S)e CekAóeSotvfccmt Onoverzichtelijke situatie in Indonesië De weg terug Debat over Europees leger uitgesteld 5)e „ff auitud" watdt fregxaiMt Mill Eisenhower overlegde met Truman Trumans laatste rapport Moskou wil weer eens praten De Saarkwestie in de Bondsdag VOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12744 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De evolutie naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie i. ZANDER veel belangstelling van de zijde van de politieke- en so ciale organisaties en van een groot deel van het publiek zowel werk gevers als werknemers is nu ruim twee jaar geleden de Wet op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie door de Staten-Generaal aangeno men. Ondanks de grondige voorberei ding werden door de Tweede Kamer niet minder dan 70 amendementen op het Wetsvoorstel ingediend. Op 12 October 1949 aanvaardde de Tweede Kamer het ontwerp met 55 stemmen (Katholieke Volkspartij, Partij van de Arbeid en een stem van de Christelijk Historische Unie) tegen 35. De Eerste Kamer aan vaardde het ontwerp op 25 Januari 1950, met 30 stemmen (Katholieke Volkspartij, Partij van de Arbeid en een stem van de Anti-Revolutionai ren) tegen 11. Daarmee werd een lange evolutie voorlopig afgesloten. Dat wil zeg gen: de diverse lichamen van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie zouden daarna moeten worden ingesteld en moeten tonen dat zij de geest van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie verstonden. Eén lichaam werd tegelijk en door de aanneming van de Wet door de Staten-Generaal ingesteld, n.l. het top-orgaan voor de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, de Soci aal-Economische Raad. Dit orgaan werkt nu reeds ruim twee jaar. Waaruit dat werken o.a. heeft be staan, zullen wij in een van de vol gende artikelen overzien. WIL ,MEN HET WEZEN en het doel van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie doorschouwen, dan is het noodzakelijk te bedenken welke ontwikkeling er aan vooraf is gegaan, De Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie is immers niet een stelsel dat plotseling in een volko men onvoorbereide maatschappij is geplant. Integendeel: het is een noodzakelijke consequentie van de ontwikkeling van het maatschappe lijk leven gedurende de laatste halve eeuw. Men kan deze ontwikkeling zelfs nog verder terugvoeren dan tot 1900, n.l. tot spoedig na 1800, na de Franse Revolutie. Doch vooral gedu rende de laatste halve eeuw ziet men een ontwikkeling in het maatschap pelijk zeiven, welke onmiskenbaar wijst naar de beide wezenseigen schappen van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, Deze zijn staat- rechtelijk: democratisering van het bedrijfsleven en economisch: gebon den economie. Des te dichter wij in deze eeuw tot het jaar 1950 naderden, des te dui delijker deze beide eigenschappen zich in allerlei maatschappelijke verschijnselen manifesteerden. Het is vooral Veraarts verdienste hierop reeds vroeg gewezen te hebben. DE FRANSE REVOLUTIE heeft getracht de gebondenheid op economisch gebied te vernietigen. In 1791 werden de gilden in Frankrijk opgeheven. Het individualisme kon daarna vrij tot ontwikkeling komen. Men stond toen aan de vooravond van de bloei van het liberalisme. Doch reeds spoedig ontstond er een reactie tegen dit individualisme; er waren geleerden die de organische staats- en maatschappijbeschouwing ontwikkelden. Het zijn de romanti ci in de sociale filosofie. Zij zien de gemeenschappen niet als samenge bundelde individuen zoals de toenmalige liberalen dit meenden doch als zelfstandige levenseen heden. Zij leggen de nadruk op de historisch gegroeide verhoudingen, welke men niet ongestraft kan nege ren. Zo vinden wij reeds bij Adam Müller de opvatting dat er publiek rechtelijke regelingen in het econo misch leven moeten komen. Elke be drijfstak willen deze romantici als een eenheid zien. Ook in Nederland kan men omstreeks het midden van de vorige eeuw reeds dergelijke op vattingen vinden n.l. bij Groen van Prinsterer. /"\OK ENKELE grote katholieken zochten in dezelfde richting, zoals von Ketteler. Zij begrepen te recht dat in het moderne economi sche leven met zijn grootindustrie en intens vervoerwezen de Middel eeuwse gilden-organisaties geen pas sende vorm van een publiekrechte lijk georganiseerd economisch leven meer konden zijn. De gilden hadden immers typisch het karakter van plaatselijke organisaties. In katholieke kring werd deze stroming versneld en geconcretiseerd na de verschijning van „Rerum No varum" (1891). Deze encycliek vroeg redelijke verheffing van en betere materiële bestaansmogelijkheden voor de volksklassen. Pesch noemde het stelsel het corporatisme, hoewel op de beide zojuist genoemde idealen van de encycliek de meeste nadruk gelegd bleef. Steeds meer kreeg de opvatting van samenwerking in christelijke zowel katholieke als protestantse kringen tussen werkgevers ^werk nemers aanhang. In ons la'nd kan men Kuyper, Talma, Nolens en Aal- berse noemen. Vooral na de eerste wereldoorlog' Overste weigert bespreking met sultan Overste Warrouw houdt na zijn machtsgreep op Celebes voet bij stuk. Na- nat hem gisteren was medegedeeld, dat de minister van Defensie, sultan Hamengkoe Boewono van Djokja, en de stafchef van het leger, gen.-maj. Simatoepang, besloten hadden naar Celebes te gaan, liet hij weten dat bij hen niet zal ontvangen, wanneer zij van plan zijn de door hem genomen maatregelen te bespreken. Deze nieuwe ontwikkeling in de hoogst onover zichtelijke situatie in Indonesië heeft de toestand verder verscherpt Deze is des te moeilijker te overzien nu Warrouw op Celebes en de Molukken een aantal arrestaties (w.o. de afgezette kolonel Soebroto) heeft laten verrich ten en de Indonesische regering hierop slechts gereageerd heeft met de korte mededeling, dat zij „alle moeilijkheden volledig zal oplossen, na diep gaand over met president Soekarno". nel Soebroto blijkt gearresteerd te zijn. Warrouw zelf verklaarde heden, Woensdagmorgen (Ind. tijd) aan de pers, dat Soebroto uitlatingen had gedaan, welke er op neer kwamen, dat hij alleen aan vice-president Hatta en de minister van Defensie verantwoording verschuldigd was. Inmiddels worden ook uit' Ambon arrestaties gemeld van verscheidene hoge ambtenaren van het gouverne- ments bureau aldaar. Zij zouden hebben deelgenomen aan de „onder grondse activiteit" van de republiek der Zuid-Molukken." TANKS PATROUILLEREN. In Makassar is de toestand ogen schijnlijk kalm, al is er minder ver keer op straat dan anders. Uit de be richten, welke door de strenge cen suur slechts druppelsgewijs te Dja karta binnenkomen, blijkt, dat in fanterie en tanks door de straten patrouilleren. De militaire politie is evenwel uit het stadsbeeld verdwe nen en haar posten, zo ook alle be langrijke gebouwen zijn door gewo ne troepen bezet. De telefoonverbin dingen, welke Zondagmorgen, na Warrouw's machtsgreep verbroken waren geweest, zijn diezelfde mid dag heropend. De door Warrouw afgezette kolo- werd in ons land en ook elders, de hoofdgedachte van Rerum Novarum in allerlei sociale wetten meer en meer aangetroffen. Naast deze sociale wetten zag men dat de werkgevers en werknemers elkaar vonden in de regeling van de arbeidsverhoudingen, n.l. bij de collectieve arbeidsovereenkomsten. Hierbij werd de inhoud van de ar beidsovereenkomst niet meer tussen een individuele werkgever en indi viduele werknemer gesloten, doch collectief door de vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers geregeld. In christelijk kringen werd dit alles toegejuicht, omdat het de werkgevers en werknemers tot el kaar bracht, niet via veel strijd, doch via overleg en contact. In socialistische kringen (Wibaut) daarentegen werd de collectieve ar beidsovereenkomst meer als een strijdmiddel gezien. Vooral Veraart verdedigde de op vatting dat dit alles wijst naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Hij propageerde reeds ruim 30 jaar geleden een stelsel van bedrijfs organisatie op de grondslag van de collectieve arbeidsovereenkomst, Zijn argumentatie was niet wijsgerig-so- ciologisch, zoals dat bij Pesch e.a. geschiedde, doch vooral realistisch- economisch. Zijn eerste omvangrijke publicatie over de economische be drijfsorganisatie dateren uit de jaren voor en na de eerste wereldoorlog. Veraart kreeg een kans om zijn ideëen te verwezenlijken in de be drijfstak van de typografie. Met taaie volharding heeft hij in de daar opvolgende' jaren gewezen op de evolutie in het maatschappelijk le ven, welke evolutie de bekroning zou moeten ontvangen in de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Dr. J. G. M. DELFGAAUW. Met 308 tegen 282 stemmen keur de het Britse Lagerhuis gisteravond een wetsontwerp goed, waarbij het door de Labour-regering in 1947 ge naaste lange-afstand-wegvervoer weer aan de particuliere eigenaars terugkomt. Met deze stemmenver houding werd nl. een Labour-amen- dement, dat de ontnaastingsvoorstel- len te niet wilde doen, verworpen. Het ontwerp decentraliseert ook de staatsspoorwegen in zes regionale groepen, die elk voor een groot deel autonoom zullen zijn. De spoorwegen zullen wel een groot aantal vracht auto's in dienst mogen houden, doch deze zullen nu moeten concurreren met de particuliere expediteurs. Thans heeft Churchill's conservatie ve regering n^g een wetsontwerp voor de ontnaasting van de staal- en ijzerindustrie in petto. Door de hevige sneeuwval, welke dit jaar ongewoon vroeg is begon nen, zijn momenteel vrijwel alle be langrijke bergpassen in Zwitserland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk, in de grote internationale verbindingen, voor het verkeer gesloten, zo deelt de ANWB mede. Adenauer leed nederlaag in Bondsdag Dr. Adenauer heelt gistermiddag in de West-Duitse Bondsdag de nederlaag geleden bij een poging om tegen de wens van het staatsgerechtshof in de ratificatie van de conventies van Bonn en van het verdrag over het Euro pese leger de volgende week te doen houden. Een twintigtal leden der rege- rings-coalitie was niet bereid dr Adenauer te volgen in zijn argument, dat de ratificatie niet meer mocht worden uitgesteld. Met 179 tegen 166 stem men bij 6 onthoudingen verwierp de Bondsdag een voorstel van de chr.- democratische unie om de beslissende debatten over de verdragen op 26 en 27 November te houden, dezelfde dagen waarop de verdragen door het staatsgerechtshof in Karlsruhe in bet openbaar zullen worden behandeld. De stemming verliep in de uiterste spanning. DE „SCHAPENSPRONG". Daar bij de normale procedure^van handopsteken de president geen dui delijk beeld van de stemverhouding kon krijgen, werd de stemming her haald door middel van de in de Bondsdag gebruikelijke „schapen- sprong". Daarbij verlaten alle afge vaardigden de zaal, om door drie ver schillende deuren weer binnen te ko men. De rij, die door de deur met het opschrift „neen" trok, was deze maal het langst, voor het eerst bij een belangrijke stemming over een voorstel van regeringszijde. Een week geleden had het staats gerechtshof de president van de Bondsdag verzocht de debatten niet te doen samenvallen met de open bare zittingen van dit college, dat zal moeten uitmaken of de verdragen al dan niet in overeenstemming zijn met de Duitse grondwet. Kort ma dit ver. zoek heeft de regering besloten des ondanks te trachten de ratificatie de volgende week te doen houden. Deze poging is thans definitief mislukt en een nieuwe datum is niet vastgesteld. Waarschijnlijk zal de Bondsdag de verdragen thans in de tweede week van December behandelen. In elk ge val wordt verwacht, dat de regerings coalitie zal trachten te voorkomen, dat de beslissing zal worden uitge steld tot het staatsgerecthshof op 15 December zijn uitspraak zal hebben gedaan. In politieke kringen in Bonn is men van oordeel, dat uit de stemming geen conclusies kunnen worden ge trokken met betrekking tot de opvat ting van de Bondsdag betreffende de verdragen zelf. In het Britse Lagerhuis heeft men gisteren een beroep gedaan op Chur chill om Eisenhower te vergezellen op zijn reis naar Korea. De socialist Lewis vond het nodig, dat Churchill met Eisenhower mee zou gaan. Hij vroeg de eerste minister of hij wel wist hoe bezorgd het Britse volk is over Korea. En Churchill antwoordde: „Ik weet in elk geval wel, dat u zeer bezorgd bent over vele dingen die boven uw begrip gaan". ATt- V;- a V WSm Gisteren heeft men een aanvang gemaakt met het begraven van de „Fautus". De eerste dieptebommen zijn ont ploft, teneinde de kleilaag rondom het wrak te laten scheuren. Toen de marine de eerste bom liet ontploffen werd er geen knal gehoord. Het geluid bleek geheel te worden gesmoord door de waterlaag. Men zag een enorme massa water en slijk boven de waterspiegel oprijzen, een soort uitgespreide parachute, van naar schatting 15 tot 18 meter hoogte, die secondenlang bleef hangen. Tijdens de ontploffing cirkelde een marine vliegtuig rondom de plek, waar de „watcrparapluie" werd opgestoken. Het moment van de ontploffing. Een boei (links) markeert de plek, waar het wrak moet liggen. Het marinevliegtuig cirkelt rond. Een glimlach kon er niet vanaf Gisteren hebben de nieuw-gekozen president Eisenhower en de nog in functie zijnde Truman elkaar voor het eerst ontmoet sedert 2 Juni, de dag, waarop Eisenhower uit Europa terugkeerde om aan de verkiezingen deel te nemen. In de maanden, die daartussen lagen, hadden de twee mannen ge durende de bittere verkiezingsstrijd bijna als vijanden tegenover elkaar, gestaan. Nu trokken zij zich terug in het Witte Huis voor een gesprek onder vier ogen, waarvan de enige toegelaten fotograaf later zei: Er heerste in het vertrek een zeer formele sfeer. Eisenhowers aankomst in Washing ton is een ware zegetocht geworden. Circa een half millioen Amerikanen stonden rijen dik langs de vijftien kilometer lange weg, die van het vliegveld naar het Witte Huis leidt, en kreten als „Good old Ike" waren niet van de lucht. De menigte scheen voor een groot deel uit vrouwen te bestaan. Eisenhower was kennelijk verbaasd over deze ontvangst, om dat hij immers slechts voor een kort en uitsluitend zakelijk bezoek was gekomen. De Amerikanen bleken echter te voelen, dat zij een historisch ogenblik meermaakten. Het gesprek tussen de twee mannen betekent im mers het begin van de bewindsover dracht van de Democratische rege ring, die het land nu twintig jaar lang heeft geleid, op het eerste Republi keinse bestuur sedert 1932 Het is slecht twee maal in de ge schiedenis voorgekomen, dat een nieuwgekozen president voor zijni eigenlijke ambtsaanvaarding met de nog in functie zijnde president in overleg trad. Maar waarschijnlijk zal president Truman in de tijd, die hem tot 20 Januari nog rest, uiterst be langrijke beslissingen moeten nemen in de Koreaanse oorlog en in vraag stukken, die met het Atlantische pact samenhangen. Daarom is het moge lijk, dat Eisenhower hem privé eni ge aanwijzingen zal geven, opdat de Amerikaanse politiek in de komende negen weken zonder schokken zal kunnen overgaan in de politiek, wel ke Eisenhower zich voorstelt de ko- „In een tijdsbestek, waarin een natie, zoals Rusland, aanstuurt op wereldoverheersing, hebben wij slechst de keus tussen: óf de prijs be talen voor het gezamenlijk opbou wen van een doeltreffende verdedi ging op militair, economisch, politiek en geestelijk terrein óf de dure los prijs betalen voor een politiek van toegeven." Aldus verklaarde president Tru man in een rapport aan het Congres over de wederkerige hulpverlening het laatste rappor1 hierovei. voor dat hij de teugels van het bewind overgeeft aan generaal Eisenhower. Bij de hulpverlening aan de Euro pese bondgenoten was in het eerste hall jaar van 1952 een aanzienlijke achterstand ontstaan voor een groot deel te wijten aan de oorlog op Korea doch al had dit geen ernstige gevolgen g. .ad op de acti vering van de troepen in Europa, toch waren er maatregelen geno men om de wapenzendingen te be spoedigen. En globaal genomen was er wezenlijke voortgang gemaakt bij het versterken van de vrije wereld, aldus Truman In het eerste halfjaar van 1952 was voor een waarde van 667 millioen dollar verscheept, waarmee dan het totaal van de waarde der hulpver lening sinds 1949 is gestegen tot 1.8 milliard dollar. Om veiligheidsrede nen konden geen details over de ver leende hulp gepubliceerd worden, maar enkele openbaar gemaakte cij fers zijn: 12.000 gevechtsvoertuigen, 13.594 stukken f-eschut, 2179 vlieg tuigen en ruim één millioen mitrail leurs en lichte wapens. De in het buitenland geplaatste militaire be stellingen beliepen een waarde van 621 millioen dollar, waarvan in Ne derland 38 millioen. De Russen steken voelhorens uit om de mogelijkheid te onderzoeken van een persoonlijk onderhoud tus sen Stalin en Churchill, schrijft de commentator Robert S. Allen in de New York Post. „De rode Tsaren van het Kremlin proberen weer het oude lokmiddel te gebruiken", schrijft Allen. „Zij zinspelen er zelfs op, dat de Britse minister-president er wellicht een bijeenkomst van drie van kar. maken door zijn goede vriend die nu presi dent van de Verenigde Staten wordt, ook uit te nodigen. Het schijnt zelfs dat Stalin bereid zou zijn om voor een onderhoud met de twee mannen uit het Westen hun halverwege te gemoet te komen Volgens Allen doen de communis ten hun voorstellen via neutrale po litieke kanalen. mende vier jaar te volgen. Een openbare verklaring over Eisenhowers inzichten verwacht men echter niet. Overeenkomstig de Ame rikaanse grondwet zal Eisenhower overigens geen enkele verantwoorde, lijkheid nemen voor enig besluit, dat Truman in de hem overblijvende we ken zou willen nemen. Zij keken streng. Zodra Eisenhower was aangeko men, trok hij zich met Truman voor een privé gesprek van vijf kwartier in een afzonderlijk vertrek terug. Na afloop werd één fotograaf toege laten, die later vertelde, dat de man nen „streng" keken en eerst by het derde foto een glimlach toonden. Later hebben Eisenhower en Tru man een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin slechts wordt ge zegd, dat „gegevens over de belang rijkste problemen wtaren uitgewis seld". Wij vertrouwen er op, zo zegt de verklaring verder, dat deze sa menkomst een bewijs te meer is voor de bekwaamheid van het Amerikaan se volk om zijn zaken te regelen met besef voor continuïteit en verant woordelijkheid. De Duitse Bondsdag heeft Dins dagmiddag zijn volle instemming uitgesproken met de pogingen der verboden partijen in het Saargebied om de verkiezing van 30 November door een boycot tot een „votum van trouw aan Duitsland" te maken. Dr. Adenauer zelf heeft vanaf de kathe der van de Bondsdag de bevolking van de Saar toegeroepen: „Ik twijfel er niet aan, dat de overwinning zal toekomen aan diegenen, die in deze strijd tegen dwang moed tonen". De Saarbevolking zelf was bij deze ge legenheid voor het eerst in de Duit se Bondsdag vertegenwoordigd, zij het slechts op de diplomatieke gale rij waar een aantal leiders der in het Saarland verboden Duitsgezinde par tijen had plaats genomen. De een stemmig door de Bondsdag aangeno men verklaring heeft nog eens de Duitse protesten tegen „de kneve ling van de democratische rechten in het Saargebied" geformuleerd. Zij zegt een „op grond van manipulaties van het seperatistische machtsappa raat gevormde Landdag" niet be schouwd zal worden als wettige ver tegenwoordiging van het Saarvolk. De afgevaardigden gaven luide uiting aan hun afkeurig, toen de communisten tegen de verklaring stemden. De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag besloten het debat over buitenlandse zaken, dat 27 No vember zou worden gehouden, tot 4 December uit te stellen in verband met de verkiezingen in het Saarge bied aan het einde van deze maand. DE HANDELSPOLITIEK VAN AMERIKA. De heer Jacob Javits, republikeins lid van de commissie voor buiten landse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die giste ren voor een bezoek van vijf weken naar Europa is vertrokken, ver klaarde voor zijn vertrek, dat de nieuwe regering der Verenigde Sta ten een buitenlandse economische politiek zal volgen, die waarschijn lijk zal leiden to' een verdubbeling van de Amerikaanse in- en uitvoer in de eerstkomende vijf jaar. De bui tenlandse handel der Verenigde Sta tten heeft thans een waarde van 25 30 milliard dollars per jaar. Naar de mening van de heer Javits zal de nieuwe regering er naar streven de hulpverlening aan -het buitenland te vervangen door uitbreiding van de handel. De Europese reis van de heer Ja vits heeft ten doel na te gaan, welke invloed de vervanging van de econo mische door militaire hulp heeft. De heer Javits zal Engeland, Frankryk, Zwitserland, Italië en Duitsland be zoeken. EINSTEIN WIL NIET. Officieel is te Tel Aviv gisteravond bekend gemaakt, dat professor Al- bert Einstein een aanbod om de nieuwe president van Israël te wor den, heeft afgev/ezen. Jiameitje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1