SteftzidóeSoufrcwd V er schil in loonpeil belemmert Benelux De UNO bijeen in nieuw gebouw Commissie van onderzoek ingesteld Stalin sluit het congres te Moskou Naguib schaft regentschapsraad af Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12715 LOONPEIL ZIT BENELUX DWARS Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Betere coördinatie van economisch beleid De/conferentie der Benelux-ministers is gisteren te Knokke gehouden en heeft geduurd tot voorbij middernacht. Daarna werd een verklaring bekend gemaakt, waarin de drie regeringen de opvatting verkondigen, dat de vol ledige economische unie eerst kan worden verwezenlijkt, nadat de grote verschillen tussen de economieën van de deelnemende landen zullen zijn verdwenen. Zij hebben tot hun'spijt vastgesteld, dat het verschil in loon peil, hetwelk in 1949 tussen de beide volkshuishoudingen bestond, niet vol doende is opgeheven, en zelfs, ondanks de verwachting, uitgesproken in het protocol van 13 Maart 1949, geleidelijk aan is toegenomen. Op het ogenblik drukt dit verschil in loonpeil in zware mate op hun economische verhou dingen. DE LOONPOLITIEK Wederom spreken de drie regerin gen hun overeenstemming uit om trent de wenselijkheid van een be leid, dat leidt tot de verhoging van het levenspeil van de volkeren der drie landen. Deze opvatting ligt ten grondslag aan de zorg het loonpeil zo hoog mogelijk te stellen als econo misch verantwoord is. De loonpoli tiek mag echter in geen enkel geval de betalingsbalansen in gevaar bren gen noch op zich een oorzaak van werkeloosheid zijn. Op het ogenblik schijnen de lonen in- Nederland een lichte neiging tot stijging te tonen. Op korte termijn zal aan de S.E.R. advies worden gevraagd omtrent de loonvorming, welke in de toekomst zal worden toegepast. De drie rege ringen oordelen gemeenschappelijk, dat het noodzakelijk is de verhoging van de kosten van levensonderhoud met alle mogelijke middelen te be perken en goederen tegen de gun stigste prijzen ter beschikking aan de consumenten te stellen. De drie regeringen hebben beslo ten onmiddellijk een speciale -com missie in te stellen, teneinde de sa menstellende factoren en de voor waarden van de loon- en prijspolitiek na te gaan. DE CONCURRENTIE VAN NEDERLAND De drie regeringen hebben voorts kennis genomen van de bijzondere moeilijkheden in bepaalde Belgische industriële sectoren, welke door de betrokkenen worden toegeschreven aan de buitengewone concurrentie voorwaarden op de Beneluxmarkt. Om het karakter en de oorzaken der vastgestelde moeilijkheden na te gaan en de middelen vast te stellen, welke hierin verbetering kunnen brengen, zullen speciale commissies worden ingesteld om gemeenschap pelijke regelingen te bevorderen tussen de betrokken producenten met medewerking der officiële in stanties. De drie regeringen hebben beslo ten opnieuw bijeen te komen na ver loop van een periode van zes weken teneinde zich op de hoogte te stel len van de resultaten der commis sies. GEZAMENLIJK ECONOMISCH BELEID Teneinde een geleidelijke samen- groeiing van de verschillende on derdelen van hun economisch beleid te verzekeren hebben de drie rege ringen besloten: 1. Een permanente ministeriële groep in te stellen, welke belast is met de taak daadwerkelijke toena dering te verzekeren in belangrijke regeringsbeslissingen op economisch gebied. 2. De Nederlandsche Bank en de Nationale Bank van België uit te no- De nauwe samenwerking op het gebied van hun buitenlandse han delspolitiek te versterken ten op zichte van de O.E.E.S., het dollarge- bied en derde landen, zoals deze werd GOEDE RESULTATEN De Nederlandse eerste minister, dr. W. Drees, verklaarde na afloop van de conferentie: ,,Wij zijn tot goe de resultaten gekomen. Wij hebben andere moeilijkheden gevonden dan vroeger het geval was. Toen was het gemis aan evenwicht in onze handelsbalans het grootste bezwaar geweest voor het nauwer aanhalen van de banden der Beneluxlanden. Wij zijn er thans beter aan toe. De Belgische industrie ondervindt op het ogenblik bepaalde moeilijkheden, die toegeschreven worden aan de Nederlandse concurrentie. Wij heb ben gemeend dat het het beste is zo snel mogelijk in overleg te treden met het bedrijfsleven zelf en dan te beslissen, welke maatregelen geno men kunnen worden". De feeststemming ontbrak geheel Dinsdagmorgen om 11.17 uur plaatselijke tijd heeft dr. Luis Padilla Nervo, leider van de Mexicaanse delegatie en voorzitter van de vorige Algemene Vergadering-van de Verenigde Naties, de zevende zitting van de Algemene Vergadering geopend in het zojuist voltooide nieuwe V. N.-gebouw in New York. Hierna heette Vincent Impelleteri, de burgemeester van New York, de afgevaardigden der 6-0 landen welkom in het nieuwe gebouw, waarna Warren Austin, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de consultatieve commissie voor de bouw van het permanente hoofdkwartier der V. Nhet gebouw de naam „Kapitool van de Vrede" gaf. Lester B. Pearson, de Cana dese minister van buitenlandse zaken, werd gekozen tot voorzitter van de zevende Algemene Vergadering. De stemming was geheim. geen spijkers met koppen geslagen kunnen worden. De voltallige bijeenkomst van de Algemene Vergadering die Woens dagavond zou worden gehouden, werd alvast uitgesteld wegens een tekort aan sprekers in het algemeen debat. Alleen de vertegenwoordi gers van Cuba en Afghanisten had den medegedeeld te willen spreken. DE SCHADUW DER SPANNING. Voorzitter Pearson zeide: „Om de slottragedie van een oorlog te ver mijden moeten wij de zwarte scha duw van spanning en bezorgdheid wegnemen door het vinden, door in ternationale actie, van een oplossing der huidige problemen, teneinde een naast elkaar bestaan mogelijk te ma ken van volken en regeringen, zij het dan niet op 'n basis van vriend schap, dan tenminste toch op die van wederzijdse tolerantie en be grip." De vergadering zou falen bij het volbrengen van haar vredesmissie, als zij niet ten volle elke gelegen heid benutte om vrees en vijand schap te verminderen. De pogingen van de V.N. om tot een eervol bestand in Korea te ko men, blijven zonder goed gevolg", aldus verklaarde Pearson. „Diege nen, die dit bestand verhinderen dragen een zware verantwoordelijk heid", zo voegde hij hieraan toe. EEN GROET KON ER NIET AF. De feestelijke stemming, welke men verwacht zou hebben bij de in gebruik neming van zo'n kostbaar eigen gebouw, ontbrak totaal. De leiders van de twee blokken, waarin de wereld verdeeld is de communistische en de vrije landen groetten elkaar niet, toen zij de zaal binnentraden. Op de voorste rij zaten de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, en zijn Russische ambtgenoot Wysjinsky, die aan het hoofd staat van de machtig ste delegatie, die Rusland ooit naai de UNO heeft gezonden. Doch onder de vooraanstaande po litici uit alle cjelen der wereld miste ^Deeinemetó- aan ffienetuaxanfenentie ut Oittafküe Dinsdagmorgen is de Beneluxconferentic te Het Zoute geopend. Belgische ministers. Nederlandse en Luxem burgse ministers nemen aan de besprekingen deel. De Belgische ministersdelegatie bestaat uit de heren Van Houtte, de eerste minister Van Zeeland, Janssen, Duvieusart, Segcrs, Behogne, Meurice, Van den Daele en Neger. Luxemburg is vertegenwoordigd door de ministers Dupong, minister van Staat, en door Rasquin, minister van Economische Zaken. Van Nederlandse zijde nemen aan de besprekingen deel de ministers Drees, Beijen, Luns, Van de Kieft, Zijlstra, Mansholt en Suurhoff. De ministers van de drie landen. 't Britse koningspaar naar Australië Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen begin 1954 een officieel bezoek brengen aan Austra lië en Nieuw-Zeeland. Tijdens hun reis zullen zij ook Ceylon bezoeken. De Britse koningin en haar gemaal zullen Engeland in December 1953 verlaten en eerst in April van het daaropvolgende jaar naar huis te rugkeren. Prins Philip heeft verder een uit nodiging van president Auriol van Frankrijk aanvaard om het komende weekeind een jachtpartij op diens slot Rambouillet bij Parijs bij te wo nen. Ook koningin Juliana en prins Bernhard zijn dat weekend de gas ten van de Franse president en ma dame Auriol. „Wij hebben de steun der volken nodig" Maarschalk Stalin heeft op het negentiende congres van de Sovjet-Russi sche communistische partij, dat zoals bekend in het Kremlin gehouden is. verklaard, dat de Sovjet-Unie de steun der volkeren in het buiten land nodig heeft, en de steun van de Russische communistische partij toege zegd aan de „strijd voor de vrede en bevrijding" van de buitenlandse „com munistische en democratische partijen". Hij noemde het „door sommigen" en onafhankelijkheid der naties, die ïNauunciit: Daim V ciix usibiv. u" -v- -i- i digen nauwe contacten tussen hen I men de ministers van Engeland en te stellen, welke moeten leiden tot samenwerking op het gebied van hun monetair-, valuta- en credietbe- leid, benevens op het gebied van de valutacontrole. Frankrijk. Deze immers hebben be sloten met hun komst naar de UNO te wachten tot na de Amerikaanse presidentsverkiezingen, omdat er naar hun meming vóór die tijd toch In Brussel is de Benelux in ongenade ingenomen standpunt, dat de Sow- Unie niet meer de steun van sym- pathiserenden in het buitenland no dig heeft, verkeerd. „Onze partij en ons land hebben altijd nodig gehad en zullen altijd nodig hebben het vertrouwen, de sympathie en steun van broederlijke volken in het bui tenland". Deze steun is bovenal die welke vredelievende mensen aan hun eigen land en hun eigen volk geven in de strijd voor het behoud van de vrede, aldus Stalin. „In het verleden werd de bour geoisie beschouwd als het hoofd van de naties. Zij verdedigde de rechten Egypte en de Soedan Egypte en de Soedan zijn het eens geworden over een reusachtig plan voor het productief maken van de Nijl, zodanig dat meer water van de Nijl de Soedan ten goede zal komen. Er zal o.a. een kanaal door de moe rassen van de Soedan worden ge graven, zodat de Nijl daar niet meer de helft van zijn water zal verliezen. Bovendien wil ihen door nieuwe dammen en irrigatieschema's bewer ken, dat de Soedan een extra 200 millioen kub. meter water Egypte's verbruik van één dag van de Nijl ontvangt. De uitvoering van het werk zal vele jaren kosten. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft met insternming kennis genomen van deze overeen komst tussen Egypte en de Soedan en ziet er een goed teken in voor de toekomstige betrekkingen tussen beide landen. Het probleem over de politieke status van de Soedan is i: mers nog steeds niet opgelost. De Soedan is een Brits-Egyptisch protectoraat, maar Egypte wil de Soedan geheel onder de Egyptische kroon brengen. De Britten staan echter op het standpunt, (fit de be volking van de Soedan daar eerst zelf over dient te beslissen. Verle den jaar heeft de (kwestie de span ning tussen Engeland en Egypte over het Suez-kanaal nog verscherpt. Aan de vooravond van de Benelux Ministers-conferentie te Knokke werd er in België geprotesteerd tegen de huidige gang van zaken in de Benelux De „Sibelux", een groep van vertegenwoordigers uit Belgische bedrijfstakken, die verbruiksgoederen produceren, organiseerde een grootscheepse demon stratie in Brussel. In de stad reden vele vrachtwagens, waarop grote span doeken bevestigd waren, die het misnoegen kenbaar maakten. Eén van de vrachtwagens tijdens de demonstratie. - NOG EEN DODE BIJ HARROW-RAMP. Een van de zwaargewonden van de treinramp te Harrow is in 'het ziekenhuis overleden. Hierdoor is het aantal doden van de ramp geste gen tot 110. Eén slachtoffer is nog niet geïdentificeerd; het is een man tussen 65 en 70 jaar. Wordt regent koning? Generaal Naguib heeft gisteren de regentschapsraad, die de koninklijke prerogatieven uitoefende, afgeschaft en een der leden van deze raad, prins Abdel Monein, een neef van koning Faroek, als enige regent be ëdigd. Zodra dit bekend werd, namen de geruchten, dat Naguib van Egypte een republiek wil maken, in kracht toe. Doch eveneens verluidde het in Cairo, dat prins Monein spoedig tot koning zou worden uitgeroepen. Deze maatregel volgde, nadat een der drie regenten op last van Na-, guib was ontslagen en de ander daarop ook maar zijn ontslag in- zij boven al het andere stelde." „Thans houdt debourgeoisie uit verkoop van de rechten en onafhan kelijkheid en is de nationale souve- reiniteit overboord gegooid. Het lijdt geen twijfel, dat dit vaandel der burgerlijke democratische vrijheden door u de vertegenwoordigers van communistische en democrati sche partijen moet worden opge nomen en verder gedragen, indien gij ware patriotten van uw landen wilt zijn, indien gij de leidende kracht der naties wilt worden." Na Stalins toespraak en een oor verdovend applaus van de afge vaardigden werd het congres, dat negen dagen heeft geduurd, besloten. Eisenhower doet z'n boekje open Generaal Eisenhower heeft nu ook een overzicht gepubliceerd van zijn financiën gedurende de laatste tien jaren. Zijn inkomen heeft in die tien jaren 888.303,99 dollar bedragen, waarbij inbegrepen een som van 635.009 dollar uit hoofde van rechten van zijn boek „Kruistocht in Europa" De generaal verklaarde op het ogen blik, behalve uit beleggingen, geen inkomsten te genieten. De Republikeinse candidaai voor het presidentschap gaf als totaal in- kom'en voor zichzelf en zijn vrouw een bedrag van 253.303,99 dollar vóór aftrek van belastingen op. Gouverneur Stevenson, Democra tisch candidaat voor het president schap, heeft in September bekend ge maakt, dat zijn bruto-inkomen in de laatste tien jaar vóór aftrek van be lastingen 500.052 dollar groot ge weest was. Fireflies in botsing Tijdens een oefening in formatie- vliegen zijn twee Fireflies van de Marine Luchtvaartdienst gisteroch tend boven het landgoed Groot Sint Joris op Curasao tegen elkaar ge botst en neergestort. De luitenant- ter-zee III P. Dekker werd gedood. De luitenant-ter-zee II H. Moekarda- noe wist zich met een parachute te redden. Hij liep liohte schrammen op. DE ARME BALLING De voormalige koning Faroek ver laat vandaag met zijn gezin Capri om een grote villa in Santa Marinella in de buurt van Rome te betrekken. Volgens zijn advocaat zal de ex- koning de villa gaan bewonen van de beroemde Italiaanse cellist Livo Boni. Het huis is geheel omringd met palmen en heeft een prachtig uit zicht op de zee. Hoewel de villa twee jaar geleden geheel werd gerestau reerd, zijn de afgelopen weken werk lui bezig geweest met het opknappen van het huis. Volgens de advocaat zal Faroek tot Februari in het huis van Boni blijven en daarna zal hij een villa betrekken in Frascati, eveneens in de buurt van Rome. diende. De ontslagen regent, (kolo nel Mehanna, was een der leden van de militaire junta, die de staatsgreep in Juli hielp voorbereiden. Hij vond, dat hij als regent niet zelfstandig genoeg kon optreden en als „orna ment" werd gebruikt. Toen hij actief contact ging opnemen met leiders der diverse partijen, gelastte Naguib zijn ontslag. Gisteren werd weer aan 48 personen, die wegens politieke misdaden gevangen zaten, gratie ver leend. Premier Naguib heeft zijn 14- jarig zoontje Faroek omgedoopt in Salah. Een spoor ontdekt De politie van Nice heeft volgens een bericht van Ass. Press een 31- jarige bordenwasser gearresteerd, die in dronkenschap heeft verteld, dat hij de dader was van de ver schrikkelijke moord op de Engels man Sir Jack Drummond en diens vrouw en dochtertje bij het plaatsje Lurs in de Franse Alpen. De man is geïdentificeerd als Ro bert Martel, een oud-legionnair. Toen Martel zijn roes had uitgeslapen, ontkende hij iets van die moord af te weten, maar de politie heeft ont dekt, dat hij tot 4 Augustus in de nabijheid van Lurs heeft gewerkt. Commissaris Edmond Sebeille, die de moordzaak, welke in Frankrijk en Engeland zoveel sensatie heeft gewekt, in handen heeft, zal de ar restant daarom nader aan de tand voelen. Jïiex kifygt de Caatóte de ptifA Voor de toeristen mag het beklimmen van Montmartrc, óf via de trappen van de Sacré Coeur, óf via de wegen aan weerszijden van die trappen, een zekere bekoring hebben, de Parijzenaars, die er wonen vermijden die klim zoveel zij kunnen. De bewoners van het artistenkwartier hebben enige jaren geleden een grapje bedacht, dat éénmaal per jaar wordt uitgehaald: het is de jaarlijkse auto-„race"; de laatste deelnemer, die de heuvel komt optuffen krijgt de prijs! Stoppen onderweg is verboden. Het schijnt moeilij ker te zijn, te zorgen dat men de laatste is, dan de eerste. De „race" in voMe gang. MET EIGEN LEVEN BETAALD. §imon Becker, een invalide van 71, liep gisteren in Berlijn te wan delen in een park met zijn klein dochtertje, toen de tweejarige Ingrid plotseling van een smal bruggetje in de vijver viel. De grijsaard aarzelde geen ogenblik en dook haar achter na. Hij redde het kind, maar bezweek zelf onderweg naar het ziekenhuis aan een hartaanval. JCavteCtje Het ons aangedane onrecht wordt vaak in metaal gegrift; genoten wel daden worden in het water geschre ven. (Jean Bertant 1570—1611).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1