Eindelijk krijgt Leiden R. K. Technische School Mexicaanse meisjes dansen op koffiekamer-tafeltjes! DAMPO De Lodewijk XV-kamer van Rapenburg 8 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Met de bouw zal over enige weken reeds begonnen worden Eindelijk, eindelijk is het dan zo ver, dat zes jaar na het maken van de eerste plannen met de bouw van een R.K. Technische School te Leiden kan worden begon nen! Met toestemming van het Mi nisterie zijn betonnen heipalen reeds besteld en wanneer op 18 Nov. a.s. de aanbesteding gehouden zal zijn, be hoeven er nog slechts enkele weken te verlopen voordat die palen in de grond geslagen kunnen worden. Dan zal het eindelijk gedaan zijn met de serene rust tussen Boerhaavelaan en Mariënpoelstraat, dan zal het aan de Van Zwietenstraat (verbinding tus sen bovengenoemde straten) dave ren, dan zal er begonnen worden aan een schoolgebouw, dat in een Kermis in de Vroolijcke Arke Uitstekende stemming op de fancy-fair Flarden Mexicaanse muziek zweel den boven Mexicaanse hoeden, die Mexicaans uitziende dames droegen in de Mexicaans versierde zalen van de Vroolijcke Arke, waarin gister avond een Mexicaanse kermis werd geopend. U kunt begrijpen, dat het er nogal Mexicaans aan toe ging, hetgeen betekent: uitbundige vrolijk heid en een uitstekende stemming, die in de loop van de eerste Mexi caanse avond nog toenam. Het was alles Mexico dat de klok sloeg! Want stond daar de heer Den El zen niet voor de microfoon een mondje Mexicaans weg te geven, waarop iedere Mexicaan jaloers zou worden? Hij stond bij de .„Japicos Ricos Ticos", hetgeen zoveel wil zeg gen als „Japie Rikketik", maar dan in het Mexicaans natuurlijk, en schetste in kleurrijke Mexicaanse be woordingen hoe de Mexicaanse paar den 's middags door de Breestraat Mevr C. A. M. van der KlugtHen driks, voorzitster van het R. K. Vrouwengilde, ging met een Mexi caanse hamer de Mexicaanse spijkers te lijf. En hoe! (Foto: „De Leidse Courant") K. EN O. ZAG EN HOORDE OVER HET REDDINGSWEZEN Interessante film-causerie Ogenblikkelijk als een schip strandt vaart de reddingboot uit om de schipbreukelingen te redden. Dat vindt men tegenwoordig heel ge woon. Een schip, dat op onze kust strandt, wordt gauw tot wrak ge slagen. Voor de bemanning ziet het er dan niet plezierig uit. Hoe de redders te werk gaan, werd gisteravond voor K. en O. verteld door de heer J. G. Wittpen, in een causerie over het werk der Kon. Noord- en Zuidholl. Reddingmaat schappij. Vroeger ging het op onze kust nogal barbaars toe. Men inte resseerde zich meer voor de lading van een gestrand schip dan voor de bemanning. Zelfs liet men door al lerlei bedriegerij, schepen stranden. De animo voor reddingen was niet groot. Er werd ook niets gedaan om die groter te maken. Integendeel. Als een schip bijvoorbeeld besmet werd verklaard, moesten redders en geredden zes weken op het strand in quarantaine blijven. Ze kregen dan wel enige beschutting, maar veel was dat niet. Op 11 November 1824 werd in Amsterdam de N.Z.H.R.M. opgericht. Rotterdam volgde kort daarna met de Zuidhollandse Maatschappij tot het redden van schipbreukelingen. Nederland is hiermee het .enige land met twee reddingsmaatschappijen De leden zijn vrijwilligers, die ge heel belangeloos het zware, gevaar lijke werk verrichten. Alles hebben ze ervoor over om de zee zijn buit te ontroven. Er ontstaat zelfs wel eens ruzie als een schip strandt tus sen twee reddingsstations. Beide ploegen beschouwen dan het ge strande vaartuig als hun schip met hun schipbreukelingen. Het materiaal waar men eerst mee werkte, de roeireddingboten, is ver vangen door motorboten. Deze heb ben vele voordelen: meer veiligheid voor de bemanning, grotere ruimte en een draadloze telefonie-installatie Bovendien zijn deze boten gesloten, van verwarming, levensmiddelen en droge kleren voorzien. Voor reddin gen dicht bij de kust gebruikt men motorstrandreddingboten. Als men deze niet kan gebruiken, is er nog een tweede redmiddel: het wipper- of lijntoestel, waarmee men de slacht offers van het schip naar de kust trekt. Hoe het er aan toegaat op de red dingstochten, w-at de moeilijkheden zijn en hoe het materiaal werkt, töpïjde de grote film van de N.Z.H. R.M., die na de causerie werd ge draaid. „Die Rauber" van Schiller In het kader van K. en O. hebben de leerlingen van de hoogste klassen der Leidse Middelbare Scholen gis termiddag kennis gemaakt met „Die Rauber" van Schiller. Misschien hadden zij reeds eerder fragmenten vertaald uit dit fel bewogen drama, het jeugdwerk van de 18e eeuwse Duitse dichter, maar thans zagen zij net leven op het Schouwburg toneel, opgevoerd door de Oestei-reichische Landerbühne. Deze Oostenrijkers zijn jonge toneelspelers, die zich tot taak hebben gesteld de jeugd be kend te maken met de klassieke meesterwerken van het toneel; zij redo op in Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland en sinds kort ook in Ne derland Zij spelen met de geestdrift en het élan van de jeugd en worden zo het best begrepen door hun jeug dige toeschouwers. Schiller was een kind van zijn tijd en in het verhaal van „Die Rauber" weerspiegelen zich de geliefkoosde elementen van het toenmalige toneel: een jonge edelman, verstoten door zijn vader, op instigatie van een jongere eer zuchtige broeder, wreekt zich op de maatschappij door een roversbende grote en langgevoelde behoefte gaat voorzien! Wanneer de bouw volgens plan verloopt, kan de school 1 Sept. 1953 zo goed als klaai zijn en kan het tweede leerjaar van de RJK. Technische School in het eigen ge bouw beginnen! Deze speciaal voor ons blad ge maakte schetstekening geeft een dui delijk beeld van de toekomstige si tuatie. De voorzijde van het gebouw komt aan de Boerhaavelaan te lig gen.' Men ziet geheel links, dus naast de bestaande huizen van de Boerhaavelaan, een garderobe, waar achter zich de ruimte voor de cen trale verwarming bevindt. Boven deze beide ruimten is een grote gymnastiekzaal van 11 oij 23 me ter geprojecteerd, die ook gebruikt kan worden als cantine en voor bij eenkomsten Bovendien ziet men aan de Boer haavelaan een complex lokalen lig gen: drie théorie-lokalen, een teken zaal en de leraarskamer op de be gane grond, twee theorie-lokalen en twee tekenzalen op de eerste ver dieping Tassen dif coii.plex en de g&rderobe,ee.ntrale verwarming-gym.- zaal ligt de hoofdingang, dus even eens aan de Boerhaavelaan. Achter de theorie-lokalen, dus aan de Van Zwietenstraat, ligt Re prac- tijkruimte, die in fabrieksstijl wordt opgetrokken en geen verdieping krijgt. In deze practijkruimte komen drie bank werker ij en, een plaatwer kerij, een lasserij (autogenisdh en electrisch), een vuurwerkerij (sme den), twee timmerwerkplaatsen, een machinale houtbewerkerlj, een handvaardigheidslokael en 'n aantal toiletten. Tussen de theorie-ruimte en de practijkruimte is een grote hal geprojecteerd met een kamer voor de directeur. Aan de Mariënpoelstraat-zijde is een grote strook grond vrijgehouden, waarop in de toekomst nog een vleugel gebouwd kan worden. Het huidige plan biedt ruimte aan 360 leerlingen. Tussen de Boerhaavelaan en de practijkruimte aan de Mariënpoel straat is er een open ruimte, waar op fietsenbergplaatsen gebouwd wor- Ook Spierpijn te vormen; hij wordt een gentleman- boef. De trouwe verloofde en de den. dwaze fantast worden niet vergeten. Het schoolgebouw is on!worpen 4,+„„. ,rQQi door het architectenbureau Van der Tussen dat alles door knettert veel Hermans en Van.der Berden vuurwerk en de Oostenrijkse spelers i later, dat dar, ook lustig knallen. te L^en. dat Waarin zij trouwens gelijk hebben, want een drama als „Die Rauber" vraagt nu eenmaal om sterk spel. Het vraagstuk der décors hebben de spelers handig opgelost, door het verwisselen van een soort schilderij, dat de plaats van de scène aanduidt, de fantasie van de toeschouwers maakt de rest er gemakkelijk bij. De oneen- <-n meisjes hebben ademloos geluisterd. te Leiden, dat met recht trots mag zijn op dit uitstekend geslaagde ont werp. Leiden wordt niet alleen een R.K. Technische School rijker, maar ook een fraai gebouw dat op deze plaats uitstekend tot zijn recht zal komen. Het is vrij gemakkelijk zich op deze tekening te oriënteren, uitgaande van het R.K. Lyceum aan dt Mariënpoel straat, dat hierop duidelijk zicht baar is. Romantisch salon-concert voor leden van Oud-Leiden waren gegaan en door burgemeester Van Kinschot op het stadhuis-bordes ontvangen werden. Ondertussen vlo gen de Mexicaanse lootjes weg! Veel tijd om er te blijven staan, hadden de bezoekers niet, want er was meer te doën, zóveel, dat men op één avond nauwelijks klaar komt. We noemen slechts de Mexicaanse schiettent, waarin Mexicaanse cow boy-capriolen geoorloofd zijn, de stand met het wereldbekende Mexi caanse ijs, de hengelstand met Mexi caanse vissen, de rijk gesorteerde stand met Mexicaanse textielgoede- ren, en wat er verder nog uit Mexi co geïmporteerd is: ballen gooien, kurken steken, ringen werpen, grab belen. Er is een stand waarin men Mexicaanse spijkers met een Mexi caanse hamer in een Mexicaanse balk kan slaan en dit alles is op z'n Mexi caans versierd: bont, kleurig, uit bundig, vrolijk! Waarlijk, een Mexi caanse kermis van het beste soort! Wie even op adem wil komen van al dit Mexicaans gedoe, kan naar de koffiekamer vluchten, waar lieftallige Mexicaansen op al- lercharmantste wijze Mexicaanse koffie serveren, terwijl in de dis co-bar Mexicaanse platen gedraaid worden, ook op bestelling. Op de tafeltjes staan Mexicaanse meis jes (van papier!) te dansen. Iets nieuws op deze fancy-fair is de prijzen-stand in de koffiekamer. Wie aan een van de genoemde stands iets wint, krijgt een aantal punten (bonnen). Met de totale punten - winst gaat men tenslotte naar de prijzenstand, waar men grote en kleine prijzen in allerlei soorten te kust en te keur kan uitzoeken. Kom naar Mexico in Leiden, Lan ge Pieterskerkkoorsteeg 15. Waag er eens een uurtje aan. De fancy-fair is Zaterdag en Zondag van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur geopend. Dames van het R.K. Vrouwengilde, leidsters van de Ark, zeeverkenners van het R.K. Lyceum, bestuurs- en commis sieleden doen hun u" rste best het U zo gezellig mogelijk te maken. En j vergeet dan tenslotte niet, dat het allemaal voor het Sint Francisca Ro- manawerk is, het prachtige sociale werk onder de kath. meisjesjeugd in Leiden, dat onze sympathie en daad werkelijke belangstelling verdient (Advertentie.) en dringend nodig heeft! Een hoek m de Lodewijk XV-ka mer van het pand Rapenburg 8, dat Donderdag door de Nationale Le vensverzekering Bank N.V. als bij kantoor voor Leiden en omgeving in gebruik genomen werd. De wand schilderingen op linnen zijn afkom stig van een 15 jaar geleden afgebro ken hier een waardige herbestem- eert gaven met een programma van ming gevonden. |Bach, Sweelinck, Loeillet en Coupe- Ter gelegenheid van het gouden rin. Een stemmige muziekavond van feest van de vereniging „Oud Lei den" werden haar leden gisteravond door de Nationale in dit luisterrijke patriciërshuis ontvangen. Voor een romantische entourage van deze ont vangst zorgden Everhard en Gusta van Royen uit Den Haag, die ken pand aan de Breestraat en heb-1 fluit en clavecimbel een salon-con- hoog gehalte, die uitstekend paste in dit door een piëteitvolle restaura tie behouden gebleven prachtige ge bouw. De voorzitter van „Oud Lei den", dr. T. P. Sevensma, dankte hartelijk voor deze onvergetelijke avond. (Foto: „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1952 | | pagina 10