S)e CöiebeSoti/fcatit WATER IN COGNAC HET REBELLERENDE LEGER IN INDONESIË Debat over Kenya in Lagerhuis Ve>tfiiezUig.eti Ut Het Sacvtyeftied Het Korea-probleem voor de V. N. ZIONISTEN FASCISTISCHE VIJFDE COLONNE Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12750 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OMZETBELASTING EN BENELUX GISTER HEBBEN WIJ EEN, uiter aard summiere beschouwing ge wijd aan het thans aan de orde zijn de wetsontwerp op de Omzetbelas ting. Dit ontwerp heeft niet alleen tot doel de leveringen door handela ren aan particulieren van belasting vrij te stellen en in verband daar mede een wijziging aan te brengen in de tarieven van heffing van de andere handelsschakels, doch het moet ook gezien worden als een be langrijke stap in.de richting tot coör dinatie van de stelsels van Omzet belasting in de Benelux-landen. Ondanks de spanningen, die er, zoals onlangs weer duidelijk is ge bleken, nog altijd zijn, moeten de drie landen nu wel blijven streven naar een spoedige verwezenlijking van de economische Unie. Bij de één wording van de financiële, indus triële, economische en landbouwpo litiek is het een vereiste dat ook de Omzetbelasting die vooral zijn in vloed doet gelden op de prijzenbepa- ling der goederen, in overeenstem ming gebracht wordt. Daarom is bij het ontwerpen van de nieuwe Wet nu reeds in hoge mate rekening ge houden met de bepalingen welke zeer zeker aan de toekomstige unifi catie-regeling ten grondslag zullen liggen. In de Memorie van Toelich- ting op het wetsontwerp wordt ech ter ten aanzien hiervan gezegd, dat enige bepalingen welke meer in het bijzonder als een concessie aan onze partners dienen schouwd, nog niet opgenomen zijn. Dit brengt het na deel mee, dat bij de toekomstige in werkingtreding van de eenwording van de Omzetbelasting wellicht weer enige wijzigingen in deze Wet moe ten worden aangebracht, waardoor de op het terrein van de Omzetbe lasting zo naodzakelijk rust in ge vaar zou komen. De minister is-ech ter terecht de mening toegedaan, dat dit een geringer bezwaar betekent dan het blijven uitstellen van de toe gezegde nieuwe regeling. Ondertussen geeft de conferentie van de ministers der Benelux-landen van Maart 1949, ons wel het houvast, dat ons huidige ontwerp in wezen in overeenstemming is met de toen aangegeven lijnen van het toekom stige heffingsstelsel. Ook de levering door de kleinhandel was daarin reeds van de omzetbelasting vrij ge dacht, terwijl de tarieven vrij nauwkeurig zijn gevolgd. Dat de invoering van een gelijk stelsel van Omzetbelasting niet veel eerder bereikt is, moet voor een voornaam deel worden toegeschre ven aan de bezwaren welke België en Luxemburg maakten, in verband met de hogere heffing in die landen. Uitgedrukt in een bedrag per hoofd der bevolking wordt (volgens de cij fers genoemd in de Mem. v. Toel.) per jaar ln België 167,23, in Luxem burg 128,16 en in Nederland 118,21 aan omzetbelasting geheven. Unificatie van deze belasting zou dus vooral voor België al kostprijsverla gend werken en de concurrentiepo sitie kunnen verbeteren. Desondanks voelt vooral de Belgische regering tot heden nog niet alles voor een verlaging van de Omzetbelasting, (die daar ook één van de hoogste op brengsten geeft n.l. anderhalf mil liard) uit budgetaire overwegingen. Onze regering twijfelt er echter niet aari, dat er binnen korte tijd een volledige overeenstemming wordt bereikt. Ook de indiening van het huidige wetsontwerp staat dit niet in de weg. De minister zegt in de Memorie van Toelichting ten aan zien van dit punt, dat steeds met on verminderde spoed wordt voortge- werkt aan de totstandkoming van het Verdrag tot eenwording. Hier mede zal dan tevens bereikt zijn, dat één der oorzaken van de bestaande prijsverschillen zal worden wegge nomen. F. D. WARROUW BLIJFT HALSTARRIG De Indonesische regering heeft de kolonel Bambeng Oetoyo benoemd tot algemeen commandant van Zuid-Sumatra. Als zodanig staat hij boven dy „rebellerende" overste Kretarto, de commandant van de tweede divisie. Deze heeft inmiddels reeds zijn instemming betuigd met de benoeming van kol-onel Bambeng Oetoyo, die zowel bij bucgers als militairen op Sumatra zeer gezien is. De nieuwe commandant was reeds vroeger bevelhebber van dit gewest geweest, doch werd onlangs gepensionneerd. Direct nadat hij zijn benoeming had aanvaard heeft deze opperofficier evenwel verklaard, uitsluitend de opperbevelhebber der strijdkrachten (president Soekarno) te zullen gehoorzamen. Overste Warrouw, de opstandige Te Djakarta blijft de regering commandant van de zevende divisie Wilopo een koortsachtige activiteit op Celebes heeft opnieuw geweigerd ontwikkelen. Conferenties volgen elkaar in snel tempo oP- Premier Wi lopo vertrouwde de pers gisteren toe, dat de aangekondigde regeringsmaat regelen spoedig afgekondigd zouden worden. Maar de minister van De fensie is nog niet gereed met zijn voorstellen. zich aan het gezag van Djakarta te onderwerpen en verklaard, alleen de orders te zullen uitvoeren, waar mede president Soekarno uitdruk kelijk zijn instemming heeft betuigd Warrouw heeft thans alle demon straties voor en tegen de ontbinding van het parlement op Celebes ver- i Tenslotte heeft de leider der so- boden. Alle persberichten over decialistische partij, Sjahrir medege- militaire toestand mogen eerst nadeeld, dat de socialistische ministers censuur gepubliceerd worden. j niet zullen aftreden, wanneer de mi- Warrouw deelde mede, dat hij alle nister van Defensie, sultan Hamen- gevangengenomen officieren weer in koe Bowono van Djokja, zijn functie vrijheid heeft gesteld met uitzonde- j zou neerleggen, ring van majoor Saleh Lahade, de Devotie-ruimte zonder devotie In het nieuwe gebouw van de UNO te New-York, dat onlangs plechtig in gebruik werd genomen, is thans ook een soort huiskapel ingericht, offi cieel „devotie-ruimte" genoemd. Deze zaal bevat nooh een altaar noch enig ander godsdienstig attribuut, maar is volstrekt neutraal gehouden, ten einde geen enkele gedelegeerde der Verenigde Naties aanstoot te kunnen geven. Het enige „symbool" is een grote, vlakke schaal in» het midden van de grote ruimte. Zij is steeds met verse bloqpien gevuld en wordt uit de hoogte door een verborgen licht bron verlicht. Bovendien bevindt zich nog een blauw-witte vlag van de UNO in deze moderne-„humanis- tische" kapel. Het schijnt, dat de behoefte der ge. delegeerden van de zestig staten, die deeluitmaken van de UNO, om in deze „devotie-ruimte" te komen bid den, niet al te groot is. Tenminste verklaart het toezichthoudend perso neel, dat zij nauwelijks nog één der gedelegeerden in deze ruimte heb ben gezien. Het secretariaat-generaal der UNO wil het vertrek nu nog meer verfraaien en heeft in de bladen een oproep laten publiceren, teneinde giften bijeen te brengen voor een „waardige" versiering en inrichting. woordvoerder van de afgezette kolo nel Soebroto. Ook overste Soedirman, de com-1 mandant van de derde rebellerende j worden be-1 divisie op Oost-Java, heeft gerea- het ontwerp j geerd op de aankondiging der rege- ring, dat zij het eigenmachtig optre-1 den van plaatselijke bevelhebbers I Toestand critieker Op verzoek van de Labouropposi- niet zou dulden. Hij heeft verklaard, j tie is Dinsdagavond in het Britse La- eerst eens te zullen afwachten wel ke maatregelen de regering derjkt te treffen. gerhuis een spoeddebat over Kenya gehouden, nadat minister van kolo niën Lyttelton had verklaard, dat de toestand in Kenya „in zekere mate slechter was geworden". James Griffiths, de voormalig La- bourminister van koloniën, die het debat opende, zei, dat het nieuws van i stom te zijn geweest en visoenen van De strijdende kerk in China de schietpartij van Zondag jl. te Ki-- - Sinds 1944 zijn. 105 Chinese pries- wara in Kenya, waarby 15 inheem. I te hebben gehad. Als de politieniet ters door de communisten vermoord I sen om het leven kwamen en 29 wer- het vuur had geopend zo zei de mi- 30 November zullen in het Saargebied verkiezingen plaats vinden; de rege ring verlangt van de kiezers, dat zij hun goedkeuring zullen geven aan de protectoraatstoestand, die aan de Saar heerst, en voor de definitieve af scheiding, die daarvan de keerzijde is. Op verschillende plaatsen in het grensgebied hebben de Duitse Partijen bijeenkomsten belegd, waarin werd gedemonstreerd tegen de verkiezingen. De bevolking werd opgewekt blanco te stemmen, of niet deel te nemen aan de verkiezingen. De afgevaardigde geworden was. Het was mogelyk, dat raar de Bondsdag, dr. Robert Noell von der Nahmer, sprak op een F.D.P.- wat nu een beweging van een geheim vergadering in Zweibrücken. De voorzitter van de S.P.D., Erich Ollenhauer genootschap was, kon ontaarden in (rechts), en Dr. Robert Noèll von der Nahmer (links), een open opstand, zo verklaarde de minister. Volgens hem waren Zondag 16 per sonen om het leven gekomen, 17 ge wond en 343 aangehouden. De me nigte van ongeveer 2.000 personen stond, aldus Lyttelton, onder leiding van een achttienjarige jongen, die beweerde tot voor een week doof- God en neerstortende vliegtuigen of in communistische gevangenissen gestorven. Meer dan 200 Chinese priesters verblijven nog in de ge vangenis. Behalve van pater Bed a Chang S.J. en pastoor M. Su, wier dood in de internationale pers grote weerklank heeft gevonden, beschikt de missiepersdienst te Hongkong nog over gedetailleerde inlichtingen over den gewond, zich door geheel Afri- nister, zouden de 25 politie-man- ka een ook daarbuiten zou versprei- nen in stukken zijn gehakt, den. Wat een strijd van gematigde J Alle leden van de Kikoejoestam, inheemsen tegen de Mau Mau hadvrouwen, mannen en kinderen, in kunnen zijn zou nu misschien eej\ het district Tomson Falls zijn door strijd tussen blank en zwart kunnen Britse troepen uit dit gebied geëva- worden, aldus Griffiths. De inheem'- cueerd. Onlangs zijn hier zes aansla- sen, die tegen de Mau Mau waren, gen gepleegd door de Mau Mau. De stonden zonder leiders en zonder j geëvacueerden, waarvan het aantal meer dan honderd Chinese priesters, steun en er bestond volgens hem een wordt geschat op ongeveer 2.000, die hetzij voor het vuurpeloton het- gr00t gevaar, dat alle Kikoejoes in zij tengevolge van marteling of van armen van de Mau Mau zouden ontbering in gevangenschap zijn ge- WOrden gedreven. Griffiths drong aan op de instelling van een com- storven. Deze gebeurtenissen logenstraffen de bewering der Chinese communis ten, dat hun strijd slechts gericht is tegen de buitenlandse priesters en niet tegen de godsdienst zelf. Zij brengen bovendien het heldendom en het martelaarschap van de Chine se 'priesters aan het licht, welke ai te veel overschaduwd werden door de publiciteit, geschonken aan het lijden en de dood van buitenlandse missionarissen. Buitenlandse pries ters hebben dit voordeel, dat zij, juist omdat zij buitenlanders zijn, van de Chinese autoriteiten enige tegemoet komendheid kunnen verwachten. Ook kunnen zij over het algemeen ver wachten, dat aan hun gevangenschap nog een einde zal komen door ver banning. De Chinese priesters echter behoeven op geen enkele toegevend heid der communistische rechters te rekenen. Hun vooruitzicht is boven dien niet anders dan te sterven van uitputting of voor het vuurpeloton. De ijver van de Chinese priesters, die nog vrij zijn, is bewonderens waardig. Er zijn priesters, die iedere Zondag drie H.H. Missen lezen in ver van elkander liggende parochies. De afstanden leggen zij te voet af om geen achterdocht te wekken. worden ondergebracht in barakken. Ook het vee is uit het gebied wegge, leid. DIBELIUS SCHREEF AAN STALIN Naar eerst thans bekend is gewor den, heeft de bisschop Otto Dibelius, van de Duitse Evangelische Kerk, d.d. 18 September van het vorige jaar (1951), een schrijven aan Stalin hebben gericht, waarin hij scherpe critiek oefende op het „systeem van onrecht in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland", aldus meldt de „Neue Zuercher Zeitung". Wanneer geprotesteerd werd, aldus schreef Dibelius, werd steeds weer geant woord, dat alleen de bezettings-auto- riteiten hieraan iets konden veran deren. Men kon echter niet tegen 't rechtsbewustzijn van het volk in re geren zonder het volk van zich af te stoten, aldus voegde Dibelius er aan toe. Stalin zou de brief, aan generaal Tsjoeikof ter doorzending gegeven, nimmer beantwoord hebben. 'nen zijn en de weg voor een vrede kunnen effenen, zo voegde Eden hieraan toe. Naar vernomen wordt is het bijna zeker, dat de huidige Algemene Ver gadering der Verenigde Naties in» tweeën zal worden gesplitst. Dit be tekent, dat deze eerste zitting 20 De cember eindigt, zoals de bedoeling was, en dat het tweede deel in Maart wordt gehouden. Een officieel be sluit is evenwel nog niet genomen. Verwacht wordt, dat de politieke commissie de Koreaanse kwestie zal willen uitstellen tot na de wijziging in de administratie der V.N. Indische resolutie toch wel nuttig De Russische minister van buiten landse zaken Wisjinski heeft er gis teren in de politieke commissie van de V.N. bezwaar tegen gemaakt, dat voorrang wordt verleend aan» de re solutie van India aangaande de kwes tie der Koreaanse krijgsgevangenen. Wisjinski heeft, zoals bekend, het Indische plan verworpen. Hij is van mening dat de Sowjet- resolutie, waarin wordt aangedron gen op instelling van een commissie van» elf landen ter regeling van het gehele Koreaanse probleem, eerst dient te worden besproken. De Britse minister van buitenland se zaken Eden is Dinsdag per vlieg tuig uit New York naar Londen ver rokken. Met het zelfde vliegtuig als Eden reisde premier Menzies van Australië, die in Londen de Gemene bestconferentie zal bijwonen. Vóór zijn vertrek verklaarde Eden te geloven, dat het zeer wel mogelijk zal zijn de steun van de meerderheid der V.N.-leden voor de Indische re solutie inzake Korea te verkrijgen. Men diende zich volgens Eden niet door de verklaring van Maandag van zijn Russische ambtsgenoot Wisjinski van deze weg te laten afleiden». Het ">u door de Sowjet-oppositie moge- ;k zijn, dat de resolutie geen feite- ke basis voor onderhandelingen m worden, maar zij zou nuttig kun- Weer een bom in Tunis Verscheidene mensen zijn gewond, toen gisteravond een bom ontplofte in de straat van de Kasjba, wat het slot vormde van een reeks terreurda den in de afgelopen vier-en-twintig uur. De politie heeft gisteren negen Tu- missie om onmiddellijk ter plaatse een onderzoek in te stellen naar het gebeurde te Kirawara. In zijn antwoord zei minister Lyt telton, dat de toestand niet door de gebeurtenissen van Zondag critiek 9&den&te(ctn, Te Praag hebben allen bekend Karei Svab en Bedrich Reicin hebben als laatsten van de veertien beklaag den in het monsterproces van Praag gisteren schuld bekend. Niets wijst er op dat de beschuldigden bijstand van een advocaat genieten en zelf hebben zij geen woord tot hun verdediging gezegd Volgens radio-Praag heeft Karei Svab, die de post van onder-minister van veiligheid bekleedde, alle „misda den" van de „Slansky-bende" met zijn gezag gedekt. Hij had bovendien de „buitenlandse imperialisten" bij hun acties geholpen en „onbetrouwbare elementen" in zijn ministerie aangesteld. Svab is een van de drie met-Joodse beklaagden. we betrekingen hebben onderhou den met de voormalige Tsjechho-Slo- waakse ambassadeurs in Berlijn. Het Israëlisch», parlement heeft Dinsdagavond met grote meerder heid een motie acngenomen, waarin het zijn „diep afgrijzen" tot uiting bracht over het proces te Praag en Tsjecho-Slowakije is klaarblijkelijk gestoken door de Westelijke beschul- dging, dat het proces duidelijk wijst op een groeiend antisemitisme in de communistische staat, want het of ficiële blad Rude Pravo maakt dui delijk verschil tussen de „Joodse ar- De ontvoering van dr. Linse De Amerikaanse Hoge Commissa ris in West Duitsland, Donnelly, heeft Dinsdag in een brief aan gene raal Tsjoeikof, het hoofd van de Sov- jet-contrölecommissie in West Duits land, opnieuw de invrijheidstelling rteëist van dr. Linse, lid van 't West Berlijnse anti communistische „co mité van vrije rechtskundigen", die in Juli j.l. door „gehuurde agenten van de Sovjet-zóne" voor zijn huis in de Amerikaanse sector van Ber lijn werd neergeslagen, in een auto gesleurd en naar de nabije Russische sector vervoerd. Donnelly eiste voorts bestraffing van de ontvoerders „en van degenen voor wie zij hebben gewerkt" Don nelly bracht in herinnering, dat de Sovjet autoriteiten ruim drie maan den geleden hun medewerking had den toegezegd, doch. dat hiervan nog niets was gekomen, alhoewel de West Berlijnse politie reeds volledige gegevens over de ontvoering had verstrekt. Het hoofd van de West Berlijnse politie, Johannes Stumm, heeft kort geleden verklaard, dat de vier man nen, die dr. Linse hebben ontvoerd, wevens misdrijven veroordeelde mis dadigers zijn, die thans voor de Oost Duitse veiligheidsdienst werken. PRINS BERNHARD NAAR DE V.S. Prins Bernhard wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag in Washington verwacht waar hij twee dagen zal blijven en zich in het mi litaire hospitaal Walter Reed aan een medisch onderzzoek zal onder». werpen. Van de zijde van de Neder landse Ambassade noemde men het voorgenomen onderzoek „slechts een gebruikelijke controle". Verder werd verklaard, dat de Prins geen plan- Als centrale figuur van een blijvend gedenkteken, gewijd aan de slacht offers van het nazi-regiem in het voormalige concentratiekamp te Ameisfoort, zal bovenstaand beeld, door de beeldhouwer F. Sieger te Amsterdam, vervaardigd in opdracht van het Comité „Oorlogsmonument nesieërs aangehouden, die er van Amersfoort" in Mei 1953 worden worden verdacht leden te zyn van onthuld in de Schietbaan aldaar, de de bende, die eer dozijn aanslagen op openbare gebouwen, voertuigen en agenten op haar geweten heeft. In beslag genomen werden onder meer 15 bommen, 39 slaghoedjes, vier kisten buskruit en 200 revol verkogels. plaats waar zovelen onschuldig wer den gefusilleerd. De gelden voor dit monument zijn bijeengebracht door bijzondere filmvoorstellingen onder auspiciën van een te Utrecht geves tigde commissie. Foto: het beeld met de beeldhouwer. Weer ontploffing in Belgische mijn Gistermiddag heeft zich opnieuw een ontploffing van mijngas in Bel gië voorgedaan. Ditmaal in de kolen mijn „Grand Trait" van de „Char- bonnages Beiges" te Frameries. Hier bij kwamen drie mijnwerkers om het leven. Verleden week deed zich in de mijn „Zwartberg" te Genk, eveneens een ontploffing van mijn- gas voor, waarbij tien mijnwerkers de dood vonden. Joodse volk ondermijnt." Prins Bernhard heeft na zijn Zuid- Amerikaanse reis enige tijd in Aca- pulco in Mexico vertoefd. iderT^l aIkaDHansW'h "die het waarin dit"proces"werd "veroordeeld n™ h<*ft voor officiële functies of b ad"!«n CriadTrs e" een. ..belediging voor het Joodse besprek,nCcn in Washington, semieten" noemt. De Zionistische volk, die de goede naam van Israel organisatie, die in Tsjecho-SIowa- besmeurt en de traditionele vriend. I kije werken, aldus Rude Pravo, zijn ^hap tussen het Tsjechische en niets anders dan een fascistische vn1k nn' vijfde colonne. Overigens dreigt het proces bin nenkort ook aangename gevolgen voor de communisten in Oost-Duits- land te zullen krijgen. Volgens het Berlijnse blad Neue Zeitung, dat met steun van de Amerikaanse regering wordt uitgegeven, heeft Wilhelm Pieck, president van de Oostduitse „volksrepubliek" op een vergadering van het partijbestuur gezegd, dat het Slansky-proces „een eerste waar schuwing aan het adres van onze le den" was. Vooral schrijvers, onder wie Arnold Zweig, de trots van het communistische Oost-Duitsland, zou den kans lopen voer een tribunaal te worden gesleept, omdat zy nau- paar schoenen men in België en Duitsland veel langer moet werken dan in Nederland. Rundvlees en ko len zijn echter in Duitsland goedko per. In alle genoemde voorbeelden is echter België belangrijk duurder dan Nederland. Een vergelijking tussen we betaalde lonen in Nederland, België en West- Duitsland leert dat de lonen in Ne derland zeer laag zijn. Wat de prijzen betreft staat Nederland eveneens veel lager dan de beide andere genoemde landen. Om een juiste vergelijking te kunnen trekken tussen de waarde van de verdiende lonen in de drie landen hebben wij in opze bereke ning zowel het loonverschil als het prijsverschil opgenomen Indien men nu dr vergelijking trewt blijkt, dat het leven in Nederland in vergelij king met beide nabuurstaten zeer De pijl van een dwaas is gauw af- voordelig is. Het blykt, dat voor een geschoten. Jlmiettje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1