BINNEN VIER JAAR DE P.B.O. VERWEZENLIJKT „Welvaart, werkgelegenheid en waarde van het geld" De moord op het Zeeuwse boertje Paul prees Stalin en beschuldigde Berend l Volgend jaar Intern* Congres De „Fair Sea" volgeboekt Oneerlijke Haagse huisknecht door Engels edelman bekeerd Drijvend badpak DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 DE LELDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Om deze reden mag worden ver wacht, dat van de in totaal 983 hoofd-, bedrijfs-, vak- en ondervak groepen uiterlijk 15 Februari 1953 800 organisaties opgeheven zullen zijn. Ten aanzien van enkele hon derden organisaties zijn reeds ophef- fingsbeschikkingen gepubliceerd. De rest zal spoedig volgen. Ten aanzien van de sectoren, waar voor we] tjjdig een bedrijfsschap is aangevraagd en waar ernstige belan gen zouden worden geschaad door het ontstaan van een vacuum, alsme de ten aanzien van de organisaties, die op grond van wettelijke voorschrif ten, met name in de voedselvoorzie ningssector, medebewinds- of andere taken hebben te vervullen, zal naar het oordeel van de regering de mo gelijkheid moeten worden geschapen de werkzaamheden in de mate, waar in dit noodzakelijk is, voort te zetten. Een wetsontwerp terzake, opgesteld overeenkomstig het advies van de So ciaal-Economische Raad zal dezer da gen de Kamers bereiken. Minister A. C. De Bruyn hoopt: De minister voor P.B.O., die de memorie van het ministerie van Eco nomische Zaken mede ondertekent, is erkentelijk voor de belangstelling, die van vrijwel alle zijden voor de opbouw van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie is getoond. Een ac tieve belangstelling voor de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in alle groepen van de bevolking kan aan merkelijk tot haar welslagen bijdra- gen. In het bijzonder van gewicht voor dit welslagen is, zoals vele leden op merken, uiteraard de medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven, al zal het, zoals dezelfde leden daar aan toevoegen, niet altijd mogelijk zijn de instelling van publiekrechte lijke bedrijfsorganen hiervan geheel te laten afhangen. Opbouw van be- drijfslichamen in vrijwilligheid ver dient stellig verre de voorkeur. Het beleid van de minister zal er dan primair op gericht zijn in overleg met het georganiseerde bedrijfsleven een dergelijke vrijwillige opbouw te bevorderen. Overigens acht hij de hoop niet ongegrond om in deze par lementaire periode van vier jaar tot een realisatie van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie te komen, die onder meer een zeer aanzienlijk deel van de industriële sector, de hoofdsectoren van midden- en klein bedrijf en de agrarische sector, om vat De stand van zaken is thans als volgt. De eerste voorstellen voor be drijfschappen in de industriële sec tor, te weten voor de mijnindustrie, de rayonindustrie, de vleeswarenin- dustrie en de griend- en riet ver wer kende industrie, zijn door de Sociaal- Economische Raad in behandeling ge nomen. De redelijke verwachting be staat, dat de Sociaal-Economische Raad ten aanzien van de instelling van productschappen in de voedsel voorzieningssector in Januari a.s. zijn- advies aan de regering zal kunnen vaststellen. Ook de voorbereiding van de instelling van een bedrijfs schap voor de landbouw is reeds ver gevorderd. Ook voor een groot aantal afzon derlijke sectoren van detailhandel en ambacht zijn voorstellen bij de S.E. R. aanhangig. Voor het schildersbe drijf, het stucadoorsbedrijf met ver wante groepen en het steenhouwers- bedrijf is de uitwerking van deze voorstellen reeds een eindweegs ge vorderd. Hetzelfde is het geval met een voorstel betreffende een bedrijfs- Üchaam voor het Horecabedrijf. Ten slotte zijn nog voorstellen aangekon digd voor de groothandel in voedsel voorzieningsproducten en daarmede verwante bedrijfstakken en is een bedrijfschap aangevraagd voor de bosbouw. Het vacuum, dat, naar vele leden opmerkten, kan ontstaan door op heffing van bedrijfs- of vakgroepen, zal naar het oordeel van de minister aanvaard moeten worden in die ge vallen, waarin de betrokkenen niet tijdig een voorstel tot instelling van een bedrijfschap bij de Sociaal-Eco nomische Raad aanhanging hebben gemaakt en tijdelijke verlenging ook niet op nadere nog te noemen gron den noodzakelijk is. Indonesiërs gearresteerd Als ongewenste vreemdelingen Gistermorgen zijn in hun woning te Amsterdam uoor de vreemdelin genpolitie gearresteerd de Indone siërs Sunito, voorzitter van de orga nisatie Perhimpunan Indonesia en de heer Go Gien Tjwan, directeur van het Indonesische Persbureau Antara. Zij zijn aangehcuden op grond van het bedrijven van ongewenste poli tieke activiteit, zo vernemen wij van de zijde van de politie. Het zou in de bedoeling van de mi nister van Justitie liggen hen na ver hoor als ongewenste vreemdelingen uit te wijzen naar Indonesië. Rede van dr. Holtrop De president van de Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft in een gesprek met de Groninger industriëlen tijdens een bijeenkomst van het departement Groningen der Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel een aantal vraagstukken besproken verband houdende met de welvaart, werkgelegenheid en waarde van het geld. Dr. Holtrop ging hierbij vanuit, dat ons economische leven is gericht op zo groot mogelijke welvaart en het instand houden van de werkgelegen heid, maar hij vroeg zich af, of dit in overeenstemming was te brengen met het streven naar waarde van het geld. Hij stelde het streven naar wel vaart voorop en duidde aan, dat alle verlies aan arbeidskrachten door werkloosheid een vermindering van de potentiële welvaart met zich me de brengt. In zijn conclusies meende dr. Holtrop te moeten constateren, dat in een land met een open econo mie als het onze, afzonderlijke toe passing van compenserende conjunc- tuurpolitiek met het oog om de werk gelegenheid in stand te houden, op den duur niet mogelijk is. Dit zou feiden tot een betalingsbalanstekort en dus tot deviezenverlies. Men kan wel enige tijd risico's lo pen maar op de lange termijn zou een dergelijke politiek vastlbpen. Het zou onjuist zijn het Nederlandse volk te doen geloven, dat de overheid bij machte is de volle werkgelegenheid Partijraad K.V.P. op komst Naar aanleiding van een besluit van het Kath. Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg om het verzoek tot bet instellen van 'n commissie ter bestudering van het probleem van de noodzaak van poli tieke eenheid der Katholieken, aan het bestuur der KVP terug te wijzen besloot het Partijbestuur, in over eenstemming met een suggestie van genoemd Bureau, om het Centrum voor Staatkundige vorming te ver zoeken het vraagstuk van de nood zaak dier politieke eenheid aan een commissoriaal beraad te onderwer pen. Het Partijbestuur zal het Cen trum verroeken dit beraad op korte termijn te houden. Onder de huidige omstandigheden acht het - Partijbestuur het zeer ge wenst, een vergadering van de Par tijraad bijeen te roepen, die zich zal hebben te beraden over de situatie der KVP en over de conclusies, waartoe Dagelijks Bestuur en Partij bestuur zijn gekomen. te garanderen. Een conjunctuurpoli- tiek zal aUeen in internationaal ver band resultaat afwerpen, doch er be staat onzekerheid over de effectiviteit var.' een internationale conjunctuur- politiek. In de internationale conjunctuur zijn intussen geen tekenen te bespeu ren, die zouden duiden op het ge vaar van ernstige werkloosheid. De hoop mag wel degelijk worden ge koesterd, dat door een constructieve internationale politiek verschijnselen als van de dertiger jaren» zullen kun nen worden voorkomen. KV. GUMFABRIEK - OVERSCHIE. Vijftien jaar geëist tegen vrouwelijke verdachte Gistermiddag lieeft de advocaat? generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. A. H. M. H. Receveur een gevangenisstraf van 15 jaar en ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de 42-jarige weduwe J. M. G. -H. uit Zierlkzee, wegens moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs. De misdaad is, zoals menzich zal herinneren, begaan in RAugustus 1946 te Bergen op Zoom, waar de verslagene in het St. Catharinage- sticht zijn el vensavond doorbracht. Behalve moord waren de verdach te diefstal en verberging van de stof felijke resten ten laste gelegd. Zij werd in April van dit jaar wegens moord door de rechtbank te Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Op 17 September j.l. is de openbare behandeling van deze zaak voor het hof in Den Bosch aangehouden. Ter zitting van gisteren zeide de verdachte, dat haar onder verdachte Uitvoerig ging dr. Holtrop in zijn omstandigheden overleden echtge- rede na, welke motieven hier in de eerste jaren na de bevrijding de eco nomische politiek hebben beheerst. Hij wees op de invloed van de Key- nes-theorie en de practische toepas sing daarvan in Engeland. Dit heeft invloed uitgeoefend op het beleid hier te lande. Toen Cripps in Enge land aan het bewind kwam en net roer omwendde, is dit voor ons land ook het sein geweest om het beleid om te buigen. noot, de wachtirieester der rijkspoli tie G., de moord op Keesje Schreurs zou hebben begaan. Zij bekende schuldig te zijn aan de beroving en het mede doen verdwijnen van het stoffelijk overschot in de achter het huis aanwezige put Dat verdachte voor de rechtbank en het hof de moord ontkende, in tegenstelling met haar volledige bekentenis tegen over de politie van Bergen op Zoom en aan de rechter-commissaris in het Berend Blokzijl beging blunders Er is weer eens een „Blokzijl" ge weest, die het er althans volgens de mensen, die er menen over te kunnen oordelen niet zo bijster goed heeft afgebracht. Het is dit keer niet Max, maar Berend Blokzijl en het partijcongres van Stalin's filiaal in Nederland, de CPN, bereid de hem een geduchte uitbrander. Berend is voorzitter van de com munistische vakvereniging EVC en kameraad Paul de Groot, die het kleine Stalintje van Nederland is, vertelde hem eens duchtig de waar heid. K.AJ. vergaderde in Utrecht Gegronde en niet gegronde klachten Van 6 tot 12 September van het volgende jaar zal in het Gemeen- schapsoord Drakenburgh te Baarn een Internationale K.A.J.-bij een komst worden gehouden, waaraan Kajotters uit de West-Europese lan den tullen deelnemen. Ook zal con tact worden opgenomen met de or ganisatie der Katholieke jonge ar beiders in de landen, waarheen vele Nederlanden emigreren: Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Dit kondigde de wnd.-voorzitter der K. AJ., Wim Pennings aan tijdens de zesde en zevende nationale raadsver gadering der Kajotters, Zondag te Utrecht gehouden. Tijdens zijn openingswoord wees Wim Pennings c* op, dat de verhou ding tussen de K.A.B. en de K.A.J. nog lang niet ideaal is. Er bestaat zijns inziens nog te weinig contact. Er dient een gezonde basis van sa menwerking te worden geschapen, teneinde daardoor de K.A.J. in staat te stellen grotere invloed op de ar beidersjeugd uit te oefenen. Ook moet er meer samenwerking komen met de andere jeugdorganisaties, zo als de Katholieke Jeugdraad en de Nederlandse Jongeren Gemeenschap. Spreker bepleitte da spoedige op richting van een Jong Kaj otters- groep voor de leeftijd van 14 tot 16 jaar, alsmede de stichting van de Pater Fortis-scholen voor een bre dere vorming van de jonge arbeiders. Indien zulks niet kan in samenwer. king met de andere jeugdorganisaties, dan zal de K.A.J. er zich alleen voor spannen. De heer Pennings eiste voorts onmiddellijke bestrijding van het gevaar van jeugdwerkloosheid, voor het te laat Hij kondigde Jen- slotte een cursus aan voor de toe komstige soldaten onder de Kajotters. Deze cursus heeft de K.A.J. samen gesteld in samenwerking met de G 3-beweging. Te Katholiek? Volgens de nationale aalmoezenier der K-A.J.. de Eerw. Heer A. H. Huy- boom, bestaat er onder een ge deelte van de Katholieke arbeiders jeugd nog een afkeer van de K.A.J. De oorzaken moeten gezocht worden in het feit, dat deze jongeren de KLAJ. te Katholiek vinden. Voorts willen zij als massamens geen binding. Een derde oorzaak is de ver vreemding uit eigen milieu van de arbeiders jongens, die iets meer ge leerd hebben dan lagere school en ambachtsschool. Ook de K-AJ. treft in deze schuld. Aalmoezenier Huy- boom waarschuwde, dat in de orga nisatie der K.AJ. de leden meer als jongens dan als mensen worden be schouwd. De nationale raadsvergadering keurde tenslotte verj.ehillende voor stellen goed, o.a. om de toestand van het wnd. voorzitterschap voorlopig nog voor de tijd var een jaar te ver lengen, teneinde daardoor taakver schuivingen in de K.A.J. te vermij den. Met algemene stemmen werd ook het plan van de nationale K.A.J.- bedevaart naar Lourdes aangenomen. De nodige voorbereidingen worden reeds getroffen. De middengroepen en de K.V.P. Het Partijbestuur der Katholieke Volkspartij, zijn oordeel uitsprekend over de grote lijnen van het derde rapport der commissie-middengroe pen, begroet met grote instemming de totstandkoming van dit rapport. Het waardeert zijn brede en logische opzet en zijn gerichtheid op het al gemeen welzijn, waardoor het boven de betekenis van een belangenver- dediging uitgaat Het is met de con missie overtuigd van de dringende noodzaak van ver betering van de positie der midden groepen en is eveneens met de com missie van oordeel, dat het ver wachte welvaartsaccres de 5 pc* con- sumptieoeperking zal moeten ophef fen en de positie der „achtergeble ven" groepen, waaronder ouden van lagen en grote gezinnen en ir het bijzonder ook de middengroepen, zaj dienen te versterken. Lettend echter op hei grote be- !ang der zaak heeft het Partijbe stuur het gewenst geoordeeld ook het oordeej van andere vast° partij- commissies op korte termijn over dU rapper' te vragen. Het Partijbestuur stelt zich voor daarna met dit bestuur ier Katho lieke Tweede Kamerfractie contact op te nemen over dit rapport inmiddels heeft het Partijbestuur er met instemming kennis van geno men, dat de Katholieke Tweede Ka merfractie zich bil mond° van de ht~en Romme en Lucas iMods voor de verscnijning van het rapport over eenkomstig de geest er van ten op zichte van het overheidspersoneel heeft geuit Eveneens nam he* Par ty l estuur er met mstemming kennis van, dat de fra"tit na rte verschij- r.ng van net rapp. rt, bij mcr.de van de heer van der Zanden deze uUing beeft herhaald StHlig mag dit als de aanleidir.o worden beschouwd voor df. mededeling van de minister van B-nneolandse Zaken. cat nadere be raming over het vraac** 'k door de publicatie van de laatste tijd en c oral als gevo vaT* de be aadsla- fingen me4 de Kamer noodzakelijk is geworden. „DE DAG DER WERKGROÊPEN". De Centrale Propaganda Dienst der K.V.P. deelt mede, dat het aan tal deelnemers aan de „Dag der werkgroepen" der K.V.P op Zater dagmiddag 29 November a.s. Utrecht reeds 1500 bedraagt. Onder de deelnemers bevinden zich o.a. de minister prof. dr. L. J. M. Beel, A. C. de Bruyn en ir. B. H. Witte. Volgens Paul was -Berend tevreden over zich zelf en gespeend van zelf- critiek. Weliswaar had Berend ge zegd, dat er fouten bij de EVC ge maakt waren, maar hij had de schuld aan anderen gegeven cn dat mag per slot van rekening Stalin alleen, om dat die geen fouten kan maken. Be rend kan echter wel fouten maken er Paul vertelde hem, dat hij dat ook gedaan had Vermanend citeerde Paul de woorden van de Grote Sta lin: „Zonder eerlijke en revolutio naire zelfcritiek is geen vooruitgang mogelijk." Berend Blokzijl heeft hier nog niet op geantwoord. Doorgaans wel ingelichte kringen nemen aan, dat Brend bij zijn verdediging in tranen zal uitbarsten om zijn goede wil te tonen. De moeilijkheid voor hem is echter, dat hy niet weet, hoe hij re volutionair moet snikken. Dodelijke vechtpartij Slachtoffer verdronken Naar men tot dusverre heeft kun nen reconstrueren, heeft een onenig heid tussen twee mannen te Amster dam aan één van hen het leven ge kost. arrondissement Breda, zou naar haar verklaring, zijn voortgevloeid uit de omstandigheid, dat zij het nutteloze heeft in gezien om haar man en de rijkspolitie te sauveren. Volgens een verklaring van twee psychiaters moet de vrouw niet in staat worden geacht zoveel offer vaardigheid te kunnen opbrengen om ter wille van een ander de schuld van een dergelijk misdrijf op zich te nemen. Een der psychiaters was van oordeel, dat de vrouw in het huidige stadium als krankzinnig moet wor den beschouwd, doch niet in dje ma te dat de behandeling van de recht zaak zou moeten worden geschorct. De advocaat-generaal, die de ver halen en verklaringen voor het hof van de verdachte als „druipend van onwaarachtigheid" en de verdachte zelf als „een leugenachtig mens" kwalificeerde, was van oordeel, dat alleen de grove hebzucht de drijf veer tot de moord is geweest. ,Haar geweten", aldus mr. Receveur, „is afgestompt". De raadsman, mr van Ginneken uit Bergen op Zoom, achtte op juri dische gronden het ten laste gelegde niet bewezen. Zo het hof verdachte toch schuldig zou bevinden, dan achtte de raadsman termen aanwe zig om de geesteszieke verdachte niet een te lange gevangenisstraf op te leggen doch haar na een korte straf ter verpleging te doen opne men. Het hof zal over veertien da gen uitspraak doen. 170 EMIGRANTEN TELEURGESTELD De commissaris voor de emigra tie deelt het volgende mee: Het op 29 November a.s. van Rotterdam vertrekkende emigrantenschip „Fair Sea" is thans volgeboekt. Aan boord zullen zich bevinden 1400 Neder landse emigranten en 500 buitenlan ders, waarvan het vervoer ten be hoeve van het I.C.E.M. (Internatio naal Comité voor de Europese Emi gratie) geschiedt. Tot de 1400 Neder landers behoren 330 vrouwen en kinderen van zich reeds in Australië bevindende emigranten, die vrijstel ling hebber, gekregen van de voor waarde, dat zij in het bezit moeten zijn van een huisvestingsverklar" De overige 1070 Nederlanders e greren onder de voor Australië gel dende procedure. 170 personen, waar onder geen gevallen van gezinsher eniging voorkomen, die aanvanke lijk ook voor de „Fair Sea" waren geboekt, zullen in de loop van Ja nuari per vliegtuig of met de „Jo- han van Oldenbarnevelt" naar Australië kunnen emigreren. Maat- regelen zijn getroffen om tegemoet te komen aan moeilijkheden, welke aeze groep als gevolg van een langer verblijf in Nederland mogelijk zal ondervinden. CAFé'S IN IJSELMUIDEN 's ZONDAGS DICHT. Bijzonder kenteken voor bromfietsen De A.N.W.B. zal binnenkort een bijzonder kenteken voor bromfietsers ter beschikking van zijn leden stel len, met de bedoeling daardoor meer onderscheid tussen een bromfiets en een gewone fiets mogelijk te maken. De bond verwacht daarvan een ver mindering van het aantal verkeers ongevallen. Het kenteken zal bestaan uit een gele plaat van plastic ter grootte van een nummerplaat van een motor fiets. De plaat moet op het voorspat bord van de bromfiets worden be vestigd. Bij bromfietser.' welker constructie dat niet mogelijk maakt, dienen zij kanten» van tank en magneethuis geel geverfd te worden. Aan de achterzijde kan de brom fiets voldoende kenbaar worden ge maakt door een normale N.L.-plaat. Daarvoor in aanmerking komende fa brikanten zullen worden opgewekt, eenzelfde kenteken in de handel te brengen. KOREA-STRIJDERS ONDER SCHEIDEN. Opnieuw zijn dapperheidsonder scheidingen toegekend aan een aan tal Korea-vrijwilligers. De Bronzen Leeuw is toegekend aan de tijdelijk korporaal D. de Jong uit Den Hel der. Het Bronzen Kruis werd ver leend aan korporaal-O.V.W. D. de Blaay (posthuum) gewoond hebben de te Wolf aartsdijk, aan reserve- tweede luitenant H. S. Manusama uit Leiden, wachtmeester G. J. van Genderen uit Kedichem en aai. ser- gant J. W. Kuiper uit Amsterdam. Het moedig optreden van de gede coreerden is, zo blijkt uit het K.B., waarin mededeling wordt gedaan van de onderscheidingen, voor de troepen in Korea een inspirerend voorbeeld geweest, waardoor enke le acties tot een succesvol einde kon den worden gebracht, Korporaal D. de Blaay. die post huum is onderscheiden, was tijdens een aanval behulpzaam bij het weg dragen van gewonden, zonder daar bij op eigen veiligheid te letten. Toen hij drie gewonde makkers had bijgestaan en wederom naar voren was gegaan om anderen op te halen, werd hij door een mortierscherf do delijk getroffen. Het is nog erg moeilijk, om een juiste voorstelling te krijgen van de gang van zaken. Vast staat echter, dat de beide mannen op een gegeven moment te water zijn geraakt en dat één van hen niet tijdig op het droge gebracht kon worden. De schipper van het op de Binnen kant gemeerde schip „Maria" hoorde Zaterdagnacht een gil en een plons. Onmiddellijk rende hij naar bulten en zag daar een man aan zijn anker ketting hangen, die verwensingen schreeuwde naar een onzichtbaar persoon. Met vereende kracht werd de man aan boord gehesen, waarna men plotseling een hand boven het iaric_ pxnediteur A van der Lin- water uit Mgltomen. Men wist deze Het besluit van Ged. Staten van Overijsel, om het door de Raad van IJsselmuiden aangenomen voorstel van B. en W. tot sluiting van de café's op Zondag ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen, heeft geen succes gehad. De Staten hebben het femeentebestuur m.1. medegedeeld dat e minister van Binnenlandse Zaken geen voldoende aanleiding kan vin- den, dit raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. DODELIJKE AANRIJDING. Gisteravond om half zeven is de ♦o ot. den uit Barendrecht op de Dordtse- te grijpen, maar toen de man op het straatweg k Rotterdam door een autobus aangereden en aan de ge- droge was gehaald, waren zyn le vensgeesten geweken. Uit de opmer- j kingen, die de eerste gereddene on- overleden. De man wlIde met dertussen maakte, meende men te z^n komende van de Blinde- kunnen opmaken, dat er onenigheid tussen de beide mannen was geweest en dat de gereddene oorzaak was van het overlijden van de verdron kene. De man is in een van de Am sterdamse politiebureaux ingesloten. weg, links afslaan de Dordtsestraat- weg op toen hij werd aangereden. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Zuiderziekenhuis ge bracht, waar hij na aankomst is overleden. Vier jaar geleden verdween een vervolgens Haagse Huisknecht en met hem een aantal juwelen, dat toebehoorde aan enige pensiongasten van het huis, waar hij werkte. De politie deed vele naspeuringen, maar zonder resultaat. Dezer dagen echter is de man zichzelf aar komen geven bij de Franse politie,, die na een daartoe strekkend verzoek van de Ned. regering de .man aan de Nederlandse justitie uitleverde. De huisknecht vertelde, dat hij met de juwelen, die volgens hem een paar duizend en volgens de bestole nen tienduizend gulden waard wa ren, naar Antwerpen was gevlucht, daar de sieraden verkocht had om een zwerftocht door MOEILIJKHEDEN IN DE VARKENSHOUDERIJ. In de hoofdafdeling veehouderij van de Stichting voor de Landbouw maakt men zich zorgen over de si tuatie in de varkenshouderij. Ten einde de landbouwpolitiek ten be hoeve van de gemengde zandbedrij- vcn te verwezenlijken, heeft dt re gering het produceren van varkens als basisproduct gestimuleerd. De varkensstapel is sterk uitgebreid, doch de afzet van varkensvlees, vet en spek is thans moeilijk. Het nieuwe baconcontract met En geland van 35.000 ton binnen 14 maanden is tegengevallen. De rege ring heeft een prijs gegarandeerd, doch vraagt thans een gespreide aanvoer, omdat bij een te snel vol leveren van het kwantum de moei lijkheden in de varkenshouderij in de zomer van 1953 nog groter zullen worden. Men acht een aanvullend baconcontract met Engeland gewenst. De meningen over mogelijkheden hiervoor zijn verdeeld. In de hoofdafdeling veehouderij vraagt men zich af, of de garantie voor bacon voldoende vastheid aan de gehele varkensmesterij zal kun nen geven. Men overweegt het In stellen van een varkensfonds, waar bij mogelijke garanties voor de mes ters van zware varkens bekeken worden. Volgend jaar in de handel In het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam is gistermiddag; in aan wezigheid van talloze deskundigen een demonstratie gegeven van een nieuw soort badpak, waarin ook mensen, die niet kunnen zwemmen, automatisch blijven drijven. Het is een uitvinding van de En gelsman M. Shaw. Voor het oog zijn de badpakken niet anders dan de reeds bestaande. Aan de binnenkant zijn zij echter .gewatteerd" met een dun laagje op ?en speciale wyzc be werkt kapok. Bij de demonstratie werd ook een meisje van acht jaar in het water geworpen, waartoe zij zich van tevoren bereid had ver klaard, hoewel zij niet kon zwem- Frankrijk te maken. Tijdens deze zv erttocht maakte hij kenni* met een Engelse edelman, die men. Voor alle zekerheid bleef een nam ais huisknecht ir dienst nam. ervaren zwemmer in haar nabij- Na enige jaren ".rouwe dienst ver- heid. Zij bleef inderdaad aan de op telde de man zijn edele werkgever pervlakte drijven, de misstap, die hij begaan had. De Opgemerkt werd dat deze nieuwe Engc.'se edelman advisi erde hem zich badpakken zeer veel nut kunnen aan te geven bij de pollre terwijl hebben bij het zwemonderwijs, met hij voor de verded)gmg van zijn trou- name ook bij dat van kinderen, die we huisknecht zou zorgen. De huis- aan kinderverlamming hebben gele- kneebt is mom«*n;eel ingesloten in 1 den. Den Haag en de edelman heeft woord gehouden wan* een Haagse advocaat heeft van hem opdracht gekregen zijn huisknecht te verdedi gen. Verwacht wordt, dat de badpakken begin van het volgend jaar in de handel verkrijgbaar zullen zijn. De prijzen zullen variëren van twintig tot vijftig gulden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5