l groene talel Zoölogisch Laboratorium kreeg er een verdieping bij Kunstleven in eiöen Leidse afdeling opgericht van NederL Genealogische Vereniging Onder Breestraat 113 bevinden zich Leidens oudste gewelven Woerdcnse politic-agent door twee inbrekers doodgeschoten 7RIJDAG 14 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wetenschap en economie gaan hand in hand Hedenmiddag heeft de officiële opening plaats gehad van de uitbrei ding, welke het Zoölogisch Labora torium der rijksuniversiteit hier ter stede heeft verkregen door de bij bouw van een nieuwe verdieping op de oostelijke vleugel, langs de Kai- serstraat gelegen. Reeds jaren lang werd de behoef te aan uitbreiding hier danig gevoeld en het is niet zonder reden, dat de hoogleraren, die het wetenschappe lijk werk in dit laboratorium leiden, t.w. prof. dr. C. J. van der Klaauw, directeur en prof. dr. D. J. Kuenen, verheugd zijn; dat het thans zover gekomen is. De wetenschap immers stelt steeds hogere eisen aan de on derzoekers, die niet zo maar zon der meer experimenteren en insec ten onderzoeken. Wie dat nog denkt is uit de tijd en we hopen, dat hetgeen wy over de taak van een dergelijk laboratorium hier willen mededelen oningewij- den zal duidelijk maken welk ver antwoord economisch werk hier wordt verricht. Het universitair werk, ook zoals het hier verricht wordt, brengt nim mer geld in het laatje, om het maar eens heel eenvoudig uit te drukken, maar cr zijn schatten in te verdie nen. Die schatten komen indirect toch, want de wetenschap, welke hier beoefend wordt, doet niet an ders dan onderzoekingen verrichten ter bestrijding van ongedierte in ve lerlei vorm. Vliegen, motten, rup sen, muizen, ratten en nog veel meer insecten en schadelijke diersoorten vinden hier hun bestrijders in de mannen der wetenschap en als het waar is, dat er heel veel geld moet worden uitgegeven aan gebouwen, universitaire opleiding, salarissen enz., dan is het even onomstotelijk waar, dat do uitgevonden bestrij dingsmiddelen de opbrengst van oog sten van tarwe, aardappelen, groen te fruit, enz. enz. honderdduizenden guldens minder zou bedragen, wan neer niet afdoende of althans ge deeltelijk voldoende bestrijdings middelen waren gevonden tegen het ongedierte, dat de oogsten dikwijls met vernieling bedreigt. Het ware te wensen, dat de gewo ne man eens een blik binnenska mers zou kunnen slaan in een der- rugkeren. We zeiden reeds, dat er schatten door een dergelijke instelling te ver dienen zouden zijn, maar een univer siteitslaboratorium kan nu eenmaal niet als zakenman optreden. De on derzoekingen, welke hier verricht worden, zijn niettemin dezelfde, al leen geschieden zij in opdracht of op verzoek van diverse instanties en instellingen, op industrieel gebied via het Instituut voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek, op agrarisch gebied via de Plantenziek- tekundige Dienst. Vooral op het ge bied van de bestrijding van .insecten, die de fruitteelt benadelen, worden hier veel onderzoekingen verricht. De apparatuur, welke hiervoor ver eist wordt is natuurlijk zeer groot. Het steeds verder voortschrijdings proces van wetenschappelijk onder zoek maakt het noodzakelijk alle ten dienste staande middelen aan te grijpen. Daarom dan ook deze uitbreiding, waarmede het laboratorium ten zeer ste gebaat is. Door veelzijdigheid der soorten van problemen, welke zich bij het onderzoek voordoen, is de in richting van do nieuw bijgebouwde verdieping daarop geheel ingesteld. Men vindt er in de nieuwe opper vlakte van rond 160 m2 een grote zaal, die cursus-zaal genoemd wordt een moderne appartuur met o.a. drie thermostaten, waarvan de aanschaf fing mogelijk is geworden door een gift van 1000 dollar van het Rocke feller Instituut. De apparatuur in deze zaal is voorts zo aangebracht, dat alles eruit verwijderd kan wor den behalve de vaste tafels langs de wanden, zodat de zaal ook als cur suszaal gebruikt kan worden. Verder is er een hoofdassistenskamer, een candidaten-kamer, waar studenten, die hun candidaats gedaan hebben, kunnen werken, een constante-tem- peratuur-kamer en een thermostaten- kamer, waar de hoofdtechnicus van het laboratorium, de heer Duk, bezig is met de bouw van een acht cellen- kamer voor warmte- en vochtigheids- temperatuur. De bouw hiervan is een volkomen origineel idee van de heer Duk. De officiële opening hedenmiddag geschiedde door de president curator der Leidse universiteit dr. J. E. Ba ron de Vos van Steenwijk. Bij de officiële opening, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Min. van O. K. en W., het curatorium, senaat, faculteit en zoö logen uit andere universiteitssteden, werd o.m. het woord gevoerd door prof. dr. C. J. v. d. Klauw, de rec tor magnificus, pvof. dr. J. J. L. Duy- vendak, ir C. F. C. Heyning, en prof. dr. H. J. Lam. Morgen hopen wij uitvoeriger op deze ingebruikname terug te komen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankonrtigingen (Advertentie) Hedenmorgen werd door het Ge meentebestuur van Leiden aanbe steed het verbouwen en inrichten van de bestaande auto-reparatiewerk plaats tot was-, kleed- en schaftlo kalen en het aanbouwen van een las- ruimte'aan de smederij, op het ter rein van de Gem. Reinigings. en Ontsmettingsdienst aan de Noorder straat. Er waren 18 inschrijvers, van hoog ste tot laagste: Inniger en Erades, Leiden 33.100; Cornet, Leiden 32.280; Strijk, Oegstgeest, 29.500; Pieterse, Delft, 28.109; Hennipman, Leiderdorp, 27.545; Bouter en Har- teveld, Leiden, 27.528; Langeveld, Leiden, ƒ27.372; Burgy, Oegstgeest, ƒ27.286; Van Riet, Leiden, ƒ26.907; Huurman en Zoon, Leiden, 26.404; Pennings, Den Haag, 26.400; Ar- bouw, Leiden, 26.372; Van Iterson, Valkenburg, ƒ24.500; Simons ƒ24.434; Van Rij, Vlaardingen, ƒ23.934; Kool, Warmond, ƒ23.900; Tromp, Alphen aan den Rijn, ƒ23.800; De Lange en Van der Plas, Oegstgeest, 22.800. Koksschool - RAO in actie ,Adel in Livrei" op de planken Om te komen tot de oprichting van deren, die in het doopregister moes een Leidse afdeling, had de Neder- ten worden ingeschreven, maar een- lands Genealogische Vereniging gis teravond in Liberty een bijeenkomst belegd, waarop 20 personen aanwezig waren. Nadat de heer T. den Herder, voorzitter van het hoofdbestuur, een overzicht had gegeven van geschie denis, doel en werkwijze van de ver eniging, werd tot oprichting van een Leidse afdeling besloten. Samengesteld werd een voorlopig bestuur, bestaande uit de heren: dr„ A. J. Zwart Voorsuy, voorzitter, P. de Ridder, secretaris, H. J. Allaert, penningmeester, J. W. van Zwieten en M. H. J. van Andel. De heer W. D. N. Rosier, oud-bi bliothecaris van de Waalse Biblio theek en redacteur van het Maand blad „Gens Nostra", hield hierna een korte inleiding over „Naamsveran deringen en Naamsvertalingen". Heel in het kort ging spr. eerst de geschie denis na van de Walen, die in 1575 in Holland kwamen. Bij de namen van deze mensen zijn de verbaste ringen wel heel erg gweest; men vertaalde ze niet alleen woordelijk, maar bij de inschrijving in de regis ters werd ook heel vaak alleen op de klank afgegaan, zodat men bij de reconstructie van moeilijke namen deze eigenlijk het beste phonetisch kan behandelen. Het allerergste was wel de verta ling van de Franse namen van de eerste refugé's, die na het Edict van Nantes in 1685 hierheen kwamen. Weken werd b.v. gezocht naar de naam Tavernder; deze was door zijn vrouw veranderd in De Waard. Drie kinderen uit dit huwelijk kregen de naam Tavernier, terwijl de andere drie de Hollandse naam voerden. Zo was er b.v. een koster van de Mare- kerk, die zo'n hekel had aan. Napo leon, dat hij de namen van alle kin- voudig veranderde in een willekeu rige Hollandse naam, b.v. Van der Weijden voor Du Pré. Ook treffen we wel namen aan, aldus spr., waar van de vertaling opgelegd werd door dwang, wat het geval was bij onze Oosterburen. Dat dit alles bij genea logische onderzoekingen aanleiding geeft tot veel moeilijkheden béhoeft geen betoog. Op deze lezing, die door de heer Rosier met vele humoristische voor beelden werd geïllustreerd, volgde nog een interessante bespreking. een aardig dienstmeisje in dienst enfin de zaak is voor de rest duide lijk. De jonker trouwt met het doch tertje van de rijk» Pa, de huisknecht maakt het zich met de dienstmaagd gezellig in de keuken en het oude slot is gered. Dit dankbare stuk werd op voortreffelijke wijze voor het voet licht gebracht, en werd door de aan wezigen zeer gewaardeerd. Adjudant Nieuwenstijn, die bij het begin van de avond de aanwezigen en spe- cieal de garnizoenscommandant, maj. H. W. Gerth van Wijk welkom had geheten, maakte zich op het eind van de avond de tolk van de aanwezigen, door het gezelschap hulde te bren gen, voor hun prestaties. „U SPREEKT MET UW MOORDENAAR" De Nederlandse Comedie bracht gisteravond in de Schouwburg voor de leden van K. en O. de merk waardiger thriller „U spreekt met uw moordenaar" van Frederick die gedwongen v ordt zijn kasteel aan Knott. een rijkgeworden slager te verkopen, j Dit stuk is het klinkt ongelo- Zijn trouwe huisbediende probeert j felyk voor degenen, die het gezien echter de toekomstige bewoners op hebben een eersteling. Wy kunnen oiwipi wii7P <?r»hrik aan te iaeen ons echter niet herinneren ooit zon u 4 inj. j;+ „iLri spannend spel in het detective-genre voor helsloten ,en einde dit zo goed P De faouw mogel}Jk te k'.tmen doen, wordt hj origineel. Niet de vraag. „wie is de tijdelijk slotheer en zijn t>aaf tiek ^ader?" staat op de voorgrond, maar het gestreepte jasje van huisbedien- Waar zit de fout> die de maai de aan. De slager heeft een aardige ger aan de gajg zaj brengen?" dochter en de nieuwe mevrouw neemt - De dienst R.A.O. van de Koks- school, onder leiding van adjudant Nieuwenhuis, bevindt zich momen teel al weer een heel eind in het winterseizoen en de goed geslaagde avond, die gisteren in het St. Anto- niusclubhuis werd gegeven, was de derde toneelavond, die de in Leiden gelegerde militairen aangeboden krij gen. De RAO-toneelgroep Dordrecht bleek volledig voor haar taak bere kend. Met het dolkomische spel „Adel in Livrei", veroverde zij op slag al de harten van de in groten getale aanwezige militairen en hun dames. De klucht geschreven door H. Bak ker, vertelt de geschiedenis van een aan de grond geraakte land jonk: weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur), NEVELIG WEER. Half tot zwaar bewolkt met nevel of mist en plaatselijk eni ge licthe neerslag. Weinig wind. Tamelijk koud weer. 15 Nov.: zon op 8.00 en onder 16.49. maan op 5.41 en onder 15.19 uuv. Uet uieefc in Sulojia. De weerrapporten van hedenmor- Reeds in het eerste bedrijf worden de aanwezigen - volledig ingelicht over de misdadige plannen van de heer Tony Wendice en zodoende ontstaat eigenlijk de situatie, dat iedereen onbewust amateur-detec tive wordt. Men zoekt mee naar het Geslaagd voor het candidaatsexa- ujt sympathie voor de vrouw, men Nederlands recht de heren G. J. onschuldig ter dood wordt ver- Leirlse Universiteit LEIDSE UNIVERSITEIT. gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO geheel bew. ,2 C. 4 STOCKHOLM motregen KOPENHAGEN geheel bew. 2 LONDEN nevel 2 AMSTERDAM mist 1 BRUSSEL mist 2 PARIJS motregen 1 BORDEAUX mist ,2 NICE regen 10 WARSCHAU sneeuw 0 BERLIJN sneeuw 0 FRANKFORT half bew. —.1 MüNCHEN sneeuw ,3 ZURICH sneeuw ,1 WENEN onbewolkt ,3 Ploos van Amstel Kijkduin, J. M. J. Korff de Gidts den Haag, J. B. Egelie Rotterdam, J. A. W. v. d. Vring den Haag en M. Molijn Leiden en mej. P. Bijl den Haag. AMBTSAANVAARDING. Op Dinsdag 18 November a.s. te 16.15 uur precies hoopt de heer dr. W. Winsemius .privaat docent in de toegepaste Psychologie aan de Leid se Universiteit, zijn openbare les te houden in het klein-auditorium der Universiteit. Historische feiten blootgelegd Burggraaf woonde er in de 12e eeuw Van de twaalfde tot omstreeks de zeventiende eeuw heeft in de Bree straat een versterkt woonhuis ge staan, dat tot residentie diende van de aan de Graven van Holland onder horige militaire gouverneur van Lei den. Tot voor kort veronderstelden onze archeologen, dat deze bruggraaf van de Sleutelstad op de sterkte Den Burg woonde, doch tijdens de restau ratiewerkzaamheden van de nog im mer intact zijnde gewelven van deze ambtswoning, die zich onder het per ceel Breestraat 113 bevinden, zijn aanwijzingen naar voren gekomen, die anders leerden. Rond deze fraaie gewelven heeft Vrijdag 14 November. De Jongenscongregatie van de St. Petrus-parochie mocht zich twee we ken geleden een geweldige op komst verheugen, waarin het be stuur een opleving ziet. andaar de Hedenmorgen vonden in de foyer van de Stadsgehoorzaal t\yee film voorstellingen plaats voor leerlin gen van de lagere scholen in de Pro- fessorenwijk. onder auspiciën van de Leidse Jeugdactie georganiseerd door de stichting „Natuur en Jeugd". Vertoond werden „Het leven van de mieren" en „Sporen in het bos", bei de vervaardigd door de heer P. Tys- sen, met commentaar van de heer Ch. Voorhoeve, directeur van „Natuur en Jeugd", die persoonlijk aanwezig was om een propagandistisch woord te spreken voor de oprichting van een Natuurwacht in Leiden. Dc leer lingen kunnen zich hiervoor opge ven by de hoofden der scholen. LEIDSE WOLSPINNERIJ. Hedenmorgen werd ten kantore der vennootschap de algemene vergade ring gehouden van aandeelhouders in de Leidse Wolspinnerij N.V. Vertegenwoordigd waren 2964 aan delen, uitbrengend een gelijk aantal stemmen. Na opendng der vergadering door dc heer P. M. J. Flipo, voorzitter van ged. commissarissen, werd de bijeen komst geleid door de heer E. Benning Bolt. De vergadering besloot conform het voorstel van directie en commissaris sen dispensatie te verlenen van art. 19, lid 2 der statuten, regelende het tijdstip der jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders. Het jaarverslag der directie en de jaarstukken over 1951 werden goed gekeurd evenalt, de winstverdeling en de wijze van winstuitkering. Het voorstel tot herkapitalisatie werd goedgekeurd en de periodiek aftredend commissaris, de heer R. C. Descheermaeker werd herkozen. morgen de estelwagen van de groen tehandelaar P. IV.'eehelse uit de Jac. Catsstraat in het water var. de Nieu we Rijn gedoken was. De wagen j stond geparkeerd tegenover het Wanneer we gisteren niet zoveel aansporing a. d. jongens hedenavond haast hadden gehad, zouden we wis na het Lof weer present te zijn. De zeker verteld hebben, dat gister- congregatie is ook voor jongens nood zakelijk, omdater gesproken wordt over zaken, die zij wel degelijk moe ten weten! Tot vanavond dus! U moet ons maar niet kwalijk ne men, dat er - daag weer zo weinig Stadhuis", zonder dat de handrem j Hutspot is. Het is de Gemeentebe- aangetrokken w«ö, hetgeen deze duik groting, die ons dwars zit. Tussen tengevolge had. Er was eea kraan- haakjes: zort u eens zo vriendelijk v/agen van de Brandweer voor nodig j willen zijn een stukje van het ver- om de wagen op het droge te hel- slag te lezen? Ileus, het is interes pen, waarbij de publieke belangstel- i santer dan u misschien vermoedt, ling omstreeks het middaguur Over allerlei kwesties in Leiden geweldig groot was. werd er gesproker.: woningbouw, De Leidse Vereniging van Sigaren- culturele zaken, saneringsplannen, winkeliers heeft van de inspecteur onderwijs, sooia1 kwesties, enz. Hier der invoerrechten en accijnzen bericht en daar een stekelige opmerking, immer een geheimzinnige waas ge hangen. Aan de bouwstijl en de twee goed bewaard gebleven kapitelen heeft de heer J. G. N. Renaud van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek kunnen vast stellen, dat zij uit de 12e en 13e eeuw stammen. Over het „waartoe" deze gewelven, die boven het straat niveau uitsteken, dienden, h^eft men echter steeds in het duister getast. Door die gewelven was het pand Breestraat 113 voor het zakenleven ongeschikt, daar dit onder Monu mentenzorg ressorterende huis niet verbouwd mocht worden. In het af gelopen voorjaar is het perceel echter aangekocht door de kunsthandelaar Gerard van Spaandonk, die de gewel ven een unieke gelegenheid achtte er exposities te organiseren. Een ver zoek tot restauratie aan Monumen tenzorg werd door deze dienst met beide handen aangegrepen en toen bleek, dat de restauratie van de niet meer in zo'n beste staat verkerende gewelven stevjg in de papieren zou gaan lopen, werden zelfs subsidies toegezegd. Onder leiding van de architecten Van der Mark en Baart de la Faille, van de Dienst Gemeentewerken en het Rijksbureau voor Monumenten zorg is men in Augustus met dit om vangrijke werk begonnen. Tegelijker tijd heeft de gemec- ite-archivaris, mr. R. van Rooyen, een onderzoek inge steld naar de herkomst van deze ge welven en zijn naspeuringen hebben sterk in de richting geleid, dat deze kelders behoord hebben tot de wo ning van de militaire gouverneur van Leiden in de 12e eeuw. Vanuit zijn kasteeltje had de Castellanus een oordeeld. Uiteraard komt dat lek in dc handelingen van de misdadiger er pas aan het slot voor de dag en voor velen zal het een verrassing zijn. Het is een verdienste van de schrijver, dat hij de slotscène zó in elkaar heeft gezet, dat men volkomen accoord kan gaan met de ontknoping en zich niet zoals dat nogal eens pleegt te gebeuren min of meer onbe vredigd gevoelt. Niemand zal het ons kwalijk ne men, dat we de inhoud van het stuk niet verder uiteenrafelen. Binnen kort komt De Nederlandse Comedie nogmaals met „U spreekt met uw moordenaar" naar Leiden, zodat we de spanning niet bij voorbaat mo- ontvangen, dat de controle-ambtena ren scherp zullen gaan toezien op de naleving van de wet op de banderol- le-bescherming van sigaren. Het schijnt namelijk voor tr komen, dat sigarenwinkeliers nog steeds siga ren verkopen beneden de banderol- le-prijs, terwijl d» despensatie hier voor slechts tot Nov. 1.1. gold. Bij constatering /an deze overtreding zal onverbiddelijk proces-verbaal wor den opgemaakt. De Leidse K.A.B. geeft a.s. Zondag,- Maandag- en Woensdagavond een to- neer-uitvoering in de grote zaal van „Den Burcht". De eigen toneelclub zal opvoeren n Dode klaagt aan". Morgenmiddag kunnen tussen 5 en enfin, heus interessant genoeg om er even aandacht aan te besteden. Ei weet u nog wat v/e gisteien hebben afgesproken Wie even tijd heeft, komt een uurtje luLteren op de pu blieke tribun;: hedenavond van acht tot elf uur. Hebt u gisteravond om ongeveer half zes de electrische lampen zien knipogen. Lich aan, licht uit. Het was een kleine storing in het kabel huis. In de buitengemeenten heeft men hier en d?ar zonder licht geze ten gedurende een kwartier. In Lei den bleef het bij een paar knipoog- prachtig gezicht op zijn sterkte „Den Burg". De gewelven waren het onderhuis, dat de dienstruimte herbergde. Onze veronderstelling werd onderstreept, toen tijdens de nu aan de gang zijnde restauratiewerkzaamheden onomsto telijk kwam vast te staan, dat het ni veau van de Breestraat vroeger twee meter langer heeft gelegen. Ook is vast komen te staan, dat de gewelven aanvankelijk een veel grotere opper vlakte in beslag hebben genomen. Tijdens het schoonbiklien van de ste nen heeft men ontdekt, dat de ge welven reeds eerder gerestaureerd werden. Volgens de archieven moet dit omstreeks 1600 gebeurd zijn, toen het huis bewoond werd door Jhr. Van Blitterswijk. Na zijn overlijden hebben zijn erven echter een deel van het pand verkocht en de nieuwe eigenaar toevallig een bouwer heeft zijn gedeelte verbouwd, waar bij de gewelven, die zich tot de Breestraat hebben uitgestrekt, verlo ren gingen. Een van de kapitelen van deze verloren gegane gewelven be vindt zich in het museum De La kenhal. De restauratie van de thans nog aanwezige gewelven is overigens geen sinecure; de stabiliteit van de muraalbogen en de gewelven was zeer slecht. De chef van de gemeen telijke dienst van Bouw- en Woning toezicht, mr. ir. J. Westra, heeft ech ter zeer waardevolle adviezen ver strekt. Het architectenbureau Paar- dekooper en Barnhoorn te Lisse, dat het eigenlijke woonhuis restaureert, zal voor een harmonische toegang van de kunstzaal naar de gewelven zorgdragen, welke vanaf de straat zichtbaar zullen zijn. Al men al heeft het initiatief van de heer Van Spaandonk er toe geleid, dat Leiden er een schitterende, historische expo sitieruimte bijkrijgt. Men hoopt, indien alles meeloopt, een en ander in Februari a.s. in ge bruik'te nemen. gen wegnemen. Guus Oster speelt de rol van de misdadiger buitengewoon goed en hetzelfde kan gezegd worden van de vrouwelijke hoofdrolvertolkster Ina van Faassen. Jan Teulings, Gerard Rekers en Hans Kaart, allen tonelis ten van reputatie, vervullen de ove rige rollen. Een sterke bezetting en een goed stuk. Met een langdurig applaus toonden de K. en O. leden hun waardering voor de spannende avond. Bur«*erliïke Stand Geboren: Jan Jacobus, zn van J. J. de Blanken en E. E. Knopperts; Elisabeth dr van F. van Tongeren en J. Polane; Petrus Johannes zn van P. J. Hartman en J. Spierings; Nelly dr van H. van Mastricht en J. J. M. vah Vliet; Renier, zn van P. van Hooidonk en H. W. Selier; Wilhel- mina Maria Sara, dr van B. Nolles en C. Abspoel; Rosa Maria Caecilia, dr van J. A. Campfens en C. G. van Schaik; Martinus Antonius Hyacin- thus zn van J. A. Campfens en C. G, van Schaik; Cornelis Hendrik, zn van A. C. van Minnen en G. Breed- veld; Hillagonda Herlene, :dv van F. de Haan en T. Sievelcing. Overleden: J. M. Tasseron, huisvr. van Janssen 43 jr; J. W. van der Steen, man 69 jr; H. van der Nat, man 53 jr. Ondertrouwd: M. A. Bronk en H. P. van der Klaauw; P. J. J. Copier en W. J. Langezaal; J. J. Hamaker en S. van der Plas; E. Groen en M. Fakkel; H. M. Hoogeveen en A. M. Verhoeks; G. Crans en G. A, Pou- lain C. J. l'Amie en J. Klinkenberg; J. Tegelaar en E. J. Laurier; A. Ce- bol en L, J. Brocaar; K. Sanders en M. Troost; J. W. A. Mestrom en H. J. M. Castelein; M. Prins en E. Oost veen; A. Droste en A. van der Staaij H. Middelkoop en S. A. Ramak; A. J. P. Schrama en A. Lepelaar. Hedennacht te pl.m. 3.50 uur is op]beide onbekenden te vuren. Zij los- Locomotiefje klapte plotseling uiteen Woensdagmiddag zijn een zesAtaI arbeiders van de firma Van Rijn en Kloot, werkzaam in de polder Kerk en Zanen, met het uitklcien van land tussen de Gouwe en het Rietveldse Pad, aan een groot gevaar ontsnapt, (oen de motor van de diesellocomo tief met een geweldig slag uit elkaar klapte. Er was juist een nieuwe motor in het locomotiefje gesteld, welke ge probeerd moest worden en waar dus de arbeiders alle belang in stelden, toen de motor even gedraaid had, sprong hij met een geweldige klap uit elkaar, waardoor de sukken me taal meters ver in het rond werden geslingerd. Een in de Gouwe liggende kleibok werd door de rondvliegende brok stukken getroffen en zonk vrijwel onmiddellijk. Omtrent de oorzaak van 't ongeval dat nog goed is afgelopen, tast men in het duister. de Utrechtse straatweg te Woerden een agent van politie door twee on bekende daders neergeschoten. De dadeTs kwamen uit de richting Har- raelen en zijn na het plegen van het misdrijf verdwenen in de richting Woerden-stad. Beide daders waren per rijwiel en reden te Woerden zonder licht. jes. Bij de drukkerij N.V. v.h. Brill herdacht hedenmorgm de heer J. van Leeuwen het feit, dat hij 25 jaar Hooglandse Kerkgrach. 32. Lidmaat-t schapskaart meebrengen. Het bestuur I Na door de directeur, prof. mr. N. W. zag liefst, dat d? leden van dePosthumus, te zijn toegesproken, dekenale en Harte).rug-parochie op kreeg de jubilaris no vele hartelyke Zondag of Maandag komen en de woorden en gelukwensen te verwer- ieden van de St. Petrus- en St. Leo-1 ken, welke zestal gepaard gingen nardusparochie op Maandag of met de aanibeding van Woensdag. Naar wij nader vernemen is de neergeschoten agent omstreeks kwart voor vijf vannacht in het R.K. zie kenhuis te Woerden overleden. Het slachtoffer, de 35-jarige A. van Eek, was gehuwd en had twee kinderen. Over de toedracht van de zaak vernemen wij nog het volgende: Te gen vier uur vannacht kreeg de po litie te Woerden een telefonische me dedeling uit Harmeien, dat daar een inbraak was gepleegd door twee mannen, die zich per rijwiel in de richting van Woerden hadden be geven. Hierna reed de agent Van Eek, vergezeld van een burger, op de fiets in de richting Harmeien. Ter hpogte van café „Eenhoorn" ont moetten zij twee mannen die zonder .licht reden. Na sommatie van de STADSKOK. agent om af te stappen, begonnen de ten vier of vijf schoten. De^ agent werd in de buik getroffen, én zijn metgezel kreeg een schotwond in het been. De beide daders reden weg. De gewonden werden beiden in het R.K. ziekenhuis te Woerden opgeno men, waar zoals reeds werd gemeld de agent korte tijd later is overle- den. Het signalement van de misdadi gers is onbekend. Uit Harmeien wordt gemeld, dat vannacht op drie i '.aatsen is inge broken. Veel heeft dit de daders niet opgebracht. In de eerste woning be droeg de buit f 17.50, en in de twee de f 10.—, benevens een groot aan tal sigaretten. Wat er bij de derde inbraak werd gestolen, is nog niet bekend. Tenslotte probeerden de in brekers het nog voor een vierde maal, maar hier werden zij gestoord, doordat de vrouw des huizes wakker werd en de politie alarmeerde. Voor deze per motor arriveerde, waren de vogels echter reeds gevlogen. Een seinhuiswachter, die door de politie was gewaarschuwd, zag twee fietsers Vaal de. HAAGSE RECHTBANK. Het loze lassertje. Een 26-jarige lasser uit Leiden stal in de vroege morgen van 30 Juli uit een auto te Scheveningen een actetas, een regen jas en een hoed. Een paar straten verder maakte hij, eveneens uit een geparkeerde auto, een étui met in houd buit. Reeds viermaal was B. veroordeeld. Als een hyena dartelt verd. om geparkeerde auto's rond, zei de offi cier van Justitie bij de Haagse Recht bank. Hij eiste een jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger ver zocht een psychiatrisch onderzoek. De verd. zelf was hier erg tegen. Hij meende steeds achtergesteld te wor den bij de Arbeidsbeurs, wegens zijn strafregister en hij vond DUW-werk VVQO gcnooiJumnu, i-Qö ""-t o--- - .i"« zonder licht passeren in de richting met geschikt voor hem. Waar biyn Woerden,, waarna de politie te Woer- mijn kans, zo vroeg hij. Uitspraak den werd gewaarschuwd. I 27 November.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2