S.tatm tanga de ACedevtanche kuöt „Faustus" zonk en blokkeert Nieuwe Waterweg Storm over West Europa De Prins is populair te Bogota Tweede Kamer schort debat over belastingverlaging nog even op jCied aan deze tgd KOLEN Jlatte GOLF CLtnëeiteóe maöóademonóUatle in &en Staag. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Overeenkomstig de voorspellingen van het K. N. M. I. heeft de gehele nacht een hevige Noord-Westerstorm met stoten tot 150 km. snelheid op de Nederlandse kust gebeukt. Tengevolge van het noodweer moest de scheep vaart naar zee van IJmuiden uit geheel worden gestaakt. In het Noordzeekanaal vóór de sluis lagen gisteroch tend de Nederlandse stoomschepen „Salland", „Amstelland" en „Friesland" links op de foto van voor naar naar achter tezamen met een groot aantal andere schepen gemeerd, wachtende op beter weer om zee te kunnen kiezen. Zoals gisteren reeds gemeld, vorm- j zich o.m. de „Nieuw Amsterdam" de het bij Hoek van Holland aan de van de Holland Amerika-lijn, een grondgelopen s.s. „Faustus" 'n voort- Amerikaans tr iepenschip met Ko- durende bedreiging voor de Noor- derpier. Waterbouwdeskundigen moes ten gisteren machteloos toezien, hoe het schip voortdurend tegen de pier sloeg en grote blokken bazalt aan puin ramde. Gisteravond omstreeks tien uur werd het lot van de „Faus tus" bezegeld en dit bracht een ern stige situatie voor de Nederlandse scheepvaart met zich mee. Het schip sloeg over de pier heen en zonk aan de ingang van de Nieuwe Waterweg, waardoor deze belangrijke toegangs weg voor de scheepvaart geblokkeerd werd. Daaraan is nog wel het een en an der vooraf gegaan. Het schip lag on geveer anderhalve kilometer uit de pier, maar door de golfslag wefd het de Noord-Westelijke richting uit ge slagen, naar het Noorderhoofd toe. De ligging op 50 a 100 meter van het Noorderhoofd maakte de „Faustus" tot een gevaarlijk obstakel voor de scheepvaart. Op verzoek van de loodscommissaris voer de sleepboot „Humber" dan ook uit om te probe ren 't schip ui' de vaargeul te trek ken, even later geassisteerd door de sleepboot „Blankenburg". Deze had o.a. een deel van de bemanning van de „Faustus"' aan boord. De „Faustus" zinkt. Intussen kwam van de loodsboot het alarmerende bericht binnen, dat men op het radarscherm de „Faus tus" langzaam zag zinken. Omstreeks 22.00 uur werd gemeld, dat het hele schip was gezonken. De loodscommissaris verzocht de „Hum ber" uit te varen om poolshoogte te nemen waar het wrak precies maar de kapitein achtte dit te ge vaarlijk. Hierop is de reddingsboot „Jan Leis" uitgevaren en na enige tijd kon gemeld worden, dat de „Faustus" precies in de lichtlijn ligt, zodat alle scheepvaartverkeer naar Rotterdam gestremd is. Tientallen schepen, die vandaag en de komen de dagen in Rotterdam verwacht werden, zullen een andere haven moeten .kiezen. Hieronder bevindt rea-vrij willigere en de „Maasdam". Wanneer de gehele, monding wer kelijk geblokkeerd zal zijn iets, dat momenteel nog niet te constate ren is zal ook de Hoea van Hol landHarwich-boot haar dienst tij delijk moeten staken. De gevaarvolle Ned. kust. Het Spaanse schip „Sacbadalona", dat gistermiddag ten Noord-Oosten van Schiermonnikoog aan de grond was gelopen, is later o± de dag door de hoge zee over eer. zandbank heen gezet, en bevindt zich nu bij het Huibertgat. Het verkeert niet in on middellijk gevaar De sleepboot „Hol land" van rederij Doeksen blijft, in de nabijheid van het Spaanse schip. Het Turkse schip „Bakir", dat gis teren bij Schiermonnikoog aan de grond liep, zit nog steeds hoog er droog op het strand De heer Doek sen heeft alle hoop, de „Bakir" vlot te kunnen krijgen maar eerst zal men beter weer dienen af te wach ten, en dat kan nog wel enige tijd duren. Het gestrande Portugese stoom schip „Pebane", dat in de Schelde aan de grond gelopen is, kon giste ren trots de vele assistentie van sleepbooten niet vlot komen. De schepen, die ter assistentie uitgeva ren waren, moesten gisteren in de namiddag onverrichterzake naar hun havens terugkeren. De storm heeft overal in West- Europa schade aangericht. In de ha ven van Antwerpen werden ver scheidene schepen en drijvende kra nen losgeslagen. Zeventig Belgische visserschepen moesten hun toevlucht in buitenlandse havens zoeken. In de Ardennen zijn overstromingen ge weest, die ook de toevoer van elec trische stroom hier en daar verbra ken. De dienst DoverCalais kon niet doorgaan. Een lijnboot van deze dienst moest naar de haven Dover terugkeren en zijn passagiers weer aan wal zetten. In Engeland bereikte de storrrf een snelheid van 140 kilometer per uur.. Bomen werden ontworteld, telefoon- en telegraafpalen gingen tegen de grond en drie mensen werden ge wond. De 9000 ton metende Asia van de Cunard Line werd in de Theems, even .ten Oosten van Londen naar de wal gedreven en kwam vast te zit ten. Vier sleepboten probeerden gis teravond tevergeefs het schip vlot te krijgen. Bovendien is in de Theems een aak gezonken. Juichende bevolking Overvolle straten en laaiende geest drift kenmerken het bezoek van prins Bernhardaan Bogota, de hoofd stad van Columbia, waar bij deze ge legenheid ongekende feesten worden gehouden. De prins is de gast geweest van de president van de republiek Columbia en diens echtgenote. Tijdens een ga ladiner ten paleize is prins Bernhard onderscheiden met het kruis van Bogota. De prins is zeer populair. Dit kwam in het bijzonder tot uiting De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beschouwingen over de staatsbegroting \oltooid Bij de replieken heeft de heer SCHOUTEN (A.R.) er bezwaar tegen gemaakt, dat als uitgangspunt wordt genomen een deel van de lopende middelen te bestemmen vour finan ciering van kapitaalsuitgaven. Het antwoord van de minister over beperking van de gewone uitgaven heeft hem niet bevredigd. De rege ring heeft bet initiatief te nemen om te komen tot versobering. Ook de heer LUCAS (K.V.P kon niet accoord gaan met het aanwen den van lopende inkomsten voor dek king van kapitaalsuitgaven. Hij diende eeen motie in ora uit te drukken dat in de vaststelling der rijksbegroting niet besloten zou lig gen de beslissing over de besteding van het batig saldo. Maar de heer Lucas zou de motie direct intrekken als de minister een bevredigev.de toezegging deed. Toen minister Van de Kieft later zei dat over de f 131 millioen gesproken kan worden als de belastingvoorstellen worden be handeld, trok de heer Lucas zijn mo tie in. Over de werkgelegenheid deelde minister DREES mee, dat er al plan nen in uitvoering zijn. Er worden meer openbare werken uitgevoerd, andere plannen worden versneld en de industrialisatie gestimuleerd. In zonderheid worden er meer woningen gebouwd dan aanvankelijk mogelijk was. Voorts betoogde spr. dat het voor de defensie van West-Europa van groot belang is dat West-Duits! and wordt ingeschakeld. De regering zal verdere Europese integratie waar dat kan gaarne steu nen. De heer VAN DE KIEFT, minister van financiën, was van mening, dat de cijfers uitwijzen, dat het bedrijfs leven per se geen belemmering on dervindt door het belastingstelsel. Het rentegamma blijft de minister geschikt achten, de nadelen van los laten zijn groter dan de voordelen. Over de dekking van kapitaals uitgaven merkt de heer Van de Kiett op, dat hij gebonden was aan de richtlijnen. Hij vond deze leidraad, toen hij optrad en hij houdt er zich als fatsoenlijk man aan. En boven dien is hij het er mee eens. De algemene beraadslagingen wer den gesloten. Zonder besprekingen of hoofde lijke stemming met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd werden goedgekeurd de hoofdstukken: Huis der Koningin, nationale schuld, bui tengewone aflossing van nationale schuld, onvoorziene uitgaven voorts de wet op de middelen. In de vergadering van Dinsdag ko men de begrotingen van oorlog van marine aan de orde. toen hij, nadat hij bij het standbeeld van Simon Bolivar een krans had legd, er de voorkeur aan gaf, zich te naar het m'inisterie van Buiten landse Zaken te begeven De prins liep in de nauwe straten temidden van juichende inwoners, wier enig verlangen het scheen zo dicht moge lijk in de onmiddellijke nabijheid van de hoge gast te komen. Donderdag bezocht de prins de in goede staat onderhouden residentie van de nationale held Simon Bolivar, welk gebouw als een soort van na tionaal heiligdom wordt beschouwd. Daarna werd een bezoek gebracht aan de onderaardse safes van de bank van de Republiek. Bij een receptie ten huize van de Nederlandse gezant, de heer G. M. Byvanck. was een groot aantal landgenoten aanwezig. Velen hadden een reis van honderden kilometers gemaakt. De heer Shuk, directeur van Philips in Columbia, bood de prins een zilveren schaal aan met de wapens van Columbia en de hoofd steden van alle Columbiaanse staten. SCHILDERS VRAGEN VRIJSTELLING OMZET BELASTING. Op het te Den Bosch gehouden Najaarecongres van de Ned. Kath. Bond van Schilderspatroons St. Lu cas is een resolutie aanvaard, waar in de schilderspatroons aandringen op vrijstelling van de omzetbelasting o.a. als compensatie voor de loons verhoging in verband met de werk loosheidspremie. Door de uitvoe ring van de werkloosheidswet zijn de sociale lasten in het schildersbedrijf met ongeveer 6 pet. gestegen. In deze resolutie wordt o.a. gesproken over de grote werkloosheid in het schil dersbedrijf en de noodzaak om uii het oogpunt van werkgelegenheids beleid met name juist de looninten- sieve bedrijven tegemoet te treden. Indien de compensatie niet ver leend kan worden in de vorm van een vrijstelling van de omzetbelas ting zal een andere compensatie- vorm gezocht moeten worden, aan gezien de lasten de grenzen van het mogelijke hebben overschreden. Deze resolutie is ter kennis ge bracht aan de Regering en de Twee de Kamer. MINISTER KERNKAMP IN NEW YORK AANGEKOMEN. Minister Kernkamp is Vrijdagmid dag in New York aangekomen, waar hü onder meer met de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Naties besprekingen zal voeren. Zoals be kend zal de minister ook een bezoek brengen aan de Antillen en Suri name. Tegenover journalisten verklaar de hij zich persoonlijk op de hoogte van de toestand in de West te wil len stellen. 1200 RASHONDEN IN JAARBEURS. Twaalfhonderd honden van allerlei rassen zullen Zaterdag en Zondag a.s. de gebouwen van de Jaarbeurs te Utrecht bevolken. Het wordt een kwaliteitstentoonstelling van hon den die op verschillende Europese exposities 't praeadvies „uitmuntend" hebben behaald, z.g. U-honden dus. Daarbij zijn assen die nog nooit eer der in ons land waien, zoals de Ba- senji's, uit Afrika afkomstig, de Leeuwenberger en Hovawart uit Duitsland en de King Charles Spa niels uit Engeland. SPEURWERKDAG IN HILVERSUM. Een zevental vertegenwoordigers van verschillende bedrijfstakken, heeft gisteren in Hilversum in korte inleidingen, met voorbeelden uit hun bedrijfstak aangetoond, dat het na tuurwetenschappelijk onderzoek be langrijke resultaten heeft opgele verd. Daarmee werd tevens aange geven, dat dergelijke research tot 'n verhoging van de productiviteit heeft geleid. De speurwerkdag was georgani seerd door de contactgroep opvoering productiviteit, in overleg met de cen trale organisatie T.N.O. De heer Th. R. de Vroomen, direc teur van G. B. de Vroomen N.V. Bloembollenbedrijf te Sassenheim, deed mededeling van de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek in de bloembollen, zowel wat betreft de cultuur als ten aanzien van de export. Zowel voor de bestrijding van voorkomende ziekten als voor de groei en bloemkwaliteit heeft het laboratorium voor bloembollenonder»- zoek grote verdiensten gehad. 8000 kwekers geven voor dit laboratorium een verplichte bijdrage, welke wordt ingehouden 3 op de waarde der bollen, die aan de exporteur wor den geleverd. Bijzonder is de samen werking der kwekers eveneens op het gebied van de reclame en de ex port. Dat is nodig, want Nederland heeft hier geen monopoliepositie meer. Het bloembollenbedrijf kan zich alleen sterk maken door samen werking tussen wetenschap en prac- tijk. SCHUUR AFGFBRAND BIJ TWEEDE -UtAND OP ééN DAG. Gisteravond omstreeks kwart over vijf is brand uitgebroken in een grote schuur, gelegen bij de boer derij van dt heer C. Oskam te Berg ambacht. Toen de brandweer werd gealarmeerd, woedde het vuur reeds hevig. Ondanks het feit, dat brandweer met twee spuiten zeer snel ter plaatse was, ging de schuur geheel verloren. Ir. het brandende gebouw bevonden zich ongeveer 100 varkens, doch me behulp van de om wonenden konden deze op enkele dieren na weggedreven worden. Ver moedelijk kwamen er slechts twee in de vlam _en om. Merkwaardig was, dat de brandweer des morgens ook reeds voor een brandje in de zelfde schuur was uitgerukt. Toen is waarschijnlijk een vonk uit de schoorsteen op een aantal balen stro gevallen, doch kon het gevaar met VAN EEN TROMPET.... Louis Armstrong heeft in Nederland eens flink op de trompet geblazen, zijn zwarte wangen stonden bol naar w' allen in de kranten lazen. Dat mocht ook wel voor het bedrag van zo rond 20.000 gulden dat hij ontving van Nederland verzeld van onze blanke hulde. Louis heeft ook nog een trompet in Duitsland aan een kroeg geschonken, die hangt daar nu in een vitrine te midden van hei bier te pronken. Louis heeft méér dan één trompet om weg te geven aan de dwazen, want in ons land heeft hij daarna ook weer op een trompet geblazen. Daar stond Louis in Amsterdam en hoorde buiten Holland razen, omdat Louis op een trompet zijn beide wangen bol zou blazen. Verbazing moet er zijn geweest bij deze kunst'naare, die daar stonden, dus ook bij Velma Middleton, een zangeres, 300 ponden. De blanken klommen op het dak als echte Europese katten, omdat de zaal geen enkel mens rondom Louis meer kon bevatten. Hij blies, ofschoon er op 't toneel geen plaats meer was voor bolle wangen, maar als hij blaast, dan blaast hij veel en kan men 't horen in de gangen. Zo heeft Louis in Amsterdam een kapitaal bijeen geblazen, de jeugd was er enthousiast en op het dak zaten de dwazen. Louis is uit Europa weg met alles wat hij kon verdienen: en ergens in een Duits café hangt zijn trompet in een vitrine. TROUBADOUR. een snelblusser worden afgewend. Of er verband tusser. beide branden bestaat, is nog niet bekend. De eige naar was juist uitstedig. Het pand is verzekerd. Gelukkig was de felle wind niet in de richting van de om liggende gebouwen, zodat de schade tot deze schuur beperkt bleef. voor alle- doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel. 20114 (Advertentie). De kinderverlammingsepidemie in West-Duitsland is ten einde. Aet gebied waar de ziekte het meest voorkwam, in Rijnland-Westfalen zi.in 4306 ziektegevallen geweest en zijn 276 lijders overleden. Van nu af zal de ziekte weer een normale omvang hebben, aldus een Vrijdag afgelegde verklaring van dr. Tietz, een autoriteit op het gebied van dc bestrijding van kinderverlamming, Tien rovers op Sardinië plaats ten twee ossenwagens over een smal en tamelijk druk weggedeelte tussen twee plaatsen, Ozieri en Pallada, in het bergachtige centrum van eiland. Zij hielden vijf bussen, een auto en twee motorrijwielen aan en beroofden 200 personen van twee millioen lire. Dit alles vond plaats toen de provinciale politie 57 km verder, in Sassari, de dag van haar beschermheilige vierde. Duizenden goed geoefende politiemannen, waar van velen hebben deelgenomen aan de actie tegen de rovers op Sicilië, zijn sinds de overval naar Sardinië gebracht. In de naeht van Donderdag op Vrijdag is een hevige brand uitge broken in houtopslagplaatsen te Cor- behem in de omgeving van de Fran se stad Douai. Tengevolge van hevige windvlagen die sedert Don derdag over Noord-Frankrijk waaien, nam de brand in korte tijd een zeer grote omvang aan en pas tegen het vinger vrij te krijgen. Hij had daar-|einde van de ochtend gelukte het de op moeder en zoontje verzocht zijn brand te bedwingen. De schade wordt huis onmiddellijk te verlaten. geschat op honderd millioen francs. Tandarts in vinger gebeten De Arnhemse politierechter heeft een tandarts tot een tientje boete of vijf dagen hechtenis veroordeeld om dat hij volgens de tenlastelegging een jongetje zou hebben geslagen. De tandarts kreeg op 30 Juli bezoek van een moeder met haar zoontje, De moeder verzocht de tandarts naar het gebit van haa zoontje te kijken. „Maar pas op", zo zeide ze, amandeltjes zijn 14 dagen geleden geknipt". Het hevig huilende knaap je klemde de lippen stijf opeen, zo dat de tandarts moeite had de mond te openen. Toen de arts een vinger in het mondje had, beet het patiën tje hevig in deze vinger. De tandarts moet het jongetje hierop op de wang hebben geslagen, althans volgens de verklaring van de moeder. De tandarts was niet ter terecht zitting verschenen. Hij had zich te genover de t/Olitle verweerd met te zeggen, dat hij alleen de wang ste vig beet had moeten pakken om de Vijftienhonderd Ambonezen hebben ln militaire formaties Vrijdag op het Plein 1813 te Den Haag gedemon streerd voor het kabinetsgebouw van de Minister-President. Een grote politiemacht, te voet, te paard en ge®0' toriseerd, was op de been. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Deze demonstratie was de ach Errond voor de aanbieding van een petitie aan de minister-president Dr. W. Drees door de voorzitter van ,4» Vrije Zuid-Molukken in Nederland". De demonstranten, die tientallen spandoeken bij zich hadden, op het PI<UI 1813, gekleed in him dunne tropenuniformen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6