LORRIE Pater Kammerer ere-gast der Ndani's De Nederlandse tentoonstelling te Mexico City Kentekenbewijzen voor auto's worden Nationaliteitsbewijzen DE £$lf Bk Chlorophyll fEr tandpasta £ied aan d&ze tijd Bromfietsen vraagstuk wordt spoedig afdoende geregeld Jlatte GOLF VRIJDAG 31 OCTOBER 195.! DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 PAPUA's LOGEN ER MAAR OP LOS In aansluiting op het verheugende bericht, det de dood gewaande pater Misael (Carl) Kammerer veilig en wel in de mlflsiestatie Enarotali op Cen traal Nieuw Guinea is teruggekomen, brengt het K. N. P. thans enige bij zonderheden over de verhoren, waaraan de goeroe Martinus en de dragers Jonas Mote en Jonas Pekel werden onderworpen. Deze verhoren, alsmede mededelingen van een zendelingagoeroe, waren aanleiding tot twijfel aan de dood van de missionaris. Dit feit werd aanvankelijk strikt geheim gehou den, ook voor de ouders van pater Kammerer, om pijnlijke spanningen en mogelijke, latere teleurstellingen te voorkomen. PAPUA ZAG DE PATER LEVEND 22 October bracht de luchtpost van Nieuw Guinea het verslag van nieuwe verhoren. Een Papua, die een bezoek aan de Ilagevallei had ge bracht, kwam terug met het bericht, dat de patpr daar nog in leven was. Langs een omweg kwam dit bericht ter kennis van de autoriteiten aan de Wisselmeren, die nu de goeroe en de dragers opnieuw aan een scherp verhoor onderwierpen. Daaruit bleek nu, dat zij bij het eerste verhoor in September niet de waarheid hadden gesproken. De goeroe en de drager, die het langst in de nabijheid van de pater Kammerer waren gebleven, maar zich tenslotte ook verwijder den, hadden op een afstand alleen gezien, hoe de Ndani's, deels met speren gewapend, pater Kammerer omsingelden, zodat zij pater Kam merer zelf niet meer konden zien. De Ndani's hadden hun speren wel op en neer bewogen, maar niemand had eigenlijk gezien, dat men pater Kammerer ook had gestoken. De goeroe en de drager voegden zich daarna bij de andere dragers en spraken toen af, dat zij naar de Wis selmeren zouden teruggaan en dat daar alleen het woord zou worden gevoerd door de goeroe en de dra ger, die het langst in de buurt van pater Kammerer waren gebleven. Zij zouden vertellen, dat men pater Kammerer had gedood (en ver brand). Op die manier dachten zij zich veilig te stellen tegen straf of moeilijkheden met de autoriteiten aan de Wisselmeren. Kleding van lichaam gesneden Een inlander, een zekere Bekumpa Mapa, die op 12 September 1952 uit de Ilaga-vallei terugkeerde, deelde tijdens een gesprek met gouverne mentsambtenaren en paters mede, dat „toen de Ndani's in de morgen van de 28ste Augustus om ongeveer 11) uur de groep van pastoor Kam merer naderden, de dragers van de pastoor de vlucht namen. De Ndani's zouden vervolgens de kleding van de pastoor hebben stukgesneden met een bamboemes en hem zo van zijn kleding hebben ontdaan. Vervolgens zouden zij de pastoor van Ndani- kleuing, een z.g. koteka, wupi. draag- net etc., hebben voorzien, zeggende: „Je moet je net zo kleden als wij". Daarop zouden zij de pastoor in een van hun huizen hebben opgenomen, .waar hij de beste' plaats kreeg toe gewezen. Overigens schenen de Ndani's niet de bedoeling te hebben alleen de pastoor vast te houden, doch ook andere „Orang Soerabaja" uit te no digen zich in de kampong te vesti gen De conclusie van de heer van Em merik, ambtenaar van het Gouverne ment aan de Wisselmeren, was deze, dat. hoewel men toch het ergste motst vrezen, er een kleine kans be stond, dat pater Kammerer nog m leven was. Het gouvernemeli', be sloot daarop meerdere mensen naar de Iiaga-vallei te zenden, om ter piaatse zekerheid te krijgen. Enige Papoea's werden daartoe bereid ge vonden. Ook werd besloten te be> deze hem ondervroeg of de Ndani's op 27 Augustus gezegd hadden, dat pater Kammerer met zijn dragers terug moest naar Enarotali. Op 28 Augustus vertrokken pater Kamme rer en zijn dragers, vergezeld van twee Ndani's, weer terug naar Ena rotali. Tijdens de pauze, om onge veer in de ochtend, gaven de Nda ni's suikerriet. Dit laatste evenwel gebeurt, zo is de ondervinding in Nieuw Guinea, alleen onder vrien den. Jonas Peke verklaarde in het twee de verhoor voorts letterlijk: Daarna op stap met pater Kam merer en Jonas Peke en PontlanU3 Dijai achteraan. Toen kwamen drie Ndani's aan, daarna tien en toen twintig (ongeveer). Zij kwamen onder het roepen van yu-yu. maar volgens Jonas ^een oorlogsgeschreeuw. Er waren bij de groep ongeveer 510 speren. Toon deze aankwamen waren de andere dragers voorop niet meer te zien. Die bij de pastoor waren hebben toen hun blikken neergezet, hun agia's (draagnetten) weggegooid en zijn er van door gegaan. De pastoor riep hun de agia's weer op te rapen en terug te komen, maar zij gingen door. De pastoor heeft iets geroe pen, maar ze weten niet wat, ze za ten reeds in de struiken. De anderen' heeft hij later ge hoord hebben het yu-yu ook ge hoord, hebben hun blikken en agia's achtergelaten en zijn gevlucht. 's Avonds kwamen deze twee in Bokodide aan, waar de andere zeven al om zes uur waren aangekomen. De volgende morgen hebben ze wer kelijk van uit de hoogte iets wits gezien in het dal, maar ze waren in twijfel of het rook of een wolk was. Jonas Mote en de goreoe hebben te gen hen gezegd in Enarotali hun mond te houden. Zij tweeën zouden het woord voeren en het verhaal vertellen. De nieuwe verklaringen van Jonas Mote stemmen in hoofdzaak met die van Jonas Peke overeen. Hij zegt letterlijk: Voordat de pastoor vermoord werd, werden van hen de agia's afgepakt. Daarna werd de pastoor gestoken, maar wegen» de vele mensen zagen ze alleen maar het op en neergaan van de lanSen. Op dc vraag of ze de pastoor dood hadden gezien, Zei Jo nas: „Neen, we zijn gauw gevlucht: Ik, Goeroe Martinus en Okwarojo- ka hebben het niet gezien". Vraag pater Boersma: Waarom hebben ze dan verteld, dat ze de pastoor bladeren in de wonden heb ben gestopt, terwijl jullie de pastoor niet konden hebben gezien en zijn gaan lopen? Jonas: Ik ga weg. Boersma: Eerst heb je gezegd: je hebt zelf je agia's weggegooid en daarna dat ze waren afgepakt. Jonai: Ik heb geen verstand van pater, vraag maar aan de goeroe. Boersma: Je meende, dat het hier in Enarotali met jullie verhaal wel afgelopen zou zijn, maar je bent de jongens van Tigi vergeten, die ge zegd hebben, dat niemand gezien heeft, dat de pastoor vermoord is. Jonas: Hij is vermoord. Z(j liegen allemaal, ik heb het gezien. Boersma: Alle jongens liegen das, jü alleen niet. Denk er om: je hoeft helemaal niet bang te zijn voor de politie. Je zult heus niet in de boeien komen. Ik wil alleen de waarheid weten. Jonas: (Naar waarheid of om er van af te zijn?) Ik, de goeroe en Okwa- rojoka hebben hat niet gezien. Levendige belangstelling der Mexicanen Prins Bernhard heeft Donden£ag in gezelschap van president Miguel Aleman de tentoonstelling van Nederlandse producten te Mexico City bezocht. De opening geschiedde door president Aleman. Gedurende bijna twee uur heeft men de stands bezichtigd. De tentoonstelling wordt beschouwd als de be langrijkste die Nederland totnogtoe in het buitenland heeft georganiseerd. Zij toont de verschillende aspecten van de productie op het gebied van industrie, landbouw en handel, van bloemen tot electrische apparaten en chemische producten. De tentoonstelling trekt een gewel dige belangstelling van de zijde der Mexicanen, die verbaasd schijnen te zijn over de vastbeslotenheid en energie van onze landgenoten ten aanzien ven de exportcampagne. De tentoonstelling wordt op een goed tijdstip gehouden daar de nieuwe pre. sidents-periode 1 December begint. van de Nederlandse exportproducten en transportmiddelen. Dc K.L.M. heeft zich direct bij de ingang ge vestigd. Philips heeft zijn beroemde wondertuln naar Mexico meegenomen en toont eveneens nieuwe Röntgcn- apparaten. Dit schijnt een goede keus te zijn daar te Mexico City thans een congres van röntgenologen wordt ge houden. Verwacht wordt, dat de meeste producten, die thans worden tentoon gesteld, zullen worden verkocht na de sluiting. Nederland heeft in Mexi co een goede naam gekregen wegens de kwaliteit van zijn producten. Er is in geheel Latijns-Amerika een nei ging waar te nemen om een halt toe te roepen aan de Amerikaanse in vloed. Men is van mening, dat dit gunstig is voor de export van Ne derland naar deze landen. De prins deelde mee, dat, indien de tentoonstelling een succes zal blij- ^Hlken te zijn, er meer zullen worden Men verkrijgt hier een goed beeld georganiseerd in andere landen. Het Dit zal de herleving van de Mexi caanse handel betekenen, die thans practisch stilstaat, omdat het initia tief voor belangrijke Mexicaanse transacties bij de regering berust en de wisseling van president om de zes jaar een stilstand ln de handel ver oorzaakt. Een paar maanden nadat Ruiz Cortines zijn ambt heeft aan vaard begint de herleving van de handel en men zal dan nog een leven dig beeld hebben van de Nederlandse tentoonstelling. Het tentoonstellings terrein .is versierd met Nederlandse bloemen en heesters. De kentekenbewijzen voor motor rijtuigen, welke zijn afgegeven tus sen 1 Januari 1951 en 31 October 1952. kunnen na 31 October 1952 dienst doen als document, op grond waarvan het motorrijtuig, waarvoor het kentekenbewijs is afgegeven, bij terugkeer uit het buitenland in Ne derland, of bij binnenkomst in het gebied van de Belgisch-Luxemburg se economische unie, vrij en zonder zekerheidsstelling ingevoerd kan worden, zo deelt het ministerie van Financiën mede. De reeds voor deze motorrijtuigen afgegeven nationaliteitsbewijzen ver liezen echter niet hun geldigheid en zullen bovendien dienst moeten doen bij een eventuele overschrijving van het kentekenbewijs op een andere houder. Voor een motorrijtuig, waarbij bij eerste overschrijving van een vóór 1 November 1952 afgegeven kente kenbewijs op een andere houder geen nationaliteitsbewijs kan worden proeven per vliegtuig waarnemingen J overgelegd, zal op andere wijze moe- te doen, levensmiddelen te droppen j ten blijken, dat voor het motorrijtuig en een code aan te geven voor pater;de verschuldigde belasting was vol- Kammerer, als hij nog in leven daan, dan wel dat deze belasting niet mocht zijn. Dit laatste is inderdaad j verschuldigd was. Kentekenbewij vanwege het slechte weer geen door gang vinden. „Utsj" klets „Utsj", klets, „Omong Kosong" en een schouder ophalen waren het commentaar van drager Jonas Peke cp de vraag van pater Boersma, toen Tanden wonderwit en altijd frisse adem (Advertentie). zijn uitgereikt na 31 December 1950 of na 31 October 1962 uitgereikt zullen worden, kunnen bij grens overschrijding niet de functie van het nationaliteitsbewijs vervullen. Hetzelfde geldt voor de kenteken bewijzen met de lettergroep GN, ten zij uit een op het kentekenbewijs ge stelde aantekening het tegendeel blijkt. Deze aantekening zal echter alleen kunnen voorkomen op kente kenbewijzen, die zijn uitgereikt na 31 October 1952. In aansluiting op dit bericht deelt de A.N.W.B. nog mede, dat dus op vertoon van dit kentekenbewijs, dat tevens dienst zal doen als nationali teitsbewijs, en dan ook officieel „na tionaal kentekenbewijs" zal heten, voortaan dc Benelux-grenzen over schreden kunnen worden, zonder dat daarvoor nog een apart nationali teitsbewijs nodig is. Uiteraard zijn voor reizen buiten het Beneluxge- bied daarnaast nog triptiek of carnet vereist. Generaal Pardon Houders van kentekenbewijzen welke vóór 1 November 1952 zijn af gegeven, en die niet in het bezit zijn van een nationaliteitsbewijs, behoe ven zich Voorlopig geen zorgen te maken. Hun kentekenbewijs wordt gelijkgeschakeld met de na 1 No vember te verstrekken kentekenbe wijzen en zal dus eveneens de func tie van het nationaliteitsbewijs ver vullen. Dit „generaal pardon" betreft ech*- ter slechts 'de huidige houder van het kentekenbewijs. Bij overschrijving van het kentekenbewijs op een an dere naam bij verkoop van het mo torrijtuig das, zal men alsnog moe ten aantonen, dat dit motorrijtuig op regelmatige wijze ln Nederland is ingevoerd, m.a.w., dat de invoer rechten zijn voldaan. Toekomstige kopers van een tweedehands auto of motor doen er dus verstandig zo adviseert de A.N.W.B., er terdege op te letten of het bijbehorende ken tekenbewijs wellicht vóór 1 Novem ber 1952 is afgegeven, in welk geval het nationaliteitsbewijs of een even waardig document van de verkoper moet worden verlangd. Na 1 November 1952 zullen nog slechts kentekenbewijzen worden af- fegeven, wanneer een nationaliteits- ewijs of importeursverklaring kan worden overgelegd, dan wel, wan neer op andere wijze kan worden aangetoond, dat voor het motorrij tuig de invoerrechten zijn voldaan. De na deze datum af te geven ken tekenbewijzen hebben dus tevens de functie van het nationaliteitsbewijs, MAU-MAU Heel Engeland zit in het nauw, dat ia vanwege de Mau Mau zoala wij allen hoorden. De Mau Mau schijnt wat onvoldaan en is nu aan de slag gegaan met wat te moorden. Daar is men in Old Engeland U kan het lezen in de krant een beetje van geschrokken. Daar houdt een zo beschaafde stam als 't oude Albion niet van, want och dat geeft maar brokken. Dus vloog de heer Lord Lyttelton weg uit het oude Albion geschoren en gewassen, in zwarte jas en hoge hoed om aan de Mau Mau met wat spoed een nieuwe mouw te passen. H(j gaat nu de Klkuju-stam uitkammen met een fijne kam en moordenaars vermanen. Een Britse boer is daar vermoord, dat is natuurlijk ongehoord van deze Afrikanen. Maar 't is nog maar een halve eeuw dat onze ouwe Britse leeuw 't Mau-Mau'en niet kan laten. Dat was toen in Zuid-Afrika, maar och, wij laten nu maar na daarover na te praten. TROUBADOUR. succes hangt echter vrijwel geheel af van de mate, waarin de Nederlandse industrie aan eventuele orders ge volg kan geven, aldus de prins. De prins bracht ook een bezoek aan een groot industrieel centrum in Noord-Mexico. Dit heeft een gunstige indruk gewekt. De Mexicanen zien hierin een teken, dat Nederland, hoe wel het voornamelijk belangstelling heeft voor de export, niet blind is voor de mogelijkheden van de Mexi caanse industrie. HYPOTHEKEN en voor alle andere saken op het gebied van on roerende goederen 8ou w- on M akolaarsbodrijf v.d. Drift Oud» Vast 29 Lelden Telef. 20513 en dit zonder vobrbehoud, zodat bij overschrijving de regelmatige invoer niet meer opnieuw behoeft te worden aangetoond. Moeilijkheden De motorrijtuigen, waarvoor nog geen kentekenbewijs is afgegeven, zullen alle vóór 1 Januari 1956 van dit bewijs voorzien moeten zijn. Op die datum verstrijkt n.l. de gestelde overgangstermijn voor de omwisse ling van nummer be wij zen in kente kenbewijzen. Houders van nummer- bewijzen zullen dus tot die omwisse ling bij grensoverschrijding steeds éen nationaliteitsbewijs moeten over leggen. Voor vele houders van nummer- bewijzen, die niet in het bezit zijn van een nationaliteitsbewijs, zal het bij de aanvrage van een kenteken bewijs moeilijk te bewijzen zijn, dat hun motorrijtuig destijds op regel matige wij2e is ingevoerd. Men zal in dat geval verstandig handelen, aldus de A.N.W.B., wanneer men de zaak zo volledig mogelijk gedocu menteerd aan het ministerie van Fi nanciën voorlegt. Met het oog hierop raadt de bond dan ook belanghebbenden aan alle documenten, welke betrekking heb ben op de desbetreffende auto of motor, zo zorgvuldig mogelijk te be waren. Het ministerie -heeft de A.N. W.B. toegezegd, dat bona fide ge vallen met soepelheid zullen worden behandeld. Echter behoudt het ministerie van Financiën zich het recht voor in ge vallen, waarin niet voldoende in zicht kan worden verkregen, de in voerrechten en lnvoerbelasting als nog op te vorderen. Deze zullen dan berekend worden over de waarde van het motorrijtuig op de datum, waarop het verzoek om Invoerrechten te mogen betalen, wordt ingediend. Kentekenbewijzen, welke de let tergroep GN en FH dragen en die slechts resp. aan buitenlanders en handelaren in motorrijtuigen wor den verstrekt, vervullen niet de functie van nationaliteitsbewijs. al dus de A.N.W.B. „Het bromfietsenvraagstuk zal binnenkort afdoende worden gere geld", verklaarde minister mr. J. Al- gera gistermorgen bij de opening van de 10e wegverkeersdag, die de KNAC hier in het Kurhaus heeft ge organiseerd. „Er is veel gebrom geweest over de bromfiets en dat gebrom is er nog. In het wegverkeer weet men met deze onstuimige kleuter geen raad. Maar het nieuwe wegenver keersreglement biedt ons door mid del van registratie de gelegenheid, dit zo snel gerezen probleem zoda nig te regelen, dat alle onzekerheid over de bromfiets in het verkeer wordt weggenomen", vervolgde de bewindsman. „Enige urgente wijzigingen iw het wegenverkeersreglement zullen daar toe spoedig worden aangebracht. De minister van Verkeer en Water staat achtte wegverkeersdagen zoals deze van het grootste belang voor (le verkeersveiligheid ln ons land. Hij prees de samenwerking tussen de KNAC en zijn departement. Dr. H. M. Hirschfeld voerde na de minister het woord over de belangen van het toerisme. Hij stelde vast, dat in het toerisme het wegverkeer de spoorwegen voor een groot deel overwonnen heeft en toonde zich een groot voorstander van vermindering der administratieve belemmeringen bij het overschrijden van de grenzen. „Tegen de heren van Straatsburg zou ik willen zeggen: voert geen Europees paspoort in, zoals gij hebt aangeprezen, maar schaft alle passen in Europa af", zei spreker. Hij herin nerde er aan, dat men voor 1914 in heel Europa buiten Rusland en Tur kije geen grenspapieren nodig had. Dr. F. H. Glastra van Loon, voor zitter van het medisch psychologisch verkeerstechnisch college, prees voor het bromfietsenvraagstuk een radica le oplossing aan. Er zijn maar twee mogelijkheden, zei hij: of de brom fiets, een wangedrocht, moet geheel van de weg verdwijnen, of men moet dit voertuig een opvallende kleur, bijv. geel-groen, voorschrijven. Hel it do Hamomelit die hel 'fh dool (Advertentie). BUITENLAND. De Westduitse Bondsdag heeft zich Donderdag in een tweetal stem mingen tegen wederinvoering van de doodstraf uitgesproken. Ook een mo tie, waarin om wederinvoering van de doodstraf althans voor de zwaar ste misdrijven werd verzocht, werd verworpen. De Noorse vrachtboot „Dux", op weg van Rotterdam naar Mon treal, heeft sinds Zondag niets van zich laten horen. Het was toen 400 mijl beoosten Belle Isle, Newfound land. Er heeft in dit gebied een der ergste stormen van het seizoen ge woed. Een Franse vrouw van middel bare leeftijd, Eva Closset, heeft Don derdag bekend, dat zij de opera in Nimes in brand had gestoken, omdat haar zoon uit het koor was gezet. Bij een botsing tussen een mo torwagen voor personenvervoer en een volgeladen goederenwagen tus sen de stations Fuerstenstein en Nam- mering in Beieren zijn vier personen om het leven gekomen, tien zwaar en twintig licht gewond. Gregorio Gaeta, een jonge huis vader uit de stad Sariaja op Luzon (Philippijnen), heeft in een vlaag van waanzin ach' familieleden gedood en een van zijn buren verwond. DOOR CHARLES GARVICE 12) „Omdat jij het vrouwelijk deel van de familie vertegenwoordigt, Greta, wil ik, dat je er aardig uitziet," zei ze beschermend. „Ik denk, dat Diana een costuuir.' van Worth zal dragen en al haar diamanten. Denk er om, dat je me precies vertelt, hoe ze er uit ziet! Ik verwacht een volledig, getrouw en nauwkeurig verslag en ik zal wakker blijven om er alles over te horen. Je mag ook het menu meebrengen. Ik zou je wel vragen om iets erg lekkers voor me in je zak te stoppen, maar ik weet zeker, dat je gaat blozen en er schuldig zult uitzien wanneer je dat probeert, dus dat zal ik maar niet doen." Zij hielp niet alleen Greta bij haar toilet maar verwaardigde zich zelfs naar dat van Jack om te zien, door voor hem te gaan staan met haar hoofd schuin en een strenge, criti- sche uitdrukking op haar gezicht „Is het nodigik vraag dit al en uit belangstelling. is het ab- ï.uut nodig, beste Jack, om de sier- e boog van je das onder je lin keroor te dragen? En zou het niet beter zijn als je twee handschoenen aantrok, ln plaats van één kreeft rode hand onbedekt te laten?" „Och, schei uit! Wees niet zo ver velend," zei Jack, maar toch bleef hij geduldig stilstaan, toen zij de weerbarstige das tot reden bracht.. „Amuseren jullie je," wenste ze, toen Goodall kwam' aanhinken om de auto aan te kondigen, „en eet niet, te veel." „Je hebt me nog niet verteld wat ik zeggen moet, als ze me vragen, waarom Je niet gekomen bent," zei Greta. „Dat zullen ze niet vragen, ze zul len het te druk hébben met het den ken over hetgeen ze op tafel bren gen." „Eh als Lord Kendale soms er naar vraagt?" hield Greta aan, met een glimlach. „Daar zal hij geen ogenblik aan denken," was haar Wederwoord. „Daarvoor ziet hij er te schrokkerig uit. Maar als hij het soms mocht vra gen, dan kan je hem zeggen, dat de hoofdpijn nog steeds niet over is, die ik heb opgedaan, toen ik op het kerkhof lag te slapen." En met die woorden, 'holde ze naar binnen. Het was een zeer köft ritje; de au to diende dan oök alleen maar voor mogelijke regen en het duurde niet lang of zij traden de lichte hal van „De Dennen" binnen, waar een paar knechts in een zee van licht stonden om hen te verwelkomen. Zij liepen door de grote hal. ver sierd met schilderijen en beeldhouw werk. Jack vorm'de de achterhoede me* een uitdrukking van martelaar schap en verveling op zijn gezicht, zoals bij dergelijke gelegenheden ge bruikelijk is bij heren van zijn leef tijd. De knecht maakte de deur van de salon open en kondigde hen aan. Er waren drie personen ln de ka mer. De heer Melford, die een uur geleden was thuisgekomen, Seymour en Diana. Toen deze laatste hen te gemoet trad met haar zacht en in dolent glimlachje, dacht Greta, dat het weinig moeite zou konten om haar toilet voor Lorrie te beschrij ven. Het had een costuum van Worth kunnen zijn, maar het was zo een voudig als een creatie van dat mode huis slechts bij mogelijkheid kon zijn Het was een zwarte japon van een zachte stof, waartegen haar blanke armen scherp en stralend uitkwa men. Zij droeg geen enkele diam'ant ze droeg zelfs geen enkel sieraad een enkele witte orchidee rustte op haar boezem als een plekje sneeuw tegen het zwart. Toen zij voor een half uur in de salon was gekomen, had haar vader haar nieuwsgierig aangezien. „Jé ziet er erg gewoontjes uit, Di, vind je niet?" Zij had geglimlacht en naar Sey mour Melford gekeken, die haar goedkeurend en volkomen begrij pend had opgenomen. „Ja, papa; maar ik wil niet, dat Lord Kendale later bij andere spot over het tentoonstellen van alle9, wat die pas rljkgeworden mensen bezaten." De heer Melford knikte een paar maal, en stak zijn grote, rode handen in zijn zakken. „Juist. Ik geloof, dat je gelijk hebt. Ja, Diana, jij weet het, geloof ik, het beste." Seymour had haar met glinsterende ogen aangekeken en ge fluisterd: „Je hebt volkomen gelijk, volkomen." „Wat aardig, dat u gekomen bent", wendde zij zich tot Greta. „Wat jam mer, dat uw zuster niet meegekomen is." „Hoe gaat het met u, dominé?" zei Melford, terwijl! hö zijn rechterhand greep. „Ik ben blij, u te zien. Ik hoopj dat het u ook goed gaat, mijn heer John." Als er iets was, waaraan Jack bo ven alles een geweldige hekel had, dan was het om mijnheer John ge- hoemd te worden; maar hij grijnsde, zoals van hem werd verwacht en wendde zich tot Seymour. Langzaam kropen de minuten voor bij, maar Lord Kendale kwam niet opdagen. Melford haalde zijn reus achtige horloge uit 2ijn zak en keek er met gefronste wenkbrauwen op. „Ik begrijp niet, waar Lord Ken dale zit," zei hij met zijn zware en zwaarwichtige stem. „Hij is twintig minuten te laat." „Niet punctueel zijn is gewoonlijk te laken," glimlachte de dominé, „maar wanneer -het etenstijd is, dan wordt het waarlijk een misdaad." „Guy is nooit op tijd," constateer de Jack. ,Lord Kendale is een dikke vriend van je nietwaar?" vroeg Seymour. „Ja," zei Jack, „we zijn goede vrienden. Ik spreek hem vaak. Ik ga in het leger, als ik er kan komen en ik ben dikwijls in de barakken." „Ah juist, natuurlijk. Een prettig mens, nietwaar?" „De beste kerel van de wereld," antwoordde Jack. „Dat heb ik gehoord. Ik heb hem Maandag een bezoek gebracht, maar hij was niet thuis. Mijn vader kent zijn vader, de graaf van Latcham." Op dat ogenblik verscheen juist de beste kerel van de wereld. Niet ze nuwachtig of verlegen of met een schuldig gezicht, zoals de meeste mensen, die te laat komen, maar be daard, rustig en vol zelfvertrouwen. „Ik vrees, dat ik erg laat ben," zei hfj tegen Melford, die juist 't dichtst bij de deur was. „Het spijt me, ik werd opgehouden in de barakken." Toen Diana voorwaarts gleed op haar gewone, sluipende nr'anlerr, liet hij plcteeling papa Mel ford's hand los en zag verbaasd op. Hij had verwacht een jongedame te zien in vuurrood fluweel op zijn minst, en behangen met een grote lading juwelen een jonge dame, burgerlijk en dom lachend in haar optreden en de echte Diana scheurde het schilderij, dat hij zich in gedach ten van haar gemaakt had, in flar den. Hij was zo verbaasd dat hij haar zwijgend een hand gaf; toen wendde hij zich tot Greta, maar zijn ogen zochten door het vertrek. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 14