RIJNSTREEK DUINSTREEK Weer vijf gemeenten binnenkort ook rechtstreeks te bereiken Winkelsluiting nog niet definitief IM. NOOMEN Paauwvijvcrs worden binnenkort uitgebaggerd en uitgediept EONDERDAG 23 OCTOBER 1952 LIE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Automatisering telefoon in Rijnstreek BODEGRAVEN EN BOSKOOP ACHTER OP DE LIJST Ondanks onvoorziene omstandighe den, welke een snelle uitvoering van grote objecten altijd in de weg staan, gaat de P.T.T. met de automatisering van het telefoonnet in de Rijnstreek gestadig voort. Sedert de enorme verbetering in het draad-verkeer met Alphen aan den Rijn een feit is ge worden, heeft de technische dienst met bekwame spoed de bouw van eindcentrales in de Rijnstreek ter band genomen en getracht zich van de levering van de nodige apparatuur te verzekeren. Als gemeenten, waar de volauto- matisering van de telefoon nu binmen niet al te lange tijd werkelijkheid zal zijn, kunnen we Hazerswoude en Woubrugge noemen. Momenteel hebben deze gemeenten respectievelijk 130 en bijna 100 aan sluitingen. De nieuwe eindcentrale, welke onvoorziene omstandigheden voorbehouden, nog vóór December dit jaar in gebruik wordt genomen, heeft voor elk dezer gemeenten een aanvangs-capaciteit van 200 aanslui tingen. Deze capaciteit kan, met eni ge ondergeschikte uitbreiding van de apparatuur en van de installatie heel gemakkelijk tot pl.m. 900 worden uit gebreid. Uiteraard zijn de gebouw tjes zo opgetrokken, dat vergroting van de ruimten naar behoefte telkens kan worden verwezenlijkt, zodat aan de uitbreiding van het aantal aanslui tingen voorlopig in geen jaren beper kingen behoeven te worden opgelegd. Er wordt naar gestreefd, om na de voornoemde gemeenten Leimuiden, Nieuwveen en Noorden in dit op zicht te laten volgen. Ook de hier nodige eindcentrales zijn voor wat het exterieur betreft geheel gereed en er wordt met bekwame spoed ge werkt aan de installaties en de appa ratuur. Indien de materialenyoorzie- ning verloopt, zoals men zich dat voorstelt, dan zullen ook deze ge meenten naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar hun volautomatische te- ALPHEN AAN DEN RIJN K.A.B. VERGADERDE. De pl. afd. van de K.A.B. hield Woensdagavond o.l.v. de heer A. F. Ruijssenaars in de St. Josephzaal een alg. vergadering. Besproken werd de beschrijvingsbrief voor de Centr. Raadsvergadering, welke op 29 Nov. in de Haagse Dierentuin wordt ge houden. Tot afgevaardigden daar heen werden aangesteld de heren Ruijssenaars, C. Zonderop en als plv. de heer A. W. G.'v. Leeuwen. In samenwerking met de andere pl. standsorganisaties is het volgend win- terprogramma samengesteld. De data worden nader bekend gemaakt. Op een vijftal bijeenkomsten zullen be voegde sprekers de onderwerpen be handelen: „Een eeuw onder de Krom staf, 100 jaar Kerkprovincie". „Van knechtschap tot P.B.O., 100 jaar so ciale vooruitgang". „Schaepmans erf deel, 1Ö0 jaar politieke strijd". „Het veel omstreden recht, 100 j. katholiek onderwijs". „Het sluitstuk in de ba lans, 100 j. cultureel verlies en wist". Het 'bestuur is thans als volgt sa mengesteld: 'A. F. Ruijssenaars, le voorz., A. Huijgens, 2e voorz., M. H. Maas, le secr., N. de Heij, 2e secr., C. v. Holstein, penn. De heer Ruijssenaars gaf een uit eenzetting over de goederen-week markt-kwestie, waaromtrent wij eer der breedvoerig de stand van zaken hebben uiteengezet. De bijeenkomst van de nieuwe R.K. Bouwvereniging „St. Joseph" zal ver moedelijk op 12 Nov. in de St. Jo sephzaal worden gehouden Een be langwekkende uiteenzetting wordt gegeven voor elke parochiaan. Het St. Willibrordusfeest wordt ge houden op Zondag 9, Maandag 10 en Donderdag 11 November 1952 om* 7.30 uur in de St, Josephzaal. De to neelver. „Kunst na Arbeid" voert op „Zuster Anunciata", spel in 1 proloog en 3e bedrijven van Jan en Karei Philip. Een belangrijk toneelwerk, waarin twintig personen een rol spelen. De heer Ruijssenaars wekte de le den op tot activiteit. Passiviteit leidt tot stilstand en stilstand is achteruit gang. Propaganda voor de eigen in stellingen van de K.A.B. is noodza kelijk. In de aanval ligt de beste ver dediging. Ook wees spr. op het be lang van de kath. politiek, waartoe het lidmaatschap van de K.V.P. een dringende eis is. De K.A.B. telt thans 331.000 leden. De g.a., kapelaan F. C. Verheul, propageerde het boekje: „De Kath. arbeider in de samenleviilg". Gemeenteraad. De gemeente raad komt Donderdagavond om 7.3C uur in openbare vergadering bijeen. Vluchtelingenhulp In het kader van de internationale inzameling, organiseert Nederland in de week van 20 tot 25 October een landelijke collecte voor de vluchtelingen. In de meeste gemeenten zal dit plaats heb ben op Zaterdag 25 October. Zo ook in Alphen aan den Rijn. Om deze collecte tc doen slagen is ter plaatse een comité in het leven geroepen. Dit comité vraagt in de eerste plaats een groot aantal vrijwilligers, zowel dames als heren, die zich de moeite willen troosten om te collecteren. Deze collectanten worden Donder dagavond, 23 October, 7.30 uur in het raadhuis verwacht, waar ze desge wenst een breedvoerige uiteenzet ting zullen ontvangen van burge nfeester Ed. C. Witschey. lefoon rijk zijn. In elk geval zal men dan toch kort na nieuwjaar hierover kunnen beschikken. Deze kantoren tellen momenteel respectievelijk pl.m. 130, 90 en 80 aansluitingen. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, ligt het in de bedoeling om het kantoor Nieuwveen, bij de automatiseren, samen te voegen met Zevenhoven, welke gemeente momen teel pl.m. 50 abonpé's telt. Dan ver dwijnt de naam Zevenhoven als zelf standige telefooncentrale en zal men de in deze gemeente woonachtige te- lefoonbezitters onder de naam en het kengetal van Nieuwveen kunnen be reiken. Dan volgen de ingebruiknamen van de eindcentrales van Lageraar en Nieuwkoop, zonder tegenslag, in het voorjaar 1953. Langeraar telt nu pl.m. 100 abonné's en krijgt een aanvangs- capaciteit van pl.m. 300 aansluitin gen, evenals. Nieuwkoop, welke ge meente momenteel pl.m. 120 telefoon- abonné's telt. De telefoon-abonné's van Aarlanderveen, momenteel pl.m. 70 in getal, worden bij de automati sering ondergebracht in de eindcen trale van Nieuwkoop. Van de voornoemde en hierna te noemen gemeenten is de aansluitings mogelijkheid alleen in Nieuwkoop uitgeput. Hier staan enkele tientallen aanvragers op de wachtlijst. Voor hen zal het dus een grote vreugde zijn, als straks de automa tisering een voldongen feit is, want den kunnen ook zij van een telefoon wordeni voorzien. Langeraar zal straks een eenheid vormen met Ter-Aar en Korteraar (deze laatsten hebben nu pl.m. 80 ansluitingen), maar het is nog niet officieel of hiervoor Langeraar dan wel Ter-Aar de voernaam zal zijn. Het laatste komen de gemeente Bodegraven en Boskoop aan de beurt. Deze zullen vermoedelijk wel tot 1954 geduld moeten hebben. Bode graven telt momenteel pl.m. 430 abonné's en Boskoop pl.m. 650. De aaiwangs-capaciteit van eerstge noemde zal 800 bedragen en van de volgende 1200. Met buurtschap Meije (pl.m. 40 abonné's) en de gemeente Zwammerdam (pl.m. 85 abonné's) zullen met Bodegraven (als voer naam) worden samengevoegd. Uiter aard worden de telefoonnetten van de gemeenten, welke in dit verband zijn genoemd als te zullen worden samengevoegd, tegelijkertijd met de gemeente welke de naam zal voeren, geautomatiseerd. De centrale te Alphen aan den Rijn, die al sedert enkele jaren tot genoegen van de pl.m. 980 abonné's uitstekend werkt, kan voorlopig alle aanvragen tot aansluiting verwerken. Haar aanvangs-capaciteit bedraagt n.l. 1400. Het totaal aantal aanslui tingen in het district Alphen aan den Rijn bedroeg per 1 October bijna 3200. BOSKOOP Ver. Oud-leerlingen Tuinbouwcur- sus. De Octobervergadering van deze vereniging stond in het teken van verslagen. De heer Verboom, secr., deelde mede, dat de commissie alles sluitende had weten te maken. Er was niets over, doch ook niets te kort. De herdenkingscomm. moest een ander geluid laten horen. Zij had een klein nadelig saldo. Dit was volgens de voorz. niet zo'n groot be zwaar, want de feestavond was een succes geworden. Tenslotte gaf de tentoonstellingscommissie haar ver slag van de organisatie der tentoon stelling. De tentoonstellingscommis sie had besloten het batig saldo aan te wenden, om het tekort van de herdenkingscommissie aan te zuive ren. Hierna werd overgegaan tot uitreiking van de op de tentoonstel ling behaalde bekroningen. De voorz. bracht dank aan allen, die aan de verschillende werkzaamheden had den deelgenomen. De heer A. J. Schoemaker besprak nog een collec tie takken met bes. Dit was een mooie en uitgebreide sortering waar aan de jury 11 punten toekende. De heer C. Verboom had nog een aan tal bloemen van vaste planten, waar voor hij 8 punten kreeg toegewe zen. Op een vraag betreffende een eventuele speciale rozententoonstel- ling of een tentoonselling van ge trokken materiaal in het voorjaar, ontspon zich een levendige discussie, waarbij de voorzitter tenslotte toe zegging deed beide mogelijkheden te zullen bestuderen. Dammen. Uitslag onderlinge competitie damclub „Boskoop": MesmanJ. v. d. Berg 11; E. J. HoogerbrugJac. Schoemaker 20 W. A. v. OtterlooM. Visser 20; K. BakhuyzenA. N. v. Tol 11. HOOGMADE NKJB De jaarvergadering, die morgen gehouden zou worden, is tot een nader te bepalen datum uitge steld. Wegens toneelrepetitie is er ook geen bijeenkomst in de zaal. NIEUWKOOP K.V.P.-vergadering. De verga dering van de K.V.P.-afdeling Nieuwkoop, welke gisteravond werd gehouden in „De Hollandse Leeuw", stond eigenlijk in het teken van te leurstelling, vanwege het feit dat de belangstelling voor de katholieke politiek zo uiterst gering ls. Men praat graag over de fouten en gebre ken van de K.V.P. maar de mogelijk heid om critiek uit te oefenen in or ganisatie-verband wordt niet benut. En de secretaris deelde in zijn jaarverslag mede dat het ledental was teruggelopen van 225 tot 173 le den. Men vroeg zich af, wat hiervan nu de oorzaak kon zijn. In een bre de gedachtenwisseling besprak men de mogelijkheden om de K. V. P. weer volledig te herstellen. De voorz. zag wel Iets in de medewerking van de standsorganisaties, andere dach ten aan een zekere medewerking van de kerkelijke overheid, want zo zei men, met een goede K.V.P. is de godsdienst verzekerd. Ook waren er, die de K.V.P. liever zagen als een 100% volkspartij, waar ook in de leiding alle lagen der bevolking ver tegenwoordigd zouden zijn. Al deze gedachten zou men brengen bij de bevoegde mensen en hun oordeel daarover vragen. Overigens sprak de voorz. de hoop uit, dat spoedig weer leden zouden terugkeren onder het motto „Met z'n allen een sterke K. V.P. Het volledige bestuur t.w. de heren H. Markman, Alb. van Houten, C. J. Hilhorst, Ant. Hoogerwerf, E. H. van Dam, G. Leliveld, L. Vergeer en H. W. van Zoest werd herkozen. De heer Markman bleef voorzitter. Als afgevaardigde voor de Kamer centrale werd gekozen de heer H. Bos en voor de Statenkieskring de heer A. van Houten. Plaatsvervan gers werden resp. C. Verhaar en A. Kwakkenbos. De financiële commis sie zal voor 1953 bestaan uit de he ren G. v. d. Weyden en C. van Koert. Voorts besloot de vergadering om haar voorzitter de heer H. Markman candidaat te stellen voor de partij raad; ook andere afdelingen deden zulks. Middenstandsver. In de zaal van de heer G. van Koert vergaderde de afd. Nieuwkoop van de Ned. R.K. Middenstandsbond onder voorzitter schap van de heer W. J. v. d. Laan. De penn. gaf een financieel verslag en de daarvoor benoemde commissie bracht uitvoerig rapport uit betref fende de financiering van het NIVO- comité. De voorz. bracht aan die he ren dank voor het vele en moeilijke werk dat zij voor de ver. hadden verzet. Bij de verkiezing van twee bestuursleden werden de aftreden de heren G. Kuyf en W. J. v. d. Laan met alg. stemmen herkozen. Men besprak hierna de mogelijk heid tot het houden van een winkel week en na enige gedachtenwisseling werd in beginsel besloten een win kelweek te houden. Het bestuur zal zich in verbinding stellen met de andere plaatselijke middenstands verenigingen. Na een opwekkend woordje van de geestelijk adviseur, pastoor Vloot- huis, sloot de voorz. deze goed be zochte vergadering. ROELOFARENDSVEEN Voor 't vakdiploma Brandstof- fenhandel slaagde te Amsterdam de heer A. Dobbe. NIEUWVEEN MEISJE VIEL VAN DE ZOLDER, Gistermorgen viel het drie-jarig dochtertje van de heer Meijer in 'n onbewaakt ogenblik van de zolder trap. In bewusteloze toestand bleef ze liggen. Dr, Nout constateerde in wendige kneuzingen en achtte over brenging naar 't ziekenhuis noodza kelijk. TER AAR Paard hinkte het water in De heer H. Turkenburg reed met een wagen bieten op de West-Ka- naalwëg richting Aardam. Vlak voor de hoogte van Aardam geraakte het paard met een been bezijden het le- moen. Op drie benen liep hec paard regelrecht naar het Kanaal De voer man, de heer Turkenburg, kon er nog bijtijds van de wagen afsprin gen, maar paard en kar verdwenen in het water. Gelukkig kon het paard gauw bevrijd worden van zijn tuig. Daar de kant van het kanaal te hoog en te stijl was om het er tegen op te - trekken, liet men het dier naar de boezem zwemmen voor de sluis, waar het zo uit het water kon sprin gen. De kar werd voor de garage van Langhout op het droge getrok ken. C. M. C. De afd, Ter Aar e.o. van de C, M. C. vergaderde in café het Centrum te Aardam. In het jaar verslag werd melding gemaakt, dat in het afgelopen jaar 20.81 per 100 liter melk met 3.49 procent vetge halte is uitbetaald. De heren Rij laarsdam en Domburg controleerden middelerwijl de boeken. Bij de be stuursverkiezing werd de heer van Leeuwen met alg. stemmen herko zen. De heer Verhaar uit Leiden be sprak de balans en exploitatiereke ning. Hieruit bleek dat de C.M.C. over het afgelopen boekjaar een sal do had van ruim 2 millioen gulden Het hoofdbestuur stelde voor, 40 cent per 100 liter melk op het tegoed te schrijven. Vraagt men dit tegoed niet eerder op dan aan het eind van het boekjaar dan wordt 4 procent rente uitgekeerd. Tevens was er een voorstel om 50.000.gulden bij- het reservefonds te voegen. Dit voorstel werd echter met alg. stemmen verworpen, daar men dan 41.000.gulden aan ven nootschapbelasting moet betalen. De heer Verhaar heeft toen nog gewe zen op de volstrekte noodzaak om het reservefonds te vergroten. De afdeling ging accoord met het voor stel van het hoofdbestuur, het en treegeld te laten vervallen en het uittreegeld te verhogen tot een maximum van 4 procent van de ge- 1 leverde melk. Gemeenteraad Sassenheim Een pleidooi voor laagstgesalarieerd gem. personeel nu van bovengenoemde Bank lenen, Vervolgens ging men over tot be spreking van de 7e en 8e begrotings wijziging 1952 welke hierop neer komen, dat men de bijdrage van de kapitaalsdienst van f 42.500,niet behoeft aan te wenden. De raad kon zioh tevens verenigen met de medewerking in een woning splitsing, n.l. het perceel Hoofdstraat 154. Het kost de gemeente in totaal 525,—. De bewoners van de Sporthoflaan hebben een verzoek ingediend om de sloot achter de huizen-af te rasteren daar dit een voortdurend gevaar voor de talrijke kinderen is. De voorz. stelde voor dit toe te staan. Het werk zou verricht worden door de bewo ners zelf. De heer Kortekaas echter wilde liever deze sloot dempen. Er werd besloten tot afrastering over te gaan indien men geen toestemming tot dempen kreeg van het hoogheem raadschap. Gisteravond is de gemeenteraad van Sassenheim bijeengekomen om een zeer uitgebreide agenda te be handelen. De gemeenterekening over 1950 werd voorlopig vastgesteld. De com missie, die de rekening controleerde, had enige opmerkingen. Zij achtte het salaris van de gemeente-ontvan ger te laag; vroeg zich af of het in de toekomst nog gerechtvaardigd is een bijdrage te doen aan het „Comité Bloemencorso", gezien de geringe deelname uit de gemeente en ten slotte vroeg zij enige opheldering over de rattenbestrijding. Aangaande de bijdrage aan het comité Bloemencorso deelde de voorz. mede, dat dit slechts eenmaal is ge schied en dat dit in de toekomst niet meer zal gebeuren. Wat betreft het salaris van de ge meente-ontvanger, achtte de voorz. het noodzakelijk tot een besloten vergadering over te gaan. Na de heropening kon de raad zich verenigen met de voorlopige rekening 1950. De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van 4.223,27. De kapitaalsdienst heeft een batig saldo van ƒ71.476,44. De vergoedingen van de ziekten- kostenregeling voor gem. personeel werden iets verhoogd. Salarissen gemeentepersoneel. Hierna kwam een wijziging van 't bezoldigingsbesluit 1947 ter sprake. De salarissen van het administratieve gemeentepersoneel zijn afhankelijk van het salaris der gemeentesecre taris. Gaat het salaris van de secr. omhoog, dan dienen ook de andere salarissen omhoog te gaan. Waar de gemeente nu een inwonertal heeft van boven de 8000 personen, is het salaris van de secretaris omhoog ge gaan. Die van het overige personeel werden dienovereenkomstig gewij zigd. De heer Schrama vond het zeer jammer dat de weeklonen niet ver hoogd mochten worden. Hij verzocht de voorz. na te gaan, of het niet mo gelijk is om de vier minst gesala- rieerden (weekloon) een extra toe lage te geven voor vuile arbeid. De raad kon zich verenigen met een verzoek om medewerking van het bestuur van de R.K. meisjes school St. Anna, voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Vervolgens ging men over een geldlening praten. In de vorige ver gadering had men in principe be sloten medewerking te verlenen tot het bouwen van een R.K. Ulo-school. Het geld hiervoor, n.l. f 200.000, kan men nu lenen van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Te vens is nog ƒ16.000,— nodig voor enige werken in de gemeente. Het totaalbedrag van f 216.000,zal men advies van de Kamer van Koophan del bleek, dat men aan het oude stelsel van winkelsluiten wilde vast houden. De K. v. K. had eerst advies ingewonnen van de plaatselijke mid denstand. Nu blijkt echter dat de twee pl. middenstandsver. zich heb ben uitgesproken voor één uniforme sluitingsmiddag. Waar deze voorstel len met elkaar in tegenspraak zijn kon men niet tot een besluit komen. De raad wilde wel doorvoeren, dat er een uniforme sluitingsmiddag kwam, doch de voorz. was van me ning, dat hier eerst contact moet worden opgenomen met K. v. K. Men besloot het voorlopig te laten zoals het is en in de volgende ver gadering van de raad nader te be sluiten. Tenslotte nog de mededeling, dat de heren van het gemeentehuis deze winter weer vitaminetabletjes gaan slikken. Kosten 250, Bescherm Uw bezittingen door een Inbraakverzekering Slechts de erkende vakman kan U goed advies geven RAPENBURG la ALG. ASSURANTIEKANTOOR Gemeenteraad Wassenaar De gemeenteraad van Wassenaar is gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Van Wijnbergen 20 minuten bijeengeweest voor de behandeling van een agenda, waar op slechts één voorstel van B. en W. voorkwam. De twee andere agendapunten be troffen de aanbieding van de ge meentebegrotingen 1953 en het on derzoek naar de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer Th. J. M. Rees van den Ende, die de plaats in de R.K. raadsfractie zal in nemen van dr. N. R. A. Vroom, die onlangs zijn ontslag aanbood. De voorz. benoemde de heren J. L. F. C. van der Vis en L. G. Oos terling in de commissie tot het na zien van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid. De papieren wer den in orde bevonden en de heer Rees v. d. Ende werd als lid van de raad aangenomen en zal in de eerst volgende vergadering worden geïn stalleerd. Daarna kwam het voorstel van B. en W. ter tafel, om over te gaan tot het laten uitbaggeren en uitdiepen van de Paauwvijvers. Aan een aan tal aannemers was prijsopgave ge vraagd. De bedragen, waarvoor werd ingeschreven varieerden van f 13.500 Regeling bebouwde kom. Punt 13 van de agenda vermelde credietregeling voor de bebouwde kom. Hierover zijn wel enkele woor den gevallen. In het kort komt het hier op neer, dat men tot een plan tot regeling Bebouwde kom wil overgaan en het instituut „Stad en Landschap" hiermee wilde belasten. Dit kost 6.345,De heren waren het er niet mee eens. Waarom kan de gemeente zelf geen plan maken en dit aan het instituut voorleggen? aldus de heer Schrama. De heer Van Breda was van me ning, dat er met dit plan niets is te bereiken. Immers er zijn hier en daar in de bebouwde kom percelen, die geen sieraad zijn. Deze zijn ook goedgekeurd door het instituut. Be sloten werd eerst nog enige infor maties te winnen. Een strook grond aan de Wenneweg werd weer verpacht aan de heer H. C. Berg. Het gebouw „Concordia" waar eerst de VGLO-school in was gehuisvest, krijgt nieuwe bewoners. De Chr. Gymnastiekver. DOS, „Adest Musica" en het R.K. Mannelijk Jeugdwerk zullen hier hun middagen en avonden doorbrengen. Een perceel aan de Wenneweg 157 werd verkocht aan de heer H. Her- reur. De chef plantsoenendienst is ge slaagd voor het diploma „Terrein knecht" en weet als zodanig zeer veel af van onderhoud van sport parken e.d. Hij kreeg bit erkente lijkheid een gratificatie van f 100, Winkelsluiting. Hierna is lang en breed gesproken over de winkelsluitingswet, welke per l-10-'52 is ingetreden. Uit het HILLEGOM P. J. Koop t Op ruim 30-jarige leeftijd overleed de heer P. J. Koop. In 1905 richtte'hij de afd. Haarlem mermeer op van bloembollencul tuur, was er tientallen jaren be stuurslid van en na z'n aftreden ere voorzitter. De collecte voor de Gezamen lijke Militaire Fondsen heeft hier f 475,21 opgebracht; zeker een rnooi resultaat. LEIDSCHENDAM Winst op electriciteit Het ge meentelijk electricitietsbedrijf rekent er op, dat gedurende het volgend jaar 2 800.000 Kwh. omgezet zal wor den. Inclusief de vastredhttarieven, meterhuur enz,, wordt een opbrengst verwacht van 362.600,De uitga ven zullen naar schatting f 332.400 bedragen, zodat het electriciteitsbe- drijf uiteindelijk een winst zal boe ken van 30.200, LISSE Vluchtelingenhulp. Woensdag middag had ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats, waarbij door de burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaf, het pl. comité voor vluchtelingenhulp werd geïnstalleerd. Nadat de burgemeester de werk wijze van het Nationaal Comité had uiteengezet, deelde hij mede, dat in het plaatselijk werkcomité zitting hebben genomen: mevr. W. H. M. de Graaf-Theling, voorzitster; mevr. M. H. van Grieken, secr.; mevr. W. L. van Leeuweni-Schot, mevr. G. E. MolenaarPosthumus; mevr. M. A. Pereboom-Veldhuyzen van Zanten; mevr. A. H. Ruys-Belgraver; mevr. M. A. Veldhuyzen van Zanten-Phi- lippo en mevr. C. R. Segers-Hooger- heide. Voor de bollenstreek is nog een streekcomité gevormd, waarin zitting hebben alle burgemeesters van de bollenstreek, welk comité in iedere gemeente een vertegenwoordiging heeft, welke in Lisse bestaat uit de dames mevr. W. H. M. de Graaf-The ling, mevr. varu Dijk-van Doorn en mej. M. H. van Grieken. Bond voor het gezin. Het win- terprogramma van de Bond voor het gezin is ingeluid met een drietal avonden voor de leden n.l. op Dins dag, Woensdag en Donderdagavond. Deze bijeenkomsten welke gehou den worden in het KAB-gebouw, zijn geopend door de voorz., de heer C. Strik, die wees op het feestelijk ka rakter van deze avond. Behalve het traditionele Kerstfeest voor de kinderen heeft het bestuur nog 4 ontwikkelingsavonden op haar programma gezet, waarop pater Ame- rik, Paul de Waard, pater Jelsma en de voorz. onderwerpen zullen be handelen, die zullen bijdragen tot een goede gezinsopvoeding en ge zinsvorming. De sprekers hier ge noemd zullen zeer zeker aangelegen heden behandelen, die de ouders zullen boeien en waarvoor zij inte resse zullen hebben. De geest. adv. sprak hierna over het huisgezin, waarbij hij o.m. wees op de heidense opvattingen van de wereld. Spr. roerde het in Lisse in bespreking zijnde onderwerp speel tuinen aan en brak een lans voor de op te richten speeltuinen door allen aan te sporen om lid te worden. Hierna werden voor de pauze aar dige filmpjes gedraaid, waarna de traditionele koffie met koek werd geserveerd. Na deze gezellige pauze werd tot besluit de hoofdfilm „De Vissers jongen" gedraaid. tot 6.000. Voor dit laagste bedrag schreven twee aannemers in, een uit Wassenaar en een uit Nootdorp. De Nootdorpse firma bleek later be reid het werk zonder enige vergoe ding uit te voeren, wanneer daar^- tegenover de gemeente kosteloos een opslagplaats voor de uitkomende specie beschikbaar zou stellen. Het voorstel aan de raad luidde op deze laatste aanbieding in te gaan. Door enkele leden werden vragen over deze kwestie gesteld. De heer L. G. Oosterling wilde weten, of ook de Wassenaarse aannemer niet bereid was, tegen dezelfde voorwaarden het werk uit te voeren. De weth. ant woordde daarop ontkennend. Op een vraag van mr. P. J. M. Aalberse, waarom de aannemer de opslagplaats tot Mei '54 in bruikleen krijgt, antwoordde de weth., dat deze lange periode nodig is, om de uitkomende bagger te laten drogen. De specie, zoals die uit het water komt, heeft geen waarde, maar krijgt die pas door het laten liggen. Mevr. B. M. Baronesse van Harinxma thoe SlootenElout vroeg, hoe het nu van de winter moest met de Wasse naarse IJsclub, die ijs en weder dienende van de Paauwvijvers gebruik maakt als ijsbaan. De weth. antwoordde, dat de IJsclub voor deze ene winter een andere plaats zal moeten zoeken voor haar baan. Op een vraag van de heer A. C. Duyve- stijn naar de in de vijvers aanwezige vis werd geantwoord, dat B. en W. zich daarover nog nader zullen be dden. TtT J Het voorstel van B. en W. werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. KATWIJK K.D.C. De Katwijkse damclub K.D.C. speelde een competitiewed strijd tegen K.W.Z. uit Katwijk aan Zee en verloor met 812. KDC I—KWZ I: F. Spierenburg— Jac. v. d. Plas, Parkl. 1—1, Jac. Fre- ke—Chr. Heemskerk 2—0, H. J. KoelewijnJ. v. d. Plas, Duinstr. 11, J. SchoneveldY. de Wild 20, Jac. Koelewijn—G. Pluimgraaff 0—2, P. v. DuyvenbodeP. Pluimgraaff 2—0, G. Koelewijn—A. v. Duyven- voorde 0—2, A. A. Vooys—P. Mey- vogel 0—2, J- Houwer—A. Herbert 0—2, H. VoorzaatT. van Beelen De uitslagen van de prijzenwed- strijd 2de kl. KDC waren: H. Du- rieuxH. Spierenburg 0—2, C. van KlaverenAm. van Beelen 11, Ab. van BeelenJac. Heemskerk 1—1. NOORD WIJK Sportstichting Nadat reeds enige tijd geleden aan de plaatselijke sportverenigingen een lijvig dossier is toegezonden over de gemeentelijke Sportstichting, zijn thans alle vere nigingen uitgenodigd, Maandag 27 October a.s. te 8 uur, in het raad huis bijeen te komen, ter bespreking inzake genoemde sportstichting. De heer F. A. v. Spanje slaag de te Leiden voor het cand. ex. ge neeskunde a., d. Universiteit. SASSENHEIM Geboren: Willem, zn van J. J. Prins en I. A. M. v. Vlierden; Adria- na Catharina, dr van W. J. Smit en C. C. Vreeburg; Cornells zn van P. de Vries en T. Kruizinga; Maria Jo hanna Catharina dr van W. Verkerk en M. H. Kleijn; Jozef' Leonardus Maria, zn van W, Hoogeveen en C. J. van der Linden; Margaretha Pe- tronela dr van J. W. Lestraden en P. J. Ramaker; Johanna dr van T. de Vreugd en M. van Duij ven voorde; Adrianus Cornelis, zn van A. J. van Werkhoven en G. M. v. d. Meer; Ro bert, zn van J. v. d. Burg en B. Lie ferink. Ondertrouwd: Tijs Volker te Lei den en Jonkvrouw Elisabeth Catha rina Sandberg 28 jr; Johannes Duk, 22 jr te Leiden en Elisabeth Els- geest 22 jr; Theodorus Maria Eiber- se en Petropella Anthonia Maria de Zwart 23 jr; Kornelis Jannes Brou wer, 27 jr te Delft en Grietje Roe lof fs, 25 jr. Getrouwd: Tj. Mullender en E. v. Beelen; N. G. Hoekstra 26 jr en E. W. Waasdorp. Overleden: Nelina Johanna Wil- helmina 73 jaar. VALKENBURG Burgemeester W? M v d. Harst heeft op uitnodiging van zijn ambtge noot te Zuid Laren een bezoek ge bracht aan de Paardenmarkt aldaar en kwam natuurlijk terug met een „Drentse stoet" naar huis. De burgemeester van Zuid Laren zal een tegenbezoek brengeni bij ge legenheid van de Valkenburgse Paar denmarkt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2