KWART VAN BEVOLKING DOOR GEBREK AAN WOONRUIMTE GETROFFEN „Woningbouwverenigingen verstikken" Tunnel in Velsen even lang als Maastunnel VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 Ot LEIDSE COURANT PERDE BLAD PAGINA 1 Bereidheid tot vrijwillige samenwoning nagenoeg verdwenen Hopeloos gezoek De Commissie voor de Jeugdzaken van de Katholieke Volkspartij heeft een enquête gehouden over één der aspecten van de woningnood en van de verdeling van de beschikbare woonruimte, zoals deze ingevolge de Woonruimtewet 1947 geschiedt door de gemeentebesturen. Dat aspect be trof de situatie van de jonge mensen, de'jonggehuwden en huwenden bij deze verdeling. Betreffende deze situatie heerst en niet ten onrechte, aldus de Com missie de mening, dat deze nog slechter is dan voor de andere ca tegorieën, die lijden onder de gevol gen van deze grote plaag van de na oorlogse tijd. Het voor vele jonge mensen bijna hopeloze zoeken naar een, zij het bescheiden, woonruimte om daarin hun gezin te stichten, leidt tot morele noden, die voldoende re den waren lot het vormen, via deze enquête, van een concreet beeld de zer situatie. Den beter inzicht kan dan leiden tot gevolgtrekkingen, die voldoende gefundeerd zijn en tot het aangeven van maatregelen, die er toe kunnen medewerken de woning nood voor deze, in wezen ,,zeer ur gente" gevallen, minder uitzichtloos te maken. Voor het rangschikken en analy st ren van de ontvangen antwoor den heeft de rapporteur, de heer A. Veltman, secretaris van de Vereni ging van Katholieke Gemeenteraads leden, de methode gevolgd van het verdelen van de vragen en ant woorden in enkele categorien, nl. die, welke betrekking hebben op: 1 Het woningtekort; 2. Het toelaten van het betrekken van woonruimte door jonggehuwden en huwenden; 3. Het toewijzen van woonruimte aan deze groepen van woningzoe kenden; 4. De aard van de toegelaten of toegewezen woonruimte aan deze groepen; 5. De leeftijdsgrenzen, gesteld aan huwenden 6 Het ingezetenschap of de eco nomische binding als voorwaarde voor toewijzing; 7. Het bevorderen ven eigen-wo- ningbouw; 8. De schiftelijke regeling om trent verdeling woonruimte. De enquête wijst uit, dat als in de gemeenten tot 10.000 inwoners het woningtekort 10 pet. bedraagt, in de gemeenten tot 40.000 inwoners 13 pet. en in de gemeenten tot 100.000 en hoger 17 pet. Gesteld kan wor den, dat ongeveei 25 pet. van de Nederlandse bevolking dagelijks de grootste nood van deze tijd, het te kort aan woonruimte, aan den lijve ondervindt. Zoals bekend is, doet zich tamelijk veel het verschijnsel voor, dat Ka tholieke jongelui alvast „voor de wet" gaan trouwen, zonder door een ker kelijk huwelijk en samenleving hun huwelijk ook feitelijk te sluiten. Naast antwoorden, die aangeven, dat Katholieken, die burgerlijk ge huwd zijn, worden beschouwd als echtgenoten, die noodwendig geschei den leven en die deswege op een voorrangslijst worden geplaatst, zijn er ook antwoorden als dat van die (Katholieke) wethouder, van wie het bekend is, dat hij enorm veel werk doet in eigen gemeente en daarbuiten ter leniging van de wo ningnood, die bij de betreffende vraag noteerde: „Het kunstje om maar alvast voor de wet te gaan trouwen, gaat hi<?r niet op. Verloof den, die rustig hun beurt afwachten, stellen wij niet achter bij degenen, die denken spoediger geholpen te v/orden als zij (voor de wet) ge huwd zijn". Slechts in vijf gevallen werd ge antwoord, dat alleen woonruimte wordt toegewezen aan jeugdige ge zinnen, nadat dit is gezegend met tenminste twee kinderen. Dit systeem blijkt, aldus het rapport, volstrekt onjuist te zijn. Jonge mensen, die niet kunnen „introuwen" bij hun ouders, zijn dan uitsluitend aange wezen op vrijwillige samenwoning, v/adrtoe de bereidheid, die nooit groot is geweest, thans vrijwel is verdwenen. Op moreel gebied leidt dit systeem bovendien tot zeer onge wenste toestanden. Voor aanstaande echtparen doen zich echter enkele bijzondere moei lijkheden voor, I-Iet gebeurt dikwijls, dat een jongeman, die werkzaam is in een andere gemeente dan die van zijn inwoning, niet wordt ingeschre ven als woningzoekende in zijn woon- gemeentee omdat hij elders werkt en niet in zijn werkgemeente, omdat deze hem verwijst naar de gemeente, waar hij zijn domicilie heeft. Een tweede moeilijkheid is, dat vesti gingsvergunning wordt geweigerd aan een joneman, die in een andere gemeente zou kunnen introuwen bij zijn a.s. schoonouders, omdat hij met deze gemeente geen economi sche binding heeft en daarvan geen ingezetene is. Voor deze beide moei lijkheden lijkt een algemeen geldende regeling, die aan deze wel zeer on bevredigende toestand een einde maakt, nodig. De woningnood in de grote gemeen ten is ontegenzeggelijk veel groter dan in de kleinere. De kleine plaat sen echter doen over het algemeen het meest ter bevordering van het bezit van eigen woning. Voor vele gemeenteraden en speciaal voor de K.V.P.-fracties in die gemeentera den ligt hier nog een prachtig ar beidsveld. De uitslag der enquête geeft de Commissie aanleiding te komen tot de volgende conclusies: a. Het vraagstuk van het ver strekken van woonruimte aan jonggehuwden en a.s. echtparen verdient, om de grote morele belangen, die hier op het spel staan, bijzondere aandacht. b.% In theorie worden in vrijwel alle gemeenten ook woonruim ten toegewezen aan huwenden en jonggehuwden, of althans toegelaten, dat zij een zelf ge vonden inwoning betrekken. Waar in de practijk echter zeer dikwijls misschien ogen schijnlijk meer dringende gevallen van gezinnen met kin deren aanwezig zijn, behoort het toewijzen of betrekken van behoorlijk zelfstandige woon- tot de uitzonderingen. Duplexwoningen acht de Com missie, zeker in de stedelijke gemeenten, een goede oplos sing, omdat een zelfstandig be woond geheel huis vrijwel een utopie blijkt te zijn voor hu- meenten, waar duplexwoningen te prefereren is boven samen woning. Het percentage ge meenten, waar diplexwoningen worden gebouwd, stijgt met de grootte der gemeenten. Du plexwoningen dienen uitslui tend te worden beschouwd als eerste en tijdelijke woning voor jonggehuwden, zodat bij toewijzing er van dient vast te staan, da{ deze na enkele ja ren weer moet worden ont ruimd en dat het gezin dan een gehele woning wordt toegëwe- zen. Duplexwoningen kunnen dan voor de toekomst na ontsplitsing er van tevens er toe bijdragen, dat in de thans te vormen stadswijken een behoorlijke differentiatie ontstaat in woningen, geschikt voor gezinnen van uiteenlo pende omvang. Het ontbreken van schriftelijke regelingen voor het gehele vraagstuk der woonruimtever deling wordt aanvaardbaar ge acht. Voor a.s. echtparen, die in de regel worden achterge steld bij „meer urgente" ge vallen, is deze situatie echter hoogst onbevredigend. Voor de enige groep, welke vrij goed objectief l.an worden behan deld, de a.s. echtgenoten en de jonggehuwden, lijkt een open baar gemaakte regeling, naar objectieve maatstaven vastge steld, aanbevelenswaard. In schrijving voor woningzoeken den dient ook mogelijk te zijn voor a.s. echtparen. Stimuleren van 't doen bouwen v. eigen woning volgens premie regeling, door het verstrekken van hypotheek, of het geven van garantie, worde krachtig door de gemeentebesturen ter hand genomen. Het systeem van sommige ge beenten om een bepaald per centage van de totaal nieuw gebouwde zelfstandige woon ruimte, in de vorm van du plexwoningen, toe te wijzen aan a;s. echtparen in volgorde 'van leeftijd, of vojgens de on der d. bedoelde objectieve nor men, is zeer aanbevelenswaar dig. Dit percentage zal moeten stijgen naarmate het woning tekort vermindert. Staatssecretaris over werkloosheid Tot einde 1951 was er in NederL meer immigratie dan emigratie Voor iedere nieuwe arbeider moet f 20.000 geinvesteerd worden Op de vierde provinciale dag van de stichting voor maatschappelijk werk in de provincie Utrecht, die vandaag in Utrecht is gehouden, heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van sociale zaken, gesproken over „de werkloosheid en de bestrijding daarvan door het rijk". Spreker duidde de werkloosheid aan als sociale vijand nr. 1, wegens de rampzalige gevolgen, welke de werkloosheid heeft zowel op zede lijk als op economisch, financieel en politiek terrein. Men moet verschillende soorten werkloosheid onderscheiden, frictie- ruimte voor deze categorieën 1 of wrijvingswerkloosheid, seizoên- Minister Witte voorstander van individuele vrijheid Ir. H. B. J. Witte, minister van volkshuisvesting, die te Arnhem het congres van het katholiek instituut voor volkshuisvesting bijwoonde, heeft daar verklaard een voorstander te zijn van individuele vrijheid. Dat de overheid vaak gedwongen wordt sterk regelend in te grijpen is meer een gevolg van de omstandigheden. Maar juist waar de individuen sa men komen tot een concentratie van krachten, vormen zij een goede te genspeler van de overheid. Dit geldt in het bijzonder voor de volkshuis vesting. Voor de woningbouwvereni ging is hier een aparte taak wegge legd. De minister kon echter geen uit spraak doen over de cri de coeur van de voorzitter van 't congres over het keurslijf van de woningbouwver eniging. Hij vestigde de aandacht op de moeilijkheid van de finaciële onaf hankelijkheid, een van de eerste voorwaarden voor een juiste werk- Erewacht Staatssecretaris Mr. Kranenburg zaamheid van een woningbouwvere niging. Er kan niet direct een ant woord worden gegeven op de vraag hoe die moeilijkheid in deze arme tijd moet worden opgelost. In zijn inleiding had de voorzitter van het instituut, de heer Jac. Al- bers, er op gewezen, dat de woning bouwverenigingen dreigen te ver stikken onder een lawine van over heidsvoorschriften. Er zijn weliswaar corporaties, waarvan de besturen veel weg hebben van eerbiedwaar dige regentencolleges van oude-lie- denhuizen, zodat ingrijpen van de overheid hier gerechtvaardigd lijkt. Het merendeel blaakt echter van levenslust en loopt over van activi teit, doch deze loopt dood op een muur van soms volslagen onbegrijpe lijke en verlammende overheidsbe- palingen. Daarom slaakte hij tegen over de minister de verzuchting: „Verbreek de keurslijf, waarin onze woningbouwcorporaties zich geperst zien en maak hen niet larger tot zielloze verlengstukken van 'n over belast overheidsapparaat. De woningdifferentiatie noemt de heer Albers een eis van wijs beleid. De nivellering mag zijns inziens niet verder gaan dan strikt onafwend baar is. omdat een mozaïek van het maatschappelijk leven van grote be tekenis is. De Nederlandse Staatssecretaris van Oorlog, Mr. F. J. Kranenburg (met rilten hoed in de hand), inspecteert hier een erewacht, na zijn aankomst in Korea, per vliegtuig uit Tokio. Op het vliegveld werd hij begroet door de commandant van het achtste leger, Generaal James A. van Fleet. De staats secretaris heeft o.a. de Nederlandse troepen in Zuid-Korea bezocht. OUD, VERTROUWD MAAR ONBETROUWBAAR. De recherche te Haarlem heeft een 74-jarige boekhouder van de firma Joh. Enschedé Zn. aangehouden. Hij wordt verdacht van verduistering van 94.000 gulden die hij in de loop van de laatste vijftien jaar heeft weggenomen. De firma Enschedé deelde hierover het volgende mede. Onlangs is ge bleken, dat een thans 74-jarige boek houder, die reeds dertig jaar bij de firma werkzaam is, zich gedurende j een reeks van jaren aan verduiste- j ring heeft schuldig gemaakt, waar door de totale som, die hij zich op I geraffineerde wijze heeft toegeëigend, j tot het belangrijke bedrag van 94.000 j gulden is aangegroeid. De vertrou- wenspositie, welke hij bij de N.V. bleef innemen, ook na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft hem de gelegenheid gegeven, de gepleegde onregelmatigheden nog gedurende tal van jaren voort te -zetten. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. De N.V. is tegen fraude verzekerd. (Alg. Dgbl.). werkloosheid, conjucturele werkloos heid en structurele werkloosheid. In ons land is thans enige conjuncturele werkloosheid aanwezig, maar geluk kig heeft deze geen ernstige omvang. Minder gunstig is het verloop van de investeringsplannen, die een da ling vertonen. De werkloosheid, die zich in-ons land voordoet, is vooral van structurele aard. De grote be volkingstoeneming doet het aantal arbeiders, .dat werk vraagt, ieder jaar met ca. 40.000 toenemen, terwijl voor iedere nieuwe arbeidsplaats in het productieproces een kapitaals investering van gemiddeld 20.000, nodig is. Emigratie biedt een gun stige ontlasting maar de toekomstige mogelijkheden van emigratie blijven onzeker, terwijl tot eind 1951 tegen over 373.000 Nederlanders, die sedert de bevrijding uit Nederland vertrok ken, 38.6.000 buitenlanders en repa- triërenoen stonden, die zich in Ne derland vestigden. Onder de werklozen bevonden zich in 1951 naar schatting 25.000 moei lijk plaatsbaren, 30.000 seizoenwerk lozen en 20.000 frictiewerklozen (per sonen, die kortstondig werkloos wa ren t.g.v. het overgaan van het ene naar het andere werk). In totaal be droeg de werkloosheid over 1951 ge middeld 87.000 mannen, waarvan ge middeld 30.000 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Het 'blijkt, dat de werkloosheid zich vooral voordoet onder bepaalde leeftijdsgroepen (boven 50 jaar), in bepaalde gebieden (industrieel on ontwikkelde gebieden als O.-Gronin gen, Z.O. Friesland) en in bepaalde bedrijfstakken (bouwbedrijf, land bouw, administratief personeel, on geschoolden). In het laatste jaar zijn reeds be langrijke maatregelen genomen orr de werkloosheidsopheffing te stimu leren. Als zodanig moeten o.a. den genoemd een aantal belasting verlagingen (verlaging omzetbelas ting, verlaging sigarenaccijns, fiscale tegemoetkoningen ter exportbevor dering), een versnelling van de uit keringen wegens oorlogsschade en een ruimere openbare-werken-poli- tiek. Met een en ander was een be drag van ongeveer 200 millioen ge moeid. Verdere maatregelen ter bevorde ring der werkgelegenheid verdienen overweging. Een belastingverlaging, die de investeringen zou bevorde ren, zou, indien mogelijk, gunstig zijn. Maar dan moet voldoende ze kerheid bestaan, dat de vrijkomende bedragen niet slechts leiden tot ver groting van liquiditeit, meer luxe consumptie en beleggingen in de risicomijdende sector. Voorts is te denken aan verhoging van het bouw programma boven 55.000 woningen, mede in verband met de gunstige invloed daarvan op de nevenbedrij ven (hout, meubelen, klein-metaal). Ook verdient overweging een verdere versnelling van de uitkeringen we gens oorlogsschade, omdat deze slechts betekent, dat de overheid een reeds bestaande verplichting sneller afdoet, terwijl, hetgeen wenselijk is, de vraag naar duurzame consumptie goederen wordt verruimd. Zeer bin nenkort zullen door de regering over deze en andere plannen belangrijke beslissingen moeten worden geno men. De drijvende traanfabriek van de Nederlandse maatschappij voor walvisvaart, de „Willem Barendsz," zal morgen, des morgens oan 8 uur, uit de Amsterdamse haven vertrek ken om wederom, voor de zevende maal, zijn reis naar de Zuidelijke IJszee te aanvaarden. Nijmeegse K.V.P. Moties van jongeren In de gisteravond te Nijmegen ge houden ledenvergadering van de af deling Nijmegen van de Katholieke Volkspartij, is een motie ingediend door de jongerenorganisatie in de KVP Nijmegen. De motie werd door de ledenvergadering met algemene stemmen aangenomen en luidt als volgt: De afdeling Nijmegen van de Ka tholieke Volkspartij, in vergadering bijeen, betreurt het, dat het partijbe stuur en het dagelijks bestuur der partij, terwijl zij na de verkiezingen van 25 Juli 1952 demissionnair waren niet eerst met een versnelde proce dure alle besturen der partij ver- niuewd hebben, maar integendeel een belangrijk beraad begonnen zijn en een nieuw verzoek deden, tot het in stellen van een commissie, die de noodzaak der Katholieke eenheid op politiek gebied moet onderzoeken. Zij meent, dat, na een uitspraak van de kiezers, als deze verkiezing was, eerst de gelegenheid moet worden geboden aan alle leden van de KVP om nieuwe besturen te kiezen, om de gerezen situatie te onderzoeken en hieraan het hoofd te bieden. Nog werd een tweede motie aan genomen, ook van de jongerenactie, waarin spijt werd uitgedrukt over de uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal op 25 Juli j.l.. Zij betreurt de alge mene sterke achteruitgang van de KVP en constateert, dat in Nijmegen deze achteruitgang procentueel gro ter is dan in soortgelijke steden en veel groter 4an het landelijk gemid delde (in Nijmgen ging 10 pet. van de stemmen verloren). In de m'otie werd de mening uitgesproken, dat vooral de leden van de KVP zich in de toekomst meer voor de grote be langen van de Katholieke politiek dienen te interesseren en in te zet ten. Het bestuur van de afdeling Nij megen werd uitgenodigd op korte termijn zich te beraden over maat regelen op het gebied der voorlich ting en propaganda, dat in brede la gen van het Katholieke volksdeel de, in de democratie zo nodige belang stelling voor de staatkunde, gelegd kan worden. NIEUWE FIGUREN AAN ECON. ZAKEN. Naar het A.N.P. verneemt, is de benoeming te verwachten van mr. S. Th. J. Teppema tot directeur-gene raal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen, in welke functie hij de heer D. P. Spierenburg zal op volgen. Mr. Teppema is plaatsvervangend directeur-generaal. Dr. J. Linthorst Homan zal bij dit directoraat-gene raal de functie, vani directeur aan vaarden. Ook prof. dr, L. J. Zimmermann heeft een functie bij het directoraat- generaal aanvaard. Gemeente Breda op zwart zaad Begrotingstekort: Muzikale Salto Mortale f 800.000,- Voor de eerste maal sinds haar 700-jarig bestaan moest' de burge meester van Breda gisteren mede delen, dat Breda door een begro tingstekort van 800.000,tot de noodlijdende gemeenten is gaan be horen. B. en W. wijten in een toe lichting aan de raad deze toestand aan de verkeerde verhouding op financieel gebied tussen de gemeente en het rijk. PROF. MR. P. J. OUD INAUGUREERT. Gistermiddag heeft prof. mr. P. J. Oud in een openbare senaatsvergade ring in de aula der Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotter dam met een rede over „De verhou ding der verschillende overheids machten" het ambt aanvaard van bui tengewoon hoogleraar in het Neder lands Staats- en Adminstratiefrecht aan deze hogeschool. Freddie Harrison (36 jaar oud), die op het ogenblik optreedt in het Wind mill Theatre in Londen, blijkt geen gewone pianist te zijn. O nee, hij heeft nog meer in zijn mars, en „ver koopt" zijn nummers met de grootste behendigheid en koelbloedigheid. Waarschijnlijk vindt hij het tijdver lies, bij een maat „rust" in de mu ziek, zo maar enige tellen niets te doen. Natuurlijk vond Freddie daar iets op: zodra hij de laatste noot voor de maat rust heeft aangeslagen springt hij van zijn stoel, maakt een salto mortale, en „komt" precies op tijd weer „aan", om zijn stukje mu ziek zonder onderbreking voort te zetten. Het vertonen van stunts zit Freddie in het bloéd, hij is nl. de zoon van de man, die de eerste lilli putter in Engeland introduceerde, en van een Franse filmster. Zijn groot vader trok met een eigen circus door Europa. Freddie werd te We nen geboren. Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlich ting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende wer king voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzui ver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop van daag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. .(Advertentie) WERKSTER VOND KEIZERLIJKE RING. Op doorreis van Amsterdam naar Breda en verder naar Frankrijk, ver toefde de keizerin van Vietnam, H. M. Nam Phuong, enkele uren in Utrecht in Hotel des Pays Bas, waar ook de lunch werd gebruikt. Nadat de keizering om 4 uur met haar ge volg per auto was vertrokken*, vond de werkster van het hotel, mej. G. Woudenberg, in de toiletten een kost bare ring. Kennelijk het eigendom van de keizerin. Mej. Woudenberg meldde haar vondst direct aan de directie, die de politie opbelde. Van daar werd het pontveer in Culemborg opgebeld om he't hoge gezelschap in kennis te stel- len van het vinden van de ring, die de keizerin overigens nog niet gemist bleek te hebben. Een snelle auto werd gecharterd, die de keizerin nog vóór het veer in Culemborg wist in te halen om de ring te overhandigen. (Tel.). TRAGISCH OVERLIJDEN. Over de f eestelij khed van de eerste steenlegging voor het nieuwe hoofd kantoor van de Eerste Nederlandse te Den Haag, die gistermorgen plaats vond, is een zware schaduw geval len. Tijdens de lunch, welke na af loop der steenlegging werd gehou den en waaraan ie directie en de ar chitecten van het nieuwe gebouw aanzaten, is een der architecten, de heer ir. Herman de Groot, plotseling overleden. De totale lengte van de in aan- bouw zijnde autolunnel te Velsen wordt 1640 meter, dus ongeveer even lang als de Maastunnel in Rotter- dam. Het gesloten tunneldeel zal I echter veel korter zijn: 788 meter. Dit vertelde ir. A. Eggink, hoofd-1 Ingenieur van de Rijkswaterstaat,1 gistermiddag op de wegverkeersdag i van de KNAC in het Kurhaus. Oorspronkelijk zou de Velserautor tunnel een enkele rijbaan voor twee- richtingverkeer krijgen, vervolgde ir. Eggink, maar de snelle toeneming van het wegverkeer en de sterke in dustrialisatie bij IJmuiden deden ons besluiten een autotunnel met twee gescheide verkeersbar.en te bouv/en, een voor iedere verkeersrichting. De bouwtijd wordt hierdoor wel ver lengd, maar de tunnel zal dan ook veel beter zijn. Een rooster van 150 m. lang over de beide open tunnelgedeelten zal dienen om een gelijkmatige over gang van daglicht naar kunstlicht bereiken. De spoorwegtunnel wordt 3200 m. lang. De bovenkant van beide tun nels ligt zo laag, dat het Noordzee kanaal nog tot 15 Yï m. beneden A.P. kan worden verdiept. Het laagste punt der tunnels zal 24 m. onder de oppervlakte zijn. De rijbanen van de autotunnel worden elk 7 m.. breed met aan weerskanten een trottoir van 1.25 m. breedte. De tunnelhoogte zal 4.20 m. zijn. De spoorwegtunnel krijgt één koker met dubbelspoor. „WERELDSPAARDAG". Over de gehele wereld is hed^n op de „Wereldspaardag", het sparen nog eens extra onder de aandacht ge bracht. Ook in Nederland hebben de spaarbanken deze dag niet onopge merkt voorbij laten gaan. De rijks postspaarbank organiseerde in een achttiental plaatsen optochten, waar- met muziek en spandoeken het .te nut van het sparen nog eens iidelijk werd geaccentreerd. In Am- .erdam werd dit jaar alleen de vlag uitgestoken, want de personeelsbezet ting van het postkantoor laat niet toe, dat ditmaal de Postharmonie uittrok.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9