Muzikaal landarbeidersgezin in Woubrugge St» Nicolaas-actie van Alphense middenstand ingeluid Het Kort Rapenburg - eens stadsgrens- is eeuwenlang een grachtje geweest ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 UE LEIDSE COURANT TWEBDE BLAD - PAGINA 4 Piano, viool, tuba, zang, saxofoon, bombardon en slagwerk in de huiskamer Vanavond voor de K.R.O Het zal weinigen in de omtrek en nog minder in den lande bekend zijn, dat in Woubrugge, nabij de grens met Alphen a. d. Rijn het landarbeiders gezin woont van de heer Piet Bouw meester, die de muzikale topprestatie levert om met negen eigen en twee aangetrouwde kinderen, incluis moe der M. C. Bouwmeester-v. Haestregt, een orkest en zangkoor te vormen, zoals dit zijn weerga in Nederland wellicht niet vindt. Tot nu toe is de roem van dit gezin althans niet ver der doorgedrongen, dan slechts en kele kilometers. Maar Zaterdagavond, als Ger de Roos zijn programma „Weekend Serenade" van de K.R.O. (10 uur) zal voortzetten zal het semble, dat zij „Onderling Kunstge not" doopten, wijd en zijd door de aether van zich doen horen. Dit ra dioprogramma zal na beëindiging van de reeks aanmeldingen het ant woord geven op de vraag: „Welke is de muzikaalste familie van Neder land" en het lijkt ons niet denkbeel dig dat deze titel door Bouwmeesters gezin zal worden weggesleept. Behalve dat de heer des huizes zelf viool en tuba bespeelt en orkest en koor dirigeert, schuilen in hem ook gaven voor de compositie. Hij stamt zelf uit een muzikaal gezin. Met nog drie broers, beoefenden zij in hun prille jeugd reeds de schone kunst van het musiceren. Bijzondere opleiding hiertoe ont vingen ze niet, evenmini als zijn eigen kinderen, behalve dan een weinig grondbeginselen. En eenvoudig van aard en niet rijk aan financiële mid delen, konden zij zich ook nooit de weelde permitteren om lesseni te ne men. Toen hij zelf eens, op aanraden van anderen, hiertoe overging, duurde het ook niet lang, want weldra hoorde hij van zijn leermeester Veerman, de stafmuzikant op de Aalmarkt te Lei den, dat, wilde hij iets in de muziek gaan betekenen, hij het werken op het land moest vaarwel zeggen. Het zware werk was een belemmering voor de soepelheid vani zijn vingers en handen. Maar de keuze was voor hem niet moeilijk. Er moest geld verdiend wor den om te kunnen eten en dat woog het zwaarst. Hij verliet zijn school. Maar zijn liefde voor de muziek en zijn talenten hiervoor lietèn hem toch niet in de steek. Hij oefende zichzelf. Was vele jaren dirigent van een strijkorkest in Roelofarendsveen, gaf onderricht aan zijn kinderen, maar gebrek aan financiën speelde het gezin aldoor maar parten als het ging om instrumenten, muziek etc. aan te schaffen. Een piano hoe kom je er aan? Zo voelde hij altijd het gemis aan een piano. Een mooi instrument. Ja wel, maar past zoiets wel in mijn ge zin, dacht hij ma en dan nog: hoe ko men we eraan. De oorlog bracht voor hem uit komst. Wij kennen allen die tyd. HAZERSWOUDE (H. R.) GOUDEN ORGANIST. 16 November feest in de Scheep- jeskerk. De dag, dat 50 jaar geleden de heer H. de Jong als organist werd aangesteld. Bij dit gouden jubileum wordt een plechtige H. Mis ter zijner intentie opgedragen en daarna is er receptie in het parochiehuis. Een halve eeuw ter ere en ter liefde Gods tot stichting der gelovigen, de dien sten begeleidend in vreugd en rouw is ruim verdienstelijk genoeg, om deze bescheiden jubilaris eens één keer midden in de parochiële be langstelling te plaatsen. Kerkorganist, 'n voorname functie bij onze eredienst. Hij is het, die door z'n spel, bij de gelovigen, vaak on bewust, de gebedsstemming weet te verhogen, wanneer z'n spel opwelt uit 'n vrome ziel. Deze taak is door de jubilaris met veel toewijding al die jaren vervuld. Moge het hem aan belangstelling niet ontbreken. NIEUWKOOP KAASDAG WEDER UITGESTELD De kaasdag, welke eertijds reeds was uitgesteld tot 19 November a.s., gaat niet door op die datum. Bedoelde kaasdag zal nu plaatsvin den op Woensdag 26 November a.s. in hotel Van de Bosch te Nieuwkoop. Voor een pakje shag kon men won deren verwachten. En voor drie pond shag eigen teelt nogwel. werd zijn hartewens vervuld. Hij ruilde hiervoor.een piano. Het is maar een studie-piano, mijn heer vertelde hij ons, maar wij kun nen het er best mee doen. En al spe lende en musicerende op dit instru ment, voegden de vreugdeklanken zich aaneentot een opgewekte, pit tige mars, waaraan vader Bouwmees ter de treffende titel verleende van „Shag-pret". En deze mars werd en is nog de wat men noemt, herken ningsmelodie van zijn orkest „On derling Kunstgenot", een naam, die al evenzeer niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Want er heerst vreugde in dit ge zin en er wordt onderling kunst ge- note, met volle teugen. Het eerste wat Angelus Maria, de 20-jarige trombonist en alt-violist, deed toen hij de kleine huiskamer aan de smalle landelijke Vrouwgeest- weg binnenstapte, wasde pia no.... het „troetelkind" van» de fa milie, want geen vreemde mag er aankomen, vertelde mevr. Bouw meester heel trots te bespelen. en hoe! En hij heeft niet eens les gehad, vertelde zijn vader toen de jonge machine-bankwerker zijn ta lent ongevraagd een ongedwongen had gedemonstreerd. Landarbeider en componist. Behalve erukele eenvoudige mu ziekstukjes bij gelegenheid van een of ander feestje, Componeerde de heer Bouwmeester ook de „Hollandia- Mars" voor blaasinstrumenten. Ook hiertoe was de oorlog aanleiding. Zijn vreugde over het vertrek van de bezetters wilde hij omzetten in mu ziek en er zit ook vaart in de vertol king hiervan, de vaart waarmee de Duitsers het land verlatenwaar om ook niet, dat was toch zo, verdui delijkte de heer Bouwmeester.en voegde eraan toe: „Ach het is wel een aardige liefhebberij maar het is niet veel bijzonders.... het is alle maal maar een beetje in elkaar ge flanst". ,,'t Is zo geen eer voor de radio te spelen, want de omstandig heden van de verscheidenheid.... snapt U.dat doet 't 'm. Ik wilde zelf ook eigenlijk eerst niet eens, maar anderen drongen erop aan en mijn kinderen wilden wel. Voor hen heb ik me maar laten overhalen. En misschien nog net op tijd, want Ent gel, Cees, Cornelis, Klaas en Piet, respectievelijk 20 j. (ongehuwd), 24 j., (geh. machine bankwerker, wo nende in Ter-Aar, bespeelt bariton en filt-viool), 36 j. (geh. machine bank werker, wonende in Woubrugge, slag werk), 29 j. (tuinder, wonende te Woubrugge, bespeelt sopraan saxo- phoon en contra bas), 26 j. (geh., machine bankwerker, wonende te Alphen a. d. Rijn, bespeelt bombar don en violoncel) gaan het volgend jaar emigreren naar Canada. Én als het hun goed gaat daar, dan gaan wij ook, zei hij vol ondernemings geest. Ook een zangkoor. In het koor, waarin ook mevr. Bouwmeester meezingt als sopraan, werken voorts mee de schoondochter mevr. Mien Bouwmeester-Wolfers (Alphen a. d. Rijn), Antonia (14 j., die in het strijkorkest piano speelt) als sopraan, Maria (28 j. geh. en wonende in Woubrugge, die in het strijk-orkest guitaar speelt) als alt, de schoondochter mevr. Catharina Bouwmeester-Schijf,(Woubrugge) als alt, Piet als bas, Engel eveneens bas, Cornelis, bas, Laurentius (24 j., die trompet en viool bespeelt) tenor, Ni- colaas, tenor, en Jan (22 j., die aan de Bischoppelijke kweekschool voor onderwijzer studeert en die piston en viool bespeelt) als tenor. Vader Bouwmeester hanteert hierbij het di- rigeer-stokje. Behalve de genoemde muziekstuk ken heeft deze muzikale familie voor het KRO-programma vier stemmig gezongen „Middernacht" tekst van K. Huizinga, getoonzet door S. Welmers. Het gezelschap is gekleed in een uniforme aardige kledij, rose blouse met bruine das. bruine broek of rok. „Denk maar niet dat het vakkun dig werk is, want dat is 't niet....", zei de heer Bouwmeester tot slot het is allemaal maar een beetje in elkaar gefrommeld".... Wij zullen maar met belangstelling luisteren. MIDDENSTANDSACTIE. A.s. Maandag 17 November begint de actie: Koopt en laat werken in Zoeterwoude. Deze actie zal duren tot en met Zaterdag 6 December. Bij aankoop van iedere gulden wordt 'n bon uitgereikt, waarop een nummer is gedrukt. Uit de duplo's van de uit gegeven nummers zullen de prijzen getrokken worden. Dit zal de eerste keer geschieden op Maandagavond 24 November in het Patronaatsge bouw, met opluistering van Fanfare muziek. Voor hen, die daarbij niet aanwezig kunnen zijn, zullen op later aangegeven plaatsen de getrokken nummers bekend gemaakt worden. De circulaire spreekt van meer pre mies naar gelang er meer gekocht zal worden bij de deelnemers. Er zullen namelijk na de wekelijkse premies, extra prijzen uitgeloot worden, uit alle uitgegeven nummers. Ieder num mer zal dus een dubbele kans heb ben. Deze actie, die tot doel heeft, het kopen en laten werken in Zoeter woude te bevorderen en te stimu leren, belooft een groot succes te worden. Voor het overige verwijst het actiecomité naar de advertentie in dit Iplad en de circulaire. In tegenwoordigheid van afgevaar digden van de pl. Vrouwenbonden, de besturen van de beide pi. midden- standsverenigingen, deelnemers aan de actie en anderen werd Vrijdag avond in Hotel „Centraal" de drie weekse Sint Nicolaas-actie van de Alphense middenstanders, geopend. Over het algemeen zijn de verwach tingen van de ruim 100 deelnemers hooggespannen. Men heeft niets onbeproefd gela ten om van het welslagen verzekerd te zijn, maar het woord is in laatste instantie bij het kopend publiek Uiteraard is men over het algemeen gedurende de weken voor dit jaar lijks terugkerend feest voor groten en kleinen wel geneigd om te ko pen, maar het blijft voor de midden standers ter plaatse altijd een vol verwachting klopt ons hart waar men zijn geld zal besteden. De winkeliers hebben nu hun beste beentje voorgezet en niet ten onrech te verwachten zij een succesrijk ant woord. Aldus ongeveer is is 't kort samengevat de sfeer die in de grote zaal van hotel „Centraal" heerste, toen de voorz. van de St. Nicolaas commissie, de heer J. v. d. Bosch, met een hartelijk welkomstwoord de bijeenkomst opende. Hoewel de heer v. d. Bosch de ko mende weken vol enthousiasme te gemoet treedt, was hij deze avond om twee redenen enigszins teleurge steld. En recht door zee zoals hij pleegt te gaan, verbloemde hij dit niet. Hij had van de zijde van de deelnemers, voor wie toch alle moei te van voorbereiding, die avonden en avonden heeft gekost, is onderno men, wat meer belangstelling ver wacht nu het schip te water zou wor den gelaten. Voorts betreurde hij het dat de burgemeester door een. mis verstand, niet aanwezig was. In de plaats van de burgemeester opende nu de heer H. J. Jansen, die hoewel raadslid zijnde, zich niet de vrijheid kon veroorloven op te tre den namens het gemeentebestuur. Met enkele woorden luidde hij de ac tie in, waarvan hij het beste ver wachtte indien nu ook de ingezete nen en inwoners van de omliggende gemeenten willen inzien, dat men te Alphen a. d. Rijn te kust en te keur vindt wat men verlangt. De heer G. J. v. d. Kolk gaf, na een historisch overzicht in vogel vlucht van de laatste 29 jaren, een uiteenzetitng van de vorm van deze actie. Het organiseren vr acties, die ten doel hebben het nut van de mid denstand als distribuant aan te to nen, is niet eenvoudig. De smaak van het publiek en de moeilijkheden i.v.m. de loterij wet werken hierop sterk wijzigend. Vooral de loterij wet is de laatste jaren zeer scherp geïn terpreteerd waardoor reeds in elkaar gezette acties vaak te elfder ure moeten worden veranderd. Bij deze actie is nu de geluksfactor volkomen uitgeschakeld, doordat men, behal ve het aanwijzen van een negental (niet zes, zoals wij eerder abusieve lijk vermeldden) fouten in een te kening, een slagzin moet maken van maximaal 10 woorden. Voor elke gulden die men bij de deelnemers besteedt, verstrekt de winkelier een zegel en voor elke 10 zegels ont vangt men de bewuste tekening. Zo wel slagzin als tekening moeten ge deponeerd worden in een buè die bij de Herv. Kerk, Julianastr. zal wor den geplaatst. De jury beoordeelt de slagzinnen, ongeacht de inzender. De beste werken worden bekroond met geldprijzen, in de vorm van waar debonnen, welke bij de deelnemers kunnen worden besteed. Na te hebben gewezen op de pa raatheid van de pl. middenstand, kon spr. niet verhelen, dat er hier be hoefte bestaat aan een soort cafe taria, waar vooral bezoekers uit de omgeving even kunnen neerstrij ken. Niet iedereen loopt gemakke lijk een café binnen. De heer C. A. Bos, voorz. van de Alphense Middenstandsvereniging, zwaaide de commissie veel lof toe voor haar werk en sprak het ver trouwen uit, dat de voorz. van deze commissie, op de sluitingsavond van de actie een blijder gezicht zal kun nen zetten, dan nu, nu hij door en kele misrekeningen is teleurgesteld. Vervolgens sprak de heer H. v. Deuren, voorz. van de 'Kath. Mid denstandsvereniging, die tot activi teit bij voortduring aanspoorde en het een eerste eis noemde in het ka der van het ontwikkelingsproces der gemeente, niet achter de feiten aan te lopen, maar te trachten steeds op de situatie voor te zijn. Deze ont wikkeling moet met beide handen worden aanvaard en met inzet van alle krachten en middelen worden benut. Hierna sloot de heer J. v. d. Bosch deze in vlot tempo en onder goede leiding verlopen bijeenkomst, waar mede de gezamenlijke middenstan ders weer eens de trom hebben ge roerd. Mej. Ina Burgers (piano) en de heer N. Verkleij Jr. (viool) zorgden voor een gezellige en goede muzi kale opluistering. DE WAARDE VAN HET BUURTHUIS De afd. Sociale Zaken van deze gemeente, die haar taak steeds meer in omvang ziet toenemen, wil de ge meenschap over allerlei zich voor doende problemen, van voorlichtig dienen. Daarom worden er, wanneer er aanleiding voor is, bijeenkomsten belegd. Dat was ook Vrijdagavond het geval en in de trouwzaal van het raadhuis was als spreker aanwezig de heer C. Lauwerse, secr. vên de Ned. Bond voor Sociaal cultureel vormingswerk, die een causerie hield over het z.g. buurthuis- of dorpshuis werk. Spr. werd ingeleid door de weth. van sociale zaken, de heer A. J. Dekker. De heer Lauwerse wees er eerst op, dat door de ontwikke ling der techniek etc. het platteland met dezelfde zaken in aanraking komt als de stad. De samenleving vertoont een beeld, dat grote proble men schept, maar ook grote moge lijkheden heeft. De samenleving is veranderd in vele vezels. De band, die traditie heet, verdween en maakte plaats voor vrijheid, maar waartoe? Want uit deze vrijheid kwam de mas sificatie waarvan spr. als kenmer kende eigenschappen noemde: on kerkelijkheid, onverschilligheid, ge notzucht. Deze massificatie bedreigt de gehele samenleving. De vrijheid gaat verloren. Daar nu moet strijd tegen geleverd worden, een gemeen schappelijke strijd, waarbij spr. de uitzonderlijke positie van de kerk buiten beschouwing wilde laten. Hij durfde de stelling verdedigen dat het buurthuis (mits goed opgezet) het middel is tegen ae massificatie; een middel waardoor het gemeenschaps leven weer zin krijgt. Spr. vertelde een en ander over de historie van dit werk in Engeland, zoals het in het laatst der vorige eeuw daar be gonnen werd. Het kwam ook in ons land en is thans belichaamd in de Ned. Bond voor sociaal hervormend werk. Wat doet het buurthuis nu? Het helpt de bevolking zichzelf te. helpen. Het wil geen organisatie zijn maar een orgaan, waarin de organi saties ten behoeve van de gemeen schap tot samenwerking komen, om een bepaald doel, dat in iedere plaats verschillend kan zijn, te be reiken. In de uitwerking hiervan bleef spr. wat vaag en er kwam dan ook een stroom van vragen die spr. om des tijds wille niet alle kon be antwoorden. Aan het einde van deze bijeen komst, die door de kapelaans L. Biemans en F. C. Verheul, besturen van de R.K. Jeugdorganisaties, hoof den van scholen, predikanten en an dere functionarissen, vertegenwoor digers van diverse verenigingen, zo wel dames als heren werd bijge woond, concludeerde de heer Dek ker, dat de waarde van deze bijeen komst vooral hierin gelegen was, dat ieder aan het denken werd gez. Gemeentelijke aanbesteding In het gemeentehuis heeft Vrijdagmor gen de aanbesteding plaats gevonden van het uitvoeren van riolerings werkzaamheden en bestratingswer-. ken voor verlenging van de Bilder- dijkstraat van de Vondelstraat tot aan de Jan Luijckenstraat. Er waren acht inschrijvingen bin nengekomen, waarvan de hoogste was T. Bakker te Rotterdam voor 13.325,en de laagste ons plaai selijk aannemersbedrijf van de heren H. Oudenes en H. Turkenburg voor 9825,De gunning is nog aange houden. Gezegende ouderdom. Zondag a.s. viert mevrouw de weduwe Jo hanna Suidgeest-Dijt in het St. Jo- sephpension haar 90ste verjaardag. Mevrouw Suidgeest is in Hoofd dorp geboren en heeft een groot deel van haar leven in de Haarlemmer meer gewoond. De laatste 17 jaren was zij te Alphen, a. d. Rijn, waar van 9 jaar bij haar dochter mevr. I Verkleij-Suidgeest (den tol) en 8 I jaar in het St. Joseph-pension. Zij stamt uit een oud geslacht afkom stig van Texel. Het echtpaar Suid geest-Dijt had 10 kinderen, waavan 8 nog in leven, 79 klein-kinderen, waarvan 14 overleden en 21 achter kleinkinderen. Van haar kleinkinderen vertoeven er twee in Australië, een in Afrika en vier in Canada, die met elkaar 9 van de achterkleinkinderen bezitten. Het zal voor de grote familie een dankbare dag worden. LANGERAAR Altior. Voetbalprogramma 15 en 16 November. Zaterdag 15 November: DOSR a-adsp.Altior a-adsp. 3.15 uur; Stompw. Boys a-adsp.Altior b-adsp. 3.15 uur. Zondag 16 November: Het eerste elftal van Altior zal zich Zondag ge plaatst zien voor een moeilijke wed strijd. In Voorschoten zullen zij de strijd moeten aanbinden tegen het sterke Rouwkoop I. Al moet ons elf tal verzwakt uitkomen wegens ziekte van een der spelers, toch geen moed verloren, maar alles geven voor een zo goed mogelijk resultaat. Aanvang half drie. Altior 2 speelt thuis om half drie tegen Rijp wetering 2. Al tior 3 speelt eveneens thuis, tegen St. Bernardus 2. Deze wedstrijd be gint om 12 uur. De Altior A-junioren gaan naar Roelofarendsveen. Zij spelen om 12 uur tegen DOSR A-junioren. De B- jundoren gaan naar Stompwijk. Om 12 uur spelen zij dan tegen Stompw. Boys b-junioren. Altior I vertrekt met een extra-bus naar Voorschoten om 1 uur vanaf Papenveer, en om 1.15 uur vanaf Langeraai. De A-ju nioren vertrekken per fiets naar R.A.veen om 11 uur vanaf de kerk. De B-junioren vertrekken naar Stompwijk om 10.45 uur bij C. Lek vandaan. LEIDSE STRATEN EN STEGEN 27. keer een stukje stadsschoon opgeof ferd, dat vele oudere Leidenaars zich nog wel kunnen herinneren. Zij be hoeven daarbij slechts terug te den ken aan de roemrucht- Paardesteeg (thans Prin&essekade) die ook aan de kant van het Galgewater huizen had en die de even roemruchte paar dentram nauwelrks ruimte bood om te passeren. Het Kort Rapenburg (niet ge dempt, maar overwulfd, om de ver binding tussen algewater en Ra penburg ten behoeve van een goede doorstroming van het grachtwa.er te handhaven) is e n der drukste ver keerspunten 'an Leiden geworden. Reeds voor de oorlog verschenen op het kruispunt Kort RapenburgBree- straatRapenburgNoordeinde de eerste Leidse stoplichten, die het armengezwaai van een verkeers agent overbodig maakten. Perso- neelsbesparing hebben deze stoplich ten overigens niet gebracht, want steeds moet een agent de lichten re gelen met een knop aan de Gijse- laarsbank. Vooral op de spitsuren kan het hier onbarmhartig druk zijn, op de samen vloeiing van twee ver keersaders: BreestraatNoordeinde en Stationsweg- -SteenstraatPrin- sessekadeKort Rapenburg. Blauwe tram, als treinen zo groot, banen zich een weg tussen het overige ver keer, waarbij zij de eigenaardige gewoonte hebben in iedere bocht de wielrijders in hun nabijheid een duwtje te geven met hun logge ach terwerk, evenals dikke dames dat plegen te doen warneer zij door de menigte willen c ringer In 1920 werd het Kort Rapenburg verfraid (nu ja, verfraaid....) met een monumentale bank, die Willem Brouwer ontwierp als hulde der burgerij aan burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar (19141919), die in de volksmond nog steeds voortleeft als de „Beste Leidenaar". Deze bank sluit het Kort Rapenburg harmonisch af, maar aan de achter kant is het stenen gevaarte een wei nig charmante afsluiting van het on volprezen en nog niet gedempte Rapenburg. Veel bijzonders is er aan het Kort Rapenburg niet te vinden, met uit zondering van 1 et monumentale ge bouw van de Ned. Bank op de hoek van het Galgewater. Binnen afzien bare tijd is te verwachten, dat het huis naast de winkel van Pal the zal worden afgebroken, om een bredere doorgang naar dc: Boommarkt te ver krijgen, hetgen i alle opzichten toe te juichen is. (Toto: „ue Leidse courant A LS WE in de geschiedenis terug- zoeken tot 1386, vinden we op de plaats van het huidige Kort Rapen burg een ommuurde vestwal, die de Molenwerf genoemd werd. Met het Rapenburg en de Steenschuur vorm de de Molenwerf de stadsgrens be zuiden de Rijn. Aan het einde van de Breestraat stond de Noorder poort (met aan de overzijde van de stadsgracht de St. Anhoniebrug) en i aan de andere kant werd het Kort I Rapenburg afgesloten door de Accys- toren naast de Bostelbrug (welke naam geen verbastering van Bors'el- brug is, maar verband houdt met zekere marktkoopwaar). Deze Bos telbrug heette eerst Nieuwebrug en dateerde uit 1324, werd dus na de Visbrug (1266) gebouwd. De laatste moest onderhouden worden door Rijnland en de Noordelijke ambach ten, terwijl het stadsbestuur de Bos telbrug moest onderhouden. Deze leidde naar de landerijen aan de Ma- red ijk en had een open vlak, waar over een voetplank lag, „ten dienste van voetgangers en melkmeyden", zoals oude kronieken melden. In de ■oogsttijd mochten de boeren met hun wagens ook van deze brug gebruik maken, maar overigens waren zij aangewezen op d Visbrug. De Bostelbrug werd in 1626 ver nieuwd. in 1564 in steen herbouwd en in 1668, aldus ir. G. L. Driessen in zijn boek „Leidsche Straatnamen", met het oog op de steile opritten van het middengewelf veranderd in een j dubbele houten ophaalbrug, die in 1862 werd vervangen door een brug van moderner constructie. In 1908 ■kreeg deze brug, in verband met de aanleg van de electrische tram-baan, dg huidige breedte. Twee jaar gele den werd de Eostelbrug opnieuw hersteld, helaas echter niet opnieuw verbreed, zodat de wielrijders, die met de blauwe tran. in de richting Breestraat rijden, nog steeds voor de keus gesteld worden te wachten (dus het verkeer remmen!) of door de tram op het trottoir gedrukt wor den, hetgeen beslist geen pretje ge noemd mag worden Eeuwenlang is het Kort Rapen burg een grachtje gebleven, waar van het bestaan loor het gemeente bestuur hardnekkig werd verde digd. In 1876 werd een voorstel ge daan de gracht te dempen, maar de Raad dacht er niet aan. Een jaar later kwam men op het idee de gracht te overwulfen maar ook daar had de Raad geen oren naar. Wat de Leidenaren niet konden bereiken, kon de blauwe tram echtei wel! De zelfde tram, die de Bostelbrug wèl kon laten verbreden, zag in 1910 wèl kans het Kort Rapenburg te laten overwulven. Hiermede werd ten be hoeve van het zich uitbreidende ver-

Leidse Courant | 1952 | | pagina 10