Hulp aan bejaarden, kleine zelfstandigen en werklozen Een veelbelovende expositie van het Leids Kunst Centrum Kleine stijging in de werkloosheid Apostolisch Instituut" werd een succes HOE wordt het weer? De Leidse Bioscopen ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 w'ty $J» -$*> Wethouder Menken (Vervolg behandeling Leidse Begroting) Wethouder Menken deelde mede, i over de besteding van het inkomen, dat het aanstellen van een jeugd- De meeste rusthuizen hebben reeds psychiater bij het geneeskundig1 een medische controle. Hopelijk schooltoezicht bij B. en W een punt van overweging uitmaakt. Mocht het punt acuut worden, kan de raad er Spr. was niet ontevreden over de plaatsing van minder-valide arbeids krachten in de bedrijven. Het aantal armlastigen in Leiden wordt voor namelijk opgevoerd door mensen, die het bedrijfsleven weigert op te nemen, o,a. ziekelijke mensen (maagkwalen, enz.) Het aantal gemeentelijke arbeids contractanten is niet te hoog. Wan neer het werkzaamheden van blij vende aard betreft, komen er vaste aanstellingen. Het is niet mogelijk ouden van da gen thuis te helpen, zoals mej. Van Mienes dat wenste. Maar er zal wel iets gedaan moeten worden. Bij de sanering van de binnen stad moet rekening gehouden wor den met de Sociale Sanering. Er wordt momenteel een sociagrafisch onderzoek ingesteld, waarmee B. en W. hun voordeel hopen te doen. De badhuistarieven. B. en W. hebben enige angst voor van verzekerd zijn, dat een dergelijk voorstel in de commissie zal komen. Ten aanzien van het plan voor een stadsacademisch ziekenhuis zijn er onderhandelingen gaande. De werklozenzorg vraagt nog veel geld van Sociale Zaken. Bij het sa menstellen der begroting was er een groot aantal werklozen, dat sociale bijstand ontving. De laatste weken is de toestand iets beter. Als dit zo blijft, zulen de gevraagde 40C a 500 duizend gulden niet helemaal nodig zijn. Leiden heeft echter een vrij groot aantal permanente werklozen, die hoogstens 's zomers enige tijd in de conserven werken. Er is enige reden tot gematigd optimisme. Het gewest Leiden heeft 30% meer werklozen dan verleden jaar, maar in het rayon Leiden is de toestand practisch dezelfde gebleven. De commissie van bijstand voor de lichtfabrieken wordt niet geheel uit geschakeld in zaken van algemeen beleid, ook niet ten aanzien van het personeelsbereid. Ook spr. verheugde zich over de inrichting van het Nutsgebouw tot bureau voor de Dienst van Sociale Zaken, vooral omdat de mensen er nu menswaardig ontvangen kunnen worden. Spr. kon niet toezeggen, dat samenvoeging van deze dienst takken in één gebouw vermindering van personeel ten gevolge zal heb ben. Zorg voor bejaarden. Wat de bejaardenzorg betreft, hoopte spr., dat de commissie spoe dig met de gevraagde rapporten ko men zal. Een nieuw tehuis voor be jaarden is minder nodig dan enige jaren geleden. De betrokken mensen kunnen vrij gemakkelijk geplaatst worden in de bestaande huizen. Een Gem. tehuis voor ollden van dagen zal 100.000,aan exploitatiekosten per jaar vragen. De Consultatie-bureaux voor ba by- en kleuterzorg liggen niet uit sluitend in de binnenstad. De plan ning geschiedt in overleg met de Kruisverenigingen; nieuwe bureaux, moeten geëxploiteerd kunnen wor- ,s al'es bijelkaar een voor het den, ook financieel. Binnenkort komt centium hoopvol aspect, een bewijs, het bureau in de Rodenburgerstraat dat men indertijd niet voor niets met klaar. dit werk gestart is en een stimulans Een gehouden enquete heeft, naarom ondanks moeilijkheden voort B. en W. meenden, niet uitgewezen, I gaan, dat er beslist een crèche voor kin- deren moet komen. De mogelijkheid wordt wel onderzocht". En zeer spoe dig! Maar dan op goedkopere grond slag dan het vorige plan. Kleine zelfstandigen. Met de Leidse Middenstandscen trale hebben B. en W. regelmatig contact. Het had spr. een beetje ge-1 stoken, dat de heer Knetsch dc- nood lijdende kleine zelfstandigen naar het Arbeidsbureau wilde verwijzen. Deze kwesties zijn zeer pijnlijk en worden liefst in stilte behandeld. Er wordt niet zomaar geld in noodlij dende zaakjes gestopt; dit geschiedt pas na een gunstig accountantsrap port. Wat het voorstel Geertsema be treft, ten aanzien van het toekennen van gratificaties naar maatstaven van prestatie, merkte de wethouder op, dat dit met een apparaat van 1600 ambtenaren en werklieden on mogelijk is. De commissie Huishoudelijke Voor lichting organiseert goed bezochte cursussen. De Kruisverenigingen zullen in de cursussen voor a.s. moe ders ook voorlichting gaan geven komt er een verordening op. Steeds meer armlastigen. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. Er zal op Woensdag 19 November 195$, van 1415 uur, gelegenheid zijn om bij de Gem. Geneeskundige en Gezondheidsdienst, in het gebouw Nieuwe Mare 13a, kosteloos kinde ren, jonger dan twee jaar, te laten inenten tegen pokken. Identiteitspapieren (trouwboekje b.v.) medebrengen. De Directeur van de G.G. G.D., C. R. ZIJERVELD. Leiden, 15 November 1952. 640 een proef met lagere badhuistarie ven in de eerste dagen der week, omdat elders gedane proeven geen succes waren. De arbeidende stand vond het er onbillijk, dat zij, die vuil werk doen en dus aan het einde van de week komen, op Vrijdag en Za terdag meer moet betalen. Wel wilde spr. propaganda laten maken onder studenten e.d., om hen te bewegen meer op de rustige dagen te komen, waardoor het op Vrijdag en Zater dag minder druk wordt. De kwestie van Je vrije tijdsbeste ding voor werklozen is landelijk be sproken. Binnenkort zullen de vak bewegingen voorstellen ontvangen. Het is van het grootste belang, dat er op dit gebied iets gedaan wordt. RECTIFICATIE. De heer Frohwein (V.V.D.) ver zocht ons te wijzen op een fout in ons verslag van gisteren. Hij sprak niet zes, maar zestien minuten. Inderdaad, we vergisten ons. Onaanvechtbare kwaliteit Wij geloven niemand onrecht te doen wanneer wij beweren, dat de tentoonstelling, die het Leidse Kunst Centrum op het ogenblik in de Boer- haavezalen houdt, van een kwaliteit is, die verre gaat boven die, welke wij eerder van de stichting zagen. Het is zonder meer duidelijk, dat het aantal inzendingen zeer behoorlijk moet zijn geweest De kwaliteit van de geëxposeerde kunstwerken is on aanvechtbaar. Bovendien is de ver scheidenheid van „richting" groter geworden en zijn voorheen wat zwak ke broeders in kracht toegenomen. Op 8 November stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1799 werkloze mannen, waarvan 213 op D.U.W.-objecten waren tewerk gesteld. Tengevolge van seizoensin vloeden onderging de werkloosheid mannen een zeer geringe stij ging, welke in hoofdzaak het gevolg is van de normale afvloeiing van ar beidskrachten in de bouwnijverheid in verband met de naderende winter, te weten: schilders, stucadoors, tim merlieden en grondwerkers. Een ver gelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar leert, dat nog steeds van een gunstige ontwik keling gesproken kan worden (1805 op 8 November 1951). Het aantal in geschreven werkloze vrouwen onder ging een daling en bedroeg op 8 No vember 1952 143. Eveneens minder dan het vorige jaar, te weten 220. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus Antonius Wil- lebrordus z. van A, A. W. van der Meijden en J. den Hollander; Johan Albert Cornelis z. van J. C. Bakx en C. L. Nicolaas; Gerrit z. van G. van Schoonderwoerd den Bezemer en Th. Calkhoven; Jacoba Adriana d. van Th. de Kreek en P. Ubink; Pie- ter Daniël z. van A. van Zeist en H. van Oosten; Elizabeth d. van E. J. Fontein en E. C. Henzing; Johanna d. van E. J. Fontein en E. C. Hen- zing. Overleden: G. J. de Mooij wed. van v. Egmond, 68 j.; W. J. van der "'ol wedn. 79 j.; F. Arnoldus wed. 'an Duk, 66 j.; M. J. H, Th. Grim bergen d. 5 weken; E. Zaalberg huis vrouw van Ginjaar, 77 j. Onder de exposerende schilders zijn drie nieuwe gezichten: mevrouw J. C. Dekker Joseph Mertens en J. W. Oosterkerk. De Noördwijkse schilder H. A. Bal keerde in de gele deren terug. Mevrouw Dekker is in haar aqua rellen van Canada impressionistisch, vrouwelijk teer en gevoelig voor at mosfeer. In haar olieverven toont zij een sterke kleurgevoeligheid, terwijl haar wijze van componeren de in vloed van moderner" richtingen niet is ontgaan Haar werk zal zeker velen voldoening schenken Hetgeen niet gezegd kan worden van Joseph Mertens. Deze kunstenaar die nog volop in zijn ontwikkeling staat, is uitgesproken abstract En abstracte ..ohilderijen geven nóg altijd aanlei- iing tot ellenlange en vurige discus sies waarbij msn het nooit oftenim- mer met elkander eens wordt. Mer tens werkte tot voor kort op cubis- tische wijze. Zijn grote doek: „Het aangezicht der twintigste eeuw" (jammer genoeg in een weinig pas sende lijst geplaatst) is als een spie gel van onze eigen gebrokenheid, Het cubicme leverde hier de juiste tech niek Dat zal iedereen moeten toege ven, minnaar van het „moderne" of niet. In zijn laatste periode is Mer tens echter nog veel verder gegaan. Ilier is van geen enkele menselijke vorm, van géén zichtbaarmaking van het geschapene meer sprake. Hier zijn alleen de cerebrale vormen van de v/iskunde in het spel; vormen die met elkaar composities werden, daarbij geholpen door kleuren, die al even verstandelijk zijn aangebracht. Men kan niet zeggen, dat dit werk de beschouwer niets doet; evenmin als men kan zeggen, dat een probleem langs ons heen gaat Maar het gemoed komt er niet aan te pas. Hoe heel anders zijn daarnaast de abstracties van Giselle van Essen Kuster. Ook zij gaat heel ver in haar deformaties en haar gebruik van de kleur is de laatste jaren sterk ver soberd. Maar deze abstracties heb ben juist alles met het gemoed en niets met het verstand te maken Haar composities zijn ofschoon ze soms op het eerste gezicht verward aandoen charmant Dat Giselle overigens het gebruik van haar warm en schitterend palet niet helemaal Leeft afgezworen bewijzen de tien miniaturen, die als een moderne va riatie op de zo geliefde antieke pronk juweeltjes op poreelein geschilderde vrouwenkopjes vertonen, gevat in blank-eiken „lijstjes". De derde nieuweling in dit gezel schap, J. W. Oosterkerk, is o.i. het best in zijn tekeningen, die van een opvallend goede kwaliteit zijn. Het is een lust te zien, wat Oosterkerk met zwart en wit doet. Dat de Noordwijkse schilder H. A. Bal weer terug is, is verheugend. Want deze kunstenaar heeft een ge heel eigen persoonlijkheid, die van allerlei moderne „ismen" gebruik kan maken, zondei aan oorspronke lijkheid in te boeten. Verder is Wal ter Bosch aanwezig, een stabiele fi guur, die weet, wat hij kan, en dat is héél wat. Zijn portretten zijn mis schien iets realistischer, iets minder dromerig geworden, maar ze zijn nog even gedegen als vroeger. Direct naast hem noemen wij verder de be kende aquarellist F. de Nocker en Lucia Steinbach, die deze keer voor liefde heeft gehad voor minder lief lijke en poëtische landschappen. Haar olieverfschilderij „Goldberg-gebied" vertoont zelfs „grootse" allures. Het werk van H. de Voogd kan ons nog steeds niet bekoren. Zijn „Kan delaar" is uitgesproken lelijk van kleur, en onevenwichtig van bouw. Bachanaal" heeft compositorische kwaliteiten. De bekende Leidse schilder Will H. Tweehuijsen maakt een merk waardige ontwikkeling door. Van zijn kleurrijk abstraheren en com poneren is hij gekomen tot een droog noteren, alsof een verteller half onbewust zijn verhaal kracht bij zet door krabbels met een potlood- stift en een kleurkrijt,je wat niet wil zeggen, dat de compositie zoek is. Daarnaast heeft hij gouaches hangen, die terug schijnen te willen naar het impressionisme, zoals het gezicht op het casino te Monte Carlo. Probleemloos en zonder meer aan trekkelijk is het werk van P. van Weerlee. Daan Ladan. zijn dochter Suze Cretier—Ladan, W Beekman en Corrie v. d. Baan, J van Zonneveld verrast door een gepoinailleerd land schapje en J. v. d Post maakt zich steeds meer vrij van schoolse navol ging van oudpre richtingen. Er han gen van hem twee merkwaardige aquarellen, die bijzonder knap zijn en een eigen verwerking van Japanse invloed tonen J. v. d. Berg is een zorgvuldig en knap tekenaar. Wat er op deze expositie aan beeldhouwwerk te zien is, is niet groots, maar wel ter dege op peil. Hans Melis styleert steeds consequen ter en verliest daarbij toch niets aan soepelheid Lo Molenaar zond een groep in. die zeer mooi zou zijn, als zij niet zo glimmend zwart was. De plast'ekjes van Bal vertonen defor maties, die ook voor de leek nog be grijpelijk zijn en verantwoord. Ceramiek is er van de schilderach tig werkende Marcel Keezer en de meester op de draaischijf Meindert Zaalberg. Beiden schijnen midden in een zeer creatieve periode te zijn De getoonde vormen en versieringen zijn alle hoogst origineel en aan trek- kelijk. De tentoonstelling wordt verder nog opgeluisterd door mooi handweef werk van Ria van Oerle ,De gouden spin") en tekeningpn van de binnen huis-architect A. Huisman. AD INTERIM, Velen moesten (voorlopig) worden teleurgesteld Het is zeer verblijdend, te kunnen mededelen, dat de toeloop naar hét „Apostolisch Instituut" zo groot is geweest, dat een numerus clausus moest worden toegepast (althans voorlopig) om het aantal cursisten binnen de grenzen van het onder-ons te kunnen houden. Mede ten gevolge van de beperkte ruimte in haar huis Plantage 16, maar ook met het oog op het karakter van de bijeenkom sten, zagen „de dames van Verbum Dei", de Vrouwen van Bethanië, zich tot haar grote spijt genoopt vele gegadigden te moeten teleurstel len. Er word< overwogen voor de teleurgestelden en mogelijk nieuwe adspiranten een tweede, gelijksoor tige cursus van het Apostolisch Insti tuut in Januari te openen, doch daar omtrent bestaat nog generlei zeker heid. Maar met alle begrip voor de teleurstelling van de teleurgestelden, het is verheugend, dat het Apos'olisch Instituut zelf niet een teleurstelling is geworden en zijn doelstelling on middellijk heeft aangeslagen en in geslagen bij de mngere ontwikkelde katholieken van stad en omtrek. Het Instituut is gisteravond ge opend met een Lof in de huiselijke kapel van den huize „Verbum Dei", tijdens hetwelk de moderator, pater J. de RoOy S.J., een korte toe spraak hield. Daarna verenigden zich de veertig cursisten in de grote „suite" van het huis welke, hoe ruim ook feitelijk te klein is. De moderator heeft in een instructie de geestelijke doelstelling van het in stituut belicht, waarna mej. L. Si mons, Vrouwe van Bethanië, enige practische wenken heeft gegeven voor het welslagen van de leergang. Er werd vervolgens gelegenheid ge geven aan de cursisten tot onder linge kennismaking en tot kennis making met de gastvrije gastvrou- Leidse Universiteit wen van het instituut. Het werd een gezellig entre nous. Een van de „bi- zondere docenten", rector H. Sondaal, secretaris van de St. Willibrord-ver- eniging, hield daarna de eerste „les", een boeiend vertoog over het aposto lisch besef. Het „Apostolisch Instituut" is be gonnen en alle voortekenen wijzen er op, dat het goede werk, hier in gezet, zegenrijk zal worden vol tooid. 36 JAAR TROUWE DIENST. Serg.-maj. Engelsma onderscheiden. Hedenmorgen is aan de sergeant majoor-kok A. J Engelsma voor het front van de troepen en in tegen woordigheid van zijn echtgenote en zoon dc gouden medaille voor 36-ja- rige trouwe dienst uitgereikt. Op het exercitieterrein van de Doelenkazerne stonnen tegen 10 uur officieren, ondorofficieren, korpo raals en manschappen opgesteld on der leiding van parade-commandant, de majoor der Intendance D. J. F. Hermans, toen de commandant der Koksschool, de majoor der Inten dance H. W. Gerth van Wijk, verge zeld van zijn adjudant arriveerde. Na inspectie der troepen verzocht majoor Gerth van Wijk zijn adju dant het desbetreffende Koninklijk besluit voor te lezen, waaraan deze voldeed. Het koninklijk besluit, ge dateerd 12 Aug. 1952 maakt melding van de wijze, waarop serg-maj oor Engelsma gedurende 36 jaar zijn plichten bij de Kon. Landmacht trouw en eerlijk heef vervuld. Majoor Gertn van Wijk speldde hierna sehg-majoor Engelsma het ereteken pp de borst, waarna hij er op wees, dat dez ondercheiding zo maar niet zonder meer gegeven wordt. De betrokkene moet op grond van trouwe dienst daartoe worden voorgedragen en dit is thans met serg-maj oor Engelsma geschied'. Daarmede wenste spr. hem van har te geluk en hij stelde hem hierin alle (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG EN KOUD. Veel bewolking met hier en daar mist en plaatselijk enige neerslag. Weinig wind. Koud weer. Met een défilé voor de onder scheiden Engelsma werd het plechtig ceremonieel besloten. In de officierscantine was er daar na, onder het genot van een kopje koffie gelegenheid, serg.-maj. En gelsma te complimenteren, waarna majoor Hermans nog een voord van gelukwens sprak tot Engelsma en aan zijn echtgenote bloemen aanbood. Geslaagd voor het doctoraal exa men Franse taal- en letterkunde de heer M. W. Rombout, Goes; voor het doctoraal examen vrije studio-rich- „norheeld tuigrechten de heer A. A. Bosschaert Delft; voor het doctoraal examen In dologie (Econ.) de heer W. J. Eisses, Amsterdam; voor het doctoraal exa men Indonesisch recht de heren lie Peng Bie, Leiden, W. Blok v. d. Vel den, Dordrecht; voor het doctoraal examen Geneeskunde mej. J. A. van Voort, Rotterdam, idem de heren J. F. M. Delemarre, Scheveningen P. J. Haayen, Den Haag, C. G B. Höl- ééher, Den Haag, M. v. d. Kruk, Den Haag, Chr. E. Metz, Eindhoven. H. W. B. Stoel, Scheveningen, J. B. Wil- tedink, Leiden, en S. H. G. de Zeeuw Veendam; voor het arts examen le gedeelte de dames "V. Koens, Leiden, E. J. Overgaauw, Den Haag; voor het arts examen 2e gedeelfe de he ren P. de Jong, Den Haag, P. H. Schmidt Schiedam en Tan Tjong Gwan, Leiden. Rectificatie. In de examen uit slagen van Donderdag 13 Nov. j.l. werd abusievelijk vermeld „Geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer E. Cohen, Den Haag" dit moet zijn de heer E. Co- hen Stuart, Den Haag. 16 Nov. zon op 8.02 en onder 16.48; maan op 7.00 en onder 15.38 uur 17 Nov. zon op 8.04 en onder 16.46; maan op 8.22 en onder 16.04 uur Kans op neerslag Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen stond het weer in ons land onder Lrvloed van een rug van hoge luchtdruk, die boven de Noordzee lag en een verbinding vormde tussen een hogedrukgebied bij Ierland en een krachtig maximum boven Rusland. Er was hierdoor weinig wind, zodat de temperatuur 's nachts tot beneden het vriespunt kon dalen. Plaatselijk kwam 2 tot 3 graden vorst voor. Aan de flank van het Russische hogedrukgebied ont-, wikkelde zich gisteren boven Polen een storing, die vergezeld van een uitgebreid neerslaggebied naar Dene marken trok. In Duitsland bracht de storing op vele plaatsen sneeuw, in Denemarken regen. De storing deed vanmorgen de wind iets toenemen uit Westelijke richting. Het neerslagge bied was toen to' dicht bij het Noord- Oosten van het land genaderd. De kans op enige regen nam hierdoor toe. Het behoeft hierbij nauwelijks te worden opgemerkt, dat geen vorst van enige betekenis te verwachten is. üet ut-ttx in Swiojia De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luiden: weer max.temp. OSLO geheel bew. 0 gr. STOCKHOLM sneeuw 1 gr. KOPENHAGEN regen 2 gr. LONDEN mist 2 gr. AMSTERDAM licht bew. —1 gr. geheel bew. 0 gr. mist 1 gr. regen 4 gr. onbewolkt 3 gr. geheel bew. 3 gr. sneeuw 1 gr. BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH WENEN onbewolkt 5 gr. geheel bew. geheel bew; sneeuw —6 gr. -i gr. 0 gr. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. H. C. VAN DE HULST. Gistermiddag heeft dr. A. C. van de Hulst een inaugurele rede, geti teld „Orde en wanorde in het heelal" uitgesproken in het groot auditorium van de Leidse Universiteit, bij de aanvaarding van zijn ambt als bui tengewoon hoogleraar in de sterre- kunde. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 15 Nov. 13 uur tot Zaterdag 22 Nov 8 uur waar genomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza Apotheek, Doezastraat no. 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 26274. Doktcrsdienst. Zondag a.s 16 November zal de dienst worden waar genomen door dr. Jansen, Jasperse, Langezaal, van Leeuwen en Nieuw- zwaag. We hebben u vandaag eigenlijk niet veel meer te vertellen, van het geen in de komende dagen komen gaat. Vooreerst, dat de toneelvereni ging „De Speelgroep" van de St. Leonardusparochie op Maandag 24 en Dinsdag 25 Nov. a.s. een' opvoering geeft van „Abbé Benard," door Pe ter van Rooijen, onder regie van de heer F. J. van der Meyden. De uit voeringen worden gehouden in het St. Antoniusclubhuis en beginnen om 8.15 uur. Donateurs van O.K.O. kunnen morgen van 11 tot 1 uur olaatsbespreken in het St. Leonar- dushuis. De Leidse Vereniging van Sigaren winkeliers organiseert a.s. Dinsdag avond om 8 uur een pijprokerswed strijd in De Harmonie. Vrijdagavond a.s. komen de leden van de Leidse Smalfilm Lig'a bijeen in „In den Vergulden Turk", aan vang 8 uur Vertoond zal worden, „Kees, de zoon van de stroper", een film, die met Leidse spelers werd gemaakt. Bovendien wordt vertoond „Au jardin de la France", een wan deling langs de kastelen aan de Loire. De Tuiniers- en Bloemistenvereni ging „Door Eendracht verbonden" houdt a.s. Donderdag in café Aniba aan de Herenstraat een chrysanten avond, waarvoor de leden zelf ma teriaal inzenden. Bovendien worden er behaalde prijzen uitgereikt. Dezer dagen hebben we al verteld, dat de machirefabriek Den Holder de bovenbouw van de Trekvlietbrug zal maken. Nu horen we zojuist, dat aan deze Leidse industrie ook de bouw van een ophaalbrug in Harder wijk is opgedragen. Laatste Berichten ZOETER MEER TWEE NOODLANDINGEN. Omstreeks het middaguur werden door de mistvorming twee instruc tie-vliegtuigen van „Ypenburg" tot een noodlanding gedwongen. Het ene vliegtuig landde in de Nieuwe-, het andere in de Driemanspolder. Instructeurs en leerlingen bleven ongedeerd. De vliegtuigen werden niet noemenswaard beschadigd. Casino. „Vom Teufel gejagt" vertoont vele aspecten: knappe stuk jes filmwerk wisselen af met onver valste toneelscènes; het natuurlijke talent van Hans Alhers steekt zeer gunstig af bij de gekunstelde dra matiek van Willy Birgel; het ver haal, dat zeer goed had kunnen zijn, verliest zijn waarde door onwaar schijnlijkheden. Jammer is ook, dat de rol van politie-inspecteur niet werd gespeeld door Otto Wernicks. De film zou er mee gewonnen heb ben, want dit soort rollen is hem „op het lijf geschreven". Hans Albers is in deze film de di recteur-geneesheer van een psychia trische inrichting, die een gevaarlijk serum toepast op zichzelf en op an deren en daardoor „karakter-ontaar- ding" oproept. Hij brengt hierdoor anderen en zichzelf tot misdaden. Hij wordt door de politie ontmaskerd. Om de oplossing, die geen oplossing is, moet deze film. voorbehouden blijven voor volwassenen. Lido. Met de film „Angst voor het huwelyk" wordt een teer, zeer mensen aangeraakt. De film is ge maakt naar gegevens van een Ame rikaans bureau voor huwelijksmoei lijkheden. We geloven, dat er inder daad zich dikwijls vele moeilijkhe den in het leven van jonge mensen voordoen. Of zij dezelfde zullen zijn als in deze film getoond worden, zal wel moeilijk te zeggen zijn, maar hoe het ook zij, degenen, die deze film willen zien zullen er uit kun nen leren. De moeilijkheden, welke zich hier bij een pasgetrouwd vrouw tje voordoen, spruiten voort uit een conflict, dat tussen haar ouders heeft bestaan en dat als 't ware op haar ingeënt is. In deze geest zullen er zich nog wel meer moeilijkheden voordoen en jonge mensen, die met huwelijksvoornemens rondlopen, zal het zien van deze film misschien aanleiding kunnen zijn zich te ster ken in» misschien ook zich te wape nen tegen moeilijkheden, welke zich in hun leven kunnen voordoen. Maar ook voor ouderen zal deze film van heilzame invloed kunnen zijn bij al de problemen, welke zich rond hun eigen kinderen kunnen voordoen. Vanzelfsprekend is deze film slechts teer punt voor het leven van jonge voor volwassenen. Hetgeen overigens jammer is van ret alleraardigste bij filmpje over kindertoneel. Dit mag wel eens herhaald worden in een programma, dat voor alle leeftijden geschikt is. Luxor brengt met „Paniek in de straat" een nogal griezelige geschie denis. Een smokkelende zeeman, die in een kroeg aan het gokken is ge weest, wordt vermoord en als de politie de lijkschouwing verricht, komt zij tot de conclusie, dat in dien de man niet was neergeschoten hij twee uur later bezweken zou zijn aan longpest. De moordenaars, die met de zeeman in aanraking zijn geweest, moeten bacillendragers zijn, maar zij zijn uiteraard niet bereid, om contact op te nemen met de po litie. Hierdoor begint een hele stad gevaar te lopen met de verschikke- lijke ziekte te worden besmet. Politie en Gezondheidsdienst doen hun uiter ste best de misdadigers te vinden en men tracht om paniek te voorko men de inwoners van de stad on kundig te laten van hetgeen hen be dreigt. Langzamerhand begint men echter argwaan te koesteren en komt er een gespannen sfeer, die dreigend gaat worden als journalisten zich met de kwestie willen bemoeien. In deze moeilijke omstandigheden is het poli tiewerk bepaald fascinerend. Uitein delijk weet een dokter van de Ge zondheidsdienst de zaak tot een goed einde te brengen, maar voor het zo ver is, zijn er veel spannende mo menten, hoewel de film hier en daar een tikje langdradig is. Voor 18 jaar en ouder. Rex. In „Grensincident" zien wij het leven van Mexicaanse brace- ro's (landarbeiders), welke door smokkelaars illegaal over de grens der Ver. Staten gesmokkeld worden. Door deze onwettige daad zijn zij de prooi van enkele gewetenloze werk gevers, die hen als slaven behandelen. Wanneer zij na het seizoen met het weinig verdiende geld naar hun land terug willen, worden zij door dezelf de smokkelaars beroofd en veelal vermoord. De politie weet door twee recher cheurs, Pablo Roderiquez en Jack Bearnes, die zich als bracero's ver momd hebben, in een zeer heldhaf tige en spannende strijd de bende te ontmaskeren. Bearnes moet dit ech ter met de dood bekopen. Voor 18 jaar. Trianon. Dat de Franse film „De kleine wereld van don Camillo" ge prolongeerd zou worden, was te voor zien. Zo'n buitengewone film moet iedereen gezien hebber.'. Alle leeftij den.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2