Beschaafde stem beval„Handen omhoog" en „de man in de schaduw" nam het geld NSTREEK Aalmoezenier Stoelinga sprak over Indonesische ervaringen GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Eenzaam benzinestation te Sassenheim overvallen Twee dreigende revolvers maakten Rinus Staring machteloos f Gisternacht is er door twee man nen een overval gepleegd op de be diende van een benzinestation aan de Rijksweg Den HaagAmsterdam onder de gemeente Sassenheim. Het was de 22-jarige M. S. uit Sassen heim, die met een revolver werd ge dwongen het kasgeld, dat in het ben zinestation aanwezig was, af te ge ven. Om even over twaalf uur stopte er een motor, die uit de richting Am sterdam kwam voor het benzinesta tion. De twee personen, die de motor bereden, zetten hun voertuig achter het station in het donker. Vervol gens gingen zij naar de voorzijde, waar het licht brandde, en vroegen aan de bediende een ringsleutel, om een mankement te verhelpen. De bediende stelde voor, dat de he ren hun motor in het licht voor het station zouden zetten, omdat zij daar gemakkelijker reparatiewerkzaam- heden zouden kunnen verrichten dan in het donker. Een van het tweetal zeide, dat het slechts een kleine storing was, dié in een halve minuut verholpen zou zijn. De bediende ging naar het maga zijn, om de gevraagde sleutel te ha len. De twee mannen gingen achter hem aan qn toen men uit het gezicht was van event, voorbijgangers, voel de de bediende, dat hem een revol ver in de rUg werd geduwd. S. moest zijn handen omhoog steken en intus sen zocht de duopasagier naar het geldkistje. Zijn buit had hij spoedig te pakken. Met f 267,— ging hij naar buiten, terwijl de ander de bediende met de revolver in bedwang hield. De motor werd gehaald, aangeslagen en toen ging de tweede ban naar bui ten, stapte op de motor en verdween in de richting Amsterdam. De politie, die direct van het ge beurde in kennis werd gesteld, doet een uitgebreid onderzoek. De beroofde vertelt (Van onze verslaggever) Donker en eenzaam lag het ben zine-station aan de grens van Sas senheim aan de weg naar Amster dam in de,nachtelijke stilte. De heer Marinus Staring uit de Charbonlaan 20 te Sassenheim maakte zich gereed om de dienst over te geven aan een collega, die hem om 1 uur zou ko men aflossen. De gehele avond had het hard ge regend maar het middernachtelijk uur had de hemelsluizen gesloten. De sombere omlijsting van de drui lerige nacht benadrukte de een zaamheid van de stille wachter, die wijd in de omtrek geen buren aan wezig wist en die met de „buiten wereld" slechts verbonden was door een telefoonlijntje. Het werd zijn tijd en om de af lossing van dienst vlot te laten ver lopen, had de heer Staring de pomp- standen al opgenomen en was bezig zijn kas op te maken. De avond was stil geweest en bood op de weg niet die bedrijvigheid, die er doorgaans te beleven valt. Precies om 9 minuten over twaalf hoorde de wachter een zwak motor geronk, dat spoedig versterkt werd een late klant scheen zich nog te zullen melden. Achter het sta tion stopte de motor plotseling en een minuut later kwamen twee man nen het kantoortje, waar de heer Staring achter het bureau zat, bin nen. De mannen waren gekleed in mi litaire camouflage-capen en droegen beiden een linnen motorkapje. De grootste der twee hield zich wat afzijdig en de ander, een vrij klein persoon met een beschaafd ge zicht, vertelde, dat de motor een kleine storing had, dat hij zou kun nen verhelpen met een ringsleutel. De heer Staring adviseerde de man nen de motor onder het afdak van het station "te brengen, zodat het manke ment in het licht kon worden verhol pen, doch de man, die tot dan toe het woord gevoerd had, verklaarde, dat dit niet nodig was. Het zou vol gens dit sujet slechts tijdverlies be tekenen, daar zij dan de motor, die nog steeds achtei het service-station stond, naar de voorzijde moesten op duwen, tervyijl het mankement ge makkelijk in het duister verholpen kon worden. De heer Staling stond hierop van zijn bureau op en begaf zich naar een achter het kantoor gelegen maga zijntje, waar de gevraagde sleutel zich bevond. Onder de dagelijkse weggebruikers heerst een bepaalde, kameraadschap pelijke sfeer, waardoor het de heer Staring helemaal niet vreemd voor kwam, dat de beide mannen hem in het magazijntje volgden, om zo nodig aan de hand van de daar aanwezige materialen duidelijk te maken, welk gereedschap zij behoefden. Terwijl de monteur me't zijn rug naar de beide mannen stond en de ge vraagde sleutel wilde grijpen, hoor de hij plotseling de stem van het kleine mannetje, die doordringend, doch zacht zei: Handen omhoog. Honderden gedachten verdrongen zich op dit moment bij de bedreigde om voorrang. Hij begreep direct, dat de mannen wilden pogen hem zijn geld afhandig tw maken en onmid dellijk zocht hij i aar middelen dit te voorkomen. Langzaam keerde hij zich om en keek in de dreig- i.de lopen van twee zware revolvers, die glansden in de duisternis van het magazijntje. De man, die tpt nu toe niets gezegd had en zich doorlopend in de scha duw gehouden had, kwam naast hem staan'en deed een greep naar de geld tas, die de heer Staring om zijn mid del had. Deze reageerde onmiddel lijk, maar op het moment, dat hij zijn handen ter bescherming van zijn tas liet zakken, kwam de kleine ro ver weer in actie en duwde hem de revolver ondei de neus onder het uit stoten van bedreigingen. De beide rovers schenen vrij ner- neus. Terwijl de kleine aldus de mon teur in bedwang hield, deed de tweede een vlugge greep in de tas en haalde de inhoud er uil. Zo gehaast gebeurde dit, dat een biljet van een gulden op de grond viel en de man zich niet de moeite gaf, dit op te ra pen. Na het ledigen van de tas, schui- velde de man in gebukte houding en met zijn revolver in aanslag naar de deur terug. Degene, die zich tijdens de bex-oving bepaald had tot het drei gen met de revolver, ging nu ook naar de deur en beval de monteur in het magazijn te blijven totdat zij ver trokken zouden zijn. Ondertussen had de man, wiens stem nog niet gehoord was zich naar het bureau in het kantoor begeven en onderwierp dit aan een onderzoek. Hier wachtte hem echter een teleur stelling.-Alle laden op een na waren afgesloten en de lade die geopend wds bevatte een ledig geldkistje De heer Staring, achtergebleven in het afgesloten magazijntje realiseer de zich, dat hij tot nu toe slechte de kleinste rover in het gezicht had kun nen zien, terwijl de man, die zijn tas geledigd had, doorlopend in de scha duw was gebleven en zelfs zijn stem niet had laten horen Ten einde deze man te zien, poog de hij het kantoor binnen te gaan, maar toen hij voorzichtig de deur op een kier geopend had, snauwde de kleine rover, dat hij onmiddellijk neergeschoten zou worden, wanneer hij te voorschijn kwam. De „mar.-in- de-schaduw" had zich inmiddels naar buiten begeven en liep naar de mo tor, die nog steeds achter het station stond. Via een raampje poogde de heer Staring deze motor en zijn be rijder te identificeren, maar de duis ternis belette hem dit. Even later hoorde hij een motor aanslaan en verdween het tweetal in de nacht. Het vermoeden van de heer Sta ring, dat de rovers de telefoonleiding doorgesneden zouden hebben, bleek gelukkig niet juist te zijn. Terwijl de man het nummer van de politie in Sassenheim draaide, kwam de motor terug om via de beneden weg naar Amsterdam te rijden Om zich aan het gezicht van de rovers te onttrek ken, hurkte de heer Staring achter het bureau en stelde de politie van de roofoverval in kennis. Deze kwam onmiddellijk tot actie, waarschuwde de recherche van Leiden en Amster dam, doch tot nu toe heeft zij geen enkel spoor kunnen ontdekken. Dit alles speelde zich af in de nacht van Maandag op Dinsdag. Toen wij hedenmorgen op het service-station arriveerden, hoorden wij daar, dat de heer Staring toch weer nachtdienst verricht had en op dat ogenblik thuis in de Charbonlaan aan het slapen was. Nadat de heer Staring ons het ge hele verhaal verteld had, hoorden wij dat hij onderhand een gramofoon- plaat van zijn belevenissen wil laten maken want de politie heeft hem al verschillende malen de geschiedenis laten vertellen, in de hoop een detail, dat lijdens een vorige vertelling niet aan het licht gekomen is, te ontdek ken, waardoor het draadje gevonden zou zijn, dat naar de oplossing zou kunnen leiden. De heer Staring ver telt zijn verhaal sober, zonder veel ophef, alhoewel het hem wel aan te zien is, dat de overval diepe indruk op hem heeft gemaakt Hij heeft toch vannacht weer nachtdienst gedaan, maar sinds gisternacht deelt een col lega zijn eenzaamheid. ALPHEN AAN DEN RIIN Klassieke muziek in de belangstelling De raad van overleg in de Sint-Bo- nifaciusparochie lieeft in zijn stijlvol winterprogramma ook een goede plaats ingeruimd voor de kunstmin nende parochianen. Dinsdagavond waren zij aan de beurt, die belang stelling hebben voor de klassieke mu ziek en de werken van grote compo nisten. Een belangrijk deel van de geno digden gaf van belangstelling blijk, toen kapelaan 'L* Biemans in de Sirat- Josephzaal een kort welkomstwoord sprak. De heer Chr. A. v. d. Mark, hoofd van de R.K. Meisjesschool en dir. van de R.K. Gem. Zangvereniging „Sint Bonifacius", die op het gebied van de muziekbeoefening en muziekgeschie denis zijn sporen al bij menige gele genheid ruimschoots heeft verdiend, was door de culturele raad bereid ge vonden een inleiding te houden over de muziek in het algemeen, het be luisteren en begrijpen van de klas sieke muziek. Spr. heeft in een hem eigene, gezellige en duidelijke spreek trant de aanwezigen een goed beeld gegeven van melodische en rhythmi- sche muziek en deed het verschil tus sen beide voor de aanwezigen duide lijk leven door middel van enkele gramofoonplaten. Vervolgens schetste de heer v. d. Mark het veel bewogen maar kunst zinnige leven van de grote componist Ludwig vara Beethoven, die op het gebied van de klassieke muziek het nageslacht een schat van werken heeft nagelaten. Aan de hand van een serie lichtbeelden en gramofoon platen, werden beelden en muziek voor de aandachtige toeschouwers en luisteraars verlevendigd. O.a. kon men Ouverture Leonore en de Ouver ture Egmont, de Mondscheinsoraate en het slotkoor uit de 9e Symphonie beluisteren. Dat deze avond tegemoet kwam aan veler verlangens kon zeker niet beter worden gedemonstreerd, dan door het spontaan verzoek tot de heer v. d. Mark gericht om hierop een vervolg te geven. De heer v. d. Mark zegde dit dadelijk toe! Metaalbewerkers vergaderden. De pl. afd. van de R.K. Metaalbe- werkersbond ,,St. Eloy" hield Dins dagavond in hotel „Toor" een geani meerde en goed bezochte vergade ring. De voorz., de heer H. Maas hield een korte inleiding, waarna de dis trictsbestuurder, de heer P. Scheffers, een uiteenzetting gaf van de tot standkoming, doel en werkzaamheid van de ondernemingsraden. Een on derwerp waaromheen uiteraard tal van vragen rezen, welke door spr. naar genoegen werden beantwoord. Besloten werd op 26 November a.s. een ander actueel onderwerp, de kath. arb. bew. betreffend, door de heer Scheffers te laten behandelen. Verkeersongeval. De heer J. W. v. Gaaien, Steekterweg 87 B, over kwam Dinsdagavond omstreeks 6 uur in Reeuwijk-dorp een verkeersonge val, tengevolge waarvan hij een ern stige hersenschudding opliep. Hij is in het Sint-Josephpaviljoen te Gouda opgenomen. Alphense Speeltuincentrale. In een der zalen van hotel Centraal is Dinsdagavond door de besturen van de speeltuinverenigingen Ons Buiten, Vreugdenoord, Kindervreugd en Bloemhof het reglement besproken, dat uniform voor alle speeltuinver enigingen in ons land geldig is en voorgeschreven is door de NUSO. Het reglement werd artikelsgewij- ze behandeld en waar nodig door de heren Oostrom en Vijlbrief toege licht. Tevens werd een aan het gemeen tebestuur van Alphen gericht schrij ven behandeld, waarin o.m. verzocht is om erkenning door het gemeente bestuur van de Speeltuin Centrale. De heer Brokaar vertegenwoordiger van de gemeente gaf hierover een toelichting. Het feit, dat het ge meentebestuur bij erkenning voor alle speeltuinaangelegenheden slechts te doen zou hebben met een organi satie kan niet anders dan van groot belang geacht worden, maar dan moeten ook alle speeltuinverenigin gen achter dit voorstel staan. Alphense schaakclub. De vijfde ronde van de onderlinge competitie van de Alphense Schaakclub, Dins dagavond in het IJsclubgebouw ge speeld, bracht het volgende resultaat: Groep I: H. VerhagenB. Cornet 01; C. BruntA. Kooij 10; D. PosthumaH. de Ruiter 10. Groep II: J. G. KardelJac. de Hoed 10; Th. VerboomA. v. d. Kemp 01; P. J. SchuijlJ. v. d. Wijngaard 10. Groep III: C. H. KnookJ. v. d. La ken 01; C. DonkerP. J. Wijnbeek 1—0; L. KleiwegJ. v. Noord 01. Groep IV: T. DemoetA. Noomen Jr. 01; T. DemoetA. v. d. Kemp 11; J. KoopmaraP. de Ruiter 10. BOSKOOP BROMFIETS DEED DIEVEN BROMMEN. Gistermorgen om ongeveer vier uur hoorde mevr. P. bij haar woning twis tende stemmen, die haar aanleiding gaven eens een kijkje te nemen. Bij het schoonmaken der beslagen ramen zag zij dat twee mannen zich snel uit de voeten maakten. Later bleek, dat deze „heren" het slot hadden verbroken van de bergplaats van de heer Hoogduin en daaruit een brom fiets hadden genomen. Zij troffen het echter niet, want de brommer had een lekke band, zodat rijden uitge sloten was. Hierover ontstond tussen de heren een twistgesprek met het gevolg dat mevr. v. d. P. er wakker van werd. Toen zij zich ontdekt za gen namen zij de benen. De bromfiets bleef bij zijn eigenaar. HAZERSWOUDE TWEE AUTO'S IN BOTSING. Gistermiddag omstreeks 12.15 uur had op de Hogeveenseweg een aan rijding plaats tussen een vrachtauto en een personen-auto. De uit de richting Boskoop komende vracht auto wilde het erf oprijden van een aan de linkerzijde van die weg staan de boerderij. De chauffeur gaf dit bijtijds te kennen door het uitsteken van de richtingaanwijzer. De chauf feur van de personenauto, die even eens uit de richting Boskoop kwam rijden en de vrachtauto op enige meters afstand was genaderd, merkte dit te laat op, en reed met een flinke snelheid de vrachtauto in de flank aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch beide auto's liepen belangrijke schade op. Getr.: Eimbertus Dorrepaal, 30 j., en Abra den Hertog, 28 j. Overl.: Antonie den Hollander, 8 j. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP „Van Knechtschap tot P.B.O.". Onder deze titel belegde de K.A.B. gisteravond een (bijeenkomst in de kleine zaal van het Parochiehuis waarvoor door de leden zeer weinig belangstelling getoond werd. Kapelaan A. M. Vulsma, oud-kape laan van de parochie, gaf aan de hand van een serie lichtbeelden, door hemzelf samengesteld, een overzicht van de vooruitgang in de levensomstandigheden van de arbei der in de laatste 150 jaar. Een voor uitgang die niet altijd zo gemakke lijk bewerkstelligd kon worden, maar waarvoor grote mannen als dr. Poels, dr. Ariëns, mgr. Nolens etc. hun ge hele leven gearbeid en gestreden hebben. Kap. Vulsma, die in zijn in leiding gezegd had, dat deze avond niet direct belegd was om te leren, maar meer om te waarderen wat in de laatste eeuw voor en door de ar beiders bereikt is, toonde hiernaast ook aan de noodzaak van een orga nisatie, een stevig gefundeerde or ganisatie, om bouwende op de grote voorgangers, te behouden wat be reikt is en te komen tot verwezenlij king van de Publiekrechtelijke Be-'eigen rang toeliet, hetgeen vooral drijfs Organisatie. van betekenis was wanneer aalmoe- TEVREDEN OVER HET MOREEL De zaal Maria Gijzensteeg was zeniers bepaalde wensen of klach- ten hadden. Vanzelfsprekend weidde spr. ook uit over de veelzijdige schoonheid van dit prachtige land, waarvan de aanwezigen een beeld kregen te zien door de foto's, die kap. Stoelinga tij dens zijn causerie projecteerde. Behalve een aansporing tot trouw bezoek aan de Congregatie, verbond kap. Stoelinga aan zyn lezing een op roep tot belangstelling voor de op voering in tableaux van „De vijf tien geheimen van de Rozenkrans" die voor de dekenale parochianen op 23 Oct. a.s. in het St. Antonius Club- huis wordt gegeven. Zie de raam biljetten. Maandag geheel gevuld met le den van de Herencongregatie in de dekenale parochie en vele andere be langstellenden, om te luisteren naar een causerie van kapelaan A. Stoe- linga, die sprak over zijn ervaringen als legeraalmoezenier in Indonesië van 1948 tot 1950. Spr. wees er eerst op, dat het werk zeer bemoeilijkt werd door de grote afstanden; Indonesië is even groot als de afstand AmsterdamThibet! Aalmoezenier Stoelinga had echter het geluk bij de luchtvaart inge deeld te zijn, zodat hij gratis gebruik konmaken van vliegtuigen, enz. De moeilijkheden op het gebied van de zielzorg waren er veel gro ter dan onder de militairen in Ne derland, ook omdat het contact met de inlandse bevolking niet altijd ge wenste relaties opleverde. Over het algemeen mocht echter toch gezegd worden, dat uitzonderingen daar gelaten het moreel onder de troe pen goed was. De aalmoezeniers mochten er althans niet over klagen. Uitvoerig ging spr. in op het be ruchte zinnetje, dat in vele leger orders e.d. voorkomt, met 'betrekking tot de godsdienstige verzorging van de militairen: „voor zover de dienst het toelaat". Deze beperking kon door de commandanten geïnterpre teerd worden zoals zij dat wensten, zodat van hun bereidheid tot mede werking zeer veel afhing. Over de medewerking der hoge autoriteiten had kap. Stoelinga niets dan lof. De aalmoezeniers beschikten altijd over de beste papieren, met wat het vervoer betreft steeds prioriteit A. Het was bovendien een gelukkige omstandigheid, dat de aalmoezeniers niet onder de krijgstucht vielen, zo dat zij tegenover officieren van ho gere rang vrijer stonden dan hun Gevestigd in de week van 6 tot en met 11 October. H. Aalten. kellner, Langebrug 16; R. Berkenbosch, lerares huish. school, Lammenschansweg 72; L. J. Best, secretaresse, Noordeindspl. 8a; G. M. Bierman, O. Singel 146; A. M. C. KareiBiesmans cn fam., Cosijnstr. 21; M. H. Bikker echtg. van v. d. Reij- den, Groenoordstraat 25; J. ter Bork, dienstbode, H. Rijndijk 17; Wed. C. H. BosBronstijn en fam., Pioenstr. 4; F. C. M. A. Burcksen, onderwijzeres, Zoc- terw. Singel 90; J. H. M. De Cock, arts, Rijn en Schiekade 115d; E. A. Donk, en fam., arts. Paviljoenshof 31; J. W. Feijen', l.L verpleegster, RUnio.weg 10; A. R. Frantsen, Nw Rijn 8; Baron F Vi L. van Geen. W. Singel 35; C. M. van der Geest, kraamverzorgsier, le Binnenv.gracht 30; C. H. Goeko p W. Singel 85; E. L. Gonsalves, Stadhou- dcrslaan 34; C. R. H. ter Haar Femeny. Rnpenburg 40; J. Hartkoorn, uaggunii.in Roodenb.str. 4; C. Heemskerk en fam., slager Morsstr, 44; E. W. vao der Hei den, 1.1. verpleegster, Leuvenstr. 18; W. Hekman, monteur PTT, Javastr. 10; C. A. Hommels, Bos- en Gasthuispólder 3; A van den Hooff, verpleegster, Rijnsb. weg 10; M. W. Hopman, instrumentma ker, Lammensch.weg 151; E. Ivens en fam., bankwerker, 2e Binnenv.grt 6; M. M. C. Jansen echtg. van Plass, hulp l.d. huish., Lammensch.weg 52; G. J. de Jong, Plantage 24; P. de Jong, korporaal Noordeinde 2e; J. P. Kabel en fam., zendingspredikant, H. Morsweg 116; J. Karei, koopman in manufacturen, Oude Vest 59; M. E. de Keijzer, 1.1. gezinsver zorgster, Rapenburg 59; H. T. Kingma, J. v. Gooijenkade 6; W J. Knoope, re- ligieuse, Hooigrt 15; J. Kuijl, dienstbo de, M. Moonsstr. 88; H. R. van der Laan, V/. Rozenstr. 54a; T. H. M. Lambers, Roodenb.str. 59; M. de Leeuw, ver pleegster, Rijnsb.weg 10; E. E. de Lgs- trieux Hendrichs, Rapenburg 18; J. F. van Lieshout, huisknecht, O. Singel 48; M. J. Maurice, de L. de Kanterstr. 32; J. Meel en fam., fabr.arbeider, W. de Zwijgerln 31; L. Meermans, Stieltjes straat 46; J. A. W. van Miltenburg, Plantsoen 1; J. J. C. Mulder, Rijnsb. weg 163; A. Padding—v. Mulligen, Hó- gewoerd 86; J. C. Nennie, Zoeterw. weg 130; Wed. H. LindenburgOlij, Plant soen 1; J. J. Oosterhof f Morsweg 2; H. P. Reijngoud en fam.. bouwkundige, Paviljoenshof 20; E. Rietbergen, Park straat 69; A. Roest Crollius, Groenho- venstr. 13; I. Sagius en fam., dessina- teur, O. Singel 118; J. Sap, Houtln 6; W. Schaafstra, 11. verpleegster, Mezen- straat 32; G. Scheffers, onderwijzeres, Rijnsb.weg 58; M. W. van der Smissen, li. i.d. huish., Morsstr. 51a; W. Smit, Rijnsb.weg 14; A. A. Suyderhoud, med. analyste, Rapenburg 77; J. C. Swart, fabr. arbeider, Herensteeg 39; R. S. Tul- chin, Merelstr. 45; P. Tuijn. W. Singel 106; E. H. Velders, h. i.d. huish., Rijns- burgerweg 10; E. P. van Veldhuizen, da Costastr. 54; Wed. D. C. Notenboom- Verboon, Tomatenstr. 1; L. Versteege, Stadh.laan 26; J. S. M. yan Vliet, lief dezuster, Pelikaonstr. 1; A. v. d. Vlist— en fam., bankwerker, Rijndijkstr. 101; F. O. Vogelenzang, Breestr. 112; J. E. M. Swerisde Weerd, Botermarkt 14; P. A. Went, W. Singel 85; M. H. Wijfje— Williams, Groenoordstr. 27; I. Zand- voort, slager, Pietersk. Choorsteeg 21; J. C. Zantman, korp. konstabel K.flï., Warmonderstr. 14; E. Zorn, Zoeterw. weg 130; R. Zuurmond, Julianastr. 79; A. A. M. van Zwam, kinderverzorgster, Hogewoerd 77a. Vertrokken In de week van 6 tot en met 11 October. D. A. Abdul en fam., Aalmarkt 20, Indonesië; J. M. v. d. MeerAkerboom en fam., Mauritsstr. 65, Amsterdam, Zeedijk 103 III; S. H. van den Berg, Meerburgerstr. 9, Hazers- woude, Rijndijk 194; J. van Berkel, 3 Octoberstr. 55, Den Helder, Buitenhaven 5; P. Blok, de L. de Kanterstr. 25, Delft, Floresstr. 21; J. W. H. Bour, Lijster straat 11, Heerlen, Coriovallumstr. 25; A. M. Bonda, Rijnsb.weg 10, Amster dam, J. W. Brouwerspl. 211; H. W. Brandes en fam., Nieuy/steeg 31, Bloe- mendaal, Kweekduinweg 1; W. Brinks en fam., Oude Vest 37, Voorschoten, Raadhuislaan 12; M, S. Brouwer, Zee- manln 36, Delft. Boeroestr. 10; R. Brou wer, Noordeinde 2a, Nieuw Zeeland; J. Brugts, Rembrandtstr. 27, 's-Graven- hage, Ln v. Meerdervoort 104; R. A. NassyChan Jon Chu, R. cn Schieka de 35, Nederlandse Antillen; H. A. L. Clasener, Nw Rijn 46, 's-Gravenhage, Piet Heinstr. 88; E. M. Cohen en fam., Nw Rijn 18, Wassenaar, v. Z. v. Nije- veltstr. 64; F. W. van Dam, Steenstr. 47, Frankrijk; G. E. SchoutenDevilee, Haagweg 45a, Oudenbosch, Beatrixlaan 15; G. Th. Edelaar en fam., St. Aagten straat 24, België; J. L. Esbach, Haagweg 39, Oegstgeest, Wijttenbachweg 44; J. C. van Evert, Lindestr. 38, Velsen, Lorentz- straat 66; J. G. van Evert en fam., Lin destr. 38. Velsen, Lorentzstr. 66; P. J. Feteris, Sumatrastr. 187, Groot Brittan- nië; C. Flippo, Rijnstr. 22, Den Helder, Buitenhaven 5; I. F. Ganis, Doelensteeg 6, Italië; C. M. Pijpker—de' Graaf, Plantsoen 29, Rotterdam, Jul. v. Stol- bergln 63b; S. Gratama, Pieterskerkgr. Dubbeldam, Dordwijkln 2; H. A. Groen, de M. v. Streefkerkstr. 54, Brits Afrika; L. de Groot, Roomburgerweg 20, Dordrecht, Vrieseweg 25 zw. Ill; D. Guldemond, Parkstr. 24a, Amsterdam, Hertspieghelweg 10; A. M. de Haan, Stieltjesstr. 22, Haskerland, Joure Kerk straat 24; O. ter Haar, Boisotkade 22, Indonesië; O. Hattink, Hooigracht 57, Oegstgeest, Ln v. Oud Poelgeest 44; W. Haverkamp, Potgieterln 20a, Duitsland; Tb. W. Heemskerk en fam., Kraaierstr. 16, 's-Gravenhage, Hoef kade 570; G. J. C. Hille en fam., Roodborststr. 42, Dor drecht, Zuidcndijk 106; J. J. van Houte, Kapteynstr. 46. Oegstgeest, W. de Zwij gerln 20; P. Houweling, Roodborststr. 29, Israël; A. H. J. de Jong, Rijnsb.weg 45a, Alkemade, Kaag 56; D. J. de Jong fam., a. b. Die Rhijne Saetc, ligg. Galgewater. Woubrugge a. b. Die Rhijne Saete, nabij Vlietkade; D. de Jongh, Mezenstr. 2, Rotterdam, Henegouwerln 70; P. de Jongh, Noordeinde 2a, Den Helder, Hoogstr. 40; W. C. van Kam pen, O. Singel 84, Nieuw Zeeland; N. J. J. Keijzer, de M. v. Streefkerkstr. 6, Rotterdam, Ebenhaëzerstr. 56b; J. H. Knibbe, Warmonderweg 45, Haarlem, Gasthuisvest 47; Wed. A. BoonKnol, Jacobsdochterhof 6, Arnhem, Velper- weg 138; P. Kunst, Fagelstr. 32, Delft, Nw Plantage 13; B. van Leeuwen, Se- ringenstr. 37a, Nieuw Zeeland; A. Me- nalda, J. v. Goyenkade 1, Rotterdam, Burg. Wijnaendtsln 42; G. J. Moerkerk, Rijnsb.singel 27b, Bloemendaal, Juliana- laan 25; A. Mulder, Kanaalstr. 5, Haar lemmermeer, Reigerstr, 9; C. M. Nassy, en Schiekade 35, Amersfoort, Daam Fockemaln 68; J. B. M. Nassy, idem; A. G. Niemantsverdriet, Nw Rijn 18, Wassenaar, v. Z. v. Nijeveltstr. 64; M. Noordervliet en fam., Jac. Catsln 56, Vlaardingen, Sweelinckstr. 198; R. F. J. Noordhoek Hegt. Rijnsb.weg 14. Gro ningen, Gerechtkade 133c; Wed. A. MerkelijnOerlemans, Lorentzkade 56, Zeist, Laantje zonder Eind 1; H. B. Paats en fam., Evertsenstr. 45a, Was senaar, Buurtweg 114; J. Piry en fam., Aalmarkt 20, Indonesië; II. v. d. Bijl Remmelenkamp en fam., Rijnsb.weg 123, Venezuela; J. J. W. Rombouts, a.b. de Flierefluiter, ligg. Morssingel, Am sterdam, Michelangelostr. 39hs; H. M. P. de Boer—de Rooij, Ververstr. 35, Til burg, Stedekestr. 26; W. J. de Roolj en fam., Rapenburg 60, Australië; J. W. Ruppert, M. Moonsstr. 53, Amsterdam, Olympiaweg 106 II; A. M. van Rijn van Alkcmade, W. Singel 90, 's-Gravcnha- ge, v. Hogenhouckln 18; C. Slegten- horst, Meloenstr. 29, Blaricum, Eemnes- serweg B 47; Soejono Raden, J. de Witt- straat 23, Oegstgeest, Emmalaan 66; E. Stam, Rijnsb.weg 10. Voorburg. Dr. Bo- guinln 34; A. W. Tammer,. Meloenstr. 19. Nieuw Zeeland; J. C. Tendeloo, M. Moonsstr. 31a, Roosendaal ca. N.B., Do- mineestr. 15; Th. J. van Tol, B. Ballot straat 77, Den Helder, Buitenhaven 5; G. Toneatto, Doelenstg 6, Italië; J. A. Vens en fam., Jac. Catsln 56, Vlaardin gen, Mendelsohnpln 44c; G. J. M. Ver hoef, Haarl.str. 13, Heteren, Dorpsstr. 39; H. Vink, Rijndijkstr. 93, Wagenin- gen. Postjesweg 46; C. G. A. Vis, Rijnsb. weg 10, Voorburg, Parkweg 152; J. A. Volz, Rapenburg 122, 's-Gravenhage, v. Merlestr. 93; L. H. J. Vorstermans, Han- senstr. 61, Nieuw Zeeland; S. van Waard huizen, Wasstr. 13, Zeist, Slotlaan 42; L. J. Warnas en fam., Parkstr. 24, Haar lem, Vondelweg 422rd; R. D. Westra, Zoeterw. Singel 93, Canada; Yantan Hamzah, Aalmarkt 20, Indonesië; H. P. van Yperen, Rijnsb.weg 10, 's-Graven hage, Doldcrsestr. 54; P. Zwanenburg, Breestr. 39, Amersfoort, Emmalaan 8. Theo van der Pas voor Leidsche Kunstkring Door ziekte verhinderd kon Cor de Groot op dit le concert van de Kunstkring niet optreden. Het be stuur heeft evenwel Theo van der Pas onmiddellijk bereid gevonden diens plaats te vervullen in 'n eigen programma, dat saamgesteld was uit werken van verschillende tijdperken. Wanneer wij zijn pianospel beluiste ren, moeten wij voorop stellen, dat hij volop muzikant en artiest is, begaafd met een welhaast onbe grensd technisch vermogen, zoals van der Pas dan ook démonstreerde, Als inleiding speelde hij „Partita in Bes gr. t." van Joh. Seb. Bach in een technisch verfijnde reproductie. Wa re zijn pedaalspel iets lichter ge weest, dan zou alles nog meer klaar en helder van stijl zijn geweest. Van Bach (16851750) werd een grote sprong gemaakt naar Schumann (18101856). Van der Pas speelde diens Papillons, een reeks korte kla vierwerken, waarin de jonge Schu mann al zijn poëtische gaven neder- legt, en hij deed dit heel mooi, knap gespeeld, beschaafd en voornaam van smaak. De Walzer op. 39 van Brahms bekoorde ons minder, om dat de wedergace ons inziens vir tuoos overdadig was. Na de pauze waren het drie stuk ken van, Debussy, waarmede de so list imponeerde. De muziek van De bussy eist een ernstige geestelijke instelling, en van der Pas heeft dit niet onderschat. De wedergave van van Danseuses de Delphe, Minstrels en „La Terrasse des Audiences du Clair de Lune", waren exact, en ech te meesterstukjes van klank en ka rakter. „L'Isle joyeuse", eist wel het uiterste van pianistische slagvaar digheid en doordrongen zijn van De- bussy's geest. Van der Pas bracht dit alles ruimschoots naar voren. De Sonatine", een schoon en bewo gen bladzijde uit het oeuvre van Ha- vel, hierin was veel te bewonderen; maar in artistiek opzicht overtrof de kunstenaar de verwachtingen meer nog met: „Ballade in F gr. t." en „Nocturne in cis kl. t." van Chopin, welke hij met zoveel begeestering en liefde speelde, dat iedereen- onder invloed kwam van zijn hoogstaande opvattingen. De formidabele „Etude in a kl, t." was het indrukwekkend slot en alle sluizen werden geopend, die op een hedendaagse concertvleu gel opengezet kunnen worden. Het talrijke gehoor heeft de kunstenaar met veel applaus vereerd, waarna hij een ragfijn stukje Scarletti, als toegift, interpreteerde, J. Kortmann. MOOISTE AQUARIUM VAN NEDERLAND IN LEIDEN Volgend jaar grote tentoonstelling De heer J. Gijzenij, Lage Rijndijk 76A, Leiden, heeft het genoegen mo gen smaken, dat zijn aquarium op de landelijke huiskeuring van de Ned. Bond van Aquariumhouders „Aqua Terra" als de mooiste en beste werd gcqualificeerd. Van dit verheugende en tot grote voldoening stemmende feit, deed gisteravond de voorzitter van de Leidso Aquarium en Terrariumver eniging „De Natuurvriend", de heer W. Zwart, op de in het Logegebouw aan de Steenschuur gehouden leden vergadering van deze vereniging mededeling. Tezamen met de andere Leidse aquaria zal ook dit aquarium te zien zijn op een tentoonstelling, welke het volgend jaar van 17 Juli tot 10 Augustus in de Hortus zal worden georganiseerd. Gezien de kwaliteit van de Leidse aquaria, be looft deze expositie een unicum voor dc Sleutelstad te worden. Op deze vergadering, welke slechts matig bezocht was, hield dc heer J. L. Heijnemans uit Rotterdam een causerie over „T.L.-verlichting op on»e aquaria". Gezien zijn persoon lijke ervaringen, zowel met gewone gloeilampen als met de verschillen de T.L.-lampen, hield spr. het voor lopig nog maar op de gloeilamp. Dat niet iedereen het hiermede eens was, bleek wel uit de op deze causerie volgende discussie. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde (F): mej. J. O. v, d. Berg, Leiden en de heer R. O. de Jong, Den Haag; idem (E): de heren W. J. Mijs, Leiden en G, Riezenbos, Leiden; voor het docto raal examen scheikunde: de heer H. A. Stenfert Kroese, Leiden; voor het doctoraal examen Biologie: de heer H. J. Verflagen, Leiden; voor 't can- didaatsexamen wis- en natuurkunde (L): mej. N. W. Masefeijt, Voorburg, en de heren H. J. Doorenbos, Leiden, J W. Brevet, Leiden; idem (K): de heer R. A. Bams, Rotterdam; idem (D): H v. Goudoever, Leiden; idem (A): mej. T. Tinbergen Leiden; idem (B): J. Ponsen, Denn Haag; voor het Kerkelijk Voorbereidend examen, de heren G. J. Droppers, Leiden en C. van Duin, Noord wijk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3