S)e ftzidóeSoti/fcci/iif Morgen presidentskeuze in Amerika UITTOCHT DER BRITTEN UIT TEHERAN Rassenhaat drijfveer van Mau Mau MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12730 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op wie zal morgen de keus vallen? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct» p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het dierbaarste ook gunnen aan anderen Geloofsverkondiging eerst aan eigen volk St. Willibrord-apostolaat op St. Willibrord-Zondag De Aartsbisschop-Coadjutor en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid en Gelovigen ZALIGHEID IN DEN HEER Dierbare Gelovigen Aanstaande Vrydag vieren wij weer het feest van de H. Willibror- dus, de eerste Bisschop van Utrecht en de apostel van Nederland. Als was in ons vaderland reeds voor de komst van de H. Willibror- dus het evangelie gepredikt door grote mannen, zoals de H. Servatius, het was door de gunstige tijdsom standigheden, dat de H. Willibror- dus door Gods Voorzienigheid de ge legenheid kreeg om in grote delen van ons land het katholieke geloof te prediken, zodat hij bij traditie de ere-naam verwierf van apostel van Nederland. Door zijn zegenrijke arbeid heeft hij de Kerk van Christus in Neder land mogen planten. Wij vereren hem dan ook als de eerste patroon van de Nederlandse kerkprovincie. Het feest van St. Willibrordus zal voor ons een welkome gelegenheid zijn om God te danken voor de ge nade van het H. Geloof. Wij willen God dankbaar zijn, dat Hij ons door het H. Doopsel heeft opgenomen in de Katholieke Kerk. Wij zijn God dankbaar, dat Hij ons door de Kerk. deelachtig maakt aan de verlossing, die Christus ons heeft gebracht. Wij danken God voor de genademidde len, die Christus ons in de Kerk ter beschikking stelt, die geheel ons le ven begeleiden, en die ons helpen om als goede katholieken te leven naar Gods bedoelingen. Wij danken God voor de leiding, die de Kerk aan ons leven geeft door de prediking van de waarheid En wij willen dankbaar luisteren naar de richtlijnen, die de Kerk d.i. de Paus en de Bisschoppen ons voorhouden; want het is door de Bisschoppen, die het werk van St. Willibrordus in Nederland voortzet ten, dat Gods Voorzienigheid de ge lovigen van ons vaderland wil lei den naar de hemel. Wanneer we dankbaar zijn Wanneer wij dankbaar zijn voor de onschatbaar grote genade van ons heilig Katholiek geloof, Beminde Gelovigen, dan zullen wij gaarne ook anderen daaraan deelachtig wil len maken. Want het dierbaarste dat wij zelf bezitten, zullen wij ook gaarne gunnen aan anderen. Wie zijn geloof lief heeft en de Kerk bemint, zal, noodzakelijk meeleven met de lotgevallen van de Kerk. Hij zal ver heugd zijn om de groei en bloei van de Katholieke Kerk; en het zal hem aan het hart gaan, als hij moet zien, hoe de Kerk schade lijdt of achter uit gaat. Wie dankbaar is voor zijn katholiek geloof, zal een apostelziel in zich dragen. Want hij zal graag alle mensen voor Christus willen winnen. En het zal hem pijn doen, als hij ziet, dat zovelen Christus en Zijn heilige Kerk niet kennen, zovele anderen, die Hem wel heb ben leren kennen in de katholieke Kerk, Christus vergeten en de Kerk de rug toekeren. Vreugde en verdriet. Het zal onze taak zijn, Beminde Gelovigen, om het geloof, dat St. Willibrord in ons vaderland gebracht heeft, verder uit te breiden en de Kerk, die de H. Willibrord hier heeft gesticht, te handhaven en te doen groeien. Met grote vreugde mogen wij constateren, dat ieder jaar dui zenden mensen, die de waarheid zoe ken, de weg vinden naar de katho lieke Kerk. Maar van de andere kant moeten wij met grote droefheid vaststellen, dat zovelen in Neder land vijandig of onverschillig staan tegenover de katholieke Kerk. Nauwelijks meer Katholiek. In het algemeen mogen Wij spre ken van een bloeiend katholiek le ven onder onze gelovigen. Maar daarnaast mogen wij niet de ogen sluiten voor het feit, dat vooral in de grote steden belangrijke groepen van degenen, die althans door hun H. Doopsel tot de katholieke Kerk -ehoren, onverschillig staan tegen- ver het geloof en nauwelijks meer ot de Kerk gerekend kunnen wor- 'en. Goddank zijn over het alge- neen onze kerken 's Zondag nog :ivervol; maar dat mag ons niet doen 'ergeten, dat er in de volkrijke ste len velen zijn, die hun godsdienst- olichten niet alleen verwaarlozen, maar nauwelijk meer zich bewust zijn, dat zij katholiek zijn. Christus bijna onbekend Daarnaast neemt het aantal on- kerkelijken in Nederland steeds meer toe. Er zijn hele streken in ons vaderland, waar de naam van Chris tus bijna onbekend geworden is. Er komen in ons land, dat toch de naam van een christelijk volk wil blijven voeren, steeds meer men sen, voor wie God niets meer bete kent, die nauwelijks van Hem heb ben gehoord en aan wie de naam van Christus niets meer zegt. Ook ten opzichte van deze mensen heeft de Kerk een taak te vervullen. En zo als wij missionarissen uitzenden naar verre landen om er Christus te pre diken, zo zullen wij in ons eigen va derland aan deze mensen het katho lieke geloof moeten prediken op alle manieren, die ons daartoe ter be schikking staan. De opdracht van Christus: Gaat en onderwijst alle volkeren, geldt op de eerste plaats het eigen volk. Het zal een apostoli sche taak van de Kerk zijn om te trachten ook deze mensen voor Christus te Verlangen naar eenheid groeit.. Daarenboven zijn er nog onze af gescheiden broeders, die wel in Christus geloven, maar zich afzijdig houden van de Kerk, die wij als de ware Kerk van Christus erkennen. Als een liefdevolle Moeder zal de Kerk moeten trachten ook hen te winnen. De apostolische arbeid van de Kerk zal ook gericht moeten zijn op hen. Ook zij zijn gesproten uit het Evangelie, dat de H. Willibrord hier gepredikt heeft maar door on gelukkige omstandigheden leven zij gescheiden van de Kerk, die het Hoofd en de Moeder van alle kerken is. Het verlangen naar terugkeer naar de eenheid van de schaapsstal van Christus is allerwege aan het groeien. De Kerk van St. Willibrord zal voor dit streven moeten open staan en zij zal haar apostolische taak ten opzichte van deze afgescheiden broeders moeten vervullen. Dit binnenlands apostolaat In de laatste jaren heeft, dit bin nenlandse apostolaat een nieuwe vorm gekregen in het werk van de St. Willibrordus-vereniging, die in haar apostolaat zo effectief gesteund wordt door de onderzoekingen naar de kerkelijke en godsdienstige situa tie van ons land, zoals die geschieden door het Katholiek Sociaal Kerke lijk Instituut. Dit binnenlandse apos tolaat tot herwinning en herkerste ning van het niet-katholieke deel van ons volk verdient de aandacht van alle gelovigen. Vergeten we vooral niet om op de feestdag van St Wil librord en op de aanstaande Zondag, de St. Willibrord-Zondag, voor dit binnenlands apostolaat te bidden. Wij willen God vragen, dat Hij op de voorspraak van St. Willibrord dit apostolisch werk heel bijzonder mag zegenen, opdat het evangelie dat St. Willibrord hier gepredikt heeft, steeds* meer in ons volk mag door dringen. De beste manier.... Vergeten we echter vooral niet, Beminde Gelovigen, dat de beste ma nier, om onze Kerk en ons geloof bekend en bemind te maken bij de anderen, is ons eigen voorbeeldig deugdzaam leven. Naar het 'woord van de H. Petrus moet gij een voor beeldig leven leiden, opdat zij om wille van Uw goede werken God gaan verheerlijken (I Petrus 2, 12). Een levend geloof, dat zich uit in een deugdzaam leven is het beste Want wie zou niet graag:.... Daarnaast, Beminde Gelovigen, verdient dit binnenlands apostolaat dat de St. Willibrord-vereniging in Nederland verricht, ook Uw finan- tiële steun. Er wordt zoveel gearbeid op dit terrein en daarom is er zoveel nodig. Wij kennen Uw grote mild dadigheid ten opzichte van de bui tenlandse missie. Nooit wordt er te vergeefs een beroep gedaan op Uw apostolische geest. Niet alleen door Uw gebed, maar ook door Uw gel delijke steun werkt gij altijd gaarne mee aan de uitbreiding van de Kerk in de verre missielanden. Wij twijfe len daarom niet of gij zult ook voor binnenlandse missiewerk gaarne Uw offer willen geven. Want wie zou niet graag het christelijk karakter van ons volk zo ongeschonden mo gelijk willen bewaren. Wanneer wij voor het geslacht, dat na ons komt, een volk willen behouden, da.. Chris tus kent, dan wordt het hoog tijd, dat wij alles in het werk stellen om tegen het ongeloof en de onkerke lijkheid een dam op te werpen. Dan moeten wij ons katholiek geloof pre diken aan iedereen, die het horen wil. Daarom, Beminde Gelovigen, schrijven Wij met vertrouwen voor, dat op aanstaande Zondag, de St. Willibrord-Zondag, in alle kerken van de Nederlandse Kerkprovincie voor dit binnenlands apostolaats- werk een collecte zal worden ge houden, en Wij bevelen die gaarne in Uw milde vrijgevigheid aan. Moge Uw geldelijke gave een dankoffer zijn aan God voor de genade van het heilig geloof ter ere van St. Willi brord, de apostel van Nederlancl. Gegeven te Utrecht 5 October 1952. t Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTjj, Bisschop van 's Hertogenbosch, t J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda. De strijd in Korea Chinese communistische troepen hebben Zondag in de centrale Ko reaanse frontsector de twee pieken van de heuvel, bijgenaamd „Jane Russell", veroverd. Zij hebben hier mede een nieuwe wig gedreven in het geallieerde saillant in de communis tische frontstellingen. Aani dit ge deelte van het front liggen van ge allieerde zijde alleen Zuid-Koreaanse troepen. De verbondenen hebbeh nu de drie belangrijkste punten van de ,,Driehoeks-heuvelrij, namelijk de Heuvel van Pike", de heuvel „Jane Russell" en de Driehoeksheuvel zelf Clandestiene brievenbestellers Twee vertegenwoordigers van het secretariaat van de Oostduitse Volks kamer hebben op het bureau van de voorzitter van de Bondsdag te Bonn een brief afgegeven, waarin verzocht werd een datum te bepalen, waarop de onderhandelingen over de Duitse eenheid een aanvang kunnen nemen. In de brief werd 13 November voor gesteld als de datum, waarop de on derhandelingen zouden kunnen be ginnen. De beide Oostduitsers zijn, bege leid door de Westduitse Bondspolitie naar Helmstedt aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland terugge voerd. Men vraagt zich af, hoe de beide Oostduitsers er in geslaagd zijn zonder geldige papieren over de grens te komen. Wie zat het utatden De camera legde enige gelaatsuitdrukkingen vast van de republikeinse en de democratische candidaten voor het presidentschap van de Verenigde Staten gedurende de laatste dagen van een intensieve en koortsachtige verkiezings campagne. Op de bovenste foto zien we de democratische candidaat, Adlal Stevenson, op de onderse foto de republikeinse candidaat, Dwight D. Eisen hower. De gelaatsexpressies van beiden werden fotografisch genoteerd tij dens het in gedachten verzonken zijn (links), in het vuur van hun rede (midden) en een uitbarsting van vrolijkheid. Wie zal de uitverkorene zijn? Morgen Dinsdag gaan de Amerikanen naar de stembus om een opvol ger van president Tïuman te kiezen. Zij hebben, zoals bekend, de keus lussen Adlai Stevenson, de democratische gouverneur van Illinois, en Dwight Eisenhower, de republikeinse generaal die bet NAVO-commando in Europa verliet om aan de politieke strijd deel te nemen. De drie bekendste deskun digen op het gebied van het opinie-onderzoek in de Verenigde Staten, onder wie George Gallup, hebben Vrijdag verklaard, dat het tot nu toe er naar uitziet, dat Eisenhower een kleine voorsprong op Stevenson zal behalen. Als dit juist mocht blijken, zullen de republikeinen voor het eerst sinds 20 jaar aan het bewind komen. De president wordt niet recht streeks gekozen. Staat voor staat worden de leden van een kiescollege gekozen, dat op zijn beurt de presi- Zaakgelastigde was geen brievenbesteller Zaakgelastigde Middleton en de laatste leden van het personeel van de Blitse ambassade te Teheran zijn Zaterdag in een konvooi van 36 auto's naar Irak vertfrokken, vergezeld van de Zwitserse gezant, Escher, een ver tegenwoordiger van het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken en twee vrachtauto's met soldaten, die voor de veiligheid van het konvooi tot de grens moesten zorgen. Op de Britse ambassade bevinden zich nu slechts enkele bewakers en mensen die onder toezicht van het Zwitserse gezantschap voor het onderhoud van het gebouw moeten zorgen. Middleton heeft een eigenhandig schrijven van premier Mossadeq van de Britse natie geweigerd te aanvaarden. dent en de vice-president kiest. Dit college komt in werkelijkheid nooit bijeen, maar de in elke staat geko zen kiesmannen vergaderen en bren gen formeel hun stem uit in over eenstemming met de volksstemming in die staat. Er zijn 531 stemmen in het kies college, zodat een candidaat min stens 266 stemmen moet krijgen om gekozen te zijn. Niet alle staten hebben hetzelfde aantal stemmen in het kiescollege. New York heeft er bijv. 45. Pennsyl- vanië 32, maar Wyoming slechts drie „OPRECHTE VRIENDSCHAP" De Perzische minister van Buiten landse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft verklaard, dat in deze boodschap ge zegd werd, dat de „oprechte en vriendschappelijke betrekkingen tus sen de twee volkeren zullen voort duren en dat na het vertrek van de Britse diplomaten aan personen van Britse nationaliteit, hetzij kooplie- Zeóde haamplantday ap Watcheten De stichting „Nieuw Walcheren", die zich in de afgelopen jaren beijverd heeft om gelden in te zamelen voor de beplanting van Walcheren, heeft Zaterdagmiddag de zesde en vermoedelijk laatste boomplantdag gehouden, welke o.m. werd bijgewoond door de commissaris van de Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. Casembroot, de commandant van het korps der mari niers, generaal de Bruyne en de commandant maritieme middelen Zeeland, kolonel J. C. Broekhuyzen. De jonge bomen werden geplant op het voor beeldbedrijf van de stichting Proefboerderijen Zeeland „Hof Zwagerman" te Grijpskerke en op de oude buitenplaats „Der Boede" bij KoudekCzke thans een inrichting van de stichting Rusthuizen Walcheren voor Chroni sche Patiënten. Op de proefboerderij „Hof Zwagerman" plant een Zeenwse boerin een van de boompjtes. den of reizigers, geen moeilijkheden in de weg zullen worden gelegd". Er wordt voorts in verklaard, „dat het Engelse volk bekend dient te worden met de feiten, die zonder twij fel door het optreden van de A.I.O.C. v*erborgen zijn gebleven". De Perzi sche regering had haar best gedaan een billijke oplossing van het olie geschil te vinden, doch „de hebzuch tige maatschappij, bewust van de volledige bescherming van de Britse regering, nam haar toevlucht tot dreigementen en bracht het geschil voor een internationaal tribunaal, dat niet als bevoegd kon worden be schouwd er kennis van te nemen". Mossadeq verwijt de A.I.O.C. ver der opzettelijk verscheidene onder handelingspogingen te hebben doen mislukken, met het doel door uitstel de ineenstorting van de Perzische economie voor te bereiden. De brief geeft daarna een overzicht van de geschiedenis der Brits-Iraan- so olieconcessies en van het geschil, dat op de nationalisatie volgde. De brief maakt geen melding van het gemeenschappelijk voorstel van pre sident Truman 'en premier Chur chill. De laatste nota van minister Eden aldus de brief liet er geen twij fel aan bestaan, dat de Britse rege ring een onvriendschappelijke poli tiek wenst voort te zetten, tegenstrij dig aan de aspiraties der beide lan den. Daarom was Iran gedwongen de betrekkingen af te breken. De 339 muitende gevangenen in de staatsgevangenis van Chester in Illi nois hebben Vrijdag hun opstand be ëindigd en de zeven bewakers die zij als gijzelaars vasthielden, vrijgelaten, teen de staatsdirecteur van openbare veiligheid hun had medegedeeld, dat zwaar gewapende soldaten „met alle middelen" de orde zouden herstellen. De overgave kwam juist voordat gou verneur Stevenson, die zijn verkie zingscampagne speciaal hierom had onderbroken, op het punt stond een persoonlijk beroep op de muiters te doen. Schilderingen van Raphaël ontdekt Het Vaticaan heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat arbeiders kost. bare fresco's hebben blootgelegd, die meer dan vier eeuwen in de door Ra phaël geschilderde loggia's'door een muur bedekt waren. De loggia's werden tussen 1517 en 1519 onder leiding van de grote kunstenaar uit de Renaissance ge schilderd. Het zijn voorstellingen uit het Oude en Nieuwe Testament, waar tussen allerlei afbeeldingen van vo gels, dieren en vreemdsoortige figur- ren zijn aangebracht. Arbeiders, die bezig waren met een verbouwing in de loggia's, hebben enige vierkante meter van de muur weggebroken. Het bleek, dat dit ge deelte der vrijgekomen schilderingen onbeschadigd was. en Arizona vier. Als geen der candidaton een een voudige meerderheid in het kiescol lege haalt, wordt de president geko zen door het nieuwe Huis van Afge vaardigden. Behalve Eisenhower on Stevenson zijn nog veertien andere candidaten voor het presidentschap gesteld, die echter geen van allen kans maken. Er wordt morgen niet alleen een president gekozen, maar ook het ge hele Huis van Afgevaardigden moet thans nieuw worden gekozen. De stand van de partijen in het Huis van Afgevaardigden is nu: Democraten 231 Republikeinen 200 Onafhankelijke 1 Vacatures 3 Totaal 435 Democratische meerderheid 27. Truman publiceert geheim staatsstuk President Truman heeft Zondag avond te Independence, in de Ame rikaanse staat Missouri (de plaats, waar hij vandaan komt) medege deeld, dat hij een als „uiterst ge heim" gerubriceerd staatsstuk betrek king hebbende op het besluit der A^merikaanse bezettingsstrijdkrach ten uit Zuid-Korea terug te trekken, officieel voor publicatie heeft vrijge geven. Het gaat hier om een in 1947 door de toenmalige commissie van stafchefs van he Amerikaanse leger waarvan generaal Eisenhower, als chef van de stad van het Amerikaan se leger, deel uitmaakte opgesteld document, waarin zij verklaart, geen bezwaar te hebben tegen een terug trekken dezer Amerikaanse een heden. President Truman verklaarde, dat hij niet tot publicatie van het stuk zou zijn overgegaan, als generaal Eisenhower in zijn verkiezingscam-. pagne „de inhoud van dit memoran dum niet verkeerd had weergegevfcn en overdreven en ongerechtvaardigde aanvallen op burgerlijke instanties had gedaan, die deel hebben aan onze beslissingen ten aanzien van Korea". Deze beslissingen, zo voegde Truman hieraan toe, zijn tot stand gekomen door „eerlijke samenwerking tussen militaire en burgerlijke autoriteiten". Oordeel van Lyttelton Terwijl de eerste fase van de mi litaire actie tegen de Mau-Mau in Kenya ten einde loopt, verklaarde de Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton na een tocht door de on rustige gebieden, dat het „volkomen onjuist" was de activiteit van dit ge heim genootschap te wijten aan eco nomische oorzaken. De Mau-Mau was anti-Europees en anti-Christelijk om geheel andere redenen. Het was veel meer een pri mitief gevoel, dat zich uitte in het verbreiden van rassenhaat. Zijn algemene indruk was, dat se dert de afkondiging van de noodtoe stand meer vertrouwen was geko men onder de gezagsgetrouwe in heemsen. Intussen zijn politie en militairen een nieuwe razzia begonnen in de bossen, waar de Mau-Mau tot nu toe heer en meester was. In de buurt van het stadje Nanyocki, 160 km ten Noorden van Nairobi, hebben man schappen van de veiligheidsdienst ongeveer 4000 inheemsen verhoord. Zeven-en-taohtig personen werden vastgehouden. Een Kikoejoe, die ge zocht werd in verband met de moord op de Britse kolonist Bowycr, gaf zich zelf aan. Twee anderen hebben reeds bekend aan deze misdaad te hebben deelgenomen. Intussen loopt de eerste fase van de operatie „Jock Scott" tegen de terroristen het arresteren van personen, die in hoofdzaak verant woordelijk voor de onrust worden geacht langzamerhand af. De tweede fase, die Maandag zal begin nen, is het hergroeperen van de strijdkrachten, die in de onrustige gebieden zullen worden gestètion- neerd en daar voortdurend zullen patrouilleren. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor te Dordrecht (O. L. Vrouw-Nieuwe pa rochie), de weleerw. heer W. P. M. Haring; tot pastoor te Nieuw-Ven- nep, de weleerw. heer A. C. Schaa- per, die rector was te Amsterdam (Pius-gesticht).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1