k P. J. Colla t R. K. kappersbedienden knipten, kapten en keurden in Gehoorzaal unstLeven in Leiöen Speelgroep van (XKXX gaf goed spel in „Abbé Bonard HOE St. 1 K 12 en O 14 U 41 groene lalel WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 Dfc LEIDSt LOUKANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 De heer P. J. Colla is vannacht plotseling te zijnen huize Mare 51 overleden. Een hartverlamming, welke zich door geen enkel voorte ken had aangediend veroorzaakte een schielijk einde aan dit leven. Petrus Joseph Colla bereikte de ouderdom van 80 jaar, maar deze last van tachtig jaren werd zo licht gedragen, dat men bij hem van „ouderdom" niet kon spreken. Hij be schikte over een levenskracht en le venslust, welke vele jongeren hem, de tachtigjarige, konden benijden. Nog enige weken terug maakte hij een rondreis door een groot deel van Nederland om verwanten en vrien den te bezoeken, en overal daar van kon men verzekerd zijn was hij een graag geziene gast. De heer Colla was een bekwaam zakenman, die zijn leernandel met zakelijk in zicht dreef en opvoerde, maar hij was een gezellig zakenman, een za kenman van de oude stempel, niet opgejaagd door een zinloos werk tempo, maar die in zijn toch zeer ar beidzaam leven ruim plaats schonk aan de vrolijkheid en de gastvrij heid. Die goede samenvoeging van za kelijkheid en vrijgevigheid werd ver heven tot 'n harmonische deugd-be- oefening door zijn onopgsmukte gods dienstzin, welke in zoverre bijzonder was, dat het bovennatuurlijke voor hem iets natuurlijks, iets van zijn natuur was geworden. Het is in dit verhand voor de hand liggend, dat hij, behalve tot de trouwe zorg voor zijn gezin en zijn zaak zich voornamelijk aangetrok ken voelde tot activiteit op kerkelijk terriir.. De heer Colla was bijna 25 jaar lid en lange tijd penningmeester van het kerkbestuur der Hartebrug- kerk bijna 50 jaar lid en vele jaren secretaris van het kerkflofbestuur, secretaris van het liefdewerk ,Oud Papier" en secretaris van de St. Li- duinaprocessie naai Schiedam. Bovendien was de heer Colla ge delegeerd en gewaardeerd com missaris van de N.V. De Leidsche Courant. Sinds Augustus 1951 had hij zich uit zaken en uit enkele van zijn se cretariaten teruggetrokken. Hij was, ondanks de vele zorgen, die rok hem in het leven hebben be stormd, een optimistisch en blijmoe dig man. Er is droefheid gevallen ip de kring der zijnen, in de kring zij ner vrienden, zijner vele vele vrien den nu hij is heengegaan Maar des ondanks zijn we optimistisch en blij moedig gestemd omdat hij is heenge gaan zonder leed of ziekte, terwijl hij nog groot mocht gaan op zijn kracht en levenslust Optimistisch ook en blijmoedig, omdat hij is op- gegaar. naar Hem, Dien hij alle jaren van zijn leven trouw en eerlijk heeft gediend en Die Zich over Petrus Jo seph Colla zal ontfermen met de vol heid Zijner blijmoedige ontferming voor de nederigen van harte. (Advertentie). St. Cosmas houdt competitie Het verhaal gaat, dat een Neder landse militair, die op een Indonesi sche pasar zijn haar wilde laten knippen, een bloempotje op zijn hoofd gezet kreeg; alles, wat buiten dat potje aan haar te voorschijn kwam, werd door de inlandse figa ro weggeknipt en daarmede was de operatie ten einde. Dat aan de verzorging van de „hoofdzaak" in Nederland meer aan dacht wordt besteed, werd gister avond in de bovenzaal van de Stads gehoorzaal weer eens bewezen, tij dens het kapconcours, dat de R.K. Vereniging voor Kappersbedienden, „St. Cosmas", voor haar leden geor ganiseerd had. Reeds gedurende 3 jaren organi seert deze vereniging, die door ge heel Nederland 1500 leden telt iede re winter een competitie-concours, waarvan in tien verschillende plaat sen van Nederland de voorronden gehouden worden, met als finale een Zondag in het voorjaar, die dit jaar op 12 April 1953 zal vallen. i Te omstreeks 7 uur heette de lan delijke bondsvoorz. de heer Th. Stor- kenboom uit Utrecht de mededin gers (sters) de „slachtoffers" en de I belangstellenden van harte welkom en gaf een technische uiteenzetting van de wedstrijd. In een lange rij zaten ongeveer 10 dames en twintig t heren te wachten om behandeld te worden en een bedachtzame jury l ging, voordat de kappers (sters) aan de slag mochten, aller haardos con- troleren. Hierna werd het startsein gegeven en veertig minuten lang zag avond 1.1.* in twee Leidse muziek- men 30 witte gedaanten, met een1 tempels, de Zuiderkerk en de Ge- blos van opwinding, knippen, kam- j hoörzaal, is veel goeds te vertellen, men en critisch kijken. I Eers' beluisterden wij in de Zuider- De jury had geen gemakkelijke kerk het instrumentaal duo- Samuel taak, maar voordat zij haar conclu- I Brill, cello en Marinus Flipse. piano, sies bekend maakte, verscheen dedat voor de pauze een programma heer Evert Castelein in de zaal en van Bach Beethoven en Reger, op komende weken verwacht en de in vloed, die de bond had gehad, bij het vaststellen van de winkelsluitings bepalingen. Het bal duurde tot 12 uur en na af loop sprak de heer Storkenboom een woord van dank tot al de medewer kers (sters) van de avond, speciaal kappersbedienden, daarbij wijzend tot de jury, die na lang beraad tot de volgende uitslag kwam: Damesvak: de heren: 1. M. Wessels met 223 pnt; 2. W. Wessenling, 221 pnt.; de dames: 3. H. J. Verbeij 216 pnt; 4. Moene Noordwijk 214 pnt; 5. Braun, Wassenaar 203 pnt.; 6 Bretel, 200 pnt.; 7. v. d. Luijt, Noordwijk 198 pnt; 8. Bagaart Den Haag 196 pnt. Herenvak: de heren: 1. W. Ketman, Den Haag, 329; 2. W. Jongman, Lei den 306; 3. A. G. Huyt, Sassenheim 294; 5. H. Krop, Den Haag, 292; 6. J. P. Spruijt, Leiden 280; 7. L. v. d. Meel, Leiden 278; 8. L. Servaas, Utrecht 275; 9. G. Minie, Leiden, 273; 10. G. v. Staveren, Oude Wetering 272; 11. P. Lensen, Leiden 270 pnt. EERVOLLE VERMELDING VOOR MEJ. MAGDA BERG. Zoals gisteren reeds gemeld, kreeg de 21-jarige Leidse studente Magda Berg een eervolle vermelding voor haar toneelstuk „Sofonisme" van de jury voor de Reina Prinsen-Geer- ligsprijs 1952. De jury zegt in haar verslag o.a., „dat zij bewezen heeft een toneel stuk te kunnen schrijven. „Sofonis me" is goed opgebouwd, goed vak werk. De handeling ontwikkelt zich geleidelijk, met de nodige spanning over de verschillende bedrijven ver deeld, terwijl zij aan het gegeven uit de klassieke oudheid af en toe door een verrassend en sierlijk motief, een persoonlijke toevoeging, iets zeer dichterlijks verleent. Enkele leden der jury hebben haar ernstig voorgedragen voor de bekroning. Anderen meenden, dat het werk te afgewogen, te zeer volgens de wet ten, te veel een nog wat vlakke pas tiche van een Corneliaans onder werp was geworden. Allen waren het er echter over eens, dat zij het métier voldoende beheerst om later als zij een meer persoonlijke ver houding tot het leven gevonden heeft, een belangrijk toneelwerk te schrijven". Leids Academisch Kunstcentrum Over de prestaties van Dinsdag- kregejl de kapsters en kappers de gelegenheid te wijzen, dat zij behal ve met hun handen ook met hun be nen tot grote prestaties in staat wa ren. Eerder op de avond had de heer Storkenboom nog een woord gespro ken over het organisatieleven van de op de C.A.O. van het kappersbedrijf, waarvan men de goedkeuring in de Leidse suikerzieken hielden vergadering Het was een goede gedachte van de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Vereniging van Suiker zieken om haar leden een inzicht te geven in het besprokene op het van 7 tot 12 Juli te Leiden gehouden In ternationale Diabetescongres. De heer S.Lissauer, voorzitter van de afde ling Amsterdam van deze. vereniging en indertijd deelnemer aan het con gres. had zich bereid verklaard zijn indrukken van de congreszittingen, die zowel in Leiden als in Noord wijk werden gehouden, weer te geven. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer W. M. Vrielink, die gisteravond de in het Loge-ge- bouw gehouden vergadering met een kort woord inleidde, wees nog eens op het doel van de vereniging: het zoeken naar middelen om de sui kerziekte geheel te doen verdwijnen en het behartigen van de belangen der diabetici. De heer Lissauer, die hierna een uitvoerig overzicht gaf van de op het congres aan de orde gestelde onderwerpen, waaraan wij indertijd in ons blad ook aandacht hebben besteed, merkte o.m. op, dat uit de besprekingen duidelijk is ge bleken, dat op dit terrein niet alleen voor medici een taak ligt, doch dat ook vele voorzieningen in de sociale sector zyn te treffen Zo acht spr. het b.v gewenst, dat in de toekomst in alle landen een onderzoek op suil jrrziekte in Amerika is dit reeas zoverplichtend wordt ge steld. Ook op het terrein van het ver strekken van insuline aan minder- draagkrachtigen is voor de Interna tionale Federatie een grote taak weggelegd. In dit verband deed spr. de suggestie om deze zaak voor te leggen aan de gezondheidsafdeling der Ver. Naties. Voorts wees spr. op het belang van de bestaande kinder kampen en bepleitte hij een nog sterker doorgevoerde diabetici-ver zorging van ouden van dagen. Ten slotte wekte hij op tot een krachtige propagering van de door de vereni ging nagestreefde idealen. De heer Lissauer vond tevens gelegenheid om deze avond stil te staan bij en kele op dit congres naar vorenge- brachte uitspraken van geleerden, die van deze ziekte bijzondere studie hebben gemaakt. Het Leidse Hawaiiangezelschap ..The Waimea's" zorgde voor 'n mu zikale omlijsting van de avond. MUSEUM VAN OUDHEDEN Lezing van dr. B. H. Strieker Gisteravond hield dr. B. H. Strie ker in het Rijksmuseum van Oudhe den een lezing over de grote Zee slang. De grote Zeeslang is een dier uit de mythologie der volkeren, dat wel herhaaldelijk van zich heeft doen spreken, doch in werkelijkheid niet leeft en nimmer geleefd heeft. De volken der klassieke Oudheid, de Grieken en Romeinen, kenden haar wel, doch spreken weinig over haar. De belangwekkendste gegevens vindt men in de oud-Noorse Edda, waar de slang herhaaldelijk optreedt en steeds als macht van het kwaad Ook de Joden, die haar Leviathan noe men, weten veel over haar te zeg gen In een de laatste hoofdstuk ken van het boek Job komt zelfs een uitvoerige beschrijving van haar voor. Spr. ging na, of ook de Egypte- naren het dier gekend hebben, en toonde aan de hand van een reeks afbeeltiinger aan, dat zulks inderdaad het geval Is. rOINGER LN ffoiJKNA4L Zaterdag j.l. kwamen in Voorburg de K.V.P.-Jongeren uit de Kring Lei den bijeen. Na de opening der vergadering werd gebeden voor de zielerust van mr. Bolsius. Een bijzonder welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer J. A. M. v. Zonneveld, tot de afgevaardigde van het Senioren-Kringbestuur mevr. E. Duynstee. Vervolgens werd de verhouding Kring-afdelingen onder de loupe genomen, die minder goed dreigt te worden o.m. door een aantal nalatige afd.-functionarissen. Tevens doet zich door 't wegvallen van de Jongeren-commissaris het gemis aan persoonlijk contact ernstig gevoe len. Deze kwestie zal met het Partij bureau besproken worden. Bij de bespreking van de te volgen beleidslijn spoorde de voorzitter de Jo.-afdelingen aan zich als werkgroe pen aan te melden. De zeer grote be langstelling voor de Dag der Werk groepen a.s. Zaterdag in Utrecht noemde spr. uitermate verheugend. Het inter-politiek overleg der Jonge ren zal in de toekomst ook in gewes telijk verband plaatsvinden. Vervolgens zal gestreefd worden naar een hechtere samenwerking met andere K.V.P.-Jongeren-kringen. Voor Februari 1953 werd in Lei den een propaganda-bijeenkomst ge- geplaned die afgestemd zal wor den op het plattelandskarakter van de kring. Als onderwerpen werden- I, oun. genoemd: „Werkgelegenheid" en Y.an Europese landbouw-integratie". 9eest' De bestuursverkiezing had tot re sultaat: J. A. M. van Zonneveld (Lei den) voorzitter; W. A. M. van Zon- neveld-Goddijn (Leiden) le secreta resse; mej. M. v. Niekerk (Zoeter- woude) 2e secretaresse; Jac. P. v. d. Kraan (Leidschendam) penningmees ter; J. Heinsbroek (Berkel). Nadat nog een aantal afgevaardig den naar Bestuursraad en Senioren Kamer, en Statenkringbesturen wer den gekozen sloot de voorzitter met een dringend beroep op de activiteit der leden deze Kringvergadering. kunstzinnige wijze voordroeg. Be gonnen werd met Adagio van Bach, dat een vertolking kreeg, zo trans parant gehouden, dat duidelijk bouw en bedoeling werden weergegeven. De „Sonate A gr. t, op. 69" van Beet hoven is zeer concertant geschreven voor beide instrumenten, waardoor de muzikaal-technische eigenschap pen van pianist en cellist helder aan 't licht kunnen komen Beide ver tolkers betoonden zich musici, die zich een uitstekend samenspel had den eigen gemaakt, en zich samen volkomen op hun gemak bewogen. Sampel Brill vroeg de aandacht voor de „Suite op. 131 no. 2" van Max Reger voor solo, die hij op zijn prachtig instrument, uiterst geache veerd en feilloos vertolkte. Absolute muz.ek vernuftig, bizar en overwo gen, en toch gesierd door lichtschijn en sentiment. Muziek die veel con centratie van de toehoorder vraagt. Men heeft de hoge waarde van Re- gei^ gecompliceerde muziek ge waardeerd. Enthousiast applaus bleef niet uit. Voor beide kunste naar? in hun ensembles, en voor de cellist in zijn solospel. Verder ver meldde het programma de prachtige Sonate van Debussy en in Memo- riam Henriëtte Bosmans haar Sona te voor violoncel en piano. Toen de pauze aanving zijn wij naar de Ge hoorzaal gegaan. Leidse Kunstkring „Voor Allen" In de Gehoorzaal trad Robert Weisz voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" op. Robert Weisz is een jong Hongaars oianist, die ontegenzeggelijk de aan dacht vraagt voor zijn bijzonder ta lent. Voor de pauze speelde hij wer ken van Beethoven, Mozert en Brahms die wij niet hebben gehoord Bureerliike Stand Geboren: Johannes Antonius Theo- dorus Maria, z. van J. H. van Dijk en H. M. M. Rooijakkers: Jansje, d. van W. Kok en H. C. M. Fortrie; Evalina Johanna Maria, d. van P. J. van den Akker en E. C. A. van den Eshof; Jacoba Wilhelmina, d. van W. Mark en H. C. Noordermeer; Abraham Ar- noldus, z. van W. Janssen en M. Dub- belaar; Hilbertus Godfried, z. van G Elzenga en A. J. Bakker; Johannes, z. var, W. Dissevelt en H. M. van Gelderen; Cornells Petrus Machiel, z van C. P. Omtzigt en A. C. G. Al- bers; Johanna Hendrika Helena Ma ria, d. van H. J. M. Vrouwenvelder en C. M. A. Burger; Arnold Everhar- dus Frederik, z. van F. Diemer en A. E. van der Does; Dina, d. van G. SchiDaanboord en J. C. Sollie; Mari nus Franciscus, z. van P. Verberg en M. J. Nyssen; Magdalena Johanna Gerarda. d. van A. L. van Eijk en N. van den Heetkamp; Johanna Cor nelia, d. van J..van der Luiten C. H. G. van Velsen: Bastiaan Jan Leen- dert, z. van H. Haasnoot en L. van der Bent; Sylvia Hilda Wilhelmine, d. van T. A. J. Hoefsloot en P. van Westrienen; Arnoldus Lambertus, z. van J. J. Rommen en J. Mijs: Yvon ne. d. van H. van 't Hart en G. Wak ker; Sjoerd, z. van A. Laanstra en J Strikwerda; Anneke Marianne, d. van P. Benders en J. Viveen; Jose- phus Gerardus Theodorus Maria. z. an G. J. Blom en J. M. van der van G. var, der Does en T. Nieuwpoort; Grietje Cor nelia Maria, d. van J. van der Horst en A. Bokkinga; Tjerk Willem, z. van T. Snik en G. M. Gort. Gehuwd: A. W. J. Berding en E. J. M. Castelein; W. F. Haasbeek en S. Schmidt. Overleden: J. A. Viele, dochter 3 mnd.; C. van den Berg huisvr. van Laterveer 53 j.; L. van Roijen wedn. 78 j.; J. L. Duijverman zoon 20 j.; A. C. van Velzen huisvr. van Kamer ling 75 j.; J. Zandvliet wed. van Koevoet 76 j. wegens de hierboven genoemde So nate-avond in de Zuiderkerk. Een paar Walzer van Brahms hoorden wij met grote belangstelling. Na de pau ze speelde hij een van Schumann's meest belangrijke werken „Phantasie C. gr. t. op. 17", aan Liszt opgedragen. De fantasie en poëtische lijn, die zich in heel het oeuvre van de componist openbaart, is ook hier evident. Om Schumann te kunnen spelen, moet men 't hart in de vingertoppen heb ben», wil men wel eens zeggen, en het motto gedachtig, dat hij boven zijn Phantasie schreef, is het motto voor heel Schumann's kunst geworden. In derdaad moet men zuiver artistiek aanvoelen om Schumann te kunnen spelen, diepte in zich dragen en be schikken over een poëtische geest. Robert Weisz heeft een romantische natuur. Hij speelt lechndsch feilloos, heeft een prachtige draagkrachtige aanslag en zijn pedaalspel is zeer verzorgd. Zijn musiceren is althans in wat wij hoorden temperament vol, geladen, een eerlijk. Hoe mooi zijn de melodieën in deel I en II. Een levendig energisch tempo karakteri seert het 3e gedeelte* en aan het laatste gedragen deel wist Robert Weisz ruimschoots melodische en harmonische schoonheid te geven. Uit 't genuanceerde spel van de jon ge kunstenaar (die met gemak en zwier het klavier hanteert, maar ook de muziek met serieuse kijk be schouwt) sprak zijr affiniteit voor de klavierdichter Schumann. Hij ont ving een staande ovatie en vergastte zfjn gehoor nogmaals ap: De Varia tions figurées" van Handel en een ex pressieve „Nocturne" van Fauré. J. Kortmann. Motie van de Leidse Mil.gepensionneerden De afdeling Leiden van de Alge mene Leidse Militaire Pensioenbond, in vergadering bijeen op 20 Novem ber 1952 in lokaal Hooglandsche- kerkgracht 42 te Leiden, nam de vol gende motie aan. Kennisgenomen van het interim- rapport van de Staatscommissie voor de pensioenwetgeving, ingèsteld bij K.B van 22 Juni 1949, nr. 12 (com missie van Poelje) betreffende enige pensioen-rechtelijke vraagstukken, ten aanzien waarvan het treffen van een voorziening dermate urgent moet worden geacht, dat daarmede niet kan worden gewacht tot de ar beid der Staatscommissie is voltooid; spreekt haar diepe teleurstelling uit over het feit, dat de Staatscom missie het vraagstuk van de toeken ning van een weduwenpensioen aan weduwen, gehuwd met een gewezen miliYir nadat deze op pensioen was gesteld, niet van een zodanige urgen tie heeft geacht, om dit thans reeds aanhangig te maken; dat dit vraagstuk echter van een zodanige urgentie moet worden ge acht, dat zij hiervoor wel uw bij zondere aandacht vragen; dat de hiervoren bedoelde bepaling het samenleven, zonder huwelijk, in de hand werkt; dat zij door deze bepaling onver zorgd aan armoede en de openbare liefdadigheid worden prijsgegeven en dit, niettegenstaande de echtgenoten, waarmede zij gehuwd waren, jaren lang van hun toch al niet te hoge salarissen, premie voor een wedu- duwenpensioen hebben betaald; dat achtergebleven gepensionneer- de weduwnaars uit zorgelijke om standigheden en overwegingen, voor het gezin vrouwelijke hulp nodig h3dden en uit dien hoofde volgens de christelijke moraal een tweede huwelijk hebben gesloten. Redenen waarom zij Uwe Exel- lentie beleefd doch dringend verzoe ken het daarheen te leiden, dat als nog een Wetswijziging terzake wordt voorbereid en dat in afwachting van deze wetswijziging, aan bedoelde weduwen thans reeds een bedrag wordt toegekend, zo mogelijk tot 'n bedrag waarop zij recht zouden heb ben, indien zij onder de werkingsfeer van de Weduwenwet zouden vallen. Besluit deze motie ter kennis te brengen van de voorzitter der Minis terraad, de voorzitter van de com missie tot herziening der Pensioen wetten, de plaatselijke pers en gaat over tot de orde van de dag. De voorzitter der vergadering, N. LOUWRIER GODSDIENSTDIPLOMA A Wie een Godsdienstdiploma A moet, of wil behalen, kan zich aan sluiten bij de cursus van de gezins verzorgsters, die Donderdagsavonds om 8 uur wordt gegeven in de R. K. ULO-school aan het Levendaal. 27 Nov. zon op 8.20 en onder 16.35; maan op 14.12 en onder 3.20 uur. üet w-efi wi Swiajia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Een groot gedeelte van de Leidse Leonardus-famUie had Maandagavond het Haagwegkwartier verlaten, om in het St. Antoniusclubhuis de eerste opvoering bij U. wonen van het door Peter van Rooijen geschreven spel „Abbé Bonard*' door „De Speelgroep" van O.K.O. Het is een verkwikking om tus sen de veie prullen, welke voor het amateurtoneel woruen uitgegeven, ook eens een Spel te zien, dat goed speelbaar is en niet speculeert op vals sentiment. Peter van Rooijen heeft op een onderhoudende wijze een geschiede nis geschreven, die eigenlijk een periode is uit een priesterleven in Frankrijk, maar evenzeer spreekt tot de katholieken uit onze streken. Ab bé Bonard is een eenvoudige pries ter met een kunstzinnige aanleg. Hij componeert en is er in ges.aaga een bijzonder goed jongenskoor in zijn parochie te ontwikkelen. Dat de zorg vooi de zielen bij hem echter altijd, de eerste plaats in neemt, blijkt als ei moeilijkheden gaan komen. Zijn beste zangertje moet hy missen, omdat de vader het geloof vaarwel zegt en communist wordt. De pastoor weet de reden te achterhalen en dat wordt oorzaak, dat een fabrikant die een verma ning krijgt veneens de Kerk de rug toekeert. Terwijl de past. kampt met moeilijkhe zijn gedachten de vraag, hoe hij de afvalligen naar de Kerk terug kan brengen. Het lukt hem inderdaad maar. vermoedelijk op een andere v/ijze dan hij zich had voorgesteld. Om de nog resterende opvoeringen geen schade te doen, moeten wij het hierbij laten. De schrijver heeft dit spel een vlotte en ook harmonieuse ontwikke- dat een uitvoering zou geven, welke onmogelijk kan doorgaan, speelt in den ten aanzien van zijn jongenskoor, ling gegeven Nergens worden te grote „sprongen gemaakt. Misschien is 't juist de eenvoudige opzet, zonder intriges en geraffieerde regie-moge lijkheden, die het stuk zo'n overtui gingskracht geven. De rol van Abbé Bonard werd zeer goed vertolkl door de heer S. v. Egmond. J. v. d Bijl en A. v. d. Poel waren heel goed als resp. de orga nist en de fabrikant. Kostelijk was de typering welke G. Heijnen van de „rood wordende" fabrieksarbei der gaf. Hij wist de humor haar plaats te geven zonder de tragiek aan te tasten. Mej. T. Brouwers zorgde als huishoudster voor de komische noot, terwijl mej J:. v. Egmond de niet grote, maar wel moeilijke rol var. Jeanne uitstekend speelde. Het was een zee, geslaagde avond, waarop alleen de geluidsinstallatie uit de toon viel Het geluid van een remmende auto was niet te onder scheiden van een overgierende straal jager.... LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN VIERDEN HET 6e LUSTRUM. De Leidse Amateur Fotografen- Vereniging vierde het 30-jarig jubi leum Het bestuur heeft gemeend de ze hoogtij-datum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. en dit nu eens "ezellig onder elkaar te vieren. Hier toe waren de leden met hun vrouwen ir. groten getale bijeengekomen. Het off Hele gedeelte van deze ver gadering werd door de voorzitter, de neer G. Gomoelman kort en krach tig afgewerkt Enkele sprekers, o.a. Overeynder de heer v d Zanden en de heer Wolfslag, vroegen het woord om het bestuur van harte *e feliciteren "^evens werden de prij- en bekend gemaakt van de .Jubi leum-wedstrijd". die door de foto- ^anJ°iaren v. d. Horst Wolfslag en v. d. Zanden was gejureerd. Zij had den tevens zeer waardevolle prijzen !n foto-artikelen ter beschikking ge steld. Uitslae Junior-klasse* 1. A Forma, 2 J Lubbers, 3, H J. Devilee Eer volle vermelding mevr H Troost en dr W Winsemius Senior-klasse: 1. A. Lamboo, 2. K. Hulsbos, 3. mei M van Welsen Eer volle vermelding: F. J. Veen en ir. A. M Overevnder Hoofdklasse* J G Gompelman die tevens de zilveren wisselbeker in de 'vacht sleepte. Nadien droegen de heer Hofenk en ?iin assistent, de goochelaar „Geral- dini" het hunne ertoe bij om het samenzijn in gezeiHge banen te lei den. Zeer voldaan ging men midder nacht huiswaarts. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men wis- en natuurkunde E de heren H. J L. Schuurman Oegstgeest, H. G van Brummen Fde idem (K J. C. Lycklame Hillegom en mej. M. P. M Erlee, Leiden. Ges'aagd voor het doctoraal examen scheikunde mej. N. F. Binnendijk, Leiden. wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. MEER BEWOLKING. Half tot zwaar bewolkt met in de Zuidelijke helft van het land kans op enige neerslag. Over wegend matige wind uit Ooste lijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. weer temp. OSLO geheel bew. —1 C. STOCKHOLM regenbui 0 KOPENHAGEN sneeuwbui 2 LONDEN geheel bew. 4 AMSTERDAM onbewolkt —2 BRUSSEL geheel bew. —1 PARIJS regen 1 BORDEAUX geh. bew. 14 NICE geheel bew. 10 WARSCHAU BERLIJN geheel bew. 0 FRANKFURT geheel bew. —1 i* MüNCHEN ZURICH regen 2 WENEN geheel bew. 0 RECTIFICATIE In dc advertentie-prijsvraag die gis teren in ons blad voorkwam zijn twee fouten geslopen. In een tweetal advertentiën »komt een zelfde letter en cijfer voor nJ. K 12. Dit moet worden terwijl V 41 moet zijn SINTERKLAAS-PUZZEL. In de gisteren gepubliceerde Sin- terklaas-puzzle is helaas een fout geslopen, die mogelijk enige verwar ring kan wekken. In de tekening moeten de cijfers 10 en 12 beide een vakje naar rechts verschoven wor den, zodat zij resp. recht boven dc cijfers 19 en 20 komen te staan. Op lossingen die tot en met Donderdag morgen binnenkomen worden deze fouten niet aangerekend. De inzen ding sluit a.s. Maandagavond 1 De cember. Vaoh. dt Steunfraude. Bij verstek werd een Leidse boekhouder door de Haag se Politierechter conform de eis ver oordeeld tot 40.— boete of 20 da gen en een maand voorwaardelijk, met de bepaling dat hij binnen een jaar 92.50 terugbetaalt aan de steun- kas. De verd. had door middel van valsheid in geschrifte steunfraude gepleegd. Een boete van ƒ20— of 10 dagen, een maand voorwaardelijk en binnen een jaar terugbetaling van ruim ƒ40 aan dc gemeente werd eveneens voor steunfraude opgelegd aan een Leidse loa-werkman. Een 59-jarige vrouw uit Leiden, die al vaker ver oordeeld was, ontkende met opzet te hebben gehandeld. Zij kreeg voor steunfraude 5.boete, een maand voorwaardelijk en ze moet binnen een jaar ruim 13.— terugbetalen. Dc buurman. Een Leidse wol- v/asser kan zich niet meer herinne ren dat hij een Leids chauffeur, die bij hem in de buurt woonde, had uit gescholden. Hij had toen namelijk, naar zijn zeggen, een borreltje ge dronken. De beledigde partij vertelde aan de Haagse politierechter dat hij nog steeds door verd. wordt beledigd. „We zullen hem dit wel afleren", zei de rechter. De eis luidde ƒ40.boete of 20 dagen en 14 dagen voorwaardelijk. Het werd 30.of 10 dagen en een maand voorwaardelijk. „Ik krijg nog 10.— van getuige", was verd. laat ste woord. „Daar hebben wij niets mee te maken", repliceerde de rech ter. Mishandeld? Een 31-jarige ma chine-bankwerker dit Leiden had op 27 September jl. in de Gehoorzaal dc onbezoldigd gemeente-veldwachter mishandeld en verzet gepleegd. Tot zjjn verontschuldiging voerde hij voor de Haagse Politierechter aan, dat hij die avond dronken was. De officier van justitie eiste 50. boete of 30 dagen, waarop verd. zich er over beklaagde, dat hij op het Leidse Politiebureau ergerlijk mis handeld zou zijn. Dit maakte kenne lijk weinig indruk op de heren ach ter de groene tafel. De verd., die con form de eis werd veroordeeld, kon digde aan in hoger beroep te zullen gaan. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 26 Nov Kaas. Aan gevoerd 94 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.40—2.44, 2de soort 2 37— f 2.39, extra zware tot 2.48 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3