LORRIE De Spaanse Bisschop met ongekend enthousiasme in Amsterdam begroet Werknemende middenstand congresseerde in Bloemendaal ffivdnda a£& iiCu&ianiat MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 „Zie ginds komt de stoomboot-....»." Koningin en prinsessen onder de half millioen toeschouwers Bij de ruim een half millioen men sen, die Zaterdagmiddag de intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad hebben gade geslagen, bevond zich ook Koningin Juliana met de Prin sessen Marijke en Margriet. Nog nimmer tevoren was de belangstel ling voor deze intocht zo overweldi gend. Langs de gehele route door de binnenstad, waar de vlaggen uit hingen, stond het publiek de jeugd vooraan tien tot twintig rijen dik. Alle balcons, vensters, winkelpuien, ontruimde etalages, de daken der tramhuisjes en de verkeersborden gingen schuil onder de opgepakte toe schouwers, op sommige punten wa ren zelfs de daken der trams met kij kers bezet. Het hart van Amster- dame, de Dam, was een deinende mensenmassa. Ruim veertuigduizend Amsterdam mers stonden bij het Centraal-Station en de Prins Hendrikkade nabij de Sint Nicolaaskerk opgesteld, toen om twee uur onder het gebeier der klok ken de Stoomboot uit Spanje meerde. Luid klonk hier het aloude „Zie ginds komt de stoomboot.toen de Sint voet op Amsterdamse bodem zette. Buitenlandse belangstelling. De Goede Sint werd begroet door de leden van het feestcomité en de burgemeester van Cardiff in ambts gewaad, die in zijn kwaliteit van ere voorzitter van de „Cardiff Chris .mas Celebrations 1952" met twee be stuursleden speciaal naar Amster dam was gekomen om de intocht bij te wonen. Het comité in Cardiff orga niseert jaarlijks een grote kers.pa rade in deze Engelse stad; en elk jaar wordt daarin een ander land betrok- ken. Via de traditionele stopplaatsen, het aanbieden van een roemer port en het hechten van een krans aan het Sint Nicolaasbeeld op de Dam hoek Damrak, reed de Goed Heilig Man met zijn uitgebreid gevolg de Dam op. De Sint benauwd voor zijn mijter. De Koningin en de Prinsessen stonden op het balcon, doch begaven zich naar beneden toen de stoet tot voor het paleis was genaderd. Hier begroette de waarnemend burge legatie in een der rijtuigen van de stoet plaats. De optocht, die het motto droeg: Is Amsterdam Luilek kerland was, bestond uit 14 praal wagens, 5 muziekkorpsen, een groep Zwarte Pieten, waarvan een aantal op scooters, een burger- ere-escorte en Spaanse edelen te paard. Het eind doel van Sints tocht was het AMJV- gebouw, waai een pc.ar honderd kin deren van diverse instellingen fees telijk werden onthaald. De televisiestichting heeft van de aankomst een directe uitzending ge geven; drie camera's waren rond de aanlegsteiger opgesteld. Enthousiaste burgemeester schudde handjes. „Is dat nu een koning?", vroeg een klein meisje toen - burgemeester van Cardiff in een open calèche in de St. Nicolaasstoet voorbijreed. En hij heeft zich als een koning gemeester enthousiast over dit Ne derlandse St. Nicolaasfeest, dat hij voor het ierst meegemaakt had. „Ik sta er paf van", zo zeide hij. „Iedereen schijnt uitgelopen te zijn, het hele verkeer staat stil. Zo iets heb ik nog nooit meeemaakt." In Wales Kant men het St. Nico laasfeest ook, maar dan gecombi neerd met het optreden van de kerstman. De Sint zal op de 22e December per boot in de naven van Cardiff ar riveren en de Engelse kinderen zul len dan horen dai hij uit Spanje via Nederland is gearriveerd Of hij ooit in Cardiff zoveel kinderen bijeen zal hebben als in Amsterdam betwij felde de burgemeester. „Zoveel heb ik er nog nooit gezien", was zijn commentaar En hij herhaalde dit nog eens met een pijnlijke blik op zijn rechterarm toen het feest in het AMJV-gebouw voorbij was en hij van alle kleuters in de zaal een hand gevoeld, zo vertelde de Engelse bur-1 ten afscheid had gekregen. maken. Ten deze was het verheu gend te noemen, dat in het actie-sei- zoen Juli' 1951—Juni 1952 de pro- meester "wethouder B. C. Franke, de j gramma's, die de afdelingsbes uren J- hun leden voorzetten, op hoger peil In het afgelopen weekend werd te Bloemendaal het jaarlijks congres van de Werknemende Middenstand gehouden. Wellicht op min of meer toeval lige wijze is dit congres in het brandpunt komen te staan van het nog pas kortelings verschenen drie-delige rapport der K. V. Pbetreffende de posi tie van de mediale groepen. Hoewel tijdens de vergadering een pessimistisch geluid dienaangaande werd gehoord, zijn er geen belangrijke beslissin gen of besluiten genomen, die van invloed op het rapport zouden kunnen zijn. Op het congres werd een beslissing aanvaard waarbij de instelling van een hulpfonds tot stand kwam. Dit fonds heeft ten doei binnen het kader van zijn mogelijkheden aan de leden van de Werknemende Middenstand, welke door ziekte of anderszins in financiële moeilijkheden zijn geraakt, bijstand te verlenen. Toen was er een voorstel, waarin gepleit werd voor een reorganisatie van het nationaal bestuur De reorganisatie beoogt samen stelling en werkwijze, die meer in overeenstemming zijn met het doe] en streven van een standsorganisatie. Een en ander zou moeten leiden tot meer productieve activiteit van de werknemende Middenstand. In zijn welkomstwoord wees de werd ook ter vergadering besloten, voorzitter, de heer F. G. Tel op het i De heer A. de Giaaf, lid van het feit, dat er belangstelling getoond dagelijks bestuur van de Centrale wordt voor de middengroepen, ter- Raad W.M. heef» de eerste dag van wijl daarnaast een verschijnsel van he* moirés nop wezer on het itfck groeiend verlangen in de W.M. valt van de commissie De Beaufort en waar te nemen, om van de organi- mea^cdeela dat binnen korte tij-d satie een meer representatieve te de commissie vooi d; vakorganisaties hoge gast. Hij ^eide dat de Koningin met haar dochters" inofficieel, als moeder, aanwezig was. In zijn ant woord zinspeelde de Sint ook op de komende IJ-tunnel. Hij hoopte, dat men er bij de bouw rekening zou houden, dat hij gezeten op zijn schimmel, zondei dat zijn mijter ge vaar zou lopen, doorheen zou kun nen trekken. De burgemeester van Cardiff sprak de Spaanse Bisschop in het Engels toe en liet hem door een van zijn Pieters een kerst boompje overhandigen met een en veloppe, waarvan de inhoud be stemd is om een kerstboom voor de festiviteiten te Cardiff te kopen. In zijn dankwoord tot de Sint zeide Cardiff's burgemeester dat hij zeer onder de indruk was geraakt van deze grootse ontvangst, die Amster dam de Sint had bereid. Hoge bezoekers ontmmoetten elkaar. Na deze officiële woorden steeg de Sint van zijn paard en begaf zich naar het kleine podium waar de Ko ningin en de Prinsessenzich bij de autoriteiten hadden gevoegd. Schuch- stonden. Na een historisch overzicht gegeven te hebben, noemde hij het succes van de tweede levensperiode der W.M., zijnde, dat bij de laatste debatten in de Tweede Kamer, zo wel ministers als Kémerleden zij het dan uit sociaal-economische overwegingen zich hebben bezig gehouden met de discussie, mede voortvloeiende uit het derde rapport van de commissie voor de mediale- groepen van de K.V.P. Sprekende over de representativiteit van de W.M., meende de heer Tel ér goed aan te doen het verlangen om bui ten het katholieke erf met de vak centrale der K.A.B. en met die van St. Adelbert één katholieke vakcen trale te vormen, nog even aan te hou den en een uitspraak van het Epis copaat af te wachten. Hierna open de hij het congres. Wegens aftreding van de heer J. P. Busio als diocesaan bestuurslid werd gekozen de heei F. H. Kuypers, uit Vlaardingen. Belangrijk was de instelling van het hulpfonds. De Commissie van Toezicht is echter voornemens dit jaar mogelijkheden te scheppen, ter gaf Prinses Marijke de Sint een waardoor geiden en kapitaal kunnen kennis handje en de haar omringende kan- worden aangetrokken, zodat dus Wet, wet op deren volgden dit voorbeeld. Nadat eerst het voigend jar.r het fonds offi- de Koningin ^ok de Sint de hand cjee^ jn werking zal treden. Als had gedrukt en enkele woorden met aanvangskapitaa, werd uit de dio- hem had gewisseld ging de stoet kas een bedrag van ƒ100, verder. Een der kleinste Zwarte Pieten had intussen de kinderen van snoepgoed voorzien. Piet op eer scooter. Op de Dam nam de burgemeester van Cardiff met de leden van de de- gestort. Betreffende he' reorganisatie-voor stel was het bestuur in zijn prae-ad- vies van mening dat de ontwikkelde gedachten, daarin uitgewerkt en omschreven, met enkele restricties konden worden overgenomen. Aldus met enkele rapporten zal komen, Tevens gaf hij aan dc publiciteit bloot het feit dat in de commissie, die belast is met de bestudering van de standsorganisatie.-, ernstige ver schillen van r. ening heersen. Op de tweede dag werden verschil lende inleidingen gehouden. De dio cesaan secretaris, de hee- J P. Zwer ver, sprak over de W.M. in zijn cul turele taak", waarbij hij sterk de nadruk legde op hei feit, dat de me diale groep zich meer bewust moet zijn van haar positie, „Indien de mid dengroep wegvalt, dan wordi aan het gemeenschappelijk welzijn on herstelbare schade toegebracht". De standsorganisaties noemde hij insti tuten, waar de persoonlijkheidsvor ming gestimuleerd wordt. Ten aan zien van de kunstuitingen, zoals het boek en de film, pleitte hij voor een her :-nin« van Ie waarden, waar mee het katholieke volksdeel steeds gemeten heeft. Ook moest, volgens •-"-eke* meer "cptrrrfd v/o~den raar cencentratie, juist daar waar het •^aat om de cultuurvorming. De heer J. Walo van de afdeling Den Haag hield een inleiding over het onderwerp „De W.M I zijn sociaal- economische taak". De taak van de standsorganisaties ligt voornamelijk op de vorming, dus ook sociaal-eco nomisch gebied, betoogde hij. Dat van ^e Bedii ïsorganisatie- e ondernemersraden, Bezitsspreiding, winstdeling en van de standounten uit he andere kamp noodzakelijk is, mag bijna voor zich zelf spreken. De heer Wald noemde hierna enkele weger., die bewandeld zouden kunnen worden, om tot de kennis van het alle noodzakelijkste te geraken. Als laatste sprekei behandelde j rector C. Klaver „De W.M. in zijn godsdienstig-zedelijke taak". Samen- Henriette Roland Holst overleden De dichteres dr. Henriëtte Roland Holst van der Schalk is Vrijdag avond in een rusthuis te Amsterdam op 82-jarige leeftijd overleden Op verzoek van de overledene zal de bij zetting van het stoffelijk overschot in alle stilte plaats vinden. Mevrouw Roland Holst, die tot Nederlands grootste dichters wordt gerekend, werd op 24 December 1869 te Noordwijk geboren. In 1895 ver scheen haar eerste bundel gedichten, „Sonnetten en verzen in terzinen", geschreven na de nood van haar va der, De bundel werd geïllustreerd door de schilder Richard Roland Holst, met wie zij in het jaar daar op in het huwelijk trad. In 1897 werd mevrouw Roland Holst lid van de S.D.A.P. en sinds dien is zij een van de strijdbaarste figuren geweest in de socialistische en communistische beweging in ons land. In 1919 verliet zij de S.D.A.P. en werd lid van de communistische partij. Kort daarop trok zij zich ech ter terug uit het actieve politieke le ven en wijdde zich uitsluitend aan de literatuur. Al haar werken bleven doortrok ken van een religieus-socialistische levensbeschouwing. Op haar tachtig ste verjaardag werd de dichteres be noemd tot doctor honoris causa van de Amsterdamse Universiteit. Van haar poëzie noemen wij „De nieuwe geboort" (1902), „Verzonken" (1927), „De loop is bijna volbracht" (1944), „In de web der tijden" (1948). Daarnaast publiceerde zij vele stu dies en biographieën. BRONZEN LEGPENNING VOOR DE BEST GESLAAGDE CANDIDATEN VAN HET MIDDENSTANDSEXAMEN. Aan vier candidaten, die het mid- denstandaxamen algemene handels kennis 1952 met het beste resultaat hebben afgelegd, is door dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur-gene raal van de middenstand, namens de minister van Economische Zaken de bronzen legpenning van dit ministe rie uitgereikt. De namen dezer beste candidaten zijn: mej. C. H. van der Heide uit Rotterdam, mej P van der Hoeve uit Den Haag de heer H Toornvliet uit Amsterdam en de heer J. R. de Haan uit Groningen. Behal ve de bronzen legpenning ontvingen zij tevens van ijet ministerie van Economische Zaken een boekwerk. In 1952 namen in totaal ruim 20.000 personen aan het midden standsexamen deel, waarvan 11.169 of 55,7% het diploma behaalden. Van 1938 af legden tot dusver bijna 360.000 personen het middenstands examen af. Hiervan slaagden er bij na 195.000 of 59%. Prins Birinda is het hoofd van een stam in Gaboen, Frans Equatoriaal Afrika, die als godsdienst de cultus van Bouity belijdt. De Prins is naar Parijs gekomen omdat hij verwacht hier de „aardse vertegenwoordiging" te vinden van de Godin Dintsouna. De cultus van Bouity zou de laatste rest zijn van de godsdienst van de bewoners van Atlantis. Prins Birinda verza melt regelmatig een groot aantal Parijzenaars om zich heen, die hij bewijst dat hij een talentvol illusionist is. Voor de verbaasde ogen van meer dan driehonderd toeschouwers haalt hij b.v. brandende stukjes van een toorts (die U hier op de foto voor hem ziet staan), die hij, vlammend en wel in zijn mond steekt en opeet. Zwembroek als masker..». De politie te Horst heeft de man gearresteerd die in de nacht van Woensdag op Donderdag 1.1. een roof overval heeft gepleegd in het sta- stion HorstSevenum, waarbij hij zich enige tientallen guldens heeft toegeëigend. Het is een dertigjarige los werkman. H. uit de gemeente Horst. Hij heeft een bekentenis afge legd. H. zou Zaterdag j.l. in 't huwe lijk treden en volgens zijn verkla ring heeft hij de overval gepleegd om aan trouwgeld te komen. De stengun, waarmede hij de dienstdoende loketambtenaar heeft bedreigd, is in beslag gnomen, even als het masker, waarvan fyj zich heeft bediend. Het -was een zwem broekje, waarin hij een paar gaten had geknipt. H. is ter beschikking van de justitie gesteld. BOEKELO STAAKT ZOUT- j WINNING. Het bedrijf van de Kon. Nederl Zoutindustrie in Boekelo blijkt thans de poorten definitief te hebben ge sloten. In wezen is er echter weinig veranderd, want het Boekelose be drijf, dat in 1918 begon te produce ren, was sedert jaren niet meer in tensief bij de zoutwinning ingescha keld. Te meer niet daar reeds in 1930 het zwaartepunt van de produc tie naar Hengelo werd verlegd Het vorig jaar bedroeg de productie in Boekelo 33.000 ton op een totale pro ductie van 475.000 ton. Het bedrijf is na de bevrijding st:eds in reserve gehouden. Van de ziude der directie kon men over een definitieve sluiting van de fa briek in Boekelo niets mededelen. Wel heeft de directie na de bevrij ding al eens laten weten dat de pro ductie van het bedrijf in Boekelo op het eind liep. BROMFIETSRIJDSTER ONDER AUTO EN GEDOOD. De ongeveer 45-jarige gehuwde mevrouw B. uit Hengelo (G). is Vrij dagavond nadat zij in Doetinchem had vertoefd en per bromfiets op weg naar huis was, door een haar achter op komende vrachtauto ge grepen en gedood. De politie gaat thans na, of de bromfietsrijdster uitgeweken is, of dat de vrachtauto teveel rechts ge houden heeft. vallend zouden wij kunnen zeggen, dat rector Klaver enkele mogelijk heden opsomde, die de Christen tot hulpmiddel kir en zijn bij de her vorming van de gemeenschap. De vergadering mocht tijdens haar werkzaamheden een brief ontvan gen van Mgr. J. P. Huibers, waarin deze dank bracht voor alles, wat er gedaan is om de standsorganisatie op ce bouwen. Hij hoopte, dat de W.M. een waardige plaats naast andere standsorganisaties zou innemen. Aetherklanken EXPERIMENTELE TELEVISIE UITZENDING. AVRO. 20.15—21.45 1. „Vaart naar de toekomst." 2. Weerpraatje. 3. Lichte muziek Pauze. 4. „Up de plaats rust", televisie-spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Symphonette- orkést en solist (Intermezzo: Gra- mofoonmuziek). 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Promena de orkest. (12,3012 33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten 13.25 Amusementsmuz. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Gramofoonmuz., 15.00 „Hier Vrij Europa". 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitzending: Dr. L G. M. Jacquet: Japan als producent voor de afnemer van Zuid-Oost- Azie." 18.00 Lichte muziek. 18.15 Gramofoonmuziek; 18.20 Sportpraat- je. 18.30 R.V.U.: Dr. J. J. Smith: Het leven in zee" 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gramofoonmuz.; 20.20 „Plutus of eerlijke rijkdom", hoorspel; 22.10 Orkestconcert 22.40 Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en, Zuid-Amerika. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.1524 00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.2o De groenteman; 9.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Revue orkest. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianomuziek. 12.00 Zang en hammondorgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Lich te muziek. 13.00 Nieuws 13.15 Me dedelingen of gramofoonmuz. 13.20 Amusementsmuziek 14.00 „Zeg eens, Amerika"; 14.30 Gramofoonmuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gramofoon muziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Metropool orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gra mofoonmuziek. 18.50 „Paris vous parle". 18.55 Koorzang. 19.20 Ver zoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Amu sementsmuziek. 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21 50 Rhyth- mische muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Surinaamse volks muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York calling". 23.20 Wereldkam pioenschappen Dammen. 23.25—24.00 Gramofoonmuziek. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Nadering school, speelterrein of andere plaats waar kinderen plegen over te steken DOOR CHARLES GARVICE 31) Voor de eerste maal klonk dit lied door haar ziel, even geheimzin nig als de eerste tonen van Pan's fluit klonken in de oren van de nim fen in het gezegende Arcadië. „Wil je niet met me_ praten, me antwoorden?" vroeg hij, na even angstig gewacht te hebben, toen ze zwijgend en onbeweeglijk bleef staan. „Wat wil je, dat ik zeg?" vroeg ze zacht. „Zeg: ja!" zei hij haastig. Zij schudde haar hoofd en leunde tegen de elzenstam, haar gelaat van hem afgewend. Guy's hart zonk in zijn schoenen en zijn gezicht werd nog bleker. „Neen," zei hij, terwijl hij snel ademhaalde. „Dusdus je geeft niet om me. Kan je niet een klein beetje om me geven, Dolores?" „Ik weet het niet," antwoordde ze en haar stem klonk oprecht. „Het is zozo plotseling. Waarom heb je me dit vanavond verteld? Ik heb geen tijd gehad om na te denken!" Zij bracht haar hand naar haar voorhoofd en veegde met een onge duldig gebaar haar losspringende haren weg, „Het was verkeerd," verklaarde hij berouwvol. „Maar ik was niet van plan het te zeggen, het ontsnap te me." Zij viel hem haastig in de rede. „Zeg dan niets meer. Laten we dan doen of je niets heb gezegd „Dat zou ik niet kunnen," sprak hij ernstig, bijna plechtig. „Ik kan mijn woorden niet terugnemen. Ik zou het niet willen, zelfs al kon ik het. Zij betekenen te veel voor mij, Dolores. Wil je me niet antwoorden? Ik wil niet, dat je zegt, dat je van me houdt, tenzijtenzijHij zweeg en zijn mooie ogen zagen haar zwijgend aan. Lorrie wendde zich nog verder van hem af. Zij voelde iets in haar hart dat haar bijna dwong te zeggen: „Ik heb je lief! Ik heb je lief!" maar zij legde die stem van haar hart met geweld het zwijgen op. „Ik weet, dat het plotseling is, te plotseling, maar liefde komt bijna altijd onverwacht. Lorrie, lieve, lieve Lorrie, stuur me niet van je weg! Het is mij, alsof ik om mijn leven smeek. Als je neen zegt, dan zal ik heengaan en me voelen, alsof ik al les verloren heb, dat het leven de moeite waard maakt. Wil je geen enkel woordje zeggen om me hoop te geven? Ik wil graag wachten." „Ik kan niet," zei ze weer en nu bijna even smekend als hij zelf. „O, waarorrT heb je dit gezegd? We wa ren allemaal zo gelukkig, en nu nu zal alles anders en akelig zijn." „Ja," zei hij bars. „Je hebt gelijk, voor mij zal tenminste alles akelig zijn." „Mijn schuld is het niet," zei ze pruilend. „Neen," antwoordde hij. „Het is jouw schuld niet, dat ik je liefheb. De hemel weet, dat je je best gedaan hebt om mij er van terug te houden. Ik had gewaarschuwd moeten zijn door de manier waarop je mij be handelde. Ik kon weten, dat..-, dat het een onmogelijkheid is voor je om ernstig te zijn. Je hebt me alleen maar voor de gek gehouden. Neen!" ging hij voort, want haar ogen wer den verdacht vochtig, „ik geef jou de schuld niet. Je had gelijk. Waar om zou je om mij geven. Ik heb me zelf al van het begin af voorgehou den, dat je min of meer een hekel aan mij had, maar zie je, een man redeneert niet verstandig als hij ie mand liefheeft; ik deed het tenmin ste niet. Ik kon alleen maar liefheb ben. O, ik geef jou de schuld niet. Maar het spijt me toch niet, dat ik met je heb gesproken. Ik zou je niet beter kunnen liefhebben dan op dit ogenblik, al kende ik je ook jaren; ik hield al van je op de eerste dag dat ik je zag." Hij hield zijn hand over zijn ogen en bedekte zijn gezicht ermee Lor rie dacht een ogenblik met schrik, dat hij misschien schreide. Maar dat was niet zo. Hij leed, zoals een man lijdt, die in zijn eerste liefde wordt gedwarsboomd, zonder snikken of tranen. „De hemel weet, dat ik je maar weinig kan aanbieden, Lorrie," ging hij voort. „Het kan je toch niet sche len, dat ik je Lorrie noem? De wei nige keren, dat ik je nog zal zien, zal het plechtig: juffrouw Latimer zijn. Ik kan je slechts weinig aanbie den; veel bijzonders ben ik niet en bovendien ben ik zo arm als een kerkrat." Zij wendde zich verontwaardigd tot hem. „Denk je, dat ik daarom geef?" vroeg ze haastig. „Neen," zei hij, „dat denk ik niet. Ik weet, dat jou dat niet kan sche len. Maar wat zou je yader Zij keek hem plotseling aan, „Mijn vader! En de jouwe dan?" Hij schrok op, alsof zij hem had geslagen. Een man denkt niet aan zijn vader of andere dingen dan liefde als hij zijn hart aan de voeten van zijn aange bedene legt en Guy had zijn vader totaal vergeten en ook de brief die zijne hoogheid., de graaf van Lat- cham, hem had geschreven. „Mijn.... mijn vader," stamelde hij. „Ja," zei ze. „Wat zou die wel zeg gen, als ik ja antwoordde? Wat zou hij zeggen als je hem ging vertellen, dat je de straatarme dochter van een dorpsdominé hebt gevraagd om je vrouw te worden?" Hij bleef zwijgend staan, overbluft, zijn ogen op de grond gevestigd. Lorrie haalde diep adem. „Ik weet, wat hij zou zeggendat je je hele leven had geruïneerd en dat je evenveel beneden je stand was getrouwd, alsof je met Molly, ons dienstmeisje, was weggelopen. En", ging zij na een ogenblikje bedaard, te bedaard, glimlachend voort, „hij zou gelijk hebben." Zijn gezicht werd gloeiend rood en hij zag op, terwijl hij haar vast en beslist antwoordde. „Neen," en de mannelijke klank in zijn stem ver heugde Lorrie's ziel. „Neen, dan zou hij ongelijk hebben. Beneden mijn stand getrouwd! Je bent zoveel beter dan ik en staat zoveel boven me als de sterren staan boven de stenen van de weg hier." „Ik ben Dolores Latimer, de doch ter van een dominé en jij bent burg graaf Kendale," zei ze. „Waarom gooi je mij die ellendige titel voor mijn voeten?" zei hij bijna boos. „Wil je mij straffen, omdat ik niet doodeenvoudig Smith of Jones heet? Ik wilde, dat het waar was! Ik haat mijn titel en ik haat alles wat eraan vast ziten ik zal hem nog meer haten, als jij hem als slag boom tussen ons in wilt stellen. Lor rie, luister eens naar me. Je hebt over mijn vader gesproken. Ik zal je de waarheid zeggen. Hij zal eerst. 'eleurgesteld zijn. Even maar, zie je! Maar als hij je zou zien en leren kennen, dan zou hij je liefhebben als een eigen dochter." Wat klopte haar hartje bij die eenvoudige, iwoedige woorden. Maar zij schudde beslist haar hoofd. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8