Binnenkort wordt beroepskader van het leger uitgebreid Minister Mansholt wil vrije bestem ming voor consumptie-melk Loon in stad en land geleidelijk te maken gelijk De zee wordt wederom bedwongen Economische Kamer velt vonissen betreffende de winkelsluitingswet «Deze man moet lange tijd uit de maatschappij worden verwijderd" Autobus botste tegen veewagen VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 OE LEÏDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Minister Staf in Tweede Kamer Minister Stsf heeft in het vervolg van zijn Dinsdag begonnen rede, gis teren nog een aantal opmerkingen uit het algemene debat over oorlog en marine beantwoord. Hij kondigde aan dat men nu spoedig kan komen tot een reorganisatie van het wapen der Koninklijke Marechaussee. In korte tijd zal een grote uitbreiding moeten worden gegeven aan het be roepskader. Thans zal binnen kort bestek dienen te geschieden wat an ders in tien jaar zou gebeuren. De minister is van oordeel, dat de voor waarden niet als onvoldoende kun nen worden beschouwd en hij on derschreef niet de opvatting dat te veel waarde wordt gehecht aan diplo ma's. De bevordering van 150 onder officieren tot officier kan niet vóór 6 December tot stand komen. Over de titulaire rang van onder officier merkte de minister op, dat zij die de opleiding hebben gevolgd, nog moeten tonen, dat zij de functie kunnen waarnemen. Dat kan geschie den in een periode van vier maan den. Valt de bevordering ongunstig uit, dan wordt de betrokkene terug gesteld in de rang van korporaal. Ter aflossing van een aantal mili tairen in Nieuw Guinea zijn thans plaatsvervangers beschikbaar. Ze zullen op 4 en 14 December per vliegtuig naar Nieuw Guinea wor den overgebracht. De rapporten over de vliegtuig ongelukken kunnen niet openbaar worden gemaakt. De defensiecommis sie zal periodiek worden ingelicht. In vergelijking met andere landen is het aantal vlieguren per maand vol doende te achten. Door verlenging van de diensttijd stijgt de ervaring. Voor dienst op Zondag en het rei zen op die dag kon de minister geen wijzigingen in het vooruitzicht stel len. Materiaalvoorziening. Staatssecretaris Kranenburg be sprak de materiaalvoorziening. De aflevering van Meteors is vertraagd. Er is nu een commissie werkzaam om de verantwoordelijkheid vast te stel len. Het zal volgens de staatssecreta ris nog wel kunnen meevallen. Het beste is Fokker aan het contract te houden. De fraude-gevallen zijn ontdekt door het strakker aanhalen van de controle. De bedoeling is die con trole strakker te houden. Er moet een beroep worden gedaan op het bedrijfsleven zich ervan te willen doordringen, dat „oorlog" zich moet houden aan de strakke voorschriften. Hier kan niet geschieden wat elders als geoorloofd kan worden be schouwd. Over zijn bezoek aan Korea zei de heer Kranenburg, dat de Nederland se soldaten in Korea gezien zijn. Zij waren geplaatst in een moeilijke sec tor, opgesteld in vol vertrouwen op wat achter hen stond. Daar, waar de Nederlanders waren gesteld, blon ken zij uit. De verzorging is goed. De hospitalen maken een voortref felijke indruk. Treffend was de goe de omgang tussen de Nederlanders en de Zuidkoreaanse medestrijders. De Piet Hein is volledig op oorlogs sterkte bemand en biedt de land strijdkrachten artilleristische onder steuning. Spreiding van opdrachten. Staatssecretaris Moorman besprak de spreiding van opdrachten voor marinevaartuigen over Nederland. De 32 mijnenvegers zijn verdeeld over het gehele land. Het nieuwe ty pe onderzeeër wordt ook opgenomen in het N.A.V.O.-verband. Na replieken verzekerde minister Staf nog eens, dat er bij de N.A.V.O. de oprechte wil is om het N.A.V.O.- territoir te verdedigen. De begroting van oorlog werd hier na zonder hoofdelijke stemming aan genomen, met aantekening, dat de heer Haken (C.P.N.) geacht wil wor den te hebben tegengestemd. De begroting van marine werd op gelijke wijze goedgekeurd. MINISTER VERZOEKT: Wees soepel met bejaardenuitkering Nu de uitkeringen van de noodwet- ouderdomsvoorziening met terug werkende kracht verhoogd zijn, be staat de mogelijkheid, dat degenen, die vallen onder deze noodwet in moeilijkheden zullen geraken, daar zij nu de verhoging van enige maan den in een keer uitbetaald krijgen en daardoor met eventuele andere uitkeringen in gedrang dreigen te komen. De minister voor Maatschappelijk werk heeft nu een schrijven aan de gemeentebesturen gericht, waarin hij verzoekt zoveel mogelijk soepelheid te willen betrachten en de uitkering niet in vermindering te brengen van een eventuele gemeentelijke onder steuning. daar degenen, die in aan merking komen voor de noodwet ouderdomsvoorziening meestal in be hoeftige omtsandigheden verkeren. De Tweede Kamer heeft gister namiddag de algemene beraadsla ging over de begroting van het de partement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voortgezet. De heer GROEN (K.V..'geeft o.a. te kennen, dat zijn fractie ver ontrust is over de mededeling van de minister in de memorie van ant woord, dat er z.i. op het terrein van zijn ministerie plaats is voor belang rijke medebewindsbevoegdheden voor de nieuwe bedrjjfslichamen. Spr. ziet niet in hoe de minister kan te kennen geven, dat het bij zonder landbouwonderwijs niet wordt achtergesteld. Dè plattelands bevolking geeft de voorkeur aan bij zonder onderwijs. De Noord-Oostpol der acht hij allerminst aangewezen voor vestiging van een rijksland- bouwwinterschool. De heer EGAS (Arb.) is het met de minister eens dat een vooroplei ding voor het vakonderwijs noodza kelijk is. De heer VAN DIS (S G.) zegt, dat terwille van het vermaak kostbare landbouwgronden verloren gaan omdat ze gebruikt worden voor sportveld en ijsbaan. De heer HAKEN bepleit verlaging van de voedergraanprijzen en in voer van graan uit de Oostelijke landen, Te ruim zes uur wordt de verga dering geschorst tot 's avonds acht uur. In de avondvergadering gepre sideerd door de heer Schilthuis heeft minister MANSHOLT d^ spre kers beantwoord. Onze landbouw is zeer afhankelijk van de import en van de export. Het is nodig zoveel mogelijk voederpro ducten op eigen bedrijf te kweken. Op die wijze zal de export instand gehouden kunnen worden. De ver hoogde voederbouw past iivens in de structuur van het kleine bedrijf. Op het ogenblik is de afhankelijk heid van het ingevoerde voeder reeds belangrijk lager geworden. Een krachtige houding jegens Amerika is nodig gebleken. Vandaar dat tegenmaatregelen zijn genomen toen onze kaasimport daar belem merd werd. Sociaal Economische Raad adviseert Verschenen is het advies van de Sociaal-Economische Raad over het door de commissie Kruyt opgestelde rapport inzake het vraagstuk van de gemeente-classificatie, Het vraagstuk van de gemeente- classificatit speelt een niet onbelang rijke rol bij de loonvorming hier te lande. Zoals bekend, wordt er noch door het bedrijfsleven, noch door de overheid over het gehele land een uniform loon betaald, maar wordt er een differentiatie toegepast, waartoe de gemeenten in een aantal klassen zijn verdeeld. Als kernpunt van- het vraagstuk der gemeenteclassificatie stelt het advies van de S. E. R. nu d-i vraag aan de orde, inhoeverre deze loon- differentiatie als gerechtvaardigd kan worden aangemerkt. Geconstateerd wordt, dat het toon verschil tussen de hoogste en laagste gemeenteklassc op het ogenblik ge steld kan worden op gemiddeld 12 ct. per uur. Dit sluit aan bij de richt lijnen, welke met betrekkingtot de lonen door het college van rijksbe middelaars worden gehanteerd. Wat de factoren, welke op de reële waarde van het inkomen invloed uitoefenen en plaatselijke verschil len vertonen betreft, komt het ad vies tot de conclusie, dat slechts 1/3 deel van het uurloonverschil van 12 ct. door duidelijk aanwijsbare en meetbare factoren kan worden ver klaard. Daarbij speelt in hoofdzaak het huurverschil tussen stad en plat teland een rol. Aan de factor con sumptiestimulering. waaraan werk nemers in de stad zouden zijn on- en dat dus het ongelijke nominale loon niet uitmondt in een gelijk reëel loon. Nu is, de S.E.R. van mening, dat bij de beoordeling van de plaatselij ke toonverschillen tevens rekening moet worden gehouden met de fac tor industrialisatie van het platte land. Het advies van de S.E.R. kent inderdaad reële waarde toe aan de ze factor. Het wordt evenwel niet mogelijk geacht doordat de gegevens daartoe ontbreken, een cijferwaarde aan deze factor toe te kennen. De S.E.R. acht het dus, zoals uit het voorafgaande blijkt, niet moge lijk aan te geven in hoeverre de be staande plaatselijke loonverschillen volledig gemotiveerd kunnen wor den door de in zijn advies besproken factoren. In de basisfactoren valt een ont wikkeling waar te nemen op grond waarvan in elk geval tot een gelei delijke eliminering van de plaatse lijke loonverschillen kan worden be sloten. Het advies van de S.E R. acht het aannemelijk, dat de factor huur- verschillen die bij de bepaling van de reële waarde van het inko men de belangrijkste rol speelt binnen afzienbare tijd haar ueteke- nis grotendeels zal verliezen. De meerderheid van de S.E.R. meent hiervoor een periode van 15 a 20 jaar te kunnen nemen. Ook de fac toren consumptiestimulering en in dustrialisatie van het platteland zullen naarmate de politiek van openlegging van 't platteland voort schrijdt, hun betekenis, voorzover die aanwezig is, verliezen. Oaarbij is het naar de mening van de S.E.R. mogelijk een verband te leggen tus- Een duidelijke uitspraak van de zes Schumanlanden in zake do land- bouw-integratie in Europa is wel nodig geworden. Met afzonderlijke verdragen komt men er met de land bouw niet. Nodig is het scheppen van een grotere markt in het alge meen. Wat de Benelux betreft is spr. niet zo somber als sommige sprekers. Op landbouwgebied is veel bereikt in Benelux-verband. Quantitatief is er reden tot tevredenheid. Voor de bestaanszekerheid is het ook van belang organen te hebben in de publiekrechtelijke sfeer. Er moet ook zijn een actieve industrie en een actieve handel. Spr. ziet geen mogelijkheden om via een landbouw wet voor de toekomst bestaansze kerheid vast te leggen. Men kan de landbouw niet los maken van de markt. Wel kan er naar gestreefd worden in de toekomst een grotere mate van zekerheid te krijgen. Spr. heeft de hoop niet opgegeven dat men toch tot een meerjarige zeker heid zal kunnen komen. De minister staat nog steeds op het standpunt, dat er moet komen een vrije bestemming voor de con- sumptiemelk en vrije prijsvorming. Hij is in principe bereid te over wegen een garantie voor eieren, waarvoor hem echter nog geen voor stellen hebben bereikt. In de Kamer is gezegd, dat de tar- weprijs aan de lage kant zou liggen; spr. is echter van oordeel, dat de tar- weprijs op redèlijk niveau staat. Spr. deelt mede, dat hij in over leg is met de Stichting voor de Land bouw over de vraag een zekere ga rantie te geven voor de varkensprij- zen. Algemeen is een achteruitgang van de werkgelegenheid in de land bouw geconstateerd. Een intensieve re bedrijfsvoering zal naar 's minis ters oordeel nodig zijn, voor kleine zowel als voor grote bedrijven. De seizoen-werkloosheid zal moeten worden opgevangen door cultuur technische werken. Er is overleg gaande om te Komen tot een stimulans voor vrijwillige in enting tegen mond- en klauwzeer Er wordt op het ogenblik geen be drijfsschadevergoeding gegeven in gevallen van mond- en klauwzeer, omdat ieder zich er tegen heeft kun nen wapenen door inenting. Indiening van de nieuwe pachtwet kan zeer waarschijnlijk in dit zit tingsjaar geschieden. Afgewacht moet worden welke activiteit door het bedrijfsleven wordt betoond mev betrekking tot de oprichting van bedrijfsschappen. De De „Faustus" nog onder water, maar Herstelwerkzaamheden aan de pier zijn reeds begonnen Nu de zon een wat vriendelijker dem van het gat gedeponeerd. Djt gezicht is gaan zetten en de wind zoi geschiedt^ door hen ^te verzwaren goed als geheel is gaan liggen, is de| belangstelling bij de mond van de Nieuwe Waterweg, waar de „Faustus" gezonken is, weer wat groter gewor den. Op de Noorderpier was het een komen en gaan van kijkers, die iets van de merkwaardige bres wfJien zien, welke de „Faustus" zonder par don in de ondoordringbaar geachte pier heeft gerameid. Wat er ver nieuwd moet worden zal ongeveer tachtig meter lengte bedragen. Het werk is reeds gegund aan de N.V. Aannemers- en Wegenbouwmaat schappij, voorheen J. Heijmans uit Rosmalen. Hoofduitvoerder wordt de heer Theo Heijmans. Zaterdag j.l. zijn er reeds vaartui gen opgeroepen voor het aanvoeren van stortsteen uit Terneuzen. Dins dag zijn de eerste van deze schepen gearriveerd en sindsdien geschiedt de aanvoer regelmatig iedere dag. ze is op het ogenblik niet groot. HijMaandag j.l. ir ook al begonnen met acht het wenselijk, dat de product'de aanvoer van rijshout, dat in Ne- en bedrijfschappen gelijktijdig J~~1 J 1 worden opgericht. In principe is de regering bereid deel te nemen in een weerstands fonds voor de tuinbouw. Het overleg tussen de organisaties over de sóhool in de Noord-Oostpol der moet z.i, niet gestoord worden; men moet de resultaten afwachten. In verband met de opmerkingen van de heer Groen betoogt de minis- ter, dat er voor de overheid bepaal- worden twee zinkstukken op de bo de be voegheden blijven ten aanzien van de bedrijfs- en productschappen. derland gekapt wordt. Hiervan wor den lange vlechtingen met een óm- trek van een halve meter in het vier kant gevlochten, een soort paal van vlechtwerk zou men kunnen zeggen. Een serie van deze „palen" wordt kruiselings aan elkaar bevestigd tot een zinkstuk van 800 M2. grootte. Het werk zelf. Zijn de zinkstukken klaar, Na replieken wordt de ifd. Visse rij behandeld en goedgekeurd. Te kwart over een wordt de ver gadering geschorst tot hedenmiddag 1 uur. Winkeliers met „bijvul-automaten" veroordeeld De meervoudige Economische Ka mer te Rotterdam heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de S8-jarige banketbakker G. van der S. uit Rotterdam, die de winkelsluitings wet 1951 zou hebben overtreden, om dat hij zijn winkel na sluitingstijd geopend zon hebben gehad en er aan de winkeldeur een verkoopautomaat was bevestigd, die van binnen uit bijgevuld kon worden. De Kamer achtte de banketbakker schuldig aan de overtreding en ver oordeelde' hem, conform de 'eis, tot een geldboete van twee gulden, sub sidiair een dag hechtenis. De Kamer verwierp de verweren van de verdachte, die betwist had zijn winkel geopend te hebben gehad, omdat niet is bepaald in artikel 16 van de winkelsluitingswet 1951, dat hij door het aanwezig hebben van een verkoopautomaat zijn winkel ge opend heeft gehad. Verder was hy van oordeel geweest het publiek niet te hebben bediend, in dien zin, dat zijn activiteit rechtstreeks op het tot standkomen van een verkoop gericht is geweest. De Economische Kamer wijst in haar vonnis op de memorie van toe lichting, waarbij de regering zich op het standpunt stelt, dat een winkel door middel van een verkoopauto maat geopend kan zijn. In de toelich ting staat n.l.: „winkels zullen dus gedurende de sluitingstijd niet voor de verkoop door middel van automa ten geopend mogen zijn". Uit artikel 16, lid 1, van de winkel sluitingswet 1951, moet volgens het vonmis worden afgeleid, dat de voor afgaande artikelen, waaronder het verbod van winkel na sluitingstijd open te hebben, wél gelden voor een verkoopautomaat, die van een winkel uit bijgevuld kan worden. Dat er geen koopovereenkomst tot stand is gekomen, doet niet ter zake, omdat moet worden aangenomen-, dat een winkel door middel van een ver- kóopautomaat geopend kan zijn. Hieruit volgt, dat activiteit van de houder van de automaat niet vereist is, aldus het vonnis, daar toch het kenmerk van een verkoopautomaat is, dat een eventuele koper zich zon der medewerking van een ander kan bedienen. Ook in de zaak tegen de 42-jarige winkelier-automatiekhouder G. A. van D. uit Bergambacht, die eenzelf de overtreding tenlaste was gelegd deze had n.l. zijn automaat in een bijgebouwtje heeft de meervoudige Economische Kamer uitspraak ge daan. Hij werd schuldig geacht en, conform de eis, veroordeeld tot een boete van twee gulden, subsidiair een dag hechtenis. BEKRONINGEN OP PLUIMVEE- TENTOONSTELLING „ORN1THOPHILIA" Voor de internationale pluimvee- tentoonstelling van Ornithophilia in de Jaarbeursgebouwen, die heden door de commissaris der koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, geopend wordt, zijn de keuringen verricht. De belangrijkste bekroningen wa ren: voor de beste hen aan de kriel- hen van R, Harkema te Hilversum. Voor de beste hoender aan de Hol landse witkuif van G H. van der Glas te Harderwijk. Voor de beste duif aan de Brunner kropper van Joh. Dijk te As*en. Voor vol te storten met stenen. Daarnt worden er telkens, voor zoveel norng, nieuwe zinkstukken bovenop gelegd, telkens opgevuld met stenen. Als het gat ongeveer dicht is, worden er bo venop basaltzuilen aangebracht en wordt het dek van de pier weer doorgetrokken met betonblokken en in- de situatie gebracht, zoals het was. Het geheel wordt vastgelegd met gietasphalt. Omdat de pier bij vloed onderloopt kan er slechts gewerkt worden bij eb en ook is nodig, dat de weersom standigheden niet tegen werken. De installatie voor het gietasphalt wordt nog deze week opgesteld. Ver scheiden kranen en kraanwagens zijn reeds ter plaatse aanwezig en van voldoende arbeiders is men verze kerd. DUIKEN NAAR DE „FAUSTUS" OP DE TELEVISIE De VARA-televisieafdeling is voor nemens in het programma van he denavond, oir/streeks kwart over 8, een korte reportage uit tezenden van het duiken door de bemanningen van H.M.'s A 950 en A. 952 naar het wrak van de Faustus, in de monding van de Nieuwe Waterweg. DEKEN J. F. A. BOTS t Te Goude is overleden deken J. F. A. Bots in de leeftijd van 62 jaar. Deken Bots werd reeds drie weken verpleegd in het Sint Josef-paviljoen te Gouda, waar hij een operatie had ondergaan. konijn aan de Blauwe kleurdwerg van O. Vermeulen te Bunnik. De medaille van prins Bernhard ver wierf C. W. van Bremen te Laren (N. H.) met een Brahma hen. Deze tentoonstelling van uitslui tend jonge dieren, omvat, wat de soortafdeHng betreft, meer dan 1708 dieren, n.l. 800 kippen, 700 sierdui- ven en circa 250 konijnen. Van deze laatste zijn er enige inzendingen uit Duitsland. Aan de exoositie is een handelsafdeling verbonden waar 100 bedrijven m'et 500 dieren aan deel nemen. Deze afdeling is voor een groot deel geïnteresseerd bil de om vangrijke exnort van geslachte piep kuikens, nekinceenden en kalkoenen. Aan geslacht pluimvee werd het vo rig jaar voor 250 millioen gulden uitgevoerd. Duitsland, Zwitserland en Italië zijn voor ons land de groot ste afnemers. Katholieke Jeugdraad protesteert De Raad van Afgevaardigden van de Katholieke Jeugdraad voor Neder - 'land heeft naar aanleiding van de nieuwe aanslag op de godsdienstvrij heid en de rechten van de Katholieke Kerk in Bulgarije, met name de ter doodveroordeling en berechting van Mgr. Ecghem Bossilkóv^, bisschop van Nicopolis, een telegrafisch pro test bij het staatshoofd van Bulga rije ingediend. Gelijktijdig werd een adres van hulde en trouw aan Z. H. het1 beste' ^aus ^us gezonden, waarbij te- Vijftien jaar geëist wegens moord derworpen en op grond waarvan zij se,sde periode, waarin het huurver- op een relatief hoger loon aanspraak schii jn hoofdzaak zal zijn genivel- zouden kunnen maken, hecht het ad- leerd en de peHode, waarbinnen de vies van de S.E.R m^ar een betrek kelijke waarde. In dit opzicht wordt dus een standpunt ingenomen, dat aanmerkelijk afwijkt van dat van het rapport-Kruijt. Het SER-advies constateert dus in feite, dat het bestaande verschil in nominale lonen tussen de hoogste en lagste gemeenteklasse niet kan rden verklaard door factoren, die ij de bepaling van de reële waar- hiervoor genoemde factoren hun grootste betekenis verliezen. Op deze gronden verdient het naar de mening van de S.E.R. aanbeve ling tot een geleidelijke afschaffing van de plaatselijke loonverschillen over te gaan. De S.E.R. heeft 'oor het ten aan zien van de gemeenteclassificatie te voeren concrete beleid gemeend niet verder te moeten gaan dan het aan- de van het loon van betekenis zijn geven van deze algemene richtlijnen. VERLENGING NOODREGELING GEMEENTE-FINANCIEN VOORTGEZET De commissie Oud-heeft bij minis ter Beel een voorstel ingediend tot een nieuwe verlenging'van de Nood regeling voor de Gemeentcfinanciën, met drie jaar. Tevens worden enkele wijzigingen voorgesteld. De thans bestaande uitkeringen uit het Gemeentefonds worden volgens het voorstel tot één uitkering samen gevoegd. Voor een aantal gemeenten wordt een gunstiger perspectief ge opend door het opnemen van een mi nimumuitkering per inwoner, waar door voornamelijk voor kleinere ge meenten de financiële mogelijkheden worden vergroot. Voorts is in het voorstel een voorlopige voorziening opgenomen in het verlies van de on dernemingsbelasting. Dit zal ten dele geschieden door de hoofdsommen van de grondbelasting en de personele belasting naar de gemeente over te hevelen. Met de bestudering van het voorstel is' nog wel enige tijd ge moeid, Aan. de gemeentebesturen is daarom meegedeeld, dat bij de ra mingen van de uitkeringen uit het Gemeentefonds voor 1953 voorhands kan worden uitgegaan van de voor 1952 geldende regeling. Voor de alge mene en bijzondere uitkering kan daarbij een percentage Van 145 wor den aangehouden. Een definitieve uitspraak over de hoogte van het uit keringspercentage kan eerst worden gedaan nadat de nieuwe regeling ge reed zal zijn. Zonder enig teken van berouw te tonen heeft gistermorgen de 29-jari- ge Tilburger J. de W. terecht ge staan voor de Bredase rechtbank, be schuldigd van een overval op het 19- jarig.e Hilvarenbeekse meisje Liesje van Breda, dat door deze overval op 31 Maart van dit jaar werd gedood. De verdachte bekende de misdaad te hebben gepleegd, maar hij beweer de niet de opzet te hebben gehad het meisje te doden. Op 31 Maart van dit jaar heeft hij het meisje op de eenzame kanaaldijk te Biest-Houtak. ker, halverwege Tilburg en Hilvaren- beek, van de fiets gesleurd met de bedoeling haar te beroven. Het meisje begon te gillen en daar er een fietser naderde heeft de moordenaar de keel van het meisje dichtgeknepen. Dit is zo krachtig geschied, dat de dood er op volgde. Zo weinig indruk heeft deze moord op de man gemaakt, dat hij nog diezelfde avond rustig naar de bioscoop ging. Nauwkeurig recherchewerk van rijkspolitie en Tilburgse gemeentepo litie, waarvoor de rechtbank alle lof had, leidde tot de ontknoping. De officier van justitie mr. Bins zag in de W. een man, die zo gevaar lijk is, dat hij de gevolgen van zijn daad, de dood van Liesje van Breda, op. de koop toe neemt. Hij meende, NED. KAJOTTERS NAAR LOURDES. De Nederlandse Kajotters bereiden een grote bedevaart naar Lourdes voor. Het is hun bedoeling, dat in 1954 tienduizend Kajotters naar het Franse genade-oord zullen pelgrime ren. Teneinde het geld bij elkaar te krijgen, zullen een spaargeldregeling en tal van acties worden ontworpen. De grote intentie van de bedevaart zai zijn de redding van de arbeiders jeugd. dat de W. lange tijd uit de maat schappij moet worden verwijderd en eiste de maximum straf, 15 jaar ge vangenisstraf en ter beschikking stel ling van de regering. De verdediger, mr. Dusink uit Oos terhout, was van oordeel, dat angst het motief van de daad is geweest en dat daarom de dood men het meis je niet ten volle voor rekening van verdachte kan komen. Hij pleitte voor een kortere gevangenisstraf. Hiervoor verwees hij naar het psy chiatrische rapport en het rapport van de reclassering, waarin werd ge zegd, dat celstraf niet tot beterschap kan brengen. Op 27 November zal de uitspraak zijn. vens de verzekering werd gegeven van een vurig gebed voor de Katho lieke jeugd voor vervolgden en ver volgers. Verpleger zonder geldige diploma's Naar eerst thans bekend wordt, heeft de rijkspolitie te water vorige week Zaterdag na aankomst van het die dag te IJmuiden binnenkomende Nederlandse stoomschip „Rohi" de 42-jarige J. L. uit Amersfoort gear resteerd. L. wordt ervan verdacht zich vele jaren in ziekenhuizen in Nederland en Indonesië als verpleger te heb ben uitgegeven. (Hij is ook als zoda nig werkzaam geweest), zonder di ploma's te bezitten. De zaak is onlangs aan het licht gekomen toen L. in het centraal ge vangenisziekenhuis te Vught in dienst was. Hij had daar al enige tijd gewerkt, toen het vermoeden rees dat L. de in- zijn bezit zijnde diplo ma's had vervalst. Er werd een on derzoek ingesteld; L. nam nog voor dat de uitslag ervan bekend was ontslag en monsterde op een schip. Hij werd op verzoek van de politie op een snellere thuisvarend schip ge plaatst en in Nederland gearresteerd. Gebleken is dat L. in de bezettings jaren reeds als verpleger is opgetre den. Na de bevrijding heeft hij zich in verbinding gesteld met een druk ker te Amsterdam met het verzoek twee verpleeg-diploma's te drukken, omdat de oorspronkelijke tijdens de oorlog verloren waren gegaan. L. schijnt na de bevrijding als ver pleger te hebben gewerkt in een zie. kenhuis van „Nederlands Volksher stel", in hospitalen van de N.I.C.A. in het toenmalige Indië en tenslotte in het genoemde gevangeniszieken huis. Tussen tijds heeft hij gevaren. Twee doden en veertien gewonden bij Apeldoorn Een botsing tussen een personeelsr bus van de ENKA te Ede en een auto voor veevervoer heeft gistermiddag op de Hoenderloseweg te Ugchelen bij Apeldoorn twee doden, één zwaar- en 13 lichtgewonden geëist. Omstreeks kwart over één kwam de autobus, waarin ongeveer 20 ar beiders van de ENKA werden ver voerd uit de richting Apeldoorn, toen ter hoogte van het sanatorium ,,Cae- sarea" uit tegenovergestelde richting een veewagen naderde van de firma Tazebeek uit Wekerom, waarin onge veer vijf en een halve ton vlees werd vervoerd. Door nog niet bekende oor zaak zwenkte de chauffeur van de vee-auto, de 22-jarige J. K." uit Bar- neveld met zijn wagen plotseling naar links. De buschauffeur trachtte nog, door naar uiterst rechts uit te wijken en tegelijkertijd krachtig rem men, een aanrijding te voorkomen, doch mocht daarin niet slagen-. Met een daverende klap vlogen de twee voertuigen op elkaar. Juist waar men ze het minst zou vermoeden waren de gevolgen het ernstigst. Twee Apel- doornse arbeiders die helemaal ach ter in de bus zaten, de 27-jarige F. Kroon en de ven oude D. J. Huis kamp werden door losvliegende voor werpen zo zwaar gewond, dat zij ter plaatse overleden. Een andere arbei der, J. Paulsen-, eveneens uit Apel doorn, moest in zorgwekkende toe stand naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn worden overgebracht, evenals de chauffeur van de veewa gen, J. K., die waarschijnlijk een hersenschudding heeft opgelopen. De buschauffeur en nog 12 andere inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af, welke deels int het sanatorium, deels in het ziekenhuis werden behandeld. De beide zwaar gehavende voertuigen zijn door de po litie in beslag genomen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8