2)e C<2icbeSon4cmt DE EERSTE WATERSTOFBOM TOT ONTPLOFFING GEBRACHT Een sobere officiële mededeling DE WEDSTRIJD ENGELAND-NEDERLAND JlwKeltje MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12742 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes i 1*50 Reeks proeven op Eniwetok afgesloten Een derde reeks proeven met atoomwapens is afgesloten en hiertoe be-» hoorden eveneens experimenten „die bijdroegen naar het onderzoek in zake de H-bom (waterstofbom)", zo heeft de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie bekend gemaakt. De korte bekendmaking zegt niet met zoveel woorden, dat een complete H-bom in het gebied van de Eniwetok-atol- in het midden van de Stille Oceaan tot ontploffing is gebracht. Maar reeds enige tijd publiceert de Amerikaanse pers verslagen van ooggetuigen, die beweren te hebben gezien hoe een H-bom „een eiland van iy, km. lang en bijna een kilometer breed in gas en damp deed opgaan". Bovendien meldden seismografen over de gehele wereld op 4 November een aardbeving in de Stille Oceaan een aardbeving, die door een vloedgolf werd gevolgd. En nooit waren de veilig heidsmaatregelen en de geheimzinnigheid rond de proeven op Eniwetok zo streng als dit keer. VERHALEN VAN OOGGETUIGEN, ongeveer 82 graden Celsius kon me ten. De brief besluit: Harold Urey, professor in de schei' kunde aan de universiteit van Chica go, die in 1934 de Nobelprijs voor scheikunde heeft gewonnen, verklaar de Zondagavond in een commentaar op de bovengenoemde bekendmaking van de Amerikaanse commissie voor de atoomkracht over de kortgeleden op het atol Eniwetok. in de Stille Oceaan, gehouden proeven met atoomwapens. „Het lijkt er op dat dit de officiële termen zijn om aan te geven, dat men er in geslaagd is een waterstofbom tot ontploffing te brengen." Ook uit de brieven van ooggetuigen blijkt, dat zij het hadden over heel iets ergers en machtigers, dan zij tot nu toe bij atoom-bom-explosies had den gezien. Zo verscheen in de „Los Angeles Examinor" van 8 November een brief, die een inwoner van deze stad van een vriend had ontvangen. „Wij za gen", zo schreef hij, „de ontploffing door een bril met donkere glazen Maar toen een grote, oranje vuurbal verscheen, die groter en verblinden der werd, leek het alsof er helemaal geen donkere glazen meer waren." En in een dergelijke brief in de ,',Lini Times" (Ohio) wordt gezegd, dat drie kilometer brede vlammen bijna acht kilometer in de lucht scho ten en dat de persoon op een afstand van 45 kilometer nog een hitte van Churchill naar Eisenhower, Premier Churchill van Groot-Brit- tannie zal proberen in Maart of April te Washington een onderhoud te verkrijgen met de nieuwe Ameri kaanse president, generaal Eisenho wer, zo verneemt Reuter in politieke kringen te Londen. Zij zijn van oordeel, dat hij dit denkbeeld op de conferentie van eerste ministers van het Gemenebest, welke aan hét einde van de maand te Londen wordt gehouden, te berde zal brengen. Tienduizend Zuid-Koreanen heb ben gisteren te Seoel betoogd om Eisenhower aan te sporen spoedig naar Korea te komen. De juichende menigte liet een welkomsttelegram verzenden. „Binnen zes uur was een eiland, waarop eens kokospalmen hadden roeid, niets meer. Het was in feite van de aarde verdwenen." Buiten deze brieven hadden al an dere geruchten de ronde gedaan, dat de H-bom door de Amerikanen in het geheim tot ontploffing was ge bracht. De „eerste stoot" tot de ont wikkeling van dit wapen werd op 31 Januari 1950 door president Truman gegeven, om er voor te zorgen, dat ons land in staat is zich tegen alle mogelijke aanvallers te verdedigen". Sindsdien werd er meer dan 1250 millioen dollar aan de ontwikkeling van de waterstofbom ten koste g.- legd een bom, die door de Ame rikaanse wetenschappelijke schrijver William L. Laurence als „de grootste bedreiging van het menselijke ras se dert de zwarte dood in de Middel eeuwen" werd genoemd. Kort nadat Amerika met de ver vaardiging van. waterstof wapens was begonnen, drukte men in dit land de vrees uit, dat door de spion Klaus Fuchs (hii werd in 1950 in Engeland tot 14 jaar gevangenisstraf veroor deeld) de Russen de wetenschap had den verworven, hoe zij een H-bom konden maten. In het slot van de officiële mede deling over de proeven wordt gezegd: „Door de bedreigingen van de we reldvrede en de afwezigheid van doeltreffende en dwingende regelin gen voor de controle van de bewape ningen, is de regering van de Ver enigde Staten gedv/ongen haar stu dies ten opzichte van de ontwikke ling van deze grote krachten voor de verdediging van de vrije wereld voort te zetten. Tegelijkertijd zet deze re gering met een steeds groeiend suc ces haar onderzoekingen voort, die gericht zijn op het ten nutte maken van deze krachten voor de productie ve doeleinden van de mensheid". Typhoon eist De winter staat voor de deur 500 doden Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm, die, zoals gemeld, Vrijdag Zuid-Formosa geteisterd heeft, is ongeveer 500. Meer dan 4.000 personen werden gewond en tienduizenden zijn dakloos. Dit zijn de niet-officiële cijfers. De officiële zullen pas over verscheide ne dagen bekend zijn. Het was de ergste wervelwind, die Formosa sinds 50 jaar getroffen heeft. In het centrum van de typhoon kwamen windsnelheden voor van 180 kilometer per uur. Hoe zal Amerika's handels politiek uitvallen Men verwacht, dat er in het Ame rikaanse Congres, dat in Januari bij eenkomt, en waarin de republikei nen de meerderheid zullen hebben, een niemve strijd zal ontbranden over de handelspolitiek ten aanzien van Europa. Alles wijst er op, dat protectionistische belangen in de Verenigde Staten nog meer zullen aandringen op hogere invoerrechten of grotere invoercontrole voor bui tenlandse goederen. Handelsdeskun digen zijn het er over het algemeen over eens, dat de houding van het Congres grotendeels bepaald zal wor den door de toestand van het Ame rikaanse bedrijfsleven in het komen de jaar. Aanhoudende welvaart zou de kans op invoerbeperkingen klei ner maken, maar eer terugslag zou vrij zeker groter protectionisme be vorderen. Daar de republikeinen de naam .hebben voorstanders te zijn van be schermende maatregelen tegen bui tenlandse concurrentie voor de Ame rikaanse industrie, vergrootte hun Overwinning in de Amerikaanse ver kiezingen de vrees in Europa voor het verrichten van nieuwe belemme ringen voor de invoer van goederen op de dollarmarkt. Vele autoriteiten op handelsgebied in de Verenigde Staten zijn echter teneinde de geallieerden in staat te stellen de dollars te verdienen, welke nodig zijn voor het kopen van de Amerikaanse goederen. Verder zeg gen zij, dat de republikeinen, nu zij aan het bewind zijn, mogelijk op het gebied van de handelspolitiek veel liberaler zullen zijn dan zij als oppo sitiepartij waren. DE INVLOED DER REPUBLIKEINEN Men kan derhalve verwachten dat maarschalk Pagagos Griekenland de komende vier jaar zal regeren, steu nend op de grootste parlementaire meei derheid, die enige Griekse re gering, sinds het bewind van wijlen Eleutherios Venizelos van 1928 tot 1932 heeft bezeten. Maarschalk Papagos gaf Zondag avond reeds een officiële verklaring over zijn verkiezingsoverwinning uit, waarin hij onder meer zeide: „Het nieuwe, Zondagavond ingegane vier- jarentij'dperk, zal er een zijn van op bouwend werk. Griekenland zal op nieuw gehoor geven aan de roep der Razzia onder Mau Mau-ers Politie en militairen in Kenya heb ben Zondag een der grootste razzia': sedert de afkondiging van de nood toestand ondernomen in het berg achtige gebied van Noord-Kinanop, Er werden 1,600 Afrikanen aange houden, van wie na een uitgebreid onderzoek 208 werden vastgehou den voor verdere ondervraging. Van deze laatsten werden zestig beschul digd van verschillende vergrijpen. Elders werden 26 Afrikanen aan gehouden, die een bijeenkomst van de Mau Mau wilden bijwonen. Een van hen werd in de heup geschoten, toen hij trachtte te ontsnappen. Het Kikoejoe-pperhoofd Elioed is - Zaterdag voor de vierde maal bin- veel minder pessimistisch over de i nen een maand aan een moordaan- handelsvooruitzichten nu de republi keinen aan het bewind zijn dan vele Europeanen. Zij wijzen er op, dat generaal Eisenhower, de nieuwe klaard heeft dat de Verenigde Staten klaard heeft dat de Verenigde Statten buitenlandse invoer moeten toelaten, slag ontsnapt. De politie schoot de aanvaller dood toen hij probeerde de hoofdman met een mes te doorste ken. Er zijn dreigbrieven gevonden aan het adres van loyale stammen, gehecht aan katten en kippen, die van de ingewonden zijn ontdaan. Doelman Landman (rechts) ziet tijdens een duel tussen Terlouw en Lewis gespannen toe hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Van links naar rechts: Groves, Terlouw, Lewis, Wiertz en Landman. Sneeuw in W. Europa Hoewel het weer in ons land ta melijk koud is en de temperatuur bet nulpunt begint te naderen, heeft de winter zijn intree toch nog niet gedaan. Het schijnt op de drempel van Nederland te aarzelen, want overal elders in West-Europa heeft hij reeds een bezoek gebracht. Uit het Noorden komen zelfs be richten van zware sneeuwval. In Oostenrijks Tirol, waar de sneeuw twee en een halve meter dik ligt, zijn de wintersporten in volle gang, nu het gevaar voor lawines, dank zij POLITIEKE VERSCHUIVING IN GRIEKENLAND Maarschalk Papagos de overwinnaar Zondag hebben in Griekenland algemene verkiezingen plaats gehad, welke een grote politieke verschuiving te zien hebben gegeven De z.g. „Griekse Concentratie" onder leiding van maarschalk Alexander Papagos is als over winnaar uit de strijd te voorschijn gekomen. Ofschoon alle uitslagen nog niet bekend zijn, heeft de „Griekse Concentratie' reeds de absolute meerderheid behaald. Radio-Athene meldt, dat het resultaat der tellingen Zondag te mid dernacht uitwees, dat de „Griekse Concentratie" 172 van de 300 zetels in de volksvertegenwoordiging vast in handen had. A. F. P. meldt, dat een voor aanstaand lid van Papagos' partij heeft medegedeeld, dat zij er op rekent tenminste 230 van de driehonderd zetels te zullen bezetten. Het verzet in Tunesië Een convooi van het Franse leger is Zaterdagavond laat bij Gabes, in Zuid-Tunesië, in een hinderlaag van de verzetsbeweging gevallen. Vier Franse soldaten werden gedood en zes gewond. Bij Gafsa is Zondagochtend een Franse patrouille beschoten. Hierbij vielen geen slachtoffers. Bij Nefta is door verzetslieden een tankstation in brand gestoken. MOSSADEQ ONTBINDT HOOGGERECHTSHOF. De Perzische eerste minister, Mo hammed Mossadeq, heeft Zondag, ge bruik makend van zijn speciale vol machten, de ontbinding gelast van het Perzische hooggerechtshof en de minister van justitie opgedragen, nieuwe rechters te benoemen voor een nieuw hooggerechtshof. Krach tens een nieuwe wet is de minister van justitie ook gemachtigd elk lid van de rechterlijke macht binnen de volgende twee maanden uit zijn ambt te ontheffen. DE ZWITSERSE EVEREST- EXPEDITIE. Luidens persberichten uit Kath- mandoe, die afkomstig zijn van „per sonen, die voortdurend in verbinding staan met de Zwitserse Everest-ex- peditie", zou deze expeditie op de te rugweg zijn. Volgens andere berich ten heeft de expeditie een punt be reikt, dat slechts zestig meter bene den de top -ligt, dus meer dan twee honderd meter boven het hoogste totnogtoe bereikte punt. Italiaans afgebrand dorp andere vrije landen, die vóór demo cratie en vrijheid hebben gestreden." De minister-president van de zit tende Griekse regering, generaal Piastiras, verklaarde in antwoord op vragen van journalisten „verrast" te zijn over de uitslag. Piastiras werd zelf als candidaat in het kiesdistrict van Athene verslagen Hij gaf te ken nen zich, na zijn nederlaag, niet uit de politiek te zullen terugtrekken. de ongewoon strenge vorst, geweken is. De temperatuur daalde tot 22 graden onder het vriespunt. Te Han nover in de Westduitse deelstaat Ne- der-Saksen moesten sneeuwploegen de wegen vrymaken voordat het verkeer op gang kon komen. In Zwitserland valt zo nu en dan sneeuw uit een zwaar bewolkte lucht. De vorst heeft de bergwegen gevaarlijk glad gemaakt en chauf feurs krijgen de raad sneeuwkettin gen te gebruiken. In Parijs vriest het zes graden bij een bewolkte lucht en ijzige winden. Men ver wacht in Normandië en de omgeving van Parijs lichte sneeuwval en vorst in de ochtenduren in het Noorden. De Kopenhagers zijn verrast door een flink pak sneeuw, dat gewoon lijk niet voor het eind van Decem ber valt. In Brussel, waar de tempe ratuur tot het nulpunt is gedaald, is de eerste sneeuw van deze winter gevallen. Ook in het Westen en in de Ardennen heeft het gesneeuwd. Het luchtverkeer van Londen naar Parijs en Amsterdam heeft tijdens het weekeinde wegens dichte mist stilgelegen. De scheepvaart in de drukke monding van de Theems kwam tot stilstand en het spoorweg verkeer ondervond sterke vertraging. De locomotief en twee rijtuigen van een passagierstrein van Reading naar Londen zijn uit de rails gelo pen, toen deze trein wegens de mist inreed op een goederentrein. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. DE STRIJD IN KOREA. Kort voor het dag worden heeft Zondag de Nederlandse torpedoboot- jager „Piet Hein" een complete com munistische trein ten Noorden van Tantsjon op Korea vernietigd. Prins Bernhard in Lima Steeds meer Nederlandse vlaggen verschijnen er in de straten van de Peruviaanse hoofdstad Lima, nu prins Bernhard daar verblijf houdt. Afgelopen weekeinde konden we in het centrum van de stad nog maar twee straten ontdekken waar er geen een was uitgehangen. Alleen zijn vele vlaggen op de verkeerde manier gehesen, namelijk op de wijze van de Franse tricolore, met de banen verticaal. Men- is in Zuid-Amerika niet op de hoogte van vele dingen, ons vorstenhuis en volk betreffende. Een gast, die met prins Bernhard di neerde, vroeg heel belangstellend of de prins gehuwd was. Op het ant woord: „Jawel, en ik heb vier kinde ren'", kwam spontaan de opmerking: „Werkelijk?" Een journalist kwam, voor de aan komst van de prins, de Nederlandse gezant vragen, of prins Bernhard president van Nederland was. Een andere persman informeerde of de prins een zoon of de echtgenote van koningin Juliana was. Heden, Maandag, wordt de prins op een plechtige bijeenkomst in het stadhuis van Lima tot eregast van de stad uitgeroepen. Hij zou vandaag tegenbezoeken brengen aan de voor zitters van Senaat en Huis van Af gevaardigden en aan het Hoogge rechtshof en aan de kardinaal-aarts bisschop Guevara. Dinsdag zal voor de prins en zijn gevolg in het anthropo logisch mu seum een koninklijke mummie „uit de doeken gedaan" worden. Het is pas de tweede maal in de geschiede nis van Lima dat dit geschiedt. Van zijn lichte aanval van bron chitis had de prins Zondag in het geheel geen hinder meer. REVOLVERHELD BEKENDE ALLES Het Italiaanse dorp Brione bi' het Gardameer, dat 1150 inwoners telt, is in de nacht van Zondag op Maan dag nagenoeg geheel afgebrand. Het vuur, dat in een werkplaats begon, maakte spoedig de enige tele foon van het dorp onklaar, zodat niet onmiddellijk hulp kon worden inge roepen. De bewuners bestreden het ten de wagen gewerkt "en heeft toen Zaterdagavond is te Bussum gear resteerd de 43-jarige inwoner van Bussum, de werktuigkundige J. C. K„ die bekend heeft dat hij Donder dagavond j.l. omstreeks half acht na de automarkt te Utrecht een auto tijdens een zogenaamde proefrit met de verkoper onder de gemeente Jut- phaas wilde stelen. Hij is zoals bekend na een gevecht vuur met emmers water, zand, ma trassen, dekens en wat er verder bij de hand was. Toen tegen de ochtend de brand weer kwam, was het dorp groten deels verwoest. AMERIKAANS MARINE- VLIEGTUIG VERONGELUKT. De politie van Norwood, in de Amerikaanse staat Massachusetts, heeft Zondagavond medegedeeld dat een „D.-C.-3" van de Amerikaanse marine, die 22 inzittenden kan ver voeren, in de omgeving van deze plaats omlaag is gestort. Andere ge gevens zijn nog niet bekend. Men wéét evenmin hoeveel personen zich in. het vliegtuig hebben bevonden. een aantal revolverschoten op de be stuurder gelost. In het duister heb ben de schoten wel de kap van de auto doorboord, maar niemand werd geraakt. Om half negen meldde hij zich bij de garagehouder B. in het nabije De Meern voor een taxirit naar Hilversum. De garagehouder was al vlug door het vreemde gedrag van zijn passa gier wantrouwig geworden. De klant wilde perse langs de bui tenwegen naar Hilversum en toonde bijzonder veel belangstelling voor de bediening van de auto. De verdachte passagier heeft ook op deze rit zijn duistere plannen niet kunnen uitvoeren, want de garage houder heeft hem na binnenkomst in Utrecht met een smoesje uit de wa gen gekregen en heeft daarna de politie zijn wederwaardigheden ver teld. De Jutphase politie onder leiding van inspecteur Van Riessen heeft in samenwerking met de Bussumse re cherche toen de aanvaller kunnen achterhalen. Voor een ander feit werd hij Za terdagavond op het Bussumse politie bureau ontboden, doch hij ontkende iets met de aanslag in de auto te ma ken te hebben. Dit hield hij ook nog vol, nadat hij met de garagehouder uit De Meern was geconfronteerd. Tenslotte gaf een sigarenaansteker van hem, dezelfde als door de onbe kende passagier gebruikt, de door slag. De verdachte viel door de mand en bekende zyn overval. De politie deelde ons mee, dat hij niets te ma ken heeft met de inbraken in Har- melen en de moord op de Woerdense politie-agent in dezelfde nacht als de overval. Nader vernemen wij nog, dat de arrestatie van K. te danken is aan de activiteit van een Bussumse kolitie- man. Toen K. na de schietpartij thuis kwam, heeft hij zijn vrouw verteld, dat hij was opgelicht op de Utrechtse automarkt. Hij had daar een prach tige wagen verkocht, de kwitantie af gegeven, doch geen geld ontvangen. Zijn vrouw heeft hem toen geprest daarvan aangifte te doen bij de poli tie wegens oplichting. Daar K. tegen over zijn vrouw dit verhaal moest volhouden heeft hij inderdaad in aan wezigheid van zijn vrouw aangifte bij de Eussumse politie gedaan. De wachtmeester daar deelde hem mede dat dit eigenlijk een Utrechtse zaak was en hij zich dus met Utrecht in verbinding moest stellen. Toen deze wachtmeester echter iets over de schietpartij vernam, consta teerde hij dat het daarin voorkomen de signalement klopte met dat van de heer K. Hij heeft dit medegedeeld aan de politie te Jutphaas. Deze heeft daarop de collega's in Bussum ver zocht de man nog even te ontbieden. Daar de man meende, dat het over de gefingeerde oplichting ging, is hij inderdaad op het bureau verschenen, waarna zijn arrestatie volgde. Hij be weert de revolver, waarmede hij drie schoten door het dak heeft gelost, „op een onbekend adres in Amster dam" te hebben gekocht. ROBERT SCHUMAN ERE-DOCTOR VAN TILBURG. Robert "Schuman, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, heeft toegezegd, dat hij zijn uiterste best wil doen Zaterdag 13 December naar Tilburg te komen waar de Katholie ke Economische Hogeschool aan de ze vader van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap het eredoctoraat zal verlenen in de economische we tenschappen. De plechtigheid der toekenning van dit doctoraat zal geschieden bij het vijfde lustrum der Tilburgse Ho geschool. Prof. Kaag zal als promo tor optreden. Na de plechtigheid volgt een receptie en nog later een officiële maaltijd in het Tilburgse paleis-raadhuis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1