3)e ftzidóeSou/fca/rtt CLEMENTIS EN SLANSKY STAAN TE PRAAG TERECHT Luchtlijnen over de Pool V,N+ besluiten tot commissie van onderzoek Eisenhower begint aan zijn kabinet Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WIJDAG 21 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG V No. 12746 De bekentenissen zijn weer best Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De evolutie naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie li. |N ons vorig artikel zageni wij, dat de evolutie van het maatschappe lijk leven onweerstaanbaar naar de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie wees. Aan de hand van enkele so ciaal-economische wetten zullen wij dit concretiseren. In ons land maakt men als regel een onderscheid tus sen de behandeling van sociale en economische aangelegenheden. Bij de diverse sociale vraagstukken wa ren de organisaties van werkgevers en werknemers ingeschakeld met een bepaalde, voornamelijk adviserende taak. Hetzelfde valt te constateren bij de uitvoering van de sociale ver zekering. Aalberse vormde toen hij minister werd de Hoge Raad van Arbeid (1919), welke de functie verkreeg van algemeen adviescollege voor de regering in sociale aangele genheden. In deze Hoge Raad van Arbeid hadden naast de deskundigen en hoge ambtenaren de vertegen woordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties een plaats. Het duurde tot 1932 toen er een pen dant werd geschapen voor economi sche aangelegenheden, n.l. de Econo mische Raad. Oorspronkelijk kon men geen arbeiders-vertegenwoordi gers in deze Economische Raad vin den. Dit duurde tot enige jaren voor de oorlog. Deze Economische Raad accentueerde de snelle ontwikkeling van de staatstaak. Vóór de depressie van de dertiger jaren had de overheid zich slechts in geringe mate met het economische leven (behoeven) te be moeien. De hevige crisis welke in het begin van de dertiger jaren ook ons land teisterde, deed de nood zaak ontstaan van een uitgebreide overheidsbemoeiing met het bedrijfs leven. In 1935 werd een zeer belangrijke wet door de Staten-Generaal aange nomen n.l. de Wet op de verbindend en onverbindendverklaring van on dernemersovereenkomsten. Deze wet gaf de mogelijkheid waarvan slechts sporadisch gebruik is ge maakt om kartelovereenkomsten tussen enkele ondernemers bij een besluit van de Minister voor alle on dernemers die buiten de kartelover eenkomst bleven, doch wel tot de zelfde bedrijfstak behoorden, binden de kracht te geven. Doch ook het tegenovergestelde kon gebeuren: dat kartelovereenkomsten ongeldig wer den verklaard. Bij een wet van 1937 werd bepaald dat ook collectieve ar beidsovereenkomsten zowel algemeen verbindend als onverbindend ver klaard konden worden. Deze beide wetten zijn van zeer grote betekenis geweest voor de onL wikkeling voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Men ziet immers dat bij deze wetten zowel particu liere groepsregelingen van sociaal als van economisch karakter in de pu bliekrechtelijke sfeer worden ge bracht. TVTADAT de socialisten aanvankelijk de bedrijfsorganisatie hadden af gewezen als in strijd met de weg naar hun maatschappelijk ideaal, hebben zij later ingezien dat hun ideaal voorlopig in Nederland niet voor verwezenlijking in aanmerking komt. De Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie wordt door velen van hen nog steeds gezien als de weg naar de socialisatie. Dit is in strijd met de opvatting van de Katholieken en Protestanten. De katholieke opvat ting vindt tevens zijn grote steun in de encycliek „Quadragesimo Anno" van 1931. Deze encycliek gaf geen juridisch schema voor de bedrijfsor ganisatie, doch wel geestelijke begin selen. Zo ziet men in het maatschap pelijk leven de werkgevers en werk nemers vooral in ons land steeds meer tot elkaar komen. Mede door de diverse colleges en so ciale wettelijke voorzieningen leren de werkgevers en werknemers el kaar steeds beter kennen en waar deren. IN de oorlogsjaren is op aandrang van de bezetter een soort bedrijfs organisatie ingesteld, welke niet in overeenstemming was met de ont wikkeling, zoals deze voor ons land hierboven beschreven werd. Het was meer een stelsel, dat de bezetter wel gevallig moest zijn. Deze z.g. Organi satie-Woltersom met zijn vele be drijfsgroepen enz. was adviescollege voor de overheid, niet opgebouwd uit de vrije organisaties, zonder ar beiders en zonder de sociale sector en had een publiekrechtelijk karak ter. De sociale vraagstukken zagen de bezetters meer als taak van de overheid en van een van de over heid afhankelijke vakbeweging. Wel hebben deze organisaties het wezen van een publiekrechtelijke regeling van het bedrijfsleven meer naar vo ren gebracht, zij het dus op een ge deeltelijk verkeerde, gedeeltelijk op een onvoldoende manier. Toen na de bevrijding ons volk weer vrij adem kon halen, werd de historische lijn van voor de oorlog v/eer spoedig voortgezet. Met voort varendheid zij het niet altijd even gelukkig werd aan de verwezen lijking van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie gewerkt. Direct na de bevrijding is in 1945 door Minister Wijffels bij Koninklijk Besluit reeds een bedrijfsorganisatie in het mijnbedrijf ingevoerd. Dit Mijnstatuut stelde naast een orgaan Zij bekennen alles wat men wil Trotzkyïsme, Titoïsme en zelfs Zionisme Onverwacht is in Praag het grote proces begonnen tegen de oud-minister van Buitenlandse Zaken Wladimir Clementis, de ex-secretaris-generaal van de communistische partij Rudolf Slansky, de gewezen partij-secretaris te Brno, Rudolf Sling en elf anderen. Zij werden reeds vorig jaar tijdens ds grote zuivering gearresteerd. In de lange acte van beschuldiging (de voor lezing nam verscheidene uren in beslag) zijn zij aangeklaagd wegens: 'Trotzkyïsme, Titoïsme, facisme, kapitalisme, spionnage, sabotage, poging tot moord, zionisme (van elf van de veertien verdachten werd erbij gezegd, dat zij Joden waren) en nog vele andere feiten. Een radio-uitzending van het pro ces moest ontijdig worden gestaakt, omdat Otto Sling (een gewezen Su- deten-Duitser) aanvankelijk niet in Tsjechisch antwoordde op de vraag, of hij zich schuldig achtte. Maar dit proces had nog een mar kante trek: Voor het eerst sedert de communistische staatsgreep in 1948 werd (in de acte van beschuldiging, cud president Benesj bestempe7d als „een betaalde verrader van he; Wes telijk imperialisme". Het rode regiem had zich tot dusver onthouden v:.n aantijgingen aan de nagedachtenis van deze mede-grondlegger var. de Tsjechoslo waakse staat. Benesj" naam werd genoemd in de aanklacht tegen Clementis. dié in de oorlog eveneens in Londen vertoef- Clementis werd er van beschul digd, diplomaten in het bu'tenland te hebben benoemd, die het huidige regiem vijandig gezind waren. Bijzonder lang was de aanklacht tegen Slansky. Hij zou al in 1944 voor de „Amerikaanse geheime dienst" voor de gehele bedrijfstak de Mijn- industrieraad tevens organen voor medezeggenschap van de werknemers in de ondernemingen in. Van zeer grote betekenis voor de ontwikkeling van de gedachte van bedrijfsorganisatie is de oprichting en werking van de Stichting voor de Arbeid geweest. In dit orgaan na men de afgevaardigden van de drie arbeidersvakcentralen en die van de drie werkgeversvakcentralen zitting. Er ontstond een nauwe samenwer king. De opzet was voornamelijk so ciaal gedacht, doch heeft zich. ook op economisch terrein verbreed. Het sociale en economische zijn veelal niet te scheiden; dit inzicht wint steeds meer veld. Minister Vos heeft kort na de oorlog zijn Voorontwerp van wet op de bedrijfschappen ge publiceerd. Dit voorontwerp zag de bedrijfsorganisatie te veel als een verlengstuk van de overheid. Van katholieke zijde werd kort daarop een „Proeve van een ontwerp van wet op de bedrijfschappen van den Sociaal-Economische Raad" gepu bliceerd. Daarin werd het accent van de overheid naar het bedrijfsleven verlegd. Minister Huismans richtte in 1947 een commissie op onder leiding van de Tilburgse Hoogleraar Van de Ven, welke tot taak had een synthese te vormen tussen het Voorontwerp van Vos en de „Proeve" van katholieke zijde. Het advies van deze commis- heeft gediend als basis van de Wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, zoals Minister van den Brink deze in 1950 door de Sta ten-Generaal zag aannemen. hebben gewerkt. Hij zou samenge zworen hebben met Gottwald's art sen, „om het leven van de president te verkorten, met het doel langs deze weg het land in het kamp var Tito te brengen". Hij zou zich schuldig gem aak c hebben aan economische sf,ionrage. Hij zou een groep fascis ten om zich verzameld hebben Hij zou een Tsjechisch partij functional is hebben vermoord, en nog veel meer. Slansky bekent alles En Slansky, eens bekend om zyn welsprekendheid als partijredenaar, erkende dit alles op een monotone dreun. Hij begon zelfs te zeggen, dat hij „alles, alles, alles'' zou bekennen, en dat hij zijn medeverdachten daar bij niet zou sparen. „Ik heb" aJdus Slansky's stem via radio Praag, „gro te misdaden tegen het Tsjechische volk begaan, en daarom sta ik hier terecht voor het volk en de gehe-e wereld". En de_ man, die eens Stalin's ver trouweling was, vervolgde: „Ik ben altijd een vijand van de communis tische partij geweest, en ik heb een samenzwering op touw gezet om verdeeldheid in de partij te brengen. Ik ben iemand met twee politieke gezichten. In werkelijkheid ben ik nooit communist geweest". Vandaag gaat het proces verder Gezien de aanklacht kunnen ver scheidene doodvonnissen worden verwacht. ZILLIACUS: „AL TE POTSIERLIJK" Slansky verklaarde o.a. spionnago- inlichtingen te hebben verstrekt aan het voormalige socialistische Engelse Lagerhuislid Zilliacus, die een Brits- Amerikaanse agent van de geheim^ dienst zou zijn geweest. Hij had met hem gesproken over een herstel van het kapitalisme in Tsjecho-Slowakije, hetgeen in de zomer van 1948, toen Zilliacus Praag bezocht en Slansky op het hoofdkwartier van de Tsje- cho-Slowaakse communistische par tij sprak, was geschied. Zilliacus barstte Donderdag in la chen uit, toen hij op de hoogte wei'd gesteld van de mededelingen van radio-Praag over Slansky's „beken tenissen". „Dit is te potsierlijk om ook maar iets over te zeggen", verklaarde hij. ,En het is ongelooflijk dat dergelij ke beweringen zijn geuit" Over zijn z.g. Brits-Amerikaans agentschap zeide Zilliacus: „Op het tijdstip waarop ik dat alles zou heb ben gedaan, was mij in feite vergun ning geweigerd de Verenigde Staten mogen binnenkomen en was ik uit de Britse socialistische partij ge zet, omdat men beweerde, dat ik op buitenlands politiek gebied de Kom- informpolitiek zou zijn toegedaan". Zilliacus besloot zijn commentaar te nemen, dat al deze onzin uit Praag afkomstig is. Iedereen, die op de hoogte is met het gevoel voor hu mor en het gezonde verstand van de Tsjechen, zal moeite hebben om dit te geloven". ZIONISME, EEN NIEUWE MISDAAD Het feit, dat de beklaagden, be halve van Trotzkyisme, Titoisme, hoogverraad en spionnage, ook van „Zionisme" beticht worden, wordt m diplomatieke kringen te Londen ais opzienbarend beschouwd. Tot dus verre is bij processen tegen commu nistische leiders in de Oost-Europese staten nog nooit Zionisme ten laste gd. In het begin van de jaren twintig heeft Stalin weliswaar deze beweging veroordeeld, doch sinds dien is er in het openbaar geen cri- tiek op het Zionisme geleverd. Men vraagt zich in Londense di plomatieke kringen af, of met dit proces een krachtiger politiek t"gcn het Zionisme en de Joden in de com munistische landen zal worden in geleid. Inzake het Zuid-Afrikaanse rassenvraagstuk De speciale politieke commissie der Verenigde Naties heeft met 45 tegen 6 stemmen, bij 8 onthoudingen bet Zuidafrikaanse standpunt, dat de V. N. niet bevoegd zijn de apartheids politiek van Zuid-Afrika te bespre ken, verworpen en met 35 tegen 8 stemmen bij 16' onthoudingen een voorstel goedgekeurd, om een com missie voor het verzamelen van fei ten te benoemen. Deze zou het ras senvraagstuk in Zuid-Afrika in het licht van de doeleinden en beginselen van het Handvest moeten bestuderen. De landen, die vóór de Zuidafri kaanse motie stemden waren Austra lië, België, Frankrijk, Luxemburg, Zuid-Afrika en Engeland. De ont houders waren: Argentinië, de Domi nicaanse republiek, Griekenland, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Peru, Tur kije en Venezuela. De tegenstemmers in de tweede ronde waren, Denemarken, IJsland, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwe gen, Peru, Zweden en ZuidAfrika. Tot de onthouders behoorden Aus tralië, België, Canada, China, Frank rijk, Griekenland, Luxemburg, Nica ragua, Turkije, Engeland en de V. S. Met 36 tegen 7 stemmen en 15 ont houdingen nodigde de commissie de regering van Zuid-Afrika uit, haar volle medewerking te verlenen aan de commissie en verzocht zij de se cretaris-generaal, de commissie het nodige personeel en de vereiste faci liteiten te verschaffen. Voorts besloot de commissie met 32 stemmen tegen 7 en 18 onthou dingen, het vraagstuk van de apart heid op de agenda van de volgende zitting der Algemene Vergadering te handhaven. Ten slotte werd de resolutie in haar geheel aangenomen met 35 stemmen voor, 2 tegen (Peru Commissie wordt niet toegelaten. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Vrijdag in kringen der Verenig de Naties vernomen, dat de Zuid- Afrikaanse regering de commissie van- de Verenigde Naties niet in Zuid en/of Zuid-West-Afrika zal toelaten. De Zuid-Afrikaanse regering zal elke poging der Verenigde Naties, om de toestand op rassengebied in Zuid- Afrika te onderzoeken, beschouwen als* een onwettige inmenging in haar binnenlandse aangelegenheden. UITWISSELING VAN ATOOM GEHEIMEN. Premier Churchill heeft Woens dag in het Lagerhuis te kennen ge geven, dat Engeland de V.S. zal vragen, hun geheimen betreffende de waterstofbom uit te wisselen te gen gegevens over de Britse atoom- proeven in Australië. CAR ro De eerste passagicrsvlucht van Callifornië naar Europa via de Noord pool en Groenland is met succes vol bracht, zelfs in een kortere tijdsduur dan aanvankelijk werd verwacht. Het is, zoals reeds gemeld, de „Arild Viking" van de „Scandinavian Air lines System", die om 21.47 uur gis teravond neerstreek op het Kopen- haagse vliegveld Kastrup, waar de 24 passagiers en de 10 bemaningsle- den een enthousiast welkom wachtte. Een half uur lang moest het toe stel boven Kastrup blijven cirkelen, omdat, de lage bewolking een lan ding. niet goed mogelijk maakte. De honderden toeschouwers vreesden al dat tie Douglas naar Noorwegen of Zweden zou moeten worden doorge zonden, doch ten slotte werd toch toestemming tot landen gegeven. Minder dan den dag heeft de ruim 10.000 km lange tocht via Canada en de Amerikaanse luchtbasis Thule op Groenland, gevergd. Om 14.35 gister middag had het toestel, dat zich toen na de Noordpool te zijn overgevlo gen, boven de Oostkust van Groen land bevond, het eerste radiocontact met Kastrup. Gezagvoerder Jensen verwachtte toen al, dat hij door de gunstige wind twee uur eerder zou aankomen. De route over de Pool is belanrijk korter en men heeft een beter zicht dan op de Oceaan-route. Dr. J. G. M. DELFGAAUW. 1 als volgt: „Het is moeilijk om aan Zuid-Afrika) en 22 onthoudingen. 33 SiveeCingen in één g.emeente John Foster Dulles aan buitenlandse zaken Generaal Eisenhower heeft heden zijn eerste drie ministers benoemd: John Foster Dulles voor Buitenlandse Zaken, Charles Wilson, president van de General Motors, voor Defensie, en gouverneur Douglas McKay voor Binnen landse Zaken. Door Dulles tot minister van Binnenlandse Zaken te benoemen, heeft Eisenhower een man uitgekozen, die de afgelopen tien jaar een be langrijke republikeinse stem heeft gehad in het kapittel van de Amerikaan se twee-partijpolitiek. Onder Truman was Dulles republikeins adviseur voor Buitenlandse Zaken en „architect" van het Japanse vredesverdrag.. Senator Taft had Eisenhower geadviseerd, een industrieel aan Defensie te benoe men, maar de nieuwe president wees niet één van de drie personen aan, die hem door Taft waren aanbevolen. 2. Het tot stand brengen van een Verenigd Europa. 3. Het toepassen van het stelsel van gemeenschappelijke veiligheid, om tegenstand te bieden aan Russische vreesaanjagingspogingen en commu nistische infiltratie. 4. Het beëindigen van de „negatie ve onvruchtbare en immorele poli tiek van het tegenhouden van het communisme, waardoor talloze men selijke wezens aan tirannie en een goddeloos terrorisme worden prijsge. geven". 5. Het beëindigen van „de ver waarlozing van het Verre Oosten". 6. Het verwerpen van „alle in ge heime overeenkomsten, zoals die van Jalta, aangegane verplichtingen, wel ke neerkomen op hulp aan de com munistische slavernijmethoden". 7. Steun aan de Verenigde Naties, de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie en andere regionale veilig heidsverdragen,. 8. Beperking van de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland en aanpassing hiervan aan het Ameri kaanse economische vermogen. 9. Uitbreiding van de wereldhandel en het opheffen van hinderpalen voor een vrije handel. De gemeente Someren (Noord-Brabant), telt onder haar ongeveer 8000 inwoners 33 tweelingen In het Kleuter bureau van het Wit-Gele Kruis te Someren, waar de zusters uit het missiehuis „H. Antonius" te Asten (N.-Br.) onder leiding \an Dr. Tegelaar uit Helmond hun verdienstelijk werk verrichten, werden de tweelin gen gefotografeerd. ACHESONS OPVOLGER. John Foster Dulles is 64 jaar. Hij diende reeds onder drie presidenten: Wilson, Roosevelt en Truman. Em voor de republikeinse partijconven tie van Juli jl. stelde hij een program voor de buitenlandse politiek op, dat zowel Eisenhower als Taft kon bevre digen. Toen hij bekendmaakte, dat hij ztfn benoeming aanvaardde, zei Dulles: „Generaal Eisenhower is een groot leider. Hij wenst voor onze natie een rechtvaardige en duurzame vrede. Het verheugt mij aan deze zaak mijn beste krachten te mogen geven". De 62-jarige Charles Wilsom, die al van 1941 af president van de Gene ral Motors is, is heel zijn leven repu blikein geweest. Hij is een kampioen voor de onderwijsvrijheid. Evenals Eisenhower speelt hij in zijn vrije tijd het liefst golf. In 1951 was hij waarschijnlijk de hoogst betaalde man in de V.S.: salaris en tantièmes ruim 2,2 millioen gulden. Minister McKay (59) had een veel bewogen carrière achter de rug, toen hij in 1948 gouverneur van Oregon werd. Hij was achtereenvolgens krantenjongen, kantoorbediende, autoverkoper, eerste luitenant in het leger (in de eerste wereldoorlog) en in 1927 vestigde hij een eigen auto handel in Salem (Oregon). De eerste reactie in Amerikaanse Congreskringem op de drie benoemin gen was zeer gunstig. DULLES' PROGRAMMA. Waarnemers te New York z(jn van mening, dat het verkiezingspro gramma der republiekeinse partij, dat hoofdzakelijk door John Foster Dull,es werd opgesteld, een ongewoon nauwkeurige gids vormt voor de politiek, welke van de nieuwe Ame rikaanse minister van buitenlandse zakem te verwachten valt. 1. Het sluiten van een eervolle en rechtvaardige vrede. TREINONGELUK IN SPANJE. De sneltrein van Madrid naar Se- villa is gisteren 300 kilometer bui ten de Spaanse hoofdstad veronge lukt. Op zijn minst 10 Spanjaarden) zijn gedood en 100 gewond. Vier wa gons van de trein ontspoorden bij het station Valdollano als gevolg van een railbreuk. JlmieUje Uit een kleine vonk zijn vaak grote branden ontstaan.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1