k L Boerenleenbank te Roelofarendsveen aan de vooravond van gouden feest ZEER GUNSTIGE ONTWIKKELING IN DE NA-OORLOGSE PERIODE unstleven in Leiöen Gerzon hield stoffen-show DINSDAG 14 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Als laatste in de rij van Boeren leenbanken binnen de gemeente Al kemade staat thans ook die van Roe lofarendsveen aan de vooravond van de herdenking van het 50-jarig be staan. Zeer zeker een gebeurtenis, welke reden geeft tot feestvieren, maar ook een gelegenheid een terug blik in het verleden te werpen en met een huldebetuiging aan de op richters na te gaan, wat uit de door hen gestichte Boerenleenbank is ge groeid. Teneinde de noodzakelijke gege vens hiertoe te verkrijgen, hebben wij ons tot de kassier der bank, de heer Seb. Bakker gewend, die ons in alle opzichten een volledig beeld van de geschiedenis der bank wist te ver strekken. Natuurlijk heeft zich, voordat de officiële oprichting een feit was, wel het een en ander afgespeeld. Zeer waarschijnlijk heeft de oprichting van boerenleenbanken te Rijpwete- ring en Oude Wetering de doorslag gegeven, om ook hier ter plaatse een coöp. 'boerenleenbank te vestigen. Besloten tot oprichting. Na enige briefwisseling met de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht werd op 9 October 1902 bij notaris F. de Wit de acte van oprich ting gepasseerd en ondertekend door H. Bakker, N. Kuiper, Jac. Termeu- len, S. v. Ruiten, Jac. Bakker, E. J. Rodewijk en G. Huigsloot. Het rayon zou zich bepalen tot Roelofarends veen, Nieuwe Wetering en van Wou- brugge de Groenenwoudse Kade. In een vergadering, bijeengeroepen op 4 November 1902, werd door de heer Van den Hurk, welke tevens de stoot heeft gegeven tot 'oprichting van de boerenleenbank te Rijpwete- ring, het nut en belang van de Boe renleenbank uiteengezet en staande deze vergadering, welke werd be zocht door 70 personen, gaven zioh 42 personen als lid op en werden 5 leden voor het bestuur en 3 leden voor de Raad van Toezicht gekozen. Tot kassier werd benoemd de heer J. Hendriks, hoofd der jongensschool te Roelofarendsveen. In een gecombineerde vergadering werden de onderlinge functies als volgt verdeeld: Bestuur: E. J. Rode- wijk, voorz., H. Bakker, 2e voorz., Jac. Bakker, Jac. Termeulen en S. v. Ruiten, leden. Raad van Toezicht: N. Kuiper, voorz., Jac. J. v. d. Meer, 2e voorz. en J. v. d. Meer" Mzn., lid. Hierbij mag niet vergeten worden te vermelden, dat het de heer H. Bakker is geweest, die in feite de stoot tot oprichting heeft gegeven, en in 1903 gedurende een jaar de voorzittershamer hanteerde. Vergelijkende cijfers. Geven wij thans allereerst even vergelijkende cijfers. Werd de Bank gesticht met 42 leden, momenteel zijn het er 401. Het aantal spaarders groeide van 54 tot 2165 en de spaar gelden van 8.488,52 tot f 1.049.989,24 en de uitstaande voorschotten van 50,— tot ƒ578.527,95. Het aantal Rek. Couranthouders van 6 tot 422. De schuld van Rek. Couranthouders aan de bank van ƒ806,01 tot ƒ159.137,84 en het door Rekening Couranthouders van de bank te vorderen van 3.964,40 tot 1.088.102,55. De gekweekte reserve groeide van f 954.85 tot f 106.502,61. De omzet van f 16.946,86 tot Het tegenwoordige bestuur, de raad van toezicht en de kassier van de ju bilerende bank. Zittend van links naar rechts: Jac. v. d. Meer, be stuurslid, J. P .Hoogenboom, secr. v. h. bestuur, E. Elstgeest, voorzit ter-directeur, N. Turk, voorz. raad van toezicht, Seb. v. d. Meer, lid raad van toezicht. Staande van links naar rechts: J. L. Bakker, lid van de raad van toezicht, Th. Wesselman, lid v. h. bestuur, G. Termeulen, lid v. h. bestuur, Seb. Bakker, kassier. ƒ23.319.170,66. Het aantal dagboek- posten van 30 tot 41700'. Uit dit cijfermateriaal blijkt wel dat na het bescheiden begin de boe renleenbank te Roelofarendsveen is uitgegroeid tot een van de grootste in den lande. Uit het overzicht van jaar tot jaar blijkt wel, dat Roelof arendsveen naast de goede jaren ook talrijke magere jaren gekend heeft. Een interessant overzicht waaruit inderdaad de welstand van Roelof- rendsveen valt op te merken. Vooral de donkere crisisjaren van 1930 tot 1940 zijn zware jaren geweest voor de financiële draagkracht. Het is het, werk van de uit de veiling, L.T.B. en Boerenleenbank in het leven ge roepen Vasten Lasten Commissie, die hierin met rijkssteun in natura en de zeer welwillende houding van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank, verbetering en verlichting heeft we ten te brengen. Groei in na-oorlogse jaren. Na dit alles kan men echter con stateren dat de boerenleenbank in de na-oorlogse jaren is uitgegroeid tot een solide bank, hetgeen tot uit drukking komt in het op 1 Januari 1952 gereed gekomen prachtige, nieuwe bankgebouw. Dit is wel een schril contrast met het begin, waarin de eerste kassier J. Hendriks met een aanvangssalaris van zegge en schrij ven 50,per jaar, die eerste 13 jaren heeft moeten werken. Dit nam niet weg dat hij zich toch met zijn volle persoon voor de bank wist te geven, en node nam hij in 1915 we gens ziekte zijn ontslag. Als tweede kassier werd toen be noemd de heer Jac. Bakker, die van af de oprichting zitting heeft gehad. Velen zullen zich ongetwijfeld deze figuur, de vader van de huidige kas sier, de heer Seb. Bakker, nog her inneren. Een bescheiden mens met een warm kloppend hart, die naast zijn omvangrijk werk in het wat be krompen oude kantoor, bijna 50 ja ren als armmeester een ware vader der armen is geweest en ook veel verdienstelijk werk in het particu liere leven heeft verricht. In 1943 volgde de heer Seb. Bak ker zijn vader als kassier der bank op, en onder diens leiding heeft de bank zeer zeker een ongekende hoogte bereikt. Van de initiatiefne mers is niemand meer in leven, doch van de 42, die op 4 Nov. 1902 als lid toetraden zijn thans nog in leven de heren A. H. Bakker, J. v. d. Meer (Huigsloot), C. Huigsloot, F. J. Wes selman en B. v. d. Meer Jz., welke laatste vanaf 1931 tevens lid van de Raad van Toezicht is. Het huidige bestuur staat thans onder leiding van de heer E. Elstgeest, terwijl de heer N. Turk voorzitter is van de Raad van Toezicht. Reden tot feest. Al met al mag men constateren dat er inderdaad reden is tot feest vieren. Voor dit laatste is een feest comité in het leven geroepen, be staande uit de heren Th. W. Schrama, Cl. Stockmann en C. de Jong. Deze hebben reeds maandenlang voorbe> reidingen getroffen om de leden een werkelijk passende feestviering te kunnen aanbieden. Het programma vermeldt o.m. dat door bestuur en raad van toezicht, op Dinsdag 4 Nov. van 35 uur officiële receptie ge houden zal worden, waarna de al gemene receptie van 56.30 uur. Woensdag 5 Nov. zullen de leden met hun dames des avonds te 6.30 uur per autobus worden afgehaald, waarna men gezamenlijk vertrekt naar de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar te 7.30 uur de grote feestavond begint met o.a. cabaret en voorts vele onmisbare ingrediënten, welke het gouden feest van de boerenleen bank tot een onvergetelijk feest moe ten maken. Voorts zullen ook zowel de jeug dige als oudere spaarders in de feest vreugde delen n.l. een filmvoorstel ling, gepaard met tractaties. Voor de meisjes vanaf de 2e klas" is dit op Donderdagmiddag 6 Nov. n.m. te 3 uur en Vrijdagmiddag 7 Nov. op de zelfde tijd voor de jongens vanaf de 2e klas. Op deze zelfde dagen voor de oudere spaarders en Rekening- Couranthouders des avonds te 8 uur in de Pancratiuszaal. Gratis toegangs bewijzen kunnen voor 1 November worden afgehaald bij- de Bank. ALPHEN AAN DEN RIJN GOUDEN HUWELIJKSFEEST Vandaag herdenkt het echtpaar Ferdinand Jos. Visser en Maria An na Visser-Meddei^s in het St. Joseph- pension te Alphen aan den Rijn, zijn gouden echtvereniging. De heer Vis ser, die 9 December 1873 te Nieuwer Amstel is geboren, was vele jaren arts te Noordwijk binnen, waar hij in November van het vorig jaar nog zijn gouden jubileum als arts met veel luister mocht vieren. Op 1 Mei van dit jaar nam het echtpaar zijn intrek in het St. Joseph-pension te Alp-hen aan den Rijn. De kerkelijke viering vond plaats in de morgen uren te Alphen aan den Rijn, met als middelpunt een plechtige gezon gen H. Mis om' 9.30 uur in de kapel. Het familiefeest werd in de namiddag voortgezet bij een schoonzoon, even eens een arts, te 's-Gravenhage. Mevr. Visser werd 27 September 1878 te Amsterdam -geboren. Beide genieten nog een goede gezondheid. SCHIETWEDSTRIJDEN NAT. RESERVE Het District Zuid-Holland Noord van de Nationale Reserve organiseer de op de Zaterdagen 4 en 11 October op de schietbanen Waalsdorp te 's-Gravenhage, schietwedstrijden. Het oefenverband Alphen aan den Rijn nam hieraan deel met twee teams, elk van twee geweer- en twee mitrailleurschutters. Deze keer kon den de schutters het niet verder brengen dan een tweede prijs. De eerste prijs een zilveren wisselbeker, viel ten deel aan een team van het oefenverband Leiden van de Nat. Res. De derde plaats werd ver overd door het oefenverband te Kou dekerk aan den Rijn. Het betreft dit keer gevechtsoefe ningen, bestaande uit vuur en be weging in het gevechtstserrein, waar bij binnen recordtijd een bepaald aantal patronen moest worden afge vuurd, vanuit verschillende afstan den, op een schijf. Bij de persoonlijke prestaties kwam het kampioenschap op lichte mitrail leurs voor korporaal C. Schellinger hout van het oefenverband Alphen aan den Rijn. Deze prijs bestaat uit een zilveren bekertje. Het kampioen schap geweerschieten werd eveneens behaald door een m'an van het Al- phense oe^nverband, nl. door de soldaat P. van Berkum, die eveneens een zilveren bekertje verwierf. Zilveren jubileum A.D.C. Hoe populair de Alphense Damclub ,is, heeft men bij de feestelijke herden king gisteravond in het Nutsgebouw kunnen bemerken. Vrijwel geen plaats was onbezet. Nadat de heer Jesse een kleine terugblik had gege ven in het verleden werden de he ren W. v. Berkel en Jac. v. Of we gen met hun dames door de heer Jesse hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat zij van de oprich ting der vereniging af lid zijn ge weest. Een schemerlampje en een oorkonde en bloemen voor de dames werden hun deel. Namens de Leidse Districts Dam- bond sprak de heer Gastelaars. Spr. bood een prachtige bloemenmand aan evenals de heer M. de Groot, die sprak namens de zustervereni ging HDC. Namens de leden en do nateurs der vereniging bood de heer G. Zijlstra in hartelijke bewoordin gen een prachtig geschenk aan n.l. een tiental wedstrijdklokken. Na het officiële gedeelte werd het vrolijke programma van de avond verzorgd door het uitstekende gezel schap van Roland Wagter. DE KWAKEL KDOMVVO 10. Zondagmid dag heeft KDO voor de derde maal beide puntjes in de wacht gesleept, zij het dan op het kantje af. De gas ten trapten af en namen direct het spel in handen. De KDO-verdediging had druk werk, wat haar echter goed afging. Enige malen wisten da Kwa- kolaars de verdediging van MVVO te doorbreken, doch slecht s mieten deed alles te niet. Voor de ru^t werd grotendeels gespeeld op de KDO helft. De gasten zagen geen kans deer de verdediging te konmn en zo kwam de rust met blanke stand. Na de thee waren de rollen omgedraaid en reeds in de vierde minuut wist I P. Verhoef met een mooie kopbal de leiding te veroveren voor KDO. Her haaldelijk was het MVVO-doel m gevaar doch het schieten was ooi: aan deze kant niet best. De lat bracht eveneens nogal eens uitkomst. In het laatste kwartier werd het spel wel wat hard en moest de scheids rechter nogal eens optreden Enige minuten voor het einde kwam het KDO-doel nog in groot gevaar, doch doelpunten bleven uit. Verdere uitslagen: VOO -3KDO 2 2—5; RKVIK Asp. 2—KDO asp. 1 06; Wilskracht asp. 2KDO asp. 2 11—0. Geboren: Johannes Cornells Jo seph z. van J. J. Nota en P. T. Pot- ma; Gertrudis Cornelia Maria d. van C. A. Habets en C. T. Voorn; Pau line d. van J. van der Does en G. P. Zegwaard; Antonius Andreas z. van A. B. Rijnders en J. L. Brouwer. Gehuwd: L. J. Goes en A. M. van der Burg; C. F. van Erp en C. A. Bon. Overleden: Marin us Cornells de Haan 66 j., echtg. van J. H. Straat man. HAZERSWOUDE Meisje verdronken Zondagmiddag, omstreeks 4 uur, is in een sloot, gelegen achter de ou derlijke woning in de Bent, in het water geraakt en verdronken, de 5- jarige Aartje Westdorp. Hoewel het kind spoedig uit het water was ge haald en men ruim 2 uur is bezig ge weest door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, kon dokter Meijst slechts de dood consta teren. HAZERSWOUDE (H. R.) HIJ KEEK TE GOED UIT! De heer H. uit Den Haag passeer de met zijn auto de spoorbomen bij de Gemeneweg in de richting Ha- zerswoude-dorp. Hij was van me ning, dat het een onbewaakte over weg was en keek links en rechts, of er geen trein aan kwam. Doordat hij naar rechts en links keek reed hij de vluchtheuvel midden op de weg op en botste tegen de paal, die zich daarop bevindt. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, maar de wagen moest naar de auto-dokter. Gisteravond keerde de heer P. v. Dijk huiswaarts met de bakfiets met melkbussen. Nabij de Stenen molen naderde een volkswagen hem van achteren. De chauffeur van de volkswagen moest remmen voor en kele. tegenliggers, maar gleed door de gladheid van de weg door en raakte op een flinke manier de bak fiets. De heer van Dijk kwam met de schrik vrij. De bakfiets liep aan zienlijke schade op KOUDEKERK Installatie burgemeester voorlopig uitgesteld Door omstandigheden kan de installatie van de nieuwe burgemees ter van Koudekerk a. d. Rijn a.s. Zaterdag geen doorgang vinden. De datum, waarop de burgemees ter nu officieel zal worden ontvan gen in de gemeente, zal nog nader bekend gemaakt worden. NIEUWKOOP Winterprogram K.A.B. Gister avond hield de K.A.B. afd. Nieuw koop een vergadering in de zaal van de heer G. van Koert, hoofdzakelijk ter bespreking van het winterpro gram 19521953. Er werden enige mededelingen gedaan omtrent de ad- viesbureaux. Voor Nieuwkoop werd de heer H. Bos bereid gevonden op nader te bepalen avonden zittingen te houden ten behoeve van de leden ter verstrekking van inlichtingen in verband met de sociale wetgeving. Het a.s. winterprogram zal uitge voerd worden onder het motto ,,Na 100 jaar" in verband met de herden king van het herstel van de kerke lijke hiërarchie in Nederland. De derwerpen ,,Een eeuw onder de kromstaf", „Van knechtschap tot P. B.O.", „Schaepman's erfdeel" en „100 jaar culturele winst en verlies" zul len behandeld worden. In Januari wordt de jaarvergadering gehouden. In de vacature-A. v. d. Kleij werd de heer G. Zimmerman Czn. tot be stuurslid gekozen. Na enige bespreking ging de ver gadering accoord met het voorstel van het bestuur om dit jaar op de so ciale Zondag, welke op 9 November a.s. zal plaatsvinden, het gezamen lijk ontbijt te laten vervallen. Hierna werden nog mededelingen gedaan over de vergadering van de Raad van Overleg in deze gemeente. Deze Raad is in het leven geroepen om uit te zien naar werkobjecten. Gezocht werd echter nog naar een persoon die op de hoogte is met werkzaamheden in het rietland; in dien nodig stelt de heer J. van Leeu wen zich beschikbaar. De voorzitter maakte verder mel ding van het feit dat het werkcomité inzake oprichting van een begrafenis vereniging niet is geslaagd in de haar verstrekte opdracht. De heer P. Wou ters deelde mede - dat de bouwvak arbeiders een onderlinge afspraak hebben gemaakt, waarbij is overeen gekomen dat leden en echtgenoten van die leden bij overlijden worden begraven door mede-leden. Zoals bekend ligt het parochiehuis tegen de vlakte, daarom zal dit jaar het St. Nicolaasfeest voor de kinde ren moeten worden gevierd in een andere zaal. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de Centrale Volksbank haar we kelijkse zitting op Dinsdagavond van 77.30 uur voorlopig zal houden ten huize van de heer R. J. Hilhorst, Dorpsstraat 74, achterom, dus niet in het postkantoor. De geestelijk adviseur, pastoor Vloothuis, riep in een korte toespraak in herinnering wat onze voorouders moesten verduren honderd jaar gele- R.K. Gemengd Koor „Het Zonnelied" „Het Zonnelied" was gisteravond bijzonder gedisponeerd en heeft on der de geanimeerde leiding van Bram Martijn een goed geslaagd Lustrum concert gegeven. Het programma was gekozen uit de beste koorwer ken en was bovendien zeer afwisse lend. Het grote aantal toehoorders bijeengekomen in het Antonius Club huis heeft dan ook volop genoten. Als inleiding had de dirigent „Tota Pulchra es Maria" van Bruckner ge kozen. Een zware opgave was dit moeilijke a cappella werk van de feilloze architect in klanken. Telkens gaat een inzet van de tenorsolist het kcor vooraf. Zowel het koor als de tenor Van Woerkom, hebben zich slagvaardig door de vele moeilijk heden heengeslagen en, behoudens enkele zwakke plaatsen, was 't ge heel toch lonend. Bruckner had een uitgesproken verering voor Haydn, wiens werken hij grondig bestudeer de, vandaar, dat nu verschillende mooie gedeelten van de Schöpfung volgden. Van Woerkom zong samen met 't koor „Nun schwanden vor dem Heiligen Strahle". Zijn stem heeft voldoende volume om zioh boven 't koor te handhaven en hij was een alleszins bevredigende solist. Nog 'n prachtig gedeelte voor solostem liet Van Woerkom horen. Recitatief en aria „Mit Würd und Hoheit ange- than". Gaaf en waardig heeft dit ge klonken. Bram Martijn secundeered met veel verve. Het duet voor so praan en bariton „Von deiner Güt", werd door een medewerkster van 't koor, mejuffrouw A. Staats, gezongen met de jonge bariton Jan van Dijk. Mogelijk was de inzet ietwat lang zaam, maar overigens zongen zij boeiend en met begrip voor klank. Wat 't koor deed valt te waarderen. Enkele onnauwkeurigheden in uit- iak en melodische accenten weet d~e dirigent op den duur wel te cor rigeren. Frappe toujours! Als solist speelde Martijn „Prélude van Rach maninoff". Men gevoelde 't gemis van een mooie concertvleugel, maar men moest toch constateren, dat hij wel een en ander in zijn mars heeft. De Hymne „Preis dir Gottheit" van Mozart in feestelijk gestemde trant leerde men kennen als een lofzang vol van bewogenheid, 't Mannenkoor zong wel wat te bescheiden. Uit muntend heeft Van Woerkom de aria van „Don Ottavio" uit Don Giovanni By HUIBERS Haarlemmerstraat 123 Leiden vindt U oon grote keuze in alle RELIGIEUSE ARTIKELEN (Advertentie, den, om het feit dat zij katholiek wa ren. Thans zal men er hier in Ne derland niet over denken om de ka tholieken te negeren. NIEUWKOOP Gouda IVNieuwkoop 04. Nieuwkoop schijnt zich in de 2e klas se uitstekend thuis te voelen. Het komt althans tot zeer goede resulta ten. Ook Zondag wist Nieuwkoop een overwinning uit een spannende strijd te slepen. Wij zagen een spel, waarin zich een vrij hoog tempo ontwikkel de, en door beide partijen aardige dingen wérden gedaan. Beide partijen beschikten over een "behoorlijke verdediging waarop vele aanvallen doodliepen. Vooral de kee per van Gouda was er goed in en wist zijn doel voor de rust schoon te houden ondanks zeer gevaarlijke bal len van.de Nieuwkoopse voorhoede. Na de rust kwam Nieuwkoop dui delijk in de meerderheid en spoedig volgden doelpunten. Vooral linksbin nens de Rooy bleek productief te zijn en wist driemaal het Goudse doel te vinden (03). De keeper van Gouda kreeg wel een zeer zware taak te vervullen-, maar kwijtte zich uitmun tend van zijn taak en het is dan ook hieraan te danken dat er niet meer doelpunten kwamen, maar hij kon niet verhinderen dat midvoor van Dam vijf minuten voor het einde het doel met een uitstekend doelpunt doorboorde (04). Verdere uitslagen: Nieuwkoop II Olympia III 06; GDS IINuiew- koop III 120. Begin van brand. Zondagmorgen ontstond er brand in de schuur van 4e winkelierster T. in het Zuideinde. in de schuur was een aslade geledigd, waarin zich nog enig vuur bevond. Omliggende dozen geraakten hierdoor in brand. De buurman K. bemerkte spoedig het ongeval en met behulp van andere buren slaagde men er in het vuur te bedwingen. De inmiddels gealarmeerde en ter plaatse versche nen brandweer behoefde geen werk te verrichten. Zo is dit brandje heel gelukkig afgelopen. ZWAMMERDAM Gemeenteraad. Donderdag a.s. te 7 uur 's avonds komt de raad van de gemeente in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a.: Aanstelling van de heer C. F. J. Rottier tot tij delijk opzichter bij de schoolbouw, wegenaanleg en woningbouw, in gaande 1 November 1952; Aankoop gedeelte perceel Sectie A. no. 3378 van de heer B. van Velzen, A. 109a ten behoeve van de aanleg van de Z.O. weg van het bouwplan „Kerk- laan"; Voorstel tot vaststelling van het besluit tot onteigening, als bed. bij artikel 10, lid 7, der Wederop- bouwwet, voor het bouwplan „Kerk plein" (gewijzigd plan); Vaststel ling verordening vermenigvuldigings cijfer schoolgeld U.L.O. voorgedragen. Deze nog jonge tenor maakt ernstige studie bij Reginald BourJier, Frans-Amerikaanse bariton, tegenwoordig in Den Haag wonend. Nog vermelden wij zijn solo-voor- draoht van Amarilli, lied van Cac- cini, lid van de Camerata, een. van de vele academiën van het XVI eeuws Italië. Het koor zong nog twee van Verdi's ongeëvenaarde aperakoren, uit „I Lombardi" en ,,'t Slavenkoor" uit Naibucco. Een Italiaan uit zich 't beste door de zang, vandaar dat Verdi's uitdrukkingsmiddel primair vocaal is. Na deze geslaagde interpretaties werd besloten met een succesvol koor uit die Vogelhandier van Zeiler. De drie zusjes Zandvliet oogstten veel succes met een paar karakterdans jes, die zij zelf hadden ontworpen. I-Ioewel dit feitelijk niet nodig was gaven de twee vitale dansjes een blijkens het applaus gewaardeerde variatie. Het derde zusje begeleidde ietwat schuchter. Het eerste lustrum van ,,'t Zonnelied" is naar waarde gevierd, met velerlei hoogtepunten, waarvan wij o.a. memoreren het koor uit „I Lombardi". Het publiek was terecht zeer enthousiast en uitte waardering in ruimschoots applaus. Naast de stijlvolle begeleidingen van Martijn mogen wij toch niet ver geten, dat de heer Piet van Re- mundt eveneens begeleidingen ten beste gaf, die 't beluisteren waard waren. Verscheidene heren geestelijken waren aanwezig en pastoor van der Schoot (de oprichter van ,,'t Zonne lied) uit 't Noorden overgekomen voor 't blijde jubileum sprak woor den, van waardering getuigend. Hierna kwamen de Hoornpijpers nog aan de beurt orn een demonstratie van volksdansen te geven. Dit heb ben wij niet meer gezien aange zien 't nogal laat geworden was, maar zij zullen ongetwijfeld wel gereikt hebben aan de maattsaf die gesteld mag worden. J. Kortman. T weede abonnementsvoorstelling Waarom de „Nederlandse Come- die" deze „Vrouw met een klein hart" van Fernand Crommelynck heeft opgediept, begrijpen wij niet. Deze te Parijs geboren Belgische to neelschrijver haalt op een zonder linge wije fantasie en realiteit door een en inspireerde zich blijkbaar in dit spel op de Spaanse Brabander van Bredero. Kan men Bredero veel vergeven omdat hij nu eenmaal his torie is geworden, hetzelfde geldt niet voor Crommelynck. De enige reden van opvoering van dit spel lijkt ons gelegen in de ongezouten taal en de pikanterie, overigens is het een klucht en een nog niet eens een fijne. Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen, die zich geabonneerd heeft op de acht abonnements-voorstellin- gen, weinig ingenomen zal zijn met de wijze, waarop men een greep doet in het repertoire der gezelschappen. Zorgvuldigheid in de keuze der stuk ken is plicht ten opzichte van alle groepen van abonné's. GROTE VERSCHEIDENHEID UIT BINNEN- EN BUITENLAND. Een groot aantal dames had gister avond gehoor gegeven aan de uitno diging van Gerzons Modemagazijnen om te komen kijken naar de stoffen- show, die bedoelde te laten zien, hoe groot de verscheidenheid op dit ge bied is en wat men met deze stoffen kan doen. Als mannequins traden enige verkoopstertjes op, die in een voudige jurkjes gekleed de prach tigste stoffen om hun schouders ge drapeerd droegen en aanprezen. Met hoogrode kleurtjes en charmante glimlachjes trippelden zij tussen de tafeltjes door en vertelden aan ieder, die het maar horen wilde, dat deze stoffen „haute-couture" waren uit 't modeland Frankrijk en gene eenvou dige, maar degelijke producten van vaderlandse bodem. Naarmate de ge animeerdheid bij de dames steeg, werden de mannequins scheutiger met hun explicaties. Zij kregen er een geweldig plezier in. En terecht, want er werd heel wat moois getoond. Naast de binnenlandse producten, wollen stoffen, fluweel en zijde, werd import getoond uit Italië, Engeland en Frankrijk en uit dit land had men zelfs werkstukken van Rodier en Mo- reau weten te bemachtigen. Alles was volkomen up to date; er waren stoffen met het gewilde sneeuwvlok- keneffect,gestreepte en geruite stof fen, jersey, gestreept velvet, organza in uni en met metaaldraad doorwerkt, velours chiffon, zijde fagonné en nog zoveel meer. Ook d. nieuwe kleuren als bijv. het anthracietgrijs maakten furore. Geen wonder, dai de dames menige lap stof coor haar keurende vingers lieten gaan. De naaisters on der hen berekenden al, wat zo'n jurkje zou moeten kosten, de klan ten, of zij het zouden kunnen beta len. Enkele beroepsmannequins toon den confectie, waarin duidelijk tot uiting kwam, wat men met deze mooie stoffen al zo kon doen: man tels, mantelpakken, japonnetjes, cocktail jurkjes en avondtoiletten. Vooraf had de inkoper van de fir ma, de heer J. Peereboom, de aan wezigen verteld, wat men met deze show beoogde cn hoe groot wel de verscheidenheid op dit terrein is. Mevr. M. Boers hield er toezicht op, dat alles keurig marcheerde. Het publiek toonde zich dan ook enthousiast.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3