DUINSTREEK Noordwijkerhouts „St Deus Dedit" viert het 40-jarig jubileum Naar HUIBERS Plaatselijk Comité voor Bevolkings onderzoek op Tuberculose te Leiden De financiering van het familie bedrijf kent vele moeilijkheden VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 pg LEIDSE COULANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zoals wij reeds berichtten zullen op Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. in Noordwijkerhout de feestelijkhe den plaats vinden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de pl afd. van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". De kerkelijke viering heeft plaats Zondagmorgen met een Plechtige H. Mis uit dankbaarheid in de pa rochiekerk van St. Jozef, onder wel ke H. Mis algemene H. Communie voor de leden. 's Middags is in het Jeugdhuis aan de Langevelderweg gelegenheid het bestuur van de jubilerende afdeling te complimenteren. Het officiële ge deelte van deze receptie begint om half drie en eindigt om half vier. Van half vier tot 5 uur zal de recep tie gehouden worden voor de leden en hun huisgenoten en verdere be langstellenden. Maandag en Dinsdag zijn de feest avonden voor de leden met hun da mes. „Meer vreygde" zal de klucht in drie bedrijven „Drie is te veel" van Joh. Blaaser Sr. en Jr opvoeren. Van 45 leden naar 330. De afd. Noordwijkerhout werd op- gericht op 23 Nov. 1912; de eerste voorz. was de heer W. Warmenhoven Chr. zn., en secretaris was toen de heer A. van Noort. Begonnen werd met 45 leden. Reeds gedurende 10 jaar bestond er destijds een bond, genaamd „Plicht en Recht" voor Voorhout en Noord wijkerhout, die zich wel ten doel had gesteld sociale verbetering te bewerkstelligen, maar door het lo kale karakter niet verder kwam dan een klein ziekenkasje en een jaar lijkse feestavond. In de eerste jaren had de afdeling een armtierig bestaan, omdut velen het plaatselijk ziekenkasje als het beste beschouwden. Maar inmiddels werd ook aan de Landarbeidersbond een ziekenkas verbonden en kwam in 1919 de Werklozenkas onder Mi nister Aalberse in het leven. Dit be tekende enige vooruitgang. Toch ging het nog langzaam aan. In Maart 1920 kwam de tegen woordige voorzitter, de heer J. van der Voet, in het bestuur en werd tot voorz, gekozen. In ditzelfde jaar werd met volle ijver aan de propa ganda begonnen. De arbeiders waren wel van goede wil, doch moesten door huisbezoek bewerkt worden. In de jaren die daarna volgden, werd veel bereikt en vanzelfspre kend ging toen het ledental de hoogte in en passeerde de 200 Het bestuur werkte hard mee de sociale toestand der landarbeiders te verbe teren, en zo zag men de vrije Zater dagmiddag komen, het kinderbij slagfonds, opgenomen in de C.A.Ö. van de bollenstreek, lang voordat er van een wettelijke vorm sprake was. Hierna volgde het pensioenfonds, waarmede de landarbeiders anderen ver voor waren. Het ledental groeide intussen naar de 300, tot 1941 de Duitse overheersing het verenigings leven onmogelijk maakte. In de zomer van 1945 ging men weer volop draaien, nadat door een goed georganiseerd huisbezoek het ledental opgelopen was tot ruim 300. Haarlemmerstraat 123, Lelden voor NOORD WIJK Nieuw botenhuis nadert voltooiing In de laatste® na-'oorlogse jaren moesten nogal aardig wat leden overgeschreven worden naar ande re vakbonden, mede een gevolg van de toenemende industrialisatie, maar toch heeft de afdeling thans ruim 50 adspirantleden, hetgeen wel bewijst, dat de organisatie nog volop in het teken der belangstelling staat. Onderlinge wedstrijden van GIOS. De jaarlijkse onderlinge wedstrij den van de R.K. Sportvereniging GlOS waren ditmaal niet alleen een strijd om het clubkampioenschap maar tevens een voorbereiding voor de komende Kring- en Bondswed strijden. Bij de dames 3e graad was de strijd niet erg spannend. Er was er eigenlijk maar één, die werkelijk uitstekend werkte en dat was Corrie Guldemond, zij won derhalve de le prijs. De 2e prijs werd gewonnen door Riet Hoogkamer en met een half puntje verschil volgde op haar Joke Keizer als derde. Bij de dames 2e graad werd een harde strijd gestreden, vooral tussen Bep. v. d. Burg en Siena Warmer dam, die uiteindelijk resp. de le en de 2e prijs wonnen. Het verschil was slechts 1punt. Ook Toos Tho- masse bewees, d- er in de kernploeg hard en goed gewerkt wordt. Ook j zij liet een paai zeer goede oefe ningen zien en zij won verdiend de 3e prijs. De herenafd. zorgde deze keer voor een verrassing. Leo Brama, die vorig jaar kampioen 3e graad van de Rijn landse Turnkring werd, moest dit jaar het clubkampioenschap over zien gaan naar zijn oroer Henk. Leo werd nu 2e. De 3e prijs werd bemachtigd door Wim Hiep uit Noordwijk. Na afloop van de wedstrijden ont vingen de kampoenen uit handen van de voorzitter, de heer Janssen, een wisselbeker. De 2e en 3e prijzen waren resp. zilveren en bronzen medailles. KATWIJK AAN DEN RIJN E.H.B.O, Onder voorzitterschap van de -•eer A. Roosdorp vergfde-oe de EHBO. Na de gewone agendapun ten volgde de bestuursverkiezing. Als voorzitter werd de heer Roos herkozen Ook de dames N. v. Duyn- Van Vlugt en F. Hazeborg-De Graat werden in hun functies, resp. van 2e secretaresse en 2e penningmeesteres herbenoemd. De heer P Haverhoek werd als commissaris gekozen en in de plaats van de heer P. C. Lang- muur, die bedankt had, werd geko zen de heer A. van den Oever. De voorz. deed o.a. mededeling van de viering van het 3e lustrum in De cember a.s. Na een receptie van half 3 tot half vijf in het Uniegebouw zal de leden en donateurs een genoese- lijke avond aangeboden worden. De toneelvereniging „De Leke-nspelers uit Oegstgeest zal die avond verzor gen. Aanbesteding Onder architec tuur van de heer De Wit van „Ne derland Vooruit" te Utrecht, werd voor de Coöperatie „Helpt Elkander aanbesteed het bouwen van een bak kerij. Hoogste inschrijver was d£ heer A. Haasnoot, alhier, voor 76.200,laagste, de heer K Meij vogel, alhier, voor 63 680,Aan de laatste is het werk gegund. (Advertentie) ners. Men defileerde voor de vóór het Gemeentehuis opgestelde auto riteiten. Na aankomst in het gebouw van Chr. Belangen opende drs. H. A. Korthals, de voorz. van de plaat selijke Commissie van Steun Wettig Gezag, de vergadering. Ter plaatse bestaat de groep Nat. Reserve mo menteel uit een peloton, nl. 16 man en het is de bedoeling het pe loton vol te maken en zo mogelijk meerdere pelotons te verkrijgen. Na het optreden van de Drum band o.l.v. serg. majoor Teesink reikte burgemeester C. J. v. d. Hoé ven namens de minister van Oorlog aan ongeveer 50 militairen het Ere teken voor Orde en Vrede uit, terwijl aan de nabestaanden van de 2 in In donesië omgekomen militairen een oorkonde werd verstrekt. Nadat de plaatselijke gi'oep zich op het podium van de zaal had opgesteld, ging de districtscommandant, majoor J. v Lee tot de officiële installatie van de groep over. Spr. getuigde, dat de oprichting van de afd. Voorschoten vergeleken kon worden met een moeilijk kind, maar niettegenstaande dit feit is het een succes geworden. Spr. gewaagde van de goede geest en hij bracht hulde aan de pioniers, de mensen van de daad. Drs. H. A. Korthals bracht hierop spr. dank en het verheugde hem er van te kun nen mededelen, dat de nationale re serve groeiende is o.a. uit het feit, dat majoor J. v. d. Lee na de instal latie moet heengaan, om eenzelfde groep in Loosduinen te installeren. Hoewel de groep van de Res. Rijks politie compleet is, kunnen thans, dank zij een nieuwe regeling, zich heden nog meerdere personen aanmelden, aldus spr. Daarna was de tijd gekomen, dat de spreker van deze avond, mr. dr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop, voorz. van de Gewest. Com missie „Steun Wettig Gezag" Zuid- Holland N.O., het woord zou voeren. Spr. maakte duidelijk het nut van een territoriaal leger, waarmede hij doelde op de Nationale Reserve, daarbij wijzende op de gevaren die dreigen en wat er allemaal op het spel staat. Met optimisme getuigde spr. van de groei, die in alle gemeen ten van het district valt te constate ren en hij was er van overtuigd, dat Voorschoten niet ten achter zou blij ven. Op deze avond meldden zich 17 nieuwe leden aan. Geb.: Sylvia G., d. v. M. de Kruijk en S. Dokter; Johny, z .v. J. H. C. Spoor en A. A. Olij; Jacques P. M., z. v. J. Sloos en Chr J. Lemirïen. Geboren te Leiden: Casper J. J-, z. v. C. J. J. Vermeulen en E. K. Pol derman. Ondertr.: Hendrik J. Heimig, 62 jaar, ten Den Haag en Hendrika J. van Olderen, 40 jaar. Overl.: Theodorus van den Berg,' 1 dag, z. v. P J. van den Berg en A. de Rijk; Piet Karremans, 62 jaar, echtg, van-H. C, van der Kracht. WASSENAAR St. Nicolaas komt. Zaterdagmid dag 2 upr zal St. Nicolaas, uitgeno digd door de plaatselijke midden standers, een bezoek aan Wassenaar brengen. De goede Sint zal op het Raadhuis officieel door burgemees ter en wethouders worden ontvan gen. Daarna zal de kindervriend een rondrit door de gemeente maken en een bezoek brengen aan kinderen, die al lange tijd ziek zijn. Deze intocht van de Sint betekent het begin van een reclame-actie van de Wassenaarse middenstand, die gekoppeld is aan een actie ten bate van de Kruisverenigingen ter plaatse. Voor elke bon, die zal worden uit gereikt, zal een bedrag beschikbaar worden gesteld voor de beide Kruis verenigingen, die in Wassenaar werk zaam zijn. Aan de schooljeugd zijn dezer da gen formulieren uitgereikt, waarmee kan worden deelgenomen aan een wedstrijd. Scholen kweken bloembollen. Dank zij de medewerking van enkele Wassenaarse bloembollenhandelaren is de Floraliavereniging in staat ge steld, aan de Wassenaarse scholen een aantal bloembollen uit te reiken, die door de jeugd moeten worden op gekweekt. In de loop van het vol gend voorjaar zullen de resultaten door een deskundige jury worden beoordeeld. De Floraliavereniging stelt voor de scholen, die de beste prestaties leveren, enkele prijzen beschikbaar. Voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen, slaagde aan de Econ. Hogeschool te Rotter dam de heer J. W. de Lange. ZOETERMEER 55-Jarig huwelijksfeest Het echt paar A. J. van EekM. Broekhuizen hoopt op 25 November a.s. haar 55- jarige echtvereniging te herdenken. Te 's-Gavenhage slaagden voor 't diploma vakbewaarr.'heid kruidenier, de heren P. A v. d. Burg en A. Klos. De heer P. A. Lankhuijzen, onder wijzer aan de Chr. Ulo-school, is be noemd tot onderwijzer' aan de Van Hoogstratenschool, afdeling Ulo, te 's-Gravenhage. BURGEMEESTER VAN KINSCHOT INSTALLEERDE: September 1953 wordt er gestart weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS HOGERE TEMPERATUREN. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind fussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets hogere temperaturen. 22 Nov. zon op 8.12 en onder 16.40; maan op 12.55 en onder 21.39 uur. Uet w-een. in Ewic/fia De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. OSLO motsneeuw —3 C. STOCKHOLM motregen 3 KOPENHAGEN mist 5 LONDEN regen 3 AMSTERDAM sneeuw 1 BRUSSEL sneeuw 1 PARIJS regen 3 BORDEAUX regen 9 NICE •onbewolkt 4 WARSCHAU nevel 2 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT zwaai bew. 0 MüNCHEN mist —4 ZüRICH onoewolkt —3 WENEN geheel bew. 4 SPORTWEEK VAN VICTORIE Een rood-zwart geblokt pannen dak wijst de plaats aan, waar het botenhuis van het station Noordwijk van de K.N.Z.H.AJVl. zijn voltooiing nadert en zich gereed maakt om de nieuwe motorreddingboot met lan- ceertractor een onderkomen te bie den. De grote ruimte van het gebouw biedt voldoende plaats om al het ma teriaal, nodig bij de hulpverlening aan schipbreukelingen, doelmatig cp te bergen. Indertijd toen Kurt Carlsen met zijn Flying Enterprise historie maak te werd door 'n industrieel een aan zienlijk geldsbedrag aangeboden, be nevens een botenhuis. Toen koester de men de hoop, om dit botenhuis en de boot in Ncvember in gebruik te kunnen nemen. Met het oog op het najaar en de daarmede gepaard gaande stormen was he. ook wense lijk. In November zal hiervan ech ter niets komen. De Kurt Carlsen staat bij de Gbbr. Taat te Katwijk op stapel en hoewel de spanten al niet meer zichtbaar zijn en de boothoogte al op de juiste maat ;s afgewerkt, zal de afbouw nog wel enige tijd vor deren. De afmetingen van de boot zijn: lengte 10.40 M., grootste breed te 5.15 M. bij een diepte van 1.07 M. Dc Kurt Carlsen" zal uitgerust worden met Vingeel drijfkussens. Voorheen gebruikte men koperen drijftanks, maar deze hebben het be zwaar, dat zij lek kunnen stoten. De boot zal een Perkins dieselmotor heb ben met een vermogen van 4465 p.k. Naast de vaste Hemanning, be staande uit 5 Lot 6 man, kan men 25 schipbreukelingen vervoeren. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. P. Goudi'iaan 95 p., le klas se, J. v. Egmond 97 p., 2e klasse, C. v. d Berg 93 p., 3e klasse. Mej. T. v. Oosten behaalde met 93 het hoogst aantal in de damesklasse. Handbal. Het programma voor de S.V. a.s. Zondag is als volgt: 1.30 dc SV BMSV A; 2.30 Zwa luwen—MSV I. op het MSV-terrein; MSV 3—MSV 2. MSV C moet naar Hillegom voor een ontmoeting tegen Concordia A. Vertrek half twee van het Linden- plein af. Voor 'het vakdiploma Kruidenier slaagde met lof de heer Cor G. Meijer, Rijnstraat 25. OEGSTGEEST Geb.: Arina, d. v. A. van Breda en M. N. van Ee; Jannetje, d. v. G. H. A. van der Schuyt en H. C. Wolkers; wilhelrr.ina G., d. v. J. Brussee en M. C. Schaart; Clazina C., d. v. H. Los en G. Pet; Francisca, d. v. M. F. Kooistra en J- A. Drijfhout; Carla A. M., d. v. H. J. Holleboom en J. van Geffen. Overl.: J. van der Putten, 85 jaar K. Mes, echtg. van K. van der Graaf, 72 jaar. SASSENHEIM Geb.: Carolus Th., z. v. J. H. Juf- fermJans en M. J. Hoogenstraaten; Johannes H., z. v. J. G. Th. Hooger- vorst en M. J. Opzeeland; Hilda S., d. v. M. Bouta en E. C. de Vos; Hen drik W., z. v. H. le Mair en A. K. Vis; Hendricus P., z. v. P. Th, Zoet en Th. H. Verkerk; Jan, z. v. K. S. Eikelenboom en A. van Vliet. Ondertr.: Adrianus J. P- Schrama, 23 jaar en Antonette Lepelaar, 17 jaar te Leiden. Getr.: Andries Wieeherink, 25 jaar te Leiden en Helena M. Germing, 24 jaar. Overl.: Catharina de Vos, wed. van IJsbrand A. Warmerdam. VOORSCHOTEN 40 JAAR KOORZANGER De heer F. van Vliet, Papelaan 9b, herdenkt Zondag 23 November a.s. het feit, dat hij 40 jaar geleden lid werd van het R- K. Zangkoor „St. Caecilia". Om 9 uur zal de Hoogmis tot zijn intentie worden opgedragen. De Nationale Reserve groeit. Gisteravond werd in het gebouw van Chr. Belangen een gecombineerde avond van de gemeente Voorschoten en Steun Wettig Gezag gehouden. Vooraf ging een défilé. De stoet had zich verzameld in het Bur. Vemède- park en bestond uit Reserve Rijks politie, de Drumband van de Natio nale Reserve, gedemobiliseerde mi litairen, het pl. peloton van de Nat. Reserve, de Rijkspolitie en tenslotte de fakkeldragers, een groep Verken- „Er worden tegenwoordig zóveel commissies en comité's opgericht, dat men misschien de verzuchting zal slaken: „Alweer een comité". Maar er kunnen zich gevallen voor doen, die zó belangrijk zijn, dat de belangrijkheid haar afspiegeling moet vinden in een comité van vertegen woordigers uit alle lagen en geeste lijke stromingen van ons volk." On der deze gevallen rekende burge meester jhr mr. F. H. van Kinschot, die deze woorden sprak, ook het Plaatselijk Comité voor het Bevol kingsonderzoek op Tuberculose, dat hij gisteravond in de trouwzaal van het Stadhuis installeerde. We mogen er wel verheugd over zijn, dat de t.b.c.-morbidiLeit in ons land afneemt, r.idus de burgemees ter, maar wanneer we zien, dat er jaarlijks nog 15.000 nieuwe t.b.c.- gevallen in Nederland ontdekt wor den, is het zeer zeker nodig alle krachten in te spannen om dit aan tal te verminderen. Het bevolkings onderzoek is hiertoe een belangrijk middel, want hierdoor is het mo gelijk de afwijkingen reeds in het beginstadium te constateren. De Leidse bevolking moet dit beseffen en de gelegenheid zich te laten on derzoeken met beide handen aangrij pen. Helaas laat men zich nog al te vaak leiden door een onberedeneerd gevoel van angst Juist daarom heeft dit comité een belangrijke taak. want de leden zullen in hun kringen de bevolking er van moeten overtuigen, dat het onderzoek van groot nut is. Wanneer een belangrijke groep der bevolking zich afzijdig houdt, mist het onderzoek zijn doel. In verband met de hoge verpleeg- prijzen in de sanatoria beval de bur gemeester het werk van de stichting Nederlandse Sanatorium 'Verzeke ring van harte aan. Misschien wel dè methode. Nadat het comité met deze toe spraak geïnstalleerc was, luisterde men naar dr. J. E. Zweers, direc teur van het Consultatiebureau aan de Rijnsburger weg, die het bevol kingsonderzoek een waardevolle aan- de heer Menken als vice-voorzitter en de heer E. U. Moens als pen ningmeester. Als overige leden wer den aangewezen: N. Langezaal, mevr. N KeyStuurman, A J. Hiestand, J. C. J. Lambermont, T. J. G. Jan sen, H. Th. la Rivière, J. de Wit en M. Geyer. Er was veel belangstelling van ouders en kennissen voor de onder- l linge wedstrijden van Victorie en het werd een gezellige avond. De prijs- j winnaressen zjjn de volgende: I Meisjes le graad' le prijs Mieke J G. Jansen, dr. J. W. Postma. Bo-"Laken 33% P-, 2. Els Laken 30, 2e vendien nog d ie nader aan te wijzèn Ellie Mank'30 2de graad: 1ste Mien- vertegenwoordigers van de vakbe- J tje de Roo 32, 2de Aafje v. d. Mey weging, de vrouwen organisaties en 29 3de graad: iste Thea Stok- het onderwijs. In totaal dus 15 per sonen. Drie werkcomité's. Wethouder Menken zet'e uiteen keman 31, 2de Trees van der Klauw 27 Adspiranten: le graad: 1ste Li- dwine Laken' 41, 2e Ris Rijsdam 37. 2de graad, 1ste Rietje Korree 34 2e Nellie Lagerberg 34, 3e graad, 1ste wat de taak van dit bestuur zal zijn i Annie van 't Hooff 33, 2e Lissette en voegde er aan toe, dat de overige leden van het comité onderverdeeld zullen worden in drie werkcomité's resp. voor de ieugd, de volwassenen en de ouden van dagen. De admini stratie zal gevestigd worden in het gebouw van de G.G.D. aan de Mare. Er zal een werk-systeem opgebouwd worden van wijken, blokken en straten. R. Remmelts, Univ. Gezondheidszorg: prof. dr. J. E. Dinger, Kon. Mq. Bev. Geneesk.: J. de Bruyne en Th. J. G. Jansen, KAB.: E. Prins, N.V.V.: N. Langezaal, C.N.V.: J. van Sittert, Kon. Ned. Middenstandsbond: J. A. C. Kips, Kath. Middenst.: J. C. J. Lambermont, Chr Middenst.: J. Nag- tegaal, Leidse V ;r. van Industr.: ir. K. Bouman, Mij. voor Nijv. en Han del: mr. W. de Clercq, Ned. Ver. v. Huisvrouwen: mevr N. Key—Stuur man, Chr. Vrouwenbond: mevr. S. Dregmans—van Katwijik, Vrouwen bond P. v. d. A.: mevr. E. J. Onvlee —Brugman, Kath Vrouwenbeweging: mej. M. R. J. Niemer, Vrouwenbond V.V.D.: mevr. A. GeertsemaSchoo- nenberg, Ver. voor Vrouwenbelan- gen, enz.: mevr. W. H. van Dam Nederhoed, Ver. van Acad. Vrouwen: mej. Verbrugge, Vrouwenbond N.V. V.: mevr. G. FrèrejeanMontjjn, Ned. Vrouwenbeweging: mevr. B. van Pijlen, Centr. Ouderraad: A. J. Hie stand, R.K. Schjolbestuur: J. A. L. van Oudenhoven, gesticht ,De Voor- zienigheid: J. Th. Hermans, Chr. 'winst in de t.b.c.-oestrijding noemde. Onderwijs: dr. A. J. Sneep, Ger. On- Misschien is dit wel dè methode om derwijs: J. Overduin, Chr. Lyceum: Plaatselijk comité. Het plaatselijk comité bestaat uit 70 personen als vertegenwoordigers van kerken, organisaties, e.d.: Groe ne Kruis: mej. dr. C. Hovens Greve en C .G. J. van Alphen, Wit-Gele Kruis: M Geyer en mevr. H. J. Lin- denhoff-Hop, Oranje Groen*3 Kruis: H A. Mulder, Tuberculose-bestrij- ding: mevr. E. R. Meijervan Tijn, Kath. Gezins org: mevr. A. J. Creyghtonvan Woerkom, Interk. Gezinszorg: J. Wessei, St. Elis.-Zie- kenhuis: dr. J A. Tolenaar, Diacones- senhuis: dr. J. J. de Jong, Alg. Zie kenfonds: H. Th. la Rivière, Zieken-TT TT fonds Boerhaave: H. C. Smit, Leids van Leeuwen; Hendnk zn van Onderlinge Ziekenfonds: J. J. Re- C. P. Gasman en J. H. M Zandvliet geer, Int. Praev. Geneesk.: prof. dr. Burgerlijke Stand Geboren: Marie Thérèse, dr. van Rasser en N. S. Q. van Nieuw koop; Marion Claudia, dr van J. H. Pellenkoft en G. S Zuiderduin; Geertruida, dr van P. Voorwinden t.b.c. onder de knie te krijgen. Dr. Zweers weidde uit over de ver schillende verschijningsvormen van de t.b.c. en over de angst van som mige mensen, die onbewust voelen, dat zij ziek zijn. Het comité heeft een moeilijke taak op zich genomen en zal hard moeten werken, vooral ten opzichte van de nlet-willende personen. De aanhou der echter zal winnen en aan de op komst van de bevolking zullen we volgend jaar kunnen zien hoe dit comité gewerkt heeft. Spr. zou niet tevreden zijn met een percentage be neden de 9.0 pet. van de bevolking. Het onderzoek zal in September 1953 beginnen; het comité heeft dus tien maanden tijd voor de voorberei dingen. Het doorlichten van de ge hele Leidse bevolking zal ongeveer een jaar duren. Stichtingsbestuur. Wethouder St. Menken, die deze bijeenkomst leidde, ga" enige orga nisatorische toelichtingen. Er is een Stichting Fotu Leiden opgericht voor het district Leiden en omgeving. In dit stichtingsbestuur een for mele aangelegenheid dienen tien Leidenaars zitting te nemen, waar van er reeds twee zijn aangewezen: dr. D. L. Kedde, Instrumentmakers- school: C. C. Vlam, Meisjesvakschool: mevr. M. Buurman- -den Hollander, R.K. Meisjesvakschool: F. A. M. Gründemann, dekei aat Leiden R.K. Kerk: deken A. II. J M. Homulle en kapelaan L. M. Sluys, Herv. Ge meente: dr. P. M. de Planque en ds. J. de Wit, Geref. Kerk: dr. H. J. Westerink, Humanistische Ver.: H. Zunderman, Alg. Bond voor Ouden van Dagen: W. Verra, „Sint Adel- bert": J. A. M. Molkenboer, Broe derschap van Notarissen: J. C. van Eek, Evang. Luth. Gemeente: mej. dr. C. Hovens Greve, Sociale Raad: J J. Planjer en mr, H. J. van Daal, G.G.D.: J, W. Postma en W. C. van Zwieten, bovendien; mr. P. E. Briët en E. H. Moens. Bestuur van het comité. Uit dit comité is een bestuur sa mengesteld als volgt: St. Menken, voorz.; prof. dr. R. Remmelts, vice- voorzitter; G. van Zwieten, eerste se cretaris; W. C. van Zwieten, tweede secretaris; E. H. Moens, eerste pen ningmeester; een vertegenwoordiger van de ziekenfondsen, tweede pen ningmeester; mecj. dr. C. Hovens Greve, M. Geyer, mevr. E. R. Meijer van Tijn, dr. J. J. de Jong, dr. Th. Jeannette dr van A. van der Meij en N. M. Wallenburg; Gerard Frede rick zn van C. J. F. Böttcher en F. Dekker; Louise Theresia, dr van J. J. van Buuren en M. Fuchs; Cornelis Robert George, zn van J. P. H. Hqo- gervorst en A. Bernard; Marijke, dr van L. Th. Kurpershoek en A Boter Overleden: J. Fakkel, wedn 81 jr; A. Brouwer, man, 74 jr; M. C. Snij ders, man 72 jr; J. H. A Sunderman, huisyr. van Visser 66 jr. Gehuwd: L. J. M. Kuypers en A. M. H. Driessen; C. van der Nat en J. A. Breddels; A. Brouwer en C. Eradus; A, W. Verkerk en D. Boom; C. van Berge Henegouwen en L. de Wolf. Smittenaar 32. Dames: 1ste graad: 1ste Annie Kop 32 2de Leny Laken 31%, 2de Corry Owel 31%. 2d^ graad: 1ste Johanna Lemmerman 30%, 2de Rie Fuchs 30. De prijzen zullen Zondagavond op de feestavond in Oen Burcht worden uitgereikt. Na afloop van de wedstrijden werd er door de aanwezigen een partijtje volley-bal gespeeld, waaraan ook de heren deelnar- n.. Woensdagmidap is er bij de kleu tertjes een openbare les geweest met kleine wedstrijden. Het slot van deze sportweek ip de grote feest avond. waar ook alle ouders var de leden verwacht worden. Plaatsbe spreken om 11 uur Zondag aan Den Burcht. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verdwenen vrouw", 18 jaar. Lido: „De tante van CCharley", alle leeftijden. Luxor: „Anna", volwassenen. Trianon: „Don Camillo", alle leef tijden. Rex: „Voor wie de klok luidt", volwassenen. Kath. Werkgevers, kring Leiden In het Casino te Noordwijk hield j reserve-vorming. Het grote verschil de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, in de tpestand vóór en na de oorlog kring Leiden, een vergadering, die werd aangestipt e de z.i. verkeerde door vele leden en belangstellenden, I financiële politiek van het vorige ka- vooral uit Noordwijk en de Bollen-[binet ontkwam niet aan de critiek streek, werd bijgewoond. Dat de J van drs. Goldschmidt. De eigen fi- vveg van Leiden naar Noordwijk in-nanciering zowel als de kans om van derdaad zeer slecht is, zoals onlangs x in de Gemeenteraad werd opger merkt, bleek wel duidelijk uit de af wezigheid van vele Leidse leden. Bij de aanvang gaf mr. Minderop, secretaris van het bureau in Den Haag. een interessant overzicht van enige zeer actuele vraagstukken, die de A.K.W.V momenteel onder han den heeft. Spr. vroeg hierover de mening van de leden. Vele moeilijkheden Daarna kwam drs. H. O. Gold schmidt aan het woord over „De fi nanciering van het familiebedrijf" Hij verdeelde de kapitaalbehoefte van het bedrijf in drie soorten: per manent, langdurig en kort kapitaal, naar gelang de bestemming voor ge bouwen, machines en kortere be hoeften. Over het algemeen ondervindt het familie-bedrijf moeilijkheden bij het verkrijgen van kapitaal, zowel door haar juridische vorm als door de be perkte grootte van de onderneming een middelgroot een groot bedrijf te maken, achtte spr. uitgesloten. Het betoog van drs. Goldschmidt kon dan ook weinig optimistisch zijn. Als enkele middelen om de zaak op peil te houden, noemde hij de kapi taalsbehoefte zo 'klein mogelijk hou den door een juiste voorraad-politiek, het debiteuren-saldo eveneens zo klein mogelijk te houden en een be tere efficiency in het bedrijf. Geanimeerde discussie Op dit interessante en zeer leven dig voorgedragen betoog volgde een geanimeerde discussie, waarbij de successie-rechten, de socialisatie, het werktuigen-crediet e.d. problemen onder de loupe genomen werden. Rector L. P. M. Vester, die later op de avond ter vergadering verscheen, vond nog gelegenheid om de leden met -een vijf-minuten-injectie „uit het aardse slijk te heffen", zoals de voorzitter, de heer J. A. E. Aalders, in zijn dankwoord opmerkte. Tenslotte sprak de heer Minderop nog een propagandistisch woord, het Als twee wegen, die tot een oplos- waarin hij de vele voordelen van sing kunnen leiden, noemde spr. het lidmaatschap van de A.K.W.V. aantrekken van familie-geld en de schetste.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2