SeCekWGou^attt Medewerker van Lie pleegt Koning van Libye zelfmoord Illegale gewerenhandel vergiftigd? Arabische boycott van Duitse waren De lawines in de Alpen VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12740 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 CRISIS BIJ HET V.N. SECRETARIAAT? Abraham Feller een Amerikaanse van zijn beleidsverklaringen. Hij be- ACTIE VOOR HULDEBLIJK i Bij gelegenheid van het Eeuwfeest van het herstel der Kerk. Hiërarchie J zal aan het episcopaat een geschenk worden aangeboden als blijk van dankbaarheid van de Nederlandse katholieken voor wat het katholieke volksdeel gedurende de laatste „100 jaar onder de Kromstaf' aan zege ningen ten deel viel. Teneinde dit huldeblijk een geschenk te doen zijn, waaraan alle katholieken van Ne derland hebben bijgedragen, zal met medéwerking van de K.R.O. een grote inzamelings-actie worden ge voerd via de parochies. De actie zal duren van Kerstmis 1952 tot Pasen 1953. Zolang de actie duurt zal elke week op Zaterdagmiddag na 12 uur worden uitgemaakt, welke parochie in elk der vijf Bisdommen het hoogste bedrag heeft overge maakt van de parochies, die in die week bedragen inzonden. Elke week zijn er dus vijf winnende parochies, waarvan de namen nog diezelfde Za terdagavond en de Zondagavond daarop bekend zullen worden ge maakt in het programma van de K.R.O. Dit is van belang, omdat deze vijf parochies de wisselvlag krijgen van him diocees en op de Zondag van de volgende week voor de K.R-.O. mogen optreden met hun zangkoor, harmonie, toneelvereniging of andere vereniging. Bovendien zal aan de pa rochie, die niet alleen het hoogste bedrag van haar bisdom, maar te vens het hoogste bedrag van het ge hele l'and gestort heeft in een bepaal de week, een landelijke wisselvlag de standaard worden uitgereikt. Bij een dergelijke opzet is geen re kening gehouden met het verschil tussen de parochies, wat het aantal parochianen bètreft. Technische moei lijkheden maken het echter onmo gelijk elke week het hoogste gemid delde per parochie te berekenen. Vandaar, dat het hoogste bedrag per week en per diocees als criterium is genomen. Om echter toch deze „onrechtvaar digheid" ten opzichte van de kleine parochies zoveel mogelijk op te hef fen, zal aan het slot van de gehele actie (d.i. de week voor Pasen) be rekend worden, welke vijf parochies over de gehele actie „het hoogste ge middelde" (totaal bedrag -gedeeld docr het aantal parochianen) van hun diocees hebben bijeengebracht. Aan deze vijf parochies zullen de dioce sane wissel vlaggen tijdens de slot manifestatie van de Eeuwherdenking op Zondag 17 Mei 1953, de dag, waar op het geschenk aan de Bisschoppen zal worden aangeboden in blijvend bezit gegeven worden. (De parochie, die dan het hoogste gemiddelde van het gehele land heeft bijeengebracht, krijgt op die dag de landelijke wis selvlag de standaard in blij vend bezit). Alle parochies, die bijdroegen aan het geschenk, zullen na afloop van de actie een dankbewijs van de Bis- employé van de Verenigde Naties, die behoorde tot de naaste medewer kers van de zojuist afgetreden secre taris-generaal Trygve Lie, heeft zich gisteren uit het raam van zijn wo ning op de twaalfe verdieping van een flatgebouw in het centrum van de stad te pletter gegooid. Zijn vrouw had tevergeefs gepoogd, hem tegen te houden. Feller was hoofd van het juridische departement en heeft Lie bijgestaan bij het opstellen van het merendeel Volgens Amerikaanse legeraiuori- teiten te München hebben twee Ame rikaanse soldaten in het begin van dit jaar „verscheide" wagonladingen ge weren en „bazooka's" alsmede 1U8 000 patronen aan de Beierse politie en aan handelaars in oude metalen ver kocht. De schuldigen zijn inmiddels naar de V.S. teruggekeerd. Het hoofd van de Beierse politie- intendance, hoofdinspecteur Beham, bevestigde het bericht en zeide, dat zijn afdeling in Februari 108.000 ge weerpatronen voor de somma van 7 560 Mark (ongeveer 5.600 gui .en) haa gekocht van een Dunte employé bij het Amerikaanse opleidingscen trum te Graferwoehr (Beieren). Deze Duitser, die blijkbaar te goeder trouw was, had als „officië.e tussen persoon de munitie aangeboden als schroot, omdat de patroni-n in 1943 waren gefabriceerd en daarom, zijns inziens niet meer bruikbaar waren. Latere proeven hadder, echter aan getoond, dat de munitie nog goed was aldus hoofdinspecteur Beham. Alle patronen waren aan de poli tie uitgedeeld op 12.000 stuks na die in April door de douane in beslag werden genomen, omdat niet aan de invoerrechten was voldaan hoorde tot een groep jónge rechtsge leerden, die onder president Roose velt voor de New Deal hebben ge werkt in Washington. Hij zou de vol gende maand 48 jaar zijn geworden. Onlangs was hij ondervraagd door advocaten van d senaatscommissie die een onderzoek instelt naar com munistische invloeden onder het Amerikaanse personeel bij de Ver enigde Naties. Fortgeleden had hij volgens zijn mewewerkers mondeling zijn ontslag aangeboden. In de afge lopen maand leed hij aan een ner veuze inzinking, en de laatste twee dagen was hij n;e op zijn bureau ver schenen. Feller was zeer terneergeslagen door de eschuldigingen v an de com- missie-McCa ran, dat de Verenigde Naties een ^evk-chtsoord voor ver dachte elementen waren. Volgens collega's was hi, eer intieme vriend van Alger Hiss de voormalige amb tenaar van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, die nu wegens verraad van landsgeheimen aan de Russen in de gevangenis zit. Het tragische nieuws van Fellers dood werd Lie, aan wie hij was toe gevoegd als speciaal ahiseur, tij dens de lunch meegedeeld. Lie bracht nmiddellijk Tean Acheson de Ame- WIE VAN DE DRIE? Een klein Italiaans persbureau weet te berichten, dat koning Idris van Libye (64) door Arabische na tionalisten zou zijn vergiftigd we gens zijn pro-Bdit*e gezindheid. De koning zou thans ernstig ziek zijn, terwijl een aantal vrouwen uit zijn harem zou zijn overleden Het Ita liaanse „nationale nieuwsbureau" heeft van zijn correspondent in Tri polis echter geen enkel bericht over deze „vergiftiging" ontvangen, even min als Italiaanse bladen met eigen correspondenten in Tripolis. Koning Idris is de vroegere emir Sayyed Idris el Senoessi, die in De cember jl. tot koning van Lybye (Italië's vroegere kolonie in Noord- Afrika) werd uitgeroepen, nadai dit land het eerste was, dat dank zij de UNO onafhankelijk was geworden. Gaat de Perzische olie weer vloeien? Volgens berichten uit Washington in de Amerikaanse pers zullen func tionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken de volgende week met E'v-nhower of zijn vertegen woord ige-- m Washing ton bespiekingen voeren ovei een nieuwe K.rmule ter oplossing van het vraagsruk van de Pe: zische olie. Naar veriuidt zouden Eoen. de Brit- rikanse ministe. van buitenlandse j se minister van buiteniandse zaken, zaken, er an in kennis. en zijn Amerikaanse ambtgenoot Naai verluidt nullen verscheidene van de hoogste lunctionarissen van de Verenigde Naties Lie's voorbeeld volgen en aftreden. Acheson van gedachten gewisseld nebben o/eï de nieuwe poging ir> deze kwestie. Volgens genoemde berich ten ligt aar de nieuwe formule de Verlies van Arabische markt gevoelig De delegatie van de Arabische li ga, die al drie weken lang handels- D 1U. u--t, nm.jjBie i besprekingen voerde met de West- De Beierse politie heet! nnn Idels duitse repubiiek cn voortdurend heeft drie Duitsers aangehouder te Neu- g(.I)r0*etcer(i tegen het verdrag tus- un—h"" f,.,1, west-Duüsland en Israël, is naar renberg en Grafenwoehi vooi hun aar.deel in deze zaak. schoppen ontvangen, hoe klein het bedrag, dat zij konden bijdragen, ook zijn mocht. De diocesane wisselvlaggen en de landelijke „standaard" worden, na dat de vijf winnende parochies van de week voor de radio zijn bekend gemaakt, aan deze parochies toege zonden. De vlaggen blijven de gehele week in het bezit van de winnende parochies om des Zondags in de K.R.O. studio wederom te worden ingeleverd. De vlaggen kunnen dus een volle week van de kerktoren wapperen of in 'het kerk-portaal staan opgésteld. Men wordt wel ver zocht de vlaggen zo gaaf mogelijk te houden, opdat de winnende paro chies van de volgende weken er ook rog plezier van hebben. Bovendien moeten zij aan het eind van de actie ook nog kunnen dienen als blijvend aandenken voor de parochies, die het hoogste gemiddelde van de gehele actie hebben gehaald. Kairo vertrokken en het is niet be kend of zij nog naar Duitsland zal terugkeren na rapport te hebben uitgebracht. Nu de pogingen om Bonn te weerhouden van het doen van herstelbetalingen aan Israël zijn mislukt, zijn de Arabische landen be gonnen met een voorproefje van hun boycott van Duitse goederen. Zij hebben verscheidene reeds af gesloten contracten voor de levering van Westduitse producten naar de Arabische landen geannuleerd. Daar door zij reeds orders voor een waarde van millioenen Mark verloren ge gaan. De Arabische Liga heeft zich nog niet uitgesproken over de maat regelen die zij zal nemen wanneer het verdrag met Israël in werking treedt. Zij zijn er van overtuigd, dat de Arabische landen alles zullen doen wat zij kunnen om de gehele Azia tische wereld te bewegen tot een boycott van Duitse producten. Het verdrag wa~rbij West-Duits- land zich verplicht om Israël scha devergoeding te betalen voor het 5)e ócfiade aan de We&tkappdóe Zeedijk Sir Ëenegal Rau (links) van India, generaal Carlos P. Rom ulo van de Phi- lippijnen (midden) en Or. Charles Malik uit de Libanon (rechts) worden beschouwd als de candidaten voor het ambt van Secretaris-Generaal bij de Verenigde Naties. Sir Benegal Rau is lid van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag, de twee anderen zijn afgevaardigden van hun landen iu de Verenigde Naties. leed dat de Nazi's de Joden heben aangedaan, moet nog door het West duitse parlement worden bekrach tigd. Nu het duidelijk wordt dat de Duitse industrie een grote nadelige invloed zal ondervinden van dat j verdrag, begint men te geloven, dat de bekrachtiging heel wat voeten in de aarde zal hebben. De Duitse handel met de Arabische landen maakt slechts weinige pro centen uit van de totale Duitse in- en uitvoer. Duitsland exporteerde naar deze landen vorig jaar 1,8 pro cent van zijn totale uitvoer, voorna melijk ijzerwaren, machines voor industrie en'landbouw en kunstzijde. De invoer uit deze landen bedroeg rond drie procent van het totaal en omvat in hoofdzaak katoen, huider en olie. Al maakt op het totaal van de Duitse handel het aandeel de Arabische landen dus niet zo heel veel uit, toch zou het verlies van di' afzetgebied voor de Duitse industrie gevoelig zijn, daar men grote ver wachtingen koestert voor de verdere ontwikkeling der mogelijkheden in deze landen. De Duitse industrie ver wacht, dat deze landen op de lange duur een niet te onderschatten af zetgebied., zullen gaan vormen, waar zij een gedeeltelijke compensatie zou kunnen vinden voor de grote mark ten, die in Oost-Europa zijn verlo ren gegaan. hoofdgedachte ten grondslag zo spoe dig moge-ijk de olie weer uit Perzië en het daartoe benodigde geld naar Feizië te laten vloeien, zonder te wachten op een definitieve regeling /an het geschil tussen t> geland en Peizië over de nationalisatie van de Perzische olie-industrie. Razzia in België Een veertigjarige Duitser, die ge heime documenten uit het hoofd kwartier van de Navo te Fontaine- Meau zou hebben gestolen is te Ver vers, op beschuldiging van spion- nage, gearresteerd. Het Belgische ministerie van jus titie heeft later echter tegengespro ken, dat er belangrijke documenten gestolen zouden zijn De aangehou den Duitsers wordt evenmin van spionnage oeschuldigd Wel heefi de politie in de afgelo pen vijf dagen in het grensgebied vtr- Verviers een grote :azzia gehou den om vooi genomen „misdadige ac tiviteit" door infiltratie van buiten landse verdachten te voorkomen Op straat werden trams en autu's aan gehouden om de papaiperen der in zittenden te controleren en in ho tels werd een onderzoek ingesteld naar de aldaar verblijvende vreem delingen. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat minister-president generaal Na- guib voor de tijd van zes maanden volstrekte volmachten voor het be stuur van Egypte zijn verleend. De ze termijn wordt gerekend te zijn ingegaan op 23 Juli jl. de datum waarop de militairen in Egypte de macht overnamen. Het desbetreffende besluit werd medegedeeld in een Donderdag avond door de ministerraad uitge vaardigd besluit. Er is onder meer in bepaald dat alle na de staatsgreep getroffen maatregelen om „de veilig heid van de staat en het voortbe staan van de regering-Naguib te waarborgen", niet door gerechtsho ven op hun wettigheid kunnen wor den getoest. Ook wordt verklaard dat het be sluit niet aan de Raad van State MOEDIGE REDDING De hevige stormen, die deze maand reeds hebben gewoed, hebben de zeedijk bij Westkapelle zeer ernstig schade toegebracht: aan de Noordzijde van de zeewering is de glooiing aan de dijkvoet volkomen weggeslagen, in twee dijkvakken, elk ter lengte van 35 meter. Er is een soort schelp ontstaan, die men thans bezig is te bekleden met zakken klei, waarvan er naar schatting 15.000 nodig zullen zijn. Deze bekleding zal later met rijstak- werk worden versterkt. Honderd arbeiders, die werkzaam waren aan cultuur-technische objecten op Walcheren, en een tachtigtal andere arbeiders, hebben in der haast zandzakken aangebracht, om het gevaar van een door braak te keren. Overzicht van de herstellingswerkzaamheden. Vier personen, onder wie een vrouw en een invalide man, die drie dagen in een berghut op de Zamser- loch in Tirol door een lawine van do buitenwereld waren afgesloten, zijn Donderdag door een reddingsploeg in betrekkelijk goede gezondheid aangetroffen. Maandag waren zij hoog in het ge bergte bezig met het vellen van bo men, toen de eerste sneeuw viel. On middellijk begonnen zij af te dalen naar een op 1600 meter hoogte ge legen hut. Daar deden zij vijf uur over. Al spoedig zakten de twee houthakkers soms tot hun middel ir de losse sneeuw. Daarbij moesten zy de vrouw en haar invalide echtge noot meezeilen. Volkomen uitgeput bereikten zij de hut. Hier ontvingen zij per radio zij hadden een bat terijtoestel bij zich de waarschu wing, dat lawines een verdere afda ling onmogelijk maakten. Toch waagde één van de mannen zijn leven door nog verder af te da len totdat hij een berglift bereikte, waar hij een telefoon vond. Maar ondanks de aanwijzingen, die hem van het dal uit werden gegeven, slaagde hij er niet in de lift op gang te krijgen. Woensdag gingen reddingsploegen uit Zams op weg, om het viertal tc bevrijden. Uitgerust met rode lawi- netouwen, ski's en schoppen baanden gidsen en gendarmes zich een weg tot halverwege de hut. Zware sneeuwval, lawines en duisternis noopten hen terug te keren. Een der houthakkers was intussen weer naar de telefoon geklauterd, om te melden, dat men nog slechts voor één dag voedsel had en dat al het meubilair van de hut reeds was opgestookt. Gistermorgen probeerde de red dingsbrigade het opnieuw, nu van een andere kant. Na een dramatische strijd met de elementen slaagden de mannen er in via een levensgevaar lijk pad langs steile rotswanden en over verraderlijke ondergesneeuwde beken de hut te bereiken, waar het viertal zat te huiveren. Zij voorza gen hen van voedsel en verwarmen de middelen. Hoewel de houthakkers nu veilig waren, was gisteravond de afdeling naar Zams nog een moeilijk vraag stuk. De invalide man kan in de die pe sneeuw zijn beide kunstledematen niet gebruiken. Bovendien had de houthakker, die in de sneeuwjacht was afgedaald naar de telefoon, een hoge koorts opgelopen. Donderdag zijn de lijken opgegra ven van de twee arbeiders van de magnesiumfabriek te Fieberbrunn, die dezer dagen door een sneeuw- storting bedolven werden. Het dorpje Spiss, aan de Oosten rijks-Zwitserse grens, is nog steeds afgesloten. Volgens telefonische me dedelingen is de toestand bevredi gend, men heeft alleen te kampen met meelschaarste bij de bakkerijen. In Leutasch, boven Innsbruck, heb ben twee lawines zich een weg door de plaats gebaand doch weinig scha de aangericht. Het Paznauntal in Tirol is eveneens afgesneden. Tele foon- en electriciteitskabels zijn meegevoerd door sneeuwstortingen. Men verwacht, dat nu het kouder is geworden, het gevaar van nieuwe lawines verminderd is en alle a sloten dorpjes en boerderijen spoe dig weer te bereiken zullen zijn. die tevens optreedt als het Egypti sche opperste gerechtshof bekend making er van". V adermoordenaar vrijgesproken Voor de tweede maal in zes dagen tijds heeft een Franse rechtbank een moordenaar vrijgesproken, meldt het Alg. Dagblad. Na de vrijspraak van Yvonne Che/allier. verleden week te Reims, is de 22-jarige Guy Aubrun, die zijn vader had gewurgd, Woens dag vrijgesproke voor het Assizen- hof van de Seine. Guy vertelde, hoe zijn vader zijn moeder en zijn vijf broers en zusters terroriseerde. Op een dag hoorde hy zijn vader tegen zijn moeder zeggen: Vanavond vermoord ik je. Hij ging naar hun slaapkamer, en vond zyn vader met de nand aan de keel van zijn moeder. Vader en zoon raakten slaagds, tot Guy herr. bij de das beet kreeg en er uit alle macht aan trok. Na een beraad van tien minuten sprak de jury h-m vrij. Hervatting R.T.C. met de West Van 9 tot 11 November hebben regeringsmissies van de Nederlandse Antillen en van Suriname overleg ge pleegd te New York met de Neder landse minister van Uniezaken en Overzeesche rijksdelen, prof. Kern kamp, en de minister van Buiten iandse Zaken, mr. Luns. Dit overleg had betrekking op de Hervatting der ronde-tafei -conferen tie tussen de drie rijksdelen, als mede op problemen, de Verenigde Naties betreffende, van gemeen schappelijk belang. De«e voorberei dende besprekingen zijn in een aan gename sfeer verlopen en met suc ces bekroond. Dr. M F Da Costa Gomez, dc voor zitter van de Antilliaanse delegatie ter ronde-tafel conferentie heeft mee gedeeld, dat het Antiihoanse voor stel om een vergadering van de klei ne R.T.C.-commissie te Winemstad te hcuden zeei gunstig ontvangen was. Over een week zullen de uitnodi- girgen v-rzonden worden. TIEN A.R. BURGEMEESTERS IN EEN JAAR Volgens minister Beel wordt aan A.R. sollicitanten voor een burge meesterspost ernstig aandacht ge schonken. De burgemeestersbenoe mingen in' t afgelopen jaar zijn hier voor, naar zijn mening, een voldoen de bewijs. Tussen 1 October 1951 en 1 October 1952 werden A.R. burge meesters benoemd in tien gem'eenten Voor verschillende gemeenten kon den deze benoemingen, gelet op de samenstelling van de gemeenteraad, niet zonder meer als voor de hand liggend worden aangemerkt (Hilver sum, Ede en Kampen). Ook bij de komende vacatures voor het ambt van commissaris der ko ningin, zal minister Beel aandacht schenken aan de wens van degenen, die het pleit hebben gevoerd voor A.R.-gegadigden. Koperen priesterjubilea Vandaag herdenken vele kapelaans in ons bisdom de dag, dat zij 12!^ jaar geleden priester werden gewijd. In de omgeving van Leiden zijn dit de kapelaans C. J. Hageman, Was senaar, M. W. Meiman, Leidschen- dam, A. Stroband, Sassenheim en E. A. S. M. Duijm, tot voor kort te Alphen aan den Rijn. Prof. H. Nederstigt, afkomstig uit Hillegom, viert zijn koperen pries terfeest als leraar aan het seminarie Hageveld. Jiaweitje Een dorre bodem levert nimmer een goede oogst.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1