Meerburg handhaafde record „uit" ongeslagen Duitsland sloeg Zwitserland 15-1 Rouwkoop had bij de Alphense Boys niets in te brengen (3-0) De Wolves zonder Williams wonnen toch met 7-3 Uitstekende jubileum-uitvoering van Excelsior Zal de eenheid in Kon» Ned» Schaatsenrijdersbond terugkeren? MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT fWEEDE BLAD PAGINA 2 G.S.V. met 5-2 geklopt Op een zeer zwaar terrein en met een invaller spelend voor Bos de Jeu, die op het ziekenrapport stond, heeft Meerburg een zwaar bevochten zege behaald, al zou de uiUlag anders doen denken. Het zag er in de aan vang niet naar uit, dat Meerburg met dit resultaat huiswaarts zou ke ren. De Meerburg-spelers hebben in het begin alle moeite om zich op dit zware terrein in te spelen. De GSV- spelers, kennelijk aan dit veld ge wend, zetten al direct enige gevaar lijke aanvallen op waarbij de Meer burg-achterhoede, die vrij onzeker begint, alle moeite heeft. Trouwens de achterhoede van Meerburg, die te gen Olympia zo prachtig op dreef was, is deze middag oorzaak geweest, dat het Meerburg-doel meerdere ma len in gevaar kwam. GSV neeft dan ook in de 8ste minuut reeds succes door een mooi schot van haar rechts binnen, waarbij de bal juist over Pelk's handen, die een meter voor zijn doel stond, in het net verdween (10). Direct daarop denken we GSV haar voorsprong te zien vergroten als de achterhoede aarzelt met In grijpen. Bliksemsnel breekt GSV door. Pelk loopt uit, schot, naast Dan krijgt aan de andere kant J. Zandbergen, die deze keer weer goed op dreef was, het op zijn heu pen en vanaf de zijlijn weet hij na vier spelers omspeeld te hebben alleen voor de keeper te komen. Een harde knal, doch door de snelheid te slecht gericht en juist in de handen van de keeper. Dan is GSV weer aan de beurt en trekt op het Meerburg- doel af. Weer weifelt de achterhoe de en weer is het de rechtsbinnen die inschiet doch de scneidsrechter had buitenspel geconstateerd, zodat Meerburg 'aan een grotere achter stand ontkwam. Uit de vrije schop komt de bal via Ramaker bij J. Zandbergen terecht, die een solo-ren onderneemt en een vliegende kogel lost, in het zijnet. Meerburg komt nu telkens terug en heeft tenslotie suc ces als na een aanval van rechts de bal op links terecht komt. En daar duikt ineens P. Zandbergen op ,die doorzet tot aan de lijn en met een hard diagonaal schot, waar de kee per slechts naar wijzen kon, de ge lijkmaker scoort (11). Er is dan een half uur gespeeld. In deze periode moot Th. Zandbergen wegens zijn oude enkelblessure het veld verla ten en wordt vervangen door Hen driks. Tot aan de rust bleef de stand ongewijzigd. In de derde min, na de rust wordt de grondslag gelegd voor Meerburgs overwinning. A. van Mil doet met een lange trap de bal bij Ramaker be lenden. Deze geeft goed over naar J. v. Velzen, die de bal onmiddel lijk stopt en van 20 meter een harde scnuiver lost, die juist in de hoek veidwijnt (1—2). Hierdoor moreel gesteund volgt aanval op aanval Meerburg en dit heeft 15 min. later succes als Hendriks een afgemeten pass geeft naar J. v. Velzen. Deze stort zich naar voren, omspeelt de uitgelopen keeper en ondanks de vertwijfeite poging van de rechts back, die zich in net doei had op gesteld, verdween de bal in het net (1—3). De GS V-keeper, die trachtte J. v. Velzen vast te houden, kwam zodanig te vallen, dat hij het veld moest verlaten GSV is door deze achterstand geenszins ontmoedigd en gaat zelfs feller spelen. Het Meer burg-doel beleeft soms benauwde ogenblikken, doch Pelk Is ongenaak-, baar. Aan de andere kant laat de Meerburg-voorhoede twee kansen voor open doel onbenut. Een vrije schop op het Meerburg-doel, veroor zaakt door Owel, wordt door het bekende muurtje gestopt en wegge werkt. Uit een GSV-aanval geeft Fr. Zandbergen de bal met een verre trap naar voren. Hendriks maakt zich er van meester, geeft zuiver over naar N. Romijn, die op zijn bekende manier even doorsjouwt en met een venijnige schuiver de stand brengt op 14. Meerburg raakt vermoeid en heeft alle moeite zich de GSV-voor- hoede van het lijf te houden. Toch weet GCV de achterstand te- verklei nen als Owel een misstrap maakt en de bal voor het doel belandt. Als dan Fr. Zandbergen aarzelt met in grijpen, heeft GSV maar voor het inschieten en Pelk het nakijken (24). Nog steeds geeft GSV het niet op, maar als dan met een verre trap de bal bij J. v, Velzen op de zijlijn belandt, stormt deze naar vo ren, zwenkt naar binnen, omspeelt de back en voor de verbaasde keeper het weet ligt de bal reeds achter hom in het net (25). Direct daarop blaast de scheidsrechter het einde en heeft Meerburg zijn record, van uit ongeslagen te zijn, gehandhaafd. HOOFDPIJN! Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct, Mijnhardt Hoofdpijntablettcn. Koker 80 ct. (Advertentie). Het Duitse voetbalelftal heeft te Augsburg voor 65.000 toeschouwers een 51 overwinning behaald op Zwitserland. De ruststand luidde 2 0. Deze prestatie werd geleverd door een ploeg, die vergeleken bij het elftal, dat enkele weken geleden met 3—1 van Frankrijk verloor, slechts 3 wijzigingen had ondergaan. De Zwitsers bevestigden in deze wedstrijd de veel geuite mening, dat het Zwitsers voetbal de laatste tijd sterk in kwaliteit is achteruitgegaan. De leiding van het elftal der gasten had bij aankomst in Duitsland ver klaard een elftal te hebben meege bracht, dat geheel uit „slecht weer- spelers" bestond, maar tijdens de ontmoeting, die inderdaad onder on gunstige omstandigheden werd ge speeld (er viel natte sneeuw en re gen en het veld was enigszins bevro ren), heeft men hiervan niet veel kunnen bemerken. Gedurende de gehele wedstrijd en in alle onderdelen van het spel wa ren de Duitsers superieur. Slechts een enkele maal konden de Zwitsers zich uit de verdediging los werken om een goed opgezette aan val te ondernemen, maar ook de Duitse defensie bleek dan in vorm. LISSE—T.H.B. 1—1. Het moet voor de grote Lisse-aan- hang wel een teleurstelling geweest zijn, toen de scheidsrechter het einde met een gelijke stand aankondigde, daar de thuisclub verreweg de meer dere was. De thuisclub had reeds in de eerste helft haar meerderheid moeten uitbuiten, daar wel drie kwart van de speeltijd op de THB- holft werd gespeeld. In de Lisse- voorhoede wilde het niet vlotten, hoewel het begin wel zeer .hoopvol was, daar reeds na 10 minuten links buiten Henk v. d. Voort van rechts een corner nam, die hij zo fraai voor de doelmond plaatste, dat I-I. 't Hort een hard schot loste, dat de THB- doelman te machtig leek (10). Bij dit ene Lisse-doelpunt bleef het echter, hoewel de aanval zeer vele malen goede kansen geboden werden waarvan er niet één meer werd be nut. Dt Lisse-voorhoede had het zwaar te verantwoorden tegen de hechte THB-defensie. Geleidelijk aan ondernam ook THB verschil lende aanvallen en na 25 minuten in de tweede helft wist de rechtsbuiten van een aarzeling in de Lisse-defen- sie handig gebruik te maken door doelman Ruigrok te passeren (11). Hierna ontspon zich een enthousiast spel; beide doel verdedigers moesten enige malen in moeilijke situaties redden, doch tot doelpunten kwam het niet meer. Met ongewijzigde stand kwam het einde van deze slechts matig gespeelde wedstrijd, waarin de Lisse-voorhoede een pover figuur heeft geslagen door haar gro te machteloosheid. Van de Engelse velden Bert Williams, de doelverdediger van Wolverhampton Wanderers, die het Nederlandse publiek enkele weken geleden in extase heeft gebraent door zijn schitterend werk in de ontmoeting tegen het voorlopig Nederlands elftal in het Feyenoordstadion te Rotterdam, kwam op deze Leaguedag niet voor het eerste elftal uit. Williams, die 31 jaar is en sinds 1945 voor de Wolves speelt, stond nu in het doel van de tweede ploeg van de Wolves „Ik ben niet teleurgesteld, dat' 'men mij uit het eerste elftal heeft gelaten" zo verklaarde hij, en, voegde hij er aan toe „ik kom terug". Bolton Wanderers zorgde ook al voor een negatiev verrassing. Op eigen terrein tegen Lunley werd de eerste nederlaag sedert September geleden. Hier onderging midvoor Lofthouse hetzelfde lot als Ford bij Sunderland. Blackpoool speelde tegen een her boren Newcastle 'n armzalig spelle tje. Het werd een volkomen ver diende overwinning voor de houders van de cup. Norman Uprichard, een dag tevoren pas van Swindon Town overgenomen, hielp tegen Nottenham mee de overwinning voor Ports mouth behalen. Hij was echter ook oorzaak van het enige doelpunt van de Spurs toen hij de bal zelf over eigen doellijn drukte. In de eerste divisie is de stand in de kopgroep H ans zo, dat Wolver hampton leidt met 22 punten uit 16 wedstrijden, gevolgo door Sunder land met 21 uit 15; op de derde plaats staat nu Wes^ Bromwlch Al bion met 20 uit 15 en vierde Bunrnley met 20 uit 16. Sheffield United blijft Hudders field in de tweede divisie op de voet volgen. Huddersfield leidt met 25 punten uit 16. wedstrijden, Sheffield United is tweede met 23 uit 17. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Arsenal—Middles brough 2—1; Aston Villa—Preston North End 1—0; BlackpoolNew castle Unitel 02; Bolton Wanderers —Burnley 1—2; Charlton Athletic- Liverpool 3—2; Chelsea—Cardiff Ci ty 02; Derby CountyWest Brom- wich Albion 1—1; Manchester United Sheffield Wednesday 1.1; Ports mouth—Tottenham Hotspur 21 SunderlandStoke City 11; Wol verhampton WanderersManchester City 7—3. Tweede divisie: Barnsley—-Bury 3-2; Blackburn RoversLeeds Uni- Sunderland verspeelde een punt aan Stoke City Een verzwakking betekende de vervanging van Williams niet voor het team, want al scoorde Manches ter City drie keer, de voorhoede van de Wolves had zo'n productieve bui, dat Wolverhampton tenslotte met een 73 overwinning van het veld ging. De beide Manchesters eerste klassers zullen thans wel een heilig ontzag voor de ploeg van Billy Wright heb ben gekregen. Een paar weken ge leden nl. heeft de doelman van Manchester United de bal zesmaal uit het net moeten halen toen te gen Wolverhampton werd gespeeld. Het begin van de wedstrijd was reeds overrompelend. Binnen 7 mi nuten werd driemaal gescoord en na twintig minuten had midvoor Swin- bourne reeds een hattrick verricht. Toch was Swinbourne niet de ge lukkigste schutter van deze league- Zaterdag want na het derde doel punt kon hij het net niet meer vin den, terwijl in de derde divisie Wor kington voor 5 doelpunten zorgde. Chelsea leed in eigen huis een ver rassende nederlaag tegen het pas gepromoveerde Cardiff City. Met 20 bleven de gasten in de meerder heid ondanks de handicap, die zij hadden, toen linkshalf Gwyn Wil liams mét een gebroken scheenbeen van het veld moest worden gedra gen. Met tien man speelden de man nen uit Wales door en 't einde kwam met een verdiende overwinning de eerste sedert zes weken. Twee debutanten in League voetbal vestigden de aandacht op zich. De eerste was de 22-jarige Derek Parsons, de linkshalf van Queens Park Rangers, die een op vallende party speelde en met een formidabel schot van ruim 30 meter voor de gelijkmaker tegen Torquay zorgde. De ander was de 20 jaar oude linksbinnen van Leyton Oriënt, Les Lusted, die in de wedstrijd tegen Wallsall eveneens een prachtig doel punt op zijn naam bracht. Vanzelfsprekend bleef Wolver hampton Wanderers aan de top in de eerste divisie. Sunderland, dat gelijk met Wolverhampton Wanderers stond, moest een punt afstaan aan het laaggeplaatste S^oke Stilce City. i Trevor Ford, de gevaarlijke aanvals leider van Sunder1 i, kon zich in de bewaking van Thomason nauwelijks bewegen en kreeg geen voet aan de bal. Onder gTote belangstelling en op een uitstekend bespeelbaar veld hebben de Boys zich door een goede 3_0 overwinning op Rouwkoop ste viger op de bovenste plaats genesteld. Hoewel de wedstrijden van de LVB waren afgelast, kon deze, dank zij de prima staat van het Boys-terrein, met toestemming van het hoofdbe stuur doorgaan. De Boys hadden als invaller op dc rechtshalfplaats R. Grobben, die op een goede wedstrijd kan terugzien. Toen de gasten aftrapten, zaten taeide ploegen er direct goed in en het liet zich aanzien, dat er hard om do punten gestreden zou worden. Aanvankelijk golfde het spel over en weer, zodat aan beide zijden de ver dediging aan de tand werd ge voeld. Doch weldra bleek, dat de Boys-verdediging de hechtste was. De keeper der gasten moest dan ook spoedig een paar maal optreden. De Boys kregen een overwicht en oefen den enige druk uit op de achter hoede der gasten. Bij een dezer aan vallen werd een Boys-speler wat un fair van de bal gewerkt, wat de gas ten op een vrije trap kwam te staan, even buiten het strafschopgebied. Beuk lepelde de bal keurig over het muurtje in dc bovenhoek. De keeper slaagde erin de bal uit de hoek te grabbelen, doch liet hem schieten en de toestormende linksbinnen strafte dit af met een doelpunt (10). Hjerdoor aangemoedigd, na men de Boys het spel weer in han den en de achterhoede van de te genpartij werd soms danig in 't nauw gedreven. Dit leverde echter niets anders dan enkele corners op. Toen Rouwkoop zich wat los gewerkt had, golfde het spel geruime tijd snel op en neer. Tien minuten voor de rust slaagden de Boys er in de stand op 2o te brengen, toen de keeper der gasten uit zijn dool kwam, terwijl de Boys-midvoor op een doorgespeelde bal doorliep. De keeper trapte de bal tegen de midvoor aan; het leder kaat ste terug precies in het doel (20). Even voor de rust werd een volgend doelpunt van de Boys wegens bui tenspel geannuleerd. Na de rust namen de Boys een enigszins verdedigende houding aan en raakten hierdoor het middenveld kwijt. De gasten trokken hiervan profijt en kwamen fel in het offen sief. De Boys-verdediging was ech ter goed op dreef en'slaagde erin de gevaren af te wenden. Ook keeper \kxn Engelen wist steeds tijdig in te grijpen. Tenslotte maakten de Boys zich los uit de verdedigende tactiek en lanceerden enkele aanvallen. Toen bij een van deze aanvallen een Boys-speler te hard van de bal werd gegooid, kregen de Boys even bui ten het strafschopgebied een vrije trap te nemen. De rechtsbinnen schoot keihard op doel en via de handen van de keeper verdween de bal in het net (3—0). Hoewel Rouwkoop nog hardnekkig probeerde de eer te redden slaagde het- er niet in, want Boys wisten elke aanval af te slaan. KORFBAL Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Korfbalbond heeft de plannen besproken ter viering van het 50-jarig bestaan van de KNKB in 1953. In principe heeft het hoofd bestuur zijn goedkeuring gehecht aan de volgende voorstellen; 1. Een receptie te Amsterdam op Zaterdag 6 Juni 1953, gevolgd door een reünie van oud-korfballers; 2. Zondag 7 Juni interlandwed strijd NederlandBelgië te Amster dam, voorafgegaan door een demon stratie, hoe korfbal in 1903 werd ge- >ld. Tevens zal er een vlaggen- parade door alls bondsverenigingen en uit te nodigen buitenlandse clubs worden gehouden. 3. Een extra-interlandontmoeting 'NederlandBelgië, te Groningen te spelen. Met de Koninklijke Belgi sche Korfbalbond wordt nog overleg over de datum voor deze wedstrijd gepleegd; ENGELSE PROF ONTEVREDEN. Reeds enige tijd geleden is er tus sen de Players Union, het lichaam, dat alle Engelse beroepsvoetballers verenigt, en de Football League een verschil van mening ontstaan over de speelcondities. De Minister van Arbeid heeft toen een commissie in- festeld, die tot taak kreeg een on- erzoek naar de moeilijkheden en de wensen van beide partijen in te stellen. In een schrijven, gericht aan minister Monckton, beklaagt de Spelers-unie zich thans over het uit blijven van enig resultaat van dit onderzoek en vraagt zij enige spoed te betrachten. Tot de eisen, die door de spelers worden gesteld en welke nog steeds niet zijn ingewilligd, behoort het verhogen van de maximum bezoldi ging tot 20 pond sterling. Ook wil de Players Union een wijziging zien aangebracht in het reglementsarti kel, dat de clubs de vrijheid geeft het overgaan van een speler naar een andere club te verbieden. De secretaris van de Spelers-unie. James Guthrie, heeft verklaard, dat, hoewel het honorarium bij interna tionale wedstrijden van 20 tot 30 pond is verhoogd, de Unie zal blij ven aandringen op een bedrag van 100 pond per speler voor interna tionale wedstrijden en cupfinales. Nd nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straka weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatlsche pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zou ten van Kruschen geven Uw bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarme de de. oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. (Advertentie) 4. Jubileumuitgave van het Neder lands Korfbalblad voor de senioren en een soortgelijke uitgave voor de jeugd. Door verschillende wedstrijden en een jeugdkamp zal het jubileum in tern worden herdacht, terwijl een feestelijke jaarvergadering in Sep tember de viering zal besluiten. Verder heeft men gesproken over een schema, dat een snellere afwer king van de kampienscompetitie zal bevorderen. Hierover zal in het of ficiële orgaa neen discussie worden uitgelokt. UITSLAGEN KON. NED. KORFBALBOND N.H. Ie klasse: Allen Weerbaar-— SVK 3—3. Z.H. Ie klasse: Gymnasiasten Achilles 7—3. BOKSEN BOKSER VLOOG UIT DE RING De Franse vedergewicht bokser Bonnardell heeft in Madrid zijn par tij tégen de Spanjaard Luis dc San tiago wel op zeer vreemde wijze ver loren, Door een harde directe ge troffen vloog Bonnardell over de touwen de ring uit. Nadat hij van de eerste schrik was bekomen, maakte hij weer aanstalten om in de ring te klimmen maar vóór hij het can vas weer onder zijn voeten had, was 'hij door de scheidrechter uitgeteld en was De Santiago tot winnaar door knock out verklaard. ted 11 Brentford-— Fulham 22; Doncaster RoversWest Ham Uni ted 11; EvertonRotherham Uni ted 0—1; Huddersfield TownNotts 2—1; J County 10; Hull CityLuton Town 0—2; Lincoln CityBirmingham City 11; Nottingham ForestPly mouth Argyle 3—1; Sheffield -Uni. tedSouthampton 53; Swansea TownLeicester City 11. Interessant gymnastiek- programma vertoond De 44ste uitvoering van de Leidse Gymnastiek- en Schermvereniging ..Ex celsior" ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan Zaterdagavond in de na genoeg geheel gevulde Stadsgehoorzaal gehouden, is welgeslaagd te noemen. In de eerste plaats omdat de publieke belangstelling aangetrokken mede door het optreden van diverse vereni gingen uitstekand was te noemen, msar in de tweede plaats omdat het gegeven programma van rijk gevarieer de samenstelling was. hetgeen ten zeer ste op prijs is gesteld. Na het optreden van de leden en ad- spirantleden van de jubilerende vereni ging in een groter aantal dan we hadden vermoed, sprak de voorzitter, de heer J. Pomrfier een woord van welkom tot df genodigden, onder wie we opmerk ten wethouder J. C. van Schaik. de heer Versluys, secretaris van het KNGV, de heer en mevr. Metz ere-voorzitter der vereniging, de heer J. Coers. ambtenaar van de L.O. te Leiden, afgevaardigden van de Turnkring Leiden en Omstreken er van de diverse zusterverenigingen uit Leiden eii omgeving en de dames en heren juryleden, die het werk der deel nemende verenigingen zouden beoor delen. Nadat de voorz. had herinnerd aan de geslaagde herdenking van het gouden feest, culminerend in een bijzonder druk bezochte receptie en de huldiging van penningmeester Kettenis, vond de hul diging der leiders van de vereniging plaats, de heren Jac. Pommer en A. Taverne, onder dank voor hetgeen zij sinds jaren voor „Excelsior" hadden ge daan, waarbij hun geschenken werden aangeboden. Hierna werd met de uitvoering oen aanvang gemaakt. Allereerst kwamen de A-adspiranten voor het voetlicht alle oefeningen werden deze avond op het toneel gegeven, omdat de grote zaal ge heel met belangstellenlen was gevuld met oen vrije oefening uit de serie het Bondsfeest 1952, een vrij matig begin doordat er wat onrustig gewerkt werd, hetgeen enige nonchalance in de afwer king ten gevolge had. Op veel hoger plan stonden de brug- oefeningen van de heren, want met stij gende voldoening hebben we hen aan het werk gezien. Was er aanvankelijk nog van enige onrust sprake, waaraan de zenuwen der beginnelingen wel niet vreemd zullen zijn geweest, allengs werd het werk veel beheerster en zag men dan door deze een uitstekende balans weergegeven, dan door die prachtig voetenwerk vertoond, afgewisseld met mooie salto's, welke op zichzelf altijd reeds een grote concentratie vereisen. Er zat een climax in het vertoonde, het wenden en keren en afzwaaien bena derden de kwalificaties van heel goed tot prachtig en uit de souplesse, welke de meeste gymnasten in deze groep ver toonden. bleek wel overduidelijk, dat er met ernst en vol toewijding getraind is, zodat Excelsior in haar jubileum- uitvoering zeer goed voor de dag is ge komen. Rond het optreden der eigen loden- werden de aanwezigen vergast op de monstraties van de dames-verenigingen Brunhilde. Nieuw Brunhilde, Concordia en LTC, die alle uit haar programma's enkêle markante oefeningen naar voren brachten. Natuurlijk kan geen vergelij king gemaakt worden bij het oordeel ten aanzien van het door deze vereni gingen gebodene, omdat geen enkele maal dezelfde oefening werd gegeven en de jury moest bij het geven van punten dus ook elk nummer op zich beoordelen naar het gehalte. Het resultaat daarvan werd tenslotte: Concordia 59 pnt., Nieuw Brunhilde 56 pnt., LTC 49 yi pnt.. Brunhilde en Nieuw Brunhilde II 48V< pnt. De aanwezigen hebben deze avond, daarvan kan „Ercelsior" zich verzekerd houden, uitstekende gymnastiek te zien gekregen en daarvan met volle teugen genoten. De Ned. gymnastiek- kampioenschappen Bij de te Leeuwarden gehouden na tionale clubkampioenschappen heeft Her- cules-Hebe een dubbel succes behaald door zowel het algemeen kampioen schap als de titel bij de heren te ver overen. De uitslagen lulden: Dames: 1. en kampioen van Nederland De Halter (Alkmaar) 539.5 pnt.; 2. Quick (Huizum) 533.2 pnt.; 3. Hercules- Hebe (Enschede) 527,1 pnt.. Heren: 1. en kampioen van Nederland Hercules-Hebe 559.9 pnt.; 2. Quick 542.3 pnt.; 3. De Halter 520.5 pnt. Algemeen kampioenschap: 1. en kam pioen van Nederland Hercules-Hebe 1087 pnt.; 2. Quick 1075.5 pnt.; 3. De Halter 1059,9 pnt, In het individueel klassement bezette bij de heren Klaas Boot (De Halter) met 104.6 pnt. de eerste plaats en bij de da mes mej. N. Madderom (Turnlust, Alk maar) met 99.9 pnt. Belangrijk voorstel Gewest Zuid-Holland op a.s. jaarvergadering Het voornaamste punt van bespreking op de jaarvergadering van het Gewest Zuid-Holland van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijdersbond. welke Zaterdagmiddag onder zeer grote be langstelling van de aangesloten vereni gingen onder voorzitterschap van bur gemeester L. Looy uit Alblasserdam in „De Beursklok" te Gouda werd gehou den, was het bestuursvoorstel- om door het Gewest Zuid-Holland op de a.s, le denvergadering van de KNSB een voor stel in te dienen tot reorganisatie van deze bond. Dit voorstel is daarom zo belangrijk, omdat aanneming er van gegronde hoop geeft, dat het conflict in deze organisatie, dat aanleiding werd tot het uittreden van de afdelingen Rot terdam (Kralingen), Den Haag (Haagse IJsclub) en Leiden (Leidse IJsclub), daarmede zou geacht kunnen worden te zijn opgelost, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de verstoorde eenheid ln de KNSB zou worden hersteld. Er is over dit voorstel door de ver andering geen woord gezegd, maar dit was ook niet nodig na hetgeen de voor zitter, de heer L. Looy, hierover ten beste had gegeven. Op waarlijk magistrale wijze heeft de voorz. onder steeds klimmende be langstelling van de aanwezigen, de gang van zaken gedurende de laatste jaren in de KNSB gememoreerd, waarbij we allereerst dienen op te merken, dat op deze vergadering ook aanwezig was de heer Wesselo namens de KNSB, terwijl drie leden van de na de afscheiding ge vormde N.IJ.B. als gasten waren uitge- digd, De heer Looy had met de aanwe zigheid dezer heren dus ten zeerste re kening te houden en vooral te zorgen, dat zijn betoog dezerzijds geen qritiek mocht uitlokken, afgezien ervan, dat hij natuurlijk helemaal geen onaange name dingen nn het adres van een van beide partijen zou mogen zeggen. Hij moest trachten de afgescheurde afdelin gen terug te brengen tot de zo nood- KNSB, waarvan het Gewest Zuid-Hol land een integrerend deel uitmaakt, af te vallen. Maar de heer Looy heeft deze lang niet gemakkelijke taak op bewon derenswaardige wijze tot een goed einde gebracht en daarbij ongetwijfeld een belangrijk doel bijgedragen om de eon- heid in deze mooie organisatie te her stellen. Daarvoor heeft hij zeker aller dank verdiend en wanneer onverhoopt het plan niet zou slagen, dan is dit geenszins aan de heer Looy te wijten. Spr. begon met te vertellen, dat de N.IJ.B,-kwestie helemaal niet de oor zaak is geweest van het thans opgestel de plan tot reorganisatie, maar hij con stateerde tegelijkertijd, dat het uittre den van do hierboven reeds genoemde afdelingen een harde slag was voor de KNSB, omdat het bestuur er zeker niet in de laatste plaats van overtuigd is, dat dc KNSB zo sterk mogelijk moet zijn en zich verzekerd moet weten van de steun van alle liefhebbers van de schaatssport. Hierna gaf de heer Looy een over zicht van de belangen, welker behar tiging aan de KNSB zijn toevertrouwd: die der langebaansport, van de repre sentatie, van de uitzending van rijders naar het buitenland en naar de Olym pische Spelen, van de training, enz. De financiële zijde werd eveneens sterk door spr. belicht, want dit is steeds een voornaam punt voor diverse ver enigingen, waarna spr. zeide, dat het bestuur van het Gewest de foutieve In slag van de huldiging der Ned. schaat senrijders, die op de Olympische Win terspelen zulk een goed figuur hadden geslagen, in de vorm van een geor ganiseerd nachtfeest van 'n Zaterdag op 'n Zondag ten zeerste betreurde. Wat het eigenlijke conflict betreft zeide spr., dat er een commissie werd benoemd ter bestudering van reorga nisatievoorstellen. Een der punten, waar bij overeenstemming werd bereikt is, dat de verenigingen met lange baan, zakelijke eenheid, zonder daarbij de ingeschakeld worden in de Technische Commissie lange baan, welker voorzit ter tevens zitting heeft in het KNSB- bestuur. Tevens werd ernstig overwogen of de commissie maar tegelijk niet moest voorstellen het bestaande conflict uit de weg te ruimen. Naar de heer Looy verder mededeel de, wilde het bestuur van het Gewest Zuid-Holland thans met een tussenvoor stel komen, nl. om deze concessie op het gegeven advies te doen, om de startkaarthouders en de langebaanrijders evenredig door vijf personen te doen vertegenwoordigen. Door dit in te voe ren zou men de structuur van de bond in meer democratische geest wijzigen. Spr. kwam dus met een voorstel om pariteit te scheppen en hij besloot met te zeggen prijs te stellen op spoedige terugkeer van de afgescheiden afde lingen. De heer Wesselo dankte de voorzitter voor de prettige manier, waarop hij over het conflict heeft gesproken en zeide vervolgens over enkele punten zijn mening. Wat de nachthuldiging der Olympische schaatsenrijders betreft, zeide de heer Wesselo, dat het bestuur van de KNSB bewust hierbij is weggebleven. Verder zeide spr. er nog steeds van overtuigd te zijn, dat het principe, waarom het in dit conflict gaat, niet is aangetast en uit morele overwegingen verklaarde hij zich gaarne bereid om het voorstel van het Gewest bij het bondsbestuur te be pleiten. Wat het conflict zelf betreft, zeide spr,, dat het bij het Bondsbestuur niet in de eerste plaats gaat om de financiële belangen, doch om de een heid in de bond, welke men gaarne terugverlangt. Namens de N.IJ.B, sprekend, zeide de heer Mr. Muntz uit Den Haag, na in korte trekken dc geschiedenis van het uittreden te hebben gereleveerd, dat in de reglementen van de KNSB geen ge wicht werd toegekend aan de positie van die clubs, die over een lange baan be schikken en vervolgens, dat men in deze kringen de vertegenwoordiging in het buitenland onvoldoende acht, Oolc de N.IJ.B. zal niets welkomer zijn dan een terugkeer naar de KNSB en het voorstel van pariteit tus sen beide groepen, noemde spr. een lukkig voorstel. Wanneer men hiertoe kan komen, is het conflict opgelost. Mr. Muntz zeide verder nog, dat vele persoonlijke bezwaren in Oslo bereids zijn uit de weg geruimd, toen hij daar met de heer Wesselo de huidige situatie tussen beide bonden besprak en hij hoopt van harte, dat de gewenste een heid inderdaad zal mogen terugkeren. Zonder dat verder iemand der aan wezigen over het voorstel van het Ge west het woord had gevoerd, werd het goedgekeurd om te worden inge diend ter behandeling op de a.s. bonds vergadering van de K.N.S.B, Overige agendapunten. Dit punt, na de pauze tor behande ling op tafel gebracht, vormde het lang ste purit van bespreking, want de overige agendapunten gingen vrij snel onder de hamer dooi'. Dat was het geval met de notulen, het verslag van de secretaris en dat van dc penningmeester en de vaststelling der plaatsen, waar belangrijke wedstrijden in de a,s. winter hopelijk zullen worden gehouden. Dit zullen, voor zover het de provin cial© kampioenschappen betreft zijn: Langebaan kampioenschap: Wateringen. Schoonrijden: Dordrecht: Kunstrijden: vermoedelijk wel Houtrust. Lange afstand (100 km.) in het Z.-H. Merendistrict. R Kortcbaan: Lekkerkerk. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heer J. P. Stroombeek zon der tegencandidaat als penningmeester word herkozen. Hierna werden de volgende commis sies samengesteld: Langebaan: P. Zwanenburg, Rotter dam, B. Bergambacht, De Lier. H. A. Hijdra, Langeraor, P. Boekesteyn, Maas land, Pagano, Aalsmeer. Deze commis sie werd op voorstel uit de vergadering uitgebreid tot vijf leden. Schoonrijden: A. de Vries, Dordrecht, A, Hoogeveen, Den Haag, H. v. Wijn gaarden, Dordrecht. Kunstrijden: J. B. M. Haanappel, Den Haag, P. Slingerland, Voorburg, F. P- Maywald, Den Haag. Toerisme: J. van Zwieten. Leimuiden. C. Zijderlaan, Bergambacht, W. von Doorne. De Lier, M. D. G. Bergsma, Den Haag. L. Bouter, Groot Ammers. Besloten werd tenslotte tot afschaf fing van de gewestelijke ledenkaarten, hetgeen met instemming werd begroet. De volgende algemene ledenvergade ring van het Gewest Zuid-Holland zal te Rotterdam worden gehouden. Op voorstel van het district Westland werd nog besloten de heren P. Bergambacht en P. Zwanenburg candidaat te stellen voor de T.C. lange baan vnn de KNSB.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6