SeC&idóeGou/tant Het schijnproces te Praag Ernstig incident in Saargebied In oorlogstooi tegen de Man Mau In België sprong een loodkamer Jahan MauiUó, aan ACaó&au a awe JCatea FaJ. N. GEIJER Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12747 Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 STENEN DES AANSTOOTS VOLGENDE WEEK Zondag, 30 No vember, zullen er verkiezingen plaats vinden in het Saargebied. Het zijn die verkiezingen, welke niet konden worden uitgesteld, toen dr. Adenauer erom verzocvht om de be sprekingen met Frankrijk over de toekomst van het Saargebied niet te hinderen. Zij worden derhalve ge houden, maar het is de vraag, of de Saarlandse premier Hoffmann, die zich tegen uitstel verzet heeft, er veel plezier aan zal beleven. De Westduitse Bondsdag heeft reeds het besluit genomen om deze verkiezin gen als onwettig te beschouwen, om dat niet alle partijen en met name niet de pro-Duitse partijen er aan deel mogen nemen. Een eventuele op de uitslag van de verkiezin- 0 gen gebaseerde regering zal men in Bonn niet erkennen. De Duitsers in het Saargebied heeft men het advies gegeven de verkie zingen te boycotten door niet te stemmen of het stembiljet ongeldig te maken. Op die manier hoopt men de stemdag tot een dag van demon stratie te kunnen maken ten gunste van West-Duitsland en ten nadele van de separatistisch voelende pre mier Hoffmann. Wanneer inderdaad een groot percentage kiezers zou thuisblijven, zou dit een machtige1 demonstratie zijn, des te groter naar mate er meer kiezers niet stemmen. In dit opzicht hebben alle grote partijen in het Westduitse parlement, één lijn getrokken, ofschoon de so cialisten het overigens niet met Adenauer eens zijn, wanneer hij het Saargebied wil internationaliseren. Een klein beetje eenstemmigheid in het parlement van Bonn is geen overdreven luxe, speciaal wat meer meegaandheid met Adenauers poli tiek van aansluiting bij het Westen. De socialisten zijn daarvan nog altijd felle tegenstanders en hun tegenstand is er n:et soepeler op geworden na het geval met het Saargebied. Dezer daven heeft de Bondsdag in meerderheid besloten om de debat ten over de ratificatie van de ver dragen van Bonn en van het Euro pese leger uit te stellen ofschoon Adenauer met klem had aangedron gen op een zo spoedig mogelijke be handeling. Het motief was, dat men eerst de uitspraak van het Staatsge- rechtshof omtrent de grondwettigheid dezer verdragen wilde afwachten. Volgens de socialistische argumenta tie zou het van weinig eerbied voor het hoge rechtscollege hebben ge tuigd, indien de Bondsdag alvast maar een besluit genomen had, zon der eerst te vernemen wat het Hof er van zeggen zou. Wij vermoeden, dat de socialisten minder beleefd zou den zijn geweest, indien het toeval lig een wetsontwerp had gegolden, waarvan zij vurige voorstanders waren. IJITSTEL IS ECHTER nog geen af- stel, zo troosten de voorstanders van ratificatie zich, maar het is dui delijk dat elk uitstel gelegenheid geeft aa.n allerlei storende factoren om tussenbeide te komen. Het conflict om het Saargebied is er één van; het optreden van allerhande neo-nazi- elementen een andere. Bij de pas gehouden gemeenteraadsverkiezingen in een drietal „Lander" van de de Bondsrepubliek -is gebleken, dat de nationalisten en neo-nazFs bezig zijn om met elkaar te wedijveren in het zieltjes vangen en met stijgend succes. Adenauers partij, de Christen Democratische Unie (C.D.U.) be merkt dat geducht in een achteruit lopen van het aantal zetels. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Adenauer er prijs op stelt, eindelijk eens opheldering te krijgen over de mate van bereidheid in de Bondsdag om zijn beleid te volgen. Iedere week uitstel betekent zeven dagen agitatie en zeven dagen onzekerheid en on zekerheid is een euvel, waaraan ten slotte iedere regering ten gronde moet gaan. Frankrijk's houding maakt het overigens Adenauer niét gemakkelijk om zijn pro-Europese politiek door te voeren, hetgeen erg jammer is, want in een verwerping van de ge dachte van het Europese leger schui len grote gevaren. Europa zal zich er op voor moeten bereiden, dat het althans een zeer groot deel van zijn verdediging op eigen schouders moet nemen en niet te veel mag steunen op Amerika. Nog is het niet volledig bekend, welke koers de nieuwe pre sident Eisenhower zal inslaan, maar het kon wel eens spoedig blijken, dat het beter is op eigen krachten te steunen dan op die van een ander. Daarom is elk getwist onderling, dat dé kracht van Europa verzwakt, te betreuren. ISRAËL ZAL SCHERP PROTEST INDIENEN De Israëlische regering zal bij de Tsjechische regering een zeer scherp protest indienen tegen de pogingen om voor het schijnproces tegen ex-mi nister Clementis c.s. de staat Israël en Joodse leiders en organisaties te be llekken. Israëlische regeringskringen voorspelden dat de betrekkingen tus sen Israël en de Oost-Europese volksdemocratieën snel slechter zulllen worden, na deze, wat zij noemden „ongeëvenaarde besmeuring van het Zionisme en de staat Israël tijdens het proces te Praag". Dit anti-semitisme kwam gisteren te Praag opnieuw naar voren, toen tijdens het proces de reeds lang vermiste linkse Israëlische arbeidersleider Mordechai Oren werd voorgeleid. Afgelopen zomer had de Israëlische regering aan Praag om inlichtingen over zijij verblijfplaats verzocht maar geen antwoord ontvangen. dent Godfrey Lias, en de tegenwoor dige Britse UNO-gedelegeerde Sir Gladwyn Jebb. En na dit gezegd te hebben ver volgde Clementis: „Voor mijn on dergrondse werk had ik inlichtingen nodig uit andere volksdemocratieën. Daartoe bouwde ik in samenwerking met mijn onderminister van Buiten landse Zaken, Vavro Hadju" (die nu ook terechtstaat) „spionnagenetten op in Oost-Berlijn en Boedapest". Dit alles en nog veel meer „be kende" de oud-minister en volgens radio-Praag was er geen enkel punt aanklacht, dat hij niet toegaf. OOK FOSTER DULLES BESCHULDIGD Oren moest dienen als getuige te gen Slansky. de voormalige secreta ris-generaal der Tsjechische com munistische partij, die eergisteren reeds een lange „bekentenis" af legde. Na een bezoek aan andere landen achter het „ijzeren gordijn" was hij naar Tsjechoslowakije gegaan, in een poging om de vrijlating van daar ge arresteerde Zionisten te verkrijgen. Eind vorig jaar of begin dit jaar verdween hij spoorloos. Gisteren „getuigde" hij, dat hij al in 1948 van de Joegoslavische minis ter van Buitenlandse Zaken, Bebler, had gehoord, dat Slansky met de Titoïsten samenwerkte. En Mosje Pijade, de „partijstrateeg" van de Joegoslavische communistische par tij, had daarbij aldus Oren's „ge tuigenis" verklaard, dat de ver binding met Slansky tot stand was gekomen via de Israëlische gezant te Praag Ehud Avriel. Oren noemde ook Herbert Morri son, de vroegere Britse Labourmi- nister van Buitenlandse Zaken, die met het (inmiddels uit de partij ge stoten) linkse labourlid Konni Zil- liacus "een plan hadden uitgewerkt tpt „omverwerning van de volksde mocratieën" (Zilliacus werd gisteren ook reeds door Slansky genoemd). Oren's getuigenis" nam ten slotte de vorm van een „bekentenis" aan, en het ziet er naar uit, dat ook hij te recht zal moeten staan. CLEMENTIS GEEFT OOK ALLES TOE Het langst stond gisteren Clemen tis in de getuigenbank, en ook hij betrok in zijn bekentenis het Israë lische gezantschap te Praag. De le den van dit gezantschap waren vol gens hem niet anders dan „Ameri kaanse agenten met Israëlische diplo matieke paspoorten". Zij en vele an dere figuren buiten het ijzeren gor dijn, die over Clementis' tong kwa men, stonden allen in dienst van „de meesterspion in Oost-Europa", Allen Dulles, de broer van de gisteren tot Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken benoemde John Foster Dulles. Ook 'deze laatste werd door Cle mentis genoemd. Hij zou in samen werking met de toenmalige Ameri kaanse gezant te Praag, Laurence Steinhardt, een aantal aristocrati- sche Tsjechische families geholpen hebben, met haar geld en juwelen uit Tsjechoslowakije te vluchten. „Spionnen" waren volgens Cle mentis ook de vroegere Britse am bassadeur Sir Philio Nichols, de in 1947 uitgewezen ,Times"-correspon- WILLIAM GREEN OVERLEDEN Drie Duitsers, een hoofdingenieur en twee timmerlieden, zijn gevlucht uit een Communistisch werkkamp, gelegen in het district Hohenschonhausen in Oost Berlijn. Zij waren, op grond van valse spionnage-beschuldigingen, veroordeeld tot 25 jaar gevangenschap. De drie vluchtelingen vertellen een West-Berlijnse politieagent over hun avontuurlijke ontsnapping. PRO-DUITSE POLITICUS VERMOORD Negen dagen voor de verkiezingen in het Saargebied 30 November zijn de spanningen, waarmede dit gebeuren wordt tegemoet gezien, zeer ver hoogd door een ernstig incident, waarvan de Wegt-Duitse vice-kanselier Franz Bluecher gisteren heeft melding gemaakt op het congres te Bad Ems van de vrije democratische partij, waarvan hij voorzitter is. Bluecher maak te hier bekend, dat Donderdagavond in het Saargebied de pro-Duitse poli ticus Geiger, lid van de verboden Saarlandse democratische partij, is ver moord. De zoon van Geiger, die zijn vader te hulp snelde, werd ernstig gewond, aldus Bluecher. INVLOED OP A.S. VERKIEZINGEN Bluecher onderbrak de besprekin gen op het congres om dit nieuws, dat hij zo juist per telefoon uit Saar- brücken had ontvangen, mee te de len. Alle afgevaardigden namen daarop staande twee minuten stilte in acht. Bluecher zei, dat Geiger aangeval len en dodelijk gewond werd door onbekend gebleven aanvallers, die een overval deden op zijn huis' in Saarbrücken, op zoek naar verboden pamfletten van de democratische Saarpartij (D.P.S.). Geiger werd neergeslagen, nadat hij de indringer-s verteld had, dat hij geen illegale strooibiljetten in zijn huis had. Bluecher zei, dat hij op de hoogte gesteld was van deze moord door Richard Becker, de voor-zitter van de D.P.S. Het lijk van het slachtoffer is in beslag genomen door de politie van Saarland. De D.P.S., die door de Saar-rege- ring verboden is vanwege haar pro- Duitse activiteit, heeft een beloning het vuur, de Saar-controverse féller deed oplaaien. Donderdagavond was dê voorzit ter van de m ij nw er kersbon d in dit gebied, Paul Kitsch, uit zijn functie ontzet. Hoewel geen officieel com muniqué werd uitgegeven, wordt door zijn anti-Duitse tegenstanders in de vakbeweging gezegd, dat hij zijn vakbondspositie misbruikte voor politieke doeleinden. Hij werd er van beschuldigd de mijnwerkers tot sta king te hebben aangezet, uit protest tegen de komende verkiezingen. Dit feit was voor de Westduitse vakbond (6 millioen leden) aanlei ding een beroep op de drie geallieer de Hoge Commissarissen te doen om „de democratische vrijheid in de Saar te helpen verzekeren". NIEUWE KERK IN DE ZELFKANT Te Höngen in de Zelfkant, welke kerkelijk nog tot het bisdom Aken behoort, wordt op Zondag 23 Nov. door de wijbisschop van Aken, mgr. di". Hühnermann, een nieuwe aan de H. Lambcrtus toegewijde kerk inge zegend. De vroegere kerk van Hön gen werd in het najaar van 1944 ten gevolge van oorlogshandelingen bij na geheel vernield. Z. Afrika zal zich er niet aan storen De Zuid-Afrikaanse minister van binnenlandse zaken, dr. Donges, heeft Vrijdagavond verklaard, dat zijn re gering zich niet zal storen aan de resolutie der V.N. inzake de instel ling van een commissie van drie landen voor een onderzoek naar de apartheidspolitiek. De minister zeide, dat zijn land niet zou meewerken aan een „zo duidelij ke schending van hel Handvest der V.N.". Indien de Algemene Verga dering de resolutie eveneens zou aan nemen, zou er een nieuw besluit van de organisatie zijn, dat wordt gene geerd door het land, waarvoor het bedoeld is. Indien de V.N. voortgaan zich te mengen in binnenlandse aangelegen heden, zo zeide de minister, is het einde der organisatie niet ver. MET PIJL EN SPEER voor de optocht uit. En men was dp alles bedacht: er was een serum te- j Eisenhowers kabinet Korea-reis staat voor de deur Generaal Eisenhower heeft weer verschillende benoemingen voor het komende Republikeinse bestuur be kende gemaakt. Het ministerie van Financiën komt aan George Hum phrey (president van een grote maatschappij in Cleveland en direc teur van talrijke ondernemingen). Hebrert Brownel (een New Yorks advocaat en leider van Eeisenhowers verkiezingscampagne) wordt procu reur-generaal. En Harold Stassen, oud-gouverneur van Minnesota wordt directeur van het bureau voor we derzijdse beveiliging (MSA). Ook de benoemingen voor de de partementen van Handel, Arbeid en Landbouw, voor de functie van di recteur-generaal der PTT en voor de leiding van de UNO delegatie, wor den weldra verwacht, omdat de ge neraal, naar het schijnt, grote haast maakt met zijn reis naar Korea. Gisteren is bekend geworden, dat de 3.s. minister van Defensie, Wilson, generaal Eisenhower op die tocht zal vergezellen. Het valt overigens op, dat het me rendeel der candidaten geen aanhan gers zijn van senator Taft, die, zoals bekend, de generaal tevergeefs be streed bij de verkrijging van een re publikeinse presidentscandidatuur. In Ned. stierven de vissen De laatste weken zijn er berichten in de pers verschenen over een gif tige stroom, die door de Nederlandse wateren vloeide en duizenden vissen doodde. Dezer dagen is de directeur van een industrie uit 't Belgische plaatsje Neerpelt, in Nederland op bezoek geweest en hij verklaarde, dat door het springen van een loodkamer verschillende giftige stoffen via do riolering in het water zijn gekomen, De directeur heeft toegezegd, dat hij de schade, die de visstand hierdoor ondervonden heeft, zal vergoeden. Met waardering voor dit sportieve Belgische gebaar, zijn alle sport- en beroepsvissers achter een bloknote gekropen om de schade in cijfers uit te drukken. MIJNONTPLOFFING IN BELGIE Gistermiddag heeft zich in de mijn „Les Liegcois" te Zwartberg nabij Genk een ernstige mijnontploffing voorgedaan. Hierbij werden 5 mijn werkers op slag gedood. Negen ande ren liepen zware brandwonden op. ij ui loc dctiviicii, iitLii ccii uciuniiig i i sidgcnoeien meegenomen en i van 250.000 francs uitgeloofd voor gasteren door dichte bossen en langs j zeifs pleisters voor hen, die last kre-1 het vinden van de aanvallers. bijkans onbegaanbare paden lang- De 300 gedelegeerden van het zaam de hellingen van de Rift-vallei vrije democratische congres stonden nabij Naivasja op. Het waren Britse zwijgend op, toen Bluecher er bij hen op aandrong, ,,zich kalm te hou den, niettegenstaande de ernst van de kwestie". Terwijl ook volgens Reuter .de po litie te Saarbrücken heeft medege deeld, dat Geiger Sr., een 70-jarige smid, is doodgeslagen, heeft het mi nisterie van voorlichting te Saar- brücken later een verklaring uitge- J wordt, J~' William Green, de voorzitter van het Amerikaanse Verbond Van Vak- géven, waarin gezegd wordt, dat verenigingen (de A.F.L.) is gisteren Geiger niet aangevallen of gewond in zijn woning te Conshocton in Ohio overleden. De 81-jarige Green, die aan suikerziekte leed, was sinds Oc tober ernstig ziek. SAARGEBIED werd, maar enige uren na de inval .aan een hartverlamming is overle den. De zaak-Geiger was overigens niet i genoemd werd, zich in beweging zet- de enige ontwikkeling, die als olie te. Blaffende speurhonden sprongen troepen, blanke kolonisten op ponnies en kleurig beschilderde Masai-ne- gers in volle oorlogsui trusting. En hun doel was een der grootste raz zia's te houden tegen Mau Mau-le- den, die 700 meter hogerop een ver boden nederzetting hadden gesticht een razzia overigens met teleurstel lend resultaat want er konden niet meer dan 100 Kikoejoes aangehou den worden. De ochtendnevel hing nog dicht over de velden, toen de „operatie Polotournooi", zoals de onderneming Geboortekaartjes Doopkaarsen Pen grote sortering vindt BOTERMARKT 26 - LEIDEN Gistermiddag is Hr Ms Fregat „Johan Maurits van Nassau", ter aflossing van Hr Ms Torpedobootjager „Piet Hein", naar de Koreaanse wateren vertrokken. Het vertrek uit Den Helder. gen van zadelpijn. Terwijl de mannen moeizaam voorttrokken naar de 25 km. verder gelegen nederzetting, cirkelden vlieg tuigen boven de berghelling om de bewegingen van de Kikoejoes in de gaten te houden. Bij de nadering van het dorp betrokken de Masai-negers grimmig de wacht bij de uitgangs wegen, met in eun handen speren, bogen en pijlen Bij andere operaties in de laatste 24 uur tegen de Kikoejoes werden ongeveer 300 m'ensei. aangehouden. Ulbricht waarschuwt De Oostduitse vice-premier Walter Ulbricht heeft Vrijdag gewaar schuwd, dat Westduitse volksverte genwoordigers, die vóór goedkeuring van de verdragen van West Duits land met de geallieerden zullen stemmen, hun „egrechte straf" niet zullen ontgaan. Voor het centrale comité van de Oostduitse communis tische partij verklaarde hij, naar aanleiding van vragen, die hij zei van Westduitse burgers te hebben ontvangen, 'dat niemand deze verra ders zal kunnen bewaren voor hun gerechte straf, aldus een bericht van het officiële Oostduitse persbureau ADN. Deze volksvertegenwoordigers dienden te beseffen, aldus Ulbricht, dat Adenauers tijd spoedig voorbij zal zijn. PINAY DR^Tr-EDE MET AFTREDEN Premier Pinay van Frankrijk heeft gisteravond gedreigd af te treden als de Nationale vergadering beslui ten zou een verhoging van de sociale voorzieningen, hetgeen een vergro ting der uitgaven zou betekenen, te besoreken. Communisten. Socialisten en enkele Volksreoublikeinen had den om dit debat verzocht. De Nationale Vergadering besloot daarop met 304 teeen 214 stemmen, het debat uit te stellen, totdat de ge hele begroting zal zijn behandeld, hetgeen ongeveer tien dagen zal ne men. UITVOER VAN GESCHENKZENDINGEN. De Centrale Dienst voor in- en uitvoer deelt het volgende mede: Naar bekend is kunnen krachtens een algemene vergunning van de C. D.I.U. geschenkzendingen tot een waarde van ƒ25.— en een bruto-ge- wicht van 5 kg. worden uitgevoerd met gebruikmaking van een, door de verzender zelf in te vullen groen formulier G.S. (geschenkspecificatie), dat gratis bij de postkantoren ver ia-ij gbaar is. Geschenkzendingen), welke volgens deze regeling worden verzonden, mo gen van een reeks artikelen niet meer inhouden dan de daarvoor vast gestelde maximum hoeveelheden, vermeld op de achterzijde van het genoemde formulier. Het is thans mogelijk gebleken deze bijzondere beperkingen voor een aantal goederen op te heffen en de maxima voor andere artikelen te ver hogen. Formeel is zulks geregeld bij wijzigingsbeschikking nr. 2 algeme ne vergunning C.D.I.U. 1950 nr. Ill, gepubliceerd in de Nederlandse staatscourant van 21 November. Deze wijziging houdt in, dat met ingang van 25 November ten aanzien van de inhoud van geschenkzendingen nog slechts de volgende bijzondere beper kingen zullen gelden. a. boter 10000 gram b. vlees 1000 gram c. room 2000 gram d. koffie 1000 gram e. specerijen 250 gram f. sigaretten 200 stuks g. sigaren 50 stuks h. tabak 200 gram De algemene normen van waarde en gewicht blijven van kracht, ter wijl evenmin wijziging komt in de bepalingen in zake de goederen, wel ke in het geheel niet met geschenk zendingen mogen worden uitgevoerd, eveneens vermeld op het te gebruiken groene formulier. Men zij er op bedacht, dat nog eni- getijd formulieren G.S. in omloop zullen blijven van oude druk, waarin de nieuwe normen dus nog niet zijn vermeld. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de onderhavige maatregel al leen betrekking heeft op de uit voer uit Nederland. De voorschrif ten welke aan buitenlandse zijde bestaan ten aanzien van de invoer van geschenkzendingen, de beta ling van invoerrechten e.d. worden hierdoor niet beïnvloed.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1