Bezwaren tegen de dividend-stop Twee trams botsten te Rotterdam waardoor postwagen uitbrandde Schatdelver Zieke inspecteur had kastekort DE KLOK ZAL MET DE HAND GELUID WORDEN ZATuRDAG 15 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer AMENDEMENT-LUCAS (verlenging van één jaar) GROTE KANS VAN SLAGEN Gistermiddag kwam aan de orde het ontwerp om de dividendbeper king te bestendigen tot 31 December 1954. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) zei, dat het voorstel niets met het monetaire evenwicht heeft uit te staan. De dividendstop is een Duitse maatregel, bij een levende economie past deze dirigistische maatregel niet. Hij achtte het bijna beledigend voor het gezonde verstand van de arbeidersklasse als men er van spreekt, dat deze het belang er niet van kan begrijpen dat kapitaal iets afwerpt. Aan een advies van de S. EJR. heeft hij geen behoefte. Zyn fractie zou haar steun niet ge- ven aan deze onjuiste wet. Ook de heer C. VAN DEN HEU- j VEL (A.R.) had bezwaren tegen het wetsontwerp. Verworpen moet wor-| den het argument, dat het zou dienen voor beveiliging der ondernemingen. Het argument van de loonstop kan volgens hem evenmin dienen. Er is geen mogelijkheid van vergelijking, de loonstop werkt ook als loonbe- veiliging. De ondernemers-activiteit wordt er zeker niet door gestimu leerd. Een overbodige regeling is een verkeerde regeling, oordeelde de heer Van den Heuvel. „Zaak van ondernemer" De heer LEMAIRE (K.N.P.) ver klaarde, dat een rationele dividend politiek gerust aan de ondernemer kan worden toevertrouwd. Econo misch en maatschappelijk zag hij geen gronden voor de dividendstop. De heer REUTER (C.P.N.) prote steerde er tegen, dat buitenlandse kapitaalverstrekkers, bevoordeeld worden boven kapitaalsverstrekkers van Nederlandse nationaliteit. De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) merkte op, dat, als de wettelijke di videndbeperking overbodig is omdat er geen hogere dividenden zullen worden uitgekeerd, ze niet schadelijk kan zijn. Dan moet men zich ook niet beroepen op schadelijke werking er van. Hij is van oordeel, dat met het oog op de economische gevolgen, on der de huidige omstandigheden de weegschaal ten gunste van dividend beperking blyft doorslaan. „Een jaar voldoende". De heer LUCAS (K.V.P.) ver klaarde in het algemeen tegen divi dendbeperking te zijn. Er kunnen echter omstandigheden zijn, die de overheid de taak opleggen het eigen domsrecht sociaal te beperken. Te gen het vragen van een advies van de S.E.R. zou hij geen bezwaar heb ben. Er is meende hij geen redelijk be zwaar tegen, de beperking te verlen gen met één jaar. Dat is voldoende om een advies van de S.E.R te krij gen en nadere voorstellen te over wegen. De heer VAN DE WETERING (C.H.) herinnerde aan zijn tegenkan ting tegen de wet op de dividendbe perking. Thans wordt een verlenging met twee jaar voorgesteld om dan weer te gaan redetwisten. Tegei dit soort spel heeft hy bezwaar. Hij handhaafde zyn bezwaar tegen di vidend-beperking. De minister antwoordt. De heer VAN DE KIEFT, minister van financiën, kon de zaak niet zo gevaarlijk zien als de heer van Leeu wen zou willen doen geloven met zijn woorden: bedilziek verkeerd ge richt dirigisme. Diens argumenten op economisch terrein achtte de mi nister niet zo belangrijk. De minister was van mening, dat het wetsontwerp inwendige verster king der ondernemingen kan tenge volge hebben en de mogelijkheid opent tot grotere dividenduitkering. Over het pleidooi van de heer Lu cas om de verlenging tot één jaar te beperken merkte de minister op, dat de regering eigener beweging al teruggegaan is van de aanvankelijk voorgestelde drie jaar tot een ter mijn van twee jaar. De regering is verplicht over economische aangele genheden het advies van de S.E.R. in te winnen. verklaarde het amendement te steu nen. De minister handhaafde zijn be zwaren tegen het amendement. Hy liet de beslissing over aan dt Kamer. De stemming over het amendement en het ontwerp werd aangehouden tot Dinsdag. DE HEER NEHER HERSTELD De heer L. Neher, directeur-gene raal der P.T.T., die ten gevolge van een auto-ongeluk de vorige maand gewond raakte, is thans geheel her steld en heeft zijn werkzaamheden op het hoofdbestuur weer kunnen hervatten, CYCLAMEN-TENTOONSTELLING EN MAANDELIJKSE KEURING V. K. C Aan deze gecombineerde exposi tie, te houden op 20 en 21 Novem ber a.s. in het nieuwe gedeelte van de „Centrale Aalsmeersche Veiling" zal ook dit jaar weer op ruime schaal worden deelgenomen. De pro minenten der Cyclamen-cultuur uit den lande zullen n.l. hun beste teelt- producten naar voren brengen, ter wijl ook de verplichte inzendingen voor de Cyclamen-rassen vergelijking, ressorterende onder de N.A.K. (S.), afdeling: Cyclamen te dezer gelegen heid eveneens op het appèl verschij nen. Maar ook vele en belangrijke inzendingen Chrysanten, waaronder talrijke nieuwe aanwinsten, winter- bloeiende- en blad-begonia's Ne- phrolepis-soorten, en wat niet al, vallende in het kader van de maan delijkse keuringen der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, zullen worden tentoongeste.d. Voor iedereen is deze inderdaad belangrijke, aantrekkelijke show van diverse tuinbouwproducten gra tis te bezichten, de 1ste dag 20 Nov. vanaf 12 uur voorm. tot des avonds 9 uur; de 2de en laatste dag vanaf 9 uur voorm. tot des avonds 9 uur. KINDERVERLAMMING In de week van 2 tot en met I November zijn in totaal 8 gevallen van kinderverlamming aangegeven, als volgt verdeeld over de provincies en plaatsen: Friesland 1 (Oostdon- geradeel); Overijsel 1 (Diepenveen); Noord-Holland 2 (1 Amsterdam en 1 Den Helder); Zeeland 1 (Vlissin- gen); Noord-Brabant 2 (1 Eindho ven en 1 Reusel); Limburg 1 (Roer mond). HUIZEN VAN BEWARING OVERVOL Het aantal gedetineerden in Ne derland is de laatste tijd weer geste gen. De capaciteit van de huizen van bewaring heeft bovendien geen ge lijke tred gehouden met de sterke be volkingsaanwas hier te lande. Het plaatsgebrek in deze gestichten is bepaald verontrustend. Dit deelt minister L. A. Donker mee in zyn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. „Steengoede" mop Collega in het ziekenhuis De collega's van de 25-jarige ex peditie-bediende, G. F. W. uit Rotter dam namen het niet. De man had hen natgespoten en onderling overlegden ze, tot welke tegenmaatregelen ze konden overgaan. Spoedig was het idee gevonden. Men zou een papieren zak met water vullen en deze boven uit het raam over het hoofd van de niets vermoe dende W. uitstorten wanneer deze zou passeren. Vol spanning wachtten de collega's de komst van W. af en toen deze on der het raam door liep, was de span ning zo groot, dat men vergat de zak open te maken. De met water gevulde papieren zak viel omlaag en belandde op het hoofd van W. Nu scheurde de zak niet en 6 li ter water weegt nog altijd zes kilo; wanneer dit van een hoogte van 8 meter op je neervalt, moet men be schikken over een gepantserde sche delplaat, om geen nadelige gevolgen te ondervinden. W. beschikte klaar blijkelijk niet over een gepantserde schedelplaat en hij ligt nu met eên hersenschudding in het ziekenhuis. ACTE VAN AFSTAND WAS NIET OP RECHTSGELDIGE WIJZE OPGEMAAKT Het Amsterdams gerechtshof heeft beslist, dat in de zaak van de voor malige spoorwegbeambte B. K.f die in hoger beroep was gekomen van een vonnis van de rechtbank aldaar waarbij hij wegens verduistering van spoorkaartjes was veroordeeld, de acte van afstand van hoger beroep niet op rechtsgeldige wijze was op gemaakt, zodat K. alsnog ontvanke lijk werd verklaard in zijn hoger be roep. Bij de behandeling van de zaak heeft de procureur gezegd geen ver zachtende omstandigheden te hebben kunnen vinden. Hij eiste een hogere straf: 1 jaar gevangenisstraf zonder aftrek van de 7 maanden preventie ve hechtenis en met de bepaling, dat 6 maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd, hetgeen dus zou betekenen, dat verdachte van de dag van de uitspraak af nog 6 maanden zou moeten ondergaan. De verdedi ger, mr, W. van Everdinge, pleitte op juridische gronden, dat het O.M. niet i ontvankelijk zou worden verklaard in zijn dagvaarding. Daarin is verdachte verduistering ten laste gelegd, doch volgens pl. waren de kaartjes niet aan hun bestemming onttrokken. Mogelijk had verdachte het geld ver duisterd, maar dat was de spoorwe gen, zij het m*et enige vertraging, uitbetaald. Arrest 27 November. Belastingconsulent voor de rechtbank Slecht consult aan zichzelf „Deze man heeft geprofiteerd van het vertrouwen, dat hij bij de belas tingen geniet", aldus de officier van justitie bij de Amsterdamse Recht bank, mr. A. S. de Muinck Keizer, in zijn requisitoir tegen de 52-jarige belastingconsulent H. A. P. uit Am sterdam, die in zijn opgave voor de inkomstenbelasting 1951 ruim 9000 had verzwegen. e officier wees er op, dat dit reeds het derde geval in korte tijd in dit verband in Amsterdam is. Het bestaansrecht van de belas tingconsulent komt hiermede in het geding", aldus spreker. Verdachte bekende het feit. Bij het geld, dat hij verzwegen had, was, Postbeambte in de vlammen omgekomen bleek o.a. de loonbelasting weest van zijn kantoorbediende. Hij kon dit geld verzwijgen omdat bij de belastingdienst niet bekend was, dat hy werkgever was. „Geldnood" was het excuus van die zeide in 1941 door de bezetter gedwongen te zijn geweest zijn kan toor te sluiten. Daardoor had hij schulden moeten maken, die hij nog bezig was af te betalen. Uitspraak over veertien dagen. Gemeente-ontvanger leende geld uit Raad keurt het achteraf nog goed De gemeente-ontvanger van Me- gen (N.-Br.) heeft gedurende een lange periode gelden uit de gemeen tekas aan derden uitgeleend, zonder, dat dit door de raad was goedge keurd en zonder, dat voor die gelden intrest ontvangen werd. De raad van de gemeente Oss, waar Megen onder ressorteert, hoorde gisteren in de gehouden raadsvergadering, dat het totaalbedrag van deze leningen een bodrag van 53.580,beloopt. De leningen zijn bijna alle weer afge lost, behalve een lening, groot 1.500.die verstrekt was aan een Megense aannemer. De gemeenteraad heeft besloten de onderhandsver strekte leningen achteraf nog goed te keuren, waardoor zij rechtsgeldig heid verkregen. De aannemer zal over het bedrag, dat de gemeente nog van hem te vorderen heeft, in trest moeten gaan betalen en met hem is overeengekomen, dat hij een bedrag van- 50,per maand zal aflossen. Megen heeft door het gedrag van de gemeente-ontvanger een bedrag van, 495,75 aan rente verloren. Gemeenteraad Voorschoten Groninger vond klein kapitaal Gisteravond zijn op de Beyerland selaan te Rotterdam twee stoomtrams van de Rotterdamse Tramwegmaat schappij met elkaar in botsing geko men. Een postbeambte, die zich in dc postwagen van een der stoomtrams bevond, kwam bij dit ongeval om het leven. De verlenging tot één jaar, zoals de heer Lucas wil, acht de minister te kort. Amendement. Bij de replieken diende dheer Lucas een amendement in, beogende de verlenging van de werkingsduur van de wet terug te brengen tot één jaar. De heer Hofstra (V.VJD.) zei het amendement weinig gelukkig te ach ten, ook al omdat men de S.E.R. toch een behoorlijke tijd moet geven voor zyn ^dvies. De heer Van de Wetering (C.H.) Bijna IV2 millioen Nederlanders Op 1 October j.l. telde ons land 10.408.898 inwoners, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het tydvak JanuariSeptem ber 1952 zijn 66.057 huwelijken ge sloten (overeenkomstige periode 1951: 68.559), het aantal levendge borenen bedraagt 177.571 (in over eenkomstige periode 1951: 174.317), waarvan onwettig 2464 (1951: 2508), aantal overledenen 55.831 (1951: 8.416). In September 1952 zijn 7645 huwe- ïken gesloten (1951: 8044), levend- eborenen 19.229 (1951: 19020), waar aan onwettig 249 (1951: 248), over ledenen 5310 (1951: 5140). botsing geschiedde omstreeks I vijf minuten voor half elf. Een tram- stel kwam van Oud-Beyerland en vervoerde ongeveer een twintigtal personen. Een andere stoomtram kwam uit de richting Rotterdam; zij bestond uit een aantal wagons bela den met suikerbieten. De vrachttrein was ingelast én de machinist van de personentrein bemerkte haar te laat. Hij poogde, door de snelheid op te voeren, een aanrijding te voorkomen. Hierin mocht hij echter niet slagen: de postwagen werd geramd In deze wagon stond een buta-gascylinder, voor de verlichting. Deze rolde door de schok om en het gas stroomde er uit, waardoor de 48-jarige postbeamb te J. G. v. d. Vaate uit Rotterdam het bewustzijn verloor. Het gas bereikte het vuur en vatte vlam. Ogenblikke lijk stond de postwagen in lichter laaie. Het ongeval gebeurde op een kruis punt van enkel en dubbel spoor. De stoomtram, die met dertien bieten wagens, een gesloten goederenwagon en een leeg personenrijtuig uit de richting Rotterdam kwam, had een geringe snelheid, evenals de perso- nentram uit Oud-Beyerland. Men wist immers, dat er gewisseld moest worden. De postwagen van de Beyerlandse tram brandde bijna geheel uit en de locomotief van de uit Rotterdam ko. mende tram stond na de botsing dwars over de rails. Het gebeurde trok veel kijkers. Brandweer en politie waren spoe dig ter plaatse en na ongeveer een half uur was het vuur geblust. Bij de brand gingen tientallen postzakken met inhoud verloren. Reeds enkele minuten na het ge beurde begon personeel van het Co- losseumtheater, dat recht tegenover de plaats van het ongeval staat, met blusmiddelen van het theater de brand in de postwagen te blussen, weldra geassisteerd door de brand weer. Het soort trams, waarmee het onge val gebeurde, onderhoud van het sta tion Rosestraat diensten met de eilan den rond Rotterdam, Oost-Voorne en Hellevoetssluis. Goederentrein greep militaire vrachtauto Geen slachtoffers wel veel schade Op het traject BoxtelEindhoven is gisteravond tegen half zes tussen Woensel en Acht een door een elec- trische locomotief getrokken goede rentrein op een onbewaakte overweg in aanrijding gekomen met een mi litaire vrachtauto. De auto geraakte in brand, de lo comotief ontspoorde en beide sporen werden versperd. Het ongeluk is geschied op de on bewaakte overweg nabij de Con stant Rebecquekazerne. De trein was een snelgoederentrein uit de richting Boxtel naar Eindhoven. De bestuur der van de militaire vrachtauto kon op het laatste moment uit de wagen springen. Hij bleef ongedeerd. De electrische locomotief ontspoor de met alle wielen, reed echter nog even door, daarbij de auto meesle pend. De rails zijn over enige afstand verwrongen. Het vuur van de bran- dende auto is door de brandweer J van de L.S.K. bedwongen. In de loop van de avond wist men een spoor vrij te krijgen, zodat het trein verkeer over enkel spoor hervat kon •orden. Een werkman in Groningen heeft 2 vondst van zijn leven gedaan. Hij vond bij baggerwerkzaamheden aan het Groninger Damsterdiep enkele weken geleden een brocfie. Zijn vrouw gebruikte het sieraad voor het vastzetten van shawl en hoofd doek, todat een van de familieleden gedachte kwam het broche eens op de juiste waarde te laten schatten. Een opkoper bood er zowaar enkele honderden guldens voor en de arbei der \y2rm0edde, dat het ding werke lijk wel waarde zou kunnen hebben. De Groninger recherche werd'inge schakeld en een deskundig onder zoek heeft uitgewezen, dat de broche geschat moet worden op een waarde van enkele duizenden guldens. Alle moeite om de rechtmatige eigenaar op te sporen is tot nu vergeefs .ge weest. De werkman maakt thans een goede kans om in het bezit van dit kostbaar kleiriood te komen. Voor lopig is het evenwel nog in de safe van de Groninger recherche, waar ieder, die meent er aanspraak op te kunnen maken, zich kan aanmelden. Vrijspraak gevraagd maar niet gekregen Bijna 28.000,ontbraken in de z.g. grote kas van de domeinen, te Amsterdam toen de hoofdinspecteur titulair der domeinen A. S Heerma van Vos in Mei 1951 de taak van hoofdinspecteur tit. J. IV. S. overnam. Deze laatste was toen wegens ziekte op non actief. S. had, zoals wel meer, de kas thuis. Voor het ontbrekende geld kon I hij geen verklaring geven en zo ge- J beurde het, dat hij gistermiddag voor de rechtbank te Amsterdam te reoht stond beschuldigd van ver duistering. „Een uitstekend ambtenaar", zo schetste de raadsman mi. dr. P. J. Witteman zijn cliënt. Jarenlang een hard werkende, trouwe dienaar van de staat, die dag en nacht voor zijn dienst in touw was en zich er bij wijze van spieken dood voor heeft gewerkt. Door zijn handen zijn mil- lienen gegaan en tot dit geval is er in zijn carrière nooit enige onregel matigheid voorgekomen. S. verklaarde zich niet te kunnen herinneren waar het geld kan zijn gebleven. Uit het verhoor bleek, dat het gelden waren die verd. in zijn ambtelijke tunctie ui verkopen door het verkeersinstituut had geïnd. Volgens een psychiatrisch rapport uitgebracht door dr S. P. Tammenoms Bakker, zou verdachte, als gevolg van een ziekte, die hem op 3 Mei 1951 trof, lijden aan ernstige stoor nissen in het gevoelsleven en in de totaliteit van zijn persoonlijkheid zijn veranderd. Op het moment dat GRONDAANKOOP VOOR ZWEMBAD EN IJSBAAN Gisteravond kwam de raad van Voorschoten in openbare vergadering hijeen. Wegens ziekte waren afwe zig wethouder L. A. Mooy en het lid mevrouw Romein-Oostveen. Verder was verhinderd de heer J. Dekker. De voorzitter deelde mede, dat de toestand van de beide zieken voor uitgaande was en dat hij rekende op een spoedig algeheel herstel. Bij de ingekomen stukken stelden B. en W. voor aan de Bond van Natuur - beschermingswachten 10 subsidie toe te kennen. De heer Griffioen vroeg hierbij, of het niet mogelijk was om ter plaatse een Natiaurwacht in te stellen. De voorz. zal dit in stu die nemen en wilde zich hieromtrent eerst oriënteren. Daarna kwam een voorstel in be handeling betreffende de gemeente lijke dienstkleding, waarbij de heer Fortanier vroeg, hierbij de nodige ef- ficiëncy en soberheid te betrachten. Wethouder van Dodeweerd merkte op, dat het in Voorschoten in verge lijking met andere gemeenten 'zeker sober gesteld is. Het voorstel betreffende de nieu we gasleveringsovereenkomst met de gemeente Leiden werd z.h.st. aange nomen. Door het sluiten van deze belangengemeenschap voor levering van gas, zal de slechte financiële po sitie, waarin het gasbedrijf van de gemeente verkeert, zeker beter wor den. En nu 8, 12 en 6 uur heit de klok. Het is weer ja, ja, het is weer nee nee! Zoals reeds eerder gemeld, stel den B. en W. voor om door middel van een electrische luidinstallatie met automatische inschakelaar de klok te laten luiden om 8, 12 en 6 uur. Hiermede werd een oude traditie van vroeger nl. het luiden van de klok om 12 uur hersteld en uitge breid, waardoor zulk een apart cachet aan het leven in een landelij ke gemeente wordt gegeven. Luiden door handkracht door iemand in gemeentedienst en wel 3 maal daags zou aan beloning een uit gave van ongeveer ƒ250.— per jaar vorderen. Mechanisch luiden zou neerkomen op ongeveer 80.per jaar. De totale mechanische instal latie kost 905. De heer Viveén hield bij ,dit voor stel een diepzinnig betoog. Hij had het voorstel met gemengde gevoelens gelezen en wel eerstens met blijd schap, omdat het een apart cachet geeft aan een landelijkgemeente, doch deze blijdschap werd getemperd, toen hij las, dat de klok electrisch geluid zou worden. Dat was wel ge makkelijk, maar het mechanische miste leven. Het luiden als uiting wordt hierdoor in waarde minder. Hij vroeg dan ook of dit de enige mogelijkheid was. De heer Korthals zag hierin ook iets, dat het leven in een dorps gemeenschap versterkt. Ook hij was een voorstander om het menselijke element in het luiden aan te brengen en niet het mechanische. De heer Schrama viel terug op de oude traditie van alleen 12 uur klok gelui. De heer Viveen lanceerde hierbij een strikt persoonlijke mening, waar in hij verwees naar de katholieke ge woonte van het luiden van de klok met de kerkelijke getijden. Hij wilde dit zien in oecumenisch verband. Hierop bracht de voorzitter hot voorstel van de heer Viveen, het welk werd gesteund door de heer Korthals in stemming nl. het luiden van de klok 3 maal daags en dan met mankracht. Dit voorstel werd met 2 stemmen gen t.w. van wethouder v. Dode weerd en van de heer Lamboo aan genomen. het tekort werd ontdekt, zou S., vol gens de psychiater, volkomen ontoe rekenbaar, ook 4 financieel gebied, zijn geweest. Get. zeide voorts, dat de mogelijkheid groot is, dat, ook voor dat de ziekte acuut werd, S. reeds de gevolgen daarvan heeft ondervon den. Mede op grond van dit rapport achtte de officier van justitie mr. A. S de Muinck Keizer, het gewenst een nader onderzoek naar de per soonlijke sfeer en de levensachter gronden van verdachte te doen instel len. Hij requireerde tenslotte vrijspraak. Uit het pleidooi bleek, dat verd. door het Departement van Finan ciën gechorst is en dat een derde deel van zijn salaris ingehouden wordt. Voorts is hij civiel rechte lijk aangesproken voor terugbetaling Ook is conservatoir beslag op zijn boedel gelegd. Hy sloot zich aan bij het requisi toir en verzocht d rechtbank on middellijk uitspraak té doen.. Dit ver zoek werd af«,ewezen en de uit spraak werd bepaald op 28 Novem- ber. j Het voorstel van B. en W. kwam vanzelfsprekend hierbij te vervallen. Het voorstel van verlaging verma kelijkheidsbelasting t.a.v. het Green- way-theater, waarbij werd voorge steld het belastingspercentage voor bioscoopvoorstellingen te verlagen van 35 pet. tot 20 pet. en het draaien van cultuurfilms onder de vrijstellin gen te laten vallen, werd z.h.st. aan genomen. De bedrijfs. en gemeentebegrotin gen voor het dienstjaar 1953 werden in deze vergadering aan de leden aangeboden. Het is de bedoeling de ze begroting te behandelen en petit comité op 28 November a.s. en op 12 December a.s. in de openbare raads vergadering. Het voorstel met betrek king tot een wijziging van de win kelsluitingsverordening inzake het sluitingsuur van bakkers op Zater dagavond om 18.30 uur alleen voor brood en banket en het gesloten zijn van de schoenwinkels en schoenrepa- ratiewinkels op Maandagmorgen werd z.h.st. aangenomen. Radio-alarm-installatie' Om zo spoedig mogelijk bij onge vallen op de weg doktershulp aanwe zig te hebben, stelden B. en W. voor over te gaan tot aanschaffing van een radio-alarm-installatie. In het kader van de burgerbescherming zou ook de dienstwagen van de gemeente met een ontvangapparaat worden uit gerust. In totaal dus 1 zendinstalla- het politiebureau en 5 ontvangapparaten. B. en W. stelden voor het benodigde crediet ad 800.-^ beschikbaar te stellen. Dit voorstel kreeg de volledige goedkeuring van de raad. 4.02.80 H.A. grond in de Oranjepol der zal worden gekocht tegen de prijs van 1.40 per m2. Wanneer deze grond in eigendom van de gemeente is, zal het mogelijk worden de gepro jecteerde weg, die een verbinding geeft tussen de Wijngaardenlaan en de Pr. Bernhardlaan tot stand te brengen. Deze weg zal lopen langs een deel der 56 voor de K.L.M. te bouwen woningen. Het voorstel tot de koop werd aangenomen. Een voor de gemeente zeer belang rijk voorstel werd aan de agenda toegevoegd. Een voorstel nl. tot aan koop van grond van de heer P. M. Grundeken. Deze grond met een op pervlakte van 3Yï ha. is gelegen achter de Nieuw Voordorpstraat. Het is nl. de bedoeling van B. en IV. om t.z.t. te komen met een voorstel tot aanleg van een eenvoudige zwemge legenheid aan de Vliet en wel op terreinen, gelegen achter de gemeen telijke woningen aan de Nieuw Voor dorpstraat. Voorts een terrein te ver krijgen, dat geschikt is voor de ijs- sport, hetwelk dan 's zomers ge bruikt kan worden voor beweiding. Met de aankoop van deze grond is dus een begin gemaakt met de plan nen om te komen tot verwezenlijking van een zwembad annex een ijsbaan. De grond zal gekocht worden tegen de totale som van 16.132 50. Hierin is gecalculeerd een bedrijfsschade factor, omdat van het bedrijf van de heer Grundeken 3ha. grond verlo ren gaat. De prijs werd prijzig ge acht, maar gezien het doel niet te prijzig. De heer Viveen betuigde zijn erkentelijkheid met hei. voorstel en hy hoopte, dat er nu een spoedig ein de zou komen aan de wantoestan den in verband met het zwemmen. Een voorstel tot inrichting van een eenvoudig openluchtzwembad met zuiveringsinstallatie zal binnen niet al te lange tyd in de raad komen, doch hiertoe zullen de nodige moei lijkheden nog overwonnen moeten worden. Gekomen tot de rondvraag infor meerde de heer Viveen, of het col lege van B. en W. wegens ziekte van wethouder Mooy, waardoor een tij delijke vacature is ontstaan, niet te zwaar werd belast en of het niet noodzakelijk was hierin tijdelijk te voorzien. De voorzitter antwoordde, dat de situtie thans van dien aard is, dat nu wethouder Mooy thuis is, hij weer volledig kan worden ingescha keld. Voorzitter achtte het voorhands niet nodig voorzieningen te treffen. Een andere vraag van de heer Viveen bevatte de verlichting van de Raad huislaan. Deze brede laan, was in verband met zijn breedte te zwak verlicht. De voorzitter deelde mede, dat dit nader zou worden bezien. Een mogelijkheid om te komen met T.L.- verlichting was in onderzoek. De heer Griffioen vroeg om publicatie-bor den op de Rijndijk, waarop de offi ciële aankondigingen konden worden aangebracht. De voorzitter was van mening, dat er voldoende publicatie werd gedaan in de plaatselijke dag bladen, maar het voorstel zou nader worden bekeken. Medische Zondagsdienst. De me dische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde voqj: spoedgevallen waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 25, tel. 493.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8