Dc regering is wel goed, maar niet gek Dokter zal waarschijnlijk begin Januari voor de rechter komen Venter sloeg ruiten kapot De geheimen van de diepzee De Nederlandse staat daagt „Faustus" voor de rechtbank Zuidelijke provincies en Utrecht het verst met de voorbereiding ftwte GOLF ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 OZ LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer Communisten lijken veel op N.S.B. in '40 De Tweede Kamer heeft zich giste ren verenigd met het wetsontwerp lot kwijtschelding van in 1931 ver leende regeringscredieten ten behoe ve van de aaraappelmeelindustrie in de Veenkoloniën; het gaat om een bedrag van ruim 1 milÜoen. Na afhandeling van enige andere ontwerpen van eenvoudige aard is de algemene beraadslaging over de be groting van justitie voortgezet. Ingaande op de in eerste termijn ge maakte opmerkingen zeide minister DONKER, dat z.i. onder de vele ont werpen die in de nieuwe periode aan de orde zullen komen het nieuwe burgerlijk wetboek de pièce de ré- sistance is. In tegenstelling tot de mening van de heer Oud leek hem vernieuwing van dit wetboek een urgente zaak. Ten aanzien van de Friese kwestie wilde de bewindsman het rapport van de commissie Kingma—Boltjes afwachten. Onder ogen wordt gezien een nieuwe regeling van het bewijs van goed zedelijk gedrag; er is 'op dracht gegeven een concreet wets ontwerp gereed te maken. Interde partementaal overlég is gaande over de vraag of er een nieuwe regeling voor de dierenbescherming moet ko men, Ten aanzien van de zedenver wildering hebben z.i. allereerst de ouders, opvoeders en kerken een taak. Hij slaat de kwestie der prik kellectuur nauwlettend gade. Met be trekking tot de weigering' van toe lating van twee Indonesische commu nisten zeide de minister, dat het ka binet geen vreemdelingen wenst toe te laten, die ongewenste politieke activiteit willen voeren. Spr. deelde mede, dat de gewezen ortskomman- dapt van Hilversum in ons land is geweest als vertegenwoordiger van een beirfirma. De minister z.eide er geen bewondering voor te kunnen hebben, dat deze ook naar Hilversum is gegpan en als hl weer voor een zakenbezoek naar ons land komt zal hem worden aangezegd, dat hij bui ten Hilversum moet blijven. De reden van het verbod tot het binnenkomen van ons land van com munisten is, naar de minister mede deelde, hierin gelegen, dat de C.P.N, ongeveer in dezelfde positie komt als de N.S.B. voor 1940 een partij, die sterke verbindingen heeft met een buitenlandse mogendheid en die baar macht en haar kracht hoopt te ver groten met hulp van die mogenbeid. Wij zijn wel goed, maar niet gek, zeide de heer Donker. De wet inzake de ten onrechte ge detineerden is naar zijn oordeel uit liet parlement; ergens moet er een streep onder worden gezet. De mi nister staat op het standpunt, dat vrouwen ook tot de rechterlijke macht toegang moeten kunnen heb ben en het is niet uitgesloten, dat binnenkort enige vrouwelijke kan- tonrechters-plaatsvervangers worden benoemd. Reeds zijn voorzieningen getroffen aan huizen van bewaring met het oog op de beperkte ruimte en er volgen nog andere. Over de overbrenging van Duitse oorlogsmis dadigers van Norg naar Breda deel de spr. mede, dat deze is geschied, omdat „Norgerhaven" een weinig'ge schikte gelegenheid voor hen was. 'Dit gesticht ligt dicht bij de Duitse grens en enige gedetineerden bevon den zich op erewoord op een boer derij. Dat vond de minister onge wenst. In Breda hebben de gedeti neerden dezelfde behandeling als de veroordeelde politieke delinquenten. Lages is op het ogenblik nog in Sche- veningen. Nog niet is beslist of hij daar zal blijven. Spr. deelde mede, dat Piet van Staveren in Leeuwar den hetzelfde regime ondergaat als de andere veroordeelden aldaar, Van Staveren was een verrader. Van Staveren wordt voorgesteld als een dienstweigeraar, maar dat is hij niet zeide de minister, Hij heeft in Indonesië dienst gedaan, als schild wacht heeft hij zijn post verlaten. Hij is naar de Indonesiërs gegaan en heeft mededelingen gedaan over de stellingen der Nederlanders, waar door hij levens in gevaar bracht. Zulks geschiedde tijdens de politio nele actie. Hij is veroordeeld tot ze ven jaar. Over de geestelijke verzorging zei de de minister, dat men uiteindelijk staat voor de vraag wat de overheid moet doen als vaststaat, dat er een groep is, die geestelijke verzorging van kerkelijke zijde biet wil, Nu is men het eens geworden over deze maatregel, dat ieder, die contact wil hebben met vertegenwoordigers van godsdienstige gezindten daartoe volle gelegenheid krijgt. Voor degenen, die dit afwijzen moet een speciale regeling worden getroffen. De begroting is z.h.s. goedgekeurd, met aantekening, dat de heer Gort zak (C.P.N.) geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Het drama te Berkel Twee advocaten hebben verdediging geweigerd De geruchtmakende zaak tegen de hoofdpijn veroorzaakten, dokter uit Berkel, die enige maan-1 De laatste maanden voor haar dood dnn geleden gearresie^rd werd, ver- moet de vrouw een verschrikkelijk dacht van moord door vergiftiging leven gehad hebben Zij heeft ir die tijd tegen haar kennissen veri told cat zij haar man niet meer ver, trouwde. Ook heeft zij - buiten me deweten van haar echtgenoot de poedr is, die zij voor Hem in moest nemen, weggegooid Het is nog niet .eJjend wie de verdediging van de dokter op zich zal nemen; reeds twee advocaten hebben de opdracht ge wei gerd Naar wij vernemen zal dokter J, L. Bots, de zoon van dokter H A Bots uit Voorhout, te beginnen van zijn 28-jarige echtgenote, zal hoogstwaarschijnlijk begin Januari voor de rechtbank gebtaent worden. In de afgelopen maanden ?,ijn vele onderzoekingen verncot,waaruit verschillende vqq- 'ie Iikt?r bezwa rende feiten aan het licht gekomen /Ün. Zoals men zich zal herinneren, suggereerde do dokter zijn vrouw, da1 zij een tumor in de horsenen had. pit vertelde hij .«uk aan zjn kennis sen en hij heeft zelfs gepoogd om haar plotselinge dood aan deze ziekte te wijlen. Ook aan zijn vrouw vertelde de dokter voortdurend dat zij een tu mor in de hersenen had en ten einde po ondragelijke hoofdpijn tegen ié gaan, gaf hij haar poeders. Een groot aantal van deze poeders is direct na Zeshonderd gulden tussen oud papier Eerst onlangs is gebleken, dat een vrouw in het eind van 1948 of in het begin van 1949, bij het sorteren van oud papier in dienst van een «ud- papierhandel te Amsterdam, een gele dichtgeplakte onbeschreven enve loppe aantrof, die zij heimelijk heeft geopend. Er zat, zo zeide zij, een be drag van 600.aan bankpapier in. In de linkerbovenhoek van de enve loppe wgs, naar zij meende, de naam van een Nederlandse gemeente ge drukt, Welke gemeente wist zij niet meer. Het geld, dat bestond uit 5 bil jetten van 100, 3 van 25 en 10 van 2.50, heeft zij in haar huishou» ding verbruikt. Vrouw stak winkel in brand Ze wilde vooruitkomen in de wereld De 28-jarige F. V, te Nieuw Weer dinge had brand gesticht in haar eigen kruidenierswinkel. Zij was ge huwd met een man die ,in de D.U.W. was en aangezien zij „vooruit wenste te komen in de wereld" richtte zij een kruideniers winkelt je in. Succes bleef evenwel uit en op een gegeven moment ging zij, om uit de finan- oiële moeilijkheden te komen, over tot een wanhoopsdaad. Zij stak haar wimkel in brand. Gelukkig konden omwonenden een uitslaande brand voorkomen, doch de vrouw kwam voor de arrondissementsrechtbank te Assen terecht. Gistermorgen werd de vrouw, conform de eis. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jarep en tea-besqhikking §tol- ling van de reclassering. Tot drie keer toe rinkelden ruiten van Haagse juweliers aan scherven ep tot drie keer toe stal de venter E. J. L. horloges uit de étalages. G. Toen was het spel uit. De recherche L.s. greep hem in de kraag en de recht- Maandag, als waarnemend arts in bank veroordeelde hem tot drie jaar Berkel de plaats van de momenteel i gevangenisstraf. Dit was zijn vierde ZoridaqmoAqen de arrestatie van de dokter in be slag genomen en een analyse heeft gevoerd overeenkomstig die wil van 1 uitgemaakt, dat de poeders juist Vissen zijn niet zo stom als het lijkt Oceaanbekkens en zijn soms honder den kilometers breed. Men heeft alle mogelijke moeite gedaan om iets van deze levende zwevende diepzee- laag op te halen, maar tot nu toe zijn alle pogingen tevergeefs geweest. Naar de samenstelling van de laag kan men sleohts gissen Zijn het scholen vissen, die in de. duisternis omhoog stijgen om hun prooi te be machtigen en die zich daarna weer terugtrekken in de veilige duisternis der diepzee? Of is het slechts plank ton, microscopisch kleine diertjes, die overal in zee .rondhangen? Zijn het inktvissen of is het de potvis, die in de diepste wateren zijn jachtter rein 'heeft? De potvis jaagt vaak op de grote inktvissen, die een lichaam hebben van 10 meter en even zo lange vangarmen. Ook de walvii en de rob kunnen waarschijnlijk tot enorme diepten du ken; al begrijpt men nog niet, hot hun lichaam be stand is tegen de geweldige druk verschillen van het water, De exemplaren van de diepzee, welke men heeft kunnen vangen vertonen gewoonlijk grote bekken met scherpe tanden, soms ook zijn hun lichamen rekbaar als van slan gen en zijn zij in staat een vis, die groter is dan zij zelf, geheel op te slokken. Erg prettig en vreedzaam lijkt ons het leven in deze donkere kolken niet! LAWAAI .ONDER WATER. Tenslotte willen wij even afreke nen met de verkeerde voorstelling alsof er onder water een doodse stil te heerst en het vissenvolkje diep in de zee rondzwemt in eeuwig stil zwijgen, zo stom alseen vis. Vissen zijn niet zo stom als zij er uit zien en uit het feit, dat zij geen geluiden maken, welke wij kennen, mag men niet afleiden dat zij in het geheel geen geluid maken. Er zijn onder water met grote snelheid voort te zwemmen zonder zich te stoten aan allerlei obstakels. Evenals de vleer muizen zenden zij geluid uit. dat bij het botsen tegen een voorwerp een echo terugkaatst en hen zó waar schuwt voor gevaarlijke hinderpalen op hun weg. Volgens proefnemingen van Amerikaanse geleerden kunnen walvissen geluiden waarnemen, wel ke tweemaal zo hoog liggen als die, welke door het menselijk oor kun nen worden opgevangen, Hét is zeer waarschijnlijk dat walvissen door middel van die hoge geluiden met elkaar in contact kunnen treden, evenals de landdieren elkanders ge luid en gebrul kunnen onderschei den. Ook bij het opsporen van' voed sel kan zo'n echo-apparaat hun van groot nut zijn, omdat het oog slechts weinig kan uitrichten in de duistere diepten; overdag hangt er hoogstens een schemering, vooral als het water troebel is en 's nachts is het hele maal pikkedonker. In tegenstelling dus met de gang- in arrest zijnde arts innemen. 40-JARIG JUBILEUM BLOEMENVEILINGEN TE AALSMEER. De beide bloemenveilingen in Aals meer Bloemenlust en Centrale Aals- meerse Veiling, hebben hun 40-jarig jubileum gevierd. De gezamenlijke receptie werd gehouden in een ver sierde zaal in gebouw „De Oude Vei ling" en werd bezocht door vele vooraanstaanden uit de Nederlandse tuinbouwwereld. Ook de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk,, gaf van zijn belangstelling blijk. Ir. A. B. van der Plasse, direc teur-generaal van de Landbouw, deel de mede, dat het de Koningin heeft behaagd, tot ridder in de Orde van Oranje Nassau te benoemen de heer A. Berandsen, voorzitter der veiling vereniging Bloemenlust. HET EIND WORDT HET BEGIN slapen, opvallen, dat in de kerk morgen on volgende week Zondag hetzelfde evangelie zij 't in tweeërlei vorm - wordt voorgelezen. Bij het einde van de kerkelijke jaar krans, op de allerlaatste Zondag van Pinksteren is gekozen de schrikwek kende voorspelling over de allerlaat ste levensdag van de aarde. Als be sluit van de jaarkrans is het een tref fende keuze. De schouwburg van de aarde verbrandt en daarmee valt op dramatische wijze het doek over de wereldgeschiedenis. Het is nogal voor de hand liggend, die keuze van het laatste oordeel op de laatste dag van het kerkelijk jaar! De Kerk sluit de rekening af en maakt dan een nieuw begin, Zij opent haar jaar met de „advent" om de Christenheid voor te bereiden op de viering van de Kerstnacht, Maar de manier, waarop ze zich begint te oefenen in het zingen van het „Stille nacht, heilige nachtmoet toeh wel enige verbazing en achterdocht wekken. Het lijkt bijna op een ver gissing, alsof de organist vergeten is het orgel af te stemmen op een Kerst-melodietje. De organist, die morgen speelt met alle registers van donder- en bas-geluiden tot het uiter ste uitgetrokken, zodat de gewelven ervan dreunen en de hoorders ervan sidderen, gaat volgende week weer achter het orgel zitten en ge ver wacht, dat hij de eerste, verre ac- coorden zal aansl&an van het „Stille Nacht" of de „Herdertjes", of „Er is een roosMaar wat bezielt de man? Het is weer dreunen en sidde ren, donder en bliksem; het is weer het Laatste Oordeel, dat we vorige week reeds hebben meegemaakt als treffend besluit. Moet het nu weer aienen als treffend begin? Ja en als begin is het nog veel treffender dan als slot, Wie zich de moeite geeft de twee Oordeels-evan gelies naast elkaar te lezen, zal ogen blikkelijk dóór hebben waarom. En ook waarom de weergave van Mat- theus gekozen is voor de laatste Zon dag na Pinksteren, als een vlammend uitroepteken gezet achter het ker kelijk jaar en waarom de weergave van Lucas is gekozen om met een reusachtige krul de eerste letter van het nieuwe jaar te schrijven. Van één en dezelfde redevoering kan op verschillende wijze een ver kort verslag worden gegeven en zp geschiedt het ook in de evangeliën. Mattheus nu vat de voorspelling als volgt samen: „Dan zal het teken van den Mensenzoon aan de hemel verschij nen: dan zullen alle geslachten der aarde jammeren en de Mensen zoon op de wolken des hemels zien komen met grote macht en maje steit. Dan zal Hij zijn engelen zeng den met luid schallende bazuinen; en ze zullen van de vier windstre ken zijn uitverkorenen verzamelen, van het éne einde des hemels tot aan het andere. Het verslag van Lucas geeft de voorspelling aldus weer: veroordeling. Reeds had hij een maand uitgezeten voor niet betaalde ■boetes wegens het optreden als lor reman zonder vergunning en had hij nog een half jaar meer voor derge lijke overtredingen tegoed. Drie jaar vond de ruitentikker echter een te hoog honorarium voor zijn wandaden. Daar was de procu reur-generaal het, bij behandeling in beroep voor het gerechtshof, in het geheel niet mee eens. „Maak er vijf j2ar met aftrek van voorarrest van', aldus zijn voorstel aan het hof. De straffen voor twee helers van de horloges, de machinebankwerker L- van G. en de kok J. G. P. van resp. vijf en negen maanden achtte de procureur-generaal ook te laag. Hij vorderde tegen van G. en P., die resp. reeds zeven en veertien maal veroor-1 u* „«tai- deeld werden, een jaar gevangenis- Reeds geplaatst in een gedeelte straf met gevangenneming bij de uit-1 vorige oplage, spraak van het hof. Dti arrest wordt op 5 Decvember uitgesproken. „Dan zullen ze de Mensenzoon op een wolk zien komen met grote macht en majesteit. Welnu, wan neer dit alles een aanvang gaat nemen, blikt op dan en heft uw hoofden omhoog; want uw verlos sing is nabij". De beid§ verslaggevers hebben dus ieder van dezelfde voorspelling een verkort verslag gegeven, maar de toonaard van de ene weergave ver schilt aanmerkelijk van de andere. Het Mattheus-evangelie is bizon der toepasselijk als somber besluit, het Lucas-evangelie is bizonder toe passelijk als hoopvol begin: als dit alles een aanvang gaat nemen, is uw verlossing nabij! Het in zijn armzaligheid toch liefe lijk verhaal van de Kerstnacht heeft ogensohjjnlijkgeen enkele overeen stemming met de ontzetting van de Laatste Oordeelsdag, als de mensen zullen verdrogen van angst, maar het heeft één punt, het voornaamste, het allervoornaamste punt ermee ge meen: de komst van Christus. De advent bereidt voor op een ge- dachtenisfeest, ter herinnering aan de eerste komst van Christus, in de uiterste nederigheid, van Bethlehem, maar de advent bereidt tevens voor op de tweede komst van Christus, in de glorie zijner goddelijkheid. Deze wederkomst zal plaats hebben op een Ogenblik, dat niemand het vermoedt. Plotseling, volkomen plotseling, het kan vandaag geschieden of over enige eeuwen, niemand weet het, zal de schepping het gaan begeven. Het kunstig spel van het cirkelende heelal zal ineenstorten tot onvoor stelbare ontzetting van degenen, die de qndêrgang zullen aanschouwen. Dan zal de Christus zich openbaren in de woeling van de elementen en de uitverkorenen redden uit de schip breuk der schepping, Zij zullen Hem tegemoet snellen „in de lucht". De aarde zal onder hun voeten wegtui- melen in het niet. En God, die de voorbije'schepping schiep door Zijn woord, zal te zelfder stond een nieu we wereld wrochten, waar de verre zen uitverkorenen van alle tij dan zullen wonen in eeuwige vrede en vreugde, gekoesterd in de straling van het Eeuwige Lieht, „Wanneer dit alles een aanvang gaat nemen, blikt op dan en heft uw hoofden omhoog; want uw ver lossing is nabij". Kerstmis is een herinnering aan twee duizend jaar geleden en het wordt gevierd in stille dankbaarheid om de eerste komst van de Verlosser, van de Emmanuel, naar Wie in een „Adventstijd" van eeuwen reikhal zend was uitgezien. „O kom, o kom Emmanuel". Sinds de Emmanuel, gestorven en verrezen, is heengegaan van de aar de, leeft de Christenheid opnieuw in een Adventstijd, waarin reikhalzend wordt uitgezien naar zijn weder komst bij de voleinding van de tij den, die bij de eerste komst reeds hun „volheid" hadden bereikt. Zo heel lang kan het niet meer duren, „Amen! Heer Jezus kom". De ondergang van de wereld is tot begin van de herschepping, van het nieuwe begin. Daarom eindigt het kerkelijk jaar met een evangelie over. het Laatste Oordeel en begint het er ook mee. MARIUS. Deze diepzee-vis heeft een complete lichtinstallatie bij zicli. n.l. geluiden, welke buiten onze ge hoorgrenzen liggen, doch wel dege lijk worden opgevangen door de vis- sen. Zo hebben bijv. de logge walvissen eèn scherp gehoor voor supersonische geluiden en dat gebruiken zij om Diepzee-vis, gevangen bij Zuid- Af rika. bare opvatting is het in zee absoluut niet stil. Niet alleèn moet het geluid van de golven en de branding, het malen van scheepsschroeven en zo meer allerlei tonen voortbrengen, die zich gemakkelijk voortplanten door het water, maar het Is ook be kend, dat er allesbehalve stomme dieren leven zoals de bruinvis bijv., die onder water bromt en steunt en blaft als een zeerob. Ook zijn er vissen, die men „kwa kers" noemt en geluiden maken als een kwakende kikvors. In de oorlog is het voorgekomen, dat de z.g, hy- drofoon een instrument dat ge bruikt wordt om naderende onder zeeërs onder water te horen aanko men onbruikbaar werd gemaakt door het lawaai dat scholen „kwa kers" maakten. Sommige kreeftjes maken in de hydrofoon een krakend en sissend geluid als vet, dat knapt en sist in de koekepan. Voorts zijn er nog fluit- Terwijl gistermorgen het op één na grootste Nederlandse schip, de „Willem Ruys" met een vaart van vijftien mijlen langs het wrak van de „Faustus" de Waterweg opvoer, ter will de ingenieurs en waterdes kundigen urenlange berekeningen maken en de grote zandzuigers wach ten om bij het wrak hun werk te kunnen beginnen, heeft de Neder landse Staat na ernstige beraadsla gingen haar landsadvocaat opdracht gegeven de rederij van de „Faustus" te dagvaarden wegens het toebrengen van vernielingen en het veroorzaken van grote onkosten. Nu lijkt dit eenvoudiger, dan het is, want alhoewel de „Faustus" on der Panamese vlag voer, is het hele maal niet waarschijnlijk, dat het een Panamees is. Vele schepen^ die het met de veiligheidsvoorschriften aan boord niet zo erg nauw* wensen te nemen, varen onder Panamese vlag, omdat dit land op dat gebied geen eisen stelt. Tijdens een verhoor, dat de Ne derlandse Staat, vertegenwoordigd door haar landsadvicaat, aan de op varenden heeft afgenomen, blijkt, dat er inderdaad weinig of geen scheeps- voorschriften aan boord van de thans gezonken vrachtboot werden nage komen. Zo bleek uit het verhoor, dat men reeds in volle zee de luiken ge opend had, waardoor de lading ging schuiven met als gevolg, dat het schip volkomen onbestuurbaar werd. Daar zich momenteel nog geen re derij als tegenpartij gemeld heeft, neemt de assurantiemaatschappij, die wanneer de Ned. Staat het proces wint waarschijnlijk in» rechten zal worden aangesproken, de verdedi- NIEUWE KATHOLIEKE VAKORGANSATIE. Donderdag is te Utrecht met me en giltonen te beluisteren, afgewis- dewerking van de vakcentrale der seld met tikken en tokkelen als van een strijkorkest; waarschijnlijk zijn de dolfijnen daarvoor verantwoorde lijk. De zee is dus niet het rijk van het eeuwige zwijgen, maar wel een rijk van vele nog onopgeloste mysteries. Ned. Kath. Middenstandsbond opge richt een Katholieke vereniging in de branche der kunsthandel en en. cadreurs. Het secretariaat van deze vereniging is voorlopig gevestigd te 's Gravenhage, Jan van Nassau- straat 10. ging op zich. Voordat deze zaak, waarvan de eerste verhoren thans geschied zijn, in behandeling zal kunnen worden genomen, zal er nog wel enige tijd verlopen. De „Faustus" zal aangesproken worden voor de schade, toegebracht aan het Noorderhoofd, benevens voor de onkosten, die gemaakt zijn en zul len moeten worden om de Waterweg weer bevaarbaar te maken. NIEUWE GARANTIEPRIJS De minister van Landbouw heeft voor het melkprijsjaar November 1952 tot November 1953 de garantie prijs voor de melk vastgesteld op 20 cent per kg. melk met een vetgehalte van Z%%, In afwijking van de in de laatste jaren gevolgde gedragslijn is de zo genaamde verrekenprijs voor con- sumptiemelk boven het niveau van de garantieprijs vastgesteld, te weten op 22 cent per kg. De regering heeft zich in principe verenigd met het voorstel van het bedrijfsleven, met ingang van 18 April 1953 de bepalingen ten aan zien van de bestemming van de melk en de prijsvorming van consumptie- melk te doen vervallen. Dit heeft tot gevolg, dat da aan- vuilingsregeling voor consumptie- melk op die datum niet langer van „Bescherming Burgerbevolking" Zoals wij gisteren reeds mededeel- niet gevallen. Men stelt zich voor, den heeft de minister van Binnen- dat in ApriL-Me* 1953 cveral in den landse Zaken, dr L. Beel, in een lande de wervingsactie zal zijn be- vergadering van de Raad van be- gonnen en hier en daar reeds zal stuur der Stichting „Bevordering zijn voltooid. Het aantal van ruim Bescherming Bevolking" medege deeld, dat mei de werving van nood- wachters zal worden begonnen op Maandag 19 Januari. Het tijdstip van het begin der wer- 200.000 vrijwilligers lijkt groot, aldus dr. Ir Groothoff, doch als ons gehele volk zich achter de stichting een zuiver particuliere instelling schaart ei? zijn taak verstaat, dan ving is gekozen, nadat zekerheid was moet dit aan al gemakkelijk zijn te verkregen omtrent de rechtspositie der toekomstige vrijwilligers, zo deelde dr. ir. Ch. Th Groothoff, voor zitter van de Raad van Bestuur en president-directeur van de Staatsmij nen, vervolgens mede. De regeling van de organisatie en al wat daar mee samenhangt heef- thans de goed keuring der regering verkregen. De wervingsactie za] gedecentraliseerd geschieden d.w.z. naai mate in de verschillende gebieden de voorberei ding van de organisatie gereed is ge komen. Naar de heer F. E. Hollander, di recteur van de Stichting mededeel de, zijn de Zuidelijke provincies en Utrecht het verst met de voorberei ding-gevorderd, zodat het in de lijn der verwachting ligt daar met de wervingsactie te beginnen. Een be slissing daarotmertn is evenwel nog bereiken- Bij de Bescherming Be voïking ligt de klemtoon op naasten liefde en hulpverlening en in deze deugden is ons volk nog nooit tekort geschoten en de heer Groothoff ver trouwt dat dit bij de aanstaande wervingsactie ook het geval zal zijn. De taak van de stichting is veel zijdig. Zij zal zich thans in de eerste plaats in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten met de wer ving van vrijwi'ügers bezighouden. Tevens zal zij zich tot de bevol king in haar gel eel wenden om haar te wijzen op haar plicht zelf voor eigen bescherming te zorgen, Bovendien zal de stichting de inter ne voorlichting, d.w.z. de voorlich ting aan do vrijwilligers op ziel ne men. Het wordt dringend noodzake lijk geacht, dat er een goede team geest onder de vrijwilligers bestaat. kracht zal zijn. Aangezien de kost prijzen in de verschillende gebieden sterk uiteenlopen, is de garantieprijs voor het thans aangevangen melk prijsjaar gebaseerd op de gemiddel de kostprijs in de zandgebieden, Bij het vaststellen van deze prij zen is er van uitgegaan dat een we derom door het Bedrijfschap voor Zuivel ingesteld zuivelfonds het be talen van een toeslag op alle in con sumptie gebrachte melk mogelijk zou maken. Deze toeslag zal gelijk zijn aan het verschil tussen de" zui- velwaarde en de verrekenprijs. Uit het landbouwegalisatiefonds zal op nieuw een subsidie worden verleend voor alle consumptiemelk, mede als gevolg waarvan vooralsnog geen wijzigingen in de consumptiemelk prijs zullen worden aangebracht. Het 17-jarig meisje S. Lunenberg uit Gouda, is Donderdagavond in de badkamer om het leven gekomen door gasverstikking. Toen haar zusje gealarmeerd door haar lange weg blijven, de badkamerdeur liet for ceren, waren de levensgeesten al ge weken, -- Zeven veldpredikers en aalmoe zeniers zijn sedert het begin van de vijandelijkheden in Korea om het le ven gekomen. Vijf anderen worden vermist. Ten behoeve van de werving en de algemene voorlichting van het publiek worden op het ogenblik twee films vervaardig-1 resp. door Kees §tip en Leonard Hpizinga. De film van Kees S'ip zal begin Januari in een groot aantal bioscopen in het gehele land worden vertoond, Ten behoeve van de werving heeft de Stichting verder var de M.S.A. de beschikking over een mobiele ten toonstelling welke voornamelijk in de 42 A-gemeenten zal zijn ce zien. In tal van genieenten is met de onderhandse werving al eer begin gemaakt, zodat men r«u reeds over 10.000 a 15.000 vrijwilligers beschikt. Van het totale aanta' van onge veer 200.000 zullen 40.000 als vaste noodwachters warder aangesteld; dat ziin die vrijwilligers, die in het ge val van oorlogsdreiging terstond zullen worden opgeroepen en voor wie een dagtank is weggelegd. Deze vaste noodwachters zuller in dat ge val worden gekazerneerd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8