Het boek, bevrijd van banden, vond de wereld als koninkrijk VOOR EEN GOED BOEK MAAR VELEN VAN ZIJN ONDERDANEN BRACHTEN HET TOT DE BEDELSTAF Korting aan de haard HET BOEK DER BOEKEN Techniek en resultaat Zandvliet's Boekhandel ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Als een gekluisterde Koning, als een Aristocraat, vér verwijderd van de massa als een vorst, vrij van de opdringerige nieuwsgierigheid van het volk, heeft Het Boek talrijke eeuwen een kleine hofhouding gere geerd, die in hoofdzaak bestond uit eenzame kluizenaars en in later ja ren uit vrome, ingetogen monniken. Gekluisterd aan de lessenaars der Middeleeuwse kloosters, verborgen in de voor het zonlicht beschermde bibliotheken, heerste deze Vorst over zijn kleine schare, totdat de boek drukkunst zijn boeien verbrak, zijn rijk vergrootte en een zegetocht over de wereld voor hem bereidde. En het Boek daalde af van zijn eenzame zetel, het wierp de poorten van zijn ingetogen burcht open en begaf zich onder de mensen. De Aristocraat mengde zich onder het volk en het volk eerst schuch ter door zijn pracht bejubelde hem weldra met groot gejuich. De Vorst werd een gezine figuur; men haalde hem in huis en hij kreeg in iedere woning een ereplaats. En wederom verstreken de eeuwen. Men raakte gewend aan het hoge gezelschap, men beschouwde het niet meer als een gunst, wanneer de vorst in de woning aanwezig was Anderen kwamen en ontlusterden de koning, zij hebben zijn kroon afgerukt en zijn met goud bestikte kleed hebben zij verscheurd om hem daarna met een modderig en besmeurd gewaad te omkleden. En de -koning wa^ aan hen over geleverd; eenmaal buiten de poorten van zijn eenzaam, doch veilig paleis, leefde hij slechts bij de gratie van diegenen, waaronder hij zich b< ven had. Wanneer wij vandaag trachten Koning Boek te vinden, dan treffen wij hem dikwijls aan, ontluisterd en besmeurd; op andere plaatsen kent men hem amper en beschouwt men hem slechts als een lastige gast, voor wien men de deur sluit en zijn oor spronkelijke waarde moet men soms weer gaan zoeken in de donkere za len van de bibliotheken en in de ivoren toren der geleerden en den kers. Het oude Koninkrijk. Het boek, zoals wij dit kennen, is niet zo heel érg oud, maar indien men onder het boek wil verstaan het geschreven woord dan vindt men 'het reeds bij de oudste ons bekende volkeren. Het boek, het geschrift, heeft steeds de mensheid geboeid. Hier door immers kon men iets te weten komen, dan men tot dan toe wellicht onbekend gebleven was. Daar echter het schrijven van een geschrift in de vroegere eeuwen, die ons bekend zijn, een langdurig en kostbaar werk was, schreef men slechts dat op, wat men zeer belangrijk vond. Zo zijn de wijsheden der Grieken én Romei nen, der Noord Chinezen en Voor- Indiërs tot ons gekomen en beter dan de archeologische vondsten, ver tellen zij ons, hoe men in die lang- vervlogen dagen leefde en dacht. Een van de oudste geschriften, waarover de 20e eeuw beschikt, is de Ilias en de Odysseus van de Griek se dichter Homerus, welke werken een beeld geven van de Trojaanse oorlog en de lotgevallen van een der aan deze oorlog deelnemende veld heren. Dit boek is hoogstwaarschijn lijk een tiental eeuwen voor Christus geschreven en vormt een dankbare informatiebron voor de zeden en gewoonten van de mensheid uit die dagen. Bevrijd Koninkrijk. Nu is zoals wij boven reeds schreven het boek lange tijd voor het merendeel der mensheid geslo ten gebleven. Men kon niet lezen en de inhoud der bestaande boeken leerde men soms per toeval kennen door rondtrekkende minstrelen, die de geschiedenissen op rijm voordroe gen. Weinigen onder ons beseffen welk een geheel nieuwe wereld voor de mensheid open ging, toen in de late Middeleeuwen het leren lezen n algemener werd. Wij spreken nu slechts over West- Europa en in nog enger verband, fei telijk alleen over Nederland. Neder land kreeg zijn kloosterscholen, Ne derlands ontwikkeling steeg en sinds een kwart eeuw is het practisch on mogelijk in Nederland om niet te kunnen lezen. Doch velen zagen en zien het rijke land niet, dat hierdoor voor hen geopend is; men had zelfs een leer-„plicht" nodig. Iets, wat Het schone boek O, Vechter, die in 't vaderland met scherpgeschuurde tee en tand door vodde en vilte en voren vecht en 't taaie terwland ommelegt! Ik zie u geerne, ontembaar aan, uw' diepe en duistere wegen gaan van al dat vreeze is frank en vrij! Mijn doen is dat, zoo dunkt 'et mij! (Uit: Bloemlezing Guido Gezelle's Gedichten). vroeger een hoge uitverkiezing was wordt thans door sommigen be schouwd als een last, waaraan nu eenmaal niet te ontkomen is en zij weigeren'hardnekkig na het volbren gen van die plicht de enorme rijk dommen, die hen in de schoot ge worpen worden, te accepteren. Ontluister Koninkrijk. Begin dezer eeuw, kwam het boek, dat reeds vele eeuwen een zeer gro te plaats in het Nederlandse leven ingenomen had, meer tot algemeen heid. Steeds is de techniek verbe terd en momenteel ligt het bo.ek bin nen het bereik van een iedei. Maar de Koning is bedelaar geworden; men sluit de woning voor hem, meft verwerpt de rijkdom, die hij komt brengen. Daarbij heeft men de Koning zijr. waardigheid ontnomen. Het blanke, reine papier, waar men vroeger zo zuinig op was, is bekladderd met woorden, die geen enkele zin meer hebben of die de vunzigheid en de mislukking van het leven bejubelen en aanprijzen. Bedriegelijk Koninkrijk. Momenteel zijn er in Nederland vele organisaties, die zich ernstig be zighouden met het probleem van het boek. Men wil het goede boek weer de plaats, die het kreej, toen het zijn eenzaam paleis verliet, te ruggeven en men wil het weer om- Het geestige boek Het was een merkwaardig tuin feest. De meeste mensen, die een tuinfeest geven, beginnen met een tuin te hebben, maar die had no taris Dorre niet. Dat wil zeggen, er lag aan de achterkant van zijn huis een tuinje, van alle kanten door de overige huizen ingesloten, en waarin een kippenhok stond en een duiventil. Catharina vertelde mij later de ontsteltenis der huis genoten toen de notaris zijn on wrikbaar voornemen te kennen gaf hierin een tuinfeest te organiseren. „Maar Karei," sprak mevrouw wenend, „dat kan toch niet!" „Waarom zou dat niet kunnen?" sprak de notaris, rood wordend, ,,'t is een tuin als ieder ander. We breken het kippenhok af en dan zul je eens zien, hoe aardig het wordt." (Uit: Pieter Bas van Godfried Bomans) mensheid uitgestort, de Unesco be gon om slechts één voorbeeld te noemen de leeslessen voor oude re analphabeten in India met een brochure over Kinderbeperking! De volkeren, die jarenlang geslui- mérd hebben in hun eigen cultuur, onwetend van de wereld daarbuiten, wordt een koninkrijk geopend, dat lichtend lijkt, maar dat hen zal voe ren naar de diepste duisternissen. Onbekend Koninkrijk. Wat kunnen wij, katholieken en speciaal wij, Nederlandse katholie ken, doen om dit gevaar te bestrij den. Talrijke studiecommissies hou den zich met dit lastige en veelzij- "dige vraagstuk bezig. De oplossing schijnt eenvoudiger, dan zij in wer kelijkheid is. Alhoewel we moeten afwachten tot welke conclusies de ze commissies zullen komen, toch kunnen we de basis van het verzet tegen het misleidende en verderve- lijke boek reeds bij onszelf leggen. Voordat men echter het Koninkrijk van het Boek met vurigheid kan ver dedigen, dient men het eerst te ken nen en te beminnen. Het is hierom, dat de voornaamste organisaties van het Nederlandse Katholieke volks deel besloten hebben, om ieder jaar een Katholieke boekenweek te orga niseren ter propagering van het wa re koninkrijk en de ware luister van het boek. Dit jaar zal deze week de komende zeven dagen gehouden worden. Daarna verscheen de Heer hem bij de eik van Mamre. Eens, toen hij op een hete middag in de opening van zijn tent zat, en zijn ogen opensloeg, zag hij drie mannen voor zich staan. Zodra hij ze zag, liep hij ze van de tentingang tegemoet, boog zich ter aarde, en sprak: Heer, als ik genade heb gevonden in uw ogen, ga dan uw dienaar niet voorbij. Sta mij toe, wat water te halen; dan kunt Gij u de voeten wassen, en uitrusten onder de boom. Ik zal ook een stuk brood laten halen, om u wat te verkwikken, eer ge verder trekt; gij zijt nu toch langs uw dienaar gekomen. (Uit: 18e hoofdstuk van het Boek der Schepping). kleden met de mantel van goud, die het zovele eeuwen met trots 'gedra gen heeft. Want niet alleen heeft men het goud vervangen door modder, maar tevens heeft de wereld zozeer haar gevoel voor schoonheid verloren, dat men dikwijls de modder als goud be ziet en het goud veracht als een waardeloos metaal. Niet slechts in ons „beschaafde" werelddeel dreigt dit gevaar, maar in nog sterkere ma te worden de volkeren, die liet ko ninkrijk van het boek nog niet ken nen, bedreigd, doordat men hun de besmeurde mantel toont als de wa re tooi van Koning Boek en daarbij deze onwetenden wijs maakt, dat de ze tooi een koning waardig is. Een nuchter en zakelijk bewijs moge dit aantonen: Na de oorlog heeft de mensheid en vooral Ame rika en Rusland zich bijzonder be zorgd gemaakt voor de geestelijke vorming van de zgn. „achterlijke" gebieden. Amerika uitte die bezorgd heid via een organisatie van de Ver enigde Naties en Rusland ging die gebieden, waar hij het loodzware juk van zijn dictatuur kon plaatsen, „ontwikkelen". Na de oorlog kwamen deze twee landen plotseling tot de ontdekking, dat 1200 milliöen mensen niet kon den lezen. Daar het boek de meest directe propaganda- voor een systeem is, begreep men, dat men analpha beten slechts dan voor de onder scheidene systemen kon winnen, in7 dien men het rijk van het boek voor hen opende. Donker Koninkrijk. Hoe vreemd het ook moge klinken, zowel Rusland, als de onder Ameri kaanse invloed werkende Unesco be-, tekenen op dit belangrijke terrein van Koning Boek een even grote vijand voor het Christendom. Heeft Rusland een modderstroom van ongeveer 750 000.000 communis- tische propagandaboeken over de Een gezellige boek En te midden van dit alles stond Pickwick, het gelaat overgoten met een glimlacht, waaraan geen man, geen vrouw en geen kind weer stond kon bieden. De gelukkigste van allen, altijd weer de handen drukkend van altijd weer dezelfde mensen en, wanneer er toevallig niemand voor hem stond, in zijn eigen handen wrijvend van louter genoeglijkheid, zich omwendend naar eenieder, die zich iets prij- zends liet onvallen en al de aan wezigen door zijn opgetogen ge zicht verrukkend. Dan wordt het ontbijt aangekondigd. Pickwick leidt de oude dame naar het hoofdeind van de lange tafel, gespannen luis terend naar de berichten omtrent wijlen Lady Tollimglower. De vrienden schikken zich aan weers zijden. Sam vat post achter de stoel leuning zijns meesters. (Uit: Samuël Pickwick van Charles Dickens). Uw huis een koninkrijk. Door deze week wil men de tijd' genoten van deze naar snelheid en efficiency snakkende eeuw weer overtuigen, dat de geestelijke waar de van het. goede boek een niet te onderschatten en moeilijk te over schatten rijkdom veregenwoordigt. Maar afzien van de verrijking van geest, heeft Koning Boek in zijn bloeiperiode aan de huiselijke haard een sfeer gebracht van gezelligheid en saamhorigheid. Maar waar vindt men nog de ge zinnen, waar 's Zondagsavonds, on der het genot van een warme chocolade, het ogenblik verbeid wordt, dat Moeder het boek zal openslaan om haar kleine volkje enige uren lang rond te leiden in een koninkrijk, dat telkens opnieuw ver rassingen biedt? De tweede vraag durven wij bijna niet stellen: Waar zijn de gezinnen, waar Vader 's Zondagsmorgens na het ontbijt het Boek der Boeken opent, om in een voor kinderen be- In de „Librije" te Zutfen ligt het boek nog als een gekluisterde koning aan de ketting. In de Middeleeuwen, toen één boek soms een mensenleven werk vertegenwoordigde, beveiligden de monniken in de kloosters op deze wijze hun bezit tegen diefstal. vattelijke taal het wonderschone verhaal, waarop hun levensbeschou wing een basis moet vinden, voor te lezen? Gesloten Koninkrijk. Laten onze vaders en moeders de ze uren toch niet als onbelangrijk beschouwen; zij vormen een zeer voornaam deel van de opvoeding en men kan er zelden te vroeg mee be ginnen. Hoe kan men immers van een volwassene belangstelling voor de Bijbel en hei goede boek ver wachten, indien men verzuimd heeft hem als kind dit koninkrijk te ont sluiten? Koopbaar Koninkrijk. Hierop aansluitend rijst onmid dellijk de vraag: Wat is het goede en juiste boek; vanneer kan welk Het spannende boek Raven keek naar hem met bene velde ogen en probeerde hem on der schot te krijgen. Het was geen moeilijk schot, maar het scheen of zijn hand plotseling weigerde te do den. Hij voelde slechts een diepe pijn en wanhoop, die een volledige verwarring in zijn binnenste ver oorzaakte. Hij poogde nogmaals zijn hand op het doel te richten, maar Saunders schoot hem vanuit de deuropening in de rug. (Uit: Geweer te huur van Graham Greene). kind welk boek lezen? Deze vraag beantwoorden is onmogelijk. Maar wel staat vast, dat de rijke Katholie ke boekenmarkt in Nederland vol doende keus biedt om na enig zoe ken het juiste boek te vinden. Men beschouwe de aankoop van een goed boek niet als weggegooid geld, omdat het, na gelezen te zijn, geen waarde meer zou hebben. Juist door het herlezen van een boek, waarvan de inhoud bekend' is, ont dekt men vaak schoonheden, die bij de eerste lezing over het hoofd ge zien zijn. Zo wordt het boek een on uitputtelijke bron van rijkdom, die men niet meer zou willen missen. De Decembermaand nadert. En wanneer U straks op het verlang lijstje van Uw jongste spruit of Uw oudste zoon een boek ziet staan, plaats het dan niet onderaan, zodat het kans loopt door speculaaspoppen en voetbalschoenen verdrongen te worden. Ep wanneer het verlanglijstje geen boek bevat, neem dan eens zelf het initiatief. De katholieke boekhande laar specialiseert zich dagelijk in de keuze van het juiste boek voor uw zoon of dochter. En met dit „vostelijke" geschenk zult u de poort openen van een schoon rijk, wiens rijkdommen on uitputtelijk zijn. NAAR HAARLEMMERSTRAAT 117 TELEFOON 20421 De bovenste afbeelding is een (drukpers van dc „Leidsc Courant". Het werk, waar vroeger tientallen monniken een leven aan besteedden, gebeurt hier in een paar uur. En de foto daaronder toont U het resultaat: Ontelbare boeken, het terrein van iedere wetenschap bestrijkend, liggen in de vele zalen van de Universiteitsbibliotheek te Leiden, om de mensheid een weten schappelijke erfenis van eeuwen deelachtig te doen worden. in grote spanning volgen jong en oud: moeder op haar tocht door het gr0i avontuur, dat slechts een klein onderdeel is van het onuitputtelijke konink rijk van Koning Boek. Uren rijgen zich op deze wijze aaneen en het klok je van gehoorzaamheid slaat altijd te vroeg.waar vinden we ze echter D"g, de moeders, die zo hun kinderen de weg leren vinden naar het land van I hoonheid, spanning, gezelligheid en plezier?

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7