In grote lijnen zuivere afbeelding van Nederlands beroepsgemiddelde Mijnwerkers voor 87 °/0 katholiek en Horeca-personeel voor 47 °l0 JCCaaótetzuatei ptomoueetde Het aantal deelnemers bleek stabiel de kwaliteit was weer veel beter DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Katholieken in het beroepsleven De Katholieke beroepsbevolking in Nederland, verdeeld over vier hoofd groepen, is in het algemeen genomen een vrij zuivere afbeelding van het geen als algemeen gemiddelde voor de Nederlandse beroepsbevolking geldt. Dit algemeen gemiddelde komt neer op 19,2% bedrijfshoofd, 11,2% medewerkend gezinslid, 22,3% hoofdarbeider en 47,3 handarbei der. De gedetailleerde statistieken ge ven echter wel enige opmerkelijke cijfers over sommige beroepen, waarin Katholieken sterk, en beroe- Kerkgenootschap digd zijn. Onder de bedienaars van de godsdienst b.v. is 60,9% Katho liek, slechts 32,3% Protestant (Her vormd of Gereformeerd), maar on der de machinisten en stuurlui op zee slechts 12 8%. Van de mijnwer kers is 87,5% Katholiek en onder het Horeca-personeel 47,2%. Deze cijfers komen van de recente publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek welke is geschied naar aanleiding van de volkstelling van 1947. Allereerst geven wij een procen tuele verdeling van de bevolking naar kerkgenootschap. Bedrijfs Medew. Hoofdarb. Handarb. Totaal hoofden gezinslid. 18.9 13.9 19.7 47.5 100 21.1 12.0 21.0 45.9 100 22.7 13.1 23.7 40.5 100 17.1 4.0 39.8 39.1 100 24.4 9.2 42.9 23.5 100 16.5 3.4 66.2 13.9 100 45.2 6.6 34.7 13.5 100 15.9 6.0 27.5 50.6 100 14.3 3.9 26.9 54.9 100 19.2 11.2 22.3 47.3 100 Rooms Katholiek Ned. Hervormd Gereformeerd Evang. Luthers Doopsgezind Remonstrant Israëlitisch Overige Kerken Geen kerkgen. Totaal Zoals gezegd blijkt, dat voor de sterk vertegenwoordigd zijn in de Katholieken en de Nederlands Her vormden de verdeling over de vier vermelde groepen nog het meest overeenkomt met die van de gehele beroepsbevolking. Voor de andere grote kerkgenootschappen blijkt het percentage handarbeiders ver onder het landelijk gemiddelde te zijn. Van de personen, behorend tot de overi ge kerkgenootschappen en diegenen, die niet bij een kerkgenootschap zijn aangesloten, is meer dan de helft werkzaam als handarbeider. Merkwaardig toont zich hier ook het verschijnsel, dat de Israëlieten 1 gen. bedrijfshoofd en hoof dar - Een ander verschijnsel, dat men bij nadere beschouwing van deze sta tistiek opmerkt is, dat de Evange lisch Luthersen, de Doopsgezinden en Remonstranten zulke hoge cijfers innemen onder de hoofdarbeiders. Interessanter beeld nog geven ons de gedetailleerde beroepsstatistieken van de plaats der Katholieken in ons maatschappelijk en bedrijfsleven. Wij laten allereerst de statistiek vol- Deze verdere splitsing naar be roepsgroepen laat zien, dat, terwijl onder de bedrijfshoofden in de land bouw relatief meer Katholieken, Nederlands Hervormden en Gerefor meerden zijn aangetroffen dan on der de totale beroepsbevolking, on der de landarbeiders verhoudings gewijze minder Katholieken zijn ge teld dan onder alle personen met be roep. Dit verschil dient voornamelijk te worden toegeschreven aan de ver spreiding van de kerkelijke 'gezind ten over het land. De overwegend Katholieke gebieden zijn tevens de streken, waar in verband met de bo demgesteldheid het kleinbedrijf zon der of slechts met enkele landarbei- .ders een belangrijke plaats inneemt. De agrarische beroepen zijn tevens die, waaronder personen zonder ker kelijke gezindte minder zijn verte genwoordigd dan onder de andere beroepen, met uitzondering van de mijnwerkers, van wie slechts drie procent zonder kerkelijke gezindte en niet minder dan 87% Katholiek is. Onder de winkeliers is de verde ling tussen Katholieken en Prote stanten vrijwel gelijk aan die voor de totale beroepsbevolking, terwijl onder de binnenschippers (en ook onder de schippersknechts) het per centage Katholieken niet onbelang- rijk bij het algemeen gemiddelde achterblijft. Geen intellectuele achterstand? Het cijfer, dat in deze statistieken zeer opvalt, is het percentage leraren en hoogleraren, dat 34.6% vermeldt. Wanneer het percentage Katholieken op 38.5 wordt gesteld, lijkt het onre delijk te spreken van een Katholieke achterstand op intellectueel gebied, zoals maar al te vaak wordt gedaan. Het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut merkt bij dit cijfer echter op, dat het is ontstaan uit een zeer eigenaardige groepering. Onder de leraren en hoogleraren zijn n.l. ook begrepen Katholieke sportleraren met eigen bedrijf, godsdienstleraren, muziekleraren enz. Daardoor wordt het beeld verwrongen. Andere cijfers b.v. tonen aan, dat van het aantal „academici" 19.1% Katholiek is, doch 27.8% Hervormd. Als men er dan rekening mee houdt, dat de Katholieke bevolking sterker is dan de Hervormde, komt de ach terstand nog sterker tot uitdrukking. Men vindt in deze statistiek voorts het cijfer van Katholieke ambtena ren van 30%, hetgeen op zichzelf in verhouding tot het Katholieke per centage van de bevolking (38.5%) veel te laag is. Maar wanneer men de moeite zou nemen nu eens de juiste positie der ambtenaren te be- hogere rangen is. Dit alles wordt nog verder door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut onderzocht. Beroepen apart bezien. Beroepsgroep R.K. Ned. Herv. Geref. Overige Zonder Bedrijfshoofden: Nijverheid (m. pers.) 38.5 31.3 9.7 4.2 16.3 Nijverheid (z. pers.) 38.6 30.2 8.6 3.0 18.8 Landbouw 40.4 41.6 12.2 1.8 4.0 Winkels 37.1 31.5 11.9 4.4 15.1 Overige 32.2 31.7 9.6 5.5 21.0 Bedrijfsleider e.d. 34.7 29.5 8.0 4.8 22.3 Vrije Bedr. Employe's: Adm. personeel 31.7 29.7 9.2 6.1 23.3 Ambtenaren 30.2 33.4 9.4 6.0 21.0 Bedienaars Godsd. 60.9 19.9 12.4 6.8 Handelsreizigers 34.1 26.9 10.1 5.9 22.7 Learen, Hoogleraren 34.6 26.6 7.3 10.0 21.5 Mach. Stuurjui (zee) 12.8 38.0 7.1 5.0 37.1 Mil. Politie (hoger) 20.3 39.2 6.7 9.1 24.1 Onderwijzers 43.4 28.9 12.6 4.4 10.7 Mil. Politie (lager) 30.1 37.2 12.3 3.0 17.4 Verplegend personeel 36.3 31.0 16.5 6.3 9.9 Vrije beroepen 25.4 25.4 5.6 9.7 33.9 Winkelbedienden 43.1 25.2 9.8 3.3 18.6 Overige employé's 31.0 29.3 8.5 7.6 23.6 Handarbeiders: Bouwvakarbeiders 38.4 29.1 7.0 2.6 22.9 Brievenbestellers 32.7 36.5 6.9 3.5 20.4 Chauff. voerlieden 35.0 31.6 7.1 2.3 24.0 Grondwerkers 36.7 35.0 6.7 2.4 19.2 Horeca-pers. e.d. 47.2 21.4 4.0 3.7 23.7 Huispersoneel 38.8 33.2 11.5 3.6 12.9 Industrie-arbeiders 39.7 27.8 6.2 3.1 23.2 Landbouwarbeiders 30.0 44.7 13.9 1.9 9.5 Loopkn. Bestellers 34.7 30.0 8.5 3.5 23.3 Mag,- en pakhuispers. 34.3 28.1 7.4 3.8 26.4 Mijnwerkers 87.5 6.3 l.'l 1.9 3.2 Schippersknechts 22.2 41.4 9.9 2.9 23.6 Sjouwers, haven en transport 30.5 29.4 5.9 2.8 31.4 Veenarbeiders 20.5 48.7 9.2 2.7 18.9 Overige arbeiders 30.3 33.7 6.8 3.6 25.6 Totaal 37.8 31.9 9.1 3.7 17.5 ONTWERP KAMPEERWET DIT JAAR GEREED. Nog voor het einde van dit jaar zal het ontwerp voor de Kampeer- wet gereed zijn. De laatste bespre kingen door belanghebbende organi saties, zoals A.N.W.B., A.N.V.V. jeugdherberginstanties e.d., met amb tenaren van het departement van Binnenlandse Zaken, zullen zeer binnenkort gehouden worden, aldus heeft mr. D. Breebaart, voorzitter van de federatie van V.V.V.'s benoor den het Noordzeekanaal medege deeld. DE WET WIL: Alleen voor firma's de titel „firma" Middenstand protesteert Volgens het thans aanhangige wets ontwerp, dat een wijziging beoogt van de handelsnaamwet, zal in de toekomst de naam „firma" uitsluitend gebruikt mogen worden voor een „vennootschap onder firma". De commissie van overleg van de drie centrale midenstandesbonden heeft bezwaar gemaakt. Het begrip „firma", aldus het adres,, is zodanig ingeburgerd bij vele middelgrote en kleine ondernemingen zonder dat daarbij aan een juridische kwalifica tie wordt gedacht, dat een wijziging als hier bedoeld onwerkelijk geacht moet worden en een groot gevaar in houdt voor de reputatie van als bo nafide in Nedeflnad en 't buitenland bekend staande firma's. Bovendien zou een dergelijke wij ziging voor talrijke „firma" vele kos ten meebrengen. De middenstands bonden achten het voorgestelde op dit punt „een uiting van formalis tisch perfectionisme, welke dit ver dienstelijke wetsontwerp ontsiert". De Carnegie-stichting te Den Haag heeft de Wateler-vredesprijs toege kend aan de oud-minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, op grond van diens krachtig streven de vreedzame samenwerking der sta ten tot ontwikkeling te brengen door bevordering hunner onderlinge orga nisatie. De toekenning geschiedt beurte lings aan een Nederlander en een buitenlander. Voor het eerst is prijs toegekend in 1931. Zij bedraagt thans na aftrek van het schenkings recht 21.000,—. De toestand van de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T., die 20 October bij een auto-ongeluk werd gewond, gaat goed vooruit. De gene. zing gaat sneller dani men aanvanke lijk verwachtte. Het ziet er naar uit, dat de heer Neher binnen niet al te lange tijd het Haagse ziekenhuis Wordt het fort Pampus een watersportcentrum? Wanneer de onderhandelingen met de regering en het touringcarbedrijf Lindbergh een gunstig verloop heb ben, zal binnenkort het al-oude fort Pampus, dat eeuwenlang een van Hollands vestingwerken is geweest en dat als een trouwe wachter de haven van Amsterdam bewaakt heeft, tot recreatie-oord worden om getoverd. Men heeft enige tijd geledèn bij KJ3. besloten de vesting te slopen en het beheer van de grond, dat tot nu toe berustte bij het Ministerie van Oorlog, over te dragen aan het Ministerie van Financiën. Het touringcarbedrijf Lindbergh heeft het plan, om op het eiland 'n watersportcentrum tot stand te bren gen. ONTWERPERS FEESTSPELEN „100 JAAR KROMSTAF". In aansluiting op het officiële feestprogramma voor de viering van „100 Jaar Kromstaf", dat dezer da gen werd gepubliceerd, kan worden medegedeeld, dat de beide daarin ge noemde „spelen" zullen worden ont worpen door mr. Jan Derlcs en Al- bert Welling. AMBONNEES VAN ZIJN BED GELICHT EN TOT GETUIGEN GEDWONGEN. Een uitgebreide en zwaar gewapen de politiemacht, door ooggetuigen op meer dan honderd man geschat, drong Woensdagmorgen in alle vroeg te het Abonnezenkamp aan de Utrechtse straatweg te Woerden bin nen. Arbeiders, op weg naar hun werk, zagen de auto's van de Rijks politie het kamp inrijden en vroegen zich verwonderd af wat daar wel aan de hand zou zijn, want in en om de woonbarakken heerste volkomen rust. Even snel als zij gekomen was heeft de Rijkspolitie het kamp verla ten, want al dit machtsvertoon gold slechts het van zijn bed lichten van een Abonnees, die al eerder was op geroepen om voor de politierechter te Assen als getuige te worden ge hoord, doch aan deze oproep geen ge volg had gegeven. Uit vrees voor ongeregeldheden be sloot de Rijksrecherche uitgebreide maatregelen te nemen om eventueel verzet ini de kiem te kunnen smoren, Bronovo, waar hij wordt verpleegd wanneer de kampbewoners de zijde zal kunnen verlaten om zijn werk- j van de onwillige getuige zouden kie- zaamheden te hervatten. zen. Maar dit was niet het geval. De Monument voor de Koopvaardij Het Comité van de stichting Natio naal Monument Koopvaardij heeft gemeend te moeten afwijken van het advies van de Prijsvraagjury, be treffende het Monument voor de Koopvaardij. Er is overleg gepleegd tussen comité en jury, na het over leg heeft het comité zich nogmaals beraden, waarna de keuze tenslotte is gevallen op een ander ontwerp voor het Monument, nl. datgene dat was ingestuurd onder het motto „Boeg", door de beeldhouwer F. Ca- iasso te Amsterdam. De foto toont het ontwerp voor het Monument voor de Koopvaardij, dat thans is goedge keurd. Het Monument zou 50 meter hoog moeten worden, en staan in Rotterdam. gezochte Ambonnees liet zich zon der tegenstribbelen meenemen en zijn vrienden draaiden zich behage- lijk om en sliepen rustig verder. Met een aanzienlijk kleiner escorte is de arrestant op transport gesteld naar Assen, vaniwaar hij na te heb ben getuigd weer als vrij man zijns weegs kon gaan. Grote belangstelling voor Kaasdag Alkemade In de late namiddag binnenglip-technische staf blijkbaar zelf deze pend in de zaal van café Bakker te kaasdagen zo prettig vonden, dat ze Rijpwetering vinder we daar een j onder leiding van de heer Adema ook Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde Dinsdagmiddag Zuster laraclita Speetjens van de congregatie der Medische Missiezusters, als eer- ste kloosterzuster in Nederland tot doctor in de medicijnen. De promotor, "?of. dr. Plate, overhandigt dr. Speetjens de doctorsbul. hele staf van deskundigen op het ge bied van kaasbereiding en alles wat daarmee verband houdt druk in de weer met kazen, kaarten, lijsten, pun ten, prijzen en bloemen. Op 't eerste gezicht een min of meer chaotische toestand. Maar alles blijkt goed ge organiseerd te werken en als tegen half zeven de veger behoedzaam door de zaal gaat, ziet het er allemaal recht feestelijk uit, De lange tafels, beladen met glan zende doorgesneden kazen; de bij behorende beoordelingen en berei- dingsstaten, keurig gericht; de van goede smaak getuigende kop en scho tel, product van eigen gemeentelij ke industrie, welke bij wijze van herinnering en als blijk van waar dering door het Kaasdag-comité aan elke deelnemer werd aangeboden (op elke kop staat „Kaasdag Alkemade 1952") de losjes daartussen gestrooide bloemen; ze vormen samen een fris en fleurig geheel, dat weldadig aan doet. Het aantal inzenders bleek even als verleden jaar 37 te bedragen. De ingezonden kazen waren gemaakt rond de 20ste Augustus. Het betrof hier dus een zomerkeuring. De he ren ir. A. Schrooder, rijkszuivelcon- sulent voor Zuid-Holland en N. Ver- kley, kaashandelaar te Alphen aan den Rijn, die als keurmeesters optra den met de heer K. Adema, tech nisch ambtenaar van het kaascon trole-station als arbiter, hadden de in zendingen als volgt gewaardeerd: Goude kazen: ingezonden 31 stuks. Waardering 1ste soort 21, 2de soort 8, 3de soort 2. Gemiddeld aantal pun ten 87.1. Leidse kazen: ingezonden 6 stuks. Waardering 1ste soort 4, 2de soort 2, 3de soort 1. Gemiddeld aantal punten 86.2. De kaas werd gekeurd op model, korst, geur en smaak, boor (smedig heid) en doorsnede (bouw van het zuivel). Opening door burgemeester. Om ongeveer uur v/erd de Kaas dag geopend door de burgemeester van Alkemade, als ere-voorzitter van het Kaasdag-comité. Spr. zeide, dat het hem verheug de nu voor de vierde achtereenvol gende maal deze avond te mogen bij wonen en telkens een toename van d? belangstelling te kunnen constate ren. In het bijzonder stelde hij op hoge prijs de aanwezigheid van de heer Streefland, voorz. van de bond van kaasproducenten, die ondanks zijn overbezette tijd de kaasdag Al kemade niet had willen missen. Spr. bracht dank aan allen, die door hun bemoeienis deze kaasdag hadden mogelijk gemaakt en vond het zeer verheugend, dat de heren van de I nog op andere wijze tot het slagen van de avond hadden willen bijdra gen. Op welke wijze dat was bleek na de pauze. Verder had spr. hogelijk waarde ring voor de verschillende instanties die het comité financieel hadden ge steund, waardoor de organisatie van deze dag mogelijk was geweest. Hij noemde: De Leidse Courant, De Coöp. Boerenleenbank „Alkemade", C.B.T.B. en L.T.B., Holl. Mij. voor de Landbouw. Hij hoopte, dat de vriend schappelijke banden zo langzamer- van de 3de soort zeei gering is, heeft het weinig zin te praten over mid delen ter verbetering. Door persoon lijk contact met de deskundigen zal de derde soort gemakkelijk kunnen worden weggewerkt. Hij hoopte, dat de gemaakte prijzen in overeenstem ming zouden zijn met de kwaliteit. Spr. wees nog op de zo goed geslaag de kaascursus en zou het toejuichen, als het consulentschap ook dit jaar een dergelijke cur&us zou mogen ver zorgen. Ook de gehuwde boerinnen spoorde hij aan er aan mee te doen. Deze cursussen waren behalve leer zaam ook bijzonder prettig. De heer Streefland dankte de bur- hand door deze kaasdagen ontstaan i gemeester voor zijn hartelijke woor- in alle opzichten hun nut zouden den en deelde mede, dat hij de Kaas afwerpen en dat in het komende jaar het eerste lustrum een groot succes zou worden. Zeer goede kwaliteit. De heer Schrooder, die naarna het woord kreeg, zeide, dat hij het pret tig vond, hier zoveel animo te vin den, dat ieder jaar een kaaskeuring waren aan de regering voorgelegd, zo mogelijk was gebleken. Hij meende, j ingrijpend, dat het niet te verwonde- dat dit toch zeker wel voor een ren was dat de regering zich hier- groot deel te danken was aan de over nog beraadde. Ze waren be- originele manier, waarop het comité doeld om aan al de kunstmatigheid de organisatie wist aan te pakken. in de prijsvorming een einde te ma- dag Alkemade niet wilde missen, omdat hij deze kaasdag als voorbeeld zou willen stellen aan alle plaatsen, waar ze reeds worden gehouden. Veel nieuws van het zuivelfront was er op 't ogenblik niet te vertel len, al wilde dit niet zeggen, dat spr. met de huidige toestand genoegen nam. Zeer ingrijpende voorstellen der Poel, Oud-Ade, de sprekers be dankt had reikte de burgemeester de prijzen uit. Prijsuitreiking. Het Kaasvat, eerste prijs Goudse kaas, was voor de heer P, Verwey, Poeldijk 14. Rijpwetering. Beschik baar gesteld door gemeentebestuur. De barometer van de Boerenleen bank, 2de prijs, ging naar de heer C. J Verlaan, Boekhorstweg 18, Oud- Ade. De medaille van de Bond tot be vordering van export van boeren Leidse kaas kreeg J. v. d. Hulst, Leidseweg 13, Oud-Ade. Bovendien zal elke deelnemer met waardering eerste soort een herin neringslepeltje ontvangen van de Bond van Kaasproducenten en de Federatie van Kaashandelaren. Na de pauze volgde een toneel stukje, speciaal geschreven voor ge legenheden, als deze, waarin het ma ken van boerenkaas iemand uit de grootste moeilijkheden kan redden. Ondertussen werd nog uitgemaakt wie van de leken de ter beoordeling neergelegde kaas het beste had ge keurd. Dat bleek van de dames te zijn mevr. J. C. Verlaanv. d. Geest. Ze ontving een aardig vaasje. De heer Zv/etsloot uit Iioogmade won de asbak. De voorz., tevens ceremoniemees ter, sloot met een korte apwekking voor grote deelname op het eerste lustrum. Over de resultaten kon hij kort zijn. Waar het gemiddeld aantal be haalde punten zo hoog is, het percen tage 1ste soort 70 bedraagt en dat ken. Of dit in één sprong bereikt zou kunnen worden meende hij te moeten betwijfelen. Nadat de voorzitter, de heer van Burgemeester Hoynck v. Papen- drecht overhandigt de eerste prijs, een kaasvat, aan de winnaar de heer P. Verwey uit Rijpwetering. Foto: v. d. Horst.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5