S)e CcicBeSoii/fca/rit Londen wijst Mossadeq's eisen af Treinoverval op Java Anti-Benelux-demonstratie te Brussel Na de Belgische verkiezingen Aanklacht tegen Faroek Tegenaanval op Korea Offensief in Vietnam mislukt Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 14 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12714 - Wo/dt het knokken te Knocke? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONTSTEMDE POLITIEK Complot tegen regering ontdekt (ZfrdgkenHen te AiiddelOutg wee* ut gefauiid genomen Het heeft de katholieke partij in België niet mee geze ten; bij de Zondag gehouden verkie zingen voor de gemeenteraden heeft zij een gevoelig verlies geleden. Nu is het waar, dat het hier „slechts" om gemeenteraadsverkiezingen ging, ver kiezingen, welke in belangrijke mate door plaatselijke toestanden en per soonlijke sympathieën en anti-pa- thieën plegen te worden beheerst. Op dit bijzondere karakter doen de par tijen steeds een beroep: de winnende partijen wijzen erop, dat raadsver kiezingen, zij mogen dan al plaatse lijk zijn, toch sterk onder de invloed staan van de principiële richtlijnen der landelijke partijen en dus een aanwijzing vormen voor de algemene politieke instelling van de kiezers. De verliezende partijen daartentegen hechten veel meer belang aan het plaatselijke karakter en zijn 0 ervan overtuigd, dat een stem ming voor de Kamers geheel anders zou zijn uitgevallen. Doch dit alles doet niets af aan het feit, dat er in België duizenden overigens 'be ginselvaste Katholieke kiezers zijn geweest, die nu op een andere partij hebben gestemd, een verschijnsel, dat zich bij de jongste verkiezingen ook hier te lande heeft voorgedaan. De oorzaken zullen slechts gedeeltelijk parallel lopen. In België had de Katholieke Volks partij ongetwijfeld het nadeel, dat zij de enige regeringspartij was; Belgie heeft immers een homogeen Katho liek kabinet, steunend op de absolute meerderheid in Kamer en Senaat. Wie aan het roer zit moet critiek ver wachten, want zelden zal de hele be volking het eens zijn met welke rege ringsmaatregel dan ook. Nemen wij bijv. het beleid der Belgische rege ring ten opzichte van de politieke de linquenten. Een groot deel der .Vla mingen is erover ontstemd, da+ de regering niet verder is gegaan bij haa? amnestie en heeft daarom een scheurp'artij gevormd, hetgeen de C V. P. ongetwijfeld veel stemmen heeft' gekost. In het Waalse daaren tegen verwijt men de regering, dat te ver is gegaan in het geval van gratie verlening aan collaborateurs als De Bodt en van Coppenolle. Het is moei lijk het allen naar de zin te maken. Daarnaast is de economische toe stand de bron van ontstemming en velen wijten de onbevredigende si tuatie aan de Benelux-politiek. De één wil de hele Benelux afschaffen, de ander wil zijn heil zoeken in be schermende maatregelen en weer een ander denkt baat te zullen vinden bij meer .vrijheid. In elk geval deugt de Benelux niet en dat is de schuld van de regering. Nu is de Benelux een moeilijk pro bleem dat met één of twee ministers conferenties, zoals er vandaag weer één te Knocke wordt gehouden, niet is op te lossen. Ook niet met een z.g. krachtige houding der Belgische re gering. Maar maak dat nu maar eens ontevreden Belgen duidelijk, zoals men het ontevreden Nederlanders ook niet duidelijk kan maken. Dan stemt men in Noord zowel als Zuid liever op een andere partij in de mening, dat men daardoor beter maakt, doch gewoonlijk met het resultaat, dat door de versnippering der partijen het land vrijwel onbestuurbaar wordt. In België is de Katholieke Volks partij echter nog altijd de grootste partij, ook na de jongste uiting van ontstemming, doch het is te vrezen, dat met name de socialisten, die de stemmen van de afgewaaide commu nisten hebben gekregen en de grote winnaars zijn met 't argument zullen gaan zwaaien, dat de kiezers nu ge sproken hebben en dat de regering moet verdwijnen. Zij hebben reeds hun offensief aangekondigd. Het is mogelijk, dat de politieke situatie in de komende weken wat verward zal worden bij onze Zuiderburen. Engeland heeft ook de laatste Perzische nota van de hand gewezen. Van daag zou het Britse antwoord, waaraan ook de Amerikaanse regering haar goedkeuring heeft gegeven, aan premier Mossadeq worden overhandigd. Gezaghebbende kringen in Londen verklaarden, dat Engeland noch op Mos- sadeq's eis tot onmiddellijke betaling van 20 milljoen (als voorschot op de 49 millioen, die Perzië verlangt), noch op zijn invitatie een Britse missie naar Teheran te zenden, ingaat. In Teheran is gisteren een com plot tegen de regering ontdekt, dat door een niet nader genoemde bui tenlandse ambassade zou zijn aange sticht, zo heeft minister Hoessein Fa- temi verklaard. De organisatoren van deze samen zwering waren volgens Fatemi (de „rechterhand" van Mossadeq) twee generaals en enkele leden van de Majlis (parlement). Een van de ge neraals, Hejazi, eens de militaire gouverneur van Teheran, was te za- men met drie broers vooraan staande kooplieden gearresteerd. De andere generaal, Zahidi en vroe ger Mossadeq's minister van Binnen landse Zaken, was dit niet, daar hij nu senator is en parlementaire on schendbaarheid geniet. Verscheidene andere parlementsleden liepen om dezelfde reden nog steeds op vrije voeten rond. Maar volgens Fatemi zou de re gering hier iets aan trachten te doen hetgeen vermoedelijk zal zijn: het parlement verzoeken de parlemen taire onscheidbaarheid van de be trokkenen op te heffen. Fatemi onthulde niet, welke am bassade hij op 't oog had, noch gaf hij bijzonderheden over de samen zwering, maar wel gaf hij de waar schuwing, dat „in de toekomst ieder een, hoe hoog hij ook gezeten moge zijn, die tegen de Staat samenzweert of intrigeert, onder de beschuldiging van hoogverraad zal komen-te staan en zwaar gestraft zal worden." Benelux-ministers te Knocke bijeen Zeven Nederlandse ministers zijn Maandagmiddag te Knocke aangeko men, waar vandaag de Benelux-mi- nistersconferentie zal beginnen. Zij werden verwelkomd door de heer Meurice, minister van buiten landse handel van België en brach ten in zijn gezelschap de avond door. Het lag in het voornemen om reeds gisteravonr een informele bespreking te houden, doch deze kon niet door- een communiqué van de Bgyp tische premier, generaal Naguib, is gaan, daar onverwacht de Belgische Dinsdag m6degeeeM, dat het leger .ministers hadden laten weten, dat zij j heeft besloten kolonel Rasjad Me- bij een dringende vergadering van hanna te ontslaan als lid van de re- het comité voor de economische coör- j gentschapsraad. Tot het ontslag was besloten, om- dinatie te Brussel aanwezig moesten dat kolone, Mehanna de grondwet zijn. Tevens zouden dc ministers van heeft geschonden en de beginselen gedachten moeten wisselen over het van de militaire beweging, welke uit- Kolonel Mehanna uit regentschapsraad Ruim twaalf jaar na dc verwoesting, zijn Zaterdagmiddag de Abdijkerken te Middelburg opnieuw in gebruik genomen. Zowel de uit de 14de eeuw daterende Koorkerk als de in het verlengde daarvan gelegen grote en indrukwekkende in de 15de eeuw gebouwde Nieuwe Kerk, zijn geheel gerestaureerd. Onze foto toont een inte rieur van de Nieuwe Kerk, genomen tijdens de rede van de Voorzitter van het College van Kerkvoogden. resultaat van de verkiezingen van Zondag. Ook de Luxemburgse ministers Du Pong en Rasquin waren nog niet te Knocke gearriveerd. Een agenda is niet opgesteld voor de vergadering van vandaag. Naar verwacht wordt zullen ook geen be sluiten worden genomen, hoewel de ministers waarschijnlijk instructies roeiïng van de tyrannie in Egypte be oogt, heeft verraden". De regentschapsraad, die drie le den telt, werd gevormd na het af treden van ex-koning Faroek ter ver vulling van de plichten van de sou- verein. Kolenel Mehanna was het enige militaire lid van de raad. De twee anderel eden van de regentschapsraad zijn prins Abdoel Moneim, neer van zullen geven aan de drie bestaande Faf°ck, en Bahieddin Barchat, een raden, die zouden moeten leiden tot politicus. In Naguibs verklaring wordt ge- de bijeenroeping van een conferen tie waar definitieve beslissingen zul len worden genomen. Behalve de Nederlandse ministers Drees, Mansholt, Zijlstra, Beyen, Luns, Suurhoff en van der Kieft is te Knocke eveneens aanwezig de se cretaris-generaal van de Belgisch- NederlandsLuxemburgse douane-unie de heer Jaspar. Daar hebben ze wel wat voor over! In het Amerikaanse leger wordt de laatste tijd een merkwaardige me thode toegepast voor het inzamelen van geld voor een of ander doel. De zer dagen kon men zo in een kazerne in Triëst een Amerikaanse officier op zijn tenen de slaapzaal zien bin nensluipen. Hij schoof de luiken weg, wekte de soldaten en serveerde hun het ontbijt op bed. Zelfs mogen de soldaten de officier uitzoeken, die dit moet doenElke soldaat, die tien dollar stort voor een bepaald liefdadig doel, krijgt zo een week lang zijn ontbijt op bed. Het geld stroomt binnen. JPa&óie geeft te& in veilig vetkevt zegd, dat Mehanna zich bemoeide met de politiek, in strijd met zijn con stitutionele rechten. Mehanna verzette zich tegen de wet inzake de agrarische hervorming. „SOEKARNO'S WARE LEGER". DERTIEN DODEN Zondagmorgen heeft een bende de vroege trein van Poerwokerto naar Proepoek, in de buurt van Langga- poera (district Brebres, Midden-Ja- va), tot ontsporing gebracht. Dertien personen kwamen hierbij om het le ven, drie werden ernstig en een on bekend aantal werd licht gewond. De spoorweg was over een afstand van 100 meter opgebroken. De loco motief, een bagagewagen, drie per- sonenwagons kantelden. Op hetzelfde ogenblik, dat de ont sporing pjaats had, opende de bende het vuur" op de in paniekstemming verkerende passagiers, die daarna van hun bezittingen werden beroofd. De dienst over deze lijn zal niet voor midden-October worden hervat. Voor wie de benen, voor wie de luxe Een door verkeerslichten ver brokkelde stoet van honderden par ticuliere auto's en vrachtwagens trok gistermorgen door de straten van Brussel. Elke wagen voerde een span- Van officiële zijde bestond geen enkele belangstelling voor deze de monstratie. Zij sloeg echter wel in bij het publiek, dat aan de hand van tijdens de vacantie in Nederland zelf opgedane ervaringen talrijke voor beelden van lage prijzen onderling uitwisselde. De bedoeling van de „Sibelux" is geweesct te trachten druk uit te ofenen op de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse minis- doek of 'n plakkaat mee, waarop een ters, die vandaag in Knokke bijeen- komen voor een moeilijke conferentie inzake de uitbreiding van de Benelux. slagzin stond, die een protest tegen de Benelux tot uiting bracht. Deze demonstratie was georgani seerd door de „Sibelux", een groep van een kleine twintig vertegenwoor digers uit Belgische bedrijfstakken, verbruiksgoederen produceren. Op Sumatra opereert thans een j Djokja wordt voorlopig via Sema- bende, die zich „het ware leger van rang omgelegd. Soekarno" noemt en het in het bij- Het leger is een zuiveringsactie in zonder op auto's van de Waterstaat de omgeving van de plaats van de schijnt te hebben voorzien. overval begonnen. Het treinverkeer van Djakarta naar Zij zijn tegen de Nederlandse concur rentie, die Nederland, België en Luxemburg in he kader van de Be nelux reeds hebben gesloten. De „Si belux" noemt zich ook „Comité ter bescherming van de Belgische indus trieën in Beneluxverband". Op deze plakkaten en spandoeken kon men lezen: „Wij eisen onmiddel lijke herziening der Benelux", „Eer- lijke concurrentie? Ja, Nederlandse De gemeenteraadsverkiezingen blij-dumping? Neen". „De 50 percent la ken de CVP een stemmenverlies van gare lonen in Nederland betekenen 15 tot 16 procent te hebben gebracht, de ondergang van de Belgische in- Max Buset, de voorzitter van de dat grotendeels aan de socialisten en dustrie", „Benelux? Wij betalen het Belgische socialistische partij, welke ten dele aan de liberalen ten goede is gelag", „Benelux ruïneert de Bel- Zondag bij de gemeenteraadsverkie- gekomen. De communisten blijken 50 gen, verrijkt de Nederlanders", „Voor zingen de grootste stemmenwinst procent van hun aanhang te hebben ons de benen, voor hen de luxe", „Ver Buset bij de koning boekte, is gisteravond door konnig Boudewijn in audiëntie ontvangen. Even tevoren had de socialsitische partij een communiqué uitgegeven, waarin zij haar voldoening uitsprak over die socialistische overwinning en de nederlaag van de CVP zowel in Vlaanderen als in Wallonië. De partij stelt vast, dat de CVP in alle gewesten stemmen heeft ver loren, waarin zij een bewijs ziet, „dat de kiezers ondubbelzinnig hun af keuring van het regeringsbeleid heb ben geuit". Na er aan herinnerd te hebben, dat de socialistische partij herhaal delijk Kamerontbinding heeft geëist, verklaart het partijbestuur dat de uitslagen van Zondag deze eis duide lijk rechtvaardigen. Het bestuur heeft besloten zijn actie voor Kamer ontbinding krachtig voort te zetten. Ex-koning Faroek zal officieel worden aangeklaagd van hoogver raad, de openbare aanklager zal de doodstraf eisen en de regering zal trachten zijn uitlevering te bewerk stelligen, zo hericht het onafhanke lijke dagblad „El Akhbar" te Cairo. Faroek zou Engeland verzocht heb ben troepen uit de Suez-zöne te zen den om zijn troon te redden, toen ge neraal Mohammed Naguib op '23 Juli naar de macht greep, Slechts de on wil van de Verenigde Staten ver hinderde het ingrijpen van Engeland, zo meldt het blad. Een woordvoerder van het Foreign verloren. los ons van de Benelux", en andere. Eiócndowet &pitöi zign aten „Lassie", de bekende filmhond, behoort tegenwoordig tot een „veilig ver- keersploeg" geheel bestaande uit honden, die met de politieman Ernest Pressley door de Verenigde Staten trekt, om de kinderen les te geven in veilig verkeer. U ziet, dat Lassie in de toekomst ziet, en de kinderen met Office te Londen heeft ontkend, dat vooruitziende blik alvast maar leert, hoe zij het veiligst een kinderwagen Engeland direct of indirect een der- niet een „spruit" erin naar de overkant kunnen krijgen. De kinderen zijn gelijk verzoek van de ex-koning ont beer geïnteresseerd in hun „leraar"'* I vangen heeft. Dwight D. Eisenhower, de Republikeinse candidaat voor het Presidents schap in de Verenigde Staten, spitst zijn oren als de filmactrice Rosalind Russell hem moed inspreekt voor zijn gevecht om het presidentsschap. Ro salind Russell bezocht Eisenhower in de speciale „Eisenhower-trein", die na de rit door Zuid-Californië in Los Angeles stond. De strijdkrachten der V.N. in Ko rea hebben Dinsdag de grootste aan val op de Chinezen sedert bijna een jaar ondernomen. Geallieerde Infanterie, gesteund door vliegtuigen, artillerie en tanks, heeft twee bergkammen veroverd ten Noorden van Koemhwa, aan het cen trale front in het gebied, dat bekend staat als dc Drichoekheuvel. Aan de aanval ging een hevig ar tillerievuur vooraf. De Noordelijken beantwoordden de aanval met een regen van granaten en grote keien. Er worden felle gevechten gemeld van andere heuvelstellingen in de centrale sector. Op de „Witte-paard"- heuvel aan het Westelijk centrale front proberen Zuid-Koreanen Noor delijke strijdkrachten ter sterkte van een batoljon van een punt, waar zij zich nog hebben ingegraven, te ver drijven. Slecht weer heeft een grootscheeps offensief van de Franse strijdkrach ten tegen de communistische troe pen van de Vietminh doen misluk ken. Rond Nin -binh en Phat Diem in Noord-Vietnam hadden 10.000 man Franse en Vietnamese troepen een sterke strijdmacht van de communis ten bijna omsingeld. De manoeuvre moest worden voltooid door para chutisten, die echter vanwege slechte weersomstandigheden niet per vlieg tuig konden worden aangevoerd om het laatste gat in de omsingeling te dichten. De communisten konden ontsnappen en lieten 300 doden en gewonden na. De Fransen maakten 324 gevangenen, wier gemiddelde leeftijd 16 jaar was. Jlawettje De wet van terughoudendheid heeft het in zich door het recht van de hartelijkheid te worden doorbro ken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1