Een andere financiële politiek voor de Middenstand is nodig Katholieke winkels mogen op Allerheiligen geopend zijn Nieuw voorstel voor verlichting van laatste gedeelte Veurseweg Gelijk gezinde tweelingzusters WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Centrale Raad R. K. Middenstand-Bisdom Haarlem VOORZITTER F. C. DE HOSSON UIT LEIDEN HIELD EEN OPENINGSREDE In het Groothandelsgebouw te Rot terdam werd vandaag de Centrale Raadsvergadering gehouden van de Ned. R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. De bondsvoorzitter, de heer F. C. de Hosson uit Leiden, sprak een openingsrede uit, waarin hij o.a. naging in hoeverre de be sluiten van Centrale Raad en Hoofd bestuur worden uitgevoerd en zich ontwikkelen. In dit verband wees de heer De Hosson ap de aanstelling van pater Kemfcertus als leider van het gods- dienstig-zedelijk werk, dat met her nieuwde kracht ter hand genomen werd. Mede door zijn lofwaardige ijver heeft pater Remlbertus steeds meer begrip en waardering voor dit werk gevonden. Dit werk moet lang zaam groeien, maar toch meende de houden studiedagen te Apeldoorn is aan dat probleem ruime aandacht besteed. „Verschillende plaatsen kennen deze Raden al, in verreweg de meeste werken deze succesvol. En met het oog daarop èn met het oog op het grote doel, durf ik U met klem te verzoeken", aldus de heer De Hos son, „indien een dergelijke instelling in Uw plaats nog niet bestaat, dat gij, middenstanders, dan daartoe het initiatief neemt." „Laten wij er toch voor waken, dat wat tot zo'n kostbaar instrument kan uitgroeien, de P.B.O., hetwelk wij verworven hebben ten koste van jarenlang zwoegen, studie, voorbe reiding en idealisme, een instrument dat er op gericht is de maatschappe lijke éénheid in Christelijke zin te bewerkstelligen, een instrument dat (Tijdens- deze Centrale Raad werd medegedeeld, dat op verzoek van de N. R. K. M. door het Hoogw. Episcopaat aan de katholieken, die in het winkelbedrijf werkzaam zijn, dispensatie wordt gegeven in het vieren van 1 November (Allerheiligen) als Zondag, omdat deze katholieke feestdag dit jaar op een Zaterdag valt en sluiting van de winkels op deze dag voor de bedrijven een te groot financiëel nadeel betekent. Deze dispensatie geldt alleen ten aanzien van het ver richten van slafelijke arbeid en ontslaat dus niemand van de plicht tot Mishorcn op 1 November. Nader vernemen wij nog, dat de Ned. R. K. Middenstandsbond alle teden zal aansporen de werktijd op 1 November zó vast te stellen, dat iedereen, die in het bedrijf werk zaam is, gelegenheid heeft de H. Mis bij te wonen. De dispensatie geldt alleen in de bisdommen Haarlem en Utrecht met hun zeer ge mengde bevolking. voorzitter er goed aan te doen de afdelingsfeesturen nog eens te door dringen van het uitermate belang rijke werk, dat de Bond middels pa ter Rembertus tot stand wil bren gen. De afdelingsbestuurders dienen er naar te streven hun afdelingen met dit zegenrijk werk in contact te brengen. Overleg tussen de standen. Sprekend over de Diocesane Bond van Overleg, waarin o.a. de Midden standsbond vertegenwoordigd is, wees de heer De Hosson er op, dat dit overleg tussen de kath. standsorga nisaties te veel alléén aan de Dioc. Raad wordt overgelaten, waardoor het streven naar eenheid en begrip onder de katholieken van alle standen kansen worden onthouden. Meer dan ooit is bij de laatst gehouden verkie zingen gebleken, hoe groot de mis verstanden wel zijn en tot welke fatale gevolgen dit kan leiden. Be stond reeds op landelijk niveau een dergelijke Raad, toch wordt ijverig naar middelen omgezien deze instel ling nog effectiever te doen zijn in haar werking. Ook op de laatst ge- met ?oveel liefde en kundigheid is opgebouwd, laten wij er voor waken dit niet te laten afbreken door egoïsme, afgunst, domme critiek en wanbegrip". Afschrijvingsverliezen. „In mijn openingswoord van verle den jaar," aldus de voorzitter, „heb ik op de noodzakelijkheid gewezen, dat de betreffende instanties, de cre- dieten, voor de middenstand bestemd, gemakkelijker bereikbaar dienden te maken. En inderdaad, door het ijve ren van de Middenstandsbonden is er enige verruiming gekomen. Dat is echter niet het redmiddel geble ken. Waar het dan wél kon zijn, is het inmiddels weer in zijn uitwer king gestuit door de versnelde in vordering van de belastingen, en de terugloop van de conjunctuur. Bete kent het opnemen van een crediet al een nieuwe last, er zijn er inmiddels weer bij gekomen in de vorm van werkloosheidspremie, de stijging van dit en de verhoging van dat, terwijl in vele branches ernstige verliezen geleden zijn door afschrijvingen, welke onmogelijk konden worden op gevangen door een fonds, dat vol gens goed koopmansgebruik gevormd had moeten worden, indien de prijs- beschikking 1951 de vervangings waardetheorie niet aan de dijk had gezet. Het 'belasten van de schijnwin sten doet dan nog de rest Door dat alles kan zonder overdrij ving van een onmogelijke en zorge lijke toestand worden gesproken, die nog verergerd wordt door de dalen de koopkracht. Ik meen daarvoor oorzaken te moeten zoeken in de financiële po litiek. De z.g. millioenennota heeft dan al van diverse kanten critiek ontmoet. Het komt mij voor, dat waar deze op hetzelfde punt, n.l. op dat betreffende het onderscheid tussen de Gewone Dienst en de Buitenge wone Dienst, reeds verleden jaar werd aangevochten en schoorvoetend werd goedgekeurd door de KVP- fractie, deze millioenennota weer de nodige aandacht heeft van de zelfde fractie. En dat niet alleen, maar dat men tevens maatregelen weet te nemen om aan deze laat ik maar zeggen „moderne" metho den een eind te maken. Door het dekken immers van het nadelig saldo van de Buitengewone Dienst met het voordelig saldo van de Gewone Dienst wordt weer een last meer op ons gelegd, terwijl het toch voorheen gebruikelijk was, en billijker deze nadelige saldi door middel van leningen op te leggen aan het nageslacht. Gaat men op de weg voort, welke thans is ingeslagen, dan ziet het be drijfsleven, dus ook de Middenstand, zich vrijwel voorgoed de kans ont nomen nog eens ooit tot een gezonde zelffinanciering te komen. Al jaren is er sprake van be- zitspreiding. Maar wanneer men deze ernstig ter hand wil nemen, laat men dan toch beginnen de Middenstand het bescheiden bezit te laten dat hij nog heeft en dat zelfs een voornaam stuk gereed schap voor hem uitmaakt! In het volgen van een andere fi nanciële politiek, dan de thans heer sende zien v/ij liet redmiddel om de Middenstand, die nu onder de lasten dreigt te bezwijken, voor de afgrond te behoeden." Voorschoten Vrijdagavond 17 October a.s. om toestemming te verlenen tot het af- KATWIJK Geboren: Arie z. van J. v. Leeuwen en A. v. Rooien; Theodorus z. van P. Brusee en K. Vooys; Jansje d. van L. van den Haak en G. Sou- verijn; Dirk z. van C. Hoek en M. Dubbelaar; Alida d. van W. Guyt en J. van Rijn; Agatha d. van M. de Mol en J. van der Bent; Arendje d. van S. de Jong en C. Wassenaar; Ronald z. van B. Alma en M. A. Kromhout. Ondertrouwd: W. H. Kanbier en M. Slot; T. P. van der Waal en J. van Klaveren; J. B. de Ruyter en H. Knetsch; A. Haasnoot en J. M. de Kort. Getrouwd: P. A. M. Terhorst en L. Kuyt; J. Koelewijn en M. van der Valk; J. Heerikhuisen en P. Erke- lons; P. A. J. de Vries en L. A. de Mooy. Overleden: W. de Vreugd 74 j.; J. Remmelzwaal 66 j., echtgenoot van J. Guyt; A. Kuyt 82 j., wedn. van C. Houwaard. L1SSE „Theorie en Praktijk". De ver eniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwschool „Theorie Praktijk" hield hare 77e Alg. Ver gadering in „De Nachtegaal". On danks de ongunstige weersomstan digheden prees de voorz., de heer G. A. Gehrels, de zeer goede opkomst,' waarna hij een speciaal welkomst woord richtte tot de heer J. Sentel, spreker van deze avond. De heer Sentel ving hierna zijn causerie aan over „de betekenis van aandelen in besloten Vennootschappen en hoe de waarde hiervan te bepalen". Spr. behandelde dit onderwerp in den brede. Na deze zeer leerzame cause rie werd gelegenheid gegeven om over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Nadat de voorz. een speciaal woord van dank had gesproken tot de heer Sentel, sloot hij de bijeenkomst, NOORD W1JKERHOUT Winter programma K.A.B. Het winterprogramma van de KAB staat ditmaal in het teken van het 40-jarig bestaan van de afdeling, welk jubi leum op luisterrijke wijze gevierd zal worden. De opening van het winterpro gramma zal plaats vinden op 19 Oct. a.s met een H. Mis en algemene H. Communie. Op 21 October is het openingsver gadering. Als spreker zal optreden de wnd. voorzitter van de Diocesane Bond, de heer Joh. Kortink, met als onderwerp, „Het sluitstuk van de balans, 100 jaar cultureel verlies en winst." Op het programma staat verder: prijsjassen, een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de St. Jozef- en St. Victorparochie. De jaarvergadering zal op 13 Jan. a.s. gehouden worden. Deze winter zal ook gevierd wor den het 35-jarig bestaan van de pl. afd. van „Herwonnen Levenskracht." „Meer Vreugde" zal daartoe op twee avonden een uitvoering geven op 20 en 21 Januari. Ter inleiding van de viering van 't 40-jarig bestaan, zal de diocesane geest, adv., rector Kraakman uit Den Plaag, een triduum geven op 5 en 6 Februari. Op 8 Februari heeft de kerkelijke viering plaats met een plechtige H. Mis. In de middag van die dag zal het bestuur van de KAB recipiëren. De feestavonden vinden plaats op 9, 10 en 11 Februari Deze avonden worden verzorgd door het cabaretgezelschap van mr. Lawoe uit Haarlem'. Pater Ehgelbertus zal het winter programma sluiten. Hij komt spreken over het onderwerp „Van laxecht- schap tot P.B.O., 100 jaar sociale vooruitgang. Gemeenteraad Valkenburg 8 uur komt de raad van Voorschoten in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komen o.a. de navolgen de punten voor. Een voorstel van B. en W. tot het beschikbaarstellen van een crediet van 22.000 voor uitbrei ding van de openbare verlichting langs een gedeelte van de Veurse weg. Vaststelling van de Winkelslui tingsverordening 1952. Beschikbaar stelling van een crediet van 350. voor het houden van instructieve les sen voor het onderwijzend personeel van de in deze gemeente gevestigde lagere en kleuterscholen. Verlening van een jaarlijkse sub sidie van 250,aan het plaatselijk Comité „Steun Wettig Gezag". Be schikbaarstelling van een crediet van aan de aanvaarding van het voorstel verbonden consequenties," gezien de toestand van de gemeentelijke finan ciën te groot waren in verhouding tot de belangen, die zouden worden gediend. Het voorstel werd toen te ruggenomen. Thans is een nieuw adres ingekomen, in welk adres wordt tt* ij t gesproken van een gevaarlijke toe-1 JKcicïCl D11C0Ï1 OH1 stand. B. en W. achtten het volko-j 1 men begrijpelijk, dat de bewoners in f Oflflï |4>flp-tl die omgeving zich ongerust maken *- «-/♦W over de duisternis aldaar, aangezien sinds 1951 in dat gedeelte reeds twee maal is ingebroken en enige keren dames zijn lastig gevallen. Na ampele overweging zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat de in die omgeving bestaande situatie inderdaad zeer bezwaarlijk kan wor den bestendigd. Ook het parkeren van auto's in de duisternis nabij de koffietent van de heer N. Zonneveld levert gevaar op voor het snelver keer. Was indertijd 20.800,ver eist en de jaarlijkse kosten geraamd breken van bedoelde koepel. Verlichting laatste gedeelte Veurseweg. De kwestie omtrent het al of niet aanbrengen van een straatverlich- tig langs de Veurseweg van het laantje van Van Wissen af tot aan de grens van de gemeente Leidschen- dam heeft reeds enkele malen in dé vergadering van de raad een punt van bespreking uitgemaakt. In de raad van 18 November 1945 waarin gelden werden gevraagd voor de uitbreiding van de openbare verlichting, werd genoemd weggedeelte buiten be- schouwing gelaten, omdat ter plaat- 2183.51. Thans is een uitgave se pnctisch geen bebouwing is. Door /22 000 nodi5 en de 1aarl|jkse de heer Buwalda werd voorgesteld van 22.000,nodig en de jaarlijkse j.. r -rk^-t^n komen op ƒ2395,—. B. en W. t 837.148.89 voor de bouw van 56 s^'a/^enTwe" VM«tl!rie't stellen 1113,15 voor dit crediet be" woningen in het plan Oranjepolder Tevens een voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van 635.000,tot dekking van de netto stichtingskosten voor de bouw van de 56 woningen in de Oranjepolder. Wordt koepel van Huize „Bijdorp" gesloopt? In de vergadering van 8 Augus tus werd het voorstel van B. en W: tot beschikbaarstelling van een cre diet van 500.— voor de restauratie van de koepel van Huize „Bijdorp" teruggenomen. Genoemd voorstel werd teruggenomen, omdat bleek, dat omtrent de betaling der onderhouds kosten van de koepel nog geen defi nitieve overeenstemming was verkre gen. Daar de aan het onderhoud ver bonden financiële consequenties voor de R.K. Padvindersvereniging te zwaar werden geacht en ook het be stuur van Huize „Bijdorp" deze kos ten niet voor haar rekening wenste te nemen, is door genoemd bestuur gevraagd alsnog toesteming te ver krijgen om tot afbraak te mogen overgaan. Aangezien B. en W. van mening zijn niet verder te moeten gaan dan hetgeen destijds was voor gesteld hebben zy beslaten alsnog werd aanvaard Door de heer' Schra- ma werd op 12 April 1950 aangedron gen op doortrekking Van de verlich ting. In de vergadering van 2 Aug. 1950 hebben B. en W. medegedeeld, dat het college na overleg met de commissie van bijstand voor de ge meentebedrijven, meende voorshands geen voorstel terzake te moeten doen. Toen de verlichting van de Pape laanWij ngardenlaan aan de orde kwam, hebben B. en W. opnieuw de verlichting van de Veurseweg onder de loupe genomen met het gevolg, dat het college in afwijking van het advies van de commisie van bijstand voor de gemeente-bedrijven, welke met B. en W. de mening waren toe gedaan, dat het aanbrengen van de verlichting wel gewenst was, maar dat het gezien de financiële oms.an- digheden niet verantwoord was hier voor een grote uitgave te doen toch besloot een voorstel aanhangig te maken tot het beschikbaar s .el len van een crediet van ƒ20.000, opdat de verlichting tot stand zou kunnen worden gebracht. Bij de behandeling in de vergade ring van 21-2-1951 kwam tot uiting, dat het merendeel der raadsleden wel vóelde voor het aanbrengen van een verlichting ter plaatse, doch dat de schikbaar te stellen. Damnieuws. In de competitie van de Leidse Districts Dambond werd door DES I gespeeld tegen LDV III. De gedetailleerde uitslag van de ze wedstrijd uit de eerste klasse is: LDV III—DES I: A. v. d. Reyden— S. v. d. Meij 11; B. de Kier—G. H. Oostergo 0—2; C. KlinkenbergG. Oudshoorn 11; I. BoomH. v. d. Velden (res.) 02; M. van Leeuweni G. Weggen 20; J. DreefB. van Bemmelen 11; S. v. d. Wijngaard J. van Bemmelen 02; P. Bruné A. Tempelman 11 J. RosendaalM. Strom 2;.N. O.S. H. Zitman 02. De Voorschotenaren wonnen deze partij dus met 614. In de 3e klasse speelde DES II te gen WDG III en het tweede tiental won hier met 119. OEGSTGEEST Feestavond. Gisteravond hield de buurtvereniging „Ons Genoegen" een feestavond in het Patronaatsge bouw. Na een welkomstwoord van de voorz., de heer B. Woudenberg, voerde de toneelvereniging, de „Sleutelspelers" uit Leiden de klucht op: „Tante Jutta uit Calcutta". De zaal was zo goed als geheel bezet en het publiek heeft zich over het al gemeen, gezien de vele bijvalsbetui gingen, best geamuseerd. De raad kwam Dinsdagavond in spoedvergadering bijeen. Hoofdpunt was het aangaan van een vaste geld lening. Van de Bank voor Ned. Ge meenten was een aanbieding ontvan gen voor een vaste geldlening groot 73.000,voor dekking van de voor x-ekening der gemeente blijvende kosten van de Wederopbouw kosten aanleg Rijnlaan en kosten bouw postkantoor. De voorz. geeft op vra gen van de heren K. Postmus en Th. van der Mey enige toelichting. De rentevoet is ook 4 1/4 evenals van de kasgeldlening, maar deze laatste moet ieder jaar vernieuwd worden, terwijl de vaste geldlening voor 3.0 jaar wordt aangegaan. De heer Th. v. d. Mey vraagt of hier dan niet een regeling getroffen kan worden om deze spoedvergade ringen te ondervangen. De voorz. antwoordde, dat dit zeer wel mogelijk is. Gaarne zou hij in een volgende vergadering voorstel len hierover horen. Hierna werd met algemene stem men het voorstel aangenomen. Voorts werden nog de leden van de vorderingscommissie woonruim- tewet 1947 herbenoemd. De rond vraag leverde geen nieuws, waarna de vergadering werd gesloten. WASSENAAR NA AANRIJDING DOORGEREDEN Op het kruispunt van Zuylen van Nijeveltstraat-Oostdoriperweg School straat, werd het 8-jarig meisje Willy Oosterveer, wonende aan de Hoge Klei, toen zij weifelend pverstak. opzij geduwd door een passerende motorrijder. Het kind kwam te val len, liep een hersenschudding op en moest naar haar ouderlijke woning worden overgebracht. De motorrij der reed na het ongeval door. Naar zijn identiteit wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Tuinbouwvcreniging vergaderde. In Het Wapen van Leiden werd gisteravond een ledenvergadering gehouden van de Tuinbouwvereni- ging Wassenaar en Omstreken. De voorz., de heer P. Zegwaard, sprak er zijn vreugde over uit, dat voor deze vergadering een vrij grote be langstelling bleek te bestaan. Behal- de reeds tevoren bekend gemaak te prijsvragen was een nieuwe prijs vraag ingevoegd, n.l. het raden van de namen van velerlei soorten ap pels en peren, die op een tafel lagen uitgestald. Bij de ingek. stukken was een brief van de Tuinbouwstudie- club Wassenaar met het verzoek, voortaan vergaderingen met spre kers of films gezamenlijk te houden. Er is reeds een commissie van ver tegenwoordigers uit beide vereni gingen bezig met het maken van plannen. Voor de op 29 October a.s. te hou den algemene vergadering van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde werden als afgevaardigden van de afdeling aangewezen de he ren P. Zegwaard en C. van Vulpen, resp. voorzitter en secretaris. Bij het meegebrachte materiaal kwam o.m. een nieuwe maissoort, genaamd „aardbeimais" in bespre king. De heer Vaandrager had een aantal sierheestertakken meege bracht. De uitslag van de door de vereni ging in samenwerking met de Bloe mistenpatroons vereniging georgani seerde tuinenkeuringen 1952 werd vervolgens medegedeeld. In rayon dorp en omgeving: 1. N. W. L. Stof ko per, Schout bij Nacht Doormanlaan 57; 2. mevrouw van EsLuteyn, St. van 's-Gravesandeweg 10; 3. mevr. von Lindern, Groot Haesebroekse- weg 1. In rayon Park de Kieviet: 1. mevr. J. van Stolk, Jagerslaan 2a; 2. mevrouw WoltersomHoogeveen, Koninginneweg 1; 3. K. Kretzschmar, Groot Haesebroekseweg 27. In rayon Nieuw Wassenaar: 1. P. J. Rokker, v. d. Oudermeulenlaan 7; 2. A. W. Kluyskens, Wittenburgerweg 178; 3. Borst, Bremhorstlaan 4. Een ereprijs door het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij. beschikbaar gesteld voor de mooiste tuin in het seizoen 1952, werd toegekend aan de heer Stofkoper, die in rayon dorp en omgeving de eei-ste prijs behaalde. De uitslag van de wedstrijd in het raden van de fruitnamen was: le prijs de heer Ruitenbeek; 2e prijs de heer Jansen. ZOETERMEER Zoetermeer heeft een theater gekregen BURGEMEESTER SPRAK PER GRAMOFOON Onder overweldigende belangstel ling werd gisteravond de nieuwe film- en theaterzaal „Ons Genoe gen", geëxploiteerd door de heer A. v. Fraassen, geopend. Om c.a. half negen was de zaal stampvol en had den naar schatting 500 mensen een plaats gevonden. De lichten werden gedoofd, het doek ging op en het beeld van burgemeester Vernede, die met vacantie buitenlands ver toeft, verscheen -op het doek en tege lijkertijd klonk van de gramofoon- plaat de ver-trouwde stem van de burgemeester. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat dit fraaie ge bouw dank zij het doorzettingsver mogen van de heer A. v. Fraassen tot stand was gekomen. De burge meester besloot zijn toespraak met de beste wensen voor de nieuwe zaal. „Toon" zowel in Zoetermeer als ver daarbuiten welbekend, betrad het podium en sprak als exploitant de aanwezigen toe. De aanwezigen deelden de zichtbare vreugde van de heer van Fraassen. Een aantal spre kers boden in zeer korte toespraken de gelukwensen namens verenigin gen en bedrijven aan. Het koor van de Vereniging „Nieuw Leven" zong daarop een door de heer Malin ge dicht en gecomponeerd welkomst lied, Vervolgens werd een vlot pro gramma van film, muziek, toneel en dans uitgevoerd. De aanwezigen hebben zich geen moment verveeld. De regisseur van deze avond de heer v. d. Brink, komt voor de vlotte af werking van het programma alle lof toe. Om c.a. 1 uur was het program- na afgewerkt. weer; (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Meest mati ge wind hoofdzakelijk uit Noor delijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 16 Oct. zon op 7.06 en onder 17.44; maan op 4.18 en onder 16.35 Kans op nachtvorst Het KNMI deelt mede: Tengevolge van de zeer krachtige luchtdrukstij gingon boven West- Europa vórmde zich een brug van hoge luchtdruk boven Engeland, die het verder opdringen van de Oceaan depressies verhindrt. Daarentegen heeft een Oostzee-depressie, zijn in vloedsfeer tot over ons land uitge breid. Aan de Noordkant van deze storing stroomt koude lucht uit Noord Rusland via Zweden en Denemarken naar de Noordzee en vandaar naar ons land. Deze lucht is onstabiel en veroorzaakt af en toe buien. Gedu- ï'ende de nacht kunnen echter vooral in het binnenland flinke opklaringen voorkomen, tijdens welke de tempe ratuur op beschutte plaatsen tot even onder het vriespunt kan dalen. üet lueel in S.uAo-fui gen 7 uur luiden weer temp. OSLO motregen 3 gr. STOCKHOLM geh. bew. 5 KOPENHAGEN regen 7 LONDEN mist 12 AMSTERDAM half bew. 6 BRUSSEL licht bew. 11 PARIJS mist 13 BORDEAUX mist 16 NICE onbewolkt 22 WARSCHAU geh. bew. BERLIJN zwaar bew. 8 FRANKFORT geh. bew. 10 MUNCHEN regen 15 ZURICH regen 14 WENEN regen 14„ De vijfhonderd,.... is vol. Gistermiddag om onge veer tien minuten voor half vijf bracht mej. Riet v. d. Zalm, Sche- veningsestraat 4, Noordwijk- Binnen aan het loket van de Leidse Courant een steentje voor het Huis, dat Holland bouwt bij De Wittenberg en maak:e met nummer 35280 de eerste vijfhon derd gulden voor ons Hollandse Huis compleet. Mej. v. d. Zalm ontving het boek*„Demarcatie lijn", dor het Nat. Kath. Thuis front beschikbaar gesteld. Voor degene, die de 750 gulden vol maakt, ligt weer een boek te wachten. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 15 Oct Kaas. Aan voer 211 partijen. Prijzen- le soort 2.40—2.44. 2e soort 2.36—2.39 en zware 2.48 per kg. Handel matig. LISSE 14 Oct. Bloembollen. Enkele vroege Tulpen: 12, 11: Bril- lant Star 8.6.55; Couleur Cardinal 7.50, 4.65; Fred Moore 0.3.35; Gen. de Wet 4.25, 4.70; Grand Due 11.40, 11.75; Ibis 3.85, 3.25; Mon Tresor 10.40, 0.Olympiade 3.95, 3.50; Pr. v. Oostenrijk 3.90, 3.65; Progression 3.90, 0.—; Sunburst 9.10, 8.70; Tho mas Edison 4.15, 0. Dubbele vroege Tulpen: Boule de Neige 0.3.70; Couronne d'Or 5.40, 5.40; Dante 6.5.55; Mr. v. d. Hoeff 4.95, 4.50; .Oranje Nassau 9.8.50; Peach Blossom 6.10, 5.95; Schoonoord 4.75, 4.35; Triumphator 5.55, 4.35. Darwin Tulpen: All Bright 3.90, 3.05; Annie 5.-, 4.05; Aristocrat Frappante gevallen Tweelingzusjes zaten voor een exa men, nadtt zij haar boeken over bio logie zusterlijk gedeeld hadden en er ieder zes van bestudeerd hadden. Een van hen, die vrezuimd had het boek te lezen, dat het voornaamste vraagstuk behandelde, kwam deson danks tot de oiitdekking, dat „het antwoord zondei moeilijkheden op kwam". Haar beantwoording leek zo sterk op dat van haar zuster, dat de leraar vermoedde dat de meis jes „gespiekt" hadden. Zij konden echter aantonen, dat zij daarvoor te ver uiteen geplaatst waren geweest. Dit was een van de vele voorbeel den naar de Londense „Daily Tele graph" bericht, van gelijke gedragin gen van tweelingen, die ter sprake kwamen tijdens een jaarlijkse beslo ten conferentie van verpleegsters en vroedvrouwen, waar zelfs merk waardige gevallen naar voren kwa men van tweelingen, die gescheiden werden toen zij nog babys waren en opgroeiden in de mening enig kind te zijn. De tweelingbroers Edwin en Fred ontvingen dezelfde soort opvoe ding, interesseerden zich beiden voor electriciteit en werden allebei uit stekende monteurs in verschillende afdelingen van dezelfde telefoon maatschappij. Zij trouwden in het zelfde jaar met vrouwen van gelijke leeftijd en type, hadden ieder een zoon en beiden bezaten een fox-ter rier, die Trixie heette. Adolph en August Henfelder, Beierse tweelingen, die sinds hun jeugd gescheiden leefden, werden beiden onverbeterlijke dieven. Adolph diende acht straffen uit va riërend van 2 tot 14 jaar, terwijl August tienmaal veroordeeld werd met straffen, die uiteenliepen van 5 dagen tot 5 jaar. Linksheid komt veelvuldig voor onder tweelingen. Vergeleken met 4 pet. voor de bevolking in het alge meen, bedraagt het voor hen 19 pet. 10.50, 0.—; Bartigon 3.50, 2.90; Camp- fire 3.50, 2.90; Demeter 10.0. Golden Age 10.30, 10.—; Insurpassa- ble 5.70, 0.Lady Derby 3.60, 3.85; Mr. v. Zijl 0.—, 3.70; Niphetos 8.90, 0.—Ph. de Comines 3.50, 2.90; Pride of Haarlem 3.50, 2.90; Pr. of Zwanen - bui-g 5.0.Pr. Elisabeth3.55, 0.Prof. Rauwenhoff 3.50, 0. Queen of the Night 3.50, 3.35; Rose Copland 3.40, 2.90; The Sultane 0. 2.95; Venetië 2.95, 0.Wm. Copland 3.50, 2.90; Yellow Giant 3.50, 0. Zwanenburg 4.85, 4.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2