S)e ftzidóeSoti/fca/ut Eisenhower gaat zich inwerken De Russen doen Donnelly verbaasd staan Vluchtelingen uit Oost-Duitsland Bogota begroette de Prins met enorm enthousiasme Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12734 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Eisenhowers vooruitzichten Eisenhowers verkiezing tot pre sident van de Verenigde Staten is geluwd, gaat men de begroting op maken van het vermoedelijke re- geerbeleid, dat Amerika en via Amerika de gehele wereld wacht onder de nieuwe republikeinse sig natuur. Het blijft natuurlijk bij raden en gissen, omdat men geen andere basis heeft dan de verkiezingsuitlatingen, het program van de republikeinse partij en de gegeven situatie in de wereld. Verkiezingsuitlatingen zijn altijd zeer onbetrouwbaar; zij wor den gedaan in het heetst van het ge vecht, zijn dikwijls niet eens goed overwogen en worden ten beste ge geven door mannen, die met de practijk van het regeren nog kennis moeten maken en nog geen 0 ervaring hebben van de mo gelijkheden om hetgeen zij willen inderdaad er door te krijgen. Wat het program van de republi keinse partij betreft, dat laat ruimte genoeg voor allerlei richtingen. De voornaamste factor wordt gevormd door de situatie der feiten, want het zijn tenslotte de harde en onverbid delijke feiten, die de richting van de regeringspolitiek bepalen. Een can- didaat kan nog zo hartstochtelijk voor de vrede gepleit hebben; hij kan gerugsteund worden door een partij, die zelfs ontwapening in haar pro gram heeft staan; wanneer het naakte lijf bedreigd wordt, is hij gedwongen zich te verweren tegen deze bedrei ging en een oorlogspolitiek te voe ren. Nemen wij eens een concreet punt: Korea. Eisenhower heeft on- getwiifeld 'n massa stemmen gewon nen door zijn belofte, dat hij, zodra hij gekozen zou zijn, persoonlijk naar Korea zou gaan om daar de situatie ter plaatse te bestuderen. Menigeen heeft dat zó opgevat, dat Eisenhower dat zaakje in Korea wel eens even zou gaan opknaopen en een eind zou gaan maken aan dat ellendige conflict. Alle Amerikaanse vrouwen en moeders hebben hoop geput uit deze belofte, dat nu weldra een einde zal komen aan dat zinneloze bloedvergieten en dat de jongens ein delijk naar huis zullen kunnen. Allen, die op de een of andere ma nier, in hun familie, in hun zaken of alleen maar in hun portemonnaie de nadelige gevolgen van de Kore aanse oorlog ondervinden, hébben de neiging in zich gevoeld om Eisen hower een kans te geven. En als wij Eisenhower in zijn hart kijken, ge loven wij, dat niemand groter vreug de zou ondervinden dan hij, als het hem gelukken zou, de Korea-affaire te liquideren. Wat een succes zou dat ziin voor de nieuwe president,bij het begin van zijn ambtsoerió'dei Maar dat alles is wat de Engelsen noemen „wishfull thinking", hetgeen hetzelfde is als wat wij bedoelen met de wens, die de vader van de ge dachte is. Een zó in de knoop geraakte affaire als die van Korea is maar niet zo een-twee-drie te ontwarren door een persoonlijk bezoek. Bovendien zijn er meer partijen dan Amerika betrok ken bij het geval: de Chinezen spre ken ook nog een woordje mee. Het is duidelijk, dat men geen gouden bergen mag verwachten van Eisenhowers bezoek. Hij kan natuur lijk net als wijlen Alexander met het zwaard de Gordiaanse knoop door hakken, maar dat is niet de oplos sing, waarop de wereld wacht. Het grote obstakel, waartegenover Eisenhower zich waarschijnlijk ge plaatst zal zien, zal wel de geringe meerderheid blijken te zijn, welke de republikeinen in het Congres heb ben. Zijn regering zal allerlei belan gen moeten ontzien om zich te ver zekeren van de vereiste meerderheid en dat is nooit bevorderlijk voor een doelbewust bewind. Eisenhower zal als zovele andere machthebbers wel dra ervaren, dat goede wil en gc voornemens nog geen succes verze keren en dat het Congres geen leger is, dat gehoorzaahit aan elk bevel van de generaal. Geringe meerderheid geeft moeilijkheden Eisenhower heeft president Truman medegedeeld, dat hij bereid is hem over een dag of tien te ontmoeten en er aan toegevoegd, dat hij „onmiddel lijk" gehoor zal geven aan het verzoek van de president om een vertegen woordiger aan te wijzen, die zich in de zaken voor de kcmende begroting zal inwerken. De generaal telegrafeerde, dat hij ongetwijfeld enige tijd nodig zal hebben om bekwame medewerkers aan te stellen. DE LAATSTE CIJFERS. Het is waarschijnlijk, dat Eisen hower als president zowel de steun der democraten, als die der republi keinen nodig zal hebben. Weliswaar verwierven de republikeinen de abso lute meerderheid in het Huis van Af gevaardigden en in de Senaat, doch deze is slechts gring. In de Senaat hebben .49 republikei nen zitting en 47 democraten. Een der republeikeinen is echter senator Way ne Morse, die in de verkiezingsveld tochten Stevenson heeft gesteund. Zou hij zich, bij de behandeling van bepaalde vraagstukken, aan de zijde der democraten scharen, dan kan alleen de stem van de republikeinse vice-president Nixon, die tevens Se naatsvoorzitter is, bij een staken der stemmen de doorslag geven ten gun ste van de republeikeinen. In het Huis van Afgevaardigden zijn tot nu toe 220 republikeinen en 213 democraten gekozen; acht uit en zijn nog niet bekend. De de mocraten hadden eerst 214 zetels, doch één van htm afgevaardigden, de •jarige Sabath, is inmiddels over leden. Thans zijn de uitslagen van 139.918 van de 146. 370 Amerikaanse kiesdis tricten voor de presidentsverkiezin gen bekend. Van de tot nu toe getel de 58.656.546 stemmen werden er 32.497.888 of 55.4 procent op Eisen hower en 26.158.658 stemmen op Ste venson uitgebracht. Er wordt natuurlijk druk gespecu leerd over Eisenhowers kabinet. Voor Buitenlandse Zaken worden genoemd Foster Dulles en Dewey. Waarschijn lijk zal ook een post worden toege kend aan Cabot Lodge, die Eisenho wer in de politiek introduceerde, maar Dinsdag ongelukkigerwijs zijn senaatszetel verspeelde. Andere ge gadigden zijn Hoffman, Stassen, Sum- merfield en McCloy. Dat Taft mi nister wordt acht men niet waar schijnlijk. Nobelprijswinnaars V-De Koninklijke Zweedse Academie heeft 3 Nobelprijzen toegewezen. De prijs voor letterkunde ging naar de 67-jarige katholieke Franse schrijver Frangois Mauriac. De 47-jarige Ame rikaan, dr. Felix Bloch ('n Zwitser van geboorte) en de 40-jarige Ame rikaan dr Edward Mills Purcell krij gen samen de prijs voor natuurkun de omdat zij (onafhankelijk van el kaar) eenzelfde nieuwe methode hebben ontwikkeld om magnetische krachten in atoomkernen' te meten. De Britse geleerde, de 42-jarige dr. Archer Martin en de 38-jarige dr Richard Syngne, delen de scheikun de-prijs voor hun ontdekkingen in de chromatografie, een methode voor chemische analyse. De prijzen, die elk ongeveer 115.000 gulden waard zijn zullen op 10 December door koning Gustaaf Adolf van Zweden in Stockholm aan de winnaars worden uitgereikt. Ook de Amerikaan, prof. Waksman, die reeds eerder de,prijs voor genees kunde toegewezen kreeg, zal dan zijn prijs in ontvangst nemen. De Nobel prijs voor de vrede wordt dit jaar niet uitgereikt. Frangois Mauriac is de achtste Fransman, aan wie de literaire No belprijs te beurt valt, na Sully— Prudhomme, Mistral, Anatole Fran ce, Bergson, Romain, Rolland, Mar tin du Gard en André Gide. Moeilijk verteerbaar. De uitslagen van de Amerikaanse presidentsverkiezingen waren moei lijk verteerbaar voor mevr. Carolyn Howard, inwoonster van Montgomery in Alabama. Zij had met een verslag gever van het Eisenhowergezinde blad „Montgomery advertiser" gewed, dat gouverneur Stevenson zou win nen. Bij verlies moest zij de voor pagina van dit blad, met de verkie zingsuitslagen, opeten. Zij loste het probleem zeer listig Zij verbrandde n.l. de pagina, deed de as in een kop koffie en dronk het op. Braziliaanse gezant werd boos Volgens thans ontvangen berich ten is Zondag jl. aan de Braziliaanse gezant te Teheran, Gouthier, door de Perzische autoriteiten meegedeeld, dat hij niet anger als „persone gra ta" werd beschouwd. Gouthier had op de dag voor het vertrek van de Britse zaakgelastigde Middleton uit Teheran een brief aan premier Mossadeq gericht, waarin hij vroeg het besluit van de Perzische regering op te schorten en had aan geboden als bemiddelaar op te tre den. In de loop van een onderhoud, dat de Braziliaanse gezant de vol gende dag met de Perzische premier had, zou hij zich in heftige bewoor dingen tegen het Perzische besluit hebben gekeerd, waarbij hij gezegd zou hebben dat het in strijd was met het Handvest van de Verenigde Na ties. SNEEUW OP KOREA. Er ligt een dikke laag sneeuw op de. heuvels in Korea. Van het cen trale front zijn slechts twee commu nistische aanvallen gemeld, die beide werden afgeslagen. Elders aan het front was het eveneens rustig. Se ótïijd Ut Vietnam „Kinderachtig en dom" Walter J. Donnelly, de Ameri kaanse Hoge commissaris in West- Duitsland, heeft de Russische com mandant van Berlijn, Tsjoeikof, te verstaan gegeven, dat de Russische veiligheidsdienst naar zijn mening „kinderachtig, dom en onbegrijpe lijk" is. Dat heeft Donnelly gisteren ge daan in een protest tegen het" dagen lang vasthouden van een Ameri kaanse luitenant, die op de autoweg, welke van Berlijn door Russisch ge bied naar West-Duitsland voert, de koers was kwijtgeraakt. De luitenant was verkeerd gereden en door de Russen prompt gearresteerd. Zij ga ven de Amerikaanse autoriteiten; die naar de luitenant vroegen, echter ten antwoord, dat zij nergens van wis ten. In zijn protest stelt Donnelly dan ook de sarcastische vraag: Kan het misschien zijn, dat er op het Russi sche hoofdkwartier een man in be waring wordt gehouden, zonder dat uw hoge officieren daar iets van af weten? Vijf dagen lang is de Amerikaanse luitenant ondervraagd en daarvan zegt Donnelly in zijn protestbrief: Ik moet bekennen, dat ik niet begrijp, welke mentaliteit tot het spelen van dergelijke spelletjes leidt De vol maakte futiliteit en kinderachtigheid er van doen mij stomverbaasd staan en ik neem aan, generaal Tsjoeikof, dat u mijn zienswijze deelt. SOWJETRUSSISCHE „SUPERJAGER?" Te Poberesje, een onderzoekings centrum ten Noorden van Moskou, worden jachtvliegtuigen met raket- aandrijving gebouwd, die een snel heid van 4.000 km. per uur zouden kunnen bereiken, aldus verklaart het Amerikaanse tijdschrift „American Aviation Magazine" te hebben verno men. De vliegers, die deze machines zou den besturen, zouden plat in de vlieg tuigen liggen om de jverking van de zwaartekracht bij deze grote snelhe den te verminderen. De toekomstige proefvluchten van de nieuwe toestel len zouden te Tomsk in Siberië wor den gehouden, aldus het blad. DE „CRlUlE PASSIONEL" Een uit zeven leden bestaande ju ry sprak gisteren te Reims de 41-ja- rige Yvonne Chevalier, die reeds vijftien maanden preventief in de gevangenis heeft doorgebracht, vrij van de haar ten laste gelegde „moord zonder voorbedachte rade" op haar echtgenoot, een pasbenoemd staats secretaris in Frankrijk. Het was hier weer het oude liedje: de staatssecretaris hield er in Parijs een ander op na en toen mevrouw Chevalier dat merkte, schoot zij haar ontrouwe echtgenoot neer. De belangstellenden, die de gehele rechtszaal vulden, barstten in een luid applaus los, toen de jury het standpunt van de weduwe, dat het hier een „door liefdesleed veroor zaakte misdaad" („crime passionel") betrof, ondersteunde. F'^enhower bracht uitbomst De dag waarop de uitslag van de presidentsverkiezingen bekend was, werd voor het echtpaar Nathanson Dertig duizend vluchtelingen uit Oost-Duitsland zijn in de afgelopen maanden per vliegtuig van Berlijn naar de Bondsrepubliek vervoerd, zo heeft staatssecretaris Thediéck me degedeeld, De stroom der vluchte lingen naar Berlijn, die sedert Juni van dit jaar in sterke mate is toege nomen, houdt nog steeds aan. Daar entegen is het aantal vluchtelingen, dat het nog waagt het Niemandsland langs de grens tussen beide helften van Duitsland te overschrijden, sterk teruggelopen. Onder de vluchtelin gen bevinden zich regelmatig leden van de Oost-Duitse volkspo'litie. uit het Zuiden van Londen, „de dag' Nauwelijks wisten ze de uitslag of zij gingen aan de slag om dit gebeu ren te „vieren", en kwamen op het idee om „Eisenhower schenkkurken" te gaan vervaardigen, waarbij zijn sigaar dienst doet als tuit, waaruit de vloeistof loopt. Beierse bierdebatten In de Beierse Landdag kan het gemakkelijk gebeuren, dat het bier in de politieke discussies betrokken wordt. In de Landdag heeft iemand zich er over be klaagd, dat in het Staats Hof- brahaus het bier met te dikke kragen schuim geschonken wordt. De vertegenwoordigers van het Beierse volk vonden het probleem ernstig genoeg om een commissie van onderzoek te be noemen, die rapporteerde, dat het schuim binnen de perken van het toelaatbare bleef Daarop benut te een monarchist de situatie om een pleidooi voor de troonsbe stijging van kroonprins Rup- precht uit het huis Wittelsbach te houden. In de tijd dat het Hof- brauhaus nog h ?t praedicaat „ko ninklijk" droeg, was er inder daad meer bier en minder schuim gedronken. Di discussie werd be ëindigd met een deskundig be toog van een dikke herbergier, die deel van het college' uit maakt. De hele beroering was volgens hem overbodig geweest want als goede Beieren hadden de afgevaardigden moeten we ten, dat bier een overeenkomst heeft met champagne: „Het schuim is even belangrijk als het bier zelf". Bommenwerper bij Londen neergestort Omstreeks middernacht is bij Great Dunmow, ten Oosten van Lon den in Essex, een Amerikaanse stra- to-bommenwerpen van het type B- 50 neergestort en uitgebrand. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht had het toestel tien personen aan boord, van wie het merendeel is omgekomen, De bommenwerper maakte een ge wone oefenvlucht en was op de te rugweg naar zijn basis in Oxfords hire. Vreemd avontuur. Enkele dagen geleden stortte in de provincie Luik een straaljager van het Belgische leger neer; de pi loot, zo heette het toen in de offi ciële berichten, kon zich door mid del van zijn valscherm redden. Nu is gebleken, dat er niets aan de Me teor mankeerde, maar dat de ser geant-vlieger door het onverwacht in werking treden van het veilig heidstoestel, midden in de lucht door het dak van zijn stuurhut naar bui ten werd geslingerd. Enigszins ver suft had de 24-jarige Jacques de Jamblinne toch weldra de tegen woordigheid van geest, om zijn pa rachute open te trekken, waarna hij behouden op de grond kwam naast een paar koeien. Het toestel ging verloren. De verkenningstroepen van de Franse en Vietnammese legers opereren op de heuvels en in de daLen, en laten zich gelden in de strijd tegen de Vietminh. De leider van een sectie van de Vietminh is gevangen genomen en heeft zich overgegeven aan Franse parachutisten, die hem ontdekten in een gecamoufleerde kuil, en hem bij verrassing sommeerden zich over te geven. De man was zo verrast, dat hij zelfs geen gelegenheid had zijn legerkaart, noch zijn documenten over de eenheid waarover hij het bevel voerde, te vernietigen. Overvolle straten en laaiend enthousiasme kenmerken het bezoek van Prins Bernhard aan Bogota, de hoofdstad v. Colufbia, waar bij deze gelegenheid ongekend grootse fees telijkheden werden gehouden. Prins Bernhard was reeds de eerste dag de beste een populaire figuur. Dit kwam in het bijzonder tot uiting toen hij, nadat hij bij het standbeeld van Simon Bolivar een krans had gelegd, er de voorkeur aan gaf zich te voet naar het ministerie van Buitenland se Zaken te begeven en vandaar naar de waarnemende president Roberto Urdaneta Arbeiaez. De prins liep in de nauwe straat te midden van jui chende inwoners van Bogota, wier enige verlangens het scheen te zijn in de onmiddellijke nabijheid van de hoge gast te komen. Donderdag reed de prins van zijn verblijf „Elportal", eigendom van Antonio Angel Escobar, naar de in goede staat onderhouden residentie van de nationale held Simon Bolivar, welk gebouw als een soort van na tionaal heiligdom wordt beschouwd. Reeds een uur voor de aankomst van de prins was er een menigte rond het huis verzameld, die de prins bij zijn aankomst op geestdriftige wijze toejuichte. De prins bracht ook een bezoek aan de woning van de Nederlandse Londen versierd DE STORM OP DE NOORDZEE De hevige Noord-Wester storm heeft Donderdag in het kustgebied van de West-Duitse Bondsrepubliek de scheepvaart bijna geheel lam ge legd. De storm bereikte windkracht elf. Aan de benedenloop van de Eems tot aan Herbrum en het gebied van de Leda werden coupures in de dij ken met dikke planken gesloten en met zandzakken gebarricadeerd we gens de stuwing van het water. In Oost-Friesland werd het auto verkeer door de storm ernstig be lemmerd. Storm- en waterschade wordt ge meld van de eilanden Borkum en gezant, G. M. Byvanck, waar een receptie voor de Nederlandse kolo nie werd gehouden. Een dertigtal in Bogota en omgeving wonende Ne derlanders was in het gebouw ver zameld toen de prins even na vijf uur plaatselijke tijd aankwam. Velen hadden een reis van honderden kilo meters gemaakt. De prins, die zeer onder de indruk was van het feit dat hij duizenden kilometers van het vaderland ver wijderd temidden yan zovele Neder landers verkeerde, zei: „Ik ben blij, dat ik u allen hier op Nederlandse grond ontmoet. Het verheugt me te zien, dat het u allen zo goed gaat en dat spoort mij aan andere Ne derlanders aan te moedigen uw voor beeld te volgen. Toegejuicht door de Nederlanders verliet de prins na een uur het ge bouw om zich naar „el portal" be be geven. Bij de landing op het vliegveld van Bogota heeft de prins voor de eerste maal in zijn leven zijn eigen standaard gehesen. Prins Bernhard trad namelijk bij de landing op als tweede piloot en diens taak is het de vlag op het toestel te hijsen. Deze maal was het de standaard van de prins. Toen de gezagvoerder van het toestel vroeg wie dit zou doen, ant woordde prins Bernhard: „Ik na tuurlijk". Tijdens zijn bezoek bij de presi dent van Bogota is de prins onder scheiden met „Het kruis van Boyaca". In Londen is men nu al bezig met het aanbrengen van de versieringen, die de stad tijdens de komende kro ningsfeesten een feestelijk aanzien moeten geven. Deze versieringen zijn echter maar tijdelijk en dienen „specialisten" op dit gebied een in druk te geven, hoe b.v. een lantaarn paal er zal uitzien, wanneer hij is ge huld in een gekleurde banier. Later zal men de best geslaagde versiering uitkiezen. In Bremerhaven sloeg het 701)0 ton metende Canadese schip „La Fleche" los. Vier sleepboten waren nodig om te verhinderen dat het vaartuig ver der de haven i'n zou drijven. Alle waterverkeer was gedurende vijf uur in de haven onmogelijk. Het peil was twee meter hoger dan nor maal. Stormen met een snelheid tot 140 km per uur hebben in de nacht En geland geteisterd.Bomen werden ontworteld, daken van de huizen gerukt en wegen geblokkeerd. Drie personen werden gewond. Ook in Frankrijk en België is schade aangericht. Verscheidene schepen hebben nood seinen uitgezonden. VERGEEFSE VLUCHT. Vier arbeiders zijn verdronken, toen zij in de monding van de Wezer (Noordwest-Duitsland) met een boot wilden vluchten voor plotseling op komende golven, welke werden op gezweept door een storm, die over Noord-Duitsland ging. In de Harz is er gedurende de nacht sneeuw gevallen». Op hoogten van acht honderd meter lag er een dertig cm. dikke laag. Mijdt pLtltniqmg. :.rm9 y Deze omhelzing- was de gelukkige bezegeling van de hereniging van deze Amerikaanse soldaat, verbon den aan het hoofdkwartier van de NATO voor Zuid-Europa, en zijn vrouw. De dag waarop hij moest vertrekken naar Napels kreeg hij blindedarmontsteking, zodat hij moest achterblijven om te worden gehol pen. Zijn vrouw, en z'n drie maan den oude zoontje, die met dezelfde boot zouden meegaan, moesten ech ter wel vertrekken. Ze lieten hem dus, al was het met tegenzin, achter. De hereniging, 26 dagen later, was er des te prettiger om! 3iavtettje Er zijn lieden, die bediend willen worden als vorsten en betalen als bedelaars.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1