S)e ftzidseSoti/to/nt Amerika kiest vandaag zijn president Samenwerking van Unesco met Missie-orden Dollars voor bases in Spanje Thorez blijft nog plakken Executies in Kenya De kroning van koningin Elizabeth Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 4 NOVfc'MBEK 1952 44ste JAARGANG No. 12731 Krijgen de Amerikaanse kappers gelijk? Papengracht 32t Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONDERWIJS VERNIEUWING IIOE men de plannen voor een zeer individueel gericht onderwijs zou moeten verwezenlijken, is op het onderwijscongres in Woudschoten uit voerig besproken. Zoals men weet zijn twee voorname punten uit het plan-Rutten de E.V. O., het eenvoudig voortgezet onder wijs en de A.M.S., de algemene mid delbare school, de laatste als een pen dant van wat wij nu reeds kennen als de Middelbare meisjesschool. Wat de E.V.O. nu betreft is men op dit con gres tot de conclusie gekomen, dat dit onderwijs een eigen schooltype zal moeten hebben en een eigen leer plan. Het is immers de bedoeling het grootste deel van de Nederlandse jeugd, dat tot nu toe slechts genoegen nam met het l.o., in deze school onder te brengen om er een algemene vor ming te ontvangen, afgestemd op zijn capaciteiten en om daar de basis te leggen voor verder technisch, agra risch of ander onderwijs. De kern van dit plan is dus, dat het afgestemd zal zijn op de capaci teiten der leerlingen, ondanks het feit, dat er klassikaal onderwijs wordt gegeven. Want dat is juist de bedoe ling van het nieuwe onderwijs, dat het individueel gericht zal zijn op de capaciteiten van de jongens en meis jes en tevens op de behoeften van de maatschappij. De leeftijd, waarop de jongens naar do technische school gaan, moet dan ook zó gekozen worden, dat zij èn lichamelijk èn geestelijk in staat zijn deze vorm van onderwijs te onder- de besten onder hen naar de U.T.S., de uitgebreid technische school, te sturen, die de hoeksteen moet zijn van het onderwijs voorzover het de industrialisatie betreft en onder hen kunnen dan wederom de uitblinkers een overstapje naar de M.T.S maken. Wat de Algemene Middelbare School betreft, wij hebben in onze vorige artikelen reeds gewezen op de tegenstand, welke tegen deze vorm van onderwijs in U.L.O.-kringen is gerezen. Een begrijpelijke tegenstand, maar waarvoor toch hoogst noodza kelijk een oplossing moet worden ge vonden. In Woudschoten heeft men dan ook voorgesteld spoedig overleg te plegen tussen M.O. en U.L.O., om dat alleen een vruchtbare samenwer king en samensprekimg tot verhelde ring en tot Overeenstemming zal kun nen leiden. Dat moet kunnen, als het er om gaat de belangen èn van de jeugd èn van het land te dienen. Men moet immers uitgaa:. van de veron derstelling, dat er onder de leerkrach ten van de beide takken van onder wijs één ding voorop staat en dat is niet zich zelf of de school, maar het belang van de jeugd. DAARMEE is het vraagstuk nog niet opgelost, hoe men twee zo verscheiden zaken als individueel gericht en tegelijk klassikaal onder wijs vruchtbaar met elkaar zal kun nen verenigen. Hierover heeft op genoemd congres dr. Jansen S.J. gedachten geuit, wel ke zonder meer geheel nieuwe ver gezichten hebben geopend. Pater Jansen ging uit van de dachte, dat geen onderwijsvernieu wing mogelijk is zonder een terug keer naar grotere vrijheid. Van 1863 tot 1920 was een principieel gewilde vrijheid ten aanzien van de leerplan nen en lessentabellen kenmerkend voor de wettelijke regeling van het middelbaar onderwijs en hij heeft het jaar 1920 een -ampjaar genoemd, omdat toen de bemoeienis van de overheid met de regeling van het onderwijs wettelijk werd vastgesteld. In dat jaar werd ook voor het eerst een algemeen leerplan voor de H.B.S. De wereld wacht met spanning op de uitslag De functie van president is zeer belangrijk Vandaag valt in de Verenigde Staten van Amerika de beslissing over de vraag, wie in de eerstvolgende periode van vier jaar president zal zijn. Het aantal kiezers bedraagt 96 millioen en men verwacht, dat er velen van hun kiesrecht gebruik zullen maken (het stemmen is niet verplicht) omdat liet vrij goed weer is in de Ver. Staten. De twee grote rivalen Eisenhower en Stevenson hebben gisteravond voor het laatst via de televisie het kiezers volk toegesproken, het wachten is thans op de uitslag van de stemming, welke morgenochtend waarschijnlijk bekend zal zijn. Niemand waagt zich aan voorspellingen. WETEN DE KAPPERS HET? Terwijl de instituten voor opinie peiling met de handen in het haar zitten en niet weten, aan wie de Ame rikanen de voorkeur zullen geven, hebben de Amerikaanse kappers als hun mening uitgesproken, dat Ste venson het winnen zal, zij het met een vrij geringe meerderheid. De kappers, voor wie immers het leven net een pluk haar is, hebber, met hun klanten gesproken en zij kwamen tot de volgende optelsom: 206 836 van hun .klanten hiëlden het op Steven son en 203 140 op Eisenhower. Ge zegd wordt, dat de kappers het met opinie-onderzoek gedurende meer dan twintig jaar met één uit- :ondering, bij het rechte eind hebben gehad. Het is duidelijk, dat een wettelijke gebondenheid aan een leerplan lijn recht in strijd is met de grote ver scheidenheid van capaciteiten, welke de leerlingen vertonen. Van die ge bondenheid nu moet men af. Men zou volgens dr. Jansen een basis en een plafond moeten vaststellen, maar de basis, waarop met de leerlingen kan worden begonnen moet veel la ger zijn dan nu om daarop met de verschillende leerlingen, ieder vol gens zijn eigen begaafdheid verder te kunnen bouwen. Met de een zal men dus hoger komen dan met de ander; met de meest begaafden zal men zelfs tot aan het plafond kunnen geraken, maar dat zal niet met allen het geval behoeven te zijn. Alleen aldus kan ieder kind worden opgeleid naar de graad van zijn capaciteiten. Voor iedere klas zal dus opnieuw een basis moeten worden vastgesteld, welke basis aan het eind van de voorafgaan de klas tenminste zal moeten zijn bereikt, maar het is eveneens dui delijk, dat het onmogelijk is dit in dividueel gerichte onderwijs in de practijk te verwezenlijken, zolang er een wettelijk leerplan bestaat, waar aan alle leerlingen gebonden zijn. De school-zelf en niet voorafgaande exameneisen, zal dus ook 't selectie probleem moeten oplossen. En dat kan in dit systeem, omdat hierin gewerkt wordt met de individuele capacitei ten en men dus gemakkelijker de richting van iedere leerling apart zal kunnen bepalen. Deze differentiatie kan de school in staat stellen zich te richten naar de mogelijkheden, die in iedere leerling aanwezig zijn, die in hem werden aangetroffen bij een eerste onderzoek, die daarna in de school duidelijker aan het licht tre den en die eindelijk voor de school een basis vormen voor de inrichting van het onderwijs. In de mate, waarin het onderwijs zal kunnen vorderen op de terugweg naar de vrijheid naar die mate zal men beter in staat zijn het selectie probleem tot oplossing te brengen. Men zal echter moeten oppassen op de weg naar dit hoge doel niet in een dood slop te geraken en daarover zullen wij in een laatste artikel nog iets zeggen. DE LAATSTE LOODJES. De redevoeringen, welke Eisenho wer en Stevenson gisteravond hiel den waren een laatste poging om het ongewoon grote aantal .onbe sliste" Amerikanen voor zich te win nen. Eisenhower verscheen gisteravond op de televisieschermen van tien uur tot half elf. Na hem kwam Steven son en de Republikeinen waren bang, dat de luisteraars, die hur. toestel voor Eisenhower hadden aanstaan, om half elf juist „wjirm" genoeg wa ren om met belangstelling naar diens tegenstander te luisteren. Daarom plaatsten zij in de ochtendbladen een grote advertentie: Vanavond spreekt Ike van tien tot half elf. Wij dringen er bij u op aan, naar hem te luisteren. Dan stellen wij u voor naar de keuken te gaan om iets lekkers klaar te maken en daarna uw kinderen te wekken, want om elf uur komt Eisenhower weer en dat zal het grootste moment in de geschiedenis van radio en telev'sie worden. PRESIDENT EEN MACHTIG MAN De uitslag van de verkiezingen in Amerika is niet alleen voor de Ame rikanen van belang maar ook voor de hele wereld. Want de functie van president maakt de bewindvoerder tot een der machtigste mannen ter wereld. De president is n.l. in Ame rika niet alleen staatshoofd maar ook hoofd en leider der regering. Hij is ACed. vee vaat gedupeetd Jlaüë een minister-president die in vier jaar niet ten val gebracht kan wor den en hij kan zijn ministers benoe men en ontslaan naar welgevallen. Bovendien heeft hij het recht van veto tegenover de door de volksver tegenwoordiging aangenomen wetten. Slechts een herhaalde stemming met een twee-derde meerderheid kan zijn veto opheffen. Deze stevige positie m'aakt de president tot een werke lijke leider der Amerikaanse politiek en ook van de buitenlandse politiek, zodat het buitenland buitengewoon veel waarde hecht aan de persoon, die deze belangrijke functie zal gaan vervullen. Eisenhower heeft zowel tijdens als na de oorlog zijn kwaliteiten als di plomaat en als staatsman getoond in zijn contact met de bondgenoten der Verenigde Staten; Eisenhower is de grote autoriteit met betrekking tot de Russische kwestie, omdat hij vol komen op de hoogte is van het Rus sische protentieel en van de strijd macht, welke het Westen op de been kan brengen en de Russen zullen zich daarom m'inder durven veroor loven tegenover hem dan tegenover Stevenson. Eisenhower kent de politieke en economische kracht en zwakheden van het Westen en het Westen zal eerder zijn adviezen aanvaarden dan die van iemand die minder goed op de hoogte is; een presidentschap van Eisenhower tenslotte zal een zeer gunstige invloed hebben op het mo reel van de verdrukte volken achter het IJzeren Gordijn. De tegenargumenten van de voor standers van Stevenson zijn op het oog overigens weinig minder over tuigend. Zij beroepen zich op het feit dat generaals nog nooit goede presi denten zijn gebleken, geven hoog op van Stevenson's uitzonderlijke erudi tie en menen, dat de Russen eerder open kaart zullen spelen tegenover Stevenson, dan tegenover iemand die zich in de geschiedenis der Russisch- Amerikaanse betrekkingen reeds ge compromitteerd heeft. En tenslotte geloven zij dat Stevenson, de politiek van Truman voortzettend, een open lijke botsing met de Russische be langen zal vermijden en dat de tijd voor hem zal werken. Belangrijke beslissing te Parijs verwacht De vergadering der Unesco, welke van 12 November tot 10 December te Perijs wordt gehouden, kan van histotische betekenis zijn voor de Katho lieke missies in alle delen der wereld. Het belangrijkste punt van deze l'nesco-vergadering, van Katholiek oogpunt uit bezien, is n.l. het voorstel waarin de Unesco zich uitspreekt voor samenwerking met de competente .internationale organisaties", die zich bezig houden met het elementaire onderwijs. Van sommige zijden zo verneemt het K. N. P. zal worden voorgesteld de missie met name te noemen, doch de kans, dat een neutraal lichaam op dit ogenblik zich zo uitdrukkelijk aan het godsdienstige zal bin den, moet volgens welingelichte kringen zeer gering worden geacht. Ten behoeve van de door de watersnood in de Italiaanse Povlakte getroffen boeren is vandaag een geschenkzending vaarzen te Roosendaal door de heer Ir. Th. C. J. M. Rysenbeek, Directeur van het veeteeltwezen van het ministerie van landbouw, overgenomen. Deze zending, die bestond uit een 60-tal vaarzen, werd te Roosendaal samengevoegd met een zending van 100 koeien. Na de aanvaarding vervoerden de heren autoriteiten ook een beestje. Van rechts naar links ziet de heer Rysenbeek, de heer Johan t e Veer, voorzitter Bedrijfsgemeenschap Vee en Vlees, en geheel links de heer H. Venema, namens de Veeartsenijkundige dienst. De kwestie van de samenwer king tussen Unesco en de Katholie ke missie-orden en -congregaties, waar het gaat om dr achtergebleven gebieden (missielanden) tot een ho ger ontwikkelingspeil te brengen, is vooral de laatste maanden een on derwerp van grote internationale activiteit onder ^e Katholieken ge weest. Reeds in 1951 stelde de Raad van Presidenten van internationale Katholieke organisaties (gevestigd in Freiburg) een commsisie in, die werd belast met de vraagstukken betreffende het elementaire onder wijs. De in Februari van dit jaar gehouden vergadering heeft zich uit voerig met het vraagstuk bezigge houden en nieuwe richtlijnen gege ven. Op 4 October is de commissie opnieuw te Parijs bijeengekomen en heeft enige punten van actie voor geslagen. Inmiddels hebben de Katholieke organisaties met de Uitvoerende Raad van de Unesco besprekingen ge voerd over het voorstel, om de ple naire vergadering der Uneco voor te stellen samen te werken met de Ka tholieke missionerend^ orden en con gregaties. De Uitvoerende Raad heeft dit voorstei onder zekere voor- Waarden aanvaard en zich bereid verklaard het aan de algemene ver gadering voor te leggen. Hoewel van Katholieke zijde bij de voorbesprekingen was voorgesteld de godsdienstige missiegenootschap pen met name te noemen, hebben de leden van de Uitvoerende Raad ge meend niet zo ver te kunnen gaan. Gevreesd werd vermoedelijk, dat de Unesco, die stalen van allerlei gods dienstige richtingen omvat en daar om zoveel mogelijk een neutraal vlak moet bestrijken, deze formulering niet zal aanvaarden. Nochtans is met de uiteindelijk overeengekomen formulering duidelijk de wil om met de Katholieken samen te werken aangetoond. Mocht de algemene vergadering het voorstel aanvaarden, dan zal men tot concrete plannen voor sa menwerking m eten komen. Tijdens voorbesprekingen, welke enige maan den geleden te Rome zijn gehou den tussen Mr. V. Veionesse, Jean Larnaud en andere vertegenwoordi- gers van internationale Katholieke organen met de generaal-oversten der missionerende orden en congrega ties, zijn reeds de grondslagen ge legd voor een intense en doeltref fende samenwerking. Concrete voor stellen zullen echter eerst later aan de orde kurmen komen W-i&jitióM zegt et (iet ziftte van Deze werden gemaakt tijdens de 3K uur durende rede van de Sovjet-Rus sische afgevaardigde Andrei Wisjinski in de algemene vergadering van de Verenige Natis, betreffende de oorlog in Korea. Hij eiste o.a. van de politieke commissie een uitvoerige behandeling van de gehele politieke kwestie in Korea, zodat de geallieerden hun hoop op een spoedige vrede konden laten varen. Foto boven: Wisjinski, een glas water in de hand, leidt zijn rede kalm in. Acheson (links) en de afgevaardigde van Groot Brittan- nië, Selwyn (tweede van links) tonen in hun houding, dat zij hopen, dat ook de Russen niet afkerig zijn van onderhandelingen. Middelste foto: Wisjinski tracht de overigen duidelijk te maken, dat hij het intrekken van bet voorstel van het Westen eist en niet alleen dat. Hij wil dat het Westen zich volkomen terugtrekt. Foto onder: Wisjinski richt zich nu rechtstreeks tot. de Amerikaanse en Britse gedelegeerden en slingert hen de ernstigste verwijten naar het hoofd. De gedelegeerden schijnen er echter aan gewend te zijn, want zij tonen geen enkel teken van opwinding. Vlak achter Lloyd zien we Sir Gladwyn Webb. Spanje's hoogste militaire en poli tieke leiders zijn Zaterdag o.l.v. ge neraal Franco bijeengeweest en heb ben hun goedkeuring gehecht aan de overeenkomst met de Ver. Staten, op grond waarvan Spanje in ruil voor bases dollarhulp zal ontvangen. A.P. vernam, dat alle moeilijkhe den uit de weg zijn geruimd, en dat de overeenkomst onvoorziene om standigheden voorbehouden vóór het einde van deze maand zal wor den getekend. Het verdrag bevat volgens een Spaanse zegsman de volgende pun ten: 1. Spanje krijgt de reeds door het Congres goedgekeurde 125 mil lioen voor economische en militaire bijstand. Voor dit geld zal onder meer met Amerikaanse machines en Spaanse arbeidskrachten en grond stoffen een strategisch belangrijke weg van Gibraltar naar Irun worden aangelegd. 2. De Spaanse strijdkrachten le ger, luchtmacht en marine zullen, voor zover door Amerika noodzake lijk geacht, opnieuw worden uitge rust. Amerika financiert deze bewa pening. 3. Spanje geeft Amerika een alge mene machtiging voor het gebruik van marine-, lucht- en legerbases door de Amerikaanse strijdkrachten. Eventueel zullen beide landen voor gezamenlijke rekening nieuwe bases aanleggen. Al deze bases blijven ech ter onder Spaanse vlag. Maurice Thorez, de secretaris-ge neraal van de Franse communisti sche partij, die begin November uit Moskou werd terugverwacht, zal voorlopig in Rusland blijven, zo werd in Franse communistische kringen vernomen. Volgens de „Paris Pres- sc" zou dit op bevel van Stalin ge beuren. Thorez verblijft reeds twee jaar in de Sovjet-Unie voor een ..geneeskum dige" behandeling. Volgens politie ve waarnemers kun nen er drie verklaringen voor dit uit stel bestaan. In de eerste plaats zou de Sovjet leider bevreesd kunnen zijn voor Thorez' veiligheid, daar men in Frankrijk moeite doet de parlemen taire onschendbaarheid van de par tyhiërarchie op te heffen. Een tweede verklaring zou kunnen zijn, dat Tho rez moet wachte^ tot de kwestie van de gedegradeerde leiders Marty en Tillon is geregeld en de partijeenheid is hersteld. Een derde mogelijkheid is, dat Thorez' gezondheid nog te wensen overlaat. Twee leden van de Kipsigi-stam in Kenya werden gisteren terechtgesteld wegens de moord op de Britse kolo nist Robert Hall, welke een jaar ge leden plaats had. Tegelijkertijd ver schenen 11 Kikoejoes voor de rech ter om zich te verantwoorden voor de moord op de Britse kolonist J. D. N. Bowyer, een week geleden ge pleegd. Verder werden gisteren opnieuw 100 Kikoejoes in hechtenis genomen. Zij behoorden tot een groep van 800 man, die stuk voor stuk door de po litie waren ondervraagd. Een raz zia in de negerwijken van Nairobi leidde tot de arrestatie van 46 man. Een hevige sneeuwval, die giste ren in de Pyreneeën optrad, heeft de verbindingen tussen Frankrijk en Andorra geheel afgesneden. In Oos tenrijk is de Groszglocknerpas voor het autoverkeer gesloten, terwijl de Arlberg alleen nog bereden kan wor den door auto's met kettingen om de wielen. Oude olie ging verloren Omdat de oude voorraad verloren is gegaan tijdens de oorlog zal een nieuwe flacon met heilige olie wor den gebruikt voor de zalving van ko ningin Elizabeth van Engeland bij gelegenheid van de kroning op 2 Juni van het volgend jaar. De olie wordt bereid voigens een recept uit de 17de eeuw, van oranjebloesem, ro zenolie, muskus, amber, kaneel en jasmijn; zij is amberkleurig en ver spreidt een heerlijke geur. De zalving is een onderdeel van de kroningsplechtigheid sedert de troonsbestijging van koning Richard de Tweede in 1377. Volgens het ri tueel neemt de aartsbisschop van Canterbury met een lepel eer weinig olie, en maakt daarmee een kruisje op hoofd en beide handpalmen van de souverein. Dezelfde gewijde olie heeft ge diend voor de inhuldiging van ko ning Eduard de Zevende in 1902, ko ning George de Vijfde in 1911 en ko ning George de Zesde in 1937; daar na werd het flesje zorgvudlig opge borgen voor de volgende kronings plechtigheid. Maar toen de diakonie van de Abdij van Westminster in het begin van de oorlog door een Duit se vliegtuigbom werd getroffen,, werd ook de olie een prooi van het vuur. Destijds werd deze gebeurtenis voor het publiek geheim gehouden. Nadat men eerst van plan was ge weest geen uitzending per televisie van de plechtigheid der kroning van koningin Elizabeth in de Abdij van Westminster toe te laten, is achter af toch de mogelijkheid tot een der gelijke uitzending opengelaten. Er is wel bepaald, dat geen opna men van dichtbij genomen mogen worden en dat het televisiepubliek niet meer te zien mag krijgen dan degenen die in de abdij aanwezig zijn Jlaviettje Wie zijn doel voorbijstreeft mist het evenzeer als iemand, die het niet bereikte.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1