Raad van Lisse vluchtte achter gesloten deuren Cultuurconsulent Kuiperi ontvouwde een nieuw plan voor het Langeveld Uitbreiding secretariepersoneel ging niet zonder slag of stoot VRIJDAb 31 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 In de Woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering waren af wezig de leden Verdegaal, wegens ziekte, en Steenwinkel, wegens fa milie-omstandigheden. Het voorstel inzake benoeming van de leden van de woningcommis sie werd aangehouden tot na de ge heime raadsvergadering. De voorz. deelde nog mede, dat het college van B. en W. het wenselijk achtte, dat hierin ook zitting heeft een vrouw. Na een kleine discussie werd besloten deze aangelegenheid af te doen na de geheime zitting om hier omtrent aldus de woorden van de voorz. eens over te praten in de genoeglijkheid van een geheime zit ting. Het voorstel tot het afleggen van een nieuwe verklaring dat een wij ziging van het uitbreidingsplan in voorbereiding is, werd aanvaard. De heer Romijn merkte hierbij nog op, dat dit eventuele bouwplannen niet in de weg behoeft te staan, wanneer dit binnen het raam van het uitbrei dingsplan zal geschieden. Overgegaan werd tot de aankoop van grond aan de Veldhorststraat en Von Bönninghausenlaan. Bij het voorstel inzake trottoir- aanleg en riolering van een gedeelte van de Broekweg, was de heer Van Leeuwen de mening toegedaan, dat de groenstroken aldaar niet houd baar zouden blijken te zijn. Na dis cussie werd besloten, de geraamde post te handhaven, doch voorlopig niet uit te voeren, totdat de bewo ners er om vragen. Het voorstel tot verbetering van de brug Eerste Poellaan werd goed gekeurd. Gemeente maalt water weg. In behandeling kwam vervolgens het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Lisserbroek-, Meer- en Duinpolder inzake: a. vergoeding voor bemaling water dorpskom; b. verbetering bemalings installatie en c. aankoop van grond in het Nassaupark. De heer Mesman vraagt zich af, of het nodig is, dat de gemeente haar bijdrage geeft in de verbetering van we bemalingsinstallatie, welke staat uit het bijplaatsen van een elec. motor. ■De heer Lefeber licht dit uitvoe- ALKEMADE Geboren: Johannes W. M. zn van P. W. Straathof en C. J. Zaal; Ca- tharina E. M. dr van W. J. v. Veen en C. G. Kek; Catharina M. C., dr van P Th. Hoogenboom en G. J. de Jong; Johanna G. M,, dr van J. A. Dobben en J. v. d. Meer; Bernardus L. W., zn van P, van Soldt en G. B. Halink; Antonius J. M. zn van C. S. de Jong.en A. J. Bakker; Gerardus P. zn van J. J. Rietbroek en M. J. Turk; Maria J. d., van C. IJ van Klink en H. M. Termeulen; Wilhel- mina A. M. dr van N. Hogenboom en W. G. Plasmeijer; Nicolaas C. M. zn van N. Hogenboom en W. G. Plas meijer; Geertruida A. M. dr van H. J. v. d. Meer en E. M. van der Meer; Petrus M., zn van P. G. v. d. Meer en C. W. Wesselman; Wilma dr van W. Nell en W. de Wit; Theodorus J. zn van J. A. v. Leeuwen en E. Turk; Antonius C. W. zn van J. H. Meijer en J. Engel. Ondertrouwd: J. J. Koek en W, G. van der Wereld; Th. B. P. Dobbe en A. A. M. Gies Broesterhuizen. Gehuwd: J. J. D. van Mastwijk en C. M. Straathof; C. A. van Ham en J. Jonkman; J. C. P. Wijsman en C. J. M. v. d. Meer; C. J. van Klink en A. C. v. d. Hoorn; A. L. Verdel en E, A. M. Rode wijk. Overleden: C. Zwetsloot 68 jr; M. Spruit e. v. W. van der Meer 69 jr. BOSKOOP C. v. d. Willik Na een kort ziekbed is in de ouderdom van 80 jaar overleden de heer C. v. d. Wil-- lik H.zn. De overledene heeft zich in zijn lange leven belangrijke plaatsen wéten te veroveren in het Boskoopse verenigingsleven. Tot op hoge leeftijd was de heer v. d. Willik o.a. commis saris van de CoÖp. Ver. „De Boskoop- se Veiling", een zelfde functie ver vulde hij ook in het bestuur van de Coöp. Brood- en Verbruiksver. „Vooruitgang". De begrafenis zal Za terdagmiddag tussen 2 en 3 uur plaatsvinden op de algemene begraaf plaats. Nieuwe Rugosa-onderlaag;. Door de heren Jan Spek en A. A. Nijveldt, boomkwekers te Boskoop, wordt een nieuwe Rugosa-onderlaag in de han del gebracht. Naar verluidt, zal deze nieuwe on derlaag speciaal voor de rozentrek- king van veel betekenis blijken te zijn. De nieuwe aanwinst, waarop kwekersrecht is verleend, is minder scherp als de z.g. „Oude Rugosa" en laat zich gemakkelijk stekken. HAZERSWOUDE Geboren: Johannes Adr. P., z. van G. P. van Velzen en M. M. Can- bier; Cornelia Maria Th., d. van W. van Wetten en M. Straver. Ondertrouwd: Chr. Smit 26 jaar en M. Starreveld 22 jaar. Overleden: Hendrika Kastelijn, 50 jaar. TER AAR Geboren: Johannes C. M., z. van P. A. Meijer en J. C. T. van Es; Cor nelia J. M., d. van Th. M. Baak en J. M. Kouwenhoven; Cornelia A. M., z. van J. H. Hölscher en A. M. U. van Dam; Michael L„ z. van C. A. v. d. Hoorn en P. A. Heemskerk. Huwelijksaangiften: C. de Vogel, 25 jasr en Tr. van Harten 28 jaar. Huwelijken: H. J. Vermeulen 30 jaar en J. Q. Visser 24 jaar; H. A. Oosterman 39 jaar en G. G. M. Kals- hoven 24 jaar. Overleden: C. A. Valentijn, 8 maan den. rig toe en meent dat wij dit behoren te aanvaarden, omdat dit noodzake lijk is gebleken door het wegmalen van water voor de gemeente. Hierna werd overeenkomstig het voorstel besloten. Het voorstel tot aankoop van grond in de Gladiolenstraat werd aan vaard, nadat de heer Van der Zon nog had opgemerkt, dat het leek alsof de gemeente haar verplichtin gen of belofte, gedaan bij de onder handelingen, niet zou nakomen en daardoor enigszins in een dwang positie zou geraken. De voorz. ver klaarde, dat de gemeente in het ge heel geen belofte heeft gedaan, doch dat deze aangelegenheid nu eens af gewikkeld behoorde te worden en men de prijs uiteindelijk accepteerde. De heer De Koning vroeg nadere toelichting omtrent hetvoorstel tot het aangaan van een geldlening groot f 1.000.000,— een zgn. lening speciaal met het oog op de afschrijving en welke middelen B. en W. hiervoor denken aan te wen den. De voorz. antwoordde, dat de af lossing van ƒ600.000,— volgens de begrotingen welke in de eerstvolgen de jaren zullen komen gewaarborgd is en dat het overige bedrag gevon den wordt uit het aangaan van de finitieve leningen. Momenteel is dit de voordeligste manier van finan ciering. Hierna wordt het voorstel aangenomen. De voorstellen tot -het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der l.o.-wet 1920 i.v.m. het aanschaf fen van een schoolbord t.t Geref. School en het voorstel tot het geven van een compensatie-uitke ring aan het daarvoor in aanmer king komende gemeente-personeel m.-h.o. op het inwerking treden van de werkloosheidswet werden aange nomen. De punten 114117 allen betrek king hebbende op rekening 1950 van de verschillende diensten en ge meente werden aangehouden tot een volgende vergadering. De voorstellen tot het aangaan van -kasgeldleningen in 1953 en tot bepaling van het maximum crediet in rekening-courant voor 1953 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten en de Coöperatieve Boeren leenbank werden zonder bespreking aangenomen. Woningverbetering. Het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de van Rijkswege in het leven geroepen regeling tot woningverbetering en tot het verle nen van eventuele gemeentelijke hypotheken om de toepassing van deze regeling te bevorderen lokte nogal enige discussie uit. De heer De Vries vraagt, of dit ook betekende verhoging van huis huur, omdat sommige bewoners hier toe niet in staat moeten worden geacht. De voorz. zegt, dat dit van de huuradviescommissie zal afhangen. De heren Romijn en Ransdorp be kijken het weer anders en achten deze woningverbetering juist goed, omdat hierdoor de woongelegenheid aanzienlijk vooruitgaat en men op dezelfde plaats kan blijven wonen, weliswaar met een iets hogere huur, doch niet vergeten mag worden dat de eigenaar hieraan niets heeft in de eerste 10 jaren. Verschillende leden maken bezwaar tegen de te korte termijn van aflos sing van hypotheek, omdat het voor diverse eigenaren moeilijk zal zijn om binnen de 10 jaren af te lossen. Termijnen worden genoemd van 15 tot 25 jaar. De voorz. maant tot voorzichtig heid en wenste 10 jaren te handha ven met als uitzondering maximaal 15 jaren. Met 7 tegen 6 stemmen wordt de termijn van 20 jaren verworpen, zo dat overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Dat wordt nader door de voorz. toegelicht. De verschillende begrotingswijzi gingen van de gemeente en haar diensten worden aangenomen, nadat hieromtrent enkele vragen zijn be antwoord of toelichtingen zijn ge geven. gedaan bij de behandeling van de ge meentebegroting 1953 en dat de-heer Van Waveren bij de algemene be schouwingen over die begroting ge legenheid zal krijgen om zijn laatste opmerking te herhalen en te bespre ken. Wel wil hij reeds thans opmer ken, dat de reorganisatie van de dienst van openbare werken nog steeds niet geheel is voltooid en dat deze aangelegenheid zijn tijd moet hebben om dit te volbrengen. De heer Mesman informeerde naar de constructie van het nieuwe brug dek over de Leidsevaart, terwijl de heer Van der Zon wees op de slechte toestand van het punt Catherijnelaan -r-Achterw;eg. De voorz. sloot omstreeks 1 uur déze zeer langdurige vergadering, Personalia. —1 De heer N. H. Hoek stra, employé 2de klas bij het staats bedrijf der PTT is bevorderd tot employé 1ste klasse. De heer J. M. van Kesteren employé 1ste klasse is met ingang van 1 November 1952 overgeplaatst naar het Hoofdkantoor in Den Haag. Vergadering der K.V.P. De K. V.P. afd. Lisse hield een ledenver gadering in het Parochiehuis aan de Beekbrug.. De heer P. Oosterveer, voorzitter, sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Gezien de mindere resultaten van de Twee de Kamerverkiezingen, had de spre ker een groot publiek verwacht, te meer daar aan allen, zelfs de onte vredenen, een oproep gezonden was. Gewichtige kwesties als onderwijs, gezinspolitiek e.a. vereisen dat allen in één hechte partij verenigd blijven, willen de Katholieke belangen op de juiste manier behartigd blijven. Het volgend jaar worden weer verkiezin gen, gehoüden voor het gemeentebe stuur, waarin voor de K.V.P. nog zo ontzètttend veel te doen staat. De spreker meende, dat in het huidige gemeentebestuur de K.V.P. wel de grootste partij was, maar niet altijd de grootste invloed heeft. Hij sprak de wens uit, dat het volgend jaar de partij een groei zou tonen in aantal en in kwaliteit. Daarna lazen de se cretarissen de notulen voor, waarna tot verkiezing van een nieuw be stuur werd overgegaan. Met uitzon dering van de heren A. Turnhout en 3: v. Ruiten, die zich niet meer verkiesbaar stelden, w ;rd het oude bestuur herkozen, terwijl de plaatsen van de aftredenden door de heren W. v. Gerven en L. v. d. Meer werden ingenomen. Vervolgens werden door de vergadering als afgevaardig den voor de Statencentrale benoemd de heren v. Ruiten en W. v. Dijk. Hierna volgde de rondvraag, waar van, door de opmerking van de voor zitter, ruim gebruik werd gemaakt. De heren P. Romijn, J. v. Dijk en d. Zon bewezen met feiten de intense activitèit der K.V.P. in de Gemeenteraad, al gaf de heer P. Ro mijn toe, dat in de commissies de juiste verhouding der partijen niet al- 300 JAAR NOORDZIJDERPOLDER De begroting. De gemeentebegroting 1953 wordt aangeboden en zal aldus de voorz. zeer binnenkort bij de leden worden thuisbezorgd. Zij sluit in de ge wone dienst met een bedrag van 2.226.484,40 aan inkomsten en uit gaven met een onvoorziene uitgave van 37.611,82. Na middernacht. Na de geheime zitting, welke eerst omstreeks half een in de nacht was geëindigd, werd de openbare verga dering van de raad heropend. Allereerst kwam aan de orde de benoeming van de commissie van ad vies ingevolge de woonruimtewet. Herbenoemd werden de heren G. J. Randsdorp, voorz., E. Scholte, M Hordijk, J. van Dijk en G. Nieuwen huis, terwijl als plaatsvervangers werden herbenoemd de heren J. Briemen en R. C. Segers. Bij rondvraag informeerde de heer Randsdorp naar de bouw van het wachthuisje van NZHVM bij de hal te Vreewijk. De voorz. zei, dat dit niet zal ver rijzen, omdat aldaar geen grond be schikbaar is. De heer Van Waveren wees op de slechte toestand van de Kanaalstraat en vroeg hievoor verbetering, terwijl hij teven het college van B en W at tent maakte op de onefficiënte werk wijze van de dienst van openbare werken De voorz. verklaarde, dat omtrent de verbeteringen van de Kanaal- In café-restaurant „De Nachte gaal" aan de Gooweg te Noordwij- kerhout vond gisteravond de feeste lijke herdenking plaats van het 300- jarig bestaan van de Noordzijderpol- der. Reeds om 8 uur was de. zaal gevuld met ingelanden van de poldér. ver gezeld van hun dames. De voltallige colleges van B. en W. der gemeen ten Noordwijkerhout en Noordwijk waren als genodigden aanwezig. Onder de verdere autoriteiten merk ten we o.m. op de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland, de heer Slagter, dr. Vlag, Rijkstuin- bouwconsulent, ir. Kuiperi, cultuur consulent voor Z.-Holland, de heer Kramer van de provinciale water staat en de heer Huiskens van de Amsterdamse Waterleiding. De voorz. van de polder, de heer E. J. Hogervorst, noemde deze dag een mijlpaal in de geschiedenis van de polder. De secretaris, de heer J. Oostdam, zeide een angst te hebben over de toekomst van de polder en tot de overtuiging gekomen te zijn, dat de polder in de 4e eeuw, welke ingegaan wordt, door strijd voor het agrarisch deel van de bevolking slechts behou den zal kunnen blijven. Vergeet niet* tijd in acht genomen zijn. Hierdoor overtuigd, trok do voorz. in hartelijke bewoordingen zijn op merking in en nadat hij de heer v. d. Meer een betere regeling vara de inning der contributie had toegezegd, sloot hij deze geanimeerde vergade ring. Geboren: Catharina Cornelia Debo- ra, d. van Th. C. Weijers en C. D. v. d. Ploeg; Franciscus eLonardus Cornelis, z. van G. C. Snaar en J. M. v Stein; Josephine Helena Anthonia, d. vara C. v. d. Aardweg en A. A. M. Möller; Maria Cecilia, d. von J. C. van Rooijen en C. J. Schenk; Marga- retha Elisabeth Maria, d. van N. J. A. Boekei en M. E. M. Jong; Petro- nella Maria, d. van D. Deen en B. A. J. Cornelisse; Pieternella, d. van J. H. Buurman en H. H. Forsten; De nijs, z. van J. Boogerd en S. v. d. Bos. Getrouwd: M. v. d. Stelt en W. de Smit te Haarlemmermeer; J. A. G. Gouglas met M. M. v. d. .Heuvel. Overleden: A. van Ruiten 76 jwe duwe van C. A. van Kesteren; C. Steenvoorden 70 j., echtgenote van J. Berbee; Petronella Hendrina Bee- len 42 j. GEMEENTERAAD WARMOND Onder voorzitterschap van jhr mr een ambtenaar bij. L. M. E. von Fissenne kwam de raad van Warmond in openbare vergade ring bijeen. Afwezig was met ken nisgeving de heer J. v. Vliet. Door de heer Van Asperen uit 's-Gravenhage werd bij de raad in beroep gegaan tegen de weigering van B. en W. van een bouwvergun ning voor een weekendhuisje aan de Kagerplassen. B. en W. stelden voor dit beroep ongegrond te verklaren. De heer Weijers sprak er zijn be vreemding ovet uit; dat Ged. St. aan belanghebbende wel toestemming hadden verleend tot'het aanbrengen van een steiger ter plaatse. De voorz. zei, dat de hou:ding van Ged. St. in- zei, dat. de houding van Ged. St. in- geen zij ook erkend hebben. Het voorstel van B. en W. werd hierop met alg, stemmen aangenomen. Hierna deelde de voorz. mede dat in het koopcontract met jhr van de Brandeler, die grond van deze ge meente heeft gekocht, op het gedeel te van die grond, dat in eigendom der gemeente is gebleven, is bepaald, dat ten hoogste twee landhuizen hierop mogen worden gebouwd. Bo vendien had de buitenplaats Groot Leerust gelegen tegen over deze frond het recht van uitzicht,. De in- oud van de woningen werd terug gebracht op 400 a 600 M. Het voor stel van B. en W. werd met alg. stemmen aangenomen. Uitbreiding secretarie personeel. Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. tot uitbrei ding van het personeel ter secretarie. De heer Nijman stelde de vraag of, als een deskundige tot gemeente ontvanger :was benoemd deze uit breiding nodig was geweest. De voorz. antwoordde, dat dit dan op het 'ogenblik niet nodig was geweest, doch wel in de toekomst. Ook de se cretaris deelde deze mening. Wij hebben, aldus de secretaris een goe de gemeente-ontvanger, maar of hij in staat is, ook de financiële admi nistratie het secretarie betreffende uit te voeren, zal moeten worden afgewacht. Weth. De Greef was het met deze uitspraken niet eens en meende, dat er toch uitbreiding nodig zou zijn ge- weest als een ander tot ontvanger was bevorderd. De heer Nijman merkte hierbij 'op, dat ;de laatste stemming dus de ge meente 4000.— kost. De heer Vergeer was van menïng, dat de andere candidaat geen secre tarie administratie had kunnen d^en, daar hij toch uitsluitend benoemd was als gemeente-ontvanger en ad ministrateur van het- Waterleiding bedrijf. De heer Van Rijn vond de uitbreiding van het personeel wel erg drastisch. Pas is een nieuwe ty straat mededelingen zullen worden piste benoemd of nu moet er weer De raad ging daarna in geheime zitting. Na opening der zitting werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Ter tafel kwam een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet van 2575.voor de in richting van een lokaal van het voor malige gemeentehuis tot politiepost bureau en van een lokaal tot les ruimte ten behoeve van de organi satie bescherming bevolking. Hier toe werd met alg. st. besloten. De heer Nijman wees er op, dat thans reeds een wiek van de molen in de Lakerpolder af is, voor welk herstel de gemeente kortgeleden een beangrijk bedrag heeft gevoteerd. De heer van Scbie deelde mede, dat het in de bedoeling ligt deze wiek voor de aanvang van het nieuwe sei zoen weer aan te brengen. Betalen moet je toch. De heer Weijers betreurde het, dat de inwoners niet van te voren in kennis waren gesteld, dat bij hen een nieuwe vuilnisemmer bezorgd zou worden, hetgeen toch afgespro ken was. Nu werden deze emmers zonder meer bezorgd met de bood schap er bij: al neem je geen emmer betalen moet je toch. Hij vond dit geen stijl. Spr. zou gaarne vernemen aan wie een ontheffing van deze be lasting kan worden verleend. De voorzitter zei, dat geval voor geval zal worden bekeken. Geïnformeerd werd naar de stand van zaken met betrekking van de bouw van de fa briek door de Tudor. De voorz. deel de méde, dat deze maatschappij op dracht heeft gegeven plannen ter zake uit te berken. De heer Weijers had op de agen da verwacht een voorstel van B. en W. met betrekking tot een bijdrage aan twee bewoners voor aansluiting op het electrisch net. De heer Dek ker zei, dat deze zaak in de electri- citeitscommissie is besproken. Het voorstel van B, en W. is, dat de ge meente een derde zal bijdragen in de kosten. Geïnformeerd is bij be langhebbenden of zij zich hiermede konden verenigen. Van een persoon is reeds bevestigend antwoord ont vangen. Nu doet zich echter het ge val voor, dat de Lichtfabrieken eerst in rekening brachten een bedrag van 389.doch nu twee aansluitingen moeten plaats vinden over de zelfde kabel zijn deze kosten in plaats van verminderd, vermeerderd en gebracht op 522.waardoor weer een ge heel nieuwe situatie is ontstaan. De heer C. Paardekoper is be noemd als Voorzitter van de Com missie van Advies als bedoeld in ar tikel 8 der woonruimtewet 1947. De heer A. C. Hekker uit deze gemeent eis geslaagd voor het doc toraal examen geneeskunde. spr., dat de poldeifc ligt in het Westen van bet land en gelegenheid biedt voor de ontspanning van de mensen uit de overbevolkte steden. Wij zullen moeten vechten voor ieder stukje grond. Dijkgraaf spreekt Na een korte pauze verkreeg de Dijkgraaf van Rijnland het woord en besprak de 300-jarige bestaansperio- de van de polder. De polder, aldus de heer Slagter, is eigenlijk geen polder in waterstaatkundige zin, een oppervlakte land omgeven door ka den. Het was niets anders dan een brede duinvallei tussen twee duin- rijen, welke haar afwatering kreeg door enige wateringen onder Noord- wijk en een zeer lange sloot, lopen de van Paardenkerkhof tot Noord- wijk. De polder was bedekt met een kleiachtige bovenlaag waarop eer tijds graan werd verbouwd. Het is nu zó, dat het Noordelijk deel sterk onder invloed staat van wateronfc- dOQr de Amsterdamse w*-| terleiding en daardoor veel droger is geworden. Aan het eind van zijn in leiding feliciteerde de Dijkgraaf het bestuur met dit eeuwfeest en wens te de polder veel voorspoed en ge luk. Hierna hield de heer Kramer van de provinciale waterstaat eon inlei ding over grondverbetering in de polder voor de toekomst. Dit was een zeer technische uiteenzetting, ver duidelijkt door een aan de wand ge hechte kaart. Alle mogelijkheden van grondverbetering werden door de heer Kramer behandeld. De mo gelijkheid tot verbetering van het Noordelijk gedeelte van de polder raakte de heer Kramer ook even aan. Hierdoor komt veel zand vrij en is het niet meer nodig, althans kan het veel langer uitgesteld wor den om het zand diep weg te halen op een zodanige manier, dat er me ren gevormd worden. Ook de recre atiemogelijkheid raakte de heer Kra mer aan en wees op de ontzagge lijke grote stromen stadsbewoners die in de zomer deze kant uitkomen om eens heerlijk buiten te zijn. Hij zeide te geloven, dat het mogelijk moet zijn in het Langeveld het agra risch deel van de bevolking te die nen èn de stadsbevolking. Het Langeveld in de toekomst Over dit onderwerp sprak de cul tuurconsulent van Zuid-Holland, de ir Kuiperi. Deze kwam met „zijn" plan op deze avond voor de dag, een plan, dat het actuele onderwerp „Langevel^" in de schijnwerpers plaatst! Hij zeide te willen spreken over het gedeelte van de polder, dat al jaren stiefmoederlijk wordt be handeld, het deel waar in het begin onzer eeuw nog boerderijen waren, waar 2 koeien per h.a. werden ge houden en waar nu nog niet één koe per 2 h.a. kan worden gehouden, door de watcronttrekking voor duinwaterleiding. Hij besprak het £lan van de provincie, om van het angeveld een recreatieoord te ma ken door het te bebossen en een groot meer te graven van Naar aanleiding van de protesten had men spr. gezegd: maakt u dan een plan wat er tegenover staat. Hierna ontvouwde de heer Kuiperi dit plan, om een grote kern in cul tuur. te brengen en in de toekomst geschikt te maken voor bollengrond. De heer Kuiperi gaf als zijn mening te kennen, dat dit land, zoals het nu ligt, niet geschikt te maken is voor dit doel. Er is een grote moeilijkheid n.l. een servituut, dat er op drukt van de waterwinning, waardoor het practisch onmogelijk wordt werken uit te voeren, welke wijziging zou den brengen in waterstaatkundige betekenis. Wij hebben weten te be reiken een oplossing te vinden met erkenning van dit servituut. De cul tuurconsulent zeide vervolgens, dat te veel de gedachte heeft geleefd-dat het Langeveld zo maar afgegraven kan worden. Dit zou de eerste jaren wel goed gaan maar in de toekomst zou dit grote moeilijkheden geven. HTI.' RGOM Betrouwbaarheidsrit. De motor-, auto- en bromfietsclub „Bloembol lenstreek" heeft een betrouwbaar heidsrit, tevens Federatierit georga niseerd voor motoren en auto's met 'n gemiddelde snelheid van 40 en 36 km. per uur. De uitslag was als volgt: A. Motoren: le pr. J. Bakker N.- Vennep; 2e pr. J. Zwart, Haarlem; 3e pr. R. Jansen, idem. Dé teamprijs van de Federatierit voor M.C. Haarlem werd toegekend aan de heren O. Moeke en G. de Korte. B. Auto's: le pr. G. Moeke Haar lem; 2e pr. H. Lomans, Poeldijk; 3e pr. Fr. Lommerse, Haarlem. De prijzen worden op 12 Novem ber in het clubhuis „De Nachtegaal" te Lisse uitgereikt. Koe ging winkelen De landarbeider P. van der Haven te Hazerswoude dreef een aantal koeien over de Dorps straat voor zich uit, om ze over te brengen naar de stal. Een de zer koeien was misschien niet gebrarad op de stal, want zij stap te pardoes de manufactuurwin kel van de firma IJ. de Bruin binnen. Daar zij weinig zin had deze „luxe stal" te verlaten, moest zij met vereende krachten er toe worden gebracht, de win kel in achterwaartse richting te verlaten. Er werd geen schade aangericht; wel moest de winkel worden gereinigd. Het zou een grote put worden, waar veel last van infiltratie van zout wa ter zou komen. Vier terrassen Het beste is niet afzfinden tot N.A.P. doch hoger peil en dan wel vier stroken, één 2,50 boven A.P., één 2.00 meter, één 1.50 en één 1.00 boven A.P. Deze terrassen moeten van water voorzien worden door een gemaal, te stichten bij de Ruigen- hoek. Het Langeveld zal dan een complex worden met een hyper agrarische bestemming, en er zal veel zand vrij komen. Het merendeel van het land zal bouw- en weiland zijn, doch het particuliere initiatief zal door omspuiting het land ook ge schikt kunnen maken voor bollen teelt. Ook is er in dit plan aah re creatiemogelijkheid gedacht door stukken hiervoor te bestemmen, waar niets aan veranderd mag wor den. De uitvoering van dit plan, wat wij wel kunnen noemen „Het plan Kuiperi", is mogelijk, doordat de eigenaren van het Langeveld reeds ruilverkaveling hebben aangevraagd. Hierdoor ontwikkelt de procedure zich zelf. Over 5 jaar kan het plan reeds verwezenlijkt zijn. Hiermede besloot de heer Kuiperi zijn uiteen zetting. De voorz. van de feestcommissie dankte alle sprekers en zeide hierbij de laatste te zullen zijn niet te er kennen, dat er enorme moeilijkheden zijn op het gebied van het stichten van recreatiemogelijkheden; het winnen van beste cultuurgrond is echter iets van de eerste orde. Hierna volgde epn gezellig samen zijn met het optreden van „Het Kleinkunst-ensemble Kees Stet". OEGSTGEEST EERSTE LUSTRUM VAN KATH. VROUWENBEWEGING. De afd. Oegstgeest van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging vierde in het parochiehuis, behalve de jaar lijkse Moederdag, tevens haar eerste lustrum en gaf hieraan daarom een extra feestelijk tintje. Onder al die vrouwen ontdekten we hier en daar heel onopvallend en schuchter ook nog enkele heren-echtgenoten, die bij wijze van uitzondering op de ze bijeenkomst toegang hadden. De presidente, mevr. Creyghton, opende met een woord van welkom en sprak haar vreugde uit over de grote belangstelling, waarvan ook afgevaardigden van de Federatie van Vrouwenverenigingen en van het U. V.V. deel uitmaakten. Daarna werd de nieuwe verenigingsvlag onthuld, die naar een ontwerp van mej. Creyghton zeer fraai was geborduurd door mevr. Willemsen en het wapen vertoont van de patrones, de H. Jo anna de Chantal. Pastoor Looyaard zegende dit vaandel in en hield ver volgens een korte toespraak, waarin hij het grote nut van de vrouwen organisatie uiteéhzètte én opwekte tot beter bezoek van vergaderingen. De eigen toneelclub van de afde ling verscheen hierna op de planken met het dramatische spel „Haar gou den stem" van Wil v. d. J3erg en Jan Grosfeld, Hierin wordt uitgeheeld, hoe een meisje uit de burgerstand zich laat wijsmaken, dat haar mooie stem haar roem, eer en rijkdom zal bezorgen. Zij luistert naar de stem men der verlokking en gaat naar Berlijn, terwijl thuis wordt gebeden en geschreid. De jongere zus komt te Berlijn in het cabaret, waar haar zuster optreedt, verliest er bij een brand het gebruik van haar ogen en redt tenslotte door haar offer de ziel en het geluk van de arme misleide. Dit stuk vol dramatische spannin- 5en en enkele komische noten werd oor de dames gebracht op een wij ze, die ons weldadig aandeed. Er werd bijna zonder uitzondering goed en doorleefd gespeeld en de hoofdrollen werden zelfs uitstekend vertolkt, waaraan de voortreffelijke regie van de heer Hartering wel niet vreemd Seweest zal zijp. I^ep betoonde zich an ook na afloop zeer 'dankbaar en voldaan. „De voeding van onze kinderen". Dit was het probleem, dat het on derwerp vormde voor de eerste van de reeks voorlichtingsavonden, ge organiseerd door de afdeling Oegst geest van de Commissie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting. Als spreker was uitgenodigd de kinderarts A. Kuyper. Dr. Kuyper begon zijn causerie met het memo reren van enkele statistische gege vens, dat nl. de zuigelingensterfte in de laatste honderd jaar een snelle daling te zien heeft gegeven, nml van ruim 22 per 100 in 1875 tot plm. 2,5 in 1950. De oorzaken hiervan zijn ge legen in verbetering van kleding, voeding, verzorging en ziektenbe- strijding, waarbij de voedselfactor een belangrijke plaats inneemt. De levenskans ligt dan ook voor West- Europa rond de 65 juar, terwijl deze voor Oost-Azië b.v. op 30 jaar ligt, De voeding van het kind begint eigenlijk al bij het huwelijksbegin; immers voor een gezond kind is een gezonde moeder een eerste vereiste opdat het kind voldoende meekrijgt. De voeding van de moeder moet rijk zijn aan eiwit en kalk en vooral aan vitamine-D 'in extra vorm. Ook kalk is zeer belangrijk en met de opne ming daarvan kan niet te vroeg wor den begonnen. Spr, ging uitvoerig in op de voeding in verschillende sta dia en belichtte nog de voor- en na delen van enkele voedingsstoffen, keurde het overbodige koken af en vermeldde als toekomstmuziek het „koken" door middel van ultrasone trillingen, waardoor de bacteriën worden gedood. Na de pauze ontspon zich nog een zeer geanimeerde dis cussie.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7