Opzienbare spionnage-affaire voor 't Haagse Gerechtshof Eén koelcel voor geheel dorp Meubelfabriek uitgebrand Nieuwe brandstof voor onze kachels? ABDIJSIROOP Ambtenaar-draaierijen met herbouwplicht Belediging in brochure „Het Englandspiel WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 DE LEIPSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De gratieverlening van Lages Interpellatie in Tweede Kamer In ,'n korte vergadering der Twee de Kamer zijn gisteren allereerst de heren dr J. van Baal (A.R.), mr W. F. E. baron Van der Feltz (C.H.) en E. Visch (K.V.P.) als nieuwe leden geïnstalleerd. De heer GORTZAK (CPN) vraagt of de minister van justitie bereid is, op korte termijn een verklaring af te leggen omtrent de gratieverlening aan Lages. Spr. zou een openbare discussie op prijs stellen nog voor de behandeling der begroting. De voorzitter zegt, dat het hem niet bekend is of de minister omtrent deze aangelegenheid een verklaring zal afleggen. De voorzitter zegt toe overleg te zullen plegen met de mi nister van Justitie omtrent de mo gelijkheid om binnenkort een open baar debat te houden. De heer GORTZAK (CPN) zegt, dat hij geen interpellatie zal aanvra gen omdat de voorzitter deze toe zegging gedaan heeft. De heer BURGER (Arb.) vraagt TWEE JAAR GEËIST Misbruik gemaakt van geschonken vertrouwen De man, die gistermorgen in de be- klaagde-bank van het Haagse Ge rechtshof had plaatsgenomen, is een onopvallende verschijning; een blon de, ietwat magere man met een scherp gelaat en enigszins defai tistische oogopslag, die enige maan den geleden Nederland in op schudding bracht door zijn aandeel in een spionnage-affaire, waarvan Nederland het slachtoffer en Tsjecho- Slowakije de profiteur is geweest. De zaak heeft toentertijd veel stof doen opwaaien en zoals de verde diger in zijn pleidooi nogmaals in herinnering bracht ook veel hoon- nu een interpellatie aan over dit on- gelach. De spionnage, zoals zij in een derwerp, i rapport van de Binnenlandse Veilig- De VOORZITTER stelt voor, dit heidsdienst werd beschreven, had verzoek toe te staan en de interpel- I naar de smaak van het publiek te latie heden, Woensdag, te houden veel weg van een goedkoop detecti- om 4 uur. I ve-romannietje, waarbij attributen als lege sigarettendoosjes, stukles kauw- I gummy e.d. een grote rol speelden. Minister Stikker pauselijk Het eerste gedeelte van deze recht onderscheiden Oud-minister mr D. U Stikker is door de Paus benoemd tot Groot kruis in de Orde van H. Gregorius de Grote. De apostolisch internun tius, mgr. P. Giobbe, heeft gisteren de versierselen, behorende bij deze onderscheiding, aan mr Stikker overhandigd. Het contingent voor de export van bloembollen naar Duitsland is ver hoogd met 200.000 dollar (M. 840.000). Dit is bereikt tijdens besprekingen, welke afgevaardigden van de bloem bollenhandelaren in Duitsland heb ben gevoerd. Enige tijd geleden heeft een groep van bloembollenhandelaren zich in verbinding gesteld met de Duitse in stanties, met het doel onderhandelin gen te voeren over de vergroting van het contingent. Telegrafisch werd antwoord ontvangen dat dit volko men nutteloos zou zijn. Desondanks hebben twee afgevaardigden de reis naar Duitsland ondernomen, met het bovenstaande resultaat. De aanhou der heeft dus gewonnen. zitting geschiedde met gesloten deu ren; tijdens het requisitoir en de ver dediging werd het publiek toegela ten. F" Klem geraakt. In het kader van het programma van het bezoek van zes Engelse par lementsleden aan Nederland, had in het gebouw der Eerste Kamer gister- namiddag een ontvangst plaats, geor ganiseerd door de Nederlandse Groep van de Interparlementaire Unie. Ruim 100 kamerleden waren tegen woordig, benevens de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, de vice-president van de Raad van State staatsraad dr. Deckers, de vice- minister-president dr. Beel, en de voorzitter der algemene rekenkamer. De heer Serrarens, voorzitter van de Nederlandse groep van de Interpar lementaire Unie heeft een begroe tingswoord gesproken. Dat beant woord werd door een der parlements leden, miss Burton. Na de ontvangst meuegeueexU) uc was er een diner m het gebouw d Ne(jerlandse ambassadeur te Moskou nengekomen, om daar de gedragin gen van emigranten te besplonneren. Dit zijn zeer ernstige feiten, zo zei de officier. K. heeft het buitenland in de kaart gespeeld, de ambtelijke instanties, die hem te goeder trouw hadden ingelicht bedrogen en het leven van een lid van de Nederland se geheime dienst ernstig in gevaar gebracht. „Nederland niet belangrijk". Deze zaak moge een waarschuwing zijn. Het komt helaas nog voor, zo zei de officier, dat men ten aanzien van zaken, waarvoor men een slot op de mond moet hebbent, loslippig is. Men zegt dan „Wat voor belangrijke inlichtingen zouden er uit ons klei ne landje geput kunnen worden". Deze opvatting verwierp mr. Over- beek. Nederland, zo zei hij, is thans ingeschakeld in het grote geheel. Uit dat grote geheel kunnen via Neder land belangrijke gegevens in ver keerde handen raken. Alleen uitersten. Mr. Overbeek ging vervolgens uit voerig in op de persoon en het ka rakter van de verdachte. Tijdens de oorlog, zo zei hij, heeft K. in een uiterst links milieu verkeerd. Daarna vertrok hij voor studie naar Praag waar hij de communistische omwen teling meemaakte. Hij werd toen van wege zijn relaties met het Neder, landse gezantschap zijn vrouw werkte op de legatie benaderd door de Tsjechische geheime dienst. Het verzoek om voor deze dienst te spionneren werd door hem aanvaard. Geneigd als hij was om alleen in uitersten te denken zag hij, zoals hij in de oorlog alleen tussen „Mussert of Moskou" had kunnen kiezen, ook toen zijn keuze tussen Rusland en Amerika beperkt. Hij koos, na lang met zijn problemen geworsteld te hebben voor Rusland en hielp de Tsjechen bij het bespionneren van Nederlanders in Praag. Een totalitair regiem heeft niot alleen eei totali taire greep op de maatschappij maar ook op het individu, aldus mr. Over beek. Naar Nederland teruggekeerd kreeg hij een betrekking bij de di rectie van het Nationale Plan. De Tsjechische geheime dienst liet hem echter niet los. Via een handels-atta ché op de Tsjechische legatie in Den Haag kreeg hij opdrachten uit Praag. Werkte hij niet hard genoeg, dan kwamen er klachten. Hij kon zijn gegevens loskrijgen, omdat men hem sympathiek vond. Hij werd be schouwd als een man waarop men bouwen kan. De spionnage kwam aan het licht toen een lid van de Tsjechische le gatie in Den Haag, die bij zijn rege ring in ongenade was gevallen en niet meer naar Tsjecho-Slowakije - - wilde terugkeren, aan de Nederlandse Binnenlandse Zaken, waarop de B.V. regering het advies gaf, de gangen D. (Binnenlandse Veiligheidsdienst) j van k. na te gaan. voorkomt. „Deze man is als gering individu klem geraakt tussen de grote politie ke tegenstellingen van het ogenblik, tegenstellingen, die hij niet heeft kunnen maar wel had moeten ver werken", aldus kenschetste de Offi cier van Justitie, mr. Overbeek, de 34-jarige planoloog dr. Daniel Engel Krantz uit Den Haag. De officier achtte het tenlastegelegde bewezen en eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek (K. heeft reeds meer dan een jaar in voorarrest door gebracht). „Deze straf", zo zei de officier, „brengt het afgrijzen over de ge pleegde feiten genoegzaam tot uit drukking". De toegevoegde verdedi ger, mr. Lambrechtsen, meende, dat het tenlastegelegde niet bewezen is en vroeg vrijspraak. „Een begroting-s-steun". De verdachte in dit proces is een der hoofdpersonen "uit het veelbe sproken regerings-communiqué van 29 October van het vorige jaar, waar in omstandig mededelingen werden gedaan over de activiteit van de Tsje chische geheime dienst in Nederland. Deze mededelingen zijn destijds door velen niet „au serieux" genomen. De Officier van Justitie mr. Overbeek, zei, dat hij het betreurde. Het was een ernstige zaak. De raadsman, mr. Lambrechtsen, was echter van oor deel, dat de commentaar op het com muniqué, namelijk „hoongelach", volkomen terecht gegeven is. Het communiqué had geen ander doel, zo zei hij, dan de regering te helpen bij de verdediging van de begroting van waar een ander ze kwam ophalen. De omstandigheid, dat er geen be wijs is, dat de door K. verzamelde inlichtingen ook inderdaad naar Praag, zijn overgebracht, vormde het juridische probleem in deze zaak, een probleem, waarover geen jurispru dentie bestaat. De stelling van het O.M. was, dat het misdrijf van spion nage voltooid is, als de spion zijn in lichtingen heeft gedeponeerd. De vraag of de inlichtingen zijn opge haald en verzonden is van geen be lang. De raadsman was het hier niet mee eens. Hij meende, dat er eerst van een voltooid delict gesproken kan worden als bewezen wordt, dat de gegevens in handen van een buiten landse mogendheid zijn gekomen. Aangezien dit bewijs niet geleverd is concludeerde hij tot vrijspraak. Geen revolutionair. Ook ging pleiter uitvoerig in op het karakter van zijn cliënt. Hij wees er op, dat K. alle schuld op zich heeft genomen en dat hij niet met animo voor de Tsjechische Geheime Dienst heeft gewerkt. Namens zijn cliënt verklaarde hij, dat K. inziet, dat wat hij gedaan heeft moreel verwerpelijk is .Hij dankte verder de officier voor zijn zorgvuldige analyse van de ver. dachte. K. is geen a-sociaal revolu tionair, zo oordeelde de raadsman. Als hem de kans geboden wordt, kan hij zeer goed en opbouwend werk verrichten. „Ik alleen". K. maakte gebruik van zijn recht op het laatste woord, door met zeer zachte stem te verklaren, dat hij niet onder dwang van een politieke partij tot spionnage was gekomen. ,,I^ al leen ben schuldig". Hij zei, dat hij De inwoners van Ruinerwold in Drente kunnen binnenkort aan be derf onderhevig voedsel, als fruit, groente en vlees, opbergen in een gemeenschappelijke koelcel, die de Coöperatieve Zuivelfabriek in deze plaats wil laten bouwen. De leden van deze coöperatie kun nen in de koelcel loketten huren, waar zij hun wintervooraad in kun nen opbergen. In Denemarken zijn op het platteland reeds veertienhon derd gemeenschappelijke koelcellen in gebruik. HET OVERNEMEN VAN BACON- VARKENS. Van 1 Sept af heeft het Bedrijfs- schap voor Vee en Vlees de overna me van baconvarkens stopgezet. Zulks in verband met het volleveren van het contract met de Engelse re gering, dat tot einde van dit jaar loopt. Vernomen wordt, dat zeer binnenkort het overnemen van ba- con-varkens weer zal beginnen, waarschijnlijk volgende week, al werd hierbij niet gezegd, dat de uit voer naar Engeland zal worden her vat. Een definitieve beslissing over het overnemen der varkens kan ieder ogenblik worden verwacht. doch niet voldoende uitkeek, door een passerende vrachtwagen gegre pen. Het slachtoffer, dat enkele me ters over het wegdek werd meege sleurd, is'in de avond aan zijn ver wondingen in het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht over leden, Hedennacht omstreeks half een is een uitslaande brand uitgebroken in de meubelfabriek van de firma Miske in de Moesstraat te Groningen. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen op de mistspuit en drie stralen op de motorspuit. De meubelfabriek maakt deel uit van een groot lood.sencomplex, dat toebe hoort aan de coöp. melkproductenfa- briek Roden" De brand sloeg uit naar de aangrenzende delen van de loods, waar een schildersopslagplaats, een garage en nog twee werkplaatsen zijn gevestigd, Door de wind sloegen de v'ammpn uit op het gehele dak van het loodsencomplex. De brand weer slaagde er evenwel in het vuur tot de meubelfabriek te localiseren en was de brand, na een uur, meester. De hele meubelfabriek werd in de as gelegd De belendende bedrijfsruimte, die deel uitmaakt van dit loodsen- comrlex, liep brand en waterschade op. Het vuur vond gretig voedse in de grote voorraden meubels en hout, alsmede de houtspaanders waarmee de werkplaats bezaaid lag Oveidag wordt in de fabriek een kachel ge- De 34-jarige motorrijder J. van de stookt voor de lijmpotten. Men ver- H. uit Abcoude is vanmiddag, toen 1 moedt, dat de in de nabijheid var dp hij de poort van de fabriek van de kachel liggende houtspaanders zijn N.V. I-Iazemeyer te Breukelen uit gaar, smeulen. Het perceel is verze- kwam en de rijksweg wilde oprijden, «kerd Houtafvalbriketten beheerst was door een grote afschuw voor de oorlog. Amerika was in zijn cgen het land, dat op oorlog aan- j stuurde. „Ik wilde iets positiefs doen IN VERSCIH.LLENDE KRINGEN om dat te verhinderen. Toen dat niet me* ons brandstoffenvraags«aik. Di mogelijk was ben ik, om toch in ieder I vraagstuk is in de eerste plaats van geval iets te doen, gaan spionneren". groot belang voor onze huisvrouwen, w De rechtbank zal 28 October a.s. j die in de jaren na de oorlog telkens belangrijk voora als wij vernemen, uitspraak doen. meer hebben moeten uitgeven voor de de nieuwe brandstof maar 2,7 verwarming van hun uuis. vtci procent as achterlaat. Dat is veel kilo, de prijs zal grotendeels afhangen van de afstand waarover de hout afval moet worden vervoerd van het houtbedrijf naar di nieuwe briketten fabriek, maar insiders verzekerden ons dat zij aanzienlijk lager zal zijn dan die van kolen. En dat is zeer Onjuiste en gevaarlijke berichtgeving. De tenlastelegging vermeldde drie punten: K. heeft aan de Tsjechische geheime dienst medegedeeld, dat de Tweede Kamer. suitimmumm Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop aan Den Haag had bericht, dat Rus. land zeer verontrust was over de herbewapening van W.-Duitsland. Dit was een foutieve weergave van een rapport waarin stond dat Rusland tot concessies bereid zou zijn om de her bewapening van W.-Duitsland te voorkomen. Verder heeft K. bericht, dat minister Stikker gekant was te gen het „plan-Pleven" en vele Ne derlanders tegen de annexatie van Duits gebied. Voorts heeft verdachte het leven van een lid van de Nederlandse ge heime dienst in gevaar gebracht door aan een vreemde mogendheid te be richten, dat deze Nederlander met valse papieren Zwitserland was bin- Een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar eiste de offi cier van justitie bij de Haagse recht bank gisteren tegen de 45-jarige hui zenmakelaar A. B„ uit Rotterdam, die in 1950 als ambtenaar zijn medewer king had verleend aan het overdra gen van een zogenaamde herbouw plicht en daarvoor geld had gekre gen. Bij de behandeling van deze zaak voor de Haagse rechtbank kwam als getuige voor de 60-jarige ir. C. F. E. K., hoofdingenieur-directeur van de directie wederopbouw in Zuid-Hol land, de chef van B., die er volgens deze van op de hoogte was, dat er herbouwplichten van eigenaar ver wisselden en die deze zakeni ooglui kend zou hebben toegelaten. Mr. Overbeek, de officier van ju stitie, critiseerde deze praktijken en bleek van mening, (Jat de sfeer op het bureau van de provinciale direc tie niet gezond was. Volgens hem werkte r.ien daar mee aan praktijken, die het beleid van de minister doorkruisten. Het overdra gen van de herbouwplichten, die een bijzonder voordelige geldelijke rege ling voor de herbouw van tijdens de oorlog getroffen panden mogelijk maakt, kan alleen met goedkeuring van de minister gebeuren. Volgens mijn indruk, zo richtte mr. Veldman, de president van de recht bank, zich tot de hoofdingenieur-4i- recteur, hebt u dergelijke overdrach ten aan uw ambtenaren overgelaten. U bleef er op zo'n manier buiten. De officier van justitie een voorwaarde- K. hier ook wel degelijk schuld zou treffen. Behalve de makelaar B. waren er nog twee verdachten, die eveneens terecht stonden wegens het aannemen van geld voor deze onwettige trans acties. Tegen de 50-jarige J. D., uit Monster, die bij de overdracht zijn bemiddeling had verleend, eiste de officier van justitc een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den», met een proeftijr van drie jaar. De tweede bemiddelaar, de 42-jari ge G. V., uit Rotterdam, ontkende te hebben geweten, dat hij had meege werkt aan iets strafbaars. Het geld, dat hij had ontvangen, beschouwde hij als de normale beloning voor de bemiddeling als makelaar. De offi cier van justitie noemde dit maar hy pocritische draaierijen en eiste tegen V. een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden. De Haagse rechtbank zal op 28 Oc tober uitspraak doen. „Dode brievenbus". De B.V.D. ging hem schaduwen en ontdekte dat hij- bij zijn berichtge ving gebruik maakte van de zgn. „dode brievenbus". Hij deponeerde zijn berichten in een leeg sigaretten doosje in een tramhuisje in Den Haag, BOERDERIJ EN WOONHUIS IN DE AS GELEGD. Een houten boerderij en een hou ten woonhuis, gelegen aan het einde van de Prinsenstraat te Zaandam, zijn vannacht in vlammen opgegaan. Omstreeks twee uur ontdekte mevr. Jongh, die naast de oude boerderij woont, dat de hooischuur in brand stond. Met een aantal omwonenden slaagde zij erin enig meubilair naar buiten te brengen. Het vuur was in middels overgeslagen naar het woon huis van de familie Jongh. De boerderij was sedert jaren in gebruik als bedrijfsruimte. De heer Jongh had er een timmerfabriekje in gevestigd en de heer Van Hattum een poppenfabriek. De heer Jongh, die in de avonduren als musicus in Castricum optreedt, vond bij thuis komst zijn fabriek en huis, die geza menlijk voor 10.000 gulden waren verzekerd, in de as gelegd. De brandweer, die het vuur van haarden zijn daardoor vervangen door kachels en in veel gezinnen is het aantal vertrekken verminderd. Er bestaat dus een ernstig ver- warmingsvraagstuk in Nederland, waarbij naast de huisvrouw ook de kolenhandel ten nauwste is betrok ken. In deze bedrijfstak heeft men de nadelen van de hoge kolenprijzen wel zeer ernstig aan den lijve onder vonden. Men denke maar eens aan de actie om contante betaling van het zwarte goud, aan het transportpro bleem, veroorzaakt doordat de ver bruikers geen voorraad meer kunnen vormen van ce brandstof. Zo is het meermalen voorgekomen, dat bij een korte koude periode het vervoersap- paraat niet meer in staat bleek in die tijd de geweldig getegen vraag naar kolen te verwerken. Bij het mijnwezen weerklonk dezeldde klacht. VANZELFSPREKEND is het ko- lenvraagstuk ook in regeringskringen gebouwen volledig werden verwoest. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. I*t VOORWAARDELIJKE VEROORDELING De advocaat-generaal bij het Haag se Hof, mr. H. A. Reumer, eiste Dins dag tegen de Rotterdamse advocaat mr. J. E. v. d. Starp, de vroegere raadsman van Anton v. d. Waals, we gens smaadschrift een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van drie jaar. De Rotterdamse rechtbank had hem tot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld. Het betrof hier de bekende bro chure „Het Englandspiel", door mr. v. d. Starp enkele jaren geleden ge schreven, waarin hij de Rotterdamse rechercheur J. v. d. Ende had be schuldigd Van der Waals tijdens de verhoren» te hebben mishandeld. Op deze aantijging had genoemde recher cheur een klacht bij de justitie inge diend wegens smaadschrift. De 42-jarige Rotterdamse politie man, de bewuste J. v. d. Ende, als getuige gehoord, hield vol, noch v. d. Waals noch een van diens fami lieleden te hebben mishandeld. Voorts optkende hij ook ooit gescholden of gedreigd te hebben. Een uitvoerige bespreking werd hierna gewijd aan de moord op v. d. Meer, de huisknecht van» v. d. Waals. Volgens de verklaringen zou v. d. Waals dit gedaan hebben om in het bezit te komen van het persoons bewijs van v. d. Meer ten einde zich later als spion vrij onder dt Engel sen te kunnen bewegen. Later werd echter gezegd, dat v. d. Meer ver moord was op het vermoeden, dat hij een S.D.-spion was. De verklaring dat de broer van v. d. Waals tegen v. d. Ende had gezegd, dat zijn broer geen persoonsbewijs nodig had en er net zoveel kon krijgen als hij wilde hebben, bleek door v. d. Ende niet alle kanten bestreedt, kon niet voor- en in de vergaderingen van de vak- komen, dat de van hout opgetrokken bewegingen uitvoerig besproken. Hier beziet men de kwestie uit 'n an dere gezichtshoek. In hoeverre be ïnvloedt de kolcnprijs do kosten van levensonderhoud? Welke gevolgen heeft dit voor de loonpolitiek? De re gering is voorstander van een mini- mum-verbruik aan brandstof uit een I oogpunt van deviezenschaarste. Een groot deel van de huisbrand komt immers uit de doilarlandenl Tenslotte is er het in werking ge treden Schuman-plan voor kolen en staal, hetgeen er wel eens toe zou kunnen leiden, dat de kolenprijs in Nederland opnieuw orphoeg zou moe ten gaan om tal van redenen. A ldie moeilijkheden rond de brandstoffen wijzen naar één punt: de prijs van de kolen is te hoog. We moeten een middel zien te vinden om goedkoper te stoken. Een nieuw stookseizoen staat nu voor de deur en tegelijkertijd worden we nu verblijd met de vinding van een nieuwe brai dstof, die de kolen voor een belangrijk deel zal kunnen vervangen en tevens.... aanzienlijk goedkoper *.al zijn. De geboorte van een nieuw product is dikwijls het ge volg van de nood der tijd. Zo ook nu. De houtbriket, die ook In de vorm van eierkolen kon worden geprodu ceerd zal straks in staat zijn de ouderwetse kolen te vervangen zon der dat men kan spreken van een „surrogaat" in de ongunstige zin van dat woord. in het proces-verbaal te zijn opgeno men. Op dit verminken van het pro ces-verbaal had mr. v. d. Starp in hoofdzaak zijn grief tegen v. d. Ende gebaseerd. De verdediger, mr. H. W. van Thoen uit Rotterdam, schetste zijn cliënt als een enthousiaste persoon lijkheid, die in het geheel geen kwaad in zijn schild voerde. PI. ver zocht het Hof een nieuwe instructie te willen openen. Daar mr. v .d. Starp nog een be roep had gedaan om hem van rechts vervolging te ontslaan, werd de uit spraak bepaald op 24 Oct. Luistervergunning blijft verplicht Het ini bezit hebben van een radio toestel zonder luistervergunning is en blijft verboden. Dit blijkt uit het arrest van de Hoge Raad in het cas satieberoep van de Vlaardinger W. C. H., die door de kantonrechter te Schiedam werd veroordeeld tot 6 boete. H. werd vervolgd wegens het be zitten van een radio zonder luister- vergunning. Hij stelde zich op het standpunt, dat artikel 3 van het K.B. van 10 October 1945 alleen maar de moge lijkheid schept tot een heffing op het bezit van een radio-ontvangtoestel, maar dat de minister op grond daar van geen luister vergunning mocht voorschrijven. BELEDIGING VAN DE KONINGIN De Arnhemse rechtbank veroor deelde de Doesburgse grondwerker A. M. T., wegens belediging van de Koningin conform de eis tot drie weken gevangenisstraf. Weinig as. WAT IS NU houtbrikét, zo zal me nigeen zich afvragen Vanzelfsprekend is hier geen spi akt' van gewone stuk jes hout in de vorrr van een briket. Als grondstof wordt er gebruik ge maakt van afval bij dc houtindustrie. Reeds jarenlang brachten de hout- verwerkers meer dan vijf milüoen ton afval naar do vuilnisbelt. Meer -Jan tienmaal dacht men in het ver leden een middel bedacht te hebben om dit restproduct r.og nuttig aan te wenden. Telkens zonder resultaat. Nu is het eindelijk de heer Wolf te Baarn, die al meer vindingen op zijn naam heeft staan, er in geslaagd uit deze afval een briket te vervaar digen, die evenveel warmte geeft als eierkolen, maar veel goedkoper is. De warmte schat mcr van ruim vijf duizend tot zesduizend calorien per minder dan do asproductie der eier kolen bedraagt! De grote moeilijkheid is dat wij in Nederland geen bedrijven hebben, waar het nieuwe product kan wor den geproduceerd. Echter roods nu meent 'n Duitse machinefabriek bin nen zes weken een complete instal latie voor houtbriketten te kunnen le veren. De nieuwe productie zal slechts ongeveer 200.000 gulden aan- vangskapitaal vragen. Hot lijkt alles te mooi om waar to zijn. Want het zou betekenen, dat wij ons reeds deze winter bij de nieuwe „kolen'' kun nen warmen. Ook anthraciet. Er bestaat een geweldige belang stelling voor de vinding van de heer Wolf. Allereerst van de zijde der houtindustrie, waar er verschillen den reeds plancn hebben ontworpen om zelf een houtbrikettenimtallatie te gaan bouwen. Hierdoor behoeft men dc afval nic meer weg te voe ren en maakt men er nog winst mee ook. Dan zijn de mijn-autoriteiten zeer geïnteresseerd. Zi,i informeerddn haastig of het ook mogelijk zou zijn het gruis van de anthraciet in de nieuwe brandstof te verwerken. De heer Wolf twijfel, er niet aan. Nieu we proeven hebben ook de deugde lijkheid van deze grondstof aange toond. Inderdaad mag men van de nieuwe vinding goede resultaten verwachten. Het Instituut, van Houtproducten houdt zich intensief met het nieuwe artikel bezig, terwijl het Instituut voor Toegepast Wetenschappelijk on derzoek reeds heeft bevestigd dat de asproductie van de nieuwe „kolen" slechts zeer gerini' is. En dan te be denken dat men voortaan geen zwar te handen meêer behoeft te krijgen bi.i het kolen aclu ppen. Men zal im mers de nieuwe brandstof in alle kleuren kunnen leveren, van rood tot groen en van blauw totwit. Met spanning wachten duizenden in den lande op de verschijning van dit nieuwe product. Het zal een uit komst zijn voor de houtindustdie, maar bovenal voor de huisvrouwen, di jarenlang getobt hebben met een volkomen ontwrichte huishouJ-he- groting, zodra daarop de post kolen verscheen. Het mag nu geen zaak worden van lang kakelen. De w'ntcr staat voor de deur Er moeten hout kolen" worden gelegd, want honder den kachels zullen klaar staan om ze verslinden. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER boden stil tnders dan voor het onmiddellijk in- of

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5