De vijf fractie-leiders beten in ruim drie uur de eerste spits af Wat achter de rug is en wat er nog komen gaat Tijdens avondzitting gingen acht sprekers nader op de details in VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 BEGROTING 1953 IN DE LEIDSE RAAD De woningbouw midden in de Nadat gistermiddag eerst enige huishoudelijke agendapunten waren afgewerkt (zie ons blad van gisteren) ving de gemeenteraad van Leiden, onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, aan met de behandeling van de ge meentebegroting 1953. P. v. d. A. Zoals gebruikelijk kwamen eerst de fractieleiders aan het woord. De spits werd afgebeten door de heer Goslings (P.v.d.A.), die veel waar dering had voor het beleid van B. en W. Hij wees er op, dat er in feite geen sluitende begroting was, omdat de rijksuitkering nog niet vaststaat. B. en W. hebben namelijk aangenomen, dat de uitkering van het Gemeente fonds met 650.000.wordt ver hoogd. De wijze waarop do gemeente er in geslaagd is financiën te ver krijgen, had de waardering van de fractie, al waarschuwde spr. voor zichtig te zijn bij eventuele komen de rentedaling. Woningbouw bevredigend De werkgelegenheid is onvoldoen de toegenomen en de investeringen in nieuwe industrieën zijn onbevre digend, aldus de heer Goslings. Over de woningbouw in Leiden was spr. zeer tevreden. Er zijn na de bcvrijdin? 1585 woningen gebouwd, waarvan 271 in 1952. Thans zijn er 853 in aanbouw. Ten aanzien van de krotoprui ming merkte spr. op, dat men zich voorlopig moet beperken tot inci dentele krotopruimingen. Er moe ten echter tijdig plannen gemaakt worden. Spr. was verheugd, dat B. en W. op dit punt actief zijn. De heer Goslings benadrukte de noodzaak van vrije speelgelegenhe- den voor de jeugd en het behouden van waardevolle oude gebouwen in te saneren wijken, o.a. het oude St. Caecilia-gasthuis Voorts kunnen vele andere open bare werken als werkverruiming uit gevoerd worden, o.a. het aanleggen van wegen, dempen van grachten, bouw van nieuwe Schouwburg, vol tooiing restauratie van de Stadsge hoorzaal, aanleg van nieuwe vee markt en zweminrichting (al of niet overdekt). Spr. informeerde naar de plannen van de regering ten aanzien van de werkverruimingsplannen. Komt Lei den daarvoor ook in aanmerking? De gemeente moet niet terugschrik ken voor grote uitgaven bij het aan trekken van nieuwe industrieën. Re geren is vooruit zien en de industrie is voor Leiden van levensbelang. Onderwijs en jeugd Sprekend over het onderwijs, vroeg spr. o.a. of het mogelijk is in Leiden een M.T.S. te stichten en een tex tielschool. Gezien de sterke daling van het aantal nieuwe studenten in Leiden, drontr spr. aan op verhoging van subsidie aan het Leids Studiefonds. Ook het nihilisme onder de jeugd had de aandacht van de heer Gos lings. Hij wees op de noodzaak van volksopvoeding, niet alleen op school, maar ook door diverse instellingen. Mede in verband met het leiderspro bleem verzocht spr. instelling van een z.g. Jeugdcommissie. Wat het sociale beleid betreft, merkte spr. op, dat er op het gebied van de volksgezondheid veel is ge daan, Hoever is het onderzoek ge vorderd inzake de stichting van een stadsacademisch ziekenhuis? Met genoegen sloot spr. zich aan bij de motie over de verhoging der wethoudersvergoedingen. Er blijven nog vele wensen over, maar Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Men mag B. en W. erkentelijk zijn voor hetgeen zij in de huidige moeilijkheden toch nog hebben bereikt, aldus de heer Gos lings. Prot. Chr. De tweede fractieleider, die aan het woord kwam, was de heer Woud- stra (prot. chr.), die de financiële toestand van de gemeente heel-wat gunstiger vond dan verleden jaar. Ondanks de sombere vooruitzichten van een jaar geleden, zijn er toch veel noodzakelijke werken tot stand gekomen, o.a. de scholenbouw. Spr. toonde zich echter zeer gere serveerd ten aanzien van de finan- Mare-demping Voordat de begroting aan de orde kwam deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten een wij ziging in de begroting 1952 nad- den goedgekeurd. Nadien werd ons van bevoegde zijde medege deeld, dat deze wijziging betrek king had op de uitgetrokken gelden voor demping van de Lange en Stille Mare. Nu Ged. Staten hun goedkeuring gege ven hebben, staat er niets meer in de weg om direct met de demping te beginnen. stond bij allen belangstelling ciële verhouding tussen rijk en ge meente. Sprekend over sociale zaken ver heugde spr. zich over de verbouwing van het Nutsgebouw tot bureau voor de Dienst van Sociale Zaken. De heer Woudstra had gedacht, dat door invoering van de werkloosheidswet een belangrijk deel van de lasten der werkloosheid van de gemeente afgewenteld zou worden. Hij was benieuwd naar de rekening over 1952. Op onderwijsgebied is er veel lof felijks geschied. De behoefte aan schoolruimte is minder groot dan enige jaren geleden verwacht werd. Toch moet aan de scholenbouw bij zondere aandacht besteed blijven worden. De heer Woudstra maakte zich er bezorgd over, dat steeds meer cul turele verenigingen om verhoging van subsidie vragen. De gemeente moet bedenken, dat subsidie alleen gegeven mag worden wanneer het werkelijk nodig is. Een geval als „De Mens in z'n vrije tijd" mag zich niet herhalen! Meer particuliere bouw In de woningbouw zit naar mening van de prot. chr. fractie minder schot dan verleden jaar. Wat is hier van de oorzaak? Spr. meende de oorzaak te moeten zoeken in een ge ringe'particuliere bouw. Hij spoorde B. en W. aan de particuliere bouw volgens de premieregeling te bevor deren. Hij zag de geringe teruggang van de Leidse bevolking o.a. veroor zaakt door het ernstige woningte kort. K.V.P. De heer Van Dijk (K.V.P.) sloot zich aan bij de vorige sprekers, wat betreft de lof aan B. en W. Hij ver heugde zich over het optimistische geluid, dat uit de geleidebrief ge klonken heeft. Sprekend over een meer doelbe wuste gezinspolitiek, was spr. echter teleurgesteld over het antwoord van B. en W. in de Memorie van Ant woord. Een groot deel van het Ned. volk ziet verlangend uit naar ver wezenlijking van de gezinspolitiek. Het gezin is immers de kiem van de gemeente en het moreel van de ge meente wordt bepaald door de ge zinnen. De maatschappij vraagt maatregelen voor het behoud van de gaafheid van het gezin. Het grote gezin mag niet ten onder gaan aan pauperisme. Aangezien B. en W. suggesties ge vraagd hebben, lanceerde de heer Van Dijk het denkbeeld bij de ge boorte van het 3e kind en de daar op volgende kinderen een bedrag van 50 a 100 gulden beschikbaar te doen stellen door de Gemeente, wier voortbestaan grotendeels af hangt van de geboorten. Een eigen woning 'Als tweede suggestie wees de heer Van Dijk op het bezit van een eigen woning voor iedere gezin, dat een zeer goede sociale maatregel is. Zou het Gemeentebestuur in samenwer king met de huisvaders en de werk nemers dit vraagstuk eens in studie willen nemen? Leiden heeft een Huurbijslagfonds, maar het is blijkbaar in het archief geplaatst. Kan dit fonds niet op nieuw tot leven gewekt worden, zo dat- grote gezinnen de huizen van woningbouwverenigingen kunnen be wonen tegen betaling van een la gere huur dan thans betaald wordt? Nog een wens mocht volgens spr. niet achterwege blijven: afschaffing van het vermenigvuldigingscijfer bij de vaststelling van het schoolgeld, waardoor de reeds zo zwaar getrof fen middengroepen nog eens te zwaar belast worden. Verleden jaar hebben B. en gezegd geen vrijheid te hebben het vermenigvuldigingscijfer tot 1 te verlagen.- Thans is die vrijheid er wel, zodat de heer Van Dijk meen de B. en W. aan dit woord te moe ten herinneren. Ten aanzien van het personeels beleid had spr. moeten constateren, dat de commissie van Bijstand voor de Lichtfabrieken volledig was uit gerangeerd. Is het college van B. en W. van plan op deze weg voort te gaan? De heer Van Dijk liet hierte gen een ernstig protest horen, over tuigd dat de werkwijze van B. en W. het algemeen belang schaadt. Woningnood stijgt nog Over de volkshuisvesting merkte de heer Van Dyk op, dat het aantal nieuwe woningen na de bevrijding (1585) geen reden tot veel optimis me geeft. Vóór de oorlog werden er in Leiden 400 per jaar gebouwd. We tippelen dus nog steeds achteruit. Spr. wilde de activiteit van de be trokken wethouder niet in twijfel trekken, maar toch moet er meer ge daan worden. Er moet een groter kwantum voor Leiden beschikbaar gesteld worden. Sprekend over liet onderwijs was spr. erkentelijk voor de medewer king van B. en W. aan het Mytyl- onderwijs, zoals ook vorige sprekers reeds gezegd hadden. Hij vond het echter onjuist, dat de betrokken Mytyl-onderwij zer op eigen verzoek is aangenomen een jaar gratis les te geven, en bepleitte subsidiëring van deze school.. Spr. was teleurgesteld, omdat het voorstel WoudstraVan Dijk over het bijzonder kleuteronderwijs nog steeds niet in behandeling gekomen is. Hij drong aan op spoed. Culturele subsidies Ten aanzien van de steun aan cul turele verenigingen merkte de heer Van Dijk op, dat K. en O niet alles alleen kan doen, hoeveel lof spr. ook had voor het werk van de Stich ting. Hij betreurde dat ,.De Mens in z'n vrije tijd" verdwenen was. Wat doet in dit verband de Commis sie voor Culturele Zaken? Spr. had de subsidie-regeling graag in handen van deze commissie gesteld gezien. De heer Van D jk informeerde ver volgens naar het Burg^rijfonds. Er is nog geen bestemming, gegeven aan de gelden. In dit verband suggereer de spr. beschikbaarstelling van deze gelden voor het stichten van Kruis verenigingsgebouwen in de buiten wijken. V.V.D. Na de theepauze kwam de heer Frohwein (V.V.D.) aan de beurt, die graag precies wilde weten hoe de liquiditeitspositie van de gemeente in cijfers uitgedrukt is. Helaas laat het rijk te lang op zich wachten en ondertussen hebben B. en W. reeds op een extra beijdrage van 650.000 uit het Gementefonds gerekend bij het sluitend maken van de begroting. Spr. vroeg of B. en W. nog plan nen hebben nieuwe belastingbronnen aan te boren. De finantiële draag kracht van de burgerij is door ae zware belastingdruk uirtgeput; er moet dus gestreefd worden naar ver mindering van de belastingdruk op bedrijfsleven en particulieren. Het was spr. opgevallen, dat B. en W. zich verplicht achten bij te dra gen in de extra kosten tengevolge van de verzakking van de nieuwe spoorbaan. Zijn er wel voldoende grondboringen verricht? De heer Frohwein drong aan op de bouw van middenstandswoningen en deed een beroep op de gemeente de particuliere bouw te bevorderen. Ten aanzien van de werkloosheid deed spr. de suggestie aan de hand het terrein van de Gem. Reinigings dienst af te graven om een vlotte doorgang te krijgen voor schepen naar de Lichtfabrieken. Wat de Lichtfabrieken betreft, was spr. vol waardering voor de voort varendheid en deskundigheid op tech nisch gebied, waardoor dit bedrijf zeer gunstig afsteekt bij soortgelijke bedrijven. Spr. was het echter niet eens *met de organisatie van de top leiding. De bedrijfs-econoom zal een veel grotere activiteit moeten kunnen ontplooien. Spr. pleitte voor de aanstelling van een warmte-technisch-deskundi- ge, omdat de uitgaven voor deze ad viezen zeer hoog zijn. Gistermiddag hebben eerst de vijf fractie-voorzitters gesproken. Gemiddeld hadden zij een half uur nodig; de heer Frohwein was echter in zes minuten klaar, waar tegenover stond, dat de heer Van Weizen bijna een uur nodig had. Om precies te zijn: Goslings 35 minuten, Woudstra 30, Van Dijk 30, Frohwein 6 en Van Weizen 56 's Avonds spraken acht van de overige raadsleden: Knol 28 minuten, BraggaarDe Does 32, Geertsema 20, Van Iterson 28, Ten Broek 18, Goudswaard-Knipscheer 14, Aalders 10 en Dirks 18. De thee- en avondpauze buiten beschouwing latend, heeft de Raad dus 4 uur 45 minuten vergaderd. Wat er nog komen zal? De wethouders niet meegerekend, zijn er nog 20 raadsleden, die niets gezegd hebben. Naar schatting zullen er hiervan 17 a 18 willen spreken. Daarmede wordt de Vrijdagmiddag gevuld en vermoedelijk een flink deel van de avond. Als de Raad in eerste instantie! uitgesproken is, komen burgemeester en wet houders aan bod. Vermoedelijk zal er Vrijdagavond door een of twee wethouders gesproken worden. De overige leden van B. en W. komen Maandagmiddag aan de beurt. Wanneer de Raadsleden in tweede instantie Maandagavond kort van stof zijn en B. en W. kort in hun antwoorden daarop, is het mogelijk, dat de begroting reeds Maandagavond wordt aangenomen. Zo niet, dan wordt de ver gadering Dinsdagmiddag en eventueel Dinsdagavond voortgezet. C.P.N. Als laatste fractieleider voerde de heer Van Weizen (C.P.N.) het woord. Hij wees o.a. op de woningbouw, ten aanzien waarvan meerdere maatrege len genomen dienen te worden. Spr. vergeleek het aantal na de bevrij ding gebouwde woningen (1585) met het aantal gesloten huwelijken (5600) en concludeerde daarbij, dat de wo ningbouw achtergebleven is bij de behoefte, al wilde hij de betrokken wethouder geen gebrek aan activi teit verwijten. Leiden zal echter een grotere toewijzing van bouwvolume moeten krijgen. Vervolgens wees de heer Van Wei zen op de werkloosheid. Het aantal werklozen schommelt tussen 1300 en 1800. De communistische partij is be- Terugkerend tot de woningbouw, wees spr. er op, dat hij de particu liere bouw niet geheel aan banden wilde leggen, maar hierin toch geen oplossing van de woningnood zag. Juiste Vacantic-besteding. De heer Van Weizen had veel waardering voor het werk van K. en O., maar constateerde ten aanzien van de vrije tijdsbesteding een lacu ne wat een juiste vacantie-bsteding betreft. Spr. bepleitte voorts de samenstel ling van een woningstatistiek, mede ten behoeve van de saneringsplan nen. Nadat aldus de vijf fractie-leiders gesproken hadden, werd om 5.20 uur de vergadering geschorst. Openbare werken onder de schijnwerpers CRITIEK OP WONINGBOUW EN OP HET CULTUREEL BELEID dienstjaren maar van prestaties. Ten aanzien van het verkeer vroeg spr. of de proef met de stoplichten aan het Gangetje bevredigend is ge weest. Het speet spr., dat er nog steeds geen rapport is over de toestand van de sportvelden aan de Haarlemmer vaart. Is de goedkeuring onvoorwaar delijk geschied? Spr. was verheugd over de acti viteit met betrekking tot de scholen bouw. Worden er straks echter niet te veel scholen gebouwd als het aan tal schoolkinderen terugloopt? Hoe zijn de kosten van het Leidse onderwijs in verhouding met het on derwijs in de omgeving? Aanval op cultureel beleid. Over het cultureel beleid van B. en W. was de V.V.D.-fractie niet enthousiast. Het initiatief moet van particuliere zijden komen en de begin-opzet dient eenvoudig te zijn. Pas na goed succes kan men subsidie vragen en dan kan de gemeente een toezichthouder aanwijzen. De wet houder van onderwijs pleegt vaak zelf initiatieven te nemen of zich di rect in particuliere initiatieven te mengen, vaak met onmiddellijke fi nanciële toezeggingen. In dit ver band herinnerde spr. aan ,,De Mens in z'n vrije tijd", welke Stichting de gemeente voor een strop van dui zend gulden laat opkomen. De wet houder moet geen Sinterklaas zijn; laat hij de tabberd verwisselen voor het boetekleed. Spr. sloot zich aan bij de mening van de heer Van Dijk over de Cultu rele Commissie, aan wie nog geen enkel advies gevraagd werd, terwijl er zoveel problemen behandeld moe ten worden. De verantwoordelijkheid van de grote gezinnen ligt bij de ouders. Daarom wees spr. de suggestie-Van Dijk af betreffende de gemeente toeslag bij geboorten. De vijfde spreker van de avond (het sloeg inmiddels half tien) was de heer Van Iterson (prot. chr.), die sprak over bestratingen, rioleringen, e.d. Reeds twee jaar zeggen B. en W., dat de plannen voor riolering van de Langebrug gereed liggen. Maar wanneei volgt de uitvoering? Met betrekking tot de Spoorweg- werken bevreemdde het spr., dat er onvoldoende grondboringen zfjn ver richt, ten gevolge waarvan de baan is gaan zakken. De sportvelden aan de Haarlem mervaart zijn door de K.N.V.B. slechts voorwaardelijk goedgekeurd. Spr. achtte drainage noodzakelijk. Laten B. en W. in het vervolg eerst deskundigen inschakelen. Verleden jaar is door B. en W. toegezegd, dat bekend gemaakt zal worden welke bestemming het col lege zal geven aan de braakliggende grond aan de Herengracht. Thans zeggen B. en W., dat de grond be stemd is voor een openbaar gebouw en parkeerruimte. Spr. wilde er maar liever huizen bouwen. Ten aanzien van> de verbindings wegen met de omliggende gemeen ten bepleitte de heer Van Iterson het in kaart brengen van de plannen, mede in verband met grachten-dem ping, Stadssanering en het aanleg gen van nieuwe straten. Waar denken B. en W. een even tuele nieuwe Schouwburg te bou wen? Spr. suggereerde deze te bou wen aan het nieuwe Stationsplein, waar tevens voldoende parkeer ruimte is. Het ontwerpen van een geheel Stadsplan kan uit reclame- oorpunt van groot belang zijn. Ook de heer Van Iterson pleitte voor stimulering van particuliere woningbouw. Spr. weidde uit over de woningbouwpolitiek, met name over de verhouding tussen arbei ders- en middenstandswoningen. Vervolg pag. 3, eerste blad. B. en W. achter de Regeringstafel De avondzitting werd geopend door de heer Knol (prot. chr.) die een fi nanciële beschouwing hield, waarna hij inging op de kwestie van de Lichtr fabrieken, die de heef Van Dijk had aangesneden. Spr. vond het onjuist dat de commissie van l ijstand niet op de hoogte was van meningsver schillen tussen het college en een hoofd van dienst. Mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) was niet tevreden over sommige antwoorden van B en W. in de Me morie van Antwoord. Zij wenste meer vrouwen ingeschakeld te zien bij werkzaamheden van volkshuis vesting, enz. Tot nu toe hebben de heren der schepping het voor het zeg gen gehad (luidruchtig protest van alle mannelijke raadsleden!) maar het liet wel eens te wensen over. Spr. bepleitte weer een goede zorg voor ouden van dagen. Zij betwijfel de dat er voldoende plaats was in de tehuizen voor bejaarden en wees op de noodzaak van het stichten van zo'n tehuis voor bejaarden van alle levensovertuigingen. Mevr. Braggaar besteede ook aan dacht aan de Gem. Volkscredietbank, waarvan een betere huisvesting wel de aandacht van B. en W. heeft, zon der dat men echter één stap vooruit gekomen is. Lagere badhuistarieven. De bestaande badhuizen komen dóór uitbreiding van de gemeente steeds verder van de bewoners te liggen. Er moeten dus nieuwe bad huizen komen, b.v. een aan de Le liestraat. Spr. bepleitte bovendien lagere tarieven in de eerste helft van do week, om spreiding van de bezoe kers te bevorderen. Het zwemmen in buitenwater keur de spr. uit het oogpunt van volksge zondheid af en bepleitte daarom de 1 stichting van een nieuw overdekt I zwembad. Er zullen wel financiële bezwaren zijn, maar als we daar te veel rekening mee houden, komen we nooit verder. Is het niet mogelijk een I overdekt zwembad te combineren met een nieuw badhuis? Sprekend over de zuigelingenzorg i wees spr. er op, dat door de lange afstanden en het lange wachten vele moeders weerhouden worden de con- sultatiebureaux te bezoeken. Er dient j een bureau te komen in het Mors- en Haagwegkwartier. Natuurlijk kwam ook de kinder crèche weer ter sprake. Vele wer kende moeders hebben geen gelegen heid hun kleine kinderen goed te la ten verzorgen. Wanneer komt er een voorstel? De nieuwe wijken hebben een goe de stadsverbinding nodig. Nog steeds zijn er geen nieuwe plannen bekend De raadzaal behoeft verbetering, o..a de zitplaatsen van B. en W. moe ten omhoog. De acoustiek is slecht. Over de sociaal-economische hulp aan kleine zelfstandigen sprak de heer Geertsema (V.V.D.). De toestand van kleine middenstanders wordt steeds meer zorgwekkend. De Raad moge bij het behandelen van Middenstandsaangelegenheden hier i steeds steeds rekening mee houden. Spr. was er wel bang voor, dat B. Een overzicht van de tafel van B. en W. tijdens de behandeling van de begroting. Van links naar rechts: een en W. er niets voor zouden voelen ambtenaar, wethouder D. van der Kwaak, wethouder A. J. Jongeleen, wethouder J. C. van Schalk, burge de gratificaties aan jubilerende amb- meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, gemeente-secretaris mr. J. Bool en wethouder St. Menken, tenaren niet te laten afhangen van| (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7