LORRIE Middenstandsbonden bezien de nieuwe vestigingswet BRÜG HtS Huurverhoging ongelijk voor stad en land? Ruim 100.000 Ned. militairen „IK BEN ONTVOERD DOOR EEN ZEEMAN" DINSDAG 4 NOVLMBhR 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 WAARDERINGWENSEN EN CRITIEK Virginia no. 1 Hu van i- 1" voot 80 csnt (Advertentie). De voorgenomen herziening van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 stelt veel op de practijk afgestemde verbeteringen in het vooruitzicht. Naast de waardering voor de vele verbeteringen, welke het wetsont werp brengt, hebben de midden standsbonden in een adres hun be zwaren naar voren gebracht tegen bepaalde onderdelen van dit wets ontwerp. Zo achten zij het onge wenst dat door de uitbreiding van de werkingssfeer van de wet het uni forme uitvoeringsbeleid, dat tot nu toe bij de Minister van Economische Zaken heeft gelegen, wordt verbro ken. Tegen de uitbreiding als zoda nig bestaat geen enkele bezwaar, maar de middenstandsbonden me nen, dat voor deze wet t.a.v. alle be drijven de Minister van Economische Zaken primair bevoegd zal moeten blijven en de overige Ministers „wie het aangaat" slechts secundair. Het gaat hier om de interne functione ring en gezondmaking van de onder nemingen. Deze materie behoort voor alle ondernemingen tot het res sort van de Minister van Economi sche Zaken. De bemoeiingen van an dere Ministers raken externe facto ren zoals bijv. het bouwvolume of de verkeerstechniek, maar de interne functionering en gezondmaking van de bouwondernemingen en de ver voersondernemingen gaat hun niet rechtstreeks aan, doch is primpir een kwestie van Economische Zaken. Ook het vervoersbedrijf. Aansluitend op dit bezwaar bren gen de Middenstandsbonden de wen selijkheid naar voren, dat ook het vervoersbedrijf onder de werkings sfeer van de wet wordt gebracht. Dit is zeer zeker gewenst en vrij eenvou dig uitvoerbaar ten aanzien van die takken van het vervoersbedrijf, wel ke niet valen onder de Wet Autover voer Goederen of de Wet Autover voer Personen. Maar ook ten aanzien van de tak ken van het vervoersbedrijf, die daar wel onder ressorteren is het op grond van principiële overwegingen ge wenst, dat zij onder de werkings sfeer van deze wet komen te vallen omdat de technische verkeerspolitiek onder de Minister van Verkeer en Waterstaat ressorteert ,doch de eco nomische gezondmaking der ver voersondernemingen een der zorgen moet zijn van de Minister van Eco nomische Zaken. Om te voorkomen, dat onbevoeg den door middel van een kwasi- ar beidscontract een zelfstandig bedrijf gaan uitoefenen, wordt er in het adres op aangedrongen, dat voor zelfstandig geleide onderdelen van een onderneming zonder ii.richting of van ondernemingen, welke ge deeltelijk in een inrichting worden uitgeoefend ook een vergunning noodzakelijk zal zijn. Wie reikt vergunningen uit? Uitreiking der vestigingsvergun ningen door publiekrechtelijke be drijfsorganen verdient geen aanbe veling naar de mening van de adres santen, aangezien deze organen een markt-ordenende taak hebben. De Kamers van Koophandel en Fabrieken zijn de instanties, die met de uitreiking der vergunningen be last dienen te worden. Wanneer de uitvoering van de Wet opgedragen zou worden aan de publiekrechtelij ke bedrijfsorganen, zou dat voor die organen de noodzaak meebrengen regionale bureaux in het leven te roepen. Dit zou hef scheppen van doublures betekenen en het veroor zaken van onnodige kosten. Het vaststellen van een vestigings- besluit voor een bepaalde branche kan geschieden op verzoek van re presentatieve Ondernemersorganisa ties. De middenstandsbonden achten het wenselijk, dat als norm voor de representativiteit wordt aanvaard het aangesloten zijn bij een alge meen erkende centrale organisatie van ondernemers. Voorts wordt er op aangedrongen, dat showrooms en toonkamers ook kunnen vallen onder de bepalingen van een vestigingsbesluit Ten aan zien van practische werkzaamheid als vestigingseis stelt het adres, dat deze als element der vakopleiding en dus als toelatingseis voor het vak examen gesteld moet kunnen wor den. PROF. VAN DEN BRINK COMMISSARIS BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. In de Zaterdag gehouden buiten gewone algemene aandeelhoudersver gadering is prof. dr. J. R. M. van den Brink, oud-minister van economi sche zaken, benoemd tot lid van de raad van commissarissen van deze n.v. in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. F. I. J. Jans sen. Geen dubbele vestiging. Om het thans voorkomende mis bruik uit te sluiten, dat een bedrijfs leider of beheerder zich bij een be paalde Kamer van Koophandel on der overlegging van de nodige be wijsstukken een vergunning ver schaft, terwijl reeds op dezelfde be wijsstukken bij een andere Kamer van Koophandel een vergunning is verkregen zou bij de aanvragen voor een vergunning een getekende ver klaring overgelegd moeten worden, dat de bedrijfsleider of beheerder niet als zodanig elders reeds werk zaam is. Uit ovex"wegingen van persoonlijk en gezinsbelang achten de midden standsbonden het niet gewenst, dat bij vestigingsbesluit mag worden be perkt de mogelijkheid voor een we duwe van een overleden vergun ninghouder deze ook zonder diplo ma of verklaring als bedrijfsleider of beheerder te kunnen opvolgen. Zuinig met uitzonderingen. Het wetsontwerp opent de moge lijkheid, dat de Minister door een z.g. Ministeriële verklaring onthef fing verleent van een vestigingsver bod, wanneer reeds een vergunning is verleend voor een ander in dezelf de onderneming uitgeoefend bedrijf in het geval dus van een gemengd bedrijf en de aard van de onder neming of plaatselijke omstandighe den tot gezamenlijke uitoefening van deze bedrijven aanleiding geven. De middenstandsbonden kunnen zich accoord verklaren met de gedachte, dat in verband met plaatselijke om standigheden ontheffing kan worden verleend. Wel achten zij het dan echter noodzakelijk, dat de Minister ten deze gebonden is aan positieve normen. Van de mogelijkheid voor „bijzondere" gevallen dient slechts in zeer dringende noodgevallen ge bruik te worden gemaakt. De Mid denstandsbonden menen, dat ener zijds de voorgestelde bepalingen aan de Minister te veel macht geven en dat anderzijds het stellen van posi tieve normen in vele gevallen moei lijkheden zal opleveren. Met het oog hierop pleiten zij voor de opname Op 1 October had Nederland in van een bepaling, dat de Minister werkelijke dienst 113 718 militairen, slechts tot het verlenen van onthef- Hiervan behoorden 38.455 tot het be- Nog geen vaste melkprijs Alhoewel de eventuele wijziging van de melkprijs per 1 November geen feit geworden is, houdt mem er in zuivelkringen toch rekening' mee, dat binnenkort een wijziging zal intreden. Men verwacht, dat deze verandering voor de boer van terug werkende kracht per 1 Nov. zal zijn en daarvoor heeft men reeds een voorlopig zuivelfonds opgericht. De stichting van de landbouw heeft een voorstel ingediend betreffende de toekomstige melkprijs en dit is momenteel in studie. In genoemde kringen acht men het niet onwaar schijnlijk, dat met het vaststellen van een nieuwe melkprijs de prijs voor de consument gewijzigd zal worden. Terwijl nog geen eensgezindheid van meningen bestaat over de com pensatie voor de werkgevers, is 't wel te verwachten, dat de S.E.R. zal ad viseren de huren niet door het hele land met eenzelfde percentage te ver hogen. Als basis zal worden aange houden de schaal van de gemeente classificatie aldus bericht de „Ga zet van Limburg". In dé gemeenten van de le klasse zullen dan de huren 25 percent, in de gemeenten van de 2e en 3e klasse 30 percent en in de gemeenten van de 4e en 5e klasse 35 percent omhoog gaan, wat op basis der huren van 1939 neerkomt op huurpeilen van 140, 145 en 150 percent (hierin is dan dus verdisconteerd de reeds eerder algemeen toegepaste verhoging). De motieven, waarom tot deze ver schillen wordt geadviseerd zijm aldus licht de „Gazet" toe dat in de grote gemeenten in 1939 de huren reeds aanmerkelijk hoger lagen dan LEGER IN WORDING fing kan overgaan nadat een com missie uit de desbetreffende Kamer van Koophandel advies heeft uitge bracht. roepspersoneel en 75 263 tot de dienst plichtigen. Bij de Marine dienden er in totaal 22.235, bij de Landmacht 74.657 en bij de Luchtmacht 16.826. Mirakel-bollen Goede naam van onze bollenkwekers staat in Amerika op het spel FANTASIERIJK MEISJE VERTELDE: De goede naam van de Nederland se bloembollenkwekers in de Ver enigde Staten wordt ernstig bedreigd door praktijken van een nog onbe kende firma, die onder de naam „Hollandse Wintertuin" (Holland Winter Garden) pakketten bloembol len per advertentie aanbiedt. In vrijwel alle bladen in de Ver. Staten worden onder de slagzin „Bloei in de sneeuw" „Mirakel, bol len" aangeboden, die „verbazing wekkend nieuw sneeuwbloeiend" zijn en „uw kale struiken en bomen, waaraan de ijspegels nog hangen, van de nawinter tot in het vroege voor jaar met honderden bloemen zullen omringen". Deze zaak schijnt prima te mar cheren. Tal van Amerikanen schijnen belust op dit „Hollandse wonder" en bestellen per „mailorder" tegen 1.98 dollar deze pakketten, die in de Ver. Staten een waarde van hoogstens vijf tig-Hollandse centen hebben. De pakjes bevatten bovendien geen bloembollen, maar een wonderlijk mengseltje van ranonkels, irissen, crocussen en ander „klein- en bij goed", zodat de Amerikaan, die wel licht tulpen, narcissen of hyacinthen verwacht, zich in die verwachting bedrogen ziet. De Nederlandse bloembollenexpor teurs, die reeds tal van jaren hun uiterste best doen om het Ameri kaanse publiek het beste te leveren, wat zijn kunnen leveren tegen be hoorlijke prijzen, hebben van deze „stunt" slapeloze nachten. Verweer is zeer moeilijk, hoewel het duidelijk is, dat deze pakketten-actie de uitste kende naam van het Nederlandse product schade doet. Blijkens mededelingen van de A.merikaanse vertegenwoordiger van het Centraal Bloembollencomité, de heer Gustave Springer, die de adver tenties „misleidend en onjuist" noemt, zijn bij de federale handels commissie en bij het „National Bet ter Business Bureau" klachten inge diend over de „misleidende aard van de beweringen in die advertenties". De leiding van het N.B.B.B. noemde de advertenties „onbehoorlijk". Een grote moeilijkheid is, dat de Nederlandse bloembollenexporteurs geen controle hebben op de daden en advertenties van de wederverkoper, die inderdaad Nederlands „bij-goed" verkoopt, doch zulks onder het mom van „echte bloembollen" doet. Deze misleiding, aldus de heer Springer, kan verwarring bij het Amerikaanse publiek veroorzaken. Hij verklaarde tegenover Amerikaanse persvertegen woordigers, dat de aangeboden bloe men niet „nieuw" zijn, dat ze niet „in de sneeuw", maar veel later zullen bloeien, en dat ze niet „bij honder den" zullen bloeien. Reed: hebben vele Amerikaanse handelaren, dag bladen en verbruikers bij het Ne derlandse bureau van de gezamen lijke exporteurs geklaagd. De heer Springer is van mening, dat het ge hele bloembollenvak door deze pak- kettenactie wordt bedreigd, omdat iedere door deze advertenties teleur gestelde klant minder verkoop in de toekomst kan betekenen. in de lager geclasseerde gemeenten, dat de onderhoudskosten in de gro tere gemeenten (veelal blokken- bouw) lager zijn en dat de loonspan- ningen in de grote steden groter zijn (de loonsverhoging zal over het hele land gelijk zijn, zodat dus de huur ders in de grotere gemeenten een voordeel krijgen bij die in de klei nere gemeenten). Huybergen krijgt wèl militaire woningen De stem van het volk verandert raadsbesluit De Huybergse gemeenteraad is ge capituleerd voor de wil van het volk en Huybergen gaat militaire wonin gen bouwen! Zoals men zich zal herinneren werd enige tijd geleden in de Huy bergse gemeenteraad het voorstel van B. en W., om 15 militaire wonin gen te bouwen, verworpen. Enige gemeenteraadsleden betoogden tij dens de behandelingen, dat de ge meente Huybergen geen militairen wilde hebben: „omdat dan de rust in het dorp verdwenen zou zijn." Vanaf het moment, dat de vroede vaderen dit besluit namen, 'was de rust in de gemeente verdwenen, maar niet door de militairen, want die waren er niet, maar door de ge meentenaren zelf. Grote protestacties werden ondernomen, waaraan 70 pet. van het kiezerscorps deelnam, stinkbommen ontploften voor de deuren van de voorzichtige senato ren en het sIOl was, dat de gemeen teraad weer bijeenkwam, om te be sluiten, dat er wèl militaire wonin gen gebouwd zouden worden. oTen deze beslissing genomen was, werd Huybergen weer het landelijke en lieflijke Huybergen van weeleer. De waarheid was even anders Een agent van politie te Gronin gen werd dezer dagen aangesproken, door een Duits sprekende juffrouw, die informeerde, waar dc bussen naar Duitsland stonden. De agent vroeg haar eerst eens naar haar pas poort. Toen bleek dat zij een derge lijk reispapier niet had, belandde zij op het politiebureau bij de vreemde lingendienst. Daar deed deze dame een zeer omstandig verhaal. Zij was dienster in een café te Cuxhaven in Duitsland. Daar had zij enige dagen geleden een Nederlandse zeeman leren ken nen. Zij hadden een genoeglijke avond doorgebracht en tenslotte had de zeeman haar meegenomen naar zijn schip, een kustvaarder, die in de haven van Cuxhaxen lag. Op het schip had haar vriend haar zoveel „schnaps" gevoerd, dat ze buiten westen was geraakt. Toen ze weer bijkwam was ze in een hut aan boord opgesloten geweest en het schip had zich reeds in volle zee bevonden. Tegen haar wil was zij op deze ma nier van haar vaderland weggevoerd. Enige tijd later waren zij in Delfzijl aangekomen en bij nacht en ontij had haar vriend en ontvoerder haar stilletjes van boord gesmokkeld cn naar de woning van zijn familie ge bracht in een klein plaatsje in de omgeving van Delfzijl. Daar was zij wel goed ontvangen en had zij het met haar vriend de zeeman wel naar de zin gehad, totdat deze weer moest varen. De moeder van de zeeman had haar toen meegenomen naar Groningen, onder voorwendsel dat zij voor het meisje een aardig jurkje zou kopen. Bij een groot warenhuis had ze gezegd, dat het meisje maar even buiten moest wachten,'want zij zou met haar Duitse taal teveel in de gaten lopen. De moeder was naar binnen gegaan in de volte van het warennuis en was niet teruggekeerd. Ten einde raad had zij zich maar tot een politieagent gewend om te informeren hoe zij weer naar Duits land terug kon keren, aldus het roe rende verhaal van het meisje. Er werd door de vreemdelingen dienst in samenwerking met de re cherche een onderzoek ingesteld. Met behulp van de gemeentepolitie Delfzijl werd na vee) moeite de r.ing ontdekt van de familie van de Nederlandse zeeman, waarover het meisje had gesproken. Toen bleek het verhaal echter wel wat anders te zijn. Het meisje had reeds gerui me tijd kennis aan deze zeeman. Zij Zwijnen zwierven door Groesbeek Het bosrijke Groesbeek, ten Zuiden van Nijmegen, is gister middag in opschudding gebracht door een aantal zwijnen, dat op klaarlichte dag door de dorps straten en de tuinen rende. Uit de richting Reichswald kwamen ze naar het dorpscentrum, waar de rijkspolitie een zevental sig naleerde. De beesten renden als razenden over de landerijen en zochten tussen de huizen een wijkplaats, maar ze werden overal opgejaagd door de dorps bewoners. Bij een gezin, waar de echtelieden in de keuken zaten, kwam een der zwijnen door de achterdeur naar binnen, waarna het beest een inspectie in het achterhuis hield, en vervolgens even in de keuken kwam neu zen. Toen de dieren later in de verschillende bossen een schuil plaats vonden, gingen enkele boswachters met het geweer er achter aan jagen. Er zijn ver moedens dat de zwijnen, door honger gedreven, zich tussen de mensen hebben begeven, maar er wordt ook gedacht, aan een jacht op Duits gebied. Woonarkje verbrand Baby in vlammen omgekomen Gistermiddag werden de bewoners van Grouw, een plaatsje bij Heeren veen, opgeschrikt door een felle brand, die woedde aan boord van een woonarkje, dat zich op de aldaar stromende Bird bevond. In het woonscheepje bevonden zich bij het uitbreken van de brand een moeder met een 14 dagen oude baby, benevens een jongetje van 1 jaar. De echtgenoot was in de buurt bij een veeboer werkzaam. Onmiddellijk toe geschoten hulp slaagde erin de moe der en het 1-jarig kind uit de vuur zee te redden. Toen men een poging deed om ook het pasgeboren kind te redden werd men teruggedrongen door dichte rookwolken. De baby is jammerlijk in de vlammen omgeko men. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die het gehele woonarkje, dat niet ver zekerd was, vernielde. DE VARKENSPEST. In September werden 8782 nieuwe aangiften van varkenspest gedaan. De dieren behoorden aan 557 eigena ren. In die maand werden in totaal 15081 aangetaste dieren geteld van 880 eigenaren. Alleen in de provincie Groningen kwamen geen gevallen voor. In Zuid-Holland waren de meeste 6929, waarvan 2573 nieuwe. De grootste aantallen werden voorts gevonden in Gelderland 1749 (1515 nieuwe), Utrecht 1729 (1429) en Noord-Holland 1821 (1679). wilde wel met hem trouwen. Geheel met haar eigen toestemming was ze aan boord gegaan en naar Delfzijl gevaren, waar zij op illegale wijze aan de wal was gestapt. Na enkele dagen bij haar a.s. schoonfamilie te hebben verhieven, vond men het daar beter, dat zij maar naar Duits land terugkeerde om in ieder geval haar geldige reispapieren in orde te maken. Met een lid van haar a.s. schoonfamilie was zij naar Gronin gen gereisd en daar had zij op deze wel enigszins ongebruikelijke wijze contact gezocht met de politie, met de bedoeling weer naar Duitsland terug te worden geleid. Landbouw op jacht Nieuwe wet is onbevredigend De Stichting van de Landbouw is het niet eens met de nieuwe jacht wet, zoals deze dezer dagen bij de Tweede Kamer in behandeling is ge nomen. Haar bezwaren gelden in hoofdzaak de kosten van een jacht- acte en de toepassing van de wet. Men acht de prijs van 55,voor een jachtate, waarmede men poogt schadelijk wild te doden, te hoog en tevens vindt men het onjuist, dat de minister de uitgifte en de duur der jachtacte bepaalt; deze twee laatste punten wil men bij de wet geregeld zien. Zij stelt tevens voor, dat de jacht- raad, die bij het samenstellen van de wet de regering van advies gediend heeft, in de toekomst voor de helft uit landbouwers al bestaan en voorts, dat de nieuwe wet de practische toe passing van het ogenblik geheel over zal nemen. Nederland, Hammenland Nederland, het landje van de tul pen en bloembollen, schijnt een an dere kwaliteit aan de reeds geves tigde faam toegevoegd te krijgen. Binnenkort zal de Amerikaan wan neer hij over Nederland hoort spre ken, uitroepen: „Oh, dat kleine land je onder de zeespiegel, waar al die hammen vandaan komen." Dit is de logische conclusie, die te maken valt naar aanleiding van het verslag dat een dezer dagen versche nen is en waarop drs. P. S. A. M, de Bruyn, secr. van de K. v. K. com mentaar geleverd heeft. Daarin wordt verteld, dat de Nederlandse export van hammen dit jaar de ex port van bloembollen overtroffen heeft. Dat deze expoort (figuurlijk gezien) over rozen zou zijn gegaan, is een beetje overdreven. De export slagerijen klagen over een zekere starheid bij het regeringsbeleid, waardoor van de voordelen op de Amerikaanse markt niet voldoende geprofiteerd kon worden. Men dringt erop aan, dat de regering zijn beleid bepaalt naar aanleiding van de vleesmarkt in Chicago. Vuurwerk, dat insloeg Het was gisteren een grote dag voor de Vlaardinger soldaat H. B., want hij vierde zijn ondertrouw en dergelijke bezigheden pleegt men niet dagelijks te gedenken. De sol daat had dan ook gemeend er een waar feest van te moeten maken en nam vanuit de kazerne een half pond trotyl mee, om daarvan een prachtig vuurwerk te maken. Nu over succes heeft hij niet te klagen gehad; het vuurwerk sloeg zo in, dat half Vlaar- dingen kwam uitlopen om te zien, wat er aan cle hand was en het trot toir verrijkt werd met een mooi rond gat. De politie kwam ook eens kijken en was minder enthousiast. Zij nam de feestvierende soldaat mee en gaf hem een overstapje naar de marechaussee-kazerne. Tijdens het controleren van do verbinding tussen zijn personenauto en de daarachter gekoppelde beten molen had een Groesbeekse aanne mer zich gisteravond op de iijksweg ArnhemNijmegen voor zijn ach terlichtje opgesteld. Een naderende automobilist merkte zodoende het voertuig niet op en veroorzaakte een aanrijding, waarbij de aannemer zo ernstig gewond werd, dat hij aan de gevolgen is bezweken. DOOR CHARLES GARVICE 14) De heer Meiford gooide twee of drie glazen port naar binnen. Hij werd roder en steeds spraakzamer. Lord Kendale zat zijn wijn te drinken bij kleine teugjes en luis terde met een ernstig gezicht. Einde lijk merkte Seymour op, dat zijn va der een ongunstige indruk maakte en hij vroeg vriendelijk: „Zullen we de dames weer gaan opzoeken, vader?" „Hé? O, dat heeft nog geen haast, kan best een ogenblik wachten. Mijn- neer Latimer en ik hebben onze wijn nog niet uitgedronken. Wilt u roken, niylord. Laten we dan naar de rook kamer gaan om wat te dampen." „Dan ga ik de dames vast opzoe ken," zei de dominé vriendelijk. Meiford dronk nog een glas leeg en ging toen voor naar de rookka mer, een ruime kamer met open slaande deuren, die op het terras I ^tkwamen. Guy liep op een van de Geuren toe en staarde nadenkend in het duister^ terwijl hij een sigaar opstak. „Waar denk je over, ouwe jon gen?" vroeg Jack..Het was zo onge veer de eerste opmerking die hij maakte. „Wil je dat werkelijk weten?" ant woordde Guy zacht, zodat de ande ren het niet konden horen. „Ik vroeg me af wat zij zouden zeggen als ik eens naar buiten liep en ze al lemaal liet zitten." Jack lachte. „O, ze zouden niets zeggen. De ouwe Meiford zou denken, dat het deftig was en er bij hoorde. Je bent een lord, weet je. Het spijt me, dat je je verveelt, ouwe jongen." „Och, dat is mijn schuld," gaf Guy toe met enige wroeging. „Het diner was uitstekend" en de lui zijn vrien delijk genoeg. Als de vader z'n mond. maar wilde houden en die jonge vent een beetje minder wilde glim lachen." „Hoe vind je Diana?" vroeg Jack. „Die heeft me verrast," gaf Guy toe. „Ze is de béste van het hele stelletje; verreweg de beste. Hoe komt ze aan zulke familie?" „Ik dacht wel, dat je haar zou be wonderen," antwoordde Jack. „Won derlijk, dat ze een dochter is van die ouwe Melford. Ik geloof, dat ze zich in het beste gezelschap thuis zou ge voelen, denk je ook niet?" „Ja," zei Guy nadenkend; „in het best geklede gezelschap. Ik zag nog nooit een meisje, dat beter gekleed was. Ik verwachtte 'haar in volle krijgsdos te aanschouwen!" „Denk je, dat je ermee zou kunnen opschieten?" vroeg Jack. „Er mee opschieten?" op onge duldige toon „O, je bedoelt.je meent in verband met vaders brief? Doe me een pleizier, laten we daar maar liever niet over praten." Een ogenblik zwegen ze. „Jack, waarom is je zuster Dolores niet gekomen vanavond?" Hij vroeg het met bestudeerde on verschilligheid. Het klonk plotseling en niet in verband met het gesprek. „Lorrie? Eh, o, ik weet het niet. Had geen zin, denk ik. Je moet nooit vragen naar de redenen van hetgeen ze doet. Ze beweerde, dat ze nog al tijd last van de hoofdpijn had. die ze opdeed, toen ze op het kerkhof lag te slapen, maar dat is nauurlijk gro te nonsens." Lord Kendale zag hem oplettend aan. „Zei ze dat?" „Ja," antwoordde Jack, hem ver baasd aanstarend. „Waarom?" „O, niks. Wist, wist ze dat ik kwam?" Hij uitte zijn vraag zo on verschillig mogelijk. „Ik denk van wel. O ja, juffrouw Melford schreef het in haar briefje." Een ogenblik zwegen ze. Het ge zicht van Lord Kendale werd steeds ernstiger „Jack, denk je dat ik....? Luister eens, ik geloof, dat ik je zuster op de een of andere manier beledigd heb. Wat denk jij er van „Lorrie beledigd?" herhaalde Jack, terwijl hij lui tegen het raam leunde. „Welnee; waarom. O, wacht eens, je maakt dat zeker uit haar houding op. Beste jongen, als je Lorrie even goed kende als ik, zou je geen notitie van haar nemen. Ze is altijd zo. Ze is zo geboren. Niemand kan iets met haar beginnenik bedoel, haar beleefd maken en zo. Greta probeert altijd haar een toontje lager te laten zin gen en haar te veranderen, maar het helpt niets. Lorrie is nu eenmaal Lorrie en daar is alles mee gezegd." „Gelukkig dat ze niemand anders is. Wie zou haar anders wensen?" protesteerde Guy heftig. „O, ik dacht, dat je je er over be klaagde, dat ze onbeleefd en scherp was," gaapte Jack. „Mij beklagen! Goeie genade, wat ben je toch een rare! Ik vroeg alleen of ik haar beledigd had. Als het haar gewone manier van doen is, is het natuurlijk in orde." „Het is haar gewone manier van doen," bevestigde Jack. „Ze heeft verdraaid slechte manieren, hé? Neem geen notitie van haar, beste jongen; ze is erg jong, weet je." Hij zij dit op zo'n verontschuldigen de toon, dat Guy hardop begon te lachen. Hierdoor trok hij de aan dacht van Seymour, di-i op hen kwam toelopen mét zijn sluipende tred en eeuwige glimlach. Hij had voortdurend op een gelegenheid ge wacht om zich bij hen te voegen. „De volgende week beginnen de races in Carshal. nietwaar Lord Ken dale?" vroeg hij. Guy knikte. „Hebt u een paard meelopen?" „Ik heb een paard ingeschreven voor de steeple-chase." „Zo? Ik hoop, dat het zal winnen." „Dat hoop ik ook," zei Guy met nadruk. „Wanneer het niet wint, zal het mijn schuld zijn, want ik berijd het zelf. „Ja? Ik moet bepaald wat op hem zetten. Hoeveel kan ik zetten?" „Ik zou het niet doen, tenzij u uw geld wilt verliezen," zei Guy koel en nogal kortaf. Wat stak er toch in die man dat hem zo tegenstond, vroeg hij zich af. „Ik ben nogal zwaar en het regiment telt enige goede paar den." „Toch geloof ik, dat ik op het uwe wed," zei Seymour; „ik 'heb zoveel gehoord over uw rijden. U won de beker in de Curagh-race nietwaar?" „Ja," zei Jack, die voor Guy ant woordde. „Jammer genoeg was ik zo stom om tegen hem te wedden, Mel ford, en ik zou je raden om* het zo gauw mogelijk te doen, nu het de moeite waard is." „We moeten er een gezellige dag van maken," zei Seymour. „Mis schien willen jullie met ons meegaan Latimer. Dan zullen we de auto naar de pastorie zenden." .Graag," zei Jack, die juist van plan waa de invitatie aan te nemen toen Lord Kendale met een opge wonden kleur op zijn gezicht hem in de rede viel. „Vergeet niet, dat je beloofd hebt, je zusters mee te brengen om bij on: in de tent te komen lunchen, Jack." Jack, die niet bepaald vlug van lv grip was, staarde hem aan. (Wordt vervo'

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5