LORRIE Uitgebreide besprekingen over de Europese interne politiek Organisatie niet het voornaamste: voornamer is de mens De reis van prins Bernhard naar Mexico Lastige loodsknechten bij Van Gend en Loos Opzienbarende smokkelaffaire door Ned* douane opgerold DINSDAG 28 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het Jongeren-forum in Den Haag In Den Haag wordt momenteel een „Verenigde Naties in het klein" ge houden. In de monumentale Ridder zaal zijn afgevaardigden van poli tieke jongerenorganisaties uit demo cratische landen bijeen, die de huidige politieke, economische, so ciale en culturele vraagstukken van de vrije wereld in studie nemen. De bijeenkomst is in zoverre belangrijk te noemen, omdat de gedachte van een Verenigd Europa uiteindelijk gedragen zal moeten worden door de jongeren politici van Europa en dezen heden gelegenheid krijgen kennis van eikaars standpunt te ne men en de eventuele geschillen kunnen bespreken. Gistermorgen om 9 uur opende de president, de heer E. Majonica (van de Christen Democraten uit West- Duitsland) de bijeenkomst. Vervolgens werd door de Haagse burgemeester een woord van welkom gesproken tot de gedelegeerden. Hij herinnerde er daarbij aan, dat in dezelfde zaal vier jaar geleden het Europa-congres werd gehouden. Luide toegejuicht verscheen toen prins Bernhard op het spreekge stoelte. Zijn rede, waarvan wij gis teren reeds een verslag publiceerden, werd met grote belangstelling be luisterd. Hierna sprak Frangois de Men- thon, de Franse vertegenwoordiger bij de kolen- en staalgemeenschap, en de Belg Spaak. De heer Spaak gaf in zijn rede een overzicht van de houding der diverse Europese Staten ten opzichte van Amerika, Engeland en Duits land. Spaak betreurde de anti-Ame rikaanse stroming, die momenteel in West-Europa bestaat; hij verdedigde de Amerikaanse buitenlandse poli tiek en betoogde, dat het een merk waardige vorm van dankbaarheid was, wanneer men het land, dat Europa weer de mogelijkheid tot le ven gegeven heeft, met onsympa thieke gevoelens antwoordde. Het probleem Duitsland kan, aldus de Belgische politicus, alleen in een Europees verband opgelost worden. Wanneer wij niet slagen deze op lossing op korte termijn te vinden en West Duitsland zou de zijde van Rusland kiezen, dan betekent dit het einde van onze hoop, om Europa tot een zelfstandige eenheid te maken. Ook Engeland vormde een punt van bespreking. De Engelse buiten landse politiek heeft na de oorlog een grote verandering ondergaan. Engeland, dat voordien slechts streef de naar een goede machtverhouding op het Europese contingent en voorts zich zoveel mogelijk afzijdig hield van de Europese vastelandpolitiek, ziet zich in de toekomst geplaatst voor een samenbundeling van Euro pese volkeren. Het kan daar niet onverschillig voor blijven. Een be wijs hiervoor is de Engelse deelname aan de kolen- en staalgemeenschap. In de loop van de middag, zijn groepen afgevaardigden van het Jongeren Forum door B. en W. van Den Haag in het stadhuis aan de Groenmarkt ontvangen. De genodigden bleven geruime tijd in de zalen van het stadhuis bij een en onderhielden zich over de vraagstukken van de Europese be weging, die door het forum der po litieke jongeren opnieuw in de aan dacht worden geplaatst. Door velen werd er aan herinnerd, dat -het ook de stad Den Haag was, waar in Mei 1948 het bekende con gres van Europa werd gehouden, dat van zoveel betekenis is geweest voor de ontwikkeling van de Europese gedachte. K.A.B. wijst weg naar het geluk Aan de hand der richtlijnen in zeker niet zo, wijl de organisatie niet Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gr.muz. 10.30 Morgendienst 11.00 Gr.muz. 11.15 „Holland-Import in moeilijkheden," hoorspel. 12.00 Altviool en piano. 12.30 Land- en - uinbouwmededclingen. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00. Nieuws. 3.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13 20 Vocaal Dubbelkwartet. 13.50 Gelders orkest en solist. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gr.muz. 15.20 Ka merorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel 17.50 Militaire causerie. 18 00 Gr.muz. 18.10 Klarinet, viool en piano. 18.30 Spectrum van het Ohr. Organisatie- en verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19*00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Gr.muz. 19.30 Bui- tenlands overzicht. 19.50 Gr.muz^ 20 00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest en solist, plm. 20.45 „Een margarine jubileum, dat niet gevierd werd,^ causerie. 21.35 „De 'N' in onze naam toespraak. 21.40 Gevarieerde muziek. 22.05 „In de Arabische wereld, cau serie. 22.15 Alt, tenor en piano. 22.35 Internationaal Evangelisch commen taar 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-beriehten. 23.15— 24.00 Gr.muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA 19.30 VPRO. 20.0024.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gr.muz. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gr.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gr.muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr.muz. 9.40 Idem. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gr.muz. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Voor het platteland 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Amusementsmuz. 13.50 Gr.muz .14.00 Gesproken por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem. 16.00 Alt, tenor en basblokfluit. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gr.muz. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regerings uitzending: H. Ch. Meyer: „Reizen ip Indonesië." 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Gr.muz. 19.00 „Pensioenrecht arbeidscontractanten in overheids dienst" causerie. 19.15 Gr.muz. VPRO 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Theaterorkest en koor en solis ten. 20.45 „Kleine koffiemolencan tate," hoorspel. 21.40 Pianorecital. 22.10 „Supersonische trillingen," cau serie. 22.25 Strijksextet. 22.55 De reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Mid den- en Zuid Amerika. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gr.muz. twee principieel gestelde voordrach ten heeft het K.A.B.-congres zich de eerste dag. bezig gehouden over het wezen en de elementen van het ge luk en over de erkenning der per- soonswaarde van de mens als voor waarde tot dat geluk. In een bloem rijk openingswoord heeft voorzitter J. van den Akker vooraf de taak en het wezen van de katholieke arbei dersbeweging geschetst. De K.A.B. kan niet berustend neer zitten bij strevingen, die er op gericht zijn splitsingen in haar doelstelling te brengen. Zij mag niet toestaan, dat een maatschappelijk stelsel wordt na gestreefd, waarbij eenzijdig wordt uitgegaan van de waarde van de ar beid alleen als factor in de produc tie en verwaarloosd wordt de geeste lijk-zedelijke waarde van de mens. De heer v. d. Akker legde uit, dat de K.A.B. niet is een coalitie voor de stoffelijke belangen van de arbeiders; in wezen vertegenwoordigt zij een levensstelsel voor de ontplooiing en de ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid zowel wat betreft haar geestelijke als haar stoffelijke eisen. Zij aanvaardt daarbij een ver antwoordelijkheid, die onafscheiden- Ui k is van het geweten; en geweten is voor de katholiek niet denkbaar zon der godsdienst en geloof. Valse vrijheid leidt niet tot geluk. In eeni voortreffelijk betoog heeft dr. A. A. Olierook een schets gege ven van het wezen en de elementen van het geluk. Daarbij greep hij het eerst aan de menselijke vrijheid, waarover in onze dhgen veel is te doen. Maar omdat ze dikwijls een valse vrijheid is, ligt de vrijheid niet steeds op de weg naar het geluk. Daar geen enkele vrijheid onbeperkt is, gebonden als ze is aan de natuur wet, kan er slechts zoveel vrijheid bestaan als mogelijk is en daarbij zo veel binding als noodzakelijk. Hier raakte dr. Olierook het sub sidiariteitsbeginsel, volgens hem een allergewichtigst beginsel, waar aan niet te wijzigen valt. Men is er aan gewend geraakt, dat de Staat aanvult als het particulier initiatief tekort schiet. Maar dat is inciden tele subsidiariteit en die moet plaats maken voor autonome or ganen, gestimuleerd door de Over heid. Iets anders beoogt het rap port van de Plancommissie van de Partij van de Arbeid, waarin een vrijheidbegrip wordt ontwikkeld, dat wij niet kunnen aanvaarden, wijl het een onverholen tendenz bevat naar socialisatie. Ontplooiing van vrijheid laat zich niet van bo venaf organiseren. Over het volkomen geluk zei de inleider, dat deze ligt besloten in de gemeenschap, uitvloeisel van de na tuurdrang. En met de gemeenschaps gedachte schijnt de persoonlijkheid in betekenis toe te nemen. De vakorganisatie is een van de eerste vruchten geweest van verge- meenschappelijking. Nu vreest men wel, aldus dr. Olierook, dat die vak organisatie op de duur de persoon lijkheid zal verdringen, maar dat is de voornaamste kan zijn. Voornamer is de mens. Gemeenschapszin noemde de spre ker de bewuste beleving van een ge zamenlijk doelstreven en om dit te bereiken, is verdieping van inzicht nodig. Boven alles echter staat het begrip, dat God ons heeft geroepen tot bovennatuurlijk geluk, welk ge luk nochtans volkomen aansluit bij ons menszijn op weg naar het grote geluk hierboven. Wij herijken onze maten en gewichten. Onder deze suggestie heeft drs. A. L M. Arnolds, leraar van het De Bruyninstituut te Doorn, gesproken over de erkenning der persoonswaar- de van de mens. Hij stelde vast, dat 's mensejj concrete geluk afhangt van wat de mens is, wat hij doet en heeft. En na de mens in dat geluksstreven als eenling te hebben beschouwd en te hebben verklaard, dat de concrete gelukstoestand allereerst de vrucht is van een passende en goede innerlijke ordening, zeide drs. Arnolds, dat de mens van nature bovendien sociaal is, dat hij namelijk het geluk van een ander moet maken tot bestanddeel van eigen geluk. Maar zowel met de innerlijke or dening der afzonderlijke mensen als met de betrekkingen der mensen on derhand en met de structuur van het gemeenschapsleven is het in onze da gen in vele opzichten weinig gunstig gesteld. Allerlei factoren hebben een angstwekkend decadentieverschijnsel van de depersonalisatie in het leven geroepen. Nu is het onze taak, ons te gen die tendenzen en de ombuiging van de ontwikkeling der cultuur te verweren. Dat kan, aldus drs. Arnolds, ge schieden door vernieuwing en verle vendiging van de ware zedelijke nor men, door activering van de geeste lijke vermogens en doordringing van de menselijke betrekkingen met de evangelische broederschapsgedachte. Ook het bijbrengen van inzicht in de noodzaak van toewijding aan het al gemeen welzijn is onze taak, evenals democratisering van het sociaal-eco nomische leven, het tot stand brengen van meer organische gemeenschaps structuren en het scheppen van een klimaat in het openbare leven, dat het streven naar het echte geliiks- ideaal bevordert en steunt. Uiteraard vindt, de K.A.B. op deze gebieden een arbeidsveld. En om nu de bewerking ervan beter mogelijk te maken, heeft het Verbondsbestuur de gehouden inleidingen op de wire- corder vastgelegd, teneinde het ge sprokene voor gedrukte verspreiding mogelijk te maken. Daarmede was by voorbaat voldaan aan vragen, die tij dens de gedachtenwisseling waren gerezen, Heden zal dr. A. M. Kuylaars S.J. antwoord geven op de vraag, of de arbeid een bijdrage levert voor het geluk van de mens en zo ja, onder welke voorwaarden. Is de arbeid een noodzakelijk kwaad, of ook omwille van zich zelf de moeite waard? Inderdaad een belangrijke kwestie. Het Congres,- dat door enige honderden deelnemers, onder wie verschillende priesters, wordt be zocht, heeft als gasten vertegen Bij het vertrek van de Prins wuiven zijn kinderen, Prinses Irene, Prinses Beatrix en Prinses Margriet hem vaarwel. Koningin Juliana draagt Prinses Marijke op de arm. Nauwere handelsbetrekkingen mogelijk Maanda^rond plaatselijke tijd is het vliegtuig, waarmede prins Bernhard naar Mexico reist, in Montreal aangekomen. De Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer Lovink, was op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Een .half uur na de aankomst steeg het vliegtuig weer op om de reis naar Mexico voort te zetten, waar het vandaag nog te Monterey verwacht wordt. Het vliegveld van Shannon (Ier land) was ter ere van de tussenlan- woordigers van de katholieke mid- I ding. die het toestel van dePrins denstanders, boeren, werkgevers en daar maakte, feestelijk vérsierd met Adelbertsleden, bovendien van het I rode' Wltte en blauwe bloemen. Toen kath. bureau voor overleg en de Kath. vrouwelijke ar beidersjeugd. maatschappelijk de Prins het toestel verliet, bood een ZIJ VERZONDEN KISTEN MET ZAND.... In de afgelopen zes maanden zijn grote hoeveelheden sigaretten en textiel op listige wijze uit de opslag plaatsen van Van Gend en Loos aan de Cruquiusweg te Amsterdam ont vreemd. De arrestatie van negen loodsknechten van dit bedrijf en drie helers, resultaat van het onderzoek, dat is ingesteld door de spoorwegre- cherohe en de Amsterdamse centrale recherche, heeft een einde gemaakt aan de winstgevende praktijken van het complot, verhaalt „Trouw". Hoe veel er in een half jaar tijds verdwe nen is, valt nog niet te overzien. In 'elk geval lopen de diefstallen in de tienduizenden guldens. In hun vrije tijd trokken de negen loodsknechten naar verscheidene plaatsen in ons land, zoals Utrecht, Haarlem en Eindhoven. Hier verzon den zij per spoor kisten, gevuld met een zand. naar een adres in Amster dam West. Voor verdere verzending kwamen de kisten steeds terecht in de lood sen aan de Cruquiusweg, waar leden van het oompiot ze openbraken, het zand er uit haalden en er sigaretten of textiel voor in de plaats stopten. Zo werden de gestolen goederen met auto's van Van Gend en Loos naar 't adres in Amsterdam West gebracht Voor de verkoop van de buit zorgde een tussenhandelaar. In het begin gingen de mannen al leen tijdens de nachtdienst te werk. Ze hadden er op listige wijze zorg voor gedragen, dat steeds één of meer leden van de „bende" aanwezig was, wanneer de kisten met zand ar riveerden. Slechts een enkele keer mislukte het plan en ging een kist met zand naar het adres in het Wes telijk deel van de hoofdstad. Later, toen alles vlot bleek te verlopen, werden de ongeoorloofde praktijken ook op klaarlichte dag bedreven. Reeds geruime tijd geleden begon de politie met haar onderzoek, toen bij Van_ Gend en Loos steeds meer klachten binnenkwamen over het verdwijnen van verzonden goederen, Eerst kon de recherche geen enkel houvast vinden. Tot verleden week, toen vrijwel het gehele complot op gerold kon worden. in groen uniform gestoken vrouwe lijke employé's van de Ierse lucht vaartmaatschappij hem een witte anjer, omgeven door een takje kla ver (het zinnebeeld van Ierland) aan. Bij zijn vertrek van Schiphol, waar! de Prins gistermiddag uitgeleide ge daan werd door de Koningin, de vier prinsesjes en verscheidene autoritei ten, zeide prins Bernhard, dat de handelsbetrekkingen tussen Neder land en Mexico zeker niet intensief genoemd kunnen worden. Voor dè handel in duurzame goederen zijn er echter mogelijkheden. De tentoon stelling in de stad Mexico, welke dezer dagen wordt geopend, zal het antwoord van Mexico moeten geven op de vraag, welke goederen dit land uit Nederland wenst. Ook in verband met de ontwikke ling van de betalingsbalans tussen beide landen achtte de Prins moge lijkheden aanwezig. Of Mexico in de toekomst vliegtuigen in Nederland Enige maanden geleden ontving de Nederlandse douane bij Enschede van haar Duitse collega bericht, dat er een Nederlandse auto met onge brande koffiebonen was aangehou den. Dit vormde het eerste draadje van een vreselijk verwarde kluwen, die momenteel nog wel niet geheel ontward is, maar waarvan de ont knoping toch niet al te lang meer op zich zal laten wachten. In de loop van het weekend zijn een hele serie arrestaties verricht en hiermede is men aan het eindstadium aangeland van een smokkelaffaire, die in de millioenen loopt. Tienduizenden ki lo's koffie werden naar Duitsland gebracht, vele duizenden shawls kwamen in ruil hiervoor terug en tevens werden ruim een half mil- lioen marken de grens over gesmok keld. Een van de hoofdfiguren, die in het complot zit en die in de afge lopen dagen door de politie werd ge arresteerd, heeft in Nederland al „naam" gemaakt door de beruchte uniformen-affaire in de Mei-dagen van 1940, waarbij hij ook betrokken was. Voorts is een koffiebrander, die een groot gedeelte van de organisa tie in handen had, gearresteerd. Men verwacht echter, dat in Duitsland nog talrijke arrestaties verricht zul len worden, terwijl de Nederlandse recherche haar onderzoek ook nog niet voor geëindigd beschouwt. TWEE DODEN BIJ BOTSING. Gisteravond om halfzeven is op de rijksweg nabij de veiling te Maas land een 'ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, komende uit de richting Vlaardingen, geraakte, ver moedelijk door het springen van een band, in botsing met een uit de te genovergestelde richting komende truck met oplegger. De personen- gaat bestellen men denkt aan les- vliegtuigen is niet te zeggen. Z.K.H. deelde mede, dat hij tal van objecten en rapporten op zijn reis medenèemt mede dank zij de zor gen van de Economische Voorlich tingsdienst welke er mede toe kunnen leiden de handelsbetrekkin gen tussen Nederland en Mexico en de goéde verstandhouding tussen beide volkeren te stimuleren. W oon wagenbewoner doodgestoken Enige woonwagenbewoners te Steen- wijk, die gisteravond in de stad en kele café's hadden bezocht, zijn, toen zij in het kamp terugkeerden na een onenigheid slaags getaakt. Het droevige slot was,dat de 40-jarige woonwagenbewoner J. W. Brink, werd doodgestoken. Hedennacht werd de politie gewaarschuwd. Assistentie van de arts dr. Heusdens werd ook onmiddellijk ingeroepen doch zijn hulp kon niet meer baten. B. was in de hartstreek getroffen en is waarschijnlijk onmiddellijk na het toedienen van de steek overleden. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Er zijn twee arrestaties verricht. De ruzie waarschijnlijk een familievete ontstond tijdens de kermisdrukte. Er moeten ook schoten gevallen zijn. Agent schoot op dronken man In Arnhems' binnenstad is Zondag middag een dronken man, bijge naamd de „Tijger," door een politie agent in de schouders geschoten en in het gemeenteziekenhuis opgeno men. De 36-jarige S., die de politie vele malen last bezorgt, werd door een surveillerend politieman de raad ge-: geven, naar huis te gaan. S., die erg beschonken was, gaf aanvankelijk gehoor aan deze raad. Eensklaps ech ter draaide hij zich om, stormde op de agent af en greep deze vast. De agent wist zich los te rukken, waar auto schoot onder de truck en werd na S. wegliep. Plotseling draaide hij geheel vernield. Beid inzittenden, de gebroeders Rodenburg uit Honselers- dijk, resp. 50 en 55 jaar oud, waren clirect dood. De gebroeders Rodenburg dreven een buiswagenfabriek in Honselers- dijk. zich weer om en liep in dreigende houding op de politie man toe. Deze sommeerde hem te blijven staan, doch, toen S. geen gehoor gaf aan de waarschuwing, trok de agent zijn revolver en schoot S. in de linker schouder. (Tel.) DOOR CHARLES GARVICE 9) HOOFDSTUK IH Te zelfder tijd, dat Lorrie Jack een schrobbering gaf op het kerkhof, lag Diana Meiford lui op een divan in- de salon van het huis van haar vader, „De Dennen" geheten. Wanneer men verwachtte, dat de salon straalde van goud en slecht bij elkaar passende kleuren, was dat 'n vergissing. Het was een grote kamer, die bui tengewoon kostbaar gemeubileerd en aangekleed was. De gordijnen waren van een gedekte tint, het meubilair van buitengewoon goede smaak; de weinige schilderijen, die er hingen, waren zeker een tientje per vierkan te centimeter waard, kortom, er was geen enkel verschil tussen de salon van „De Dennen" en die van gravin zus of zo, behalve dan misschien, dat het meubilair hier nieuwer en frisser was. Als Meiford zijn eigen zin, had ge daan, zou er ongetwijfeld een over vloed van verguldsel en kleuren zijn geweest, omdat mensen, die van niets zijn opgeklommen, gewoonlijk dol zijn op geschitter en klatergoud. De heer Meiford was het leven als sjou wer begonnen. Hij werd ploegbaas en toen hij dat eenmaal was, wist hij zich door studie, onverdroten ijver en spaarzaamheid te ontwikkelen en omhoog te werken, Door een gelukje kwam hij op het kantoor van de aannemer. Deze had een dochter. Meiford was tamelijk knap, ener giek, en „vrij van sterke drank." Het meisje werd aangetrokken door een zó zeldzame eigenschap, want haar vader en de mensen om hem heen dronken als vissen. Ze werden een paartje, zeer tegen de zin van haar vader. T9en deze kort daarna overleed, leende Meiford wat geld en nam zijn plaats in. Hij wist de half verlopen zaak weer op gang te krijgen, sloot in de loop van tijd enige bijzonder voorde lige contracten af en verdiende ten slotte de kapitale som van rond de dertigduizend pond. Dat was het begin van zijn geluk. Fortuna, die nooit iets half doet, glimlachte voortdurend tegen hem en het ene contract na het ander bracht hem voordeel. Hij was een rijk man; de mensen begonnen over 'hem te praten. Maar met al zijn rijkdom en be kendheid bleef hij toch de Samuel Meiford, die achter de kruiwagen had gelopen, hij 'had nog altijd reus achtig grote, rode handen en hij har monieerde slecht in zijn rijke omge ving. Kort nadat hij zoveel geld had ver diend, was mevrouw Meiford gestor ven. Een zoon en een dochter, Sey mour en Diana, waren hem overge bleven. Voor die twee vond de rnilli- onnair niets te goed. Zij waren in de schoot der weelde grootgebracht. Zo als de meeste mannen, die zelf geen opvoeding hebben gehad, hechtte de heer Meiford er grote waarde aan, voor zijn kinderen. Seymour en Dia na hadden de beste leermeesters ge had. Seymour was naar Eton en Ox ford geweest: Diana had haar opvoe ding eerst gehad op een aristocrati sche kostschool en daarna van de be roemdste en duurste leermeesters, die er te vinden waren. Geld was geen bezwaar, waar het de kinderen betrof en hij besteedde het met volle handen aan hen. Hij zelf was een man zonder be hoefte en met een eenvoudige smaak. Hij beschouwde een biefstuk met een glas bier als het beste diner en hij zou zelfs op een plank goed geslapen hebben. Diana Meiford zag er zeker als 'n dame uit, nu zij in haar volle lengte op de divan lag. Zij was blond, bui tengewoon stralend blond. Haar huid was van ivoor, als door een meester hand geschilderd. Er was geen sproetje op haar gelaat, geen enkel vlekje ontsierde haar witte hals en armen, en de donkere wenkbrauwen schenen de blanke huid nog fraaier te maken, Haar ogen waren blauw, maar nu en dan verdiepte dat blauw zich tot violet; haar handen waren wel niet bepaald klein, maar ze wa ren goed gevormd en blank. Terwijl ze daar op de divan lag leek ze een Ariadne; zacht, mooi, blank, glanzend en slaperig. En nie mand, die naar haar keek, zou ooit bedacht hébben, dat achter die zach te, blauwe ogen een verstand zetelde even scherp en fel als dat van een makelaar in effecten. Zy had het huis gemeubileerd, had de ornamentering gekozen en de gor dijnen met him gedekte tinten uitge zocht; zy had beslist, dat de bedien - den een donkere, haast somlbere li vrei zouden dragen, inplaats van de purperen of blauwe, die haar vader zou hebben uitgekozen. In één woord, zoals ze daar lag, leek ze ui termate slaperig, onverschillig en zorgeloos, maar in werkelijkheid was ze even oplettend en op haar qui vive als de tijgerin, die met gesloten, ogen schijnbaar ligt te slapen in de jungle, gereed om op te springen bij de minste beweging in het struikge was. Naast haar, nagenoeg verborgen in de plooien van haar soepele zomer - japon, lag „Burke's Peerage" en zij wilde het boek juist weer opnemen, toen de klok op de schoorsteenman tel sloeg en vóór de klank geheel ver storven was, werd de deur geopend en een knecht kondigde met zachte stem „mijnheer Seymour" aan. Diana wendde haar hoofd. Een ma gere jongeman kwam de kamer bin nen. Hij was in ieder opzicht tegen overgesteld aan haar. Zij was blond, 'hij was donker, zó donker, dat zelfs zijn huid een zweem van zwart ver toonde. Zij was lang voor een vrouw, hij was weinig groter dan de middel maat en terwijl zij voor het uiter lijk indolent en onverschillig was, was hy levendig en energiek. En toch, nu hij de grote kamer doorliep, was er een flauwe gelijkenis tussen hen beiden, want hij liep zacht slui pend, als een kat en de manier, waarop höj zich over haar heenboog en zijn hand op de hare legde, deed denken aan de bewegingen van een roofdier. „Wel, Seymour," zei ze, terwijl ze met haar slaperige ogen naar hem opzag, „ben je al terug?" „Ja," zei hij en terwijl hij sprak trok hij zijn overjas uit, die, hoewel 'het pas vroeg in de herfst was en nog zomers warm, toch met bont was gevoerd. „En vader?" Hij haalde zijn schouders op. „Ik liet hem in Londen." „Je wilt zeker dineren," zei ze sla perig. Hij maakte een beweging met zijn handen, zoals een Fransman zou doen. „Dineren?" Neen; ik ben met een kleinigheid, tevreden, ik dineerde in de stad. Is er nieuws?" Diana lachte zacht, wat bitter. „Nieuws? Wat voor nieuws zou er kunnen zyn? Gisteren ging ik naar de kerk en vandaag ben ik gaan rij den. Wat voor nieuws heb jij?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6