DUINSTREEK Leidse Kath* Handelsreizigers vierden feest in ernst en vreugde Tentoonstelling geopend met danskunst in een koude zaal MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 3 LEIDSCHENDAM Priesterfeest van kapelaan Meiman Gisteren heeft de eerwaarde heer M. W. Meiman zijn koperen priester feest gevierd. Om 9 uur heeft de jubilaris een plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen, waaronder de zeereerw. heer B. A. Lasance de feestpredikatie heeft gehouden. Na de lunch zijn de besturen van de verenigingen, waarvan kapelaan Meiman geestelijk adviseur is, in de pastorie bijeen geweest. Nadat de zangvereniging „Arti et Charitati" eni£e nummers had uitgevoerd heeft de heer Scholten namens de ver enigingen het woord gevoerd en de jubilaris een polshorloge aangebo den. Ook de congregaties voor meis jes waren bij deze huldiging aanwe zig en hebben met een toepasselijk woord een keurig boekwerk aange boden. Na deze huldigende bijeenkomst heeft de jubilaris nog tot 15.30 uur receptie gehouden voor de parochia nen waai-van zeer druk gebruik is gemaakt. Het jubileum werd weer op kerkelijke wijze gesloten door een plechtig Lof. Veiling haalde de vier millioen Op de groentenveiling „Veur en Omstreken" ging te ongeveer 12 uur de vlag uit wat gepaard ging met een opgewekte stemming bij allen, zowel verkopers als kopers. En daar voor was wel een bijzondere reden aanwezig. De veiling behaalde n.l. een omzet van 4 millioen gulden. Daar een dergelijk omzetcijfer tot heden nog nimmer was behaald, meende het veilingbestuur dit feit niet onopgemerkt te mogen voorbij gaan. Namens het veilingbestuur heeft de secretaris, de heer T. Borst, het steeds stijgend succes van de Veur- se Veiling in het licht gesteld, daar bij tevens aanstippend dat dit suc ces alleen bereikt kon worden door de steeds vooruitgaande productie methode maar ook wegens de broe derlijke samenwerking van de tuin ders. Als bewijs van de erkentelijkheid voor de ongekende bloei van de vei ling meende de heer Borst met volle goedkeuring van de leden, aan de verkoper en ook aan de koper die de 4 millioen volmaakten, een kistje si garen te mogen aanbieden. Een ge juich steeg op en alle aanwezigen op de veiling deelden in de vreugde van het bestuur bij het behalen van dit uitermate mooie succes. Daar de veiling alleen door goede samen werking tot dit resultaat is gekomen meende de heer Borst ook de leden van de veiling te mogen gelukwen sen en hUn tevens als blijk van er kentelijkheid een tractatie te mogen aanbieden. Voor de Leidsendamse veiling be tekent een omzet van 4 millioen gulden een grote vooruitgang en het bestuur hoopt dat de omzet in stij gende lijn zal mogen doorgaan. SLACHTOFFER VAN DE MIST Vrijdag tegen de avond is de schillenboer C. v. d. B. alhier het slachtoffer geworden van de toen sterk opkomende mist. Bij het pas seren van de trambaan bij „Hamme- stein" had hij aanvankelijk alle voor zorgsmaatregelen genomen en was zelfs, alvorens de baan over te ste ken, uit de auto gegaan om zich er van te overtuigen of een tram in aantocht was. Toen hij de auto over de trambaan reed, kwam plotseling toch een tram uit de richting den Haag aanrijden. Een aanrijding was 'niet meer te voorkomen. De „Blau we" reed op de auto in waardoor het voertuig finaal in elkaar gedrukt werd. De heer v. d. B. werd uit de auto geslingerd en met zware ver wondingen opgenomen. Later is hij met een ambulance-wagen van de militairen uit Voorschoten overge bracht naar het ziekenhuis St. An- toniushove te Voorburg. Naar wij vernamen is zijn toestand wel ern stig doch niet levensgevaarlijk. Ook de tram bekwam belangrijke schade. De Pander-fabriek geopend. Za terdagmorgen waren zeer vele za kenmensen en belangstelenden sa mengekomen in 't grote fabriekspand aan de Vlietweg alhier. Een buiten gewoon aantal bloemstukken fleur den de opening op van de nieuwe fabriekspanden van de N.V. Pander In de fabriekshal sprak de presi dent-commissaris mr. H. R. Hoetink de aanwezigen toe. Op de eerste plaats verwelkomde spr. de burge meester H. A. C. Banning aan wie hij zijn erkentelijkheid betuigde voor de prettige verstandhouding tussen de gemeente en Pander. Daar Pan der een familie-genootschap is wordt vanzelfsprekend een zeker conser vatief beheer gevoerd, doch het jon gere element heeft het toch zo ver weten te krijgen, dat een nieuwe fa briek gesticht zou worden. Het oude fabrieks bedrijf dateert reeds van 1887. Toen midden 1951 het Rijk re flecteerde naar de aankoop van het oude fabriekscomplex werd besloten tot de bouw van een nieuwe fabriek. Hoewel de voorkeur werd gegeven voor de bouw in den Haag was dat toch zeer bezwaarlijk wegens de ho ge grondprijzen. Men slaagde er in een geschikt terrein groot 9000 m2 in Leidschendam te bemachtigen. De nieuwe fabriek groot 2500 m2 be schikt over de meest moderne uit Amerika afkomstige machines, 54 in getal met een totaal vermogen van 282 P.K. Door middel van deze ma chines en door uiterst effectief wer ken zal er naar gestreefd worden de kostprijs van de te produceren meu belen zo laag mogelijk te houden. Dit zal nodig zijn aangezien de ex port zich in stijgende lijn beweegt en de verwachting leeft dat de ex port in de komende jaren nog be langrijk zal worden uitgebreid. De bouw van de fabriek werd uit gevoerd door de fa. J. P. van Ees teren „naar de plannen van architect ir. Jan Piets. a deze openingsrede werd een rondgang door de fabriek gemaakt en werden de machines in werking gesteld waardoor duidelijk werd hoe vernuftig de moderne fabricage van meubelen verricht wordt. Na deze rondgang welke geruime tijd in beslag nam werd ook het mooie privé-kantoor bezichtigd. Dit kantoor is een pronkstuk van de moderne kantoor-installatie. Voordat de officiële opening plaats vond had het personeel, bestaande uit voorlopig 100 man, zich verza meld om bij monde van de procura tiehouder, de heer W. Beek, aan de directeur, de heer W. Dwars Jr., een geëetst raam aan te bieden. In dit raam zijn de werkzaamheden van de fabriek symbolisch uitgebeeld. Na deze officiële plechtigheid ver enigden allen zich in de practisch ingerichte cantine waar verversin gen werden aangeboden. HILLEGOM E. M F. LUDWIG t Op bijna 88-jarige leeftijd over leed de heer Ernest Marie Frangois Ludwig. Met hem is heengegaan een bloemkweker-exporteur van de oude stempel. Met wijlen zijn broer bouwden zij een mooie zaak op en als Amaryllis-kwekers kregen zij een m ereldnaam. Enige jaren geleden en na het overlijden van de heer Cas Ludwig deed de heer Ernest de zaak over aan de N.V. Van Til-Hartman. die haar onder directie van de heer A. Jansen als Ludwig Co. nog voortzet. ROELOFARENDSVEEN „De Witte Patrouille". Door het damestoneelgezelschap van de St. Agnescongregatie werd Zondagavond in de Pancratiuszaal het bekende dramatische toneelstuk in 3 bedrij ven „De Witte Patrouille" ten tonele gebracht, waarvan heden# Maandag avond een heropvoering zal worden gegeven, en naar wij hopen met even veel inslaand succes als Zondag. Het is ons altijd een genoegen naar dit damestoneel te gaan kijken, niet alleen om de dames zelve, maar vooral wel omdat zij met kleur en verve, in volle overgave en met in zet van de gehele persoon zich aan het toneelspel geven. Dit is in het door Arie v. d. Lugt geschreven sterk dramatische gegeven van „De Witte Patrouille" dan ook wel noodzake lijk, wil het volledig tot de toe schouwer spreken, en naast de dy namische spanning ook van het be gin tot het einde weten te boeien. Regisseur J. Pouw kan dit keer ech ter zeer tevreden zijn. Het verhaal zelve speelt in Frankrijk ten tijde van de Duitse bezetting. In Rogecon zijn alle mannen ondergedoken en hebben zich strijdbaar gemaakt in het partisanenleger van generaal De Gaulle. Daarom hebben enkele moe dige vrouwen en meisjes een pa trouille gevormd genaamd „De Wit te Patrouille", om in deze streek het werk van hun mannen en jongens over te nemen en de Maquis daad werkelijk te steunen. De leidster van deze patrouille verwerft zich de bij naam Jeanne d'Arc en door haar koelbloedig en kalm optreden, ge steld onder bescherming van deze patrones, weet zij ook de overige leden tot moed en zelfopoffering, desnoods met inzet van eigen leven, yoor de bevrijding van het vader land aan te zetten. Het opblazen van een brug, een geheime zender als ook het verraad door een, die zich in de beginne in de patrouille had weten in te dringen, wordt hun nood lottig. Ontroerend mooi is dan ook het slot als deze dappere heldinnen onder het zingen van het Franse volkslied „De Marseillaise" vrijwil lig de omsingelende vijand tegemoet tredenen de dood. Inderdaad een aangrijpend stuk, dat waard is door een ieder te wor den gezien en volgaarne onderschrij ven wij hiertoe de aanbeveling van pater van Dijk, die in zijn openings woord ook pastoor D. Schoenmaker en kapelaan Sikking mocht verwel komen. Rest ons nog te vermelden, dat o.l.v. Jos v. d. Meer door het zangkoortje van de Agnes-congrega- tie gédurende de avond enkele zang stukjes ter opluistering werden uit gevoerd, waarbij de pianobegelei ding verzorgd werd door Jan v. d. Meer. TER AAR Gemeenteraad. Dinsdag 18 No vember komt de raad des avonds om half acht bijeen. De agenda bevat een tiental punten. Punt 2 omvat zeven subsidie-aanvragen .a. van a. de R.K. Muziekver. „Arti et Religioni"; b. Prov. Z.-H. Ver. tot bestrijding der tuberculose; c. Kath. Land- en Tuin- bouwbond en Chr. Boeren- en Tuin- dersbond afd. Ter Aar; d. Onderwijs- Ver. van de L.T.B. t.b.v. de Land- bouw-winterschool te Voorhout; e. Zwemvereniging „De Verbetering" te Nieuwveen; f. Ned. Gesprekcen- trum te Rotterdam; g. Proefstation van de Bloemisterij te Aalsmeer. Voorstel tot verlenging overeenkomst van de deelneming in de Onderlinge Waarborgingsregeling de F.O.G. Voorstel tot het aangaan van een geldlening van ƒ200.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Voor stel tot benoeming van een gemeen tewerkman in vasti dienst. Voorstel tot beschikbaarstelling van een cre- diet ten behoeve van een assistent gemeente-architect in tijdelijke dienst. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van reinigingsrechten. De familie was eigenaresse van het huis „Treslong" en bewoonde dit pand. Kort voor de oorlog schonk de thans overledene het .kasteel" met bijbehorende tuinen aan de gemeen te en een jaar later ging de thans overledene naar een pand in de Van Meerbeekstraat. Daar sleet de heer Ludwig met zijn echtgenote de laat ste levensjaren; zijn enig kind was gehuwd en woont in het buitenland. De gemeente gebruikte Treslong als distributiekantoor en schonk het kasteel met bijbehorend terrein aan de Hillegomse Beurscommissie voor het daar stichten van de nieuwe beurs. De heer Ludwig heeft het nog mo gen beleven, dat op de plaats van zijn vroegere woning het nieuwe beursgebouw verrees en werd vol tooid. Hillegom zal nog vaak dank baar terugdenken aan de edele schenker van Treslong. De plechtige Requiem wordt Dins dag te 10 uur gecelebreerd in de St. Martinus, waarna bijzetting in het familiegraf. Hij ruste in vrede. K.A.B.O. KREEG NIEUW VAANDEL. De afd. Hillegom hield een leden vergadering Vrijdagavond in het eigen gebouw. Na een woord van welkom wees voorz. Kraan op het geen Rector Kraakman kort geleden had beaccentueerd: het contact zoe ken van de K.A.B. met de intellec tuelen, bizonder plaatselijk. Hierna werd accoord gegaan met de door de raad der gemeente ge wijzigde werkliedenreglementen in zake nieuwe groepering der rangen. Met sympathie werd begroet de ad viezen van de S.E.R. inzake de gelei delijke opheffing van loonklassen. Een en ander werd toegelicht door de heer J. de Wit uit Amsterdam. Wat de ziektekostenregeling aan gaat, deelde de heer de Wit mee, dat er een eigen regeling der bonden is, waarbij de aangeslotenen maximum 5 van hun loon bijdragen. Hierna kwam de hoofdmaterie aan de orde: het nieuwe vaandel, ont worpen en vervaardigd door de heer Heemskerk alhier, Kap. Groeneveld, g.a. verrichtte de wijding, gaf een korte uiteenzetting van de plechtig heid cn feliciteerde bestuur en leden met dit schone vaandel. Hij schetste de betekenis en de doelstelling er van en sprak 'n opwekkend woord naar aanleiding van de symboliek daarvan. De heer J. Heemskerk, oud- voorzitter van „St. Petrus" dankte het bestuur voor de activiteit, om in zulk een kort tijdsbestek tot zulk schitterend vaandel te komen. Nódat nog was meegedeeld, dat op 27 dezer een feestavond wordt gehouden, sloot de voorz. Geboren: dr van Th. J. Heemskerk en P. G. van Haaster; zn van A. J. van de Reep en I. Burger; dr van M. J. van Velthoven en A. M. Rusman; zn van L. J. M. van der Meer en J. van der Kwaak. Ondertrouwd: J. G. van der Drift en E, van Werkhoven; J. Salier en A. Bons. Getrouwd: C. P. J. van der Hulst en A. E. Klinkenberg; M. W. van Lierop en J. G. Prins. LISSE Vluchtelingencollecte De collec te ten bate van het vluchtelingenco mité heeft de som van ruim 480, opgebracht. OEGSTGEEST Geboren: Nicolaas Johaftnes zn v. J. B. Veenswijk en Th. P. van de Akker; Christina Maria Agatha dr van W. A. Bos en C. M. van Velzen; Martina Emerentia Maria Gerarda dr van L. J. van de Akker en J. M. Voordouw; Wilhelmina Clazina Ma ria dr van J. J. van der Hoeven en M. M. van der Geer; Hendrikus Jo hanna Maria zn van J. Th. van der Maat en H. A. Finkenflugel. Ondertrouwd: D. Bol 32 jr en M. Hulsbos 27 jr. P. C. M. van de Bosch 29 en Th. M. van Diemen 22 jr; H. Th. G. Colijn 26 jr en J. A. Hons- beek 19 jr; G. P. van der Poel 28 jr en M. H. Febra 21 jr. Gehuwd: P. J. Onderwater 24 jr en B. C. van der Meer 25 jr. Overleden: E. G. Ammerlaan 57 jr echtgenote van P. J. Westgeest. VOORSCHOTEN Bouw van R.K. Jongensschool is goedgekeurd. De bouw van dc nieuwe R.K. Jongensschool is goed gekeurd. Op 4 December zal de school door de architecten ir. H. v. Oerle en J. J. Schrama, namens de ge meente worden aanbesteed. Wanneer het weer in de nabije toekomst niet al te slecht is kan er wel op worden gerekend, dat het gebouw in Sep tember in gebruik zal kunnen wor den genomen. De school zal worden gebouwd aan de Elstlaan, naast de R.K. meisjesschool. Geb.: Astrid M. J., d. v. G. Reijns en T. van Zevenhoven, Ondertr.: Cornelis Wouterse,. 23 jaar, te Katwijk, en Rosa M. Chr. Beekema, 20 jaar. Geh.: Leonardus van Leeuwen en Antonia M Smits. Overleden: A. J. Pos, 75 jr., echt genoot van N. van Vegten. Ondertrouwd: A. Meijer 51 jr en A. van den Bosch, 42 jaar. B. C. van der Waal, 26 jr te Zwijndrecht en H. van der Werken, 24 jaar. Getrouwd: R. J. Vergeer en M. J. Boekhorst. „St. Christoffel" veertig jaar J. van Leeuwen was 25 jaar lid Zoals meestal het geval is met een jubilerende vakvereniging, had ook de Kath. Ver. van Handelsvertegen woordigers, Handelsagenten en Ver zekeringsinspecteurs „St. Christoffel" afd. Leiden die gisteren het veertig jarig bestaan vierde, reden tot op rechte vreugde over hetgeen er be reikt is in de afgelopen periode, maar daarnaast evenzeer erntsige re den om zich te bezinnen op de toe komst. Zowel het een als het ander klonk herhaaldelijk door in de stroom van toespraken, die de leden met hun dames in de morgenuren te verwerken kregen. Zoals gebruikelijk en juist is, werd de feestdag begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid, opgedragen in de St. Leonarduskerk door de geestelijk adviseur pater N. v. Egmond O.F.M. O.F.M. Daarna was er een gezellig ontbijt in hel St. Leonardushuis. Terwijl' re gen- en sneeuwvlagen de mensen op straat in het gezicht striemden, steeg in dit knusse zaaltje de stemming al spoedig tot de bij zo'n gelegenheid passt-nde hoogte. Namens alle leden bood de heer W. G R A. Rijsdijk, voorzitter van de feestcommissie, het bestuur hartelijke gelukwensen aan, vergezeld van een kort gewetensonderzoek: Hebben we steeds onze plicht als leden gedaan? Hebben we voldoende initiatief ont plooid en de vergaderingen trouw bezocht? Of heeft meestal alleen het bestuur de zaak draaiend moeten houden? Met het voorbeeld van de bestuursleden vol liefde en kennis van zaken voor ogen, beloofde spr. namens alle leden een trouw verga- dering-bezoek! Taak voor alle leden. De voorzitter, de heer W C. J. Co- nijn, die onder de'gasten o.a. de heer ganisatie mocht begroeten, wierp een blik in het verleden, herinnerde aan het pionierswerk van de heren N. Goddijn en P. J. Schamper her innerde aan de grote strijd die voor afging aan de organisatorische samen werking met de K A. B. en schetste het verloop van de heroprichting na de bevrijding, toen er met slechts acht leden opnieuw begonnen werd De voorzitter tekende ook de positie van de vertegenwoordiger in verleden en heden, waarbij hij mocht consta teren. dat er veel ten goede is ver anderd en dat de vertegenwoordigers in hun organisatie thans een duidelijk klankbord hebben Het ledental is echter nog niet groot genoeg, hier ligt een taak voor alle leden, die hun niet-georganiseerde collega's tot lid- worden dienen te bewegen. Bouwen aan een maatschappij. De heer Menken wees op het ka tholieke karakter van deze organisa tie, die in oprechte Roomse Blijdschap feestvierde. In het leven van de stad slaan de Kath Handelsreizigers een zeer goed figuur; hun vergaderingen zijn steeds doortrokken van een frisse en spontane geest. Deze geest wenste spr. „St. Christoffel" ook toe in de komende tien jaar, vooral ook in het komende eeuwfeest-jaar, waarin de kath organisaties zich dienen te be zinnen op hun taak in de maatschap pij, die zowel door liberale als door socialistische tendenzen geïnfiltreerd wordt. In gesloten eenheid en een dracht zullen de katholieken moeten bouwen aan een maatschappij, zoals die door de Kerk gewild wordt. In dit opzicht hebben de handelsreizi gers een bijzondere taak omdat zij ook reizigers kunnen zijn in onze katholieke beginselen! Zilveren jubilaris. De gelukwensen van het hoofdbe- St. Menken een vriend van de or- stuur werden aangeboden door de Koperen Priesterfeest van kap. Hageman te Wassenaar getuigde van grote sympathie Vorige week Vrijdag was het 12J^ jaar geleden, dat kapelaan C. J. Ha geman van de St. Willibrordparochie de H. Priesterwijding ontving en gis teren is dit feit op feestelijke wijze herdacht. In de Parochiekerk van St. Willi- brordus werd om kwart voor negen een plechtige Hoogmis opgedragen door de jubilaris, met assistentie van de beide andere kapelaans van de parochie. Bruidjes en misdienaars be geleidden de kapelaan naar het al taar. Het mannen- en knapenkoor zong de Feestmis van Andriessen en deze Hoogmis werd het plechtig hoogtepunt van de jubileumdag. 's Middags kwamen vele honder den de kapelaan en zyn familieleden gelukwensen tijdens een receptie in de foyer van het R.K. Verenigings gebouw, waarin vele bloemstukken en bouquetten op stoffelijke wijze getuigden van de hartelijke sympa thie, die kapelaan Hageman in alle kringen van de Katholieke ingezete nen van Wassenaar geniet, sinds hij zes jaar geleden naar deze gemeente kwam. Tientallen plaatselijke ver enigingen waren op deze receptie' door bestuursdeputaties vertegen woordigd. Na een plechtig Danklof tijdens hetwelk kapelaan Hageman een woord van dank sprak, werd in het RJC. Verenigingsgebouw een hul- digingssamenkomst gehouden voor alle verenigingen, waarvan de ka pelaan geestelijk adviseur of aal moezenier is. Deze avond werd ge leid door kapelaan J. Sanders, en o.m. bijgewoond door pastoor Loo- mans van Den Hoorn bij Delft, de eerste parochie, waar kapelaan Ha geman zijn priesterlijke arbeid begon, en door kapelaan F. A. v. dr Bosch, die tot 5 jaar geleden in de St. Wil- librord werkte. Na het zingen van een welkomst lied, marcheerden een 20-tal jongens van de Mariacongregatie de zaal in voor het zingen van een Marialied. J. v. d. Kooy declameerde een ge dicht en daarna werd een toneel stukje opgevoerd, waarin aan kape laan Hageman hulde werd gebracht door de verenigingen waarvan hij adviseur is: Bij de hemelpoort wer den door St. Petrus de verdiensten en de fouten van de kapelaan tegen elkaar afgewogen. Toen eerst twee roddelende dames aan het woord waren geweest, sloeg de schaal naar de verkeerde kant door. Maar meisjes van de Gezinszorg, leden van de Kajona, militairen van het „Thuis front", Blauw Zwarten en welpen getuigden van de vele verdiensten van hun geestelijk adviseur en het goede zegevierde over het kwaad. Aan het slot van de avond, die door D. v. Leeuwen met pianomuziek werd opgeluisterd, sprak kapelaan Hage man een dankwoord. Het jubileumgeschenk, waarvoor bij de H. Missen door de parochianen gul was geofferd, bestaat uit een bedrag aan geld, bestemd voor een nieuw ameublement voor de kape laan. heer P. J. M. de Graaf, bondsvoor zitter die het vak-organisatorische werk van de Leidse afdeling roemde en het bestuur prees om zijn grote ijver voor de belangen der leden Sprekend over de P. B. O., wees de bondsvoorzitter er op dat wij geen kathedralen kunnen bouwen v. steen zoals de middeleeuwei's dat gedaan hebben, maar dat wij wel een kathe draal kunnen bouwen van s-ociale orde, waarbij rechtvaardigheid en ïefde, met erkenning van Gods wet- <en, de bouwstenen dienen te zijn. Helaas kent ook „St. Christoffel" mensen, die zich als lid laten in schrijven, maar spoedig weer' van de ledenlijst verdwijnen. In dit licht be zien is het een prestatie 25 jaar lid te zijn, zoal.s dc heei J. van Leeu wen die uit handen van de bonds voorzitter een oorkonde met zilveren insigne mocht ontvangen. Dc heer Dc Graaf stelde de zilveren jubilaris tot voorbeeld aan de jongeren. Namens de Leidse K. A. B. sprak de voorn, voorzitter, de heer P. B. H. Oostjïam een woord van felicita tie, waarin hjj ook de vrouwen be trok, omdat wanneer de organisatie successen boekt, dit zeker voor de helft te danken is aan de opofferings gezinde echtgenoten van de werkers in het organisatie.even. Nog meer sprekers. De heer J. C. J. Lambermont sprak als voorzitter van de Ned. R. K. Mid denstandsbond, afd. Leiden. Hij wees er op, dat de middenstand vaak in contact komt met de Handelsreizigers, wier beroep een mengeling van vrij heid en gebondenheid is; vrijheid in het ontplooien van eigen initiatief, ge bondenheid aan hun branche. De heer T. Wagenaars bood de ge lukwensen aan van het diocesaan be stuur van de R. K. Werknemende Middenstand en hoopte op een vrucht baar contact tussen „St. Christoffel" en de „W. M." Tenslotte getuigde de heer J. Fran ken, voorzitter van de Amsterdamse .afdeling, met groot enthousiasme van de idealen, die een goed lid van „St. Christoffel" dienen te bezielen. Inmiddels was het bijna oen uur geworden, zodat voorzitter Conijn zijn dankwoord kort hield en het feest schorste tot 's avonds 8 uur in de Kleine Burcht. Gezellige feestavond. Het was voor de feestvierende le den 's avonds een grote verrassing hun oud-geestelijk adviseur, pastoor L. Retèl O.F.M., uit. Zaltbommel, on der de genodigden te zien. Met alle anderen werd hij hartelijk verwel komd door de heer Rijsdijk, die te- ens gelegenheid vond pastoor Retèl hartelijk te danken voor de vele goe de zorgen, die hij met grote liefde en deskundigheid aan „St. Christoffel" hééft gewijd. Hei avondprogramma werd ver zorgd door het G.-H-cabaret, met Gé Heynen vrolijker dan ooit als conferencier. Even moest hij de zaal aftasten, maar al heel spoedig had hy het publiek op z'n hand en scha terde de ene lach na de andere door het zaaltje, dat blauw van de rook stond. We hoorden John Boelee met z'n accordeon, we hoorden Gé met op timistische liedjes, we zagen grap pige kolder-schetsjes en luisterden naar het Maowa-ensemble onder lei ding van Dolf del Prado, die vooral met z'n „strijdzang" bijzonder veel succes had. Het was een prettig programma van gemoedelijke kleinkunst, welis waar met een hele kleine „lc", maar geschikt om de feestvierend leden met hun aanhang te vermaken. Na afloop hiervan werd er onder leiding van Gé nog een uurtje gezellig ge danst, waarna het veertig-jarig be- staansfeest van „St. Christoffel" goed geslaagd! weer tot't verleden behoorde. Dc feestcommissie kreeg een verdiende pluim voor de uitste kende organisatie. LEIDS KUNST CENTRUM Voor de openingsplechtigheid van' Dc wethouder sprak vervolgens de najaarstentoonstelling van het over de kloof, die er tussen de kun- Leids Kunst Centrum in dc Boer-1 stenaar cn iet publick bestaat. Hij haavezalen bestond Zaterdagmiddag grote belangstelling. De roep was deze expositie blijkbaar al vooruit gegaan. Overigens had men ook ge zorgd voor een originele entourage. In zijn welkomstwoord, dat ook een dankwoord werd tot al diegenen, die hun krachten hadden gegeven voor het welslagen, kondigde de voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer J. Mertens, aan, dat deze keer eens was afgestapt van de muzikale omlijsting. De heer Mer tens leidde daarop met' een korte toelichting het danspaar Yvonne- Tjemkanoff in, zijn verontschuldi gingen aanbiedend voor de slechte dans-accomodatie, die de zalen voor alsnog bieden: geen belichting, geen décors, begeleidende muziek met be hulp van een versterker en een ijzige koude. Ondanks dit alles oogstte het optreden van de beide dansers veel succes, vowel de dans, die de inspi ratie van een schilder uitbeeldt, als de vertolking van het bekende „Je zebel". De techniek van de beide dansers kwam hier echter wel on verbloemd en onopgesmukt naar vo ren. Critische opmerkers zullen dan ook geconstateerd hebben, dat er wat onbeheerst gedanst werd, een euvel, dat Tjemkanoff nog niet heeft over wonnen. Maar reeds het gebaar, dat hier gemaakt werd, was lofwaardig. Het L.K.C. immers wil alle kunst- vroeg zich af, of Jeze kloof ontstaan is door de vooruitstrevendheid van de kunstenaar of door evident ge brek aan begrip bij de leek. In leder geval is het zó. dat de mens van he den bijna geheel wordt opgeslorpt door de techniek. Maar er zijn symp tomen, ook in Leiden dat de kloof nauwer wordt. De belaugstelling voor kunst, ook bij het grot.; publick, Is toegenomen. Spr. hoopte, dat dezo belangstel ling nog zou groeien en dat het L.K.C. daaraan een steentje zou mogen bij dragen en als centrum in betekenis zou toenemen. Det wethouder sloot met een woord van warme erkente lijkheid voor het danspaar Yvonne- Tsjemkanoff, dat het hek had ge opend voor deze nog niet in het cen trum vertegenwoordigde kunstuiting. Prettige indruk. Na dit openingswoord begaf het talrijke gezelschap zioh naar de zaal, waar de tentoonstelling wordt gehou den. Het geheel maakte op de bezoe kers een prettige indruk. Onder de aanwezigen woj-en ook verschillende amateurfotografen, die knipten en met lampen werkten, dat het een lust was. Nog lange tijd wandelden de bezoekers langs de schilderijen, beeldhouwwerken, ceramische pro uitingen omvatten. Tjemkanoff was ducten, tekeningen enz., druk dis- de eerste danser, die met het L.K.C. cussiërend en daarmee bewijzend, in zee ging. Daarvoor alleen reeds dat het heus niet alleen de gloeiend- kwam hem het hartelijk en frene tiek applaus toe, dat na ieder num mer opklonk. Veel veranderd. Wethouder Van Schaik sprak als voorzitter van het L.K.C. het officiële openingswoord. Daarbij wees spr. erop, dat er in de laatste vijftig jaar veel is veranderd in de wereld, in Leiden en ook in het artistiek leven. De manier van exposeren is moder ner geworden en ook het werk, dat getoond wordt, is nders. Langzaam mee oplevend, bemerkt men de ver anderingen, die plaats vonden, naet zo, een verschijnsel, dat ook optreedt bij degenen, die sinds de oprichting met het L.K.C. hebben meegeleefd. Bij hen zou wel eens de gedachte kunnen post vatten, dat in de regel maat, waarmee tentoonstellingen worden georganiseerd, een zekere sleur zit. Wie echter gaat kijken in de expositie-ruimte, aldus de wet houder, zal anders kunnen constate ren. Men is mee-gegroeid met de tijd, ja zelfs zijn er kunstenaars onder de exposanten, die hun tijd vooruit zijn. Aan de andere kant is er ook werk, dat wij zullen herkennen. warme kachel was, die hen in deze prettige omge ing gevangen hield. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 17 November. Vee Aanvoer: totaal 1467 stuks, waar van 1039 vette koeien, 428 varkens, Prijzen: vette koeien 2.70—2.85, 2.45—2.60, 2.00—2 15, varkens 2.0fe, 2.04, 1.75 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer korter, handel redelijk, prijzen le kwal. iets stijver, verder vooral niet lager in prijs, enkele prima's boven notering; varkens aanvoer even minder, handel tamelijk prijzen iets hoger prima tot 2.10. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Nov Groente. Bloemkool I 14 32, bloemkool II 813, bospeen 2729, waspeen I 818 waspeen II 6—10, vode kool 4.60—8.30, gele kool 7.80—7.90, groene kool 911, boerenkool 1012, sprui ten 2234, and ij vis 920, peter selie 520540, Chinese Kool f 9- 10, kroten 512, kervel 1340 1350 uien 20—21

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3