MINDER BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND „Faustus" nog onder water Betrokkenen beschuldigen elkaar en de staking duurt voort „Onze blik moet hoger gericht zijn dan de minimumprijzen Voorz. Groen) Monument voor gevallenen te Noordwijk onthuld SPOORWEGEN SPEURDEN NAAR GESTOLEN KOFFER MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 NIEUWE REGELING VOOR DE HANDEL Naar het Britse ministerie van Handel mededeelt, is voor de perio de van 1 Januari30 Juni 1953 een contingent voor invoer van bloem bollen (exclusief dahliaknollen) uit Nederland vastgesteld, groot 275.000 pond sterling C.I.F. Dit „voorjaars"-contingent be draagt c.a. 72,*5 van de invoer van de Nederlandse bloembollen in En geland, die over de periode 1 Mei 1951—11 Maart 1952 immers gelibe raliseerd was. Het nieuwe contingent is tengevolge van. een „overloop" hoger dan het 63 grote najaars contingent van 2,4 millioen gulden, dat thans nog lopende is. Van 1 Januari 1953 af zal de ver deling van het contingent niet meer onder de Nederlandse exporteurs op basis van 60 van de importen aan de hand van de facturen over het tijdvak 1 Januari30 Juni 1952 met, dien verstande, dat de Engelse importeur vrij in de keuze van zijn Hollandse leverancier staat. Buiten dien hebben alle importeurs, die in de periode van 19 November 1951 30 Juni 1952 bloembollen uit Neder land invoerden, recht op 12,5 van de invoer over deze periode. Degenen, die hebben geïmporteerd tussen 19 November 1951 en 31 De cember 1951 moeten vóór 10 Decem ber a.s. aan de ondervakgroep ex port voor bloembollen te Haarlem berichten, of zij van deze toewijzing gebruik wensen te maken, terwijl zij, die tussen 1 Januari 1952 en 30 Juni 1952 importeerden, dit extra percentage automatisch zullen ont vangen. Wanneer de Engelse contingent houder vóór 1 Maart 1953 zijn or ders niet heeft geplaatst, zal zijn aandeel in het contingent opnieuw worden verdeeld. Tegelijkertijd is voor de ini van bloembollen uit Frankrijk een bedrag van 5.000 pond sterling C.I.F. en uit België van 10.00 pond sterling C.I.F. door het Britse ministerie van handel ter beschikking gesteld, ter wijl de invoer in Engeland van bloembollen uit andere landen, wel ke voorheen geliberaliseerd was, bij aanvraag om een vergunning door de Engelse autoriteiten stuk voor stuk zal worden bezien. De 30.000ste uit de Rijkswerkplaatsen Sinds de bevrijding heeft het insti tuut van de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling grote opgang ge maakt. De 30.000ste cursist heeft Zaterdag zijn opleiding voltooid. Hij volgde de cursus van de rijkswerk- plaats te Rotterdam. De scholing, her- en omscholing van volwassenen is in Nederland na de bevrijding ter hand genomen volgens een geheel neuwe methode. Daarbij zat o a. voor een groot deel van de jeugd een vakopleiding te geven, om dat daarvoor tijdens de oorlog geen gelegenheid was geweest. Van medio 1949 tot 1951 genoten gedemobiliseerde militaiïen voorrang bij de toelating tot de scholingscur sussen. Daarvan profiteerden 809E gedemobilis eerden. Voordat minister Suurhoff tijdens een korte plechtigheid een oorkonde aan de 30.000ste cursist Tekelaar uit reikte, hield hij een toespraak, waar in hü wees op de bijdrage welke de rijks werkplaatsen leveren tot ver sterking van de economie van ons land Nederland moet er bij voortduring op uit zijn producten aan het buiten land te kunnen aanbieden van zeer hoogwaardige kwaliteit. Hieruit vloeit voort, dat er steeds meer be hoefte zal komen aan hoog-geschool- de arbeiders. Zaterdagmorgen en -middag en gis termorgen en heden zijn duikers van de Koninklijke Marine weer naar het wrak van de „Faustus" afgedaald. Men beschikt echter ook thans nog niet over voldoende nauwkeurige ge gevens aangaande de stand op de bo dem en de conditie van het wrak, zodat het onderzoek nog zal moeten worden voortgezet. De Britse ber gingsschepen „Succour" en „Uplifter" hebben ankerketting aan boord ge nomen om boven het wrak voor an ker te kunnen gaan, waardoor een meer permanente basis voor de duik- werkzaamheden verkregen zal wor den. De weersverwachting voor mor gen is niet ongunstig, doch de dui kers ondervinden bij hun werk hin der van sterke stroom, veroorzaakt door veel afkomend rivierwater. Goederentreinen reden op elkaar Gisternacht is op het traject Zwolle Amersfoort een goederentrein in de richting Amersfoort van achter aangereden door een andere goede rentrein in dezelfde richting. Een conducteur werd licht gewond, maar kon de dienst blijven voortzetten. Het ongeluk is gebeurd tussen Huls horst en Harderwijk Beide hoofd sporen waren versperd, doordat van de aangereden goederentrein twee wagens ontspoorden. Het conflict bij „de Ommelanden" Het conflict in de Groningse zui velfabriek „De Ommelanden", dat tot nu toe een voor de buitenstaan der moeilijk te ontwarren raadsel was, is in een stadium getreden, waarbij de beide partijen elkaar openlijk met modder gaan gooien, waardoor er wel meer feiten en ar gumenten van weerszijden aan de openbaarheid prijsgegeven worden, maar waarbij de oplossing van het geschil verder dan ooit verwijderd schijnt. Om beurten meent de stakingslei der en de directeur de wereld met feiten te moeten verrassen en het zou te zwak uitgedrukt zijn, wanneer men verklaarde, dat deze feiten een weinig eenzijdig zijn. De voorz. van de soc. organisatie, die de staking leidt, verklaart, dat de directeur een zakenman is zon der het minste sociale besef; hij gaat zelfs zover, dat hij een regeringsor gaan voorstelt, dat een directeur van een fabriek zou moeten testen op zijn sociaal inzicht. De directeur voelt zich zo'n beetje de martelaar van het dreigende „ro de gevaar" en haalt er uraniummij- nen en concentratiekampen bij. Anderen fluisteren weer, dat de directeur aan deze staking geen ein de wil maken, omdat hjj het een goede reclame voor zijn fabriek vindt. Er wordt n.l. verteld, dat de fabriek niet over voldoende melk beschikt en op deze wijze poogt „de harten van de boeren" te winnen, zodat zij in de toekomst hun melk aan „De Ommelanden" zullen leve ren. Weer anderen verklaren, dat de basis voor het geschil reeds gelegd is in 1951 toen een C.A.O. voor de zuivelindustrie in werking trad ei de directeur van „De Ommelanden' Vakgroep Tuinders van de L.T.B. PLEEGOUDERS VERGADEREN IN ARNHEM. Tijdens de Zaterdag te Arnhem gehouden jaarvergadering van Ned. Vereniging van Pleegouders heeft de voorzitter mr. A. Stempels uit Rotterdam er op gewezen, dat een wettelijke regeling van de adoptie niet zal behoeven te wachten op de totstandkoming van een nieuw Bur gerlijk Wetboek Indien men bedenkt, dat het de bedoeling is, dat het nieu we B W. binnen vier jaar gereed is, dan kan rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat al over twee of drie jaar een adoptiewet wordt afgekondigd. WONINGBOUWVERENIGING CONTRA GEMEENTE BREDA. Te Breda heeft de woningbouwver eniging „Sint Laurentius" zich met een uitvoerige memorie tot de ge meenteraad van Breda gewend. Daar in wordt uiteengezet, dat de gemeen te Breda te veel woningbouw tot zich trekt en de woningbouwverenigin gen te weinig aan bod laat komen, ofschoon de Woningwet de prioriteit van de woningbouwverenigingen na drukkelijk vaststelt Het bestuur van deze woningbouw vereniging heeft zich thans tot de raad gericht in de hoop, dat d<|ze een oplossing zal vinden om uit een im passe te komen, die „de woning bouwverenigingen in Breda verhin dert zich normaal te ontplooien". BANKLOPER OP TRAM 1240.— ONTROLD. Op een bijwagen van lijn 2 is Vrij dagochtend uit de aktentas van een bankloper 1240.— gestolen De ver missing werd pas ontdekt, toen de man zijn tas afleverde bij zijn procu ratiehouder. Daar bleek, dat een van de twee pakjes bankbiljetten van 10 welke de tas bevatte, was verdwenen. Tel. weigerde zich aan de daarin gestel de bepalingen vooral betreffende pensioenregeling en vacantie te onderwerpen. Hoe het zij, er wordt nog steeds gestaakt in Groningen. De belang rijke exportorders, die de fabriek verzorgde, worden niet uitgevoerd i en honderden arbeiders lopen al maanden werkloos rond en ontvan gen wekelijks hun steun uit de weerstandskassen van de soc. vak beweging de „A.N.A.B.". Er zijn echter tekenen, die er op wijzen, dat het bestuur van de N.V. die het onlangs genomen besluit om de fabriek te verkopen, weder om heeft ingetrokken binnenkort ingrijpende maatregelen zal gaan treffen. VERPLICHTE VERLOFDAGEN VOOR HET BOUWBEDRIJF De Bedrijfsraad voor het Bouw bedrijf heeft Zaterdag 27 December a.s. aangewezen als verplichte ver lofdag. De strekking van dit besluit is, dat het werken op deze dag, tenzij zulks om redenen van bedrijfstechnische aard niet mogelijk is, volledig wordt gestaakt Afwijking van deze regel zal slechts zijn toegestaan, indien namens de bedrijfsraad op daartoe strekkende aanvraag vergunning is verleend. De Bedrijfsraad voor het Bouw bedrijf heeft voorts Donderdag 30 April 1953 aangewezen als verplich te verlofdag. De strekking van dit besluit is, dat enerzijds werkgevers, die zulks wen sen, zonder nadere vergunning, be voegd zijn de werkzaamheden heel of gedeeltelijk doorgang te doen vinden, doch dat anderzijds geert ar beiders verplicht kunnen worden tot het verrichten van arbeid o.p deze dag. Naar aanleiding van ten vorigen jare ondervonden moeilijkheden welke hurt oorzaak vonden in locale acties van werkgevers- of werkne mersorganisaties, strekkende tot het collectief sluiten, resp. openhouden van alle werken heeft de bedrijfsraad thans medegedeeld dat het onderha vige besluit juist beoogt, de, beslis sing over te laten aan de individuele werkgever, resp. de individuele werknemer. Zou men te eniger plaatse behoef te gevoelen aan het vaststellen van een uniforme gedragslijn, dan is het noodzakelijk, dat daarover tijdig overleg wordt gevoerd tussen werkgever- en werknemersorganisa tie ter plaatse. Indien zodanig over leg niet tot overeenstemming leidt, behoort de beslissing te worden over gelaten aan de werkgevers, resp. de werknemers individueel. De heer Jac. Groen Azn., heeft ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Vakgroep Tuin ders van de L.T.li. heden een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend Er is zo langzamerhand 'n geest over velen vaardig geworden van.voor ons te laten zorgen door anderen. Dat zit ongetwijfeld in de tijdgeest. En wij weten daarbij, dat vele dingen nu eenmaal niet dan bijv. met Over heidshulp tot stand kunnen komen. Maar verzwakt dit niet tevee* het eigen initiatief en doorzettingsvermo gen? Letten wij er met name goed op, dat het beslist nódig is ons in onze organisatie hecht te blijven aaneen- dingen onze mannetjes, mannetjes putters in de goede betekenis van het woord, moeten kunnen leveren. De L.T.B. heeft zich niet te ver wijten, dat zij niet het mogelijke heeft gedaan om zijn leden in te lichten over de betekenis van die P.B.O. Het zal nog wel een jaartje duren denk ik, maar er is toch een grote kans, dat we er dan toch zullen zijn. Benut dus ook de nog resteren de tijd, met name deze winter, voor een goede voorbereiding en door meerdere leden er wegwijs in te ma ken. Voorzover er geruchten gaan, dat er nog strubbelingen zijn en geen algehele overeenstemming tussen de organen die de totstandkoming sluiten, omdat, gegeven het feit, dat j van de P.B.O. voorbereiden, mag dit wij als 't ware een organische maat- niet geheel worden ontkend. schappij hebben, andere groepen dat mijn standpunt, in deze óók doen en men als eenling in de kennen, dan is het dit, dat ik geloof Maatschappij letterlijk niets zal be- - reiken. „Ik zeg dit niet zonder re den" aldus spreker. En ik zeg het re dat wij aan die totstandkoming moe ten meewerken; zij Let niet tot iede- in deze vakgroep niet, omdat ik zou menen, dat het onder detuinders het ergst zou zijn. Maar het feit is er, dat onze or- prijs. De bedrijfschappendus de horizontale organen, dus ook het landbouwschap) moeten taken en be voegdheden krijgen niet alleen of in hoofdzaak in de stciale sfeer doch ganisatie sinds een poos meer leden 00k jn de economische belangen- verliest dan wint. Daar zijn wel en- sfeer. Ik meen dat dit niet alleen kele redenen voor en het neemt heus van belang is voor de ondernemers, nog geen onrustbare vormen aan, maar ook voor de werknemers, wei maar, ondanks emigratie, ondanks verdwijning van agrariërs wegens stadsuitbreiding of openbare wer ken en ruimtelijke ordening, zou het toch andersom moeten zijn. 't Is vreemd, hoewel enigszins menselijk, maar dan toch bepaald ondoor dacht: onder bepaalde slechte econo mische omstandigheden is er leven diger organisatorisch leven dan in ke wij immers ook als bedrijf sgeno- ten hebben te zien. En wat de productschappen voor de voedselvoorziening betreft, dat het niet zo moet zijn, dat de huidige bedrijfschappen niet automatisch in productschappen dienen te wor den omgezet, doch dat eerst zorg vuldig dient te worden afgewogen wat op dit gebied beslist behouden de betere die wij ongetwijfeld in de t bIyven en wat gevoegelijk kan ioron hnKRfln not IC A f\TT\ laatste jaren hebben. Dat is dom, want voorkomen is beter dan gene zen en het is niet zo, en het zal zo ook nooit worien, dat men door het stoppen van een dubbeltje in de pot van de organisatie, er prompt on- miadedlijk aan de andere kant een gulden kan uithalen. Zeer actief. 6p de tweede plaats :er is in een aantal afdelingen een zeer actief le ven, zich ook uitende in initiatie ven die bijna altijd hun klinkend voordeel kunnen aantonen, maar er zijn er ook die zo dood zijn als een pier. Zo dood als een pier. Er zijn er ook waar men het al te veel laat aankomen op de werk kracht van een paar mensen, die niet of veel te gering beloond wor den voor de kracht die zij kunnen presteren. Daarom, wij moeten altijd, ook in een tijd, waarin wij niet al te zeer door zware zorgen voor ons bestaan worden geliqu:deerd. En verder dat het niet zó zal zijn, dat de horizontale organen (dus o.a. het landbouwschap) geheel onder geschikt zullen worden aan de pro ductschappen. Ik stelde er wel prijs op deze ver klaring af te leggen, al was he al leen maar, omda onze leden er wel recht op hebben er althans iets over te horen. Uitvoerig stond spreker stil op DR. m. TELLEGEN AAN T. H. TE DELFT BENOEMD. Het bestuur van de St. Radboud- stichting heeft benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de wijsbe geerte van de H. Thomas van Aquino (Thomistische wijsbegeerte) aan de Technische Hogeschool te Delft dr. ir. F. Ph A. Tellegen, te Laag Soeren. Dr. ir. Tellegen zal zijn werkzaamhe den bij de Kath. Actie voortzetten. Slachtoffer van de mist De ruim 50-jarige heer D de Jong uit S'egerswoude is in de afgelopen nacht omstreeks half drie in de Wilp te water geraakt en verdronken. De heer de Jong was naar de Wilp ge fietst om de plaatselijke arts te waar schuwen voor een spoedgeval. Ver moedelijk door de duisternis misleid is hij op de terugweg bij de hoofd brug in de Wilp te water geraakt. De eigenaar van het caf bij de brug, die het ongeluk hoorde, begaf zich in nachtkleren in het ijskoude water. Eerst nadat meer omwonenden te hulp waren gekomen kon men de drenkeling op het droge brengen. De geneesheer, die even te voren door de heer de Jong was gewaarschuwd, kon slechts de dood bij de drenkeling constateren. EEN NATIONAAL PARK VOOR NOODLIJDENDE HUISDMREN. Mevrouw E von Ilsemann-gravin Bentinck heeft aan de stichting Ami- vedi Den Haag een gedeelte van haar bezitting op de Hazenberg te Ame- rongen afgestaan voor dt stichting van een nationaal park voor noodlij dende huisdieren. Om dit plan te kunnen verwezenlijken heeft de stichtingAmivedi een bouwfonds gevormd. DODE BIJ AUTO-ONGGLUK BIJ HOOGERHEIDE. Zaterdagavond om 7 uur is bij Hoo- gerheide (N.-B.) een vrachtauto van de Fa. C. De Koeyer uit Ierseke tegen een boom gereden, waarbij de chauf feur, de 42-jarige ongehuwde P Kole uit Ierseke, weid gedood. De naast hem zittende C. Pauwe bleef onge deerd De wageh kwam terug uit Brussel „ZIJ TE ZAMEN, DE DODEN EN DE LEVENDEN, ZIJ VORMEN DE NATIE" Zaterdagmiddag is het Noordwijk- strekt. Het leert ons, dat wij bereid gevallenen-monument, hetwelk is moeten zijn de gr -trsn^heid des le- gekweld worden, oper oog houden j opgesteld op het mooie pun- Oude gXofbe'enStliefde!lad1Ui'mogeli^n mf- wnnr cJp maatsTrhflnneliike vraagstuk- Zeeweg- -Pickeveg onder grote be- ]£en langstelling onthuld. Het is hier de geheimzinnige Hierbij waren buigemeester G. F. kracht, die de onaterfelijken ver- W. v. Berckel, weth E. L. de Witt, bindt met ons en di' de fakkel 0nt- -o ti a steekt in-de ziel dei mensen, waar- gemeentesec etaru. B. Ike, de ge- door zy hun beur, berej'd meenteraadsleden, de ontwerpster <jen tot het hoogste offer, van het beeld, mevr. Corinne Fran- Die fakkel, welke onzichtbaar, VACANTIE VOOR BOUWVAK ARBEIDERS 27 JULI—1 AUG. De vacantie van de bouwvakarbei ders zal in 1953 vallen in de week van 27 Juli tot en met 1 Augustus, zo heeft de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf bepaald. In bijzondere gevallen kan toestem ming worden gegever tot het ver schuiven van de vacantieweek. voor de maatschappelijke vraagstuk ken, voor de dingen die wij in sa menwerking kunnen doen om ons vak en ons bedrijf te verstevigen. Onze blik moet hoger gericht zijn dan op de op zich niet te verwaarlozen din gen, als de hoogte of ne laagte van de minimum-prijzen eod De ons van nature ingeboren behoudzucht moet I u /~v~ al zit er ook veel goeds in - niet j zen-Heslenield, testuur van het Oor- al teveel overheersen en wij moeten stuk voor stuk tot een actiever be drijfsleven meewerken. Niet alles aan een paar mensen overlaten, neen allen een beetje meer de han den uit de mouw steken. Twee dingen voorai zijn nodig: ons intellect moet worden verhoogd en in de afdelingen moeten wij werke lijk wat doen. Mannetjesputters voor de P.B.O. Een 3e punt: de Publiekrechtelijke BedrijfsorganisatiJa, als dit komt, dan zullen wij daarin in alle gele- logsgraven-Comité, bestuur Oud-Indië-gangers van het Ka,.h. Thuisfront, mr. H. J. Reinink, secre- doch o zo hel, brandt in allen, die deze les hebbei verstaan, zij is de kracht van ons volk, de kracht oók van Noordwijk. Wan nooit in onze roemrijke gesohiedenis zijn wij zo taris-generaal van .ret ministerie van vertrapt in de oorlog en vernederd £ett fCin&e dtinkei Politie kon het beter en ontdekte ook een fietsendiefstal Vrijdagavond werd er in de douane- uitgang. Het gesignaleerde drietal loodf van het Centraalstation te Am sterdam plotseling alarm geslagen, doordat een Engelsman verklaarde in de loods van een zijner koffers beroofd te zijn. Een ambtenaar, die aan de uitgang der loods de bagage van fietsen re gelde- herinnerde zich, dat hij drie fietskaarten, met bestemming Utrecht had uitgereikt aan twee mannen en een vrouw, die opvielen door hun edrag. Station Utrecht werd gewaar schuwd, waar men post vatte bij de kwam daar inderdaad langs, maar daar men de politie niet gewaar schuwd had en er op dat moment geen agent aanwezig was, moest een spoorwegarbeider voor Sherlock Holmes gaan spelen en de drie men sen achtervolgen. De man bleek niet voor speurder in de wieg gelegd, wan. spoedig was hij de verdachten in de drukte kwijtgeraakt Nu belde men de politie op, die na enkele uren de dieven naar het bureau bracht. Daar bleek, dat zij behalve de koffer, ook fietsen gestolen hadden. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Aap Joey uit de dierentuin te Dublin houdt wel van een slokje. Volgens hem, en hij is ervaren op dit gebied, smaakt cognac het best, wanneer deze zo uit de fles, in grote hoeveelheden wordt gedronken. Toen hij deze fles vond, heeft hij zich, egoist die hij is, stilletjes van zijn mede-apen verwij derd, om in een hoekje van het edele nat te kunnen genieten. Dat de foto graaf hem hier ontdekte deed hem niets: hij meende, dat mensen dat „spul" niet lustten. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen, de burgemeesters van Sasspn- heim en Wassenaar en de oud-com mandant van het vierde regiment in fanterie kolonel Buurman. Burgemeester v/an Berckel nield de volgende rede: Rede van de burgemeester. Heden, nu over geheel de wereld daarna. Doch di' alles /noot de bron zijn van nieuwe kracht en nieuwe glorie. De voorbijganger, die dit stand beeld ziet, zal zich de schone ge hoorzaamheid herinneren van het handjevol Spartanen, dat geérouw aan de wet stierf tegen enorme over machten. En hü zal zeggen: die jon ge Nederlanders waren aan hen niet ongelijk. Doeh tevens z?al hü getrof fen worden door het leed van hen, herdacht wordt, het offer des le- j die achterbleven en hij za' zien hoe vens, dat door ontelbaar velen voor beider offer, door een waaraob'ig onze vrijheid were gebracht, past' Christendom p zijn ware plaats ge bet ons hen allen te gedenken. Voor onze ei beelding trekken zij aan ons voorbij dl legioenen, van achter de verr> horizonten komen zij aan, in maci.ige stoeten rollen zij aan ons .oo. bij, het geluid ver sterft in de verte En de stilte om vangt ons. Op dagen als deze is de stilte wel sprekend. Mijn v/oorden mogen slechts dienen om de wijding daar van te behoeden. Dat zij ons ge heel doordringe, di stilte, want me nigvuldig zijn de gedachten, de beel- steld bun de liefdevolle mderwer- ping in de mo»d legt en hen doet zeggen: Uw wil go#"hiod« De voor bijganger schrijd' vorder, ook ons le ven gaat v>ort. Gelukkig, door de booioling van een onzer grootste kunstenaressen, een waardige vorm te hebben gege ven aan de dankbaarheid van ons hart, brengen wij aan onze geliefde doden een eresaluut. Mij dunkt, het moet hen daar in hun verre verten gelukkig maken te zien. dat dit mo nument onthuld wordt door een der hunnen, door een liefdevolle hand, den van onze geest, die hun gestalte welke hiermede all- govabenen eert nemen, Wij denken, hoe kan het ook an ders, het eerst dan aai. onze Noord- wijkse jongens en mannen. Het mo nument, dat in onze harten werd op gericht toen zij gevallen waren, ge sneuveld, vermist, vermoord in bal lingschap, dat werd nu verwezenlijkt in steen tot ïen blijvend maan woordeen gedachtenis tegelijk aan allen, die achterbleven die in onder werping het verdriet aanvaardden, dat hun werd opgelegd. Zij te zamen, -de doden en de le venden, zij vormen de natie. Hun grote deugd was de bereidheid tot het laatste offer. En dit betekent ge hoorzaamheid tot de dood, moed in de strijd en een liefde, welke zich zelf verloochent. Zij tezamen, de Noordwijkse do den, die ver van hun strand en hun bloemen of plotseling weggerukt hun gelieven achterlieten en de an deren, die achterbleven met hun leed, zij vormen een gemeenschap in ons midden, die ons tot voorbeeld in haar plechtige hanrialing Ik verzoek mevrouw van Duin met mij mede te eaan en de onthulling te willen verrichten M°vr. Van DuinPawchier, wier echtgenoot op 10 Mei 1940 te Dub beldam in de oor!o«ehanr,»l,'ri?en voor het vaderland snpuve^e, ver wijderde hierna de Nederlandse drie kleur waarmed0 bat heald bedekt was, waarna de drie Noordwüker muziekkorpsen de „Bede voo-- het Vaderland" uit Valerius' Gedencl^ank uitvoerden. Kransen werden hierna gelegd Hoor het pemoontehestuur bes'uur van de Kath. Oud-Indië-striiders, Comité van Oorlogsgraven, mevr. v. Berckel, de Padvinders en vele particulieren. De aangrijpende plechtigheid werd besloten met ee-> tweetal couolet- ten van het Wilhelmus, waarna de aanwezigen het morument, dat de inscripties draagt: ..Uw wil geschie de" en ,,Het offer der gevallenen wordt het onze" van nabij konden bezichtigen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8