.TRESLONG" I Kan Holland een huis bouwen? ONDEROFFICIEREN SNELLER EFFECTIEF „Door het Kind - Voor het Kind" Dinsdag begint de Kinderpostzegel-actie 1952 ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Minister Witte wenst: Meer verscheidenheid in woningtype en inhoud is noodzakelijk vooruitstrevende kabinet van Pier- son de grondslag legde voor de wo ningwet. Dit geschiedde in een tijd dat verbetering in de woningtoestan den in ons land noodzakelijk was geworden. Nu leven wij in het tijd perk van de ordening, maar merk waardigerwijs streeft men anderzijd? naar liberalisatie, die vaak wordt na gestreefd door mensen van wie mer het niet zou verwachten. Op het ge bied van de woningbouw ziet pro fessor Josephus Jitta een uitzonde ring op de regel. Hier is de leiding van de overheid noodzakelijk. De heer H. C. Nijkamp en ir. L. S. P. Scheffer hielden historische (beschouwingen over de woningwet. Betere, duurzamere woningen en meer verscheidenheid in de woning bouw, aldus ir. H. B. J. Witte, de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, die gisteren in het nieuwe Haagse stadhuis onder grote belangstelling „Vijftig jaar wonen" opende. Onze huizen, die voor vijftig jaar zijn geprojecteerd, zullen wel hon derd jaar blijven bestaan, aldus de minister. Ik meen dus, dat, zo gauw wij maar enigszins een veer van de lippen kunnen blazen, de woningen zodanig dienen te worden ontworpen, dat wij met overtuiging kunnen aannemen, dat ook onze kindskinde ren er nog gelukkig in kunnen wo> nen. De achterstand in de woningbouw noopte tot gestandaardiseerde mini mum-typen. Hierdoor dreigen onze steden en dorpen een verzameling van identieke wooneenheden te wor den, wat volgende geslachten maar matig zullen waarderen. Er zal, zo zei de nieuwe bewindsman, het uiter ste van onze stedebouwkundigen en onze architecten worden gevergd, om door fantasie en grote kunde de nieuwe woningen ook voor de toe komst bewoonbaar te houden. Het is derhalve gewenst om zo spoedig dit mogelijk is, een grote variatie in woningtype en -inhoud toe te staan, Dezelfde strekking als de rede van minister Witte had de toespraak van dr. ir. Z. Y. van der Meer, direc teur-generaal van de wederopbouw en volkshuisvesting, die als eerste van vier sprekers het woord richtte tot de vele aanwezigen in de herden kingsvergadering van het instituut voor volkshuisvesting en stedebouw, gistermiddag in Excelsior in Den Haag. De heer Van der Meer wees daarbij op de tragiek, dat wij in korte tijd honderdduizenden wo ningen moeten bouwen, terwijl ons land economisch niet bij machte is deze huizen te bouwen zoals wij ze sociaal zouden willen hebben. Hij zag hiervoor geen op lossing, ook niet door de komende huurverhoging. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta her innerde er aan, dat het liberale, Merkwaardige actie bestaat vijf jaren Vijf jaren geleden werd een plan, waarover veel en ernstig nagedacht was, werkelijkheid. Velen, die toen van dit plan hoorden, vonden het maar een merkwaardige bedoening, die wel vanzelf zou verzanden. Maar nu, na 5 jaren, is gebleken,* dat deze pessimisten ongelijk gehad hebben en dat het idee toch niet zo onwaar schijnlijk was, als het in het aller eerste begin wel scheen. Wanneer een rechtgeaard Neder lander over „de dienst" spreekt, dan ziet hij meteen de holle, ongezellige zalen voor zich, waar hij zijn dienst tijd gedeeltelijk of geheel heeft door gebracht. Al de sterke verhalen, die aan het eind de verzuchting ontlok ken: en toch was het een jofele tijd", kunnen de tastbare sfeer van koudheid en onverschilligheid, die iedere kazerne nu eenmaal ken merkt, niet wegnemen. Enige jaren geleden kregen nu enige mensen het idee, om de geest in deze kazernes te verbeteren, op het stramien van de Bond Zonder Naam: „Verbeter de wereld, begin bij jezelf". Men koos voor de actie de min of meer zonderlinge naam: „G 3" en stak van wal. Pater Groe nendijk uit Nieuwkoop, een „tropen- veteraan" kreeg bij zijn terugkeer in Nederland in 1950 de leiding en de buitenwereld merkte verder niet zo heel erg veel van de beweging. De actie was geheel nieuw en feitelijk niet zo erg nauwkeurig te omschrij ven, want men kon geen vastom- schreyen richtlijnen geven, die de sfeer in de kazernes moesten verbe teren. Men kon slechts suggesties doen en voor de rest de ontwikke ling bekijken. Deze groei kwam tot uiting in een maandblad „G 3" ge naamd, waarin vele militairen in de loop der jaren hun bevindingen schreven en waardevolle „tips" ga ven. Thans bestaat „G 3" vijf jaren, ter gelegenheid waarvan een aantrekke lijk lustrumnummer uitgegeven werd en op 18 en 19 Oct. a.s. een weekend in Weert belegd zal worden. In het feestnummer hebben vele schrijvers hun visie over de afgelopen vijf jaar gegeven en opmerkelijk daartussen is het artikel van Wim Dussel, de oorlogscorrespondent van Indonesië en Korea, die de kameraadschap van het front vergelijkt met de kazerne sfeer. Men is unaniem van mening, dat G 3 nog lang niet die plaats in het militaire leven inneemt, die het be hoort te hebben. Maar G 3 is op de goede weg en een foto-pagina laat op min of meer humoristische wijze zien, hoe de kazernes er uit zullen zien, wanneer G 3 haar plaats vol ledig bezet heeft. VIERJARIG KIND DOOR EXPRESTREIN GEDOOD. Toen gistermiddag tegen kwart voor twee een drietal kinderen uit het gezin Bresse de onbewaakte spoorwegovergang bij de Burgvliet- kade te Gouda overstak trok de vier jarige Tonny ziqh plotseling uit de handen van zijn broertje en zusje los. Hij liep terug, de overgang over juist toen de RheinMain-expresse deze overgang met grote snelheid passeerde. Het kind werd door de trein gegrepen en gedood. Vlak voor het Goudse station bracht de machi nist de trein tot stilstand. De trein had 25 minuten vertraging. HILLEGOM I CAFÉ-RESTAURANT M TUIIP-BAK—GRILLROOM VOOR UW CONGRESSEN VERGADERINGEN RECEPTIES EN FAMILIE-PARTIJEN WAT BRABANT KAN, KAN HOLLAND OOK INTIEM-GEZELLIG TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN ENSEMBLE BILAGHER GELUIOSINSTAllATII De minister deelt mede Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Van Vliet (K.V.P.), betreffende de salarisregeling van de dienstplichtige onderofficieren heeft de minister van oorlog het volgende geantwoord: 1. Dat er onder de dienstplichtige onderofficieren in het algemeen grote ontevredenheid bestaat over hun bezoldiging, is aan de minis ter tot dusver niet gebleken. Wel hebben hem klachten bereikt over de bepaling, dat dienstplichtige onderofficieren gedurende him eerste-oefeningstijd niet meer kun nen bereiken dan de titulaire on derofficiersrang en dientengevol ge soldij genietend blijven. (Eerst na volbrachte eerste oefening volgt aanstelling in de effectieve rang van onderofficier, deze per sonen genieten bij een volgende opkomst in werkelijke dienst de voor onderofficieren vastgestelde wedde, die aanmerkelijk hoger is dan de soldij). 2. Inderdaad wordt reeds geruime tijd overwogen, of op dit stuk een andere regeling dient te worden getroffen. Daar hierbij ook vraag punten op het gebied van organi satie en encadrering onder het oog moesten worden gezien, heeft een en ander meer tijd gevergd dan aanvankelijk verwacht werd. 3. De regeling voor dienstplichtige onderofficieren» is thans vrijwel gereed. De minister stelt zich voor, Reisgevolg van Prins Bernhard Tot de leden van het gevolg, dat prins Bernhard zal vergezellen op zijn reis naar Midden- en Zuid- Amerika, behoren de volgende per sonen: dr. F. A. de Graaff, particu lier secretaris van de Prins, maj. C. C. Geertseman en luit. ter zee le kl. A. F. Eibers, adjudanten in buiten gewone dienst van de Koningin, en C. Sesink, hoofd van de veiligheids- j dienst van het Koninklijk Huis. Onder degenen, die geen deel uit maken van het gevolg, maar mee reizen met het vliegtuig, waarvan prins Bernhard op weg naar Mexico gebruik maakt, bevinden zich o.a. oud-minister Ch. Weiter, voorzitter van het comité van de Nederlandse tentoonstelling te Mexico, dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. en ir. P. F. S. Otten, presi dent-directeur van Philips. dat deze regeling binnen enkele weken in werking zal treden. 4. De minister is voornemens de nieuwe regeling ook van toepas sing te doen zijn op de dienstplich tige onderofficieren, die op het tijdstip van inwerkingtreding nog onder de wapenen zijn, met dien verstande, dat de effectieve rang niet wordt verleend met ingang van een datum, voorafgaande aan die van inwerkingtreding van de regeling. LICHAAM VAN VROUW IN NOORDZEEKANAAL GEVONDEN. Gistermorgen heeft een arbeider van de Hoogovens in het Noordzee kanaal ten Westen van de spoorbrug te IJmuiden het stoffelijk overschot gevonden van een naar schatting 50-jarige onbekende vrouw. Zij had om haar lichaam kettingen en tou wen en heeft vermoedelijk 8 tot 10 dagen in het water gelegen. Het signalement luidt: lang pl.m. 1.65; zij droeg een rode hoofddoek onder de kin vastgeknoopt, beige mantelpak, witte blouse met witte knoopjes aan de voorkant en onder de kin een speldje met vijf steentjes, roso onderjurk, groen-geel camisool. Zij droeg over haar rok een lange rose pyamabroek, voorts beige kou sen met in de linker hiel een ver siersel van zwart, wit en goud, gele lage schoenen en glacé handschoe nen met gaatjesmotief. Alhoewel we ervan overtuigd zijn, dat het soms meer effect kan hebben in een artikel het punt, waar het om gaat, tot het einde te bewaren, wij- ken we nu eens van deze beproefde j journalistieke regel af en vertellen meteen, waarom dit artikel geschre ven wordt: Holland gaat een huis bouwen! Althans we vertrouwen, dat heel Holland en hieronder verstaan we deze keer eens de provincies Noord en Zuid-Holland in eendrachtige samenwerking het bewijs zal leve ren, dat het in de tijd van drie we ken een huis kan bouwen. Wij zijn niet sterk Wanneer we nu meteen vertellen, wat dit voor een huis moet worden, dan wrijft menigeen zich tevreden in de handen en lispelt voldaan: „Ziezo, dit artikel is niet voor mij bestemd; ik heb mijn steentje al bij gedragen aan dat huis". Nu moeten wij u echter teleurstel len: Voor het huis, dat hier bedoeld wordt, is nog geen steentje geleverd. Wij zijn niet zo erg sterk in het camoufleren van onze bedoelingen en natuurlijk hebt u het al geraden: Het gaat over de grote Thuisfront actie, die momenteel heel Nederland in spanning doet leven en die heden avond om tien minuten voor negen allen rondom de radio zal verzame len om te horen, of de eerste van de grote reeks prijzen, die deze maand over Nederland zal stromen, toeval lig op het nummer is gevallen, dat die speciale Nederlander achter die speciale radio heeft ingevuld. Een onplezierig verhaaltje Uit de enorme stroom van kaar ten, die de afgelopen tien dagen het hoofdkwartier van Katholiek Thuis front in Den Haag is binnenge stroomd, zijn twee militaire Tehui zen te voorschijn gekomen. In de zeer nabije toekomst zullen de mili taire kampen te Steen wij kerwold en 't Harde verrijkt worden met een gezellig militair te huis, waar dui zenden militairen, wellicht de ko mende winter reeds, een rustig hoek je zullen kunnen vinden om te stu deren, om een goed boek te lezen, een brief naar huis te schrijven of een partijtje te pingpongen. Nu moeten we u lastig vallen met een technisch verhaaltje, wat we zelf erg onprettig vinden (dat lastig vallen bedoelen we) maar wat nood zakelijk is voor de rest van dit ar tikel. De twee bovengenoemde kampen niet meegerekend, zijn er momen teel 5 militaire legeringen in Neder land, die volkomen van iedere vorm van ontspanning-buiten-het-kamp verstoken zijn. Met de regering wordt momenteel overlegd en de kans dat dit beraad met succes wordt bekroond is zeer groot, dat de Staat voor zeven militaire tehuizen een bijdrage zal verschaffen tot een be drag van 100.000.— elk, voorop gezet, dat Thuisfront de helft van dit bedrag, f 50.000.per huis, erbij zal leggen. Het worden dus tehuizen van 150.000. Wat kan ons nog gebeuren Door de grote invul-actie van de afgelopen weken zijn nu de rege ringssteun medegerekend twee tehuizen bijeen gekomen. Maar er zijn absoluut zeven tehuizen nodig. Hoe komen de militairen nu aan de vijf andere woningen? Daar heden avond de eerste trekking plaats vindt en ieder lotje geldig is gedurende de gehele tombola, is de kans zeer groot, dat al degenen, die een lot hebben ingevuld, denken: Ik heb een lot in de tombola zitten, dus draai ik met alle trekkingen mee. Wat kan me nog gebeuren? Het „Zuiden" in beroering Dit vermoeden en deze angst had den velen, die weten hoe zeer de zeven tehuizen nodig zijn. KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 Ondanks dat in 1951 salarissen en pensioenen alsmede sociale lasten werden verhoogd en het prijspeil r/.eeg, houdt de gemeente Amsterdam op zijn rekening over 1951 nog een bedrag van 1.2 millioen over. Dit is te danken aan een reeks meevallers, waartegenover natuurlijk ook zeer vele tegenvallers stonden. De netto-opbrengst van de belastin gen was zeven ton meer dan ge raamd, o.a. omdat de vermakelijk heidsbelasting vier ton meer opbracht dan geraamd. Voorts kreeg de ge meente 4.7 millioen gulden als na- uitkering uit het Gemeentefonds over 1947 en 1.3 millioen gulden als bijdrage van het Rijk in de kosten van de politie in de jaren 19451947. De musea brachten 65.000,meer op dan was geraamd. En voor werk lozenzorg behoefte 125.000 gulden minder uitgegeven te worden dan geraamd. De tram wist haar geraamd tekort van anderhalf millioen gul den tot een half millioen terug te brengen. Tegenvallers kent de reke ning echter ook en geen kleine: po litie kostte een millioen meer dan geraamd, Openbare Werken twee en half millioen meer, Ziekenverpleging 750.000 meer, Onderwijs 3.3 mil lioen meer enz., enz. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. HET AFTREDEN VAN MR. STOKVIS EN „DE WAARHEID Zoals wij gisteren berichtten is mr. B. Stokvis uit de C.P.N. getre den. „De Waarheid" meldt hierover o.a. dat het partijbestuur van de C.P.N. een één-regelige brief van mr. Stokvis ontving waarin hij zijn be danken zonder nadere motivering bekend maakte. Toch meent het blad te weten, waarom mr. Stokvis uit de partij trad. Het zegt namelijk, dat het bedanken in verband moet wor den gebracht met het feit, dat mr. Stokvis geen zitting in de Tweede Kamer heeft gekregen. De definitieve opstelling van de candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen vond plaats in een zitting van het partij bestuur, op 27 April jl., waarbij te vens de zittende Kamerleden aan wezig waren. Het besluit van de op stelling werd door de aanwezigen, onder wie mr. Stokvis, eenstemmig goedgekeurd. Op deze zitting werd tevens het werk van de candidaten voor de Tweede Kamer besproken, waarbij critiek werd gebracht op het werk van een aantal candidaten, o.a. op dat van mr. Stokvis. Deze ver klaarde in zijn discussie de critiek te aanvaarden en er naar te zullen handelen. Zijn bedanken thans als lid van de partij houdt in, dat zijn houding niet oprecht was, aldus „De Waar heid". De politie te Zandvoort heeft in de duinen een grote vogel gevangen, die een voor haar onbekende familie vertegenwoordigde. In Artis herken de men het dier als een ijsduiker, een uitstekende visvanger, die veel vuldig voorkomt in Noord-Amerika en enkele keren op IJsland. Waar schijnlijk is het dier door de vele Westelijke stormen naar ons land af gedreven. De ijsduiker heeft een onderkomen gevonden in Artis, waar men het dier in leven hoopt te hou den, te meer daar Artis van deze vogelsoort tot dusver geen exem plaar bezat. Voor het vijfde achter eenvolgende jaar zal vol gende week, te beginnen Dinsdag a.s. tot en met Zaterdag, het nijvere le ger van vele duizenden schoolkinderen met de bestel-enveloppen voor kinderpostzegels en kin- derkaarten langs de hui zen trekken om vele klei ne steentjes bij te dragen in de actie, die voor een zeer belangrijk deel ge dreven wordt „Door het Kind Voor het Kind": de kinderpostzegelactie 1952. Zal dit eerste lustrum van deze bijdrage der scholieren in de grote ac tie ten bate van Neerlands m-'sdeelde kinderen, een actie, die sedert de oorlog is uitgegroeid tot een der grootste inzame lingen van ons land, gevierd kunnen worden met een nieuw record? Dank zij het werk van de stichting „Voor het Kind", van de vele plaatselijke comité's van de posterijen, die de zegels verkopen, maar vooral ook dankzij het belangeloze, doch daarom niet minder en thousiaste werk van 250.000 scholieren (totaal 10.000 schoolklassen) kon het Nederlands comité voor Kinderpostzegels het vorig jaar een netto be drag van 850.000.ver delen over alle in ons land bestaande instellin gen van iedere bestaande richting en overtuiging, die het lot van misdeelde kinderen behartigen: in totaal 325 inrichtingen. Gezien de constant stij gende lijn in de ontvang sten gedurende de jaren na de oorlog, lijkt een nieuwe „recordverbete ring" lang niet uitgesloten. De schoolkinderen verle nen sedert 1948 hun me dewerking. Voor die tijd, dus in de eerste twee ja ren, geschiedde dit niet. Hier volgt het lijstje van de (afgeronde) netto op brengsten in de afgelopen 6 jaren: 1946: 250.000.—; 1947: 350.000.—; 1948: 550.000.(eerste school actie); 1949: 700.000.—; 1950: 800.000.—; 1951: 850.000.—; 1952: Vergelijking met het buitenland. Dat is dus sedert de oor log in totaal ongeveer 3.5 millioen gulden, bijeen gebracht door het Neder landse volk voor zijn mis deelde kinderen: gebrek kige, verwaarloosde, ver laten, zwakzinnige, blinde, dove, achterlijke of zieke kinderen, maar ook kin deren zonder ouders, kin deren, die zenuwziek, of a-sociaal zijn, of kinderen, die in opvoedingsgestich ten moeten leren, dat ze zich in een ordelijke maatschappij behoorlijk moeten gedragen. Hoe staat het in ons land met de zorg voor het mis deelde kind in vergelij king met die in het bui tenland? Drie en een half dat met nog niet de helft van het aantal inwoners de Zwitser gemiddeld ruim 4 maal het bedrag offert, dat de gemiddelde Nederlander geeft. Daar in de bergen is de actie tot een waarlijk nationale manifestatie uitgegroeid: er is niemand, die zich er meer aan onttrekt. Het is een morele plicht gewor den. Iets soortgelijks doet zich voor in Denemarken, zij het, dat daar door een ander systeem de opoffe ring voor het publiek minder kostbaar is. Kin derzegels met toeslag, geldig als normale post zegels, zijn er niet bekend. Men koopt daar al sedert 1904 plakzegels (zonder frankeerwaarde)die naast de normale postze gel wordt geplakt. Tijdens de actie zou een brief zonder zo'n kinder-plak- Nederland nog ver achter bij Zwitserland en Denemarken millioen gulden als vrij willige, extra bijdrage in 6 jaar is een groot bedrag en ongetwijfeld meer, dan in menig ander Europees land voor dit doel door 't publiek geofferd wordt. Maar dat het nog veel be ter kan, dat bewijzen met name Zwitserland en De nemarken, twee kleine landen, die ieder nog niet de helft van het aantal inwoners tellen, dat Ne derland heeft, nl. Zwit serland ongeveer 4^ mil lioen en Denemarken ruim 4 1/4 millioen. Met name Zwitserland stelt met zijn „Pro Juven- tute" een voorbeeld: met ongeveer een zelfde kin derpostzegelsysteem als thans in Nederland wordt gebezigd, brengt men daar jaarlijks een bedrag van ongeveer 2 millioen francs, dat is prëciés twee maal zo veel bijeen (ongeveer 1.700.000) als bij ons het vorig jaar (topjaar) is ge schied. Dit betekent dus, zegel een schande beteke nen. Men ziet ze dan ook practisch niet. Daar staat tegenover, dat de plakze- gel heel weinig kost: slechts 2 ore, ruim 1 cent. Nu behoeft in Nederland niemand zijn ogen te slui ten voor het feit, dat de philatelistische waarde van de kinderpostzegels de verkoop er van in hoge mate stimuleert. Hoewel de plakzegels in Denemar ken voor postzegelverza melaars van ondergeschikt of zelfs in het geheel niet van belang zijn, worden er zoveel van gekocht, dat de totale opbrengst per hoofd van de bevolking hoger is, dan in Nederland. Het vorig jaar werden er 50 millioen verkocht, ieder van 2 ore, een bedrag dus van ongeveer 1 millioen Deense kronen, overeen komende met 550.000. Per inwoner kwam dit neer op ongeveer 12 ze gels 13 cent. Denemarken laat het bovendien niet bij een ac tie met zegels. Het houdt reeds sedert het begin de zer eeuw telkenjare (ook gedurende de beide oor logen) begin Mei een „Kinderhulpdag" in Ko penhagen, waarbij door middel van collectanten, loterijen, tombola's, lief dadigheidsvoorstellingen, optochten e.d. op zo'n dag nog eens tussen 200.000 tot 300.000 ter beschik king komt. Officiële verkoop be gint volgende maand. Dat Nederland ondanks de stijgende opbrengst, nog niet algemeen in de actie deelt, is dan ook wel duidelijk. Dat er nog veel meer geld voor de jeugd in de schaduw kan wor den geofferd, blijkt ook duidelijk uit het feit, dat het vorig jaar gedurende November en December ('t hoogtepunt van de ac tie) slechts 10 procent van alle poststukken met kinderzegels- werden ge frankeerd. Wat tenslotte de ko mende actie aangaat: die verloopt geheel als vorige jaren, met scholieren, die aan de deuren zullen bel len voor het opnemen van bestellingen (waarvoor ze de kopers een zegeltje zullen afgeven, dat aan de deur kan worden geplakt, opdat niet herhaaldelijk zal worden aangebeld), met inlevering van de be stellingen op school op Maandag 20 October en met aflevering eerst in November. Dan moet ook pas betaald worden. De officiële verkoop, zówel van de zegels in de post kantoren als van de vele mapjes kinderkaarten bij de comité's, begint eerst volgende maand 17 No vember. Er is één wijziging ge komen: dit jaar zal Oude jaarsdag niet de laatste dag zijn, waarop de kin derzegels worden ver kocht. De verkoop wordt in de postkantoren tot 16 Januari voortgezet. Maar met het bekend worden, dat het tweede militaire tehuis in 't Har de een feit was, staken enige promi nente figuren uit Tilburg, Den Bosch en Eindhoven de hoofden bijeen, sloegen eens een paar maal met de vuist op tafel en zeiden: „Dit gaat wel aardig, maar niet vlug genoeg. Wij gaan het anders doen. Het militaire tehuis, dat bij het kamp Oirschot moet komen, nemen wij voor onze rekening. Laat de rest van Nederland maar zorgen voor de andere vier huizen, wij gaan nog slechts actie voeren voor het tehuis te Oirschot". Wat had u gedaan? Wij zouden u willen vragen: „Wat moesten wij doen in dit geval?" Konden wij antwoorden: ,,Goed gaan jullie maar voor dat tehuis zor gen, wij zullen wel wachten of we een prijs trekken uit de lotjes, die we al ingestuurd hebben?" Nee, natuurlijk, dit antwoord heb ben we niet durven geven en daar om zijn gistermiddag drie kranten uit Noord- en Zuid-Holland bijeen gekomen, die vertrouwende op de trouw van hun lezeressen en lezers hebben verklaard: „Wat Brabant kan, kunnen wij ook. Wij zullen zorgen, dat het grote uitgestrekte barakkenkamp „De Wittenberg", waar jaarlijks tienduizenden mili tairen him herhalingsoefeningen moeten doormaken en waar momen teel buiten het kamp slechts een paar kroegjes zijn, een ruim en ge zellig militair tehuis krijgt en wel binnen drie weken!" Wij gaan bouwen We hebben met twee andere kran ten deze afspraak durven maken, nadat we nog eens de kranten van hei vorig jaar hebben nagekeken, waarin we de aankondigingen en de resultaten vonden van al die gran dioze acties, die toen in ons sprei- dingsgebied zijn georganiseerd. De tijd is echter kort en daarom: Neem vandaag nog het initiatief. Meisjescongregaties bekostigen de gordijnen, mannen doen het manne lijker en zetten een knalavond op touw, waaruit de kosten van een paar honderd stenen bestreden kun nen worden; de toneelvereniging blijft in stijl en zorgt voor het geld van de radio en de kaartclub „jast" in een ijl-competitie een gedeelte van de tafeltjes bij elkaar. En vorr ieder „bouwbedrag" kan men na tuurlijk evenveel lotkaarten invul len, als het bedrag 2 kwartjes telt. Wie durft? Het wachten is nu op het eerste initiatief en om dit aan te moediger, m) voor het eerste plan, dat de re dactie bereikt, aan de initiatiefne mer een prijs worden toegekend. We gaan nu in drie weken een huis bouwen en ieder steentje, dat in geld of in natura bijgedragen wordt is welkom. Zal „Het Zuiden" ons naar de kroon steken? Zullen Leiden en Omstre ken, die het vorig jaar voor de radio een aparte lof kregen toegezwaaid en ook bij de andere acties (we den ken hierbij b.v. aan de actie 40 X 1000, waarbij de gidsen van de Har- tcbrug een eervolle vermelding ont vingen) steeds een eerste plaats be zetten, deze erezetel aan andere ge bieden moeten afstaan? Neen, natuurlijk! In de overtuiging, dat alle jeugd bewegingen en organisaties, ja, dat al onze lezers en lezeressen het ons kwalijk genomen zouden heoben, wanneer we tegenover het Brabant se initiatief niet onmiddellijk een aanbod gedaan hadden, hebben we gistermiddag het militaire tehuis „De Wittenberg" beloofd. De kop van ons rubriekje, dat tot nu toe als ti tel droeg: „De weg naar Welvaart" wordt voor deze nieuwe actie ver anderd in: „Holland Bouwt een Huis" en wij hopen ruimte te kort te komen om de komende drie we ken te kunnen vertellen, hoe Leiden en Omstreken het huis voor hun mi litairen bij „De Wittenberg" boa wen. KRONUS. HYPOTHEKEN on voor alle nndore zaken op het gebied van on roerende goederen 8ouw-en Makelaarsbedrljf w.tf. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 (Advertentie) HISTORISCHE TENTOONSTELLING IN UTRECHT. Tijdens de feestelijkheden, welke volgend jaar Mei ter gelegenheid van de herdenking van de „100 jaar Kromstaf" in Utrecht zullen plaats vinden, zal in de gebouwen van het aartsbisschoppelijk museum een his torische tentoonstelling worden ge houden. Voor deze tentoonstelling heeft zich een werkcomité gevormd, be staande uit de heren prof. dr. L. J. Rogier, Nijmegen; prof. dr. L. G. J. Verberne, Breda; prof. dr. W. J. M. Asselbergs, Nijmegen; mr. dr. J. Loeff, Den Bosch en M. P. van Buytenen, Leeuwarden. Op deze tentoonstelling zal op aan trekkelijke en moderne wijze een overzicht worden gegeven van alle werkzaamheden der Katholieken op het gebied van de zielzorg en het so ciale, politieke en culturele leven in Nederland gedurende de laatste 100 jaar. Velerlei documenten en afbeel dingen van belangrijke figuren uit deze periode zullen de expositie com pleteren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8