BIOSCOPEN Stichtingsactie van het Lcids Universitair Kankercentrum gepasseerd De Leidse Sociale Raad gaf jaarverslag over 1951 uit Het Leiden van de 18e eeuw in prenten tentoongesteld Kapelaan Stoelinga vertelde over zijn oorlogservaringen ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 OTT LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALS TWEEDE VAN DE VIJF E. Lignac namens de Leidse afdeling van het Kon. Wilhelmina-fonds, de heer A. A. v. d. Velden, directeur van de Ver. tot Steun aan het Kon. Wilhelmina-fonds, de heer J. Plat- teel, vertegenwoordiger van de Mi nister van O, K. en W., en de heer St. Menken, wethouder van sociale zaken te Leiden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren G. J. J. van Wïmersma Greidanus, Utrecht, H. A. Uni, Breda en H. Hen driks, Drachten; voor het candidaats- examen Franse taal- en letterkunde jhvr, A. V. van Sminia, Oudenrijn; voor het candidaatsexamen Genees kunde de dames L. Cleton, Leiden, A. Melles, Rotterdam en A. M. Rey- seger, Den Haag en de heren J. E. Bekkering, Soestdijk, H. A, C. Boel man, Den Haag, F. I. O. ter Bruggen Hugenholtz, Wassenaar, R. Coutinho, Den Haag, Goei Ing Liang, Oegst- geest, G. D. Maas, Rotterdam, R. M. Roos, Heerlen, The Khik Djien, Oegstgeest, Tian Tjeng Hoey, Leiden en R. Wijsm'an, Den Haag; voor het doctoraal examen Geneeskunde mej. W. Oolders, Haarlem en de heren G. T. Bóné, Oegstgeest, A. M. Kostense Kreuningen, J. Th. Ludlage, Oegst geest en R. P. Mouton, Den Haag; voor het semi arts examen Th. F. Fikenscher, Den Haag, N. Masurel, Leiden, J. Versteeg, Leiden en J. v. Wijk, Gouda; voor het arts examen de dames A. J. Ligtenberg, Den Haag, G. J Chr. Makking, Leiden en J. C. van Oostrum, Den Haag. Doktersdienst. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: v. Borkel, de Graaff, Mastenbroek, Veldhuyzen, Verbrugge. ApothekenDe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 8 Nov. 13 uur ott Zaterdag 15 Nov. 8 uur waar genomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zui- der-Apothcak, Lammenschans weg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest docr: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilheiminapark 8, tel. 26274. Tijdens het tekenen van de stichtingsacte. Van links naar recht: Dr. W. H. Levend; Prof. Dr. D. J. Steenhuis, Dr. W. K Dicke, voorzitter; Prof. A. J. M. Holmer en Dr. K. Wiersma. Staande: notaris W. S. Jongsma. Plan van Leidse huisartsen Sedert gistermiddag beschikt de Leidse Universiteit over een Kan kercentrum, nadat ten overstaan van notaris W. S. Jongsma in het Snouck Hurgronjeliuis aan het Rapenburg de stichtingsacte was gepasseerd. Dit is het tweede van de vijf contra, die in het land gesticht worden/zijn. De eerste was Groningen; na Leiden volgen Utrecht, Amsterdam en Rot terdam. Bovendien zullen er ver moedelijk subcentra gesticht wor den in Middelburg, Maastricht, Eind hoven, Deventer en Leeuwarden. Het bestuür van het LUdse cen trum bestaat uit drie vertegenwoor digers van het College van Curato ren en twee vertegenwoordigers van de medische faculteit, Voorzitter is dr. W. K. Dicke uit Den Haag, cura tor van de Leidse Universiteit. Naast hem hebben zitting in het bestuur dr. K, Wiersma, secretaris van het College van Curatoren, dr. W. H. Le vend, directeur van het Acad. Zie kenhuis, prof. dr. A. J. Holmer en prof. dr. D. J. Steenhuis. Nadat de stichtingsacte gepasseerd was, sprak dr. Dicke over de kring loop van om hulp vragende patiën ten, vaak machteoos staande artsen en de research-onderzoekcrs, die steunen op de financiële bijdragen van de bevolking. Spr. verheugde zich over de uitverkiezing van de Leidse Universiteit en sprak de hoop uit, dat het centrum zijp werk met veel ambitie moge verrichten. Voor een goede behandeling is het nodig dat de bestrijding van de kanker gecentraliseerd wordt, aldus de heer J. J. Brutel de la Rivière, vice-voorzitter van de Centrale Commissie voor de Kan kerbestrijding. Vandaar de inde ling in centra en subcentra, zoals hierboven staat aangegeven. Dat dit werk grote financiële con sequenties met zich meebrengt, werd de aanwezigen duidelijk gemaakt door de heer Besanger, die namens de Stichting Koningin Wilhelmina- fonds sprak. Op de basis van de twee millioen gulden, bijeengebracht t.g.v. het gouden regeringsjubileum in 1948, en de drie milioen van de Haak-in-actie heeft men een begin kunnen maken, maar voor de in standhouding van de centra zal er jaarlijks een millioen gulden nodig zijn. De Ned. Ver. tot Steun aan het Kon. Wilhelmina-fonds heeft hier een prachtige taak. Het Ministerie voor Sociale Zaken neemt- de sociale lasten voor zijn rekening, hetgeen voor Leiden neerkomt op 15.000, per jaar. Daarnaast zal het Leidse centrum jaarlijks jog 50.000,no di^ hebben. Prof. Holmer sprak namens dt- medische faculteit en wees er op, dat men, zoekend naar de oorzaak van kanker, niets anders kan doen dan de behandeling zo goed moge lijk te doen zijn zodat er zo weinig mogelijk mensen aan kanker ster ven. Hij achtte het een belangrijke taak de mensen op te voeden tot het herkennen van de verschijnselen van kanker en de vrees weg te ne men, dat de aantasting door kanker beslist de dood tot gevolg moet heb ben. Tenslotte sprak dokter M. A. van Dongen namens de Leidse afd. van1 de Kon Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst, dus namens de Leidse huisartsen en specialisten, die de oprichting van het centrum toe juichen en er zowel het geven van adviezen als het eventueel beschik baar stellen van de noodzakelijke kostbare materialen van verwachten Als tegenprestatie kan het centrum rekenen op steun en samenwerking. Onder de Leidse huisartsen leeft het plan zich beschikbaar te steilcn voor het periodiek onderzoek bij 3* daar voor ln aanmerking komende leef tijdsgroepen van hun patiënten, ter bevordering van de vróeg-diagnosc en eventuele praeventic zonder dat dit voor de betrokkenen hoge kosten met zich meebrengt Voor de prac- tische uitvoering van dit plan zag spr. gaarne de adviezen van het cen trum tegemoet. Deze oprichtingsbijeenkomst werd o.m. bijgewoond door prof. dr. G. O. Gered door een goede verzekering! Ken Uw verantwoordelijkheid; laat ons U volledig inlichten en bestaande polissen controleren lm. II OOM EN RAPENBURG IA Dezer dagen verscheen het verslag van de Sociale Raad, verdeeld in drie hoofdstukken. Het eerste betreft de Raad zelf en het werk dat van hem uitgaat, het tweede behandelt de toe passing van de artikelen van de Ar menwet, het derde geeft een over zicht van het maatschappelijk werk te Leiden, in het bijzonder van de arbeid der instellingen. De Raad telt thans 53 leden, waar van er 5 zijn aangewezen door het gemeentebestuur, 14 door kerkelijke en 33 door particuliere instellingen; voorts wees een zgn. gemengde in- Zaterdag 8 November. Naar aanleiding van ons stukje in de Hutspot van gisteren over be delpartijen door kinderen, hebben ons verschillende reacties bereikt. Wij hebben echter althans voorlopig nog niet behoefte daarop in te gaan. Wel echter op een opmerking van een lezer, die schrijft: „Waarom doet U niiets anders dan critiek leveren? Schrijft U liever eens over het goede in de jeugd, b.v. over het prachtige werk van de Jeugdvcrkecrsbrigades". Welnu, we mogen de lezer er opmerk zaam op maken, dat wij zowel over de jeugd ver keersbrigade van de Rijnsburgersingel als over die van de Potgieterlaan geschreven hebben, over de laatste zelfs met een foto. Maar we willen gaarne nog eens onze grote waardering uiten voor dit prachtige werk. Iedere morgen zijn we er getuige van hoe aan de Haag- weg dit werk voortreffelijk mar cheert. De jongens en meisjes met Universiteitsbibliotheek In de Universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg is vanmiddag een ten toonstelling geopend van originele tekeningen van oud Leiden. Zestig a zeventig prachtige tekeningen van best een poosje willen oversteken met de mensen van weleer Die brokjes vergane romantiek ma ken deel uit van de verzameling van Bodel Nijenhuis der Universiteits- dc meest bekende punten van Lei- bibliotheek^ of behoren het Geineen den geven een beeld, hoe onze stad A er in de 18de eeuw uitzag. Ieder rechtgeaard Leidenaar zal geboeid worden door deze betrouwbare te keningen, maar beziet men de ten toonstelling meer in grotere trekken, dan zal de nuchtere 20ste eeuwer bovendien een zekere rust onder gaan, die uit deze tekeningen van de goede oude tijd tot hem komt. Men kan gerust zeggen, dat de heden daagse mens jaloers is op zijn voor geslacht, dat leefde in een geheel an dere wereld dan wij. Leidse Expogé bijeen In Het Gulden Vlies opende de i wijls toegepaste straf, het „staan", heer L. Questroo, voorzitter van de waartoe hij en zijn 2000 lotgenoten Ned. Ver. van Ex-politieke Gcvan- eens gedurende 65 uren, van Vrij- gencn uit de Bezettingstijd, district dagsmiddags tot Dinsdagmorgens Leiden, een ledenbijeenkomst, waar op verschillende gasten aanwezig waren: leden van het hoofdbestuur, een vertegenwoordiger van de gar nizoenscommandant en vertegen woordigers van de Bond van Oud onderofficieren. De voorzitter ver heugde zich er over, dat kapelaan H. M. J. Stoelinga, bestuurslid van het Leidse district, bereid gevonden was iets te vertellen onder de titel „Wat ik geleerd heb tijdens de Duitse be zetting". Nadat de voorzitter nog enkele huishoudelijke mededelingen had ge daan, waarschuwde hij tegen het te kenen van in de stad circulerende lijsten van de CPN uitgaande tegen de gratieverlening aan Lages, die niet anders bedoelen dan een ongewenste agitatie te veroorzaken, gaf hij het woord aan kap. Stoelinga. Deze benadrukte, dat alles wat ge leden is, toch ook nut gehad heeft voor wie 't ondervonden hebben en hij was overtuigd, dat niettegenstaan de de geringe cn teleurstellende re sultaten na de oorlog van het in de kampen opgebouwde idealisme, de belevenissen in de kampen niet zon der zin zijn geweest. Daarna behandelde hij achtereen volgens de aanleiding tot zijn arreS' tatie, zijn „verhoor" en de tijd door gebracht in de cel van het „Oranje' hotel", om vervolgens te komen tot zijn verblijf in het kamp Amersfoort, waar langzaam maar zeker, door allerlei handelingen, waartoe men door de omstandigheden werd ge dwongen, en die geheel vielen bui ten de normale levenssfeer in de ge wone maatschappelijke orde telkens een stukje van de eigen persoonlijk heid verloren ging. Vervolgens gaf spr. een levendige beschrijving was veroordeeld geworden. Na de pauze vertelde spr. hoe hij Oip toevallige wijze door het helpen van onderduikers in aanraking kwam met de illegaliteit, hoe hij daarna moest onderduiken en over zijn, dik wijls grappige belevenissen tijdens deze periode. Ook verhaalde spr. hoe hij als aalmoezenier in .een kamp voor N.S.B.-ers na de oorlog de gelegen heid heeft gehad ook deze mensen nader te leren kennen en beoordelen. Spr. besloot zijn met grote aan dacht gevolgde causerie met de raad alles wat doorgemaakt is om te zet ten in winst, in de overtuiging dat alles wat geleden is, werd geleden voor de Nederlandse zaak, zodat men zich kan voelen als 't onverganke lijk hart van ons volk, waardoor dit volk zal blijven bestaan. Daardoor moet ieder de overtuiging hebben een taak te vervullen in een wereld, die misschien op de helling staat. Daarom is het ook de taak van deze vereniging om bij elkaar te blijven en de band van vriendschap te on derhouden, om gezamenlijk Neder land goed te kunnen dienen. Na een hartelijk applaus, achtte de voorzitter het niet moeilijk de tolk te zijn van de toehoorders om te be danken voor het gebodene, waaraan hij als aandenken aan het verblijf de cel en aan deze avond, kap. Stoe linga enige in de cel onmisbare ge bruiksvoorwerpen in verschillende vorm aanbood. Vervolgens kreeg nog het woord mevr. Hendricks, die van de gelegen heid gebruik maakte de leden te vra gen door het beschikbaar stellen van materiaal voor de reparatie van het vele reeds door haar ontvangen speelgoed, mede te werken aan de een in de concentratiekampen dik- St. Nicolaas-actie voor de kinderen. Uit alle tekeningen spreekt een zekere onbezorgdheid. In de straatjes lopen de mensen zonder gevaar voor snelverkeer; in de singels dobbert een bootje met een visser; de solda ten, die bij de zware stadspoort de wacht houden, hebben ook een lijn tje in de gracht uitgegooidEr de landschaptekeningen, waarin men Leiden op de achtergrond ziet lig gen, doen voor ons begrip onwezen lijk aan: er lopen geen spoorlijnen door de landerijen, geen snelver- keerswegen en evenmin sohieten er vaartuigen door het rimpeloze wa ter. En hoe romantisch zagen de straten en huisjes toen uit. Neen, wat dat alles betreft, zouden wij te-archief toe. In totaal heeft de Universiteits bibliotheek 40.000 topografische kaarten en 20.000 topografische platen en tekeningen. Niet minder dan 450 tekeningen hiervan heb ben betrekking op Leiden. En uit deze 450, mèt die van het Gemeen te-archief, hebben de directeur bibliothecaris, dr. A. Kessen, er mej. M. A. C. M. van Hattem de 70 mooiste uitgekozen. De tekenin gen zijn van de hand van Paul Constantijn Lafarque en Hendrik Tavenier. Voorts zijn er enkele werken van Jan de Beijer en van zijn leerling Corn. Prono. Men heeft juist tekeningen uit de 18de eeuw gekozen, omdat men dan een overzicht kon geven van een be paald tijdvak. De gehele loop van de Leidse geschiedenis is niet uit te beelden, omdat veel tekeningen uit de Middeleeuwen niet geheel juist zijn. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig be slaan van de vereniging „Oud-Lei den". Voor het publiek is zij van a.s. Maandag tot 22 November dagelijks geopend van half 10 tot half 6, op Zaterdagen tot 5 uur. hun „spiegeleieren" en witte koppels dirigeren parmantig het grote ver keer en zonder gevaar kunnen de kin deren de drukke straat oversteken. Zo nu en dan komt er nog eens een po litieagent kijken of het goed gaat. Maar optreden behoeft hij niet meer, dat doen zijn jeugdige collega's wel! Niets dan lof voor dit werk!! Heeft U gistermorgen het carillow- concert van de nieuwe beiaardier Rien Ritter gehoord? En heeft U al gemerkt, dat er uit de Stadhuistoren nieuwe tijdwijsjes klinken? Ieder half jaar worden de wijsjes veran derd. De liederen, die er nu op staan, spelen dus in de maanden November en December en Januari, Februari, Iv i't en April. Het zijn: Gavotte van Von Wilm (hele uur); Een jongen hoort op het water thuis van Arnold Spoel (halve uur); Daar was eens een sneeuwwit vogeltje (oud-Neder lands lied) (kwart over het hele uur); eerste thema uit de vijfde sonate van Haydn (kwart voor het. hele uur). De bewerkingen zijn van de beiaardiers zelf. Morgenmiddag om 4 uur kunnen de jongens van 14 jaar en ouder van de St. Petrusparochie weer terecht in de instuif van het clubhuis Garen mark 36. Als we goed zijn ingelicht, het de bedoeling kapelaan Tho mas die veel voor de restauratie van dit gebouw heeft gedaan, in de bloe metjes te zetten! Ouders en andere belangstellenden, die het gebouw wilier bezichtigen, zijn van harte welkom. Donderdag zijn in het Galgewater twee schepen met zand gezonken, die bij de Stadstimmerwerf gemeerd la gen en de woedende golven over zich heen kregen, waardoor het zand nat en te zwaar werd. Gisteren demonstreerde de haar- denfabriek van Becht en Dyserinck een nieuwe oliekachel in „Den Burcht". Deze kachel kan zowel met petroleum als met dieselolie gestookt worden. Het grote model heeft als vooi'deel een afvoer, zodat de onaan gename lucht niet in de kamer komt. Mogen we tenslotte nog even de aandacht vestigen op de grote fancy- fair in Mecicaanse stijl die vandaag en morgen in de Vroolijcke Arke, Lange Pieterskerkkoorsteeg 15 wordt gehouden ten bate van het Sint Francisca Romanawerk? Gaat U er eens even kijken; u zult er beslist een prettig uurtje beleven! STADSKOK. stelling een lid aan. Het bestuur stelde twee nieuwe commissies in: een voor de gerepa trieerd en, onder leiding van de heer St. Menken, en een voor het Oude- lieden vraagstuk, onder leiding van mr. D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid. De vier andeye commissies betref fen de onderhoudsplicht, het werk voor de ongehuwde moeder en haar kind, de coördinatie van alles wat door officiële, kerkelijke en particu liere lichamen op het terrein van het maatschappelijk werk wordt onder nomen en de revalidatie. Voorts zijn er nog twee commis sies, die nauw aan de Sociale Raad zijn verbonden, de Commissie van Samenwerking voor Bijzondere No den en de Commissie van Advies no pens de mogelijkheid tot oprichting van een Kinderbewaarplaats te Lei den. Over de arbeid van al deze com missies geeft het verslag bijzonder heden. Uit het stuk betreffende de Com missie voor de ongehuwde moeder stippen wij aan, dat het aantal bui tenechtelijke geboorten de laatste jaren een daling vertoont. In 1951 was het in Leiden 85 tegen 114 in het voorafgaande jaar. De adjunct- secretaresse houdt op het bureau van de Sociale Raad spreekuur ten be hoeve van ongehuwde moeders en van allen die zich de belangen van deze moeders en haar kinderen aan trekken. Het tweede hoofdstuk van het ver slag is vooral van belang om de ge gevens betreffende de subsidies, door de gemeente Leiden verleend voor maatschappelijk werk. Deze beliepen in 1951 ruim f151.000, wat f 20.000 meer was dan in 1950. De uitgaven, die de gemeente rechtstreeks deed voor ondersteuning en maatschappe lijk werk waren in totaal bijna ƒ3.800.000,—, wat bijna 1.000.000,— meer was dan ln 1950. Veel aandacht wijdt het verslag aan de collecten. Het waren er in 1951 69 en er werd totaal ongeveer 72.000,ingezameld. Het derde hoofdstuk stelt in het licht, dat de behoefte aan onder steuning belangrijk toenam, zowel door stijging van de werkloosheid als van de prijzen. (Advertentie). De met SUCCES l Haardkachels en Fornuizen voor olie van Becht en Dysarinck UIT VOORRAAD LEVERBAAR bij A. DE WIT 'S Handelshuis Oud» Vest 111 - Leiden - Tel. 25328 Men moet stoppen en voorrang geven aan het verkeer op de andere weg. Werkloosheid lager dan verleden jaar Op 1 November stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven, 1730 werkloze mannen, waarvan 252 op DUW-objecten waren tewerkge steld. Ook deze week gaf nog een geringe daling te zien, in verband met het binnenhalen van de oogst. Een gevolg hiervan is, dat thans voor het eerst in 1952 de werk loosheid op een lager peil ligt dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar (1735 op 1 November 1951), een onverwacht gunstige ont wikkeling, daar op 1 Februari het verschil nog plm. 800 bedroeg. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 1 November 168. (1 November 1951 227). Burgerlijke Stand Geboren: Maria Margaretha Catha- rina, d. van S. G. Betzema en A. H van Kna; Lode wijk Pieter, z. van C. H. Otto en E. Klein; Eva, d. van F. A. Hertog en T. Blok. Overleden: C. F. Ouwerkerk vrouw 63 j. Vervolg Stadsnieuws 2e blad. pag. 4. DE LEIDSE Trianon. „De kleine wereld van don Camillo" moge klein van opper vlakte zijn, maar zij is heerlijk breed- menselijk, ruim-hartig en uitstijgend zelfs boven de scheidsmuren van communisme en „reactie". Men kent het befaamde boek van Giovanni Guareschi waarschijnlijk reeds, waar in de Italiaanse schrijver een zo hu moristische en verfrissende kijk geeft op de verhouding tussen de Kerk en het Communisme in een Italiaans dorp. Neen, er zullen weinig Katho lieken zijn, die neiging gevoelen om een flinke dikke kaars stuk te slaan op het hoofd van de schrijver, omdat zij aanstoot nemen aan zijn pastoor, noch zullen ér veel communisten zijn die met een stok op diens rug zullen willen timmeren wegens de figuur van de rode burgemeester Peppone, want beiden zijn kostelijke figuren. Zij vertegenwoordigen twee uiteen lopende richtingen zitten elkaar voortdurend dwars, de een slaat de ander wel eens een blauw oog, maar zij weten elkaar toch te waarderen en kunnen elkaar niet missen. Hun waardering stamt uit de tijd, dat zij samen in het ondergrondse verzet streden tegen de bezetting Don Ca millo ijvert voor zijn schaapjes op zijn manier, Peppone doet het voor zijn „kameraden" op een andere ma nier. Hun inzichten botsen voortdu rend en hun onderlinge strijd is een aaneenschakeling van vliegen afvai>- gen. Don Camillo is niet mis, hij be schikt over een paar flinke knuisten en durft er op los te slaan, alleen de stem van Christus de verpersoon lijking van zijn geweten kan zijn al te grote ijver matigen. Maar als de bisschop hem verplaatst naar een an dere parochie, staat heel de commu- nustenbent met muziek aan het sta tion om hem een tot weerziens toe to roepen. De persoon van don Camillo wordt in de film uitgebeeld door de be kende Franse speler Fernandel het is een Franse film en hij doet het zó, dat men schik heeft in zijn schermutselingen met zijn vriend en vijand Peppone, zonder dat hij een belachelijke figuur wordt. Van de geestige „discussies" met Christus zoals het boek dat zo kostelijk be schrijft is ini de film niet veel over gebleven, maar desalniettemin is het een zeer bijzondere film, een klasse apart. Voor alle leeftijden. Lido. De kleurenfilm „Rancho Notorious" is een Wildwest-film in modern formaat. Het begint heel rus tig met een samenzijn van een jon geman en zijn geliefde, doch nauwe lijks is hij weg, oi er wordt een over val gedaan op de winkel, waar het meisje alleen thuis is. Als zij om hulp schreeuwt, wordt zij door haar over vallers neergeschoten. Haar verloof de, de cowboy Arthur Kennedy, zweert wraak en trekt de wereld in op zoek naar de moordenaar. Deze heeft intussen zijn handlanger neer geschoten en gewond in de wilder nis laten liggen. Als Kennedy hem vindt weet hij nog slechts uit hem te krijgen, dat hij de moordenaar moet zoeken bij Chuck-A-Luck. Na veel nasporingen komt Kennedy tot de ontdekking, dat dit de schuilplaats is van een aantal bandieten, die een vrouw Mariene Dietrich tot hoofd heeft. Kennedy komt bij haar „in dienst" om de dader van de moord te leren kennen, wat hem ten slotte ma vele wederwaardigheden ge lukt, met tot slot de afrekening. Maar daar gaat nog heel wat aan vooraf en regisseur Fritz Lang heeft van deze film in een wonderschone omgeving in het Westen van Ameri ka een interessant en boeiend verhaal met uitstekend spel van artlsten van naam weten te scheppen. De bezoe kers zullen er geen spijt van hebben deze film te hebben gaan zien. Door de K.F.C. gekeurd voor 18 jaar. Casino. Een film met Raf Val- lone wil altijd zeggen, dat de inhoud en het spel van een bepaalde hard heid zijn. Dit is ook het geval met „Dubbelspel", waarin hij inspecteur van politie en tevens leider van een gangsterbende is. Hij heeft een uit- tekend tegenspeler in Charles Vanel. Om deze twee figuren werd een zeer onderhoudend verhaal gebouwd. De dramatische kracht is in sommige scènes zeer sterk ondanks de tame lijk zwakke acteurs van het tweede plan. Het is tekenend voor vele Ita liaanse films, dat de bijrollen teveel verwaarloosd worden en dat alle aan dacht vastgehouden wordt op de hoofdspelers. Maar in deze film is dit geen gemis. Raf Vallone en Charles Vanel zeker niet minder dragen deze film met gemak èn met succes. Voor 18-jarigen. Rex. Programma afgekeurd. Luxor dompelt deze week de be zoekers in een verrukkelijk Weense operettesfeer met de charmante film „Klissen ist keine Silnd". Tijdens de opvoering van de operette „Bruder Straubinger" van Edmond Eysler be gint het avontuur, dat de grote tenor Alberti uit zijn evenwicht brengt. Hij ontdekt een beeldschone vrouw in de loge en laat haar een uitnodiging tot een ontmoeting brengen. Helaas brengt men deze uitnodiging ln de verkeerde loge met het gevolg, dat Alberti met een meisje in aanraking komt, dat hem niet erg interesseert. Gelukkig blijkt zij bij wijze van compensatie een goede stem te hebben, zodat er toch een blijvend contact ontstaat, hoewel op een an dere basis. Nu zal het iedereen wel spoedig duidelijk zijn, dat Alberti verliefd moet worden op dit meisje. Vanzelfsprekend komt de beeldschone dame ook nog eens op de proppen om roet in het eten te gooien, maar uit eindelijk trouwt de beroemde tenor met het „verkeerde" meisje. Het ver haaltje doet er overigens weinig toe. Men kan genieten van heerlijke me lodietjes, goede zang en fraaie bal letten. Wie van zo'n echte Weense sfeer houdt, kan in Luxor zijn hart ophalen. Boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2