RIJNSTREEK Subsidiëring bijz* kleuteronderwijs en pensionnering van het personeel Kosten voor 1953: f31.000 Agenda werd afgewerkt zonder veel commentaar van de raad WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 I7E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RITN De heer M. Verburg, leraar aan het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn, is aan de Gem. Universiteit te Am sterdam geslaagd voor het doctoraal examen Engelse taal en letterkunde. BOSKOOP GLADDE WEG MAAKTE SLACHTOFFER. Gisterenavond heeft op de Goudse Rijweg een aanrijding plaats gehad, die vrij ernstige gevolgen met zich bracht. Toen ter hoogte van de ga rage van de heer De Vrij, mr. J. F. Taat, komend uit de richting Alphen a. d. Rijn, met zijn auto voor een tegenligger moest uithalen, slipte tengevolge van het door sneeuw en hagel glad geworden wegdek zijn auto. Hierdoor kw'am de ca 68-jari- de mevr. de Jong, van Rijneveld, die met haar echtgenote ter plaatse liep te wandelen, in aanraking met de auto. Zij maakte hierbij een lelijke val en moest bij een naast de garage wonende familie binnengedragen worden. Hier constateerde de inmid dels ontboden geneesheer dr. Flim, C. van Wieringen; Wilhelmus Mi chael, Matheus Michael. Johannes Michael, zoons van M. Heemskerk en H. C. Bunndk; Hans, z. van L. Duiker en A. de Heer; Petronelle Hester Maria, d. van S. Olierook en M. A, Stolwijk; Franciscus Nicolaas Maria, z. van J. E. Mensch en M. M. Out; Hendrik Christiaan, z. van B. A. Bol en A. Biemond; Alida Clasina. d. van M. Kroon en A. C. Hooge- veen. Mevr. Kroon slaagde te Utrecht voor het kruideniers-diploma. Ondertrouwd: G. H. Kerkvliet 24 j. en P. C. Jacobs 24 j.; J. Th. Louwers 39 j. en A. G. J. Kerkvliet 29 j. Getrouwd: J. Laros 22 j. en S. P. Harkes 22 j.; J. C. J. de Groot 27 j. en H. J. Timmermans 32 j. NIEUWVEEN Postduivententoonstelling. De P.V. „De Witpen" te Nieuwveen en de P.V. „De Vooruitgang" te Nieuw koop, houden op 28 en 29 November a.s. in de zaal van de heer Van Eijk een grote duivententoonstelling. De keuring zal geschieden door de heer A. M. Boonaerds uit Uden. Ter op dat mevr. de Jongveen kniewonde luistering geeft de plateelbakker C. -i - - - siuyters een demonstratie. ROELOF A RENDS VEEN LTB-vergadcring. De LTB kwam gisteravond in ledenvergadering bij een in de Pancratiuszaal, waar voorz. N. Bakker ook de heer Verdonsohot van het boekhoudibureau der LTB mocht begroeten. Na lezing der no tulen behandelde de heer Verdon- schot het onderwerp: Belastingpro blemen voor boer, tuinder en kwe ker. Spr. zeide, dat de vermogens- aanwasbelastmg bijna geheel is af gewerkt. De problemen rond verkoop onroerend goed, liquidatie enz. wer den uitvoerig besproken. De gedach- tenwisseling bewees, dat het bespro kene met aandacht was gevolgd. Dit gold tevens voor de bespreking op richting KVOB (Katholieke Vereni ging Ondernemers Bloembollenbe- drijf). Voorz. en secr. gaven hierop een toelichting, waaruit bleek dat 25 leden voor een afdeling noodzake lijk zijn. Lid kan men worden als men een Y, ha bollen beteelt. Uit de bespreking kwam tot uiting, dat, wil men plaatselijk tot een afdeling kunnen komen, het vereiste areaal verlaagd dient te worden. Het be stuur zal derhalve de personen, die hiervoor in aanmerking komen, door een persoonlijk bezoek, trachten lid te werven. had opgelopen, alsmede een bloed uitstorting aan het gelaat. Waar bo vendien kentekenen van hersen schudding zich voordeden, oordeelde de behandelende geneesheer het noodzakelijk dat het slachtoffer per ziekenauto naar haar woning werd vervoerd. Eerste prijs voor ontwerp Begraaf plaats. Door het gemeentebestuur van Doorn is een prijsvraag uitge schreven voor het ontwerpen van een nieuwe Algemene Begraafplaats van 10 H.A. op een daarvoor bestemd bosterrein. Aan deze prijsvraag nam o.a. ook deel onze oud-plaatsgenoot W. C. J. Boer, tuin- en landschap-architect. Hem kwam de eer toe, dat zijn ont werp met de eerste prijs werd be kroond. Aan deze eerste prijs was tevens een premie van 750.ver bonden. De tweede prijs werd niet toege kend, wel werden twee derde prijzen van 300.— toegekend, die gewonnen werden door de heren B. Mos en R. Sonnen uit 's Hertogenbosch. Drie premies van 50.werden toegewezen aan de heren J. P. van Alff, te Den Haag, P. Bakker, Am sterdam en de tuinarch. Buys en Meyers te 's Hertpgenbosch. Vermeldenswaard is wel, dat de heer Boer en de andere bovenge noemde personen allen oud-leerlin gen zijn van de Middelbare Cursus voor Tuin-architectuur, verbonden aan de Rijkstuinbouwschool te Bos koop, met uitzondering van de heer Alff, die aan deze cursus leraar is. HAZERSWOUDE Geboren: Johannes Wilhelmus Lambertus Maria, z. van A. J. de Boer en W. Th. van Leeuwen; Frits Antonie, z. van C. W. Slootweg en Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. ^^^t^peHOOgn^ KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Voorstellen aan de Leidse Raad Zufakkt luchtpijpen Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKER'S Overstromingen in Frankrijk De overstromingen in Midden- en Zuid-west Frankrijk nemen in enkele streken een verontrustende omvang aan. Dit is o.a. het geval in Bergerac. Tachtig huizen zijn hier geïsoleerd en de inwoners hebben zich op de eerste verdieping van hun woningen in veiligheid moeten stellen. In de streek van Malelort hebben brandweerlieden negen personen moe ten redden, die opgesloten waren op de zolders van hun huizen. Ook in en om Poitiers zijn yerscheidëne huizen door het water ingesloten. Tot nu toe heeft men geen slacht offers gemeld, maar de aangerichte schade is zeer groot. De rivier de Charente is buiten haar oevers getreden, waardoor een deel van de stad Cognac is over stroomd. In Angoulème isoleerde de Charente zes huizen. De bewoners hebben de huizen verlaten. Honder den hectaren land staan in het ge bied van de Charente onder water. In het departement Dordogne is de stad Montignac gedeeltelijk over stroomd. De rivier de Garonne rijst snel, maar is nog niet buiten haar oevers getreden. Vele van haar zijrivieren veroorzaakten wel overstromingen. Men verwacht dat vandaag nog meer regen zal vallen. ROEMLOOS EINDE VAN DE „MARACAIBO" Enkele dagen geleden werd een wrak de Annabaai, de haven van Willemstad op Curasao binnenge sleept Geen vlag en geen belang stelling, of het moest zijn van de op zichter der slopers, die de „Maracai- bo" onder handen zullen nemen. Toch is dit wrak eens een schip ge weest, waarover vooral op de Antil len en in Nederland, maar ook daar buiten, de mensen nauwelijks uitge praat raakten. Dat was in 1929, toen een Venozelaans rebel, Urbina gehe ten, met een troepje piraten op en kele schoeners de Annabaai kwam binnenzeilen. Voor iemand in het vredige Willemstad begreep wat er gaande was, hadden de piraten Gou verneur Frytier gevangen genomen en hun zucht naar wapenen bevre digd. Brutaalweg enterden zij het toen nog in vol ornaat in de haven liggende „Maracaibo", en keerden terug naar Venezuela om er een op stand te ontketenen. Als om de laat ste sporen van deze wat pijnlijke ge beurtenis weg te wissen, zullen de Antilli--nse sloopers weldra begin nen de .Maracaibo" tot schroot te verwerken. De fotograaf, die deze foto nam, knipte juist af o speling van 't noodlot toen H. Ms. „Wil lem van der Zaan" op de achter grond, passeerde. *\iVivian, J LEIDSCHENDAM Toen de motorrijder J B gisteren in hel Oosteindé in de richting Leid- schendam reed. staken loslopende honden plotseling de rijweg over. Ket gevolg was, dat de motorrijder over de kop sloeg en ernstig gewond bleef liggen. Na door de eerste hulp te zyn verbonden is B. naar het zie kenhuis St. Antoniushove vervoerd. De politie zal proces-verbaal ophia- ken tegen de eigenaars van de hon den. Uitslag ballonwedstrijd. Ter ge legenheid van de laatste oranjefees ten is een ballon wedstrijd gehouden onder zeer slechte weersomstandig heden. Daardoor konden de ballon netjes geen grote afstand halen. Naai thans bekend geworden is daalde verste ballon in Aarlander- veen bij Nica Karssemeijer die van het bestuur van de Wilhelminaver- eniging een lepel en vork zal worden aangeboden. Ook de oplater vail de ballon Mar den Vogelaar, ontvangt een presen tje (een trekbordspel). SASSEN HE IM VERKEERSSLACHTOFFER GING ER VANDOOR. Gisteravond tegen zes uur is er een ongeluk gebeurd ter hoogte van de L. Vaart te Sassenheirn. Een dienstbus van de N.Z.H., die de dienst LeidenSassenheirn on derhoudt, zou de oprit bij het via duct opgaan Op dat moment reed daar een wielrijdex, die nog voor de bus wilde oversteken. Door de glad heid ter plaatse is de wielrijder ko men te vallen De bus kon niet tijdig meer stoppen ook al vanwege de gladheid De wielrijder die een en ander zag aankomen sprong op zij De bus raakte daarom alleen maai de fiets. Toen de chauffeur en passa giers uitstapten om de situatie in ogenschouw te nemen, ging de on fortuinlijke wielrijder er vandoor zonder nog op z'n fiets te letten. Men heeft hem niet meer gezien. De dienstbus die hierna kwam moest een kleine omweg maken langs de Sikkensfabrieken, omdat passeren onmogelijk was. Gemeenteraad Woubrugge De raad van Woubrugge kwam gisteren in vergadering bijeen. De voorz. bracht in herinnering, dat 4 November j.l. de heren Stoof en Van 't Woud, waren gedecoreerd wegens resp. 40 en 50 jaar dienst bij firma Boot. Verder is de telefoon geautomati seerd. Woubrugge heeft nu ruim 66 jaar telefoon gehad en 64 jaar is de telefoon gevestigd geweest in het huidige postkantoortje. De brandweer wordt in het vervolg gewaarschuwd door commandant C. Wittebol, terwijl dan de opgebelde leden volgens een bepaald systeem de andere leden waarschuwen. Een automatisch weksysteem is voorlo pig nog te duur. Er was van het raadslid Venhuizen een brief binnengekomen met het verzoek: a. de kwestie van het bouw volume; b. de bestrating van de Vrouwgeestweg en v. Hemessenkade in debat te moken brengen. De voorz. achtte deze punten geschikter voor de besloten zitting. De nummering van de Kerkweg werd als volgt geregeld: Eerste blok nieuwe woningen 40 en 42, W. Kees- sen 44, tweede blok nieuwe woningen 46 en 48, E. v. d. Horst 50. De begrotingen dienst 1953 en de gemeenterekening over hetzelfde dienstjaar werden vervolgens aange boden. In de vergadering van 12 Dec. zullen ze nader onder de loupe wor den genomen. Voor het nazien van de begroting en rekening werden resp. de volgende commissies benoemd: 1. Den Hertog, Hoogeveen, v. d. Eng, 2. Angenent, Venhuizen, v. d. Eng. Geldlening. Met de Bank Ned. Gemeenten werd een rekening-courantovereen komst aangegaan tot een bedrag van /43.290. Dit bedrag dient om be schikking te hebben over voldoende kasgeld. De fraudeverzekering met de F, O.G. werd verlengd, de jaarlijkse premie bedraagt 74, verzekerd be drag 12.000. Het vermenigvuldigingscijfer over het jaar 1953/1954 werd vastgesteld op 2, zoals te doen gebruikelijk is in deze gemeente. Aan de Chr. Nat. School met ge middeld 139 leerlingen wordt 2930 en aan de R.K. Parochiale School met gemiddeld 165 leerlingen wordt ƒ3513 uitgekeerd ingevolge art. 101 v. d. L. O.-wet 1920. Terwijl de raad tot nu toe maar steeds ingestemd had en de tik van de hamer regelmatig de bespreking van het volgende punt aankondigde, bracht de gevraagde subsidie door de Landbouwwinterschool te Voor hout de raadsleden aan het praten. De heer Venhuizen kon in de sub sidie-verlening aan scholen geen vaste lijn ontdekken. De heer Angenent vond het ge vraagde bedrag, 50 per leerling, veel te hoog. In Hoofddorp vragen ze maar 20. De voorz. meende, dat men niet een vaste lijn moet bepalen, maar veeleer geval voor geval moet bekij ken. Is er nood, dan moet er gehol pen worden. Er kunnen allerlei fac toren zijn, die telkens weer noodza ken van een vastgestelde norm af te wijken. Conform het voorstel van B. en W. besloten. De heer Angenent wenste geacht te worden tegenge stemd te hebben. Voor het aanschaffen van 25 bijbels voor het godsdienstonderwijs aan de Chr. Nat. School werd het benodigde geld verschaft. De brug. Als laatste punt van de openbare raadsvergadering werd behandeld: De onttrekking aan het openbaar verkeer van de brug over de Woud- wetering. De heer De Hertog zag het als een verbetering dat de oude brug komt te vervallen. Weth. Schraverus ziet ook vele nadelen. Het dorpsschoon is er zeker niet mee gebaat. De mid denstanders hebben met de nieuwe hoge brug ook geen reden tot jui chen. Het scheepvaartverkeer is er inderdaad bij gebaat. De kruisingen met de Batenweg en vooral met de Vierambachtsweg zijn niet van ge vaar ontbloot. Ook het vervallen van de laad plaats aan de Comriekade kwam ter sprake. Vervallen is niet juist, beter is: Deze laadplaats is nu minder ge makkelijk te bereiken. De voorz. zag geen mogelijkheid een laadplaats te maken aan de Oost kant. De heer Angenent deelde mede, dat verschillende boeren zich nog wel eens tot de raad zullen wenden. Voorz. merkte op, dat hoogstens een vijftal boeren, gedurende enkele weken van de laadplaats gebruik ma ken om hun bieten -.e vervoeren-. Deze kwesties zullen echter nog wel eens ter sprake komen, als de uitvoering haar voltooiing nadert. Bij Raadsbesluit van 18 Februari 1952 werd de bestaande subsidiere gering van het bijzonder kleuter onderwijs met één jaar tot 1 Januari 1953 verlengd en werd voor 1952 een afzonderlijke subsidieregeling ge troffen ten aanzien van de Prinses Marijke kleuterschool, gevestigd in de bijzondere lagere school aan de Leidse Hout, en de kleuterschool van de Vereniging voor Voorbereidend Onderwijs, gevestigd in het voorma lig Israëlitisch Weeshuis aan de Ro denburgerstraat. Bij de behandeling van deze aangelegenheid werd door B. en W. medegedeeld, dat het in de bedoeling lag in elk geval in of kort na September 1952 de subsidiëring van het kleuteronderwijs, als ook de pensionnering van het personeel bij dat onderwijs op voet van gelijkstel ling te regelen. De verwachting welke aan deze mededeling ten grondslag lag dat omstreeks September 1952 zekerheid zou zijn verkregen omtrent de in voering van een wettelijke regeling inzake het kleuteronderwijs, is niet in vervulling gegaan.. Wel zijn er te kenen die er op wijzen, dat het des betreffende wetsontwerp nog in de ze zittingsperiode door de Staten- Generaal zal worden behandeld, doch omtrent de datum van invoe ring van een wettelijke regeling tas ten B. en W. uiteraard nog in het duister. Voor het personeel der bij zondere kleuterscholen betekent het uitblijven van de wettelijke regeling, dat het nog geen uitziGht heeft op pensioen. B. en W. achten het bil lijk, dat dit uitzicht reeds thans wordt verzekerd, door vaststelling van een pensioenregeling voor dat personeel, welke zoveel mogelijk wordt aangepast aan die, geldende voor het personeel der openbare kleuterscholen, en waarin ook de reeds bij het bijzonder kleuteronder wijs te Leiden doorgebrachte dienst jaren tegen betaling van eén rede lijke bijdrage nog met pensioen wor den vergolden. Een en ander hebben B. en W. getracht te verwezenlijken in een ontwerp-pensioenregeling, waarin als datum van inwerkingtre ding 1 Januari 1952 is vermeld. Bij aanneming van het ontwerp kleuter- onderwijswet komt het personeel van de bijzondere kleuterscholen te vallen onder de werking van de Pen sioenwet en zal de gemeentelijke pensioenregeling moeten worden herzien. Het uitblijven van de wettelijke regeling betekent voor de schoolbe sturen een subsidiederving van rond 13.000.— per jaar. B en W. stellen voor dat bedrag, als tegemoetkoming in de kosten wegens sociale verze keringen over 1952 en 1953, aan die besturen te vergoeden in de vorm van een percentage van TA van de voor vergoeding in aanmerking ko mende jaarwedden. Voor volgende jaren kan het percentage bij de be groting worden vastgesteld, waarbij rekening zal zijn te houden met eventuele wijzigingen in de factoren, welke van invloed zijn op de bere kening van het percentage, alsook met de mogelijkheid van verlaging wegens vrijstelling van sociale las ten in verband met de invoering van de pensioenregeling; een eventuele restitutie van sociale verzekerings kosten betreffende de jaren vóór 1954 zal ook ten bate van de ge meentekas moeten komen. Voor de gemeente zullen kosten van een en ander naar raming zijn als volgt: 1952: kosten pensioenrege ling personeel 6.500.—; tegemoet koming in de sociale lasten 13.000. Totaal: 19.500.—. 1953: a. kosten wegens het bren- sidieregeling 10.200.—; b. kosten gen van nog twee bijzondere kleu terscholen onder de algemene sub pensioenregeling personeel 6 500 c. tegemoetkoming in de sociale las ten 13.000.d. bijdragen wegens het bezoeken van een drietal in na burige gemeenten gelegen bijzonde re kleuterscholen door Leidse kin deren 1.300.—. Totaal: 31.000— Op de begroting voor 1953 werd voor de onderdelen a, b en d reeds uitgetrokken respectievelijk 4.200, 12.500 en 200. De door de raadsleden dc heren mr. C. J. Woudstra en A. van Dijk ingediende voorstellen, alsmede het sqhrijven van de Leidse Studiekring voor het voorbereidend onderwijs en de brieven van het Bestuur van de Stichting voor Christelijke kleuter scholen voor Leiden en Oegstgeest kunnen dan als afgedaan worden be schouwd. INSTELLING VAN EEN RECHTSKUNDIGE RAADS COMMISSIE. De meeste voorstellen, die de Raad van B. en W. bereiken, worden tevo ren om advies in handen gesteld van eên of meer commissiën uit de Raad. Deze werkwijze komt aan de doeltreffendheid van de openbare behandeling dier voorstellen in be langrijke mate ten goede. Behande ling in een commissie heeft immers ten gevolge, dat verschillende raads leden van het voorstel reeds op de hoogte zijn, voordat het officieel aan de Raad wordt voorgelegd, zodat niet ieder lid eerst ter gelegenheid van de indiening van het voorstel kennis neemt. Anderzijds biedt be spreking in een commissie de bij uit stek geschikte gelegenheid om over de details van gedachten te wisse len, hetgeen de mogelijkheid opent de openbare behandeling in de raadsvergadering te bekorten en als dan meer .de grote lijnen in het oog te houden. Voor aangelegenheden van rechts kundige aard (B. en W. denken o.a. aan voorstellen tot het instellen van een rechtsvordering of tot het voe ren van verweer tegen een zodanige vordering) bestaat deze mogelijkheid niet, omdat een daarvoor geëigende commissie ontbreekt. Weliswaar zou de behandeling van dergelijke zaken het meest thuis behoren in de Com missie voor de Strafverordeningen, doch waar deze commissie haar wet telijke taakomschrijving vindt in ar tikel 197 van de gemeentewet, komt B. en W. instelling van een afzon derlijke commissie van bijstand, ge naamd Rechtskundige Commissie, juister voor. Dit sluit niet uit te be palen, dat laatstgenoemde commis sie gevormd wordt door de leden van die voor Strafverordeningen, het geen volgens B. en W. aanbeveling verdient. Zij zijn hierbij uitgegaan van de gedachte welke, naar zij aannemen, ook door de Raad wordt gedeeld dat voor het lidmaatschap der hier bedoelde commissiën aller eerst juridisch gevormde leden van de Raad in aanmerking komen. GELDLENING AD 840 000,— VOOR WONINGBOUW Van de N.V Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage, ontvingen B en W een aanbieding voor het verstrekken aan de ge meente van een geldlening, groot 840.000,—aan te gaan op onder handse schuldbekentenis a pari, te gen een rente van 4 pet per jaar, af te lossen in vijfentwintig annuïteiten ad 53.770,05 Deze lening dient ter gedeeltelijke financiëring van de bouwkosten van de 264 woningen na bij de Kanaalweg. Extra aflossing op deze lening is niet toegestaan. Overi gens is de aanbieding in overeen stemming met het geldende rente- gamma. SUBSIDIES OVER 1953 VOOR SOCIALE INSTELLINGEN. Hoewel met betrekking tot de sub sidiëring voor de jaren 1951 en 1952 van instellingen, werkzaam op so ciaal en sociaal-hygiënisch gebied, nog niet alle vereiste besluiten door de Raad zijn genomen, achten B. en W. het niettemin raadzaam reeds thans de toekenning van subsidies aan deze instellingen voor het jaar 1953 aan de orde te stellen. Zij heb ben zich daarbij laten leiden door de overweging, dat het gewenst is de gesubsidieerde instellingen vóór de aanvang van een nieuw exploitatie jaar in kennis te stellen met het sub sidie, dat voor dat jaar zal worden genoten. In haar werkzaamheden kunnen deze instellingen zich dan daarnaar richten. Op de gemeentebegroting is voor de Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose een bedrag van f 19.000. als subsidie uitgetrokken. Voor het lopénde jaar werd het eveneens op dat bedrag bepaald Voor het jaar 1950 is het subsidie aan „De Leidse Buitenschool" vast gesteld op ƒ.0.75 per verpleegdag van Leidse kinderen. Aangezien het aan tal verzorgingsdagen van Leidse kin deren voor 1953 op 20.000 wordt ^ge raamd, zal subsidiëring op de aange geven voet een uitgave van 15.000. vergen. In verband met de gestegen kosten van levensonderhoud heeft de Zita- vereniging, afd. Margarita van Cor- tonastichting verzocht het subsidie voor 1953 van 1.700.tot f 2.000. te verhogen. B. en W. zijn van oor deel, dat dit verzoek alleszins rede lijk is. Terzake van de subsidiëring van de Vereniging „Christelijke Jeugd- hulp" komt op de gemeentebegroting een post van ƒ1.000.In overeen stemming met het advies van de So ciale Raad achten B. en W. termen aanwezig het subsidie op een hoger bedrag te bepalen, en wel op 1.200. De begrotingen der Instellingen tot gezinsverzorging de Stichting In terkerkelijke Gezinszorg en de Stich ting voor Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp in de gemeente Leiden wijzen belangrijke tekorten aan. Het lijkt ons dan ook verantwoord haar een subsidie toe te kennen, gelijk aan de helft van het ingevolge de circu laire van de Minister van Sociale Za ken van 22 Juni 1948 maximum toe laatbare bedrag. Het Rijk neemt als dan de andere helft te zijnen laste. Ten behoeve van deze subsidiëring zal voor 1953 vermoedelijk een be drag van 8.500.nodig zijn. In de afgelopen jaren is bij de sub sidiëring van de Stichting Medisch Kleuterverblijf „Margriet" een norm van 1.25 per verpleegdag aangehou den. Ook voor 1953 achten B. en W. deze aannemelijk. Bij een verwacht aantal verpleeg- dagen, betrekking hebbende op de verzorging van Leidse kinderen van 16.000, vloeit uit deze subsidiëring een uitgave voort van 20.000. Op de gemeentebegroting komt wegens subsidiëring van de Stichting Medisch Opvoedkundig Bureau een post voor van 1.700.Gezien de uitbreiding van het werk der instel ling, kan men betwijfelen, of dit sub sidie nog wel voldoende het nut der stichting voor deze gemeente tot uit drukking brengt. Het onderzoek, of en ini hoeverre verhoging gerecht vaardigd is en welke norm alsdan aan het hogere subsidie ten grond slag behoort te worden gelegd, zal nog enige tijd vergen. In afwachting van de resultaten van dat onderzoek ware het subsidie voorshands te be palen op het in de gemeentebegro ting vermelde bedrag. Op de gemeentebegroting 1953 is een bedrag van 17.456.als subsi die aan de Vereniging „Zwakzinni genzorg" geraamd. Van 1947 af is het Leids Drankweer Comité een subsidie van 300.per jaar ter beschikking gesteld. Geble ken is evenwel, dat de uitgaven van het Comité subsidiëring tot dat be drag niet wettigen. Een bedrag van 200.is voldoende. INBRENG VAN GRONDEN IN HET GRONDBEDRIJF. Uit administratief oogpunt is het nodig de nagenoemde gronden in het Grondbedrijf der gemeente in te brengen. a. het perceel water, gelegen in de Bos- en Gasthuispoider, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O. no. 1815, groot 0.34.90 h.a., voor een bedrag van ƒ762.99 in to.taal; b. de percelen v/eiland, bos, hak hout en water, gelegen in de Bos- en Gasthuispolder, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O, nis. ?70, 673, 674, 295, 296, 297, 298, 302, 303, 304, 307, 306 en 310, tezamen groot 10.87.93 h.a., voor een bedrag van 70.785.96 in totaal; c. het perceel weiland, gelegen in de Bos- e x Gasthuispolder, kauas- traal gemeente Leiden, Sectie O. no. 286, groot 1.32.40 'h.a., voor een be drag van 6.747.17 in totaal; d. het perceel tuinland, met huis en schuur, gelegen en staande in de Stadspolder, kadastraax bekend ge meente Leiden, Sectie N. no. 154, "groot 1.27.15 ha., voor een bedrag van 25.383.26 in totaal. ONINBAARVERKLARING VAN ONTVANGSTEN OVER 1951. In de loop van het dienstjaar 1951 is gebleken, dat de gemeente-ont vanger een aanta' te ontvangen be dragen, welker ontvangst in de ge- meente-rexening 1951 zou moeten worden vertntwoord, door verschil lende oorzaken niet kon invorde ren. Schoolgelden ƒ6.028.47. Hon denbelasting 1.622.95. Vergoeding voor verleende Eerste Hulp hij On gelukken en rechten ziekenvervoer 289.75. Precariorechten 56, Straatbelasting 36.60. Baatbelasting Levendaal 32.25. Vergoeding voor een door „De Lakenhal geleverde foto 1.50. Totaal 8.067.52. AANGAAN VAN KASGELD LENINGEN VOOR 1953. Aangezieh de regeling voor het aangaan van kasgeldleningen telkens voor een jaar wordt getroffen, is het noodzakelijk voor 1953 een nieuw besluit ter zake te nemen. Evenals vorige jaren, stellen B. en W. voor het aangaan van kasgeld- leningen gedurende het jaar 1953 in dier voege te regelen, dat het col lege kan bepalen, dat bij gebleken behoefte gelden tijdelijk zullen wor den opgenomen, met dien verstande, dat op geen enkel -.t'jdstip 'in dat jaar het opgenomen bedrag een be paalde som, die zij voor 1953 zouden willen stellen O], 10.000.000,te boven gaat en tegen geen hoger ren tepercentage dan volgens de door de Ministers van Financiën en van Bin nenlandse Zaken vastgesteld of vast te stellen rentenormen als hoogst toelaatbaar is te beschouwen, zome de met bepaling, dat voor het slui ten der leningen een provisie van ten hoogste 1/8 pet. 'sjaars, exclu sief de daarover verschuldigde om zetbelasting, kan worden betaald. AANGAAN VAN KORTE GELD LENINGEN GEDURENDE 1953. Naast de regeling voor het aan gaan van kasgeldleningen gedurende het jaar 1953 is een --vereenkomstige regeling gewenst met betrekking tot de z.g. korte leningen met een looptijd van ten hoogste 5 jaren, zo als ook voor ''e jaren 1951 en 1952 heeft gegolden. Ook het aangaan van deze lenin gen ware wederom in dier voege te regelen, dat Burgemeester en Wet houders kunnen bepalen, dat bij ge bleken behoefte geldleningen, an dere dan kasgeldleningen, met een zogenaamde gemiddelde looptijd van ten hoogste vijf jaren, op onder handse schuldbekentenissen woeden aangegaan op de wijze en tijdstip pen en verder onder de voorwaar den. door hen te bepalen, zulks met dien verstande, dat de geldleningen niet beneden pari, worden aange gaan en de rente zal worden be paald met inachtneming van de door de Ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken gegeven normen, zomede met bepaling, dat het krachten--- dit besluit op te ne men bedrag de som van J 10.000.000 niet te boven gaat en dat voor het sluiten der leningen een provisie van ten hoogste 1/8 pet., exclusief de daarover verschuldigde omzetbelas ting, kan worden betaald.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2