3)e&2icl6e(2otitwwX Katholieken verloren bij raadsverkiezingen in België Churchill dient Stalin van repliek Lie zuivert UNO-apparaat Harrow telde 109 doden De breuk bij Labour Mao wordt niet geboycot NEDERLANDS SCHIP LIEP OP EEN MIJN Ministers huis werd bewaakt De naam niet, de centen wel Directeur: C. M. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 44ste JAARG No. 12713 Stemmingsbeeld gaf beeld van ontstemming Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Communisten incasseerden een échec Socialisten haalden de buit binnen Meer dan vijf millioen Belgische mannen en vrouwen zijn Zondag naar de stembus gegaan om na de wettelijke periode van zes jaar nieuwe gemeen teraden te kiezen voor de 2666 gemeenten die België telt. In 450 gemeenten is evenwel niet gestemd en is de oude gemeenteraad automatisch herkozen, cmdat er geen tegencandidaten waren. De tot nu toe bekende uitslagen geven een achteruitgang van de Katholieke Volkspartij te zien tegenover de verkiezingen van 1946. In de grote bevolkingscentra en vooral in de om geving van Charleroi blijken de communisten veel stemmen te hebben ver loren. De socialisten en de liberalen brachten een flinke winst. Ir sommige kleine gemeenten, waarvan de einduitslag reeds bekend is, is de katholieke meerderheid in de gemeenteraad teniet gedaan. Ook in Gent is dit het geval. De Katholieken handhaafden hun positie in de landbouwgebieden en verlo ren 6 tot J0 procent in de bevolkingscentra en in de gebieden rondom rauik „Het leger kent een oud axioma cn Charleroi. De verliezen der communisten worden op 5 procent geraamd, verlies nooit het contact met de vijand. Ik kan daarom geen enkel partij Max Buset ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen in 1946. De Katholieke ministers heb ben reeds verscheidene keren in het licht gesteld dat, wat het resultaat mocht zijn, zij onder geen geding tot vervroegde verkiezingen zouden overgaan en de homogeen-Katholie ke regering zou aanblijven tot de eerstvolgende wettelijke algemene der gemeentraadsverkiezingen ook verkiezingen in 1954. „Verlies het contact met de vijand niet" ZELFS LEUVEN. Kenmerkend voor de achteruit gang van de Kath. Volkspartij is het verlies van twee zetels in het Ka tholieke bolwerk Leuwen. Hier is de zetelverdeling als volgt: Kath. Volks partij (C.V.P.) 11 (min 2), socialis ten 9 (plus 1), liberalen 3 (plus 1). Het Katholieke Kamerlid Scheyen verklaarde gisteravond: „Ons zetel verlies is voornamelijk toe te schrij ven aan de verontwaardiging, die in het land is gewekt door de begena diging van de oorlogsmisdadiger de Bodt en de vrijlating van v. Cop- penolle." In het Vlaamse land heeft de Kath. Volkspartij vooral stemmen verloren door het optreden van de Vlaamse Concentratie. Deze concentratie, voornamelijk bestaande uit aanhan gers van het vroegere Duitsgezinde V.N.V. (Vlaams Nationaal Verbond), verzekerde bij de algemene verkie zingen van 1950 nog de absolute meerderheid aan de C.V.P. in Kamer en Senaat. Om uitdrukking te geven aan haar ontevredenheid over het regeringsbeleid op het stuk van de vrijlating der politieke delinquenten besloot de Vlaamse Concentratie bij de gemeenteraadsverkiezingen een scheurlijst in te'dienen. In de gemeente Antwerpen verloor de C.V.P. niet minder dan zes zetels. der wetgevende kamers en op nieu we verkiezingen. In deze kringen wijst men erop dat de absolute meerderheid die de C.V.P. sedert twee jaar in Kamer en Senaat bezit, geenszins de werkelijke toestand weerspiegelt en men stelt in 't licht, dat waar het stemmenverlies der C. V.P. tegenover de gemeenteraads verkiezingen van 1946 reeds zeer groot is, dit in vergelijking met de algemene verkiezingen van 1950 nog meer in het oog springt. voordeel zien in het verbreken der diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie", zo heeft generaal Eisenhower verklaard in verband met de uitwijzing van de Amerikaan se ambassadeur in Moskou Kennan. De republikeinse senator Know- land, één van Eisenhowers aanhan gers, die zich in diens „verkiezings- trein" bevindt, had er telegrafisch bij minister Acheson op aangedron gen thans ook het Kremlin mede te delen dat de Russische ambassadeur Aan Katholieke zijde wenst mente Washington, Zeroebin, niet langer aan het resultaat der gemeenteraads- als „persona grata" kon worden be- verkiezingen echter slechts een lo- schouwd. Eisenhower verklaarde ech- caal belang te hechten, waarbij men ter: „Ik acht het beter in diplomatiek steunt op een uitspraak van de voor-1 contact met de Sowjet-Unie te blij- zitter der Belgische socialistische ven". Bewapening mag niet verslappen Winston Churchill constateerde Zaterdag een algemeen gevoel in de wereld, ïlat iiet oorlogsgevaar is verminderd. En zich kerende tegen Stalin's voor- genein° Brussri^uidf alfvolgP CV I spcllin*' dat het Wcstcn in onderlinge strijd ten onder zou gaan, verzekerde P. 11 zetels (min 3), socialisten 14 ze- hÜ> dat de vrÜe volken niet 'n ..deze valstrik van de Sovjet-regering" zullen tels (plus 5), liberalen 13 (onveran- trappen. De eenheid van de Engels-sprekende wereld zou zich zelfs „wie derd), communisten 1 (min 4). de Amerikaanse presidentsverkiezingen ook moge winnen" verbreden commimisten36.884 (1M6: VshÏ).IvcrdirI)en- Maar 'eseiijkertljd waarschuwde de Britse premier, dat En- I gelands bewapeningslasten nog zwaarder zullen worden; er zal vooralsnog SOCIALISTEN ZULLEN ER MUNT meer staal cn er zullen meer geoefende soldaten nodig zijn, daar Labour's TTTT 1I7.IT T *?XT Cl A X' bewaperungsprogram (e kort schoot. UIT WILLEN SLAAN. Te verwachten is thans dat men van socialistische zijde, nog sterker dan voorheen reeds het geval was, I zal aandringen op een ontbinding Pastoor (86 jaar) ter dood veroordeeld De Joego-Slavische volksrechtbank te Novo Mesto in Slovenië heeft de 86-jarige pastoor Karl Gnidovic met nog drie anderen ter dood veroor deeld wegens verraad. Twee priesters kregen lange gevangenisstraffen, na melijk Joze Podlipnik en Vincenc Sega. De laatste was kapelaan van de ter dood veroordeelde pastoor Gnidovic. Allen waren beschuldigd vara col laboratie tijdens de laatste oorlog met de Duitse bezetting en met mgr. Roz- man, bisschop van Llubeljana, die enige jaren geleden reeds bij verstek als oorlogsmisdadiger werd veroor deeld. In concreto bestaat de beschuldi. ging tegen pastoor Gnidovic hierin, dat hij in het openbaar tijdens de kerkoefeningen had gebeden voor mgr. Rozman, de „oorlogsmisdadi ger". Zijn verraad bestaat volgens het communistische Sloveense blad „Slovenski Porcevalec" verder hier in, dat hij de priesters had aange spoord tot nog grotere offerbereid heid en de H. Communie had gewei gerd aan een vrouw, die een onwet tig huwelijk had GEEN BREUK IN DE SAMENWERKING. Churchill zei dit alles in een gro te rede op de slotzitting van het con servatieve partijcongres te Scarbo rough, waarop vooral zijn aanval op Stalin's jongste uitlatingen met don. derend ge juich, werden begroet. „Wij zullen geen breuk laten ont staan in de harmonische en actieve samenwerking, en in de banden van vriendschap en verwantschap met de grote Engelssprekende republiek overzee, die het plechtanker vormt van alles, waaraan wij waarde hech ten", aldus Churchill. Dit betekende echter niet, dat Engeland het altijd in alles met zijn Amerikaanse bond genoot eens zou zijra, of dat het zou aarzelen in zaken waarin het een an dere mening heeft, zijn standpunt uiteen te zetten. Hoeksteen van Engelands buiten landse politiek blijft „de oprechte en eervolle kameraadschap met de Ver. Staten. Engeland moet echter streven naar de positie van een gelijkwaardig deelgenootschap met dit land, en niet naar die van een „kleinere partner". Meer geld nodig. Over de defensie merkte Churchill nog op, dat het herbewapeningspro gram van de Labourpartij, dat 4700 millioen beliep, „haastig en onsamen hangend" was opgesteld. De conser vatieven hadden het echter gesteund op vaderlandslievende gronden en uit loyaliteit aan de Ver. Naties. Er zal steeds meer geld voor de bewapening nodig blijken, „en de so cialistische partij, die heel goed wist wat zij achterliet, zal deze feiten niet mogen vergeten". Op binnenlands politiek gebied kon digde de premier nog aan, dat de wet op de ontnaasting van de staal industrie en het wegvervoer volgende maand in het parlement komt. Deze ontnaasting zou volgend jaar een feit zijn, zei hij, en hy vertrouwde, dat de staalproductie volgend jaar alle records zou slaan. De koning van Cambodja voor zijn troepen Het offensief, dat eind September in het Noord-Westen van Siam is ingezet, wordt geleid door de Koning van Cambodja, Norodow Si Hanouk. De Ko ning onderhoudt zich met zijn assistent, kapitein Hogart; Norodow Si Ha nouk is gekleed in een wit hemd. Trygve Lie heeft toegegeven, dat hij enkele Amerikaanse employé's van de UNO heeft moeten ontslaan om redenen van veiligheid. Het aan tal van deze ontslagen werd niet ge noemd, doch de secretaris-generaal van de UNO gaf te verstaan, dat het slechts weinigen waren die op grond van de Amerikaanse veiligheidsb3- palingen ontslagen moesten worden. Het aantal doden bij de treinramp te Harrow in Engeland is Zondag avond officieel vastgesteld op 109. Het lijk van de machinist van de nachttrein uit Perth, die op de lo- caaltrein is ingereden, is gevonden met de handen nog aan de hefbomen van zijn machine. Voor het onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt dit feit van grote waarde geacht. e leider van de Britse Labour partij, Attlee, heeft Zaterdag een be roep gedaan op de linkervleugel in de partij onder Bevan om de „bur- geroorlog"-tactiek te staken en de wapens tegen de vijand te keren. Het bestaan van een partij binnen een partij, met een eigen leidirag, afzon derlijke vergaderingen en gesteund door een eigen pers, was volgens hem „onverdraaglijk". Aangaande geruchten, als zou hij de leiding van de partij neerleggen, verklaarde de oud-premier: „Ik ben bereid de partij te leiden, zolang zij zulks wenst". Naar hij meedeelde, zal hij aan het einde van deze week naar Milaan gaan voor het bijwonen van een in- ternationael conferentie van demo cratische socialisten. Gaarne zou hy op deze bijeenkomst willen verkla ren, dat de Britse Labour-partij eens gezin is in haar strijd voor het socia lisme. Als gevolg ven bezwaren van Britse zijde heeft het Amerikaanse State Department er van afgezien in de UNO-Assemblee voor te stel len, een economische boycot van communistisch China af te kondi gen wanneer de communisten niet ogenblikkelijk een wapenstilstand op Korea zouden aanvaarden. Amerika zal evenmin de landen, die de regering van Peking erkend hebben, verzoeken die erkenning in te trekken. Engeland heeft o.a. de communistische Chinese Volksrege ring erkend. CRISIS IN OOST-DUITS LAND VERWACHT. In een bericht in de „Daily Tele graph" van heden wordt gezegd, dat het thans duidelijk is, dat de econo mische moeilijkheden in de Sowjet- zóne van Duitsland deze winter een crisis zullen bereiken. Volgens correspondent van het blad te Bonn zal de crisis waarschijnlijk zulke ernstige afmetingen bereiken, dat misschien de grootste ooit gehouden zuivering, ook van belangrijke per sonen, zal worden uitgevoerd. Er is reeds een aantal vooraanstaande autoriteiten ontslagen. Kath. Middenstand bepleit verruiming kinderbijslag voor kleine zelfstandigen In een adres aan de leden van de Tweede Kamer heeft de Nederlandse Katholieke Middenstand er op aan gedrongen, dat in de aanhangige wij ziging van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen uitbreiding wordt gegeven aan de inkomensgrens welke thans gesteld is op 2.400. Be pleit wordt een verruiming van deze grens tot 2.800. Het argument van de minister, dat door een dergelijke verruiming van de tot standkoming van een defini tieve wet bemoeilijkt zou worden, wordt in dit adres bestreden. Dit ar gument kan mogelijk gelden voor een verdere verhoging van de uitkering, doch naar de mening van de adres sante geldt dit zeker niet voor een uitbreiding van de inkomensgrens indien de minister vasthoudt aan de voorstelde uitkering. De verklaring voor het feit, dat de werkelijke kosten zover beneden de raming zijn gebleven kan volgens dit Moerdijkbrug wordt vervangen Naar Europese veiligheid Tijdens de ledenvergadering van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te 's Hertogenbosch heeft de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, enige beschouwingen ge wijd aan de modernisering der Ne derlandse Spoorwegen. Hij zeidc o.m. wat de spoorbruggen betreft, dat nog elf grote spoorbruggen in ons land niet definitief zijn hersteld. De grote Moerdijkbrug baart ons zorgen, al dus ir. Den Hollander, die er van overtuigd zeide te zijn, dat deze brug zal moeten worden vervangen. Men (hoopt met deze werkzaamheden bin nen afzienbare tyd te kunnen begin nen. De brug, welke de oude Moer dijkbrug vervangen zal, wordt voor zien van een rij vloer met dubbel spoor. Het aspect van de nieuwe brug zal overeen komen met dat van de spoorbrug te Dordrecht. Het nieuwe veiligheidssysteem, waarmee 's Hertogenbosch als eerste station in het land werd uitgerust, wordt thans toegepast op in totaal 240 km. van het Nederlandse net. AMSTERDAM BIJ NACHT Met gummistokken en sabels In de nacht van Zaterdag op Zon dag ontstond in de Warmocsstraat te Amsterdam ruzie tussen enige personen. Ondanks het late uur circa half drie was er spoedig een honderdtal belangstellenden voor deze onenigheid. Toen de politie er bij kwam en tot „doorlopen" maan de, gaf men hieraan geen gevolg. Zeven agenten hebben daarna met behulp van sabel en gummistok de rustverstoorders verspreid. Hachelijk avontuur met goede afloop „Jongens, dat is meegevallen. Mijn gelukwensen", zei reder C. Bosma, toen hij vanmorgen om half acht met behulp van een laddertpe aan boord van de „Cornelia H" kon klauteren, Lie, wiens verklaring een ent- <üe/i*"morfien dwars voor Ame- woord was op eisen van de republi- Iand z0,n anSstlS avontuur beleefde, keinse senator Wiley, die betoogd "e «edcr was ï^ravond nog uit had, dat Amerikaanse communisten Groningen naar Rotterdam gekomen uit de UNO zouden moeten worden °m zijn mensen de hand te drukken verwijderd, zei te hebben gehandeld i cn regelingen tetreffen. naar aanleiding van door de Ameri kaanse veiligheidsdiensten ontvangen mededelingen. „Ik wens geen Amerikanen in dienst te hebben, die oratrouw zijn aan hun eigen land", zo zei Trygve Lie, die verder meedeelde, direct gehandeld te hebben nadat hem ter ore was gekomen, dat een jury van onderzoek (Grand Jury) een aantal Amerikaanse leden van het UNO-personeel als getuige in een politieke zaak had opgeroepen. „En kelen van hen hadden geweigerd op de vragen van de jury te antwoorden en ik heb toen de Amerikaanse dele gatie om gegevens omtrent deze men sen gevraagd", aldus Trygve Lie. Sober doet kapitein Ludwig zijn verhaal. De „Cornelia II" was Vrijdagavond uit Kopenhagen vertrokken met een lading van 670 ton gerst en 200 ton creoliet, bestemd v^or Rotterdam. Zondagmorgen bevond men zich al ter hoogte van Ameland en dacht: „Vanavond zetten we voet aan wal in Rotterdam". Maar het zou anders zijn! Het was acht uur; de kapitein had zich juist gewassen en wilde in zijn jas schieten, daar hij d« stuurman zou aflossen, die tot dan toe de wacht had gehad. Plotseling een geweldige klap; het naar boven om de radio te proberen, maar daar was geen geluid uit te krijgen en zenden ging evenmin. Dit was lelijker, het betekende dat hij voorlopig van de buitenwereld af gesloten was. Voor alle zekerheid liet hij onmiddellijk een boot gereed houden, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Peilingen en an dere onderzoekingen wezen er echter niet op, dat er veel water binnen drong. Intussen keek men uit naar in de buurt zijnde chepen, om contact te kunnen krijgen, want in ieder geval werkte de machine niet meer. Ach ter de „Cornelia II" naderde het Deense tankschip „Fearo Shell", dat net door de „Cornelia II" gepasseerd was. De Deen zag gelukkig, dat de „Cornelia II" bijdraaide en kv/am naar haar toe. De kapitein verzocht de „Faero Shell" op dc noodgolf di rect Scheveningen Radio te waar schuwen en in ieder geval in de buurt te blijven. Met de gevierde boot roeide kapitein Ludwig vervol gens naar de Deen, waar hij van de Deense gezagvoerder hoorde, dat ook adres niet gezocht worden in een onderschatting van de inkomens der zelfstandigen, doch ligt veel meer in de sfeer van psychologische factoren en in het feit, dat dc eerste stappen door de betrokkenen zal gezet moeten worden, in tegenstelling tot de uit voering van de sociale wetten voor de werknemers, waar de eerste admi nistratieve stappen gezet worden door dc werkgevers. Uit de progres sie in de cijfers blijkt bovendien, dat steeds meer rechthebbenden van de faciliteiten van deze wet gebruik gaan maken. Dezelfde motieven, welke ge leid hebben tot de tot standkoming van deze Noodwet gelden onverkort voor een uitbreiding daarvan zolang de tot standkoming van een defini tieve wet nog in het stadium van voorbereiding verkeert. Enige mensen liepen de vorige week met het plan rond, om aan het woonhuis van de huidige minister van justitie, mr. Donker, wonende to Rotterdam, een protest aan te bie den in verband met de gratieverle ning aan de oud-SD'er Willy Lages. Doordat de politie het woonhuis van dc minister bewaakt heeft, zijn on geregeldheden voorkomen. Aanvaring op Wilhelminakanaal Vrouw verdronken Onder de buurtschap „Het Laar", gemeente Aarle Rixtel, in het Wil helminakanaal is Zaterdagmiddag, tengevolge van een aanvaring van het schip „Jolles" uit Arnhem met de „Chielda", uit Zaltbommel, de 34-jarige mevrouw Catharina Jan senWcntink aan boord van de „Jolles" te water geraakt. Onmiddellijk werden reddingspo gingen in het werk gesteld. Na 20 minuten mocht het schipper A. J. Visser van de „Chielda" gelukken haar uit het water te halen. De le vensgeesten waren toen echter reeds geweken. Mevrouw J. was in ver wachting; zij laat vijf kinderen na. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aan de provinciale staten voor gesteld te besluiten tot continuering van de subsidieregeling voor het Residentie-orkest en het Rotterdams Fhil'harmonisch Orkest, zoals deze voor 1952 geldt. Het subsidie bedraagt f 500,voor elk door Ged. Staten goedgekeurd concert, gegeven in dc provincie Zuid-Holland buiten 's Gravenhage en Rotterdam cn wel tot een maxi mum van 12.500,per jaar per orkest. Bom bij spoorbrug Nijmeegs oorlogssouve nier „Nogal een zwaar stukje beton", dachten de arbeiders, die al enige maanden bezig zijn de noodpijlers van de Nijmeegse spoorbrug over de Waal op te ruimen, Vrijdagmiddag. Toen het zware stukje beton boven, water kwarti, bleek het een bom van 500 kilo te zijn, die hoogstwaarschijn lijk tijdens de rumoerige dagen van 1944, toen de bruggen van Nijmegen zich in een grote belangstelling van corlogsvliegers mochten „verheu gen", in de thans afgebroken pijler terecht is gekomen. Terwijl men vol ontzetting naar het explosief keek en bedacht, hoe men de laatste da gen nogal vrij veel met dynamiet gewerkt had, gleed de onruststoker weer terug in het water. De onmid dellijk gewaarschuwde mijnoprui- mingsdienst legde onmiddellijk de gehele scheepvaart stop en na een dagje vissen werd de bom weer bo ven water gehaald, waar haar een roemloos einde wachtte. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Paula Hitier, de 54-jarige, onge huwde zuster van de „Führer", die tot nu toe onder een andere naam in de omgeving van Berchtesgaden leefde, heeft de advocaat Alfred Seidl un München opdracht gegeven voor haar na te gaan, of er een mogelijk heid bestaat, de aan de staat Beieren vervallen persoonlijke eigendommen i onderzocht worden hoe het beneden van haar broer Adolf in haar naam de waterlijn stond. Zou er veel wa- op te eisen. ter binnenkomen? De kapitein rende Z.H.Exc. de Bisschop van Haar- was of het schip werd opgetild en S'ok had^ek^en Pa^toen^hihdê S° heeft benoemd taf: kapelaan te weer neernlonste De eezasvoerder i naa gedegen Pas toen nij de nen Haag (H. Familie) de weleerw. weer neerp.unsic. „e gezagvoerder Cornelia' had zien bijdraaien, had; hoor AAA Rikkerv te Rotterdam kreeg een gevoel, of hij met het' hii beerenen dat het schiD eetroffen VS »V' a Kers; le "otterdam hoofd tegen het plavond van zijn hut ^grepen dat het schip getroffen ,h. N.colaas), de weleerw. heer P. was- M. de Groot; te Spierdijk, de wel- Aan boord van het Deense tank- ccr heer s c xb de Vetle die al_ schip is kaptein Ludwig direct aan 't daar recds mistent v..as. telefoneren gegaan Later is hij naar boord teruggekeerd, waar hij nu rus tiger gelegenheid had de ravage in ogenschouw te nemen en met zijn be manning te praten. Niemand had noe menswaardig letsel opgelopen. Erger was het met de machine gesteld; ver moedelijk was de schroefas koker ge was gesmakt; de houtspinters uit de hut vlogen hem om de oren. Zijn eerste gedachte was: „een mijn". Meteen vloog hij naar buiten, nog tijdig genoeg om de waterkolom te zien, die achter het schiu omhoog- spoot. Kapitein Ludwig nam direct de no dige maatregelen. Er moest direct 3\Cawed je Wij moeten er ons voor hoeden hun, van wie wij houden, gebrek broken,. Daardoor was de hulp van aan vertrouwen te verwijten, wan de zeesleper „Holland" noodzakelijk neer zij ons niet te allen tijde in al- geworden. I le hoeken van hun hart laten kijken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1