeveer 50 ja rige ongehuwde fabrieksarbeider G. J., toen hij, van zijn werk komende, vlak voor zijn woning aan de Ben- schopperweg te Benschop tengevol ge van de gladheid viel, door een een juist passerende benzine-tank- wagèn overreden. De man was op slag dood. Rijn de winkeliers zich aan deze nieuwe omstandigheden mcreten aan passen en er zelf voor te zorgen hebben, dat het publiek niet naar d., stad behoeft te gaan om inkopen te doen. De voorz. maakte er de aanwezigen op attent dat de 'bak kers, die thans ook aan deze actie deelnemen, zich strikt moeten hou den aan de voorschriften van de bak kerijstichting. De Harmonie Katwijk bracht er de stemming al dadelijk in door een muzikale wandeling door het dorp te maken. IISSE Kath. Vrouwenbeweging. De Ka tholieke Vrouwenbeweging, groep Gilde hield een bijeenkomst in het K. A J.-gebouw. Ter inleiding sprak Pastoor van Zuylen een propagandis tisch woord, waarbij hij wees op het grote belang voor de leden om zich te organiseren Na de wens uitge sproken te hebben dat nog meerdere leden tot de Katholieke Vrouwenbe weging zullen toetreden kwamen „de Ghesellen van de Spelewei" onder lei ding van Anton Sweers voor het voet licht met allereers4 een ernstig stuk in één bedrijf van „het meisje van Donremy". Vervolgens kwam dit ge zelschap met een vrolijk spel in twee bedrijven „Docus uit de acht Zalig heden". Dit blijspel oogstte bijzonder veel succes. Na de pauze volgde het blijspel in twee bedrijven „Hoe Peer- ke Kustermans toch nog in de hemel kwam". Forumavond Op initiatief van de drie standsorganisaties, de KAB, de LTB en de R K. Middenstandsver. werd Dinsdagavond in het KAB-ge bouw een forumavond gehouden. Deze avond werd opgeluisterd door de Beiersche Kapel van „Canita Tu ba". De belangstelling voor deze avond was goed. Het forum werd gevormd door pas toor Slaadegaard en drie hoofdbe stuurders van de organiserende ver enigingen. Een en ander stond onder leiding van de heer De Koning, die allen welkom heette en de samen werking memoreerde van de drie or ganisaties voor deze avond, hetgeen de eerste maal is. Als eerste vraag werd gesteld: „Waarom hebben er zoveel katholie ken gestemd op de P v. d. A., wat is hiervan de oorzaak en hoe kan dit worden voorkomen?" Dit was het begin van vele andere interessante vragen en antwoorden. De aanwezi gen gaven blijk, dit soort ontwikke- lingsavonden zeer op prijs te stellen. NOORD W1JKERHOUT FEESTAVOND VAN R. K. LAND ARBEIDERSBOND. Maandag en Dinsdag zijn in de bioscoopzaal van café De Zwaan" de feestavonden gehouden van de R. K. Landarbeidersbond voor de le den met hun dames. De zaal was Maandag goed bezet en Dinsdag tjok vol. Onder de talrijke genodigden zagen we Maandagavond o.m. pas toor v d. Waarden en kapelaan Vroklage, die geestelijk adviseur van „St. Deus Dedit" is; de burgemeester en mevr. v. d. Weijden en de leden van het hoofdbestuur, de heren Bos man en Loerakker. Na de voorz. sprak het hoofdbe stuurslid, de heer Bosman. Hij felici teerde namens het hoofdbestuur en zeide, dat dit geen formaliteit was. De Bollenstreek is de bakermat van de organisatie, aldus de heer Bosman en neemt een apart plaats in bij het hoofdbestuur. Hij prees het werk van de voorz. naast de andere bestuursle den. Toont uw medewerking, zo eindigde spr., door goed op de ge wone vergaderingen te komen. Vervolgens kwam „Meer Vreugde" op de planken met de dolle klucht, „Drie is te veel". De aanwezigen hebben zich kostelijk vermaakt en de lachspieren weer eens flink ge oefend. Tussen de bedrijven kwamen Thomas Vaer en Pieternel voor het voetlicht om een samenspraak te houden over het wel en wee der or ganisatie gedurende de laatste 40 jaar. Dit was een aardige verrassing. Dinsdagavond zagen we onder de genodigden pastoor Brink en kape laan Wïist van St Victor, en de he ren Sens en C. J. v. d. Ploeg van het hoofdbestuur. Forum-avond K.J.M.V.L.T.J. Het eigen home, dat de jeugdbewe ging in de St. Jozefparochie thans gevonden heeft in het nieuwe jeugd huis, blijkt reeds zijn invloed te doen gelden op de geest in de beweging zelf. Wij menen in elk geval al te mogen constateren, dat er meer ac tiviteit is en dat deze activiteit nieu we, meer aan de huidige tijd aange paste vormen zoekt Zo hebben bijv. de K.J.M.V. en de L.T.J. in samen werking nu reeds voor de 2e maal een Forum-avond gehouden. De eer ste werd enige tijd geleden gehou den en deze avond werd zo'n succes, dat men tot een herhaling besloot en deze heeft dan Dinsdag j.l. plaats gehad. Een Forum-avond is een bij eenkomst van de leden, waarin deze vragen kunnen stellen aan enige daartoe aangezochte personen, die dan het forum vormen. Dinsdagavond waren de onderwer pen niet zo interessant en gaven zij niet zo gemakkelijk aanleiding tot verschil van mening tussen de forum leden als op de eerste avond. Het forum bestond uit de aalmoe zenier met de heren Jeukens, J. Dui venvoorde en P. v. Buijtenen, die als invaller fungeerde voor de heer J. Oostdam. Aan het slot van de avond dankte voorzitter v. d. Burg het forum en deelde hij mede, dat er op 8 Decern ber a.s. prijsjassen zal zijn. De aal moezenier deelde nog mede, dat de congregatie aanstaande Maandag niet in de kerk, maar in het jeugd huis zal worden gehouden. Hocres vergaderde De Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters, afd. Bloembollenstreek, belegde een ledenvergadering te Noord wij kerh out in café „De Zwaan". De heer D. Sistermans, voorz., deed in zijn openingswoord mede deling van het toetreden van 3 nieuwe leden. Na voorlezing van de notulen, volgde behandeling van de corres pondentie, waarin o.a. de kwestie van het schenken van sterke drank in Verenigingsgebouwen, Jeugdhui zen enz. met Verlof A, uitvoerig werd besproken. Vooral wat betreft recepties en bruiloften wordt aan de gevestigde zaalhouders ernstige con currentie aangedaan. De verkeersregeling gedurende de bloementijd werd van verschillende kanten bekeken. Bedrijfshoreca is in overleg met de voorz., secr. en de heer F. v. d. Eerden in actie, om te komen tot een zodanige regeling, dat de zaken aan de Hoofdverkeers weg voor een vreemdeling ook te bereiken zijn. Wegens vertrek van de heer Jos van Riel uit Lisse werd in zijn plaats de heer W. F. van Steyn als be stuurslid gekozen. Op verzoek van het bestuur bracht de heer Alders van Noord wijk een verslag van zijn reis en verblijf in West-Afrika. Besloten werd een z.g. contact avond voor de leden en hun dames te organiseren. Kapelaan Hartog, geest, adv., sprak vervolgens de vergadering toe. VOORSCHOTEN Father B. v. d.Geest naar de missie Vrijdag a.s. vertrekt father B. v. d. Geest vanuit Rotterdam' met de „Willem Ruys" naar zijn missiege bied, het Apostolisch Vicariaat Jes- selton in Brits Noord-Borneo. Avond van dankbaarheid en bezin ning. Gisteravond werd in het Graalhuis aan de Leidseweg de eerste Jongerenavond van dit seizoen ge geven. De organisatie van deze avon den berust bij de beide kapelaans. Voor deze avond was uitgenodigd als spreker de heer F. B. Kooymans uit Vreeswijk, godsdienstleraar aan een R.K. Lyceum en voormalig predi kant. Hij besprak het onderwerp „Mijn overgang tot de Kerk en wat leeft er onder onze afgescheiden christenbroeders". Voor een groot aantal katholieke jongeren vertelde spreker hoe hij tot het inzicht was gekomen, dat hij de Katholieke Kerk moest erkennen als de ware Kerk van Christus. Het geloof is een ge nade Gods en de werking van deze genade, werd in spreker's levensver haal bijna tastbaar afgeschilderd. In een vlotte rede vertelde spr. van de jaren van strijd en zoeken, van ge bed en studie en uiteindelijk van zijn overgang tot de katholieke kerk. In de pauze werd door een aantal dames en heren het declamatorium „Bede om eenheid" van de dichter Gabriël Smit voorgedragen, een de clamatorium, dat volkomen in het kader van deze avond paste. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De meeste vragen die werden gesteld betroffen menin gen en opvattingen aangaande het geloof, zoals die worden geïnterpre teerd door onze protestanten. Uit de gestelde vragen was wel op^te mer ken, dat het onderwerp bij 'de aan wezigen in het middelpunt van de belangsteling stond. Geb.: Benjamin, z. v. B. van Vliet en M. Hoogendoorn; Willem, z. v. B. van Vliet en M. Hoogendoorn; Ja cobus, z. v. H. A. Straver en D. Tie- meijer; Maria Anna, d. v. L. Ver- steegen en M. J. Meijer; Martina Hendrika, d. v. A. A. Groothedde en J. van der Wal; Johannes Willem, z. v. J. W. van der Steen en J. van der Krogt; Margaretha Maria, d. v. H. Langver en H. J. M. Hoogeveen. Ondertr Thomas Cornelis Stui- vemberg, 23 j., te Leiden, en Johanna Corneli Thierrij, 24 j. Getr.: Lambertus Piet Dijkstra en Maria Vrij, te Maassluis Bernardus Johannes Lamboo en Margaretha Elisabeth van Meijgaarden. Overl.: Theodorus Petrus Duiven voorden, 29 j.; Willem van der Lin den, 61 j. WASSENAAR Onhoudbare toestand bij oversteekplaats De A.N.W.B. heeft de Directeur- Generaal van de Rijkswaterstaat op merkzaam gemaakt op de onhoudbare situatie, welke bestaat oo de rijwiel- oversteekplaats even Y oorden Den Deijl in de Rijksweg Wassenaar- Haagse Schouw, onderdeel van de zeer drukke verbinden Den Haag Amsterdam. Hier hebben zich in een tijdsverloop van enkele maanden ze ven ongevallen voorgedaan, terwijl vrijwel dagelijks ter plaatse „bijna- ongelukken" met overstekende wiel rijders te constateren vallen. Alle rij- wielverkeer tussen Wassenaar en Leiden in beide richtingen moet op de drukste weg van Nederland deze oversteekplaatsen passeren. Dit rijwielverkeer is in het alge meen zeer intensief, terwijl zich on der de overstekende wielrijders vele schoolkinderen bevinden. De Rijksstraatweg is ter plaatsen 10 meter breed en wordt door het ge motoriseerd verkeer met grote snel heid bereden. De A.N.WJ3. heeft erop aangedron gen de plannen tot het herzien van het wegvak den DeylHaagse Schouw met spoed tot uitvoering te brengen. De aardenbaan ligt reeds sinds lage jaren gereed Mochten financiële bezwaren dit onmogelijk maken dan verzoekt de Bond nog vóór het komende toeristenseizoeu een tweede-tijdelijk-rijwielpad aan te leggen tussen den Deyl en Haagse Schouw, aan de westzijde van de weg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6