DUINSTREEK BIOSCOPEN Mr. E. J. M. H. Bolsius herdacht in Leidse hoge spoorbaan heeft betonnen draagplaat nodig De Kath* Leidse Handelsreizigers spraken over hun doen en laten Mevr. Van Kinschot zal Maandag Leidse kinderzegelactie openen Seizoenstijging in werkloosheid ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 KATWIJK AAN DEN RIJN fusie van kath. katwijk en raad van overleg Onder leiding van pastoor Hesp werd in het parociehuis een vergade ring gehouden, waarvan het belang rijkste punt van bespreking was een fusie, aan te gaan door Katholiek Katwijk en de raad van overleg der drie standsorganisaties. Nadat pas toor Hesp een duidelijke uiteenzet ting had gegeven van deze materie, volgde een langdurige bespreking door de aanwezigen, welke wel zeer nuttig bleek te zijn, want ten slotte konden alle aanwezigen zich er mee verenigen, dat deze fusie nog dezelf de avond zijn beslag kreeg. Hierna werd met alg. stemmen besloten tot vormin« ven een bestuur, dat zal be staan uit de besturen van KK-, de raad van overlegt en de afgevaardig den uit jeugdorganisaties. Besloten werd, dat dit bestuur nog niet defi nitief zal zijn, maar dat binnen uiter lijk een jaar de algemene ledenver gadering een definitief bestuur zal kiezen. Mede werd nog besloten, dat de oo Donderdak 2? November in het parochiehuis te heden culturele avond, waar rector Kraakman komt SDreken over de Kerkelijke Hiërar chie in Nederland, eveneens «eorea- niseerd zal worden door KK. en raad van overle«. Dit zal voor de parochie te meer aa^eHine ziin in groten «etale op t€ trekken naar het parochiehuis. Voor het vakdiwloma kruiden'er, s!aa"de te 's-Gravenhage de heer Cor G. Meijer. LEFWHEKOAM Toch een openbare school Op advies van B. en W. beeft de gemeenteraad op 1 October j.l. het verzoek van „Volksonderwijs tot stichting van een openbare lrgere school afgewezen, omdat onvoldoen de kinderen de school zouden be zoeken. „Volksonderwijs" heeft daarna een groot aantal ouders bijeengeroepen op een vergadering, waarin nog eens propaganda gemaakt werd, om toch zoveel mogelijk kinderen voor be doelde school te doen inschrijven. Namens Volksonderwijs is thans- een hernieuwd verzoek bij de ge meenteraad ingediend voorzien van de namen van 131 kinderen, die het openbaar onderwijs zullen gaan vol- gen. Op grond daarvan zijn B. en w. van mening dat een openbare school thans levensvatbaarheid heeft, want het zal h.i. mogelijk zijn drie- of mifschien vier klassen te formeren van een dusdanige omvang dat het rijk voor elk daarvan de personeel- kosten van een leerkracht wil ver goeden. B. en W. zijn bereid thans tot stichting van de verlangde school te adviseren. Indien de raad hiermede accoord gaat dan zal het mogelijk zijn zodra Ged. Staten hun goed keuring daaraan hebben gehecht terzake zo spoedig mogelijk verdere voorstellen te doen opdat de school op 1 September geopend kan wor den. De bedoeling is dan de school te doen bouwen op een perceel achter het raadhuis. groot sportveld aan de veurse achterweg Zoals bekend heeft de groei van de gemeente een grote behoefte aan sportvelden doen ontstaan. Het te kort is zodanig, dat de pl. sportver enigingen niet in staat zijn haar le den voldoende gelegenheid tot volle dige sportbeoefening te bieden Be doelde verenigingen worden daar door ernstig in haar groei belemmerd en oprichting van nieuwe verenigin gen is geheel onmogelijk. Teneinde de pl. verenigingen de beschikking over voldoende terreinen te verze keren, achten B. en W. het noodza kelijk een ruim terrein voor sport- beoefening te bestemmen. Het ge meentebestuur heeft uitgezien naar een geschikt terrein en zijn tot de conclusie gekomen dat een terrein groot ongeveer 15 H.A. gelegen aan de Veurse Achterweg tegenover het U.K. kerkhof voor sportvelden bij zonder geschikt is. Om dit terrein voor sportvelden te bestemmen i« het noodzakelijk het gemeentelijk uitbreidingsplan te wijzigen en B. en W. stellen voor daartoe in de eerstvolgende raadsvergadering een besluit te nemen. NOORDWITK K.A.V. en Kraamcentrum Gis teravond hield de KAV een goed be zochte vergadering in het Juvenaat, met als hoofdpunt op de agenda be spreking Kraamcentrum Bollenstreek Inzake de contributie betaling werd' mededeling gedaan dat, als de op- haalster niemand thuis treft, voor taan een briefje wordt achtergelaten De uitgaansdag welke dit jaar zo'n groot succes is geworden, was voor het bestuur een aansporing om voor het volgend jaar een reisje te orga niseren naar de bloeiende Betuwe Reeds nu kan voor dit reisje 'ge spaard worden. De collectebusjes op het feest van Christus Koningschap hadden opge bracht 147 35. Na de afdracht aan het H B. zal het restant «e^rveerd worden voor het vaandelfonds. VOORHOUT Grootse Winkelweekactie geopend. Dat de Voorhoutse Middenstand op het gebied van reclame en pro paganda nog wel wat „in de mars" heeft, bleek gisterenavond, toen ondanks de stromende regen de gemeentenaren er van werden ver wittigd, door middel van marsmuziek door de plaatselijke muziekvereni ging, dat een grote St. Nicolaasactie werd begonnen, welke tot 4 Dec. a.s. zal duren. Dat voor deze actie grote belangstelling van de winkeliers be staat, kon men» bespeuren aan de aanwezigheid van bijna alle midden standers in café „Boerhaave", waai de heer M. Jansen welkom heette in het bijzonder de beide wethouders der gemeente (burgemeester de Graaff was verhinderd). Met enige woorden releveerde weth. v. Deute- kom de vele werkzaamheden van de middenstanders, het vele avond- en nachtwerk van een winkelweekco mité, de dienende functie van» de middenstand in het openbare leven enz. Gelukkig kunnen we een voor uitgang in deze gemeente bespeuren, welke de resultaten zijn van al deze werkzaamheden. Spr. hoopte van harte dat deze winkelweek zal mo gen slagen in tweeërlei opzicht t.w. in de omzet en in het doel, n.l. het publiek te overtuigen, dat kopen in eigen plaats een voordeel kan zijn. Een zeer uitgebreide circulaire zal de gemeentenaren verwittigen van vele koopjes en voordelen. Omlijst met een voorwoord van burgemeester de Graaff plus de vele aanbiedingen etc. ziet dit blad er welverzorgd uit. WASSENAAR Geschiedenis van de landbouw In huize „Den Deyl" werd Vrijdag avond een lezing gehouden van de Vereniging van oud-leerlingen van Landbouwonderwijsinrlchtingen te Wassenaar en Voorschoten en om streken. Als spr. was uitgenodigd ir. J. D Maltha, van het Ministerie van Landbouw, met als onderwerp: „De geschiedenis van de Landbouw". Tevoren werden door voorz. S. de Jong enkele mededelingen gedaan. O.m'. werd medegedeeld, dat er een jongerenorganisatie van de Holland se My. van Landbouw is opgericht. Daarna werd gesproken over de on langs gehouden jongveekeuring, waaraan door vele leden werd deel genomen. Met 'n toepasselijk woord reikte de voorz. medailles uit aan de prijswinnaars. Vervolgens was het woord aan de heer Maltha, die begon te vertellen over de wijze, waarop de primitieve volkeren van 2000 jaar geleden zich voedden en die vervolgens een over zicht gaf van de ontwikkeling van de landbouw door de eeuwen heen. Nadat spr. een en ander verteld had over de grote crisi in de landbouw in de laatste 100 jaar, wierp hij een blik in de toekomst. Wil de land bouw zich handhaven, dan zal men zich moeten blijven toeleggen op het voortbrengen van le klas nroducten en bijblijven, wat de technische ont wikkeling betreft. Voor de jongeren is vooral noodzakelijk, dat sij zich bezighouden met vraagstukken van de organisatie van de landbouw. Kruimeldief ïneebroken werd in een consumptietent aan de Maal drift. De buit bestond uit wat snoep goed. Een onbekende heeft ook een bezoek gebracht aan een lokaal op het terrein van de Haa«se Golf- en Countryclub aan de Groot Haes- broekseweg Hier werd evenwel niets vermist. Gedurende het a.s. weekend wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen M. de Haan, Lange Kerkdam 56 tel. 2501 en J. C. de Neef, van Heeckerenstraat 7, tel. 4018. Van a.s. Zaterdagavond 6 uur tot de volgende week Zaterdag heeft de Wassenaarse Apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402, avond-, nacht- en Zondagsdienst. Mens met een gouden hart De contributie voor het weduwe fonds is verhoogd van 25 naar 30 cent per maand. Het werkcomité heeft thans als vaste ^'aats van bijeenkomst eekre gen, 0#fenwe>« 59. zodat geen oproe pen meer nnd;« zjjn. Vriida# 28 Nov. a.s. zal een i'itvoe. ring ge®even worden me- medewer king van de toneelgroep van de Ma rin Congregatie Door het ontstaan van vele moei- ïiikh'Ven kan de KAV dit iaar «een St. Nieo1aa«feost or«amseren. Wel - 3Tn^ tKvA.n dc Prov. Staten van Zuid-Holland 3.305 30 uur in het Juvenaat. De heer Wösten sprak zijn vreugde er oyer uit, dat hij oo deze avond in Noord wijk eens kon soreken over 't Kath. Kraamcentrum. Het werk gaat in alle plaatsen in de Bor1entsreek goed, behalve in Noordwijk, In een schematic overzicht eaf spr. weer, de teru«iT>ng van het sterftecüfer der babv's in de laatste 50';iaar, het geen vooral te danken is «an de be tere verr>le«ing. Door de Kraamcen- 4ra is hiertoe veel bijgedragen. Tn het kort besorak de heer Wösten het werk van het Kraarr'centrum, de oo- 'ei^in" van de kraamvermr«riftrs en het werk van d° zusters. Mochten er mpisies in Noordwük *iin, welke roe- ning voor dit beroeD hebben, dan kunnen rii zich steeds aanmelden bij zr. v. d Kooij. Vanuit de zaal en uit het bestuur werden enkele grieven en moeilijk heden kenbaar gemaakt en opge lost. NIEUWVEEN Begrafenisvcreniging. Gister avond hield de begrafenisver. haar vergadering in de bovenzaal van Leliveld. Uit de mededelingen bleek, dat het ledental sterk is toegenomen en nu 330 bedraagt. De aftredende bestuursleden P. Rietveld en J. Burg- meijer werden herkozen. Een be stuursvoorstel om het lidmaatschap in klassen te verdelen van resp. 6.50, f 4.50 en 2.50 voor eei-ste, NOOROWIJK „Vereniging van het H. Sacrament" Bovengenoemde vereniging heeft tot doel arme parochies en missio narissen voor zover mogelijk, te hel pen aan alles wat zjj nodig hebben op het gebied van kasuifels, koor kappen, alben, stola's e.a. Het ge hele jaar door wordt door een aan tal dames uit de parochie gewerkt voor dit doel. Van deze werkstuk ken zal Zondag en Maandag een ten toonstelling gehouden worden in de Zusterschool aan de Bronckhorst- straat. Van de zijde der parochianen wordt een grote belangstelling ver wacht. V.V.V. Noordwijk Vooruit. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 3 Dec. a.s. een ledenvergadering plaats vin De Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn gistermiddag in het ge bouw der Eerste Kamer in een spe ciale vergadering bijeengekomen ter herdenking van het overleden lid van Gedeputeerde Staten, mr. E. J. M. H. Bolsius. Er was grote belangstelling van de zijde van het publiek. Op tafel, vóór de openplaats van wijlen mr. Bol sius, lag een boquet witte lelies. De naaste familie van de overledene was bij de plechtige herdenking aanwe zig. Voorts waren er nog enige geno digden, o.w. dr. mr. J. Prinsen na mens de Minister van Binnenlandse Zaken, de burgemeesters van Den Haag en Leiden, wethouder ir. Feber van Den Haag, jhr. mr. Sandberg, oud-griffier der Staten, en de heer P. de Bruin, oud-lid van Ged. Staten. De voorzitter, Commissaris der Ko ningin, mr. L. A. Kesper, hield een herdenkingstoespraak. Hij schetste mr. Bolsius als een veelzijdig man, die zich bewoog op vele terreinen van het maatschappelijke leven en wien de arbeidsvreugde in ruime ma, te was toebedeeld. Het belang der provincie zag hij als zijn eigen be lang. De provincie stond in het mid delpunt van zyn leven. Spr gaf een Leidse broodprijzen De rayonale bakkerijcommissie Leiden heeft besloten de broodprij zen met ingang van Maandag als volgt vast te stellen: melkbrood 43 ct, witbrood 40 ct, tarwe- en volks brood 37 ct, alles per 800 gram. Dit houdt dus een verlaging van de wit- broodprijs in van twee cent, in plaats van drie cent per 800 gram. De com- missie heeft deze beslissing genomen den van V.V.V., waarop mr Woltjer in verband met het volgende: in de directeur van de Provinciale V.V.V het voorstel omtrent de opheffing van de plaatselijke V V.V. en de od- richting van een „Stichting V.V.V." nader zal toelichten. RIJNSBURG Opening Tuinbouwschool De nieuwe lagere tuinbouwschool aan de Sandtlaan zal officieel geopend worden op Maandag 1 December des tweede en derde klas, werd door de J namiddags te half 3. Des avonds is vergadering verworpen Eveneens het voorstel uit de vergadering om de meerderjarige kinderen lid te la ten worden. Gezien de zeer slechte toestand van de dragerspakken, zal er toch iets op gevonden moeten worden om hierin, binnen korte tijd, te kunnen voorzien. Aangezien hier een bedrag van 2400.mee ge moeid is zal dit nog Wel enige hoofd brekens kosten. Voetbalprogramma. A.s. Zondag om half drie ontvangt Nic. Boys I Gouderak I. Dit belooft een zeer spannende wedstrijd te worden, aan gezien er zeer weinig verschil is op de ranglijst. De gewezen 4e klasser zal wel alles op alles zetten om de puntjes mee te nemen. Het tweede gaat naar Noorden om te trachten er twee puntjes van daan te halen. Handbal. De dames gaan Zon dag naar Roelofarendsveen om daar te vier uur W.I.K. te bekampen. Een zware opgaaf! Biljartuitslagen. Gisteren begon voor de Nieuwveense biljartvereni ging Dito de competitie, 't Eerste resultaat hiervan was bepaald slecht te noemen. Het eerste 4-tal speelde in Langeraar tegen De Plas en ver loor met 't grootst mogelijk ver schil. Het tweede 4-tal speelde thuis tegen Ons Genoegen eveneens uit Langeraar Hier was 't resultaat 44. De Klaprooscollecte heeft opge bracht 33.47. de school van hal' 8 tot 10 uur te bezichtigen eerste plaats had men in Leiden al geruime tijd een witbroodprijs, die 1 cent beneden die van soortgelijke plaatsen lag, en ten tweede wilde men de „beruchte" halfjesmisère uit de weg gaan. Gezien de omstandig heid, dat men niet weet, welke in vloed deze verandering van prijzen op het verbruik van volks- en wit brood zal hebben (men verwacht immers, dat de omzet in witbrood bij het nu geringe prijsverschil aanmer kelijk zal stijgen), zal de commissie de prijzen in Januari 1953 opnieuw bezien. opsomming van de allerbelangrijkste zaken, welke zijn belangstelling had den. Zonder links of rechts te zien gold voor hem steeds uitsluitend het algemeen belang. Door al die voor treffelijke arbeid heen zag mr. Kes per naar de mens Bolsius, met een gouden hart. De provincie heeft on noemelijk veel aan henf te danken. Na mr. Kesper voerden nog het woord de heren J. Spronkers, na mens de P. van de A.-fractie, en A. C. A. Deerenberg, die namens de ka tholieke fractie dank bracht voor de eer aan de nagedachtenis van mr. Bolsius bewezen. Voorlopig nog niet hoog-rijden In *yn vorige week gehouden redevoering voor de MU. van Nijv. en Handel te Lelden, verklaarde Ir. Q. W. den Hollander namens de direotle van de Ned. Spoorwegen, dat er Donderdag 20 Nov. een beslissing sou worden ge nomen wanneer de treinen over de nieuwe hoge baan van Leiden xouden worden geleld. Gisteravond heeft de N.S. de volgende verklaring bekend gemaakt: „Inzake de versterking van het slappe gedeelte van de nieuwe spoorbaan bij de Haarlemmervaart te Leiden, kan worden medegedeeld dat na uitvoe rige proefnemingen en bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van alt baangedeelte door de directie van de N. S. is besloten over een ge deelte ter lengte van ongeveer 60 meter een gewapend betonnen draagplaat op heipalen aan te leggen." Uit deze verklaring valt op te maken, dat er vooreerst dus nog geen sprake zal kunnen zijn van de ingebruikname van de nieuwe baan. Men mag er nu wel op rekenen, dat het zeker voorjaar 1953 wordt, mogelijk bij het ingaan van de zomerdienstregellng in Mei 1953, seker niet eerder. Een tegenvaller voor de Spoorwegen en voor Lelden! Gisteravond vergaderde dc Leidse afdeling van de Ned. R.K. Bond van Handelsreizigers „St Christoffel" in De Harmonie. Na een welkomst woord door voorzitter C W J. Co- nijn sprak bondssecretarls Bekkering over „Wat een vertegenwoordiger moet doen en laten". Spr. begon met er op te wijzen, dat het in de praktik veel voorkomt, dat de vertegenwoordiger niet weet, wat hij heeft te doen of te laten, en dat daaruit voor hem dikwijls na deel voorkomt. In deze causerie wil de spr. op verschillende dingen wij zen en de vertegenwoordigers waar schuwen voor verschillende adder tjes, die onder schijnbaar onschuldi ge clausules verborgen liggen. Voor de vertegenwoordiger bestaan er drie soorten van overeenkomsten: een overeenkomst voor bepaalde tijd, een overeenkomst voor onbe paalde tijd, een proeftijd. Een overeenkomst voor een be paalde tijd kan gelden voor b.v. een jaar. Men komt overeen, dot een werknemer van Jan. tot b.v. 31 Dec. in dienst is. De werkgever moet dan op 31 Dec. zeggen, dat de overeen komst is afgelopen, want wanneer hij dit nalaat en de vertegenwoor diger gaat op 2 Jan. aan het werk en de werkgeve: zegt bijv. op 3 Jan op, dan is de werkgever fout. Een proeftijd mag nooit en te nim mer langer duren dan 2 maanden. Ook als deze schriftelijk is overeen gekomen wordt deze voor de recht bank niet erkend. Een vertegen woordiger mag nooit ontslagen wor den met minder dan 6 weken en het einde dezer 6 weken moet vallen aan het einde van de kalendermaand. Het wijzigen van de arbeidsover eenkomst mag alleen geschieden met Burgemeestersvrouw als verkoopster In de landelijke actie voor de ver koop van kinderzegels en kinder briefkaarten komt ook de Sleutel stad een steentje bijdragen door het inrichten van speciale stands. Zoals wij onlangs schreven, komen de toe slagen op de kinderpostzegels en de opbrengst van de briefkaartenver koop ten goede aan driehonderd ver enigingen en organisaties, die zich bewegen op het gebied van de kin- derzorg. Deze opbrengsten worden toegekend in evenredigheid met het aantal verpleeg, en verzorgingsda- gen, dat de verschillende verenigin gen en organisaties per jaar tellen. Behoudens de zegelverkoop in het postkantoor kan men in Leiden op verschillende andere punten zijn ga ven offeren voor het mooie doel van de jeugdzorg. De kinder-briefkaarten kunnen ten gevolge van bezwaren van de boek handel niet meer in het postkantoor worden verkocht. In de onmiddellijke nabijheid daarvan bestaat daartoe echter wel gelegenheid, namelijk in de lunchroom van Van der Bijl, te genover het hoofdpostkantoor. De verkoop van de kaarten begint daar 1 December en zal de gehele maand December duren. Voorts hoopt dc echtgenote van de burgemeester, mevr. J. M. van Kin- schot-Dorhout Mees, in tegenwoor digheid van het Leids Comité voor Kinderpostzegels, de verkoop van de bekende mapjes met kinderkaarten te openen in een speciale stand, in gericht in de portiek van het kle dingmagazijn Verhulst in de Bree- straat tegenover het Stadhuis. Deze stand opent Maandag a.s. des och tends om half tien zijn „poorten" om tot en met Vrijdag a.s. geopend te blijven. Behalve de kinderkaarten wordt hier ook de Prinsessenkalender ten bate van „Pro Juventute" ver kocht. In deze stand zal mevr. Van Kin schot na haar eerste aankoop zelf als eerste de verkoop ter hand nemen. Zij wordt daarna door andere vrij willigsters afgelost. Tenslotte komt in het kader van de kinderzegelverkoop op Vrijdag a.s., een Veemarktdag, ook het rij dende postkantoor nog naar de Sleu telstad. Dit zal o.a. op de Steenstraat en op het Stadhuisplein standplaats kiezen. In het rijdende postkantoor blijft de zegelverkoop in. handen van PTT, doch de briefkaartenverkoop wordt ook daar door Leidse vrijwil ligsters verzorgd. Het Leidse comité hoopt, dat de Leidenaren zijn activiteit zullen be lonen met ruime aankopen, welke een belangrijke bijdrage kunnen vor men tot het voor het gehele volk zo uiterst belangrijke jeugdwerk. DE LEIDSE Lido. Wie eens recht hartelijk wil lachen, kan dit deze week doen in het Lido-theater, waar de dolkomi sche klucht „De tante van Charlie" draait. Dit verhaal speelt zich af in Oxford, waar twee studenten van de universiteit, Charley en Jack, voor hun» eindexamen hun vriendinnetjes, Amy en Kitty, hebben uitgenodigd op hun kamer, om de komst te vie ren van de tante van Charley uit Brazilië. De tante is er evenwel nog niet, als de meisjes gearriveerd zijn en dus maken deze rechtsomkeert, om later terug te komen. Dan is Charlie echter zijn tante geworden en de rest laat zich begrijpen. Maar de verwikkelingen worden nog gro ter, als de tante ten slotte toch arri veert 'n Oerkomisch geval, voortreffelijk gespeeld in technicolor uitgevoerd in een costumering van het einde der vorige eeuw. 'n Kostelijke film. Luxor draait deze week „Anna", een film, die men zou kunnen noe men de geschiedenis van een kloos terroeping. Direct bij de aanvang krijgi men reeds een beeld van de betekenis, welke de jonge non, zus ter Anna. heeft voor het ziekenhuis, waaraan zij als verpleegster verbon den is. Zij blijkt alle eigenschappen, die voor haar taak dienstig zijn, in uitzonderlijke mate te bezitten. Iets van volmaaktheid ligt er eigenlijk over haar en men krijgt de indruk dat zij zodra ze daartoe de leef tijd had in het klooster was ge gaan. In feite liggen de zaken echter an ders. Zuster Anna heeft een woelige jeugd achter de rug. Zij is zangeres geweest in een nachtclub en heeft een onverkwikkelijke liefdesgeschie denis meegemaakt, waarbij zij min or meer oorzaak was van een moord. Dat verleden begint weer een ac tieve rol in het leven van de zuster te spelen, wanneer in de tijd dat zij haar eeuwige gelofte wil afleggen een jongeman van het platteland in het ziekenhuis wordt gebracht, waarmede zij op 't punt van trouwen heeft gestaan en die haar zodra hij weer wat opgekikkerd is, wederom ten huwelijk vraagt In die periode wordt zuster Ann: zich pas goed haar religieuse roeping bewust en kiest niet de jongeman, maar het ziekenhuis. Als men deze, ongetwijfeld dik wijls boeiende film ziet, is het duide lijk, dat men van de Italiaanse fil mers meer had mogen verwachten. Het gave karakter van de Italiaanse lilmkunst, dat b v. in .Fietsendieven" heel sterk in het oog springt, begint kennelijk plaats te maken voor aller, lei Hollywood-vondsten Het is te hopen dat men niet op deze weg zal voortgaan, want anders zal „Anna" Hijken te zijn de eerste schrede op een pad, waar men ergens het bordje Banaal" passeert. Voor volwassenen. Casino. Men kan De Verdwe nen Vrouw" gevoeglijk onder de .hrillers rangschikken. In deze film is het procédé verschillend van haar soortgenoten: de moordenaar is reeds van het eerste ogenblik bekend, even als zijn slachtoffer. Hoofdzaak is dan ook de sensatie die de toeschouwer ondervindt, wanneer de moordenaar zijn slachtoffer zoekt. Men neemt aan dat hij zijn vroyw om het leven heeft gebracht, doch haar lichaam werd niet gevonden De spanning werd uit steken opgevoerd tn een reeks scè nes, die stuk voor stuk sensatie pro duceren. De rol van Peggy Dow is opmerkelijk goed gespeeld, ook al treedt zij slechts een ogenblik op de voorgrond. Zij is méér en beter ac trice dan Ida Lupino. Voor 18-jarigen. beider goedvinden. Wanneer de werknemer niet met een wijziging, welke als regel een achteruitgang is, accoord kon gaan. heeft hij beroep op 't college van Rijksbemiddelaars. Aan de uitspraak van dit college is ook de werkgever gebonden. Spr. pleitte ook voor het instellen van kamers van arbeidsrecht. Een dankbaar applaus beloonde spr. voor de leerzame uiteenzetting. leidse marechaussee vraagt inlichtingen. De brigade-commandant van de Koninklijke Marechaussee in Leiden verzoekt de bestuurdei van de ver moedelijk beige gekleurde personen auto, die op 21 November 1952 om streeks 10.20 uur getuige was van een aanrijding tussen een burger- vraohtauto en een militaire perso nenauto op de hoofeverkeersweg Alphen aan den RijnLeiden, zich in verbinding to stellen met zijn bu reau Rembrandtstraat 27, Leiden, tel. K 1710/22.94. Deze bestuurder hield na do aanrijding stil en is, na de situatie in ogenschouw te heb ben genomen doorgereden in de richting Leiden. Op 15 November stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschroven 1823 werkloze mannen, waarvan 246 op DUW-objecten waren tewerkge steld. Een geringe stijging (24) in vergelijking met de vorige week, ge heel toe te schrijven aan seizoens invloeden. Vooral het aanbod van bouwvakarbeiders en ongeschoolden» steeg. De seizoensstijging bleef nog steeds zeer beperkt, hetgeen tot ge volg heeft, dat het verschil met ver leden jaar toen de invloed van de bouwstop merkbaar werd voort durend gunstiger wordt. Het aantal ingeschreven vrouwen onderging geen wijziging en bedroeg 145 op 15 November. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 21 Novem ber. Groente. Bloemkool I 17*—34 cent, bloemkool II 8—21. bospeen f 8 —25, waspeen I 20—24 waspeen II f 8—23, rode kool 5.40—9.90, groe ne kool 10.40—12.20, boerenkool 14—17, spruiten f 1742. kroten 6—14, andijvie 7—23. selderie 8 —8.50, uien 2223, breekpeen 8 10, sjalotten 36—47, witte kool J 4.70—4.80. TER AAR, 21 Nov. Groente. Witlo. I 42—52 cent, idem II 2938 cent idem stek 21 cent,, kroten 5 cent rode Tcool 58 cent, sav. kool 57 cent groene kool 910 cent, witte kool 45 cent uien 1218 cent. idem nep 810 cent, andijvie 78 cent, glasandijvie 1418 cent, spruiten 33 —51 cent, idem los 29 cent, idem stek 15—17 cent prei 17 cent, Chinese kool 17 cent, waspeen 11 cent Tomaten A 1630 cent, B 1743 cent, idem C 1620 cent, idem bonken 16—26 cent alles per kg. bloemkool I 29—30 cent, idem II 1618 cent, idem III 8 11 cent, sla 2 cent, glassla 9 cent, knolselderij 515 cent alles per stuk, selderij 5 cent per bos boerenkool 5595 cent, stoofsla 15 cent per kist. Appelen: Glorie van Holland 5 cent, sterappel 7 cent, Bellefleur 710 ct., Pippeling 56 cent. Present van En geland 5 cent Princesse Noble 7 cent Zoete Campagne 6 cent, Bramley 5 cent, Groninger Kroon 5 cent Peren: Wijnperen 57 cent, Gieser Wilde man C cent, Bergamotte 10 cent, Com- tesse de Paris 7 cent alles per kg. Druiven 46 cent per half kg. ROELOFARENDSVEEN 21 Nov. Groente. Tomaten A 1632. id. B 16—39 idem C 16— idem CC 16 idem Bonken f 1622. idem afwijkend 16—26, glassla 3.40 Rex. „Voor wien de klok luidt" is een film (in technicolor) met ar tistieke opnamen waarin Ingrid Berg man als Maria en Gary Cooper als Roberto Jordan in het woeste Spaan se bergland tijdens de burgeroorlog als Partizanen streden achter de 18.40.'stoofsla 10—18° andijvie 7 7— linies der „Witten" voor de Republiek. 1- - ----- Robero die opdracht gekregen heeft een brug te vernielen, komt in een partisanenkamp terecht, waarover Pablo, een dronkaard, de leider is. Hier leert hij behalve moed en trouw ook Maria kennen In een spannende strijd weet hij juist voor de aanstor mende tanks de brug in de lucht te laten vliegen. Bij zijn vlucht wordt hij echter getroffen en smeekt de partisanen de radeloze Maria van hem weg te voeren. Voor wolwassenen. Trianon. „De kleine wereld van don Camillo" is wederom geprrlo- geerd tot genoegen van degenen die nog geen gelegenheid hadden deze jmeke film te gaan zien. 20, bloemkool 831, witlof 2848 prei f 7—11, knolselderij 313, spruiten f 3541 per 100 Bloemen. Cyclamenbloemen 4065 cent, Trosrayonanten 4269 cent, Cydonia 1846 cent, Sultana 3153 cent, Kaufmann 4068 cent, Chocod 47—66 cent, Champion 39 60 cent, Loveliness 4254 cent, Mil- lersdale 4052 cent, Alfretton 42 85 cent Exmouth 77 90 cent. Lady Electra 3748 cent, Harmonieus 40 47 cent per bos, Puiling 16—18 ct„ White Succes 1016 cent, Loveliness 916 cent, Elegance 152jj cenl, Schlager 1517 cent, Am Aanwinst 1419 cent, Kaufmann 7—10 cent L. Germ 18—26 cent Log Island 11—18 cent, Indianapolis 27—31 cent Monu ment 2426 cent, Am. Anjers 3046 cent per stuk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3