De regering schrijft antwoord Tweede Kamer aan Rumoer rondom ontvanger Oly Het verschrikkelijke Nieuw raadhuis voor Bussum Botsing bij Apeldoorn DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Aan afstand van Nieuw-Guinea wordt niet gedacht DE DRUK DER BELASTINGEN Aan het schriftelijk antwoord, dat de regering aan de Tweede Kamer heeft gegeven op het door dit laat ste college uitgebracht voorlopig ver slag over de begroting voor 1953 is het volgende ontleend. Juist toen hij contact wilde opnemen In het voorlopig verslag wordt de vraag gesteld, waarom van overleg met de V.V.D. is afgezien. Het com muniqué van het hoofdbestuur van de V.V.D., dat de heer Drees daartoe aanleiding gaf, werd ndet door alle leden als een voldoende motief be schouwd. De minister-president brengt aller eerst de inhoud van dat communiqué in herinnering, waarvan hij kennis kreeg juist toen hij contact wilde op nemen met de voorzitter van de frac tie van de V.V.D. Dit communiqué gaf de indruk van de afwijzing bij voorbaat van een kabinet als de formateur veronder steld werd te willen vormen. Het doen verschijnen van dit com muniqué op het ogenblik, waarop de besprekingen over de nieuwe kabi netsformatie zouden beginnen, deed overleg met de V.V.D., waarvan toch reeds kon wordeni verwacht, dat het moeilijk zou zijn, onreëel worden. De nieuwe ministeries. De minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die ook de stimu lering van de productiviteitsverho ging en bezitsvorming heeft te behar tigen, ziet zich gesteld voor een taak, die voor de maatschappelijke ont wikkeling van grote betekenis kan zijn. Met de opmerking, dat zijn ambt in de lucht zou hangen, in de eerste plaats, omdat er nog geen P.B.O. is, miskent men, dat de bedoeling juist is totstandkoming van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie over bet gehele bedrijfsleven krachtig te bevorderen. Het instellen van het nieuwe de partement van maatschappelijk werk maakt het mogelijk maatschappelijke arbeid, die tot ntu toe op drie depar tementen, te weten het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, van binnenlandse zaken en sociale zaken en volksgezondheid, werd behandeld en waartussen veelal nauwe samenhang bestaat, te combi neren. Een minister zonder porte feuille zou hier niet voldoende zijn, gezien deze niet het beheer over een departement voert. Geen vrouwelijke minister. Pogingen om een vrouwelijke mi nister in het kabinet op te nemen, zijn niet gedaan. Wel is er ernstig sprake geweest van een vrouwelijke staatssecretaris. Om persoonlijke re denen heeft zij, die hiervoor gepolst werd, zich teruggetrokken. Ongetwij feld kan een vrouw evengoed tot mi nister of staatssecretaris worden be noemd als een man. politieke beschouwingen gebruik te moeten maken om het standpunt van het huidige kabinet ten aanzien van Nieuw-Guinea, zoals dit tot uitdruk king is gebracht in de Troonrede, waar nodig in algemene zin te ver duidelijken. Het standpunt van het kabinet is, dat de souvereiniteit de jure on de facto over het hierbesproken over zeese gebiedsdeel is bij het Konink rijk der Nederlanden. De regering ziet in een hervatting van de besprekingen met Indonesië omtrent de status van Nieuw-Guinea geen heil. Zij is echter bereid bij een over Nieuw-Guinea te voeren gesprek er toe 'mede te werken om eventuele misvattingen en daaruit voortvloeien de verontrusting van de kant van de Indonesische regering omtrent de Ne derlandse oogmerken ten aanzien van dat gebiedsdeel weg te nemen. Even zeer is zij bereid suggesties in studie te nemen, welke, zonder de Neder landse souvereiniteit over Nieuw- Guinea te kort te doen, een bijdrage zouden kunnen opleveren tot verbe tering van de betrekkingen tussen beide landen. Aan afstand van Nieuw-Guinea door het koninkrijk of aan beperking der Nederlandse souvereiniteit over dat gebiedsdeel dan wel aan het aan vaarden van een mandaat denkt de regering niet. De regering stelt zich voor zich over het vraagstuk der gemeente- classificatie nader te beraden zodra vies binnen zeer korte termijn zal worden uitgebracht. De belastingen. Het financiële beleid zal in nauwe aanpassing aan het sociaal-economi sche beleid van het kabinet, op ver ruiming van werkgelegenheid en pro ductie-opvoering zijni gericht. In dit verband zal ook de mogelijkheid tot belastingverlaging moeten worden bezien. Incidentele beslissingen zul len op dit terrein niet kunnen wor den genomen, daar het geheel van maatregelen zal moeten passen in het kader van hetgeen economisch en sociaal wenselijk, doch anderzijds budg^tair toelaatbaar is. De rege ring zal zich, nadat het rapport van de S.E.R. inzake huurverhoging bin nengekomen is, op korte termijn be raden, aangezien ook dit beraad zou kunnen leiden tot het doen van voor stellen ter tegemoetkoming in de huurverhoging op fiscaal gebied. Op de vraag of het redelijke zal worden gedaan om het bedrijfsleven in staat te stellen zonder directe overheidshulp de beschikking te ver krijgen over de nodige middelen, past naar het oerdeel van de regering geen ander dan een bevestigend ant woord. In dit verband stelt zij er prijs op te verklaren, dat de gedach ten van de regering niet uitgaan naar een politiek, welke ten koste van de particuliere investeringsactiviteit om standigheden beoogt te scheppen, die investeringen van overheidswege noodzakelijk maken. Bij volledig be grip voor de grote fiscale offers die alle groepen van de bevolking zich thans onvermijdelijk hebben te ge troosten kan de minister de opvat- het advies van de S.E.R. omtrent de I ting niet onderschrijven, dat onder aanvaardbaarheid van de conclusies j de huidige omstandigheden de druk van het rapport van de commissie- van de belastingen op het bedrijfs- Kruijt haar zal hebben bereikt. Ver- leven te zwaar, in de zin van onno- wacht mag worden, dat bedoelde ad- j dig of onredelijk hoog, zou zijn. De taakverdeling van de beide mi nisters, die te zarnen het departe ment van buitenlandse zaken behe ren, is niet gedacht als een splitsing van verantwoordelijkheid, maar als een werkverdeling, die geen formeel karakter heeft en die steeds aan de practische wenselijkhed kan worden aangepast. Voorshands zal de minis ter van buitenlandse zaken zich vooral aan fle Europese aangelegen heden en aan de behandeling van de problemen der internationale samen werking in Europees internationaal verband wijden, terwijl de minister zonder portefeuille de buiten-Euro- pese problemen, daarbij inbegrepen het beleid ten aanzien van de Ver enigde Naties, behandelt. Aan de leden, die op een actieve gezinspolitiek aandringen, wil de re gering gaarne de verzekering geven, dat dit vraagstuk haar volle aandacht heeft. Het groter wordende aantal werk lozen onder het kantoorpersoneel is voor de regering een voorwerp van voortdurende zorg. Op allerlei wijzen wordt getracht hen wederom aani het arbeidsproces te doen deelnemen. Hierbij is echter overduidelijk komen vast te staan, dat het merendeel van het werkloze kantoorpersoneel te wei nig vakbekwaamheid bezit om in de administratieve beroepen te werk ge steld te worden. Ten aanzien van de aangekondigde huurverhoging worden verschillende inlichtingen gevraagd en opmerkin gen gemaakt, waarop de regering be zwaarlijk een antwoord kan geven zolang zij nog niet in het bezit is' van< het aan de Sociaal-Economische Raad gevraagde advies en zij de gelegen heid heeft gehad zich daarover te beraden. Naar de mening der regering kan een huurverhoging door de meeste groepen van huurders, en in het bij zonder door de minst draagkrachti- gen, niet worden gedragen zonder compensatie of tegemoetkoming. Nieuw-Guinea. De regering meent van de haar ge boden gelegenheid bij de algemene Zelfs de vrouw van de burgermeester nam aan de speurtocht deel Ontvanger Oly vermist! Als een alarmkreet, overgebracht door gillende sirenes, werkte dit be richt in de landelijke dreven van Wijdewormex; alle autoriteiten kwa men in het geweer, zelfs de politie uit Purmerend liet zich niet onbe tuigd en stuurde ijlings een paar mannetjes om de zwaar getroffen ge meente Wijdewormer in het uur van beproeving bij te staan. Iedereen toog op onderzoek, want het gerucht, dat ten gemeentehuize een schrijfmachine vermist werd, voerde de gedachten van menigeen al in een zekere richting. „Wat doet men", zo zuchtte menig bedachtzaam man, „dan ook met een ontvanger, die Oly heet?" De heer K. Oly mag dan enkele graad familie zijn va en uitbreker Manus Oly, men vond j ach,ter de schrijfmachine zat te tik- DRIE CONGRESSEN Lekenspel, volksdans en -zang te Amsterdam onder de loupe In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam zullen bin nenkort drie congressen worden ge houden. Op 8 November een congres over het lekespel, op 29 November een congres over de volksdans en op 12 December een congres over de volks zang. Deze drie congressen worden 8 November om 10.30 uur geopend door de heer A. Oosterlee, raadsad viseur en chef van de afdeling vor ming buiten schoolverband van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het congres over het lekespel wordt daarna geopend door de voor zitter Ben Groeneveld. Het congres over de volksdans op 29 November zal geopend worden door prof. dr. L. J. van Holk en het congres over de volkszang op 12 December door dr. J. M. van Buytenen. De sluiting van de reeks van drie congressen zal geschieden door mr. H. J. Reinink, secretaris-generaa'l van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. BOUWPREMIES LATEN OP ZICH WACHTEN. Vele Kamerleden hebben uitdruk king gegeven aan hun teleurstelling over het feit, dat niet eerder een aan vraag tot verhoging van het voor 1952 toegestane crediet voor premie verlening ten behoeve van de par ticuliere bouw is ingediend. Thans zijn alweer ruim vijf maan den weinig of geen goedkeuringen meer verstrekt, met als gevolg een teruggang iri de bouwerij en een ver groting van de werkloosheid in de bouwvakken. Bovendien zijn degenen die bouwplannen hebben, maar nu al weer geruime tijd op de premietoe kenning wachten, door dit opont houd niet zelden ernstig gedupeerd. Aan de minister is gevraagd of het juist is dat er plannen zijn om de premieregeling-woningbouw 1950 te wijzigen. Wanneer dit inderdaad het geval is, achten zij heit wenselijk daarover eerst in de Kamer van ge dachten te wisselen. Dezer dagen is dit raadsel opge lost en zijn twee kleine meisjes van 10 en 12 jaar op heterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren voor de der de maal in dezelfde woning in te breken. De kinderen leenden bij een ken nis een lange ladder en klommen daarmede op het dak. Via een van de ramen kwamen zij dan in de wo ning. Van te voren hadden zij eerst aan de voordeur gebeld, om te con- troleren, of de bewoners thuis wa- Op het gemeentehuis in Den Ham ren< Terwijl men omstreeks het middag-zijn onregelmatigheden ontdekt, wel- j j-,e zjj makten bestond uur verslagen bij elkaar 'op het ge-1 ke van dieaard bleken dat tot arres- hoofdzakelijk uit geld; ook bleken meentehuis zat, veerde de burger-1 van de ruim 55-] arige commies Ijj Speciaiist te zijn in het lichten vader plotseling overeind. ,^,£25» «MTU J- 0™^ ONREGELMATIGHEDEN OP GEMEENTEHUIS vervolgverhaal We voelen ons in geweten ver plicht de afgrijselijke spanning, die dit verschrikkelijke vervolg verhaal allerwege te weeg ge bracht heeft, op te heffen. We hadden nog feitelijk een hele verzameling vervolgen klaar liggen; we hadden Parelo willen laten ontvoeren door de tweede spion en de leerling in handen willen laten vallen van een misdadigersbende, van welk hui veringwekkend avontuur hij nog maar op het niippertje het vege lijf zou redden; we hadden moei lijkheden willen maken met de Mexicaanse regering en we had den nog een heel schone juf frouw in petto, die aan het ge hele verschrikkelijke verhaal 'n glans van bovenaardse schoon heid had kunnen geven. Maar de lawine post van abonné's, die de spanning niet langer verdragen konden, die lange brieven met ingesloten doktersattesten schreven, heb ben ons doen besluiten, om een paar van die verschrikkelijke vervolgen over te slaan en onze lezerskring uit de verlammende angst wereld te verlossen. Denk nu niet, dat dit gehele verschrikkelijke vervolgverhaal verzonnen is, want dat zou ons waarlijk bedroeven, omdat het een grote kern van waarheid be vat. De figuren, die wij beschre ven hebben, bestaan, zij hebben Mexico werkelijk verlaten en naderen op het 'ogenblik de Ne derlandse kust. Nu had het deze keer hierbij moeten blijven, maar vanwege de brieven vertel len we er maar bij, dat het ge zelschap, bestaande uit Hoplixo, Parelo en Piscodro, benevens nog een heel uitgebreid gezelschap, dat in al de weggelaten vervol gen nog had moeten optreden, enkele reisjes naar Leiden ge nomen hebben. Op het statiop aangenomen, namen zij enkele reisjes op de stadstram maar waar ze uitgestapt zijnnee. heus, dat mogen we nog niet vertellen, want per slot van re kening moet er een beetje span ning overblijven in een ver schrikkelijk vervolgverhaal en dit laatste schakelt je vertellen we U over een paar dagen. KRONUS. lnbreeksters van 10 jaar De Larense politie stond reeds ge durende geruime tijd voor een raad sel. Er werd reeds een paar maal ingebroken in een woning aan de Eemnesserweg en alhoewel de poli tie meende te kunnen constateren, dat het geen werk van volwassenen was, waren er toch ook weer aan wijzingen, die kinderwerk uitsloten. De inbraak werd namelijk uitgevoerd via een vrij hoog plat dak en het was de politie een raadsel hoe kin deren daar moesten komen. J. M. is overgegaan. Gebleken is de heerj^^«gto bijzin be-I toon-de. Deze zijn aan het licht klaard had, dat hij eens ongestoord wilde werken en op zoek naar een rustig arbeidsterrein in de raadszaal beland was, waar practisch nooit iemand kwam. Nu, wat dat betreft, had ontvanger Oly wel gelijk gehad, want men had de gehele morgen langs buitenweg getjes en over velden gedwaald, men had zelfs op punt gestaan om in de sloten te dreggen, maar niemand was in de raadszaal geweest. Als één man snelden de speurders S®en naar de raadszaal en vonden daar ontvanger Oly, diie heerlijk rustig het toch een riccante onderneming, om iemand met zo'n naam de finan ciën van de welvarende gemeente Wijdewormer toe te vertrouwen. Urenlang heeft men daar in het Noordhollandse dorp gezocht en iedereen deed mee. De burgemeester, zijn vrouw en tenslotte de gade van de gemeente-onvanger zelf. De morgen verstreek in angstige spanning en het werd twaalf uur, zonder dat men het minste spoor van ontvanger Oly gevonden had. Prijsvraag wordt uitgeschreven Na een uitvoerige discussie heeft de gemeenteraad van Bussum gister avond met algemene stemmen B. en W. een crediet verleend van 25.000 voor het uitschrijven van een beslo ten prijsvraag voor het ontwerp van het nieuwe raadhuis. De kosten van dit raadhuis worden geraamd op drie k vier millioen gulden. Hiervoor is reeds twee en een half millioen gulden gereserveerd. Bij de bouw zal rekening worden gehouden met de grote uitbreiding der gemeente en een eventuele samenvoeging met Naarden. A.N.V.V. TREFT MAATREGELEN VOOR ÉLOEMBOLLENINVASIE De heer O. van de Gronden, hoofd van de afdeling binnenland van het ANW, heeft medegedeeld, dat het ANVV maatregelen zal trëffen om te voorkomen, dat tijdens de hoog tijdagen van de bloembollenpracht buitenlandse toeristen in het politie bureau moeten overnachten wegens gebrek aan hotelruimte. Het ligt in de bedoeling om bij de invalswegen, zoals te Groningen, En schede, Arnhem, Nijmegen, Wern- hout enz. informatieposten te plaat sen, die de automobilisten, die uit het buitenland komen zullen waar schuwen, dat zij niet allemaal naar Amsterdam moeten doorrijden, maar dat er ook tal van andere plaatsen zijn, die over een goede hotelacco- modatie beschikken. ken en zeer verbolgen was over het rumoer, dat ontstond, toen het le gertje volgelingen van Sherlock Hol mes bij hem kwam binnenstuiven. EEN DODE EN EEN ZWAARGEWONDE Gisterochtend omstreeks half elf is een bestelauto, bestuurd door de 22- jarige C. Burgers uit Apeldoorn, op kruising van de rijksweg Apel doorn— Zutphen met de weg Deven terArnhem, nabij het dorp Kla- renbeek, tegen een boom gereden. De chauffeur werd daarbij op slag gedood, terwijl de naast hem zitten de 50-jarige A. Tamboer, eveneens uit Apeldoorn, een zware hersen schudding en andere verwondingen kreeg. In zorgwekkende toestand is hij in het Julianaziekenhuis te Apel doorn opgenomen. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Zilveren bruiloft werd drooggelegd Een zilveren bruiloft te Groningen is drooggelegd, doordat de Groningse recherche juist toen de feestelijkhe den haar hoogtepunt bqgonmen te krijgen, ruim dertig liter sterke drank in beslag nam. Een arbeider bij een Groningse handel in gedistilleerd, was n.l. kort tevoren door de poli tie gearresteerd. Hij had zich ten na dele van zijn werkgever de laatste weken schuldig gemaakt aan diefstal van spiritus. Voorts ontvreemdde hij in die zaak flessen, kurken en cap sules. Aan verschillende kennissen verkocht hij deze spiritus, netjes in flessen gedaan en van capsules voor zien als jonge jenever en ook, nadat er een beetje gele kleurstof was door gemengd, als citroen jenever. B. zal voor de officier van justitie worden geleid, terwijl ook de rijksbe lastingen zich met deze zaak bemoeit wegens het ongedekte vervoer van spiritualiën. komen bij een controle, welke van wege het centraalbureau voor veri- i ficatie en financiële adviezen werd uitgevoerd. De onregelmatigheden moeten sinds geruime tijd zijn ge pleegd. Nader wordt vernomen, dat op de dag van de controle M. nog een po ging heeft gedaan het bedrag aan te zuiveren door bij bekenden in de omgeving geld te lenen. Om welke bedragen het gaat is niet precies be kend, aangezien de ongeregeldheden over een vrij langdurige periode lo pen. MARGXRINE IS GEEN BOTER! Naar aanleiding van de vele klachten o.m. van de Lim burgse K.A.B. betreffende het aanprijzen van margarine „als roomboter", verwacht men bin nenkort het indienen van een wetsvoorstel, dat het treffen van een vergelijking tussen roombo ter en margarine zoals b.v. margarine-met-roomboter-smaak zal verbieden. Huisvrouw pofte drie jaar lang Een huisvrouw te Groessen heeft in de jaren van 1948 tot en met 1951 schulden bij haar leveranciers laten oplopen tot 3000. Er staan 52 leve ranciers op de crediteurenlijst. De vrouw kon dit presteren, door steeds een schadcboekje te tonen, als de le veranciers 'om geld vroegen. Maar tenslotte kwam uit, dat de vrouw geen enkel recht op oorlogsschade had. Dinsdag heeft ze zich wegens oplichting voor de Arnhemse recht bank moeten verantwoorden. De officier van justitie, jhr. mr. Groeninx van Zoelen vond de op lichting ernstig. Er was geen econo mische noodzaak, want de man van verdachte verdient 75 in de week, zo zei hij. De strafmaat was moeilijk. Als gevangenisstraf wordt opgelegd, worden de 5 kinderen van de vrouw de dupe en als ze een boete moet betalen, kan ze haar schulden niet afbetalen. De officier eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Een der voorwaarden is, dat de schuld binnen twee jaar moet zijn gedelgd. De verdediger, mr. Arnold, zei, dankbaar te zijn voor het menselijk requisitoir. Hij vroeg de rechtbank echter, of de vrouw drie jaar in plaats van twee jaar over de afbeta ling mag doen. Uitspraak over veertien dagen. Bosbranden in de Veren. Staten Duizenden branden in bos en struikgewas hebben honderden vier kante kilometers over de helft van de Verenigde Staten geteisterd. In de betrokken gebieden heerst droog te ten gevolge van gebrek aan regen. Rookwolken hangen boven grote delen van New England en de Sta ten in het Oosten, het Midden-Wes ten en het Zuiden. In de naaste toekomst wordt geen regen verwacht, die de duizenden bosbouwers, soldaten, boeren en schoolkinderen in hun strijd tegen 't vuur zou kunnen helpen. 'De bewoners van de staat Arkan sas kregen de waarschuwing: „Men heeft de bosbranden niet meer on der controle. Uw huizen, uw steden en zelfs uw leven is in gevaar." Een houtvester in Missouri ver klaarde, dat de toestand ernstiger is dan in de laatste achttien jaar het geval is geweest. VRIJSPRAAK IN ZOGENAAMDE CORRUPTIE-ZAAK De Haagse rechtbank heeft heden morgen de 45-jarige A. B. uit Rotter dam, de 50-jarige J. D. uit Monster en de 24-jarige G. V. uit Den Haag, vrijgesproken van hetgeen hen was tenlaste gelegd, namelijk, dat zij zich als ambtenaar bij de directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de provincie Zuid Holland, aan corruptie zouden hebben schuldig ge maakt. Zij zouden voor geld hebben bewerkt, dat een zgn. herbouwplicht van derden werd overgedragen. Te gen B. en D. waren voorwaardlijke gevangenisstraffen geëist, tegen V. een onvoorwaardelijke straf. MET STINKBOMMEN TEGEN STINKENDE FILM De Düsseldorfse rechtbank heeft Woensdag een R.K. geestelijke en 6 van zijn parochianen vrijgesproken, die terechtstonden, omdat zij met stinkbommen en met volksoplopen tegen een immorele film hadden ge protesteerd. Het openbaar ministerie had tegen de geestelijke, dr. Klink- hammer, en één van zijn mede-be klaagden een half jaar geëist. Voor het uitspreken van het vonnis ver klaarde dr, Klinkhammer, dat de ei genlijke verantwoordelijken voor het relletje, de bondsregering en de landsregering waren, omdat zij de vertoning van de film door de politie hadden laten beschermen. Daarte genover werd aangevoerd, dat de po litie generlei wettelijke mogelijkheid had gehad om de film te verbieden. „Wanneer u mij veroordeelt, dan zult u een stinkbom laten ontploffen die meer stank zal geven dan de kleintjes, die ik heb gegooid," zo zei- de dr. Klinkhammer. De rechtbank overwoog onder meer, dat de stinkbommen slechts symbolisch waren bedoeld, namelijk, ter illustratie van wat de demon stranten het „stinkende" van film achtten. CHAPLIN OFFICIER LEGIOEN VAN EER. Charles Chaplin, die reeds ridder in het (Franse) Legioen van Eer is, wordt bevorderd tot officier in die orde, aldus een besluit, dat het Franse kabinet gisteren op voordracht van de minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, en de minister van O., K. en W., Marie, heeft genomen. De Britse filmacteur, die dus voort aan de bekende rode rozet vani het legioen in zijn knoopsgat zal mogen dragen, is gistermiddag voor een be zoek van enkele dagen per vliegtuig te Parijs aangekomen. Hij was ver gezeld van zi.in echtgenote Oona. Mmte GOLF BUITENLAND De regering van het Saargebied heeft besloten, dat 30 November a.s. algemene verkiezingen zullen wor den gehouden. Volgens te New York ontvan gen berichten hebben zich van Maan dag tot Woensdag in Haiti vier aard bevingen voorgedaan. Tengevolge waarvan zes personen de dood von den en vijftig gewond werden. Er zijn ruim duizend daklozen. De ma teriële schade wordt op 50.000 dollar geraamd. De gezondheidstoestand van ex- koning Talal van Jordanië is aan merkelijk verbeterd. Verleden week bracht Talal ver scheidene dagen in gezelschap van zijn echtgenote, Zain, en twee van hun kinderen, door. Uit een in de semi-officiële Oostberlijnse „Berliner Zeitung" ge publiceerde wet, die op 17 October is gedagtekend, blijkt dat Oost-Berlijnse jonge mannen van 17 jaar en ouder zijn opgeroepen om dienst te nemen in „hulp-politie-eenheden", wier taak wordt omschreven als „het bescher men der bezittingen van staat en volk". Westerse waarnemers zijn van me ning dat deze „hulp-politie-een heden" de eerste militaire formaties zullen zijn van een Oostduitse weer macht, wanneer deze officieel wordt ingesteld. Doffer vloog naar duifie Een doffer is van Portugal naar Italië gevlogen om weer bij zijn duifje te zijn. De vogel was het eigendom van een Italiaan in Pisa, Giovan ni Ristori, die een bekroond paar postduiven bezat. Negen maan den geleden echter verkocht hij de doffer aan een vriend in Por tugal. Het duifje echter werd verdrietig en lastig. Maar toen haar doffer onverwacht op de til van de Italiaan neerstreek, koerde en kirde zij weer als van ouds. Ristori weet nog niet wat er moet gebeuren met het herenig de paar. „Ik moet eerst eens met mijn Portugese vriend overleg gen, maar ik wil* ze niet meer van elkaar weghalen", zo ver zekerde hij. Wie geen richting aangeelt gaat in de richting van bet ziekenhuis- Verbond voor Veilig Verkeer

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6