S)e CcidóeSou/fcotit Bij Wisjinski geen nieuws Wisjinski doet weer eens 'n voorstel Macktelgke kemel ut JCwiea Geen Brit consul in Perzië Negers tegen MAU MAU DE VOLGENDE WEEK PRESIDENTSVERKIEZINGEN Nieuw Amerikaans steunplan Accoord over Soedan's toekomst Razzia's onder neo-nazi's Rampzalig schoolreisje DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12728 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DONKERE WOLKEN DE UITVOERING van een groot werk is nooit gemakkelijk. Op papier is het gemakkelijk plannen maken, maar zodra de papieren plannen worden uitgevoerd, stuit men op de moeilijkheden van de practijk. Het was te verwachten, dat de plannen van de Europese eenwording op bezwaren en grote bezwaren zouden stuiten, dat het allemaal niet op rolletjes zou gaan. Maar als de moeilijkheden zich inderdaad op doen, voelen wij ondanks alle waarschuwende voorspellingen dit toch als een teleurstelling en zien wij de toekomst somber in. Op het ogenblik verkeert de Euro pese Defensie Gemeenschap in groot gevaar te mislukken, omdat in toe nemende mate blijkt, dat Fransen en Duitsers elkander niet verstaan. Toen Schuman met zijn plan kwam om de Duitse soldaten, die men vreesde doch niettemin no- 0 dig had om West-Europa doeltreffend te verdedigen, in een groter verband van een Euro pees leger op te nemen, was men er algemeen van overtuigd, in dit plan de oplossing gevonden te hebben v&or de schijnbare contradictie van een ongevaarlijk gewapende Duitser. Schuman's denkbeeld ondervond echter al spoedig tegenwerking, eerst van de zijde der Duitse socialisten, die in een militair samengaan met het Westen een onoverkomelijke hinderpaal zagen voor een mogelijke hereniging van Oost- en West-Duits- land, en later ook van de Fransen zelf. In Bonn streed Adenauer, die een vurige voorstander is van een nau we aansluiting bij het Westen, een taaie strijd tegen de oppositie in eigen kring en in Parijs begint mi nister Schuman zich hoe langer hoe meer een eenling te voelen. Rede voeringen zoals de Duitse ex-gene raal Ramcke er een hield op een bij eenkomst van oud S.S.-ers te Verden zijn niet bepaald geschikt om de Fransen moed in te spreken; hun achterdocht tegen de Duitse heers zuchtige mentaliteit wordt er slechts door gevoed. Van de andere kant is het misluk ken van de Frans-Duitse besprekin gen over het Saargebied een klap in het gezicht van Adenauer, wien men de voortzetting van zijn Westerse politiek er niet gemakkelijker op maakt. De kern van het Saarprobleem is, dat West-Duitsland slechts met grote moeite kan wennen aan de idee, dat het Saargebied van ouds Duits gebied niet langer deel uitmaakt van West-Duitsland, en dat Frank rijk van zijn kant geen afstand wil doen van de economische belangen, welke het sedert het einde van de wereldoorlog in het Saarland heeft verworven. Als compromis heeft Adenauer toen voorgesteld: laten we de Saar Europeaniseren, d.w.z. h*t Saarge bied kome onder leiding van een Europese hoge autoriteit en het zal noch Duits noch Frans zijn, maar Europees. Dat was de oplossing in „Europese geest", maar Frankrijk wilde daar niet aan. Rechtstreeks wilde Parijs deze Europese oplossing niet verwer pen; daarom opperde het onoverko melijke bezwaren tegen bijkomstig heden. Eerst kon het er niet mee in stemmen, dat deze Europese oplos sing voorlopig voor vijf jaar zou gel den, zoals Adenauer had voorge steld, en toen Adenauer deze beper kende bepaling liet vallen, kon het onmogelijk de voor 30 November ge dachte verkiezingen in het Saarge bied uitstellen. Adenauer zag in deze zo vroege stemming niet ten onrechte een hinderpaal voor de aanvaarding van het Europese leger door West-Duitsland, want de Duit sers zien in die verkiezingen een po ging om de greep van Frankrijk op het Saargebied nog vaster te maken. Aan de verkiezingen van 30 Novem ber mogen n.l. geen pro-Duitse par tijen deelnemen, zodat men omtrent de uitslag niet in twijfel kan verke ren. En zodoende is het oude Frans- Duitse antagonisme weer volop her leefd. Het zal Adenauer uiterst moei lijk vallen om de ratificatie van het Europese leger er door te krijgen voordat de Franse Assemblée een beslissing neemt, zoals zijn bedoeling was geweest teneinde de Fransen een blijk van goede wil te geven. En als het Europese leger-plan in duigen valt, hoe zal het dan gaan met de gehele West-Europese defen sie? Dat zijn vragen, waarop nog nie mand het antwoord weet, maar die het perspectief voor Europa vaan- merkelijk versomberen. MAAR HET BEVAT NIETS NIEUWS Kan 'n commissie Korea's conflict oplossen 1 De Russische minister van buitenlandse zaken Wisjingski heeft Woensdag in de politieke commissie van de V. N. voorgesteld een speciale commissie te benoemen om een vreedzame oplossing van de Koreaanse kwestie te zoe ken. Alle betrokkenen bij het conflict zouden in deze commissie vertegen woordigd moeten zijn. Wisjinski deed dit voorstel pas aan het einde van een rede van 72 bladzijden. Hij heeft drie uren en 39 minuten achtereen gesproken. De stampvolle vergaderzaal was blauw van de rook. TWEE HOOFDPUNTEN. Wisjinski's voorstel bevat de vol gende twee hoofdpunten: 1. De Algemeen Vergadering, het rapport van de commissie der V.N. voor Korea bestudeerd hebbende, acht het noodzakelijk een commissie voor de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie te vormen, waar in zitting zullen hebben de partijen, die direct betrokken zijn, en andere staten, met inbegrip van die welke niet aan de Koreaanse oorlog heb ben deelgenomen. De Perzische minister van Buiten landse Zaken, dr. Fatemi, heeft Woensdag de Zwitserse gezant te Te heran, die thans de Britse belangen in Pezië behartigt, medegedeeld dat Perzië er niet mee kan instemmen dat een lid van het voormalige Britse ambassadepersoneel te Teheran als Brits consul werkzaam blijft. De" gezant had het Perzische mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver zocht er mede in te stemmen dat één Britse consul tijdelijk nog te Teheran zou blijven. Minister Fatemi herhaalde voorts een vroegere Perzische verklaring, dat geen enkele Brit,, die tevoren een post in een koloniaal gebied heeft vervuld, voor een Britse diplomatieke functie in Perzië in aanmerking kan komen. De Engelse minister van koloniën, Lyttelton, is in Kenya aangekomen. Hij hoorde bij zijn landing het nieuws, dat een „regeringsgezinde verzets groep" van ongeveer 200 negers ten Noorden van Nairobi in actie is. Zij geven negers van wie vermoedt wordt dat zijn in verbinding staan met de Mau Mau, aan bij de autori teiten. Ook verschaffen zij inlichtin gen over de organisatie, zo heeft een woordvoerder van de regering mee gedeeld. Ook kwamen in Kenya per vlieg tuig aan twee Britse Labour-parle- mentsleden. Zij werden door de ne gers met gejuich begroet, maar een groepje blanke vrouwen riep hun toe: „Ga naar huis!" De twee parlements leden, Brockway en Hale logeren bij een oud-opperhoofd, die wellicht te maken heeft met de Mau Mau-moord op een opperhoofd. Bij Fort Hall is weer het lijk van een neger gevon den. Naar alle Kehoejoe-reservaten' zijn nu zwaar gewapende troepen ge zonden. De regering van Kenya heeft beslo ten boven de streken, waar zich ge vluchte of uitgeweken Kikoejoes op houden, vlugschriften te laten uit werpen waarin de stamleden tot bij eenkomsten worden opgeroepen. Het uitwerpen der pamfletten is reeds be gonnen. PARIJZENAAR VOND PAKKETBOM. Een vijftigjarige Parijse café-eige- 2. De Algemene Vergadering acht het noodzakelijk deze commissie te instrueren zonder verwijl maatrege len te nemen ter regeling van de Ko reaanse kwestie, waarbij men de vereniging van Korea op het oog heeft en een dergelijke vereniging door de Koreanen zelf zal worden tot stand gebracht onder toezicht van bovengenoemde commissie. Over het algemeen valt in krin gen van de Verenigde Naties teleur stelling waar te nemen over het jongste Russische voorstel. Het biedt geen enkel nieuw gezichtspunt, zegt men. Wisjinski wees de tevoren gedane voorstellen over Korea af. Hij sprak van „grove verdraaiingen" in de Vrijdag door Acheson gehouden rede. Vooraanstaande niet-Russische af gevaardigden vinden Wisjinski's rede „onsamenhangend en verward" en zijn van mening, dat de deur voor 'n compromis over Korea nu dichtge slagen is. Wisjinski was met de anderen van mening, dat de repatriëring van de gevangenen de laatste grote moei lijkheid is. Hij zei evenwel dat, „ob jectief bezien", de Chinezen en Noord-Koreanen in deze het juiste standpunt innemen. De laatste ronde Volgende week Dinsdag zullen de Amerikanen hun stem op één der candidaten voor het presidentsthap uitbrengen en millioenen kiezers be raden zich op hun financiële positie, hun inkomsten en hun schulden, bij het bepalen van hun keuze tussen Eisenhower en Stevenson. Hoewel communisme, Korea en corruptie be langrijke punten zijn, achten waar nemers deze keuze via de portemon- naie een belangrijke factor. Volgens hen zijn de meeste Amerikanen in de eerste plaats geïnteresseerd bij hun eigen economische positie. De democraten met Stevenson en Truman aan het hoofd vertellen de kiezers, dat zij het nooit zo goed had den als nu en dat een republikeinse regering het land armer zal maken. Eisenhower en zijn republikeinen beloven de Amerikanen betere tij den, een einde van de inflatie, van hoge belastingen en van verspilling door de regering. Op de vier millioen negerkiezers, die normaliter democratisch stem men, schijnt het „welvaartsthema" der democraten de meeste indruk te hebben gemaakt. In de landbouwstaten lopen de me ningen of de democraten dan wel de republikeinen beter voor de boeren zullen zorgen, uiteen. In de steden zijn de meeste zaken lieden en hoofdarbeiders voor Eisen hower, omadt zij „de 'belastingen schreeuwend hoog vinden" en „om dat de regering in het wilde weg geld uitgeeft". „Als de inflatie geen halt wordt toegeroepen zullen wij tot socialisme komen", aldus vele arbeiders. Voorts zeggen de republikeinen, dat zij de steun van de meeste vrou wen hebben, alsmede die van de jongere generatie, mannelijk zowel als vrouwelijk. Hier vindt generaal Eisenhower vooral steun, omdat huis vrouwen klagen over hoge levens- middelenprijzen en omdat vooral moeders en jonge mensen bevreesd zijn voor de oorlog in Korea. In New York verklaarde Eisenhower Woens dag, dat zijn belofte om persoonlijk naar Korea te gaan als hij tot pre sident wordt gekozen „elk Ame rikaans gezin moed heeft gegeven". Zo zien de soldaten in Korea vaak de nachtelijke hemel,, wanneer er in hun nabijheid wordt gevochten. Lichtspoor-ammunitie, mortiergranaten, phos- phorbommen en lichtfakkels zorgen voor dit „vuurwerk". De lichtfakkels worden uitgegooid door overvliegende vliegtuigen, ter oriëntatie. De foto werd genomen in de buurt van de driehoeksheuvel, en de „Pike's Peak", in welke streek op het ogenblik hevig wordt gevochten Atlantische Betalings Unie Een Atlantische Betalings Unie vormt de oplossing, die president Truman's economische adviseurs thans voorstellen ter oplossing van Europa's dollarprobleem. Er zou een zeer groot*stabilisatie fonds in het leven geroepen worden ter bevordering van de vrije omwis- selbaarheid der Atlantische valuta, van welk fonds Amerika 80 pet. zou verstrekken. De handelsbalans van de Europese landen met de Verenigde Staten zou in evenwicht moeten komen niet al leen door de werking van dit fonds, maar ook door vzrlaagde invoerrech ten en aanvullende maatregelen. Pro ductie en prijzen van belangrijke grondstoffen zouden voorts door over eenkomsten op lange termijn gere geld moeten worden. Al deze aanbevelingen zullen ver vat zijn in een „Groenboek", dat ma de verkiezingen van 4 November aan de nieuwe Amerikaanse president zal worden voorgelegd. Tegelijkertijd wordt in Londen aan een soortge lijk project gewerkt, dat echter pas publiek gemaakt zal worden na af loop van de Gemenebest-conferentie. Het Amerikaanse plan voorziet in het oprichten van drie lichamen ter verwezenlijking van deze denkbeel den: een Atlantic Reserve System, een Atlantische Eeconomische Raad en een Raad voor Productie en Grondstoffen. In deze organisaties zou gestalte worden gegeven aan een nieuwe en nauwere samenwerking van Amerika en de andere NATO- landem. Blijkbaar hebben de ontevreden heid in verschillende Europese landen over de Amerikaanse handelspolitiek met haar protectionistische invoer rechten en de heftige teleurstelling in Frankrijk over het uitblijven van een voldoende compensatie van Ame rikaanse zijde voor de offers, die de militaire samenwerking in NATO- verband vraagt, aanleiding gegeven tot vervroegde verduidelijking van het vaste Amerikaanse voornemen Europa, na het vervallen der Mars- hall-hulp, ook verder doeltreffende economische bijstand te verschaffen. Weer opstand op Koje Op het eiland Koje zijn bij het on derdrukken van ongeregeldheden onder de krijgsgevangenen 75 Noord- Koreanen gewond, van wie er later een in het hospitaal overleed. Er werden geen Amerikanen ge wond bij de vechtpartijen, die zich blijkens een bekendmaking van het UNO-hoofdkwartier Zondag voorde den, toen krijgsgevangenen in een der „blokken" begonnen militaire oefeningen te houden. De wachtpos ten bevalen, daarmee op te houden. Overeenstemming met Egypte en Engeland De Egyptische premier Naguib en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Aly Maher hebben gisteravond, te zamen met de leider van de Soedanese öemma (Onafhankelijkhesidspartij), Abdel Fadel Mahdi, hun handteke ning gezet onder een accoord over de toekomst van de Soedan op basis van de beginselen van zelfbestuur. Engeland heeft aan deze overeenkomst reeds zijn goedkeuring gehecht. Mohammed Salah er Sjankit, een vooraanstaand lid van de delegatie naar, Chiari, werd gistermorgen ge-der Soedanese onafhankelijkheidsbe- dood, doordat in zijn handen een pak- I weging, die thans te Cairo vertoeft, ketböm ontplofte, die hij bij de deur verklaarde, dat de overeenkomst met gevonden had toen hij de vuilnisbak generaal Naguib's regering voorziet in buiten zette. 1 volledige samenwerking tussen En- ILLEGALE GROEPEN ZETTEN WERK VAN RIJKSPARTIJ VOORT De West-Duitse autoriteiten hebben de hand gelegd op 61 illegale organisa ties, die even zovele opvolgsters zijn van de vorige week onwettig ver klaarde neo-nazistischc Rijkspartij. En zij hebben daar de beschuldiging bij uitgesproken, dat leden van deze groepen in verbinding staan met de, communisten. Aan deze ingrijpende stap gingen invallen vooraf op de hoofdkwartieren van de groepen in de gehele Britse zóne. blieke opinie buiten Duitsland meer aandacht heeft voor een incidenteel geval als dat van Ramcke dan voor de buiten de wet stelling van de neo nazi-partij, welk feit er op duidt, dat de Duitse bevolking sterk tegen een herleving van het nazidom is. „Cornet" maakte buiklanding. VERKIEZINGSMANOEUVRE. Deze groeperingen, zo werd door het ministerie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen \erklaard, hadden candidaten benoemd voor de op handen zijnde gemeentelijke ver kiezingen (op 9 Nov.), en in elk van deze groepen waren vroegere func- tionarisen van de Rijkspartij opge nomen. Op verkiezingsvergaderingen var. deze „mantelorganisaties" werden nazi- en antisemietische liederen ge- ZDngen. Terstond zijn deze vereni gingen van de kiezerslijst geschrapt. Bovendien waren in Bronswijk en Hannover documenten in beslag ge nomen, waaruit bleek, dat leden van de „Nationale Kiezersgemeenschap" een van de illegale groepen in contact stenden met de communisti sche partij. Vorige week heeft het hoofdkwar tier van de communistische partij be kend gemaakt, dat de voormalige voorzitter van de Rijkspartij, Fritz Dorl, contact met haa: had gezocht om te vragen, naar de mogelijkheid, voor zich en zijn handlangers politiek onderdak in de Oostzónp te krijgen. Neo-naaipolitici blijken zich niet veel aan te trekken van de buiten de wet stelling van hun partij en uit alle delen van de staat, welke, zoals Beieren in de eerste dagen van Hit- Ier, thans een broeinest van een mi litant en gevaarlijk neo-nazisme is, komen berichten over grote pro-nazi en antisemietische bijeenkomsten bin- 32 Schoolkinderen en twee zusters zijn verdronken in de Sal in Brazi lië- Zij kwamen om het leven toen een oude plezierboot waarmee de zusters en 65 kinderen een school reisje maakten omsloeg. Vissers die in de buurt aan het werk waren, 'aagden erin 33 kinderen te redden. Bovendien zijn tien lijkjes geborgen. geland, Egypte en de Soedan bij het bevorderen van de welvaart van de bewoners der Nijlvallei. De overeenkomst belooft zelfbe stuur voor de Soedanezen, die het recht krijgen zelf over hun toèkomst te beslissen. Zij komt de Soedanese aspiraties volledig tegemoet, aldus. Sjankiti, en verleent aani de andere kant aan Egypte voldoende garanties met be trekking tot het Nijlwater. „Er is reden te over om aan te ne-1 men, dat de belanghebbende partijen j bereid zijn, haar geschillen te be- graven, het verleden te vergeten, en te samen een nieuw begin te maken. „Wij wensen ruiet allerlei vertragin gen en misverstanden door te maken, om in Afrika een tweede Perzië te De liberale Japanse politicus Sji- krijgen" zo zei de Oemma-afge-j geroe Josjida heeft het eerste Japan In Westduitse regeringskringen is i men er over teleurgesteld, dat de pu- JOSJIDA IS ONGEHOORZAAM Het Britse straalvliegtuig „Cornet" is na een start van het vliegveld Ciam- pino bij Rome, toen het zich een halve meter boven de grond bevond, weer op de startbaan neergekomen, waarbij het met een snelheid van 200 kilo meter per uur een buiklanding maakte. Alle 42 personen aan boord kwamen er zonder letsel af. Dit was het eerste ongeluk met een „Cornet" het vier motorige straaltoestel, dat door zijn record-vluchten zoveel naam heeft ge maakt. Het beschadigde toestel. vaardigde. In Caïro beschouwen diplomaten a nieuwe overeenkomst als de to? usver belangrijkste stap op het ge- I bied der buitenlandse politiek van iet nieuwe regiem. De vorige Egyp- ische regeringen eisten alle de een heid van de Nijl-vallei. En deze eis was bij Naguib's voorgangers onaf scheidelijk verbonden aan de eis tot ontruiming van de Suez-kanaalzone. Naguib heeft thans een verzoenender houding aangenomen en de Soedan- kwestie niet alleen afzonderlek op gelost, maar ook de Soedanezen het recht gegeven over hun toekomst te beslissen. kabinet gevormd sedert de ophef fing van de Amerikaanse bezetting en daarin acht mannen opgenomen, die van de geallieerden het verbod hadden gekregen óm openbare amb ten te bekleden op grond van hun ultra-nationalistische houding tijdens de oorlog. Zo heeft Josjida, die overigens nauwe samenwerking met Amerika voorstaat, als minister van financiën in zijn kabinet opgenomen Tadaharoe Moekai, die op de geallieerde zuive- ringslijst heeft gestaan als voormalig leider van het kartel Zaibatsoe. Van daag zou keizer Hirohito de nieuwe regering in zijn paleis beëdigen. Prins Bernhard in Mexico City Prins Bernhard is gisteren met zijn gevolg in het KLM-vliegtuig Prinses Wilhelmina in de stad Mexico aange komen. Op het vliegveld inspecteerde de Prins een erewacht van het Mexi caanse leger nadat een militaire ka pel de Nederlandse en Mexicaanse volksliederen ten gehore had ge bracht. De trap, waarlangs de Prins het vliegtuig verliet, was met het rood- wit-en-blauw versierd. Hij werd begroet door de minister van buitenlandse zaken Manuel Tello. Later bezocht hij president Miguel Aleman en daarna woonde hij een diplomatieke receptie op het ministe rie van buitenlandse zaken bij. Hier na volgde een receptie van de K.L.M. ter gelegenheid van de inwijding van de dienst AmsterdamMexico City. WERVELSTORM TEISTERT ANNAMESE KUST Twee belangrijke steden in Indo- Ohina, Hue en Tourane, zijn volgens het weerkundig instituut te Saigon, ernstig geteisterd door een wervel storm, die Donderdagochtend de kust van Annam uiterst zwaar heeft getroffen. De typhoon, die een snel heid heeft tot 200 km. per uur, be weegt zich in West-Noordwestelijke richting, doch wordt nog tegenge houden door de Annamese bergen. Deze wervelstorm, de tweede die Indo-China in veertien dagen heeft beleefd, is eerst over de Philippijnen gegaan en heeft daar, volgens de laatste berichten, nog eens duizen den personen dakloos gemaakt. Tot dusver is bekend, dat er 6 doden zijn en 21 vermisten. Jiomettje Van een dwaze tong komen veel onheilen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1